m^M 1 DDD #PvdA Gemeenteraad J> ^^Christenunie EIIAriDEII-lllELWS Burgemeester Jan Heijkoop Wethouder Petra't Hoen Wethouder Gert-Jan van der Valk vLd PAGINA 11 DINSDAG 3 NOVEMBER 2009 O o S1FLMIEE Voor 2010 is een sluitende begroting aangeboden aan onze gemeenteraad. Dit geldt niet voor de jaren die hierop volgen. Wij ontkomen niet aan drastische maatregelen, mede gezien het feit dat de vergoeding van het Rijl< in het gemeentefonds drastisch zal verminderen. Noodzakelijke besparingen zoals een personeelsreductie zijn niet ondenkbeeldig voor de toekomst. Ook kan gestreefd worden naar opbrengstverhogende maatregelen. In dit verband is het een groot dilemma hoe om te gaan met nieuwe initiatieven zoals glastuinbouw. Zorgen over wat dit betekent voor de open ruimte, staan tegenover de positieve effecten op de financiële situatie voor de gemeente. Verder willen wij de ingezette werkwijze van actieve burgerbetrokkenheid bij belangrijke zaken onverminderd voortzetten. Wat betreft de fusie van de gemeenten streven wij naar versnelling ten opzichte van de beoogde datum van 1 januari 2013. Vooral voor de ambtelijke organisatie is dit van groot belang omdat hiermee onzekerheid voor medewerkers zo kort mogelijk duurt. Ook wordt op die manier de uitstroom van waardevolle medewerkers beperkt en de voortgang van grote projecten zoveel mogelijk gewaarborgd. Het ingezette traject om ongewenste leegstand en verpaupering om te buigen moet worden doorgezet. De gemeenteraad moet dan ook belangrijke keuzes maken tussen enerzijds deze verbeteringen en anderzijds het al dan niet verhogen van de gemeentelijke lasten zoals onroerend zaakbelasting (OZB), of de keuze maken voor opbrengstverhogende initiatieven. Kortom een aantal moeilijke keuzes. Gelukkig jffUnnen de basistaken voorvyat betreftstediensljjedexijrig en veiligligyp/iyerminderEt voortgang vinden. Dit zorgt er mede voor dat het plezierig wonen, ondernemen en recreëren blijft in onze gemeente. De begroting 2010-2013 is opgesteld en het college heeft enorm moeten rekenen om het plaatje voor komende jaren rond te krijgen. De economische crisis is duidelijk voelbaar In de bijdragen vanuit het Rijk en dat is onze voornaamste inkomstenbron. Daarbij komt dat de kosten voor de Wet maatschappelijke ondersteuning Wmo) flink zijn gestegen. Daarnaast verwachten wij door de crisis meer uitkeringsgerechtigden. Ook merken wij dat een aantal bouwplannen in onze gemeente stagneren. Scherp te toe te zien op de budgetten en te zoeken naar besparingen Is de lastenverzwaring voor de inwoners beperktgebleven.DeOZB-belasting stijgt inclusief inflatie weliswaar met 3,5%, maar de rioolrechten en de afvalstoffenheffing bevriezen wij. Dat betekent dat mensen die in een huurwoning wonen geen verhoging zullen zien op de gemeentelijke factuur en een gemiddelde koopwoning 8,- per jaar meer gaat betalen. Op deze manier willen wij de koopkracht van onze inwoners op peil houden. Het goede nieuws is dat wij onze plannen voor leefbaarheid In de kleine kernen vast kunnen houden. Er is geld gereserveerd voor diverse ruimtelijke plannen en ook in het sociale domein gaan plannen door. Ik vraag aandacht voor het onlangs geopende Centrum voor Jeugd Gezin in de Dillenburg in Middelharnis. Dit is een belangrijke voorziening voor ouders en jongeren, omdat je hier voor alle kleine en grote vragen op gebied van opvoeding terecht kunt. Het buro leerplicht van de vier gemeenten gaat ook vanuit dit centrum werken. Schoolverzuim en -uitval willen wij op alle mogelijke manieren voorkomen. De Jeugd heeft immers de toekomst! Het meerjarig financieel perspectief is zorgelijk te noemen. Het is een schrale troost dat vrijwel alle gemeenten in Nederland een enorme bezuinigingsslag moeten ^■X-j&L maken. Wij zullen als gemeente verantwoordelijk om moeten gaan met de keuzes itói!^ die wij maken, want er is geen ruimte voor nieuv<e plannen.Toch zetten wij in op een stabiele financiële toekomst. Het stimuleren van de economie in Oostflakkee en op heel Goeree-Overflakkee is hierin heel belangrijk. Economie en werkgelegenheid blijven ook in 2010 speerpunten voor Oostflakkee. Het is dan ook een goede ontwikkeling dat het winkelcentrum in Oude-Tonge wordt afgerond. Voor het Bedrijvenpark Oostflakkee zijn diverse bouwvergunningen aange vraagd en in sommige gevallen al afgegeven. Wij mogen dus verwachten dat ook hier een verdere impuls voor de werkgelegenheid volgt. Daarnaast pakken wij de fysieke uitstraling van de bedrijventerreinen Tonisseweg in Oude-Tonge en Dorpsweg in Ooitgensplaat aan waardoor het ondernemersklimaat verder verbetert. Toerisme en recreatie worden verder uitgebouwd rond de jachthavens. In het domein van de Ruimtelijke ordening ronden wij in 2010 het bestemmingsplan Achthuizen/Langstraat/Zuidzijde af met daarin verwerkt het Masterplan Achthuizen. In dit Masterplan staat dat er zowel woningbouw als een woonzorg-eenheid mogelijk wordt, net als een tweede ontsluiting voor de 'kerkbuurt'. Gezien de recessie is het een moeilijke tijd voor woningbouw. Inzet van partijen Is om toch in 2010 te starten met de appartementen aan de Handelskade te Oude-Tonge. De inzet op verpauperde panden laat de eerste resultaten zien. Bouwvergunningen zijn of worden afgegeven en wij verwachten dat in 2010 de sloop en/of (ver)bouw gaat plaatsvinden van projecten in Ooitgensplaat en Oude-Tonge. Daarnaast maken wij met de woningbouwverenigingen prestatieafspraken over het (sociale) woningenbestand en hoe daar de komende jaren mee om te gaan. Een belangrijke stap. Voor wat betreft de inrichting van de kernen zetten wij, naast beheer van wegen, riolering en groen, in op het realiseren van het ontwikkelingsplan Ooitgensplaat. Onder meer de omgeving van de haven en het bedrijventerrein worden hiermee aangepakt. Tot slot is het belangrijk om, gezien de financiële druk op de gemeentehuishouding, in de toekomst ook extra inkomsten te genereren. De PvdA is tevreden met de begroting die 5 november besproken gaat worden. Hoewel er zorgen zijn over de financiële positie van de gemeente zullen de lasten van de burger slechts marginaal stijgen. Mensen in een huurwoning zullen zelfs dezelfde gemeentelijke belasting betalen als het jaar hiervoor. Dat is winst in een tijd waarin recessie heerst. De PvdA maakt zich zorgen over de financiële toekomst van onze gemeente, maar wij zien dat onie grootste wensen toch een plaats krijgen in deze begroting. Wij zijn dus extra blij met de investeringen die wij gaan doen: verenigingsgebouw 'Bommelslee', de kaaipleinen, het ontwikkelingsplan Ooitgensplaat en de renovatie van de sportvelden. Voor Achthuizen is natuudijk de gevraagde ontsluiting van de kerkbuurt erg belangrijk, net als de woningbouw bij de ijsbaan die in het bestemmingsplan wordt verwerkt. Verder gaan wij een investering doen in de verkeersveiligheid nabij de basisscholen en dat is bij sommige scholen hard nodig. In de nabije toekomst zal er fors bezuinigd moeten worden. De PvdA zet in op efficiency door samenwerking van de vier gemeenten, onder meer door het gezamenlijk inkoopbureau. Ook denken wij dat personeelskosten te beperken zijn door betere samenwerking. Het moet toch mogelijk zijn om voor 2013 al zaken gezamenlijk te gaan regelen. De grootste post op de gemeentebegroting is immers: personeelslasten. Laten wij die samenwerking voortvarend oppakken met elkaar op Goeree- Overflakkee! Oe Pvda is, zoals bekend, tegen de komst van kassenbouw. Wij volgen dat proces heel kritisch en zullen vragen stellen over de meerwaarde voor Oostflakkee. Wij zien die (nog) niet! En tot besluit een compliment: wist u dat de gemeente Oostflakkee met een ziekteverzuim van slechts 1,2% de meest gezonde ambtenaren van Nederland heeft? Het Is ook de ChristenUnie duidelijk dat in de huidige financieel- economische ontwikkelingen van ons land, er In de begroting 2010 niet veel ruimte is voor nieuw beleid. Voor de komende Jaren na 2010 is er vooralsnog geen sluitende begroting. Toch willen wij vasthouden aan de ambities van onze Toekomstvisie. Daarom zullen wij In de komende tijd ontwikkelingen steunen die het voorzieningen-niveau in onze gemeente kwalitatief vergroten. Zo heeft de renovatie van verenigingsgebouw 'Bommelstee' onze steun en is ook de ontwikkeling van een nieuw Woon-Zorgcomplex In Oude-Tonge voor ons een prioriteit. Daarnaast zal het ontwikkelplan Centrum Ooitgensplaat concrete aanbevelingen gaan opleveren: realisatie van nieuwbouw voor basisschool De Regenboog, verbetering aanzicht haven en Kaal en het opknappen van het bedrijventerrein. De middenstand Oude-Tonge zal een nieuwe impuls gaan krijgen wanneer het Koopplein eindelijk gerealiseerd wordt. Wij zijn blij dat er een aantal verkeersveiligheidsmaatregelen gerealiseerd wordt, waaronder de tweede ontsluiting van Achthuizen. Versterking van de werkgelegenheid en het aantrekkelijk maken van het wonen in onze gemeente moeten blijvend onze aandacht hebben. Toch staan wij achter de lijn van de begroting dat wij terughoudend moeten zijn in de lastenverhoging van onze burgers in deze tijd. Dat er voortdurend kritisch gekeken moet worden naaide budgetten binnen de verschillende taakgebieden is wel noodzaak. De samenvoeging van de vier gemeenten tot één Goeree- Overflakkee zal veel energie vragen, maar ook nieuwe kansen bieden. Daarnaast zal het touwtje trekken met de provincie, als het gaat om het inrichten van de ruimte van Oostflakkee (grootschalige glastuinbouw, uitbreiding windparken), ons blijvend alert moeten houden. Gereformeerde Partij De SGP-fractie probeert binnen de kaders die God in Zijn Woord heeft gegeven Oostflakkee mede te besturen, ook nu de begroting voor 2010 weer is aangeboden aan de raad. De begroting is dan wel sluitend, maar de langere termijn baart zorgen. De uitkering uit het gemeentefonds zal drastisch dalen. Bedenk daarbij dat maar 10% van alle taken direct beïnvloedbaar Is. Dat vereist veel creativiteit. Er is veel gebeurd, er moet veel gebeuren, er staat D.V veel te gebeuren. Wij gaan op twee belangrijke onderwerpen in. Als een rode draad loopt dit door de hele begroting heen. Met sommige investeringen wordt (terecht) terughoudend omgegaan, bijvoorbeeld ICT. Al Jaren pleiten wij voor afstemming van systemen op het eiland, in de praktijk weerbarstig. Nu door de provincie de herindelingprocedure is gestart, is het uiterst belangrijk om het proces naar herindeling zo zorgvuldig mogelijk te laten verlopen. Lering trekken daar waar het bij andere herindelingen niet goed ging en het zelf beter doen. Wij hebben met bevolkingskrimp te maken, de crisis gaat Oostflakkee niet voorbij. Verpaupering is zichtbaar, de financiën zijn beperkt. De SGP-fractie staat volledig achter het door de raad beschikbaar gestelde fonds voor kernenontwikkeling, het moet nu werkelijk tot daden komen. Bijvoorbeeld de renovatie van verenigingsgebouw 'Bommelstee' en het centrumplan Ooitgensplaat Ook de nieuwe afrit in de kerkwijk in Achthuizen moet ter hand worden genomen. Eindelijk gaat nu ook in Oude-Tonge het winkelcentrum afgebouwd worden. De uitgebreide beschouwing op de begroting 2010 is te vinden op www.sgp-oostflakkee.nl De raadsfracties is gevraagd in 250 woorden weer te geven wat zij vinden van de begroting. Dat lukt niet, want er staan ons grote veranderingen te wachten. Binnen enkele jaren is er nog maar één gemeente op het eiland. Vorig jaar heeft de gemeenteraad de Toekomstvisie voor 2030 vastgesteld en enige tijd daarvoor het Landschapsplan Goeree- Overflakkee. Beide plannen hebben hetzelfde doel, namelijk de landelijkheid, rust en ruimte bewaren en de natuur beschermen voor de toekomst. Die visie werd tot voor kort gedeeld door de provincie, want al tientallen Jaren mogen er nauwelijks huizen worden gebouwd, mag er nagenoeg geen bedrijfsterrein worden ontwikkeld en mag de druk van de watersport niet oplopen. Inmiddels Is Oostflakkee zoekgebied voor grootschalige kassenbouw en de vestiging van een windmolenpark. Hoezo, Toekomstvisie? 700 hectare kassen staat gelijk aan de bouw van 21.000 woningen. Zo'n grootschalige uitbreiding van het aantal woningen willen wij toch ook niet? Tot op heden levert de bouw van kassen veel vragen op en weinig antwoorden. Ook is het lang niet zeker dat die kassen worden gebouwd. De VVD wil niet dat de ontwikkeling van de Toekomstvisie wordt geblokkeerd door beslag op de ruimte voor bestemmingen waarvan niet zeker is of zij doorgaan. Dat hangt namelijk niet van de provincie af, maar van de particuliere tuinders. Het college van B&W en de coalitiepartijen hebben grootse plannen, maar wat komt daar van terecht? Het bedrijvenpark Oostflakkee stagneert, de Handelskade is nog steeds in ontwikkeling, de ontsluiting van de kerkbuurt in Achthuizen heeft nog steeds geen prioriteit, het centrumplan Ooitgensplaat dreigt te worden teruggebracht tot de bouw van een nieuwe school en de verpaupering van de woonomgeving wordt echt duidelijk als je op de Kade in Ooitgensplaat links (voormalige bakkerij Hage) en rechts (voormalig hotel Hobbel) om je heen kijkt. Naar onze mening^ kan het alleen maar beter in Oostflakkee. Leeftjaarheid in de vier kernen heeft voor de Vrije Lijst Oostflakkee een hoge prioriteit en zal altijd ons uitgangspunt zijn bij de beslissingen die door de gemeenteraad genomen moeten worden. Ook de komende dtie jaar, wanneer de gemeente Oostflakkee nog zelfstandig is, proberen wij zoveel mogelijk de gemeentelijke politiek te beïnvloeden om de leefbaarheid in de kernen voor onze inwoners te waarborgen. Deze begroting laat financieel een zeer somber perspectief voor de komende jaren zien. Als wij echter naar de reservepositie van onze gemeente kijken, lijkt ons dit sombere perspectief een beetje overtrokken. Wij vinden het jammer dat de keuze is gemaakt de OZB met 3,5% te verhogen om de begroting sluitend te maken. Een lastenverzwaring voor onze inwoners in deze moeilijke tijden vinden wij namelijk één van de laatste middelen om te gebruiken om een begroting rond te krijgen. De wens van een groot deel van onze bevolking is om geen grootschalige kassenbouw in onze gemeente te plegen. Daarom is het ons onduidelijk waarom het college geld wil genereren voor onderzoek naar glastuinbouw in onze gemeente. Na jaren van onderzoek zal er eindelijk iets worden gedaan aan verenigingsgebouw 'Bommelstee! Het vergroten van dit gebouw om aan alle wensen van de toekomstige gebruikers van 'Bommelstee' tegemoet te komen, is blijkbaar teveel gevraagd voor dit college. Ook in Ooitgensplaat blijft men maar onderzoeken wat er allemaal moet gebeuren. Wordthet niet eens tijd dat er concrete plannen verwezenlijkt worden? Een positief punt willen wij toch ook graag nog even noemen. Na jaren lang aandringen van onze kant is er eindelijk geld gereserveerd voor de ontsluiting van de kerkbuurt in Achthuizen. Bij Economische Zaken vraagt het CDA met nadruk aandacht voor het stimuleren van de werkgelegenheid. Het proces van intergemeentelijke samenwerking en het uiteindelijk samenvoegen tot één gemeente op ons eiland is een actueel en belangrijk punt. Het CDA wil benadrukken dat de afstand tussen bestuur en burgers op Goeree-Overflakkee hierbij een voortdurend punt van aandacht moet zijn. Het is belangrijk dat alle kernen in de gemeente Oostflakkee hun voorzieningen behouden. Het beleid moet vooral op de leeftjaarheid in de kleine kernen gericht zijn. Juist de gemeente moet de voordelen van het wonen in onze gemeente promoten, In dat beeld past geen grootschalig kassenproject. Het ministerie heeft gelden vrijgemaakt voor de aanpak van de Jeugdwerkloosheid. Het strategisch plan Jeugdwerkloosheid schept mogelijkheden om juist bij jongeren de afstand met de arbeidsmarkt te minimaliseren. Onderwijs blijft een belangrijke post om te investeren in de toekomst van onze samenleving. WIJ zijn van mening dat normen en waarden onderdeel zijn van onze cultuur. Onverminderd moet et aandacht worden gegeven aan pestgedrag op school. Bij cultuur en recreatie willen wij nog eens aandacht vragen voor de naamsbekendheid van dit gebied. Het proces van herindeling mag geen belemmering zijn om Oostflakkee op de kaart te zetten. Wij vinden dat er een te afwachtende houding is. Het CDA wil aandacht blijven vragen voor de bouw van appartementen. Wil de gemeente krimp voor zijn, dan moet geïnvesteerd worden in meer appartementen. Niet alleen in Oude-Tonge, maar ook in de andere kernen van de gemeente. De gemeente Oostflakkee heeft de programrnabegroting 2010 - 2013 opgesteld. In deze programmabegroting staan de oorsprong en bestemming van de financiën van de gemeente Oostflakkee. Op deze pagina geven de collegeleden en raadsfracties hun visie op de meerjarenbegroting. Het is mogelijk om de programmabegroting 2010 - 2013 in te zien. U kunt dit document downloaden via de website van de gemeente, www.oostflakkee.nl. Het is ook mogelijk om de programmabegroting In te zien op het gemeentehuls. Tijdens kantooruren bent u hiervoor van harte welkom aan de Eisenhowerlaan 1 In Oude-Tonge. Deze pagina Is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van het college van burgemeester en wethouders. Voor informatie over de pagina kunt u terecht bij één van de medewerkers van de afdeling communicatie. Zij zijn te bereiken vla telefoonnummer (0187) 647100. Bezoekadres Tisi:i 1,'AOUtl'' lonyc Postadres f '3.' Contactgegevens:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 11