Gedeputeerde 'op de bank voor meer natuur' Stralend bruidspaar door kinderen in het zonnetje gezet Koorreis Teeling' naar Roemenië Internationale onderscheiding en Oostflakkeese gemeentepenning voor Henk Kuizenga Uitslagen dam- en schaakvereniging Ontspanning Belangrijk Gedeputeerde Museum Tt-ots TIENGEMETEN - Gedeputeerde Joop Evertse bracht vorige week een kort bezoek aan het natuureiland Tien- gemeten. Het uitstapje van Den Haag naar het eiland in het Haringvliet gold als ondersteuning van de actie van Natuurmonumenten waarbij men vierkante meters natuur kan sponsoren via de campagne 'Op de banken voor meer natuur!' Gedeputeerde Evertse onderstreepte met zijn aanwezigheid dat hij volledig achter de campagne van de organisatie staat. Hij nam dan ook graag, samen met de beheerder van Tiengemeten en enkele bezoekers plaats op een reusachtige bank die door Natuurmonumenten op De Vliedberg was geplaatst. Door: Adri van der Laan Landelijk voert Natuurmonu menten onder de naam 'Op de banken voor meer natuur!' actie om geld binnen te krij gen om natuur aan te kopen en hiermee de Ecologische Hoofd Structuur - een verbin ding van verschillende natuur gebieden - sneller te kun nen realiseren. Om de actie te promoten is er dit jaar een fotowedstrijd uitgeschreven door Natuurmonumenten, waarin 'de bank' in de natuur een grote rol speelde. In de herfstvakantie heeft de orga nisatie her en der in het land reusachtige banken neergezet in natuurgebieden. Bezoekers konden zich laten fotograferen door vrijwilligers en kregen de foto mee naar huis. Ook op het natuureiland Tiengemeten, op de Vliedberg, was een grote bank geplaatst. In de afgelo pen weken hebben veel bezoe kers zich op de bank laten foto graferen. Vorige week onder nam een bijzondere bezoeker de overtocht over het vuile Gat naar Tiengemeten. Gede puteerde Joop Evertse van de Provincie Zuid-Holland was door Natuurmonumenten uit genodigd om zich op de hoog te te stellen van de natuuront wikkelingen op het eiland en daarbij ook plaats te nemen op de bank om het belang van de actie van Natuurmonumenten te onderstrepen. Gedeputeerde Evertse werd ontvangen door de beheer der van Tiengemeten Henk Maijer. In zijn welkomstwoord onderstreepte Maijer het belang van de actie, die goed verloopt, "maar er moet toch nog een heleboel gebeuren", zo verzekerde Maijer, want met de Ecologische Hoofd Struc tuur (EHS) loopt het nog niet zo vlug als men bij Natuurmo numenten zou willen. Eén van de oorzaken van de trage voor-- uitgang is het feit dat het steeds moeilijker wordt om gronden voor nieuwe natuur aan te kopen, terwijl dit juist voor het verstedelijkte Zuid-Holland heel belangrijk is. En veel inwo ners in het land denken daar ook zo over. Maijer haalde de uitkomst aan van een onder zoek dat door zijn organisaties is gehouden. Hieruit blijkt dat 80% van de inwoners van het land vindt dat de EHS gereali seerd moet worden en dat geld vrijgemaakt moet worden om dit te realiseren. Samen met de provincie en Delta Natuur heeft men onder zocht hoe de mensen de 'nieu we natuur' op Tiengemeten ervaren. Uit dit onderzoek dat door de Landbouwuniversiteit in Wageningen werd uitge voerd, bleek dat de waardering maar liefst een 7,8 was. Er werd echter door de ondervraagden wel een minpunt genoemd en dat was het ontbreken van ban ken en ook zou men graag 'een bosje' zien. Maijer liet weten dat hier aan gewerkt wordt en dat over een aantal jaren Tien gemeten er heel anders uit zal zien. Natuurmonumenten is dan ook heel trots op wat op Tiengemeten wordt gereali seerd. Hij dankte ook de pro- vincie die bij deze realisatie een goede bijdrage heeft geleverd. Gedeputeerde Evertse ver klaarde dat door uitbreiding van steden, toename van bedrijfsterreinen en milieuver vuiling de natuur steeds ver der onder druk gezet wordt. "En dit is zeker zo in Zuid- Holland". Natuur is volgens de gedepu- teerde van groot belang voor de leefbaarheid van de ver stedelijkte provincie: "Inwo ners van Zuid-Holland hebben behoefte aan toegankelijke groene gebieden om uit te waaien. Aanleg van de EHS is bovendien absoluut noodzake lijk om de natuur in onze pro vincie toekomst te geven." In vergelijking met andere Randstadprovincies als Noord- Holland en Utrecht scoort Zuid-Holland goed, als het gaat om aanleg van de EHS. Gedeputeerde Evertse pleegt extra investeringen om de EHS af te ronden, ondanks de steeds moeilijker omstandig heden. In en rond het Haring vliet werkt de provincie suc cesvol aan aanleg van nieuwe natuurgebieden, via het pro gramma Deltanatuur. Toch is onzeker of de huidige inspan ningen voldoende zijn, om de EHS in heel Zuid-Holland op tijd af te krijgen. Vooral in het Groene Hart liggen nog grote natuuropgaven waarvan de voortgang zorgelijk is, zo liet de gedeputeerde weten. Samen met beheerder Maijer en een familie uit Vlaardingen nam de gedeputeerde ver volgens plaats op de bank die op het hoogste punt van het eiland tijdelijk is neergezet. Gedeputeerde Joop Everste en beheerder Henk Maijer poseren op de bank op Tiengemeten, tussen een aantal bezoekers. (Foto: Adn van der Laan) MIDDELHARNIS - Juf Gyri- ne van de Bosseschool stapte op vrijdag 23 oktober in het huwelijksbootje samen met haar Elwin. Het bruidspaar werd voor de ingang van de Exod'uskerk opgewacht door een grote kinderschare. Juf Gyrine haar beide groepen, de kleuters van groep l-2a en de leerlingen van groep 7b, vorm den een erehaag met mooi ver sierde stokken. Ook de voet ballers van De Jonge Spartaan van bruidegom en elftalleider/ trainer Elwin, gestoken in sportuitrusting, waren present. Op aandoenlijke wijze wisten de leerlingen van juf Cyrine tijdens de huwelijksinzegening het bruidspaar en alle aanwezi gen te ontroeren met prachtige liederen. Na de kerkdienst was er speciaal voor alle kinderen een recepde. In een feestelijk aangeklede zaal van de kerk hebben de voetballers en de leerlingen hun juf en voetbal- leider verwend met hun bijdra gen en mooie cadeaus. Elwin en Cyrine waren zeer aangenaam verrast door alle aandacht. OOSTFLAKKEE - Dins dagochtend was het gemeentebestuur en een klein gezelschap van kun stenaars bijeen in de raads zaal van het gemeentehuis van Oude-Tonge. Ze waren in afwachting van beeldend kunstenaar Henk Kuizen- ga uit Ooltgensplaat die met een smoes naar het gemeentehuis was gelokt, waar hij de gemeentepen ning zou ontvangen. Door Adri van der Laan Toen Henk Kuizenga samen met zijn echtgenote in de raads zaal had plaatsgenomen bleek dat er heel wat troste mensen aanwezig waren. En dit kwam door de kwaliteiten van de Plaatse kunstenaar. Henk Kui zenga is onlangs onderschei den tijdens een internationale tentoonstelling in Zagreb. Hij ontving de hoofdprijs voor zijn 'unieke eigen werkstijl' voor zijn kunstwerken in porselein. De tentoonstelling, onder de naam MIKS '09 werd deze maand in Zagreb geopend door Jadranka Kosor de minis ter-president van Kroatië. Circa 450 genodigden waren hierbij aanwezig. Na de ope ning volgde de prijsuitreiking in besloten kring vanwege de veiligheidsmaatregelen tij dens de opening. Een selectie van de ingezonden kunstwer ken, waaronder vijf beeldjes van Henk Kuizenga, waren in een zeer fraaie opstelling ten toongesteld. De uitnodiging om deel te nemen aan MIKS 09 kwam via het Keramiek- museum uit Panavezis (Litou wen). Dit is een museum met een belangrijke internationale collectie keramiek, waarin ook werk van Henk Kuizenga is opgenomen. Omdat kunstenaar Henk Kui zenga deze internationale onderscheiding had ontvangen vond het gemeentebestuur dat een gepaste blijk van waarde ring wel op zijn plaats zou zijn en men besloot om Henk Kui zenga de gemeentepenning uit te reiken. "Trots dat u bij ons woont", zo gaf Wtjarnemend burgemeester Jan Heijkoop, uiüng aan de gevoelens van het gemeentebestuur Hij had Van 16 tot en met 23 okto ber maakt het 'bovenen- semble' van de CSG Prins Maurits uit Middelharnis een Koorreis naar Roeme nië. In een aantal artikel tjes volgt vanaf deze week een verslag van deze reis, geschreven door één van de deelnemers van het ensem ble. "Op onze koorreis verble ven we gedurende een kleine week op een internaat van een reformatorische school in het plaatsje Aiud. Bij onze aan komst zagen we een groot sta tig gebouw, enigszins vervallen maar duidelijk nog in gebruik. We kregen een aantal kamers toegewezen in één van de vele gangen van het internaat. De leerlingen van de school kwamen op zondagavond in groten getale naar de school om hun plaatsje voor de rest van de week in te richten en zich klaar te maken voor de volgende schooldag. We vroegen een jongen van het internaat of hij het naar zijn zin had op school en hij ant woordde dat hij het een erg leuke en goede .school vond. Dit antwoord hadden wij niet verwacht na het zien van alle omstandigheden waar de leer lingen in verkeerden: Weinig privacy en 's avonds een gang- wacht langs je deur, geen pri vé douche en 's ochtends in de vrieskou wakker worden. Maar het laatste wat wij achter de school hadden gezocht was dat er verschillende musea met daaronder een Nationaal His torisch museum bleek te zijn. En onder de school lag zo'n 100.000 liter wijn opgeslagen. Niet echt iets waar je meteen aan denkt als je op een inter naat komt. Als het dan weer stortregende waren wij weer helemaal tevreden met ons droge onderkomen en konden we ons van hieruit weer voor bereiden op onze volgende concerten en excursies. We hebben op onze reis veel bij zondere dingen mogen mee maken en we zijn erg dank baar dat wij op vele plekken in Roemenië, waaronder dit internaat, zo gastvrij zijn ont vangen. We gingen dan ook met een hele andere kijk op Roemenië weg dan dat we er zijn gekomen". Het internaat waar de koorleden hebben overnacht. Henk en zijn vrouw Trijnie ontmoet bij het vijftig jarig huwelijksjubileum waarbij hij de kunstwerken mocht aan schouwen. Hierdoor was de burgemeester onder de indruk gekomen van de gaven van Kuizenga. Volgens Heijkoop is Kuizenga "geen kunstenaar van elders is", maar echt bij de samenleving van Ooltgens plaat hoort. Als voorbeeld hier van noemde hij de hulp van de mede-volkstuinders toen Henk vanwege ziekte enige tijd zijn hobby (tuinieren) niet uit kon voeren. Hoewel Henk Kuizenga goed ingeburgerd is op het eiland is hij toch afkomstig uit het Gro ningse Warffum. En daarom werd hij toegesproken door Eelse Bies eveneens uit Gro ningen afkomstig, maar nu wonend in de Hoekse Waard. Hij sprak vanaf zijn (griep)bed via de telefoon en versterkt door de luidspreker in de raadszaal, Kuizenga toe. In zijn toespraak, die werd opgelucht met fragmenten de Groninger zanger Ede Staal, roemde Bies Henk Kuizenga {midden) toont beide onderscheidingen. (Foto: Adri van der Laan) de afkomst en de kwaliteiten van Henk Kuizenga. Nadat de kunstenaar de Gemeentepenning uit handen van burgemeester had ontvan gen, toonde hij ook de onder scheiding die hij in Zagreb had ontvangen en in zijn dank woord verzekerde hij zijn toe hoorders dat hij op allebei de onderscheidingen bijzonder trots is. Het werk van Henk Kuizenga werd eerder (1988) met een gouden medaille bekroond in Vallauris- Golf Guan (frank rijk). Met porselein was hij in Vallauris weer vertegenwoor digd op de Biënnale Interna tionale de Geramique d' Art in 2002, maar nu met porselein. Een eervolle vermelding met porselein kreeg Henk Kui zenga op de 2' World Ceramic Biénnake in Zuid Korea in 2003. OUDDORP - In de huishou delijke competide zijn de vol gende partijen op maandag 26 oktober gespeeld: Dammen: j. v.d, Ouden-C. Tanis 3-0 W'. V. Schie-J. van Koppen 3-0 J. de Jong-A. van Huizen 3-0 H. Floresteijn-A. de Mik sr. 1-1 Schaken: Eeuwit Sandfort- Ab Boulassouak Alben Schaefer- Ben Blakmoor Bonne Faber-Jan Vonk Willie Tanis-Kóole- Hans van Meenen Piet Speelman- Mehdi Potters I-O O-I '/2-'/2 O-I 0-1 1Willem-Jan Tanis- Louis Bengsch 2. Jaap Santifort- Adrie van Maurik 3. Peter Derrez- Leo Brands 4. Reinier v/d Wende- Remon Huysmans 5. Arie Baas-Paul Kasel 6. Krijn van der Wende- Dennis Kasel 7. André Kastelein- Ronald Groenendijk 8. Wim van Geelen- Theo Broeders O-I Vi-V-2 1-0 1-0 1-0 '/2-'/2 O-I 0-1 Schaken voor de Rotterdamse Schaakbond: Ontspanning 1- Oostilakkee 2 4-4 Nieuwe leden zijn van harte welkom. Er wordt elke maan dagavond vanaf 20.00 in mfg De Dorpstienden te Ouddorp gespeeld. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met Willem-Jan Tanis op het telefoonnummer 06-54954480 of een bezoek brengen aan de website op www.desvo.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 8