Een venster naar de hemel Vervolg verhaal RAAD DAAD Beroepings- Najaarsconcert in Zierikzee EN U WERK EIIAtlDEn-tllEUWS lAET HOS 'WERKT' KOFFIE? HERTSHOORN STEKKEN ZONNIG KIPPENVOER VERGROEIDE FORSYTHIA Vernieuwingsavond Kalligraferen voor gevorderden Jongeren- dienst: 'Zetje geluid ff uit' Kerstconcert Credo Singers Rommelmarkt Diekhuus Expositie van iconen uit de verzameling van Leen Jan Lingen Verrassend Bezichtigen Alzheimer inloopavond De weg der kleine mensen PAGINA 5 VRIJDAG 30 OKTOBER 2009 Deze vraag- en antwoordrubriek staal geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: ReAactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele iveken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Aangezien ik me lange lijd slap en lusteloos voelde, raa/ïde een stjecialist me aan, voortaan dagelijks kojïie Ie drinken in plaats van thee. en frisdranken. Ik knapte toerkelijk op, maar hoe kan dat Antwoord: U was bang gemaakt voor de cafeïne, maar (lic kan pas schadelijk worden voor ons lichaam indien we er (Ie) veel van drinken. Zo'n 4 tot kopjes kollie met melk doen 11 geen kwaad, want de door n gevreesde cafcïne is een alka loïde (d.w.z. een organische, stikstof bevattende verbinding) die voorkomt in theebladeren, colanolen en kotfiebonen. Ze stimuleert de hartslag en ver snelt daardooi juist voldoende de bloedcirctilalie, bevordert ook de bloedvoorziening van de hersenen (waar de ader tjes erg dun zijn) en verjaagt daardoor een eerste, vage vermoeidheid en (bij ti) die te vroeg optredende behoefte aan slaap. Cafeïne verhoogt dus ons denk- en ons pres tatievermogen, bevoiclert de afscheiding van afvalslolTen die zijn soms in het lichaam ophopen door een versnelde slofvvisseiing en urinelozing. I)il matige gebruik van kolFie heeft zodoende een verbete ring van onze conditie en een gevoel van welbehagen tol gevolg. I'as als we koffie in te grote hoeveelheden nultigen, kan ze vergiliigingsverschijn- selen teweeg brengen, zoals hoofdpijn duizeligheid, kram pen, onwel zijn en - in hel erg ste geval - verlamming. Die ver- gifliging van o.ni. de lever kunt u legengaan door gebruik van ruim melk per kop kollie, zoals u al werd aanbevolen. Wat is de beste manier oiii van een Ie groot gcuHnden licrlshoorn- varen een stek te nemen? Antwoord: Een goed verzoig- de hertshoorn brengt zelf nu en dan een nieuwe looi voort. Aangezien deze varen geen vaste rust- of groeiperiode 'kent, kunt u op elk gewenst tijdstip een slek nemen als de plant maar zo'n 25 cm hoog is, zodat ze voldoende wortels gevormd heeft. Zorg ervoor, dat hel niet in een te droge omgeving gebeurt, zoals met 's winters Hink verwarmde zit kamers vaak het geval is. De hertshoorn komt immers uit de tropische regenwouden, waar het niet alleen warm, maai' ook altijd zéér vochtig is! lieler kunt u de vochtige keuken of bijkeuken tijdelijk voldoende warm stoken. Moet het toch in de woonruimte gebeuren, zet dan een grote, doorzichtige plastic zak over de nieuwe loot in een potje gevuld met een zeer humeus mengsel, dat u zo nodig bij een bloemist kunt halen en waarin uw stek wel wil wortelen. Knip enige kleine gaatjes in die zak voor de ontluchting. Zodra u ziet dat het jonge plantje verder opkomt, kunt u van die tak kleine gedeelten gaan wegknippen, zodat uw nieuwe varen geleidelijk kan wennen aan het klimaatverschil. Maar er is wel warmte én veel vcjcht nodig bij deze kweekmethode! Onze kinderen bewaarden dui zenden pitten uit de zonnebloe men. Wal kunnen we daar mee doen'? Mogen de kippen er lual xiiin hebben? Antwoord: Ja, zonnebloem zaden vormen een uitstekend kippenvoer. U kunt uw kinde- i"en dus gerust wat zonnebloe men laten zaaien in hun tuin tje. U kunt de zaden redelijk lang in een goed sluitende bus op een droog plekje in huis bewaren. Wanneer kan een forsythia met vergroeiingen van het haul in kurkcellen gesnoeid wordend Antwoord: Zulke kurkdelen knul u onmiddellijk wegne men als u ze ontdekt, en dan ter voorkoming van uitbrei ding van de kwaal zorgvuldig verbranden. Staat de plant straks in bloei, dan moet u daar even mee wachten tol ze uitge bloeid is. Bij vorst mag u echter niet snoeien. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te 's-Gravendeel, ds. W. Geuze te VVoubrugge; te Enschede, kandidaat H.J. Siebert te Enschede; als predi kant met bijzondere opdracht (ten dienste van IKON-pasto- raal), kandidaat B.E. van Pelt te Amsterdam; te Rijnsburg (geref), kandidaat J.C. Ver linde te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te Rijssen (herv. wijkgem. 5), ds. R.W. de Koeijer te Putten (herv.); te Zaltbommel (Het Anker), ds. A. Boezewinkel ie CAtragao (Ver. Prot. Gemeente). Aangenomen naar Rijnsater- woude, kandidaat M.J. Ouwer- kerk te Leiden. Bedankt voor Baarn (Calvijn- kerk), ds. G.C. Klok te Putten. Beroepbaar: kandidaat J.C. de ['oei-van den Berg, De Leijen 25, 9202 VE Drachten. Tel. 0512-51532(3; kandidaat J.A.L. Duijster, Noorderbocht 24, 8307 DK Ens. Tel. 0527- 251931. HERSTELD HERV KERK Aangenomen naar Zuilichem- Nieuwaal, kandidaat N.A. Donselaar te Oosterland, die bedankte voor Loon op Zand, voor Melissanl en voor .Sint Annaland. Bedankt voor Boven-Hardinx- veld, ds. C.M. Buijs te Wijk bij Heusden; voor Nederheniert, ds. H. Lassche te Ouddorp. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Sliedrecht, kandi daat A.J. Holsappel te Heerde; te Wetsinge-Sauwerd, kandi daat D. Vonck te Leeuwarden. Bedankt: voor Enumatil, ds. H. Prins te Mussel. NED. GEREE KERKEN Bedankt voor Almere (samen werking CGK/NGK), ds. G. van [)ijk te Dalfsen. CHR. GEREE KERKEN Aangenomen naar Woorde loos, ds. R. Kok te Urk (Mara- nathakerk). Bedankt voor Leerdam, ds. PD.J. Buijs te Harderwijk. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp en te Oosterland, ds. D. de Wit te Rijssen-West; te Katwijk aan Zee, ds. CA. van Dieren te Rijs- .sen-Noord; te Ouddorp, ds. P. Melis te Veen; te Rhenen, ds. G.J.N. Moens te Meliskerke. Bedankt voor Beekbergen, ds. J.M.D. de Heer te Middelburg- Centrum. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Stavenisse, ds. T Klok te Urk. SPIJKENISSE - Zaterdag avond 14 november is er een 'vernieuwingsavond' in Spijkenisse. Dan spreekt Ds. Willem Smouter over het thema: 'Dichter bij het Woord'. Jezus bidt tot de Vader; "Hei lig hen door nw waarheid. Uw Woord is de waarheid." Joh. 17:17. De vraag staat centraal: Hoe functioneert het lezen van de bijbel in uw en jouw leven? Hoe kunnen we dichter bij God komen als we dichter bij liet Woord zijn? De avond wordt gehouden in de Michaëlkerk, Anjerplein I Spijkenisse. Vanaf 19.30 uur is de zaal open, er is koffie en thee en de gelegenheid elkaar te ontmoeten. We beginnen om 20.00 uur. Er wordt tijdens de avond ruim de tijd voor lofprijzingen aanbidding" genomen, gevolgd door onderwijs. Daarna is er gelegenheid voor persoonlijke voorbede. De avond wordt rondom 22.00 uur afgesloten. Er zijn geen kosten aan deze avonden verbonden. Bij Ae uit gang wordt een collecte gehou den. Voor meer informatie kunt u onderstaand adres mai len. Jan-Maarten Goedhart, e-mail: goedhart(H)solcon.nl Zie ook de websites: www.ew\'. nl en www.new-wine.nl OUDE-TONGE - De Stich ting Welzijnswerk Oostilakkee organiseert vanaf woensdag avond 4 november een cur sus kalligraferen voor gevor- tferden in hel Infocentvum ('t Punt), Bernhardstraat 27 in Oude-lbnge. De cursus bestaat uit 6 lessen van 1 uur en is van 19.30 uur tol 2L00 uur. De kosten zijn 45,- per per soon, inclusief cursusmateri aal, papier, koffie of thee. U dient zelf een kaUigrafeersetje aan te schaffen. Aanmelden bij de SWO, tel: 641344 of e-mail tsr@s-w-o.nl OUDDORP - In de wereld waarin we le\en is er veel geluid. Dat geluid vraagt vaak wat van je. Met je mobiel ben je altijd stand by, Hyves en msn \Tagen je aandacht. TV kijken N'ult je tijd verder en met een IPod in je oren ben je altijd ver zekerd van je favoriete muziek. Maar hoe zit het met de stilte waarin de Bijbel zo vaak o\'er gesproken wordt? Wat heb je daar eigenlijk aan. Ds. Kant houdt een stevige Bijbelstudie over de ^dlte. In een stukje mime kun je zien wat dat voor je betekent en eXalt zorgt voov prachtige meezing praise. Jon geren zijn dan ook hartelijke welkom op zondag 8 novem ber, 18.30 in de Gereformeer de Kerk in Ouddorp. ROTITRDAM - Het jaarlijks terugkerende Kerstconcert van het Christelijke Gemengd Koor The taedo Singers uit Rotterdam, wordt dit jaar gehouden op dinsdag 22 december in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam; de hal van De Doelen is open om 18.45 uur en de zaal om 19.15 uur. De aanvangstijd van het concert is 20.00 uur. Aan het concert wordt, naast The Credo Singers, medewei- king verleend door het Chris telijk R&sidentie Mannenkoor Den Haag; Margaret Roest, sopraan; Han-Louis Meijer, vleugel; Aarnoud de Groen, orgel. De algehele leiding is in handen van dirigent Aad van der Hoeven. De prijs van de toegangskaar- ten bedraagt: Ie rang: 25,-, 2e rang: 21,-. Deze prijzen zijn inclusief garderobe, plaats bespreking, programmaboekje, koffie of thee, zowel voor het concert als tijdens de pauze. De kaartverkoop wordt ver zorgd door: C.P. Romijn, Schoonegge 88, 3085 CX Rotterdam, telefoon: 010- 4802517, e-mail: cpromijn(Si hotmail.com MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 31 oktober van 10.00 uur tot 16.00 uur is er op het Diekhuusplein de maande lijkse rommelmarkt. (Bij min der gunstige weersomstandig heden wordt de markt in het Diekhuus gehouden). In een gezellige sfeer, niet een hapje, een drankje en een muziekje kan iedereen vrij blijvend komen kijken. Bij de aanwezige verkooptafels is van alles te vinden: speelgoed, boe ken, kleding, voor elk wat wils. De Diekhuusfoyer is geopend als gezellig ontmoetingspunt, om even uit te rusten van hel snuffelen, natuurlijk met iets lekkers erbij: soep, hel beroemde broodje knakworst en andere lekkere hapjes. Ook de boekenwinkel van de Lions Club is de gehele dag geopend. U kunt tafels reserveren voor deze rommelmarkt en voor de rommelmarkt van 28 novem ber De kosten zijn 7,50 per tafel (2 tafels voor 12.50) Aan melden en informatie bij het Diekhuus: telefoon 482400 (9-16.00) of per e-mail: recep- tie@hetdiekhuus.nl ZIERIKZEE - Op zaterdag 7 november in de Nieuwe Kerk te Zierikzee, wordt een geva rieerd programma ten gehore gebracht door het echtpaar Kops en het gezin Stouten. Maria Knöps bespeelt de harp, Lennert Knöps een syn thesizer. Jacob-Jan bespeelt de trompet, Arianne speelt viool, Aleida dwarsfluit, Christiaan piano en Marien het Kam en Van der Meulen-orgel. Het programma bevat een gees telijk en populair-klassiek repertoire. Speciale gasten tij dens dit concert zijn de man nen van het Jong Mannenkoor Jubilate. ■Stouten Musiceert Het muzi kale gezin Stouten uit Kerk- werve bestaat uit Marien (1983, orgel), Christiaan (1985, vleugel), Aleida (1989, dwars fluit), Arianne (1991, viool) en Jacob-Jan (1994, trompet).Wat spelenderwijs begonnen is op een examenfeestje, is uitge groeid lot succesvolle muziek groep onder de naam: Stouten ^hlsiceert. Zij hebben 3 cd's gemaakt in de afgelopen jaren. Jacob-Jan en Arianne studeren allebei op de Zeeuwse Muziek school in Zierikzee bij respectie- \elijk .Anton Kempe en Anne- mie Swinnen. .Aleida behaalde haar D-diploma bij Bart Groe- neveld op de muziekschool en \olgt nu privélessen bij de bekencle fluitiste Marjolein de Wil. De broers Christiaan en Marien \olgden allebei orgelles bij Rinus \'erhage. Later legde Christiaan zich toe op hel pia nospel terwijl Marien een pro fessionele orgelopleiding volgt aan het conservatorium te Gent bij Ignace Michiels. Voov meer informatie, foto's, con certen en boekingen slaat de website www.marienstouten.nl tot uw beschikking. Maria Knöps-Baas werd gebo ren op 26 november 1983 te Papendrecht. Vanaf haar I2e jaar volgt zij harplessen bij Deborah Jenner uit Papen drecht. Lhans studeert zij bij de bekende Rotterdamse har piste Yolanda Da\'ids, waar ze op professionele wijze haar les sen volgt. Maria geeft concer ten door het gehele land. Sinds kort bespeelt zij een 'Salvi Dia na', dit is een concertharp met een groot klankbord. Daar door zal de harp nog beter te horen zijn in de akoestische Nieuwe Kerk. Lennert Knöps (1982) werd geboren op 14 maart 1982 te Herkingen, een klein dorpje op hel Zui(i-Hollai\dse eiland C.oe- ree-Overflakkee. Op zevenjari ge leeftijd kreeg hij zijn eerste orgelles. In de periode 1989 tot 1998 studeerde hij bij diverse leraren. Vanaf september 1998 tol en met november 2002 stu deerde hij bij organist Andre de Jager. Bij Cees hel Jonk uit Woudenberg heeft Len nert privé-lessen koordiiectie gevolgd. Als dirigent is hij ver bonden aan 5 koven. Naast het dirigentschap is hij xaste orga nist bij een aantal koren uit de regio Dordrecht. Van zijn hand zijn diverse bewevkingen voov koov, orgel en andere instru menten verschenen. CJMK Jubilate Christelijk Jong Mannenkoor Jubilate is in januari 2008 opgericht en staat onder leiding van Len nert Knöps. Het repertoire van Jubilate bestaat uit psalmen en geestelijke liederen. Jubilate onderscheidt zich door met maximaal 20 jonge zangers op enthousiaste en professionele wijze zich te presenteren. Dit doen we door zelfstandig en/ ol in samenwerking" met musici en/of andere koren concer ten te geven. Eén keer in de \eertien dagen repeteren we mei ons koor in de aula van de Stadhouder Willem 111 school in Hendrik Ido Ambacht. Dit betekent niet dat we een ■.\mbachls' koov zijn. L)e zan gers komen uit verschillende plaatsen. Meer informatie op www.cjmkjubilate.nl. Er is door de musici een geva- rieei'd programma saiuenge- steld, veelal werken die speciaal voor dit concert zijn geavvan- geerd. Er worden bewerking van psalmen en geestelijke lie deren ten gehore gebracht op harp, tvompel, viool, dwavs- fluit, vleugel en orgel. Ook komen er lichtklassieke werken aan bod. ledere muzikant zal zijn/haar instrument solistisch laten horen. Het Jong Man nenkoor zingt ter afwisseling en worden ook begeleidt door de instrumenten. Voor meer informatie kijkt u op: www.lennertmavia.nl en op www.marienstouten.nl. Het concert begint om 20.00 uur De entree bedraagt 3 euro ooi- volwassenen. Kinderen onder de 12 jaar betalen 1 euro. honen uil de verzameling vnn ds. Leen Jan Lingen. SOMMELSDIJK - Wanneer precies zijn interesse voor iconen begonnen is, weet ds. Leen Jan Lingen niet, Maar al tijdens zijn studie theologie werd hij er door gefascineerd. Later bij het bezoeken van Oosterse ker ken, het bekijken van expo sities en het lezen over de wereld van de iconen, groeide zijn belangstelling. Misschien is de beeldtaal van deze Vensters naar de hemel' wel Ier compensatie van de protestantse Woord-cultuur waarin hij opgroeide en die hem trouwens nog steeds zeer lief is. Misschien is het de mys tieke uitstraling uit een andere wereld die hem aantrekt. En misschien is het ook gewoon het feit dat iconen 'hun' verhaal vertellen dat deel uitmaakt vaiv de christelijke traditie. In elk geval: hij begon ze te verza- tnelen. Op markten en vooral via internet kocht hij - op goed geluk - \'oor hem bijzondere exemplaren. Ze werden bijna allemaal door experts bevonden 'echt' te zijn, d.w.z. handgeschilderd eti oud. Hij liet ze restaureren bij Geert Husstege, iconenres taurateur en iconenschildev in Haaven. Wat daav soms onder de wierook, de kaarsenwalm en het vuil vandaan kwam was verrassend en soms ontroe rend. Een aantal van zijn ico nen komen uil Rusland en zijn oud: 18^ en 19" eeuw. Dat zijn feestdageniconen, een 'Leven van Nicolaas-icoon, een deesis- icoon (aanbidding van Chris tus), een Christus-alziend oog icoon en een viervaks icoon. Een enkele komt uit de 20'" eeuw: Ghrislus-iMbeheerser, en een moeder Gods icoon. Een paar zijn handgeschilderd op oud hout zoals een feestda genicoon, een leven van Elia- icoon en het 'niet met han den geschilderde gezicht van Christus' (Mandylion). Een paar iconen komen uit Ethi opië en vertolken de Bijbelse verhalen op een aandoenlijke primitieve wijze. Moderne ico nen uit Griekenland behelzen niet alleen Bijbelse voorstellin gen, maar ook taferelen uit de kerkgeschiedenis. Kortom: er zijn nogal wat iconen die hem dierbaar zijn. Hij zal er mis schien niet dezelfde belevenis bij hebben als oosterse christe nen, maar toch 'spreken' ze tot hem en verbinden ze hem met een andere wereld: de wereld van de Bijbel, van God. En zo nodigen ze hem uit om - goed protestants - het Woord te gaan beluisteren dat deze God van den beginne heeft gesproken. Hopelijk beleeft elke bezoeker van de expositie daar iets van. De expositie in de Remon strantse Kerk aan de Voorstraat in Sommelsdijk is te bezich tigen op zondag na de kerk dienst (vanaf 11.00 lot oi"ige- veer 12.00 uur) en op woens dagmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur. Als u de expositie op een andere tijd wilt bezoeken, kunt tl een afspraak maken met de fam. Schriev Tel.0187- 484317. MIDDELHARNIS - De Alzhei mer Inloopavond te Middel- harnis is een activiteit van Alz heimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard en wordt (meestal) op de eerste woensdag van de maand gehouden. Op iedere bijeenkomst (10 per jaar) staat een ander onderwerp centraal, een cyclus die de situaties van dementie volgt. Bezoekers van de avonden kunnen het volgende verwach ten: Veel goede informatie tips, signalen van beginnend dementeren, uitwisselen van kennis met elkaar, op veel vra gen een antwoord, doe-het- zelf mantelzorg, gevarieerde thema's, praktijksituaties, enz. Woensdag 4 november is het gespreksonderwerp: 'de geheugenpoli', geïnterviewd wordt: Mvv. Van Heesch (dementieverpleegkudige). Deze Inloopavond is een tref punt voor mensen met demen tie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Hier krijgt men onder leiding van deskundige gesprekslei ders voorlichting over allerlei aspecten van dementie en ook hoe daarmee omgegaan kan worden. Het programma begint om 19.30 uur en is om 21.30 uur afgelopen. De toegang is gra tis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. In de pauze is er meestal een muzikaal optre den. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. Op deze avonden is ook een informatie- tafel aanwezig met boeken, fol ders, video's, enz. (te koop en sonis te lenen) Na de pauze is er lijd om vra gen te stellen en in discussie te gaan. Er is vcjlop ruimte voor het uitwisselen van ervaringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun pro blemen in alle openheid naar voren brengen o{ even apart gaan met o.a. ervaringsdes kundigen. Na afloop kunt u als u dat wilt nog iets te drinken en/of met elkaar praten. De locatie van de Alzheiiuer Inloopavond G.O./H.W. is: Wijkcentrum Middelharnis aan de Doetinchemsestraat. -56- P.A. de Rover "Hoe hel verder ging, mijn jongen? Och, dat kun je haast wel raden. Ik kon op de duur niet in de gemengde school blij\en. Ik zou mijn Christelij ke beginsel ten offer moeten brengen aan de eisen van die school. Luister maar eens. Diezelfde week al kwatu er van de pas toor en van de Hervormde dominee een schriftelijk verzoek om opgave van de leer- en leesboeken, die ik op de school gebruikte. Hoor je, Gartjan, ook van de Hervormde dominee. Dat was ontzettend jammer, want weldra bleek, dat de dominee met de pastoor samenspande. En de derde in het ver bond tegen mij was een kerkvoogd der Hervormde kerk." Gartjan luoet denken aan wat moeder hem eens vertelde over het dopen van Dirk. Toen had ook een kerk- vooo-d hier op het dorp, Agines van der Plas, Gartjan kent hem best, zo wreed gedaan tegen vader. Maar meester Lankmoed vertelt al weer verder; "Ik voldeed aan het verzoek van de pastoor en de dominee. Zij waren met de kerkvoogd lid van de schoolcom missie. En «e moeten de machten over ons gesteld, gehoorzamen, zolang dit niet met Gods Woord strijdt. Om helemaal eerlijk te zijn, Gartjan, moet ik je vertellen, dat ik de dominee wel eens boos gemaakt heb. Ik heb je al verteld, dat ik ook voorlezer was in de kerk. En als ik nu een gedeelte van een hoofdstuk moest lezen, waarin zo heeidijk uitkwain het Evangelie van genade en \erlossing door het bloed des kruises, iets waarover nooit gepreekt werd, dan las ik veel meer dan het opgegeven gedeelte. Dan las ik door, het hele hoofdstuk uit en soms nog een hoofdstuk erbij en de dominee stond dan maar te wachten. Ik heb ingezien, dat dit niet goed van me was, maar ik kon het niet laten. En dit kan wel verklaren, dat de doininee niet op mijn hand was, maar het ver ontschuldigt hem toch niet. Een paar weken, nadat ik de boeken lijst had ingediend, kwam de pastoor zelf in de school. Hij wilde het ondei- wijs bijwonen en bleef de hele dag. Ik deed precies als alle andere dagen, dus ik bad en vertelde ook uit de Bij bel. Aan het einde van de middag ver zocht de pastoor mij een woord tot de kinderen te mogen spreken. Nu komt het, dacht ik, en ik zette mij al schrap. En wat zegt de pastoor: "Kinderen". zegt hij, "de meester heeft u van daag niets geleerd, dat gij niet moogt weten; ik hoop, dat gij het zult ont houden en er naar zult leven." Je begrijpt, Gartjan, dat ik me ver baasde. Ik kon dan ook niet laten te zeggen; "Kinderen, ik verblijd mij dat de heer pastoor heden het onderwijs heeft bijgewoond en daarvan zulk een goed getuigenis heeft afgelegd. En opdat gij het wel moogt onthouden, zal ik dit getuigenis nog eens herha len. En ik heihaalde toen, wat de pas toor gezegd had." Ik dacht, dat ik het gewonnen had, mijn jongen, maar ik had het mis. En nu moet je goed luisteren: nau welijks waren de kinderen het lokaal uit of de pastoor zegt tegen mij: "Ik heb dat wel gezegd, meester, maar gij begrijpt zeker wel, dat ik het zo niet heb bedoeld. Ik ben het helemaal niet met uw onderwijs eens en het lijkt me het beste, dat u met het gebed en het vertellen van de Bijbelse geschiede nissen ophoudt. Ik heb het getuige nis tegen de kinderen alleen maar zo gegeven, om u de aftocht te dekken." Ik keek hem even met grote ogen van \erbazing aan om deze dubbelhar tigheid. Toen groeide er een veront waardiging in me, Gartjan, en ik zei- de tegen hem: U moet mij bewijzen, heer pastoor, wat ik tegen de wet heb gedaan. De wet schrijft mij immers het gebed voor en verbiedt mij het vertellen der Bijbelse geschiedenis sen niet." Hij keek inij medelijdend aan en zei slechts: "U hebt gehooid wat ik gezegd heb, i"neestev. Gij zijl ons een aanstoot met uw Gereformeerde leringen." "En toch zal ik hiervan niet afwijken, heer pastoor", zei ik. "Dan zult u de gevolgen dragen", zei hij en ging heen. Een paar dagen later kwamen twee Roomse leden van de schoolcommis sie inijn lokaal binnen. Die school commissie bestond namelijk uit zes leden: drie Protestanten en drie Roomsen. Zij ook bleven de hele dag en gingen zonder een woord te zeg- gei"i weer heen. Maar de volgende dag dienden zij bij de burgemeester van Middelkerk een aanklacht tegen mij in, omdat ik over de Bijbel en de Bijbelse geschiedenis gesproken had. De burgemeester beval mij bij zich te komen. Eerst trachtte hij mij te over leden mijn standpunt te laten \aren. We leefden toch in een tijd \an \er- diaagzaamheid en we moesten de jeugd toch ook verdraagzaamheid leren en zulke dingen meer Toen ik hem zeide, dat wij allen in Adam gezondigd hadden en dat wij slechts konden behouden worden cloor het bloed van Christus uit louter genade, werd hij boos en beet hij mij toe: "Ik wil dat gij u niet meer afgeeft met die praatjes over Adams val." De pastoor eiste afschaffing van enige boeken, o.a. ook een boek mei Bijbel se verhalen, omdat daarin de woor den 'genade' en 'de Bijbel is het beste Boek' voorkwamen, waarop ik ant woordde, dat hij dat niet eisen kon, omdat deze boeken op de lijst ston den \'an werken die door de regering aanbevolen waren. De strijd werd heviger, Gartjan. Van de 82 leerlingen, die ik eerst had, ble ven er maar twaalf oven Dat kwain doordat ook de Hervormden hun kinderen thuis hielden. De dominee wilde namelijk, dat ik mij naar de wens van de heer pastoor zou voe gen. Ja, dat begrijp je niet, mijn jon gen. Er zijn nog zoveel dingen, die je niet begrijpt. En als je later een man geworden bent en misschien wel heel geleerd, dan blijven er nog genoeg dingen, die je nooit zult begrijpen. De dichter De Genestet heeft gezegd: Met begi ijpen zal het niet gaan, gi ijpt het onbegrepen aan. Mijn eigen Protestantse broeders lieten mij in de steek, omdat zij zo verdraagzaam waren. Die verdraag zaamheid is de vloek van onze eeuw. De kerkvoogd, die ook lid van de schoolcommissie was, zeide tegen mij: "Ik stel u zelf verantwoordelijk voor de zaak." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5