^m: r r Atüt Waterschap brengt financiën op orde 1" 1 1 t EIIAnDEn.|1lEIJW5 oomkojeugdhoekie@filternet.nl jriMo puzzet^dts T^ovcfH^er 5 ABOUX ME WOORDENSLANG -ü Is ■»i 't "TT 1 1 HERFSTPUZZEL B 0 H Z E E Z E G K 0 W S G E L L E R E A U A 1 N 1 L E N E N P D N L H G E K A B R N 0 D S E E F E 1 T M E K K D 1 N J E T 0 R E 0 U A T A B S A S U G 0 W D R T H c R 1 N E R 1 N U S 0 E G 1 B E E E V 1 A K M E L U W E N E S L A B N E 1 D 0 N E R A G E V E N 0 Hebben jullie al op de kalender geke ken? Er is weer een nieuwe maand aangebroken. Dat betekent dat jullie alle oplossingen op mogen sturen. Mailen mag natuurlijk ook altijd. Denk niet: dat komt nog wel. Doe het gewoon eerst, dan vergeet je het aan het eind van de maand niet. Tariefstijging Efficiencyslag Investeren in kerntaken Damvereniging Dirksland Infoavond 'Problemen bij borstvoeding' Borstvoeding informatie avonden groot succes Opbrengst koekverkoop Verkoping 'Liefde vindt Werk' Ophalen oud papier Oud- dorp Ophalen oud papier Melissant Ingezonden: Plastic Hero... Bezuinigings operatie, of niet? PAGINA 11 VRIJDAG 6 NOVEMBER 2009 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eiianden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten o 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 600 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. 6. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Het volgende verhaaltje is waarschijnlijk in fingeland gebeurd. Bill woonde in een camper Hij was een intelligente en knappe student. Maar hij zag er niet uit; zijn haar was een grote wilde bos. Zijn t-shirt zat vol gaten en hij had geen schoenen aan. Zijn camper stond vlakbij een mooie kerk. Op een dag besluit Bill om naar de kerk te gaan. Hij gaal naar binnen, zonder schoenen, in een spijkerbroek en met gaten in zijn shirt. Hij ziet er uit als landloper. De kerkdienst is al begon nen. Bill loopt het gangpad in en zoekt een plaatsje op. Maar de kerk is vol. Alle plaatsen zijn bezet. Bill kan geen lege plek vinden. De mensen in de kerk begin nen wat ongemakkelijk te kijken: wat moet zo'n vreem de man in hun nette kerk? Maar ze zeggen niets. Bill loopt verder naar voren, naar tie preekstoel. Als hij ziel dal er nergens meer een plaatsje is om te zitten, laat hij zich op de grond voor de preekstoel zakken om zo toch naar de preek te kim- ;ic7i luisteren. - De mensen in de kerk wor den zenuwachtig: wat een vreemde man. Wie doet dat nu? Je kunt de spanning in de kerk voelen, maar nie mand durft iels Ie zeggen. Dan komt er een diaken van achter uit de kerk langzaam door het gangpad naar voren lopen. Hel is al een oude man, van tachtig Jaar Hij heeft prachtig zilvergrijs haar en is gekleed in een driedelig kostuum. Een def tige man, elegant en statig: het tegenbeeld van Bill dus. Hij loopt met een slok en loopt daarmee op Bill af De mensen in de kerk zien de oude man en denken: je kunt het hem niel kwalijk nemen als hij boos worclt op die zwerver en hem weg jaagt. Hoe kun je van een oude man van tachtig jaar verlangen dat hij begrip heelt voor een student die zomaar ergens in de kerk neerploft en die dus weinig fatsoen heeft? Het is muisstil in de kerk, je hoort alleen het tikken van de stok van de oude diaken. Alle ogen kijken naar de oude man. Zelfs de dominee wacht om mei dienst verder Ie gaan. De oude man komt bij de jonge man. Zijn slok valt op de grond. En dan... tot ■iedersverbazing laai de oude man zich naast Bill op de grond zakken. Iedereen is onder de indruk: zij zouden het nooit gedaan hebben. Ze hadden veel eerder Bill uit de kerk gestuurd. Zij zouden gezegd hebben: 'Ga eerst maar naar huis om andere kleren aan te trekken en om je haar te laten knippen. Kom een vol gende keer maar terug als je beier gekleed en gekapt bent.' De dominee zegt: 'Waar over ik nu ga preken, zult u misschien wel vergelen. Maar u hebt vanmorgen iets gezien, dat zult u nooit meer vergeten. Het zou de enige keer kunnen zijn dat deze man in de kerk komt. Onze diaken heeft laten zien, wat hel betekent om een échte christen te zijn.' Maria Breederveld (Goede- reede) Bedankt voor je oplossin gen. Hel geeft niets als je de laatste puzzel samen met je vriendinnetje Eline gemaakt hebt. Hel juist gezellig om hel samen te doen. Was de logeerpartij leuk? Elsemarije Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) krijgt deze week een bon. Veel plezier ermee, Elsemarije! 3. Bij vraag 6 moet je het antwoord oplossen Streep de letters die vier of meer keer voorkomen door. Je houdt dan een aantal letters .over: dat is de oplossing van deze puzzel. 1. Hoe heet je? Ik heet An ja Herweijer. 2. In welke plaats iuooti je? Ik woon in Dirksland. Wat is je geboorteplaats en je geboortedatum? Ik ben geboren in Dirks land op 3 december 1993. Hoeveel broertjes en zusjes heb je? Ik heb drie broers en vijf zussen/zusjes. Wat isjouxv liexieiingseten? Ik lust het liefst chinees eten. Van welk eten houd je echt helemaal niet? Ik hebecht een hekel aan. 7. Wat Is(zljn) jouu> lievellngsboek(en)? Mijn lievelingsboeken zijn 'De zeemansvrouw' en 'Aiine-Li'. 8. Welke hohhyCs) heb je? Mijn hobby's zijn lezen, brieven schrijven en oppassen. 9. Welke sport vind je leuk? Ik vind volleybal heel leuk. 10. Aan welke sport doe je? De sport die ik beoefen: ik fiets elke dag naar school. 11Waf is jouw lievelIngs-CD (met muziek)? Mijn lievelings-CD's zijn CD's van Pieter Hey- koop. 12. Wat vind jij het leukste spel letje? De leukste spelletjes vind ik Skip-Bo, Halli Galli en SET! 13. Welke site op het internel vind jij het leukst? Ik heb niel echt een 'leukste site', ik vind hel wel leuk om op www. herweijerluinlecliniek.nl te kijken. 14. Ojt) xoelke school zitje op dit moment? Ik zit op de Prins Mau- ritsschool in Middelhar nis. 15. In welke klas/groep zitje op school? Ik zat vorig jaar in klas 3. Een puzzelaar, die liever onbekend wil blij\'en maakte voor ons een woordenslang van Bijbelse namen. Je moei ant woord geven op de vragen. De anu\o(jrden zijn allemaal te vinden in Genesis. Daarna zetje namen in de puzzelvorm. Dat doe je als volgt: je begint bij de pijl. Dan schrijf je de eerste naam op. De volgende naam begint met de laatste lener \'an hel eerste woord: je hoeft die eerste letter dus niel op ie schrijven. Schrijf dan het tweede woord verder op. Hel derde woord begint met de laatste letter van hel tweede woord. Van de letters in de grijze hokjes kun je nog een naam maken (als je de letters in de goede volgorde zet): het is de naam van een vrouw van Ezau, die je in Genesis 36 kunt vinden. Deze man sloeg zijn broer dood (Genesis 4 8). De zoon van Bilha (Genesis 35 25, met de letter 'h' na de 't'). De zoon die Abram op 86-jarige leeftijd kreeg (Genesis 16 16). De zoon van Nahor waar Jakob op zoek naar was (Genesis 29 :5). Een zoon van Rehuël (Genesis 36 13). Deze zoon werd geboren bij Selah toen Selah 30 jaar leefde (Genesis 11 14). De vrouw die Abrahams knecht omnioelle bij de waterput (Genesis 24 15) Deze man heeft alle levende zielen een naam gegeven (Gene sis 2 20). De naam van de tweede mens op aarde (Genesis 2 23). Haar naam werd veranderd omdat ze de moeder aller leven de is (Genesis 3 20, zonder de letter 'h'). De naam van Sara's man na zijn 99' levensjaar (Clenesis 17 5). De koning van Salem die regeerde toen Sara nog leefde (Genesis 14: 18). De zoon van Levi (Genesis 46 11). De vriend van Juda die een .Adullamiet was (Genesis 38 1). De koning van Gerar die .Abraham toeliet in zijn land te komen wonen (Genesis 20 15). De koning die in Edoni regeerde nadat Jobab stierf (Genesis 36 34). Deze man was de zoon van Kenau en heeft 895 jaar geleefd (Genesis 5 17 - de laatste twee lettergrepen zijn: leël). De dochter die Laban gaf nadat |akob 7 jaar bij hem gewerkt had (Clenesis 29 23). De koning van Sinear die meevothl in een strijd van vier koningen legen vijf (Genesis 14: 1). Een zoon van Seïr (Genesis 36 20). 12 11 14 T^ 8 20 5 3 19 18 -IT 'Dit zijn mijn lievelingspuzzels. Als ik er een zie begin ik gelijk. Nu heb ik geprobeerd ir zelf weer een te maken.' Dit schrijft Willianne Mans (Ooltgensplaat) in haar mail. Je begint bij de letter 'B' en je zoekt het eerste woord op: dit woord 'kronkelt' door het leltervak. Hel tweede woord begint met de laatste letter van het eerste woord. Zo zoek je alle woorden op: als een slang door hel puzzelvak, lol de let ter 'K' in de rechtse kolom, in hel vijfde hokje. Je houdt 11 letters over en daarvan kun je een woord maken, dat ook met de herfst te maken heeft. boswandeling - dauw - donkef - druiven - eikel - gebak - gezelligheid - gras - kastanje - koud - lezen - natte schoenen - neerslag - ne\elig - noodweer - regenbuien - regenpak - rook - somber - wind Het college van dijkgraaf en heemraden van Water schap Hollandse Delta heeft deze week de ont werpbegroting 2010 vast gesteld. Daarbij zijn de ambities meer in balans gebracht en is gesneden in de investeringsportefeuille van het waterschap. Ook is rekening gehouden met de verbreding van het taken pakket. Hel college heeft de investerin gen fors verlaagd om ervoor te zorgen dat de belastingta rieven de komende jaren niet verder oplopen. De investe ringen voor de komende vier jaar zijn van 270 miljoen terug gebracht naar 150 miljoen, levens maakt hel waterschap duidelijke keuzes door alleen die projecten uil te voeren die noodzakelijk zijn om het werk gebied van waterschap Hol landse Delta veilig en leefbaar Ie houden. Ondanks deze keu zes krijgen belastingbetalers te maken met een stijging van de waterschapsbelasting. "In tijden van economische recessie is een lariefstijging moeilijk uit te leggen aan de belastingbetaler", zegt dijk graafjan Geluk. "Wij beseffen dat heel goed, maar helaas is een stijging onvermijdelijk. Hollandse Delta krijgt komend jaar een \erbreding \an de bestaande kerntaken watervei- ligheid, waterkwaliteit en veili- ü;e wegen, door \eranderende lokale, regionale, landelijke en Europese wet- en regelgeving. Daarnaast krijgt het water schap nieuwe taken van de provincie zoals grondwaterbe- heer, muskusrattenbeslrijding en visniigratie bevordering. De komende jaren moet het waterschap dus ook flink blij ven investeren in deze verschil lende taken om de veiligheid en leefbaarheid van hel gebied te blijven garanderen. Om dit financieel haalbaar te maken en omdat waterschappen van oudsher geen rijksbijdrage ontvangen, krijgt een groot deel van de belastingbetalers te maken niet een stijging van Tvc van de waterschapsbelas ting. U moet niel \ei'geten dat het waterschap jarenlang de tariefsstijging heelt kun nen beperken door haar eigen reserves hiervoor in te zetten. Om een goed verantwoorde financiële basis te behouden kunnen we dit niet blijven vol- fiouden." Naast hel terugbrengen van de investeringen voert het water schap ook een efficiencyslag in de eigen organisatie uit. Zo wordt bijvoorbeeld de externe inhuur fors teruggebracht. Ook heeft het waterschap een transparantere begrodng inge- \oerd waardoor bijsturing en controle op uitgaven beter mogelijk is geworden. Deze keuzes zorgen ervoor dat het waterschap alleen kan investeren in maatrege len die de kerntaken direct raken. Dat heeft consequenlies voor bijvoorbeeld een aantal gemeenten waar het water schap bepaalde pixijeclen niel meer uilxoert of projecten wel uitx'oert maar in een minimale variant. Dit zijn soms pijnlijke keuzes die het waterschap maakt om de tarie\'en voor de belasting betaler de komende jaren zo laag mogelijk te houden. Daar naast blijft het waterschap de dijkverslerkingprojecten uit het Hoogwaterbescherniings- prograinma van hel Rijk uit voeren. Op 26 november 2009 stelt het waterschap de defini tieve Ijegroling vast. DIRKSLAND - Uitslagen van jl. maandagavond. W. Stolk - D. Wolfert 0-3 J. Knöps - M. van 't Geloof 0-3 M. Poortvliel - H. Keuvelaar 0-3 Borstvoedingorganisalie LLL houdt woensdag 11 november a.s. weer een infoavond voor a.s. ouders, oma's en voedende moeders. Besproken worden problemen, en het oplossen ervan, die zich bij het geven \an borstvoeding voor kun nen doen, zoals teveel/te wei nig melk, slechte groei, spruw, e.d. De avond wordt gehou den aan het adres Ha\enkom 46 te Sonimelsdijk, aanvang 20.00 uur. Vooraf telefonisch aanmelden kan bij Carla van Gils, tel. 0187 631716. Voorde infoavonden van LLL wordt een geringe toegangspijs (incl. koffie/thee) gevraagd. Ook worden het nieuwe 'Handboek borstvoeding', speciale zalf en diverse kolven verkocht, en wordt er telefonisch hulp ver leend. DIRKSLAND - Het van Weel Belhesda ziekenhuis Ie Dirks land is begonnen met het ge\en van borstvoeding informatie avonden. De avonden die hel afgelopen voorjaar zijn gege ven, werden goed bezocht. Het is van groot belang dat zwan gere vrouwen zich tijdens de zwangerschap goed voorberei den op hel geven van voeding. Als een moeder borstvoeding wil ge\en, kunnen veel pro blemen voorkomen worden door goede informatie vooraf Borstvoeding past zich aan de leeftijd \an de baby aan. De samenstelling verandert iede re keer en is over 24 uur altijd goed. Borstvoeding neemt de smaak aan van wal de moeder heeft gegeten. Zo leert de baby allerlei smaken kennen. Borst voeding mag gegeven worden zo vaak de baby erom 'vraagt', doch minimaal acht keer per dag; zo nodig vaker Een baby die borstvoeding krijgt, heeft minder last van obslipatie dan een baby met flesvoeding. Verder be\'al borstvoeding antistoffen, waardoor de baby beschermd wordt tegen aller lei bacteriën. Er zijn nog meer voordelen van borstvoeding te noemen, maar deze - en ande re onderwerpen - worden besproken tijdens de informa tieavonden die hel Van Weel- Belhesdaziekenhuis houdt. De eerstvolgende avonden zijn op 9 november 2009 en 12 januari 2010. De aanvang is om 20.00 uur Er is ruime gelegenheid om \Tagen te stellen. Voor de avonden geldt een maxi mum aantal bezoekers van 25. Belangstellenden kunnen zich opgeven via e-mail: lactatie- kundige(3zhsdirksland.nl, of telefonisch via nummer 0187 604710 (tussen 9.00-14.00 uur). MIDDELHARNIS - Op don derdag 22 oktober jl. hield de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits te Middel harnis de traditionele verkoop actie ten behoeve van financi eel geadopteerde kinderen in India, Haitï en Guatamala. De actie is bijzonder succesvol verlopen. De netto opbrengst bedraagt ca. 11.000. Daar door ontvangen deze kinderen het komende jaar weer \oed- sel, kleding en onderwijs via een betrouwbare Nederlandse hulpverlening.sorganisatie met overheidskeurmerk (CBF). SOMMELSDIJK - Vrouwen vereniging 'Liefde vindt Werk' hoopt woensdag 11 november van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur haar jaar lijkse verkoping te houden in Vita No\a. Van Aerssenstraal 5 te Sommelsdijk. Verkocht wordt o.a. kruudplaetjes, olie bollen, pannenkoeken, slaatjes, groente en fruit, advocaat, crea artikelen, (kerst)kaarten, twee dehands boeken, boerenkaas en 'hebbedingetjes' voor een klein prijsje. Ook is er koffie/ thee met wat erbij. Mevrouw Breederveld uit Goedereede verkoopt zelfgemaakte sie raden. En kinderen kunnen enveloppenlrekken. Morgen, zaterdag 7 november, komt de Kon. Beatrixscbool in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Plan Zuid en Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleve ren. Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niel zwaar der te maken dan ten hoog ste tien kilo. Ook mensen die hun papier en karton lot nu toe in hun afvalbakken depo neerden worden uitgenodigd dit xüortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecy cled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de contai ners bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. U kunl liet papier ook in de con tainers bij de gymzaal op hel schoolterrein brengen, evenals schoon plastic en kunststof Lel er echter wel op dal hel juiste materiaal in de juiste contai ner (aangegeven door borden) wordt gedeponeerd. Oiiriers worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om hel papier op te halen. De organisatie zal niel aansprakelijk zijn als zich oneevallen voordoen, dus kin deren jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis \vorden gestuurd. De opbrengst t/m september was 19.201.64. In Melissant wordt morgen, zaterdag 7 november, het oud papier weer opgehaald \'Oor de Hersteld Hervormde gemeen- le aldaar Wilt u het papier goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Pas geleden viel bij ons allen, inwoners, een prachtige folder in de bus, waarin ons wordt gemeld dal van de inwoner verwacht wordt dal men het plastic uit de reslconlainer houdt en even apart weg brengt. Op diverse locaties slaat er inmiddels weer een straatbeeldvervuiler, nl. een kanjer van een oranje afvalbak. Daar moet al dat plastic heen gebracht. En een speciale ser- vicewagen komt dat geval dan om de zoveel tijd even optillen en legen. In de afgelopen Jaren zijn wij de loopjongens van de afval stoffen geworden, want men sen nog aan toe, wal een ver zameling aparte dozen, bakken of zakken staat er inmiddels in de schuur. Klein chemisch afval, batterijen, papier en kar ton, glas, kleding en schoenen en dan nu ook nog hel plastic. Ruwweg opgeteld best goed voor 40% van mijn afval ver- oorzaking. Kijk, ik zie het zo. Elke inwo ner betaalt al jaarlijks het vuil- nisophaalrecht via de Gemeen tebelasting. Maar.., wat wordt er nu eigen lijk nog opgehaald? Mijn bak ken blijven nu al voor de helft leeg, terwijl nog maar een aantal jaren geleden gewoon alles in die kliko verdween en boordevol netjes werd geleegd en afgevoerd voor hetzelfde bedrag. Juist! Dan dus toch een bezuinigings actie, want nu moet deze brave burger de moeite, opslag en het vervoer nemen om al die aparte zaken 'even' te lozen, ik ben een groot voorstander hoor van een schoon milieu, dat staat vast. Ik wil ook wel aan afvalscheiding doen, geen punt. Als ik dan toch hetzelf de ophaalrecht moet belalen dan wil ik daar wel wat van terug hebben als ik het vervoer gedeeltelijk zelf moei bekosd- gen. Dus, gemeente, wal dacht u van zo'n 40% korting op de nota volgend Jaar? Kijk, dal zou mooi wezen. Nog een kleine dp. In diverse andere gemeenten in Neder land werd keurig een kleine container per vervuilingeen- heid (woning dus) ter beschik king gesteld voor Plastic Hero, en die gaat gewoon lx per maand aan de weg. Dat noem ik nou service en klantvriende lijkheid. En niks extra ophaal recht, want de vuilnisophaal dienst, reed toch al, alleen wisselen ze nog een keer van kliko. Dus 'zo kan het ook'. In a .vachting van de nota 2010, Gep van Middelkoop, Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 11