Gedeputeerde Van Dijk botst op een gesloten front bij informatief gesprek over grootschalige kassenbouw Buitenbrand Spuikolk ^-fi^^M sfeervol Concert in Geldershof gaat niet door WEERBERICHT van FLAKKEE Uitzending Muzikale Hartewensen vervalt Man voor dief stal en stalking veroordeeld Zeven jaar cel na wurging vrouw 82e jaargang Nr. 7860 Vrijdag 30 oktober 2009 Prijs losse nummers 0,80 Chrisfelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Verandering Heftig Rol gemeenteraad Nergens gewenst Voorbarig Hoe nu verder vrijdag 6 en zaterdag 7 november gratis entree! VISION genieten KnopS [grÓëp Dagelijks actueel! Kijk op: www.ellandennieuws.nl DEN HAAG/OUDE TON- GE - Een 28-jarige inwoner van Oude Tonge is woens dag door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar wegens wurging van zijn vrouw. Tegen de man was door het openbaar ministerie tijdens de straf zitting twee weken geleden een gevangenisstraf van acht jaar geëist maar de rechtbank legde een lagere straf'op omdat de man ver minderd toerekeningsvat baar was. OOSTFLAKKEE - Zo uitnodigend als het geopend por tier van zijn dienstauto stond bij zijn vertrek, zo gesloten bleef de muur in de dialoog tussen gedeputeerde Asje van Dijk en de ruime meerderheid in de raad van Oostflakkee. Inzet was de informatieve, onderzoeksgerichte missie van de gedeputeerde om de politici te bewegen mee te werken aan de oplossing van een provinciaal vraagstuk. Zijnde het coalitieakkoord voor handhaving van het areaal teelt- oppervlak voor glastuinbouw in de provincie. Een aantal hectares dat inmiddels van 5800 naar 5400 is gedaald. Zonder compensatie zal door sanering, herstructurering, stedelijk oprukkende woningbouw en landschapsontwik keling, een verdere daling ontstaan naar 5150 hectare. De provincie wil deze neergaande lijn ombuigen en daarom 400 hectare compenseren in Oostflakkee en of Kaag en Braassem. Provinciale Staten nemen eind januari 2010 over dit onderwerp een definitief besluit. De raad voelt zich buiten spel gezet en liet dat in scherpe bewoordingen blijken. Voor het "mooie verkooppraatje" van de gedepu teerde klonk geen applaus. Sommige argumenten bij de locatiekeuze werden als ongeloofwaardig bestempeld. De toon was gezet. Door Jaap Ruizeveld (Icdcpiilct'iclt' Asje van Dijk nok alle registers open om zijn l)()()tls(liap krachtig'neer Ie zeilen, met al.s basis een toe- lidiling op liet eindrapport van onderzoekhineau Royal I laskoning. Daarin wordt nog geen uitspraak gedaan over de zoektocht naar loca ties maar wel een vergelijking gepresenteerd aan de hand van vier thema's. Economisch sterk en (oncmretend, ruim telijke kwaliteit, kansen voor duurzaamheid en leelbaarheid en vitaliteit. "Herstel van het Zuid-l lollaiidse productieare aal is van nationaal belang", stelde de gedeputeerde. (;reen])orts hebben in termen van omzet en werkgelegenheid een vergelijkbaar Ijelang als de twee vaderlaiuLse mainports, de Rotterdamse haven en luchthaven Schiphol. Het gaat hier om een bedrijfstak die 20 procent van de Nederlandse export invult, 130.000 werk nemers telt en een omzet heeft van 16 miljard euro, marktlei der is in de wereld en Neder lands visitekaartje. .Als het mogelijk zou zijn in Oostflakkee 400 hectare voor glastiiinbouw te realiseren betekent dat voor de regio bijna 4400 fte's (waarvan ruim 2()()0 Ittrmatieplaatsen op het eiland). ".Naiuurlijk verandert het land schap. Het vraagt om invulling van items als inpasbaarheid, bereikbaarheid en logistiek, licht hinder, duurzaam en ver antwoord omgaan met water en energie. Op al deze items zijn studies verricht", zei Van Dijk. .Aanvullende acties zijn nodig, zoals ook het uitwer ken van een business case. Uit het onderzoek komt Oostflak kee als een geschikte locatie naar voren, dichtbij Clreenery Barendrecht. Rekeninghon dend niet de \ele procedures zou aanleg mogelijk zijn in de periode 2015 tol 2020.' "Ik begrijp de bezorgdheid in gemeenten. Overal ervaren wij die gevoelens. Niemand heeft bij voorbaat uitnodigend de vinger opgestoken. Maar het provinciaal bestuur acht het economisch wenselijk om een grootschalige locatie in en rond de bestaande Greenports voor glastuinbouw te realise ren. LTO Noord Glaskracht, betrokken Greenports en de begeleidingscommissie onder strepen noodzaak en belang van de bedrijfstak. Zonder glas geen gewas", aldus Van Dijk. Hij gaf aan dat zijns inziens tastbare kansen ont staan. Immers in een nieuwe situatie zullen dan zeker huidi ge beleidsafspraken tegen het licht moeten worden gehou den zoals bedrijfsvestiging en woningbouw. Voor de deputatie Oostflakkee Ka.ssen Nee, op de tribune, en de ruim vertegenwoordigende media barstte daarna het poli tieke debat los. Mevrouw Van Dijke (PvdA) wilde weten of huidige bedrijven niet in het gedrang komen als er even tueel voor Oostflakkee wordt gekozen. "Waarom kiest de provincie hier uitgerekend voor goede landbouwgrond?'" De conclusie dat er bij 3000 vervoersbewegingen geen verkeersproblemen ontstaan noemde ze ongeloofwaardig. "Krijgen we met de kassen- komst toestemming om huizen te bouwen? Behalve Middel- harnis staan de overige drie gemeenten al jaren nagenoeg stil. Waarom nu 'zo krampach tig vasthouden aan de con tourennota en het iriigratie- saldo nul. Worden de lasten in Oostflakkee en de lusten eilandelijk verdeeld? Wij inis- sen node goede gegevens en informatie en zijn zeer bezorgd dat de invloed van bewoners en gemeentebestuur op het definitieve locatiebesluit van Provinciale Staten minimaal zal zijn", aldus nie\rou\v Van Dijke. Knoester (ChristenUnie) stel de vraagtekens bij satellietloca- ties en bij de opmerking van de gedeputeerde dat de periode van 'verspreid glas' op bestaan de terreinen voorbij was en dat nu voor nieuwe grootschalige locaties wordt gekozen. Niet in de laatste plaats in verband met de mogelijkheid nieuwe technieken en invullingen te realiseren. "Ruim in de van oudsher bekende glazen gebie den niet alles op. Saneer daar minder. Wij zitten er hier in Oostflakkee niet op te wach ten. Hoe kan dit megaproject worden ingepast?" SGP-er Van Gurp was ernstig bezorgd over de rol die de gemeenteraad (nog) kan spe len. Temeer omdat de provinci ale overheid nergens juichend is omvangen. In de Kaag zijn liefst 6000 handtekeningen tegen komst van grootscha lige ka.s.senbouw opgehaald. Niettemin geeft de provincie aan dat zij toch ergens irioel doorzetten. Ciedeputeerde Van Dijk zei dat elke overheid eigen verantwoordelijkheden en bevoegdheden heeft. "Het gaat hier om een provinciaal belang, een kerntaak, waar over uiteindelijk Provinciale Staten beslist". De Vries (VLO) vond het democratisch gezien 'schanda lig' dat de gemeenteraad in fei te dus niks heeft in te brengen. Van de Ree (VVD) had geen goed woord over voor de gang van zaken. "Ironie ten top", noemde hij het. "Een provinciale overheid die aan geeft natuur en landschap te ontzien komt nu iriet dit onderwerp \'oor grootschalige glastuinbouw, dat vele honder den hectares omvat en in het landschap ingepast moet wor den. Een geschikte plek is de conclusie in het eindrapport van een onderzoekbureau dat gelijktijdig, in onze eigen structuurvisie, juist de hui dige gebiedswaarde aanprijst. Grootschalige glastuinbou\v is economisch gewenst stelt de provincie. Maar niemand staat ergens juichend op straat, het project is nergens gewenst. Wij willen ons gebied hier niet aan opofferen. Wij zijn niet over tuigd over nut, noodzaak en geschetste ontwikkelingskan sen. Kijk naar de realiteit in de tuinbouwsector. Zie onze kostprijzen en zie de goed kopere producten vanuit liet buitenland. Bedrijfsvestigin gen hier komen mondjesmaat van de grond. Woningbouw zucht onder de beperking van het regime van migratie nul. Bereikbaarheid, het wegennet, is een ernstig knelpunt. En met de komst van de glastuinbouw zou dientengevolge beleids- herziening bespreekbaar zijn? Stel niet dat wij niet over de problematiek willen meeden ken. Zo een opmerking of ver wijt is een stap te ver", zei Van de Ree richting Van Dijk. "Hel zal u duidelijk zijn, ondanks uw mooi verkooppraatje, hebben wij ons standpunt al bepaald. Wij willen het niel". "Ik doe verder geen duit meer in uw zakje" verzuchtte de gedeputeerde. De Vries (VLO) vond de con clusies in het eindrapport van het onderzoekbmeau voorba rig. "Als politiek zuiver gehan deld zou zijn dan had men eerst naar draagvlak gekeken. Dat is er absoluut niet. Wij heb ben geen behoefte aan een dis cussie. Wij zeggen nee". Scheermeijer (CDA) toonde zich ongerust over de ontslui ting van het gebied bij komst van de glastuinbouw en pleitte voor het in standhouden van het kostbare landschap. Mede gericht op recreatie. Nog één keer poogde gedepu teerde Van Dijk zijn opposan ten aan te spreken. Hij wees er op dat clustering nabij een veiling noodzakelijk is. "De belangen van de glastuinbouw sector gaan de lokale overheid te boven. Het is het domein van de provincie. Als niemand iets wil, moet de provincie haar verantwoordelijkheid nemen. Met uw gevoelens en zienswij zen ga ik terug naar GS". Burgemeester Heijkoop con cludeerde tenslotte dat er zeker op drie onderdelen nadere studie nodig is: De verkeers afwikkeling, de inpasbaarheid in het landschap en de effecten over de krimp op het eiland. Na afloop van de vergadering stelde gedeputeerde Van Dijk dat het exacte cijfer van 400 hectare nu nog niet aan de orde is. Het kan wellicht een onsje minder zijn en wellicht ook nog verdeeld worden over de twee locaties die nu in de schijnwerper staan. De gede puteerde liet een strijdvaardi ge raad in onzekerheid achter. Hij wist dal hij in het hol van de leeuw wellicht enerzijds op een bijna onmogelijke missie was gestuurd, maar anderzijds dat de provincie uiteindelijk tocji de knoop doorhakt. Op 10 november bespreekt Gedeputeerde Asje van Dijk had wal moeite om het gemeentehuis in Oude-Tonge te bereiken. (Foto: Willi van Vossen Fiiiogmjiej GS het eindrapport van het onderzoekbureau Royal Has- koning over de locadekeuze compensatiegebied duurzame glastuinbouw. Mocht dan blij ken dat Oostflakkee in beeld blijft als geschikte locatie, dan organiseert het geineentebe- stuur op 30 november in De Grutterswei te Oude-Tonge een informatieve bijeenkomst voor betrokkenen en belang stellenden in en bij de glastuin- bouw. Als GS haar keuze uitsluitend zou richlen op Kaag en Braas sem met 250 hectare compen satiegebied in Noord-Holland, de Haarlemmenneer, dan vervalt de informatieve bijeen komst in Oude-Tonge. De gemeenteraad van Oosl- flakkee bepaalt haar definitief standpunt in een openbare vergadering in december van dit jaar. Zoals gemeld valt ver volgens de eindbeslissing in Provinciale Staten op 27 janu ari 2010. ^^l-J-------l-n -1-1 7—1 zien u graag in hun beursstand Zie ook heunh\\lage bij Eilanden-Nieuws van 3 november gratis kop koffie of thee kans op 250,- W Consumemenbeurs op de kop van Goeree DIRKSLAND - Enkele weken geleden is in deze krant ver nield dat muziekvereniging .Amicitia op 4 november aan staande een concert zal geven in zorgcentruiTi Geldershof in Dirksland. Dit geplande con cert gaat in verband met dank- dag niet door. Het concert is nu gepland op woensdag 3 februari 2010. ,s. Kr»' r Gebruikt was nog nooit zo nieuw. ''"^K^PUMMMBHH DIRKSLAND - De brandweer van Dirksland werd dinsdagmorgen vroeg '>m 0.20 uur opge roepen voor een buitenbrand aan de Spuikolk. In tegenstelling tot de melding, die autobrand betrof, was het een container die in brand stond met een pallet er tegen aan. De brand was snel geblust en er was geen schade aan de omringen de gebouwen. (Tekst en foto: Wim i'tin Vossen Fotografie) Knépi BV Longr^wQ 113 U45 KC - Sommtbdiik 01t7 476767 Akkefdow IV-Klo(Mtef«S 2 - *317 AL MowdQOuwï - Otn MI347 ^eftegebruiliteoirto MIDDELHARNIS - In ver band inet Dankdag op woens dag 4 november is er geen uitzending van het geestelijke verzoekplatenprogramma Muzikale Hartewensen op Radio Superstar. In plaats van dit radioprogramma wordt de kerkdienst van de Hersteld Hervormde Gemeente Mid- delharnis/Sommelsdijk uitge zonden. De dienst begint om 19.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelharnis), 107.3 FM (vrije ether), via TV Super star en \'ia www.radiosuperstar. nl. STELLENDAM - Een man uit Stellendam is door de rechtbank Rotterdam voor diefstal en stalking veroor deeld tot een taakstraf van 120 uur en een voorwaar delijk gevangenisstraf van twee maanden. De man had begin dit jaar in zijn woon plaats badpakken en onder goed van de waslijn gesto len en had de eigenaresse vervolgens sexueel getinte briefes gestuurd. Afgelopen zomer kreeg een andere inwoonster van Stellen- dam de schrik van haar leven toen zij gedurende enkele dagen diverse aan haar gerich te sexueel getinte briefjes op de deurmat vond. Tevens kreeg zij in diezelfde periode diverse anonieme telefoontjes. Zij deed aangifte bij de politie, waarna een onderzoek naar de identiteit van de verdachte werd ingesteld. Nadat deze bekend was, werd de man aan gehouden. Hij bekende zowel bij de politie, als bij de rechter, de feiten te hebben gepleegd. Een derde slachtoffer had slechts één briefje van de man gekregen en heeft hiervan alleen melding gemaakt bij de politie. De man werd tevens nog veroordeeld tot het beta len van een schadevergoeding aan de gedupeerden. De man van Somalische afkomst belde op 17 maart 's avonds zelfde politie en zei dat hij zijn vrouw had geslagen. Ook belde hij een priester van de Ethiopische kerk en ver telde over zijn daad. De man zei dat hij die avond thuis een vreemde ervaring heeft gehad tijdens het bidden. Zie pag. 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1