DIRKSLAND 'Alle zeilen bijzetten' 'Pas op de plaats bij verhogen lasten' Inspelen op woningbehoeften' 'Omzien naar de ander' GEMEENTE EIIAtlDEn-niEUWS Burgemeester Servaas Stoop: Wethouder Gerrit Robijn: Wethouder Piet Koningswoud: Wethouder Wim Bruggeman: PAGINA 9 DINSDAG 27 OKTOBER 2009 Op 29 oktober, aanstaande donderdag, stelt de ge meenteraad van Dirksland de begroting voor 2010 vast. Daarmee voldoet de raad aan de verplichting om de begroting vóór half november te behandelen en voor goedkeuring aan te bieden aan de provin cie. Op tafel ligt een sluitende begroting, dus er is evenwicht tussen inkomsten en uitgaven. Maar het viel niet mee om het financiële plaatje voor 2010 rond te krijgen. "De begroting is in feite het huishoudboekje van de gemeente", zegt burgemeester Servaas Stoop. "Er staat in wat we het komende jaar venwachten uit te geven en wat we ontvangen van het Rijk. Het verschil daartussen komt van de burger, in de vorm van belastingen en tarieven. Kijken we naar de be groting voor 2010, dan moeten we concluderen dat de rek er uit is. Dat wat de gemeente moet doen, blijven we natuurlijk doen. Maar verder is alle fran je weg. Dat is trouwens al een aantal jaren zo. De dienstverlening van de gemeente blijft op peil. Dat geldt ook voor voorzieningen in de kernen, zoals de verenigingsgebouwen. De gemeente heeft een aantrekkelijk woonklimaat. Maar we zullen wel alle zeilen moeten bijzetten om dat zo te houden." De lastenverzwaring voor de burger is beperkt ge bleven tot 1,5 procent. Daar staan bezuinigingen en een greep uit de reserves tegenover om de be groting sluitend te maken. De resen/es krimpen tot 2013 met totaal 1,2 miljoen euro. "Zouden we de re serves niet aanspreken, dan is de consequentie dat de lasten voor de burger flink stijgen", aldus Stoop. Hij voegt eraan toe, dat er in maart 2010 gemeente raadsverkiezingen zijn en dat een nieuwe gemeen teraad en een nieuw college van burgemeester en wethouders uiteraard andere accenten kunnen leggen. "In de begroting hebben we geen thema bijeenkomsten van de gemeenteraad opgenomen. Dit omdat we niet weten of de nieuwe raad dit ook wil. Daar komt bij dat het aantal bezoekers van die bijeenkomsten de laatste keren tegenviel." Wat in 2010 veel aandacht zal krijgen, is de gemeen telijke herindeling. "In het eerste kwartaal komt een ontwerp van de,.nieuwe gemeente ter inzage te lig gen. Iedereen kan zijn zegje doen bij de provincie, gemeenteraden ook. In Dirksland is de gemeente raad steeds de spreekbuis van de bevolking ge weest, maar daarnaast zijn burgers uiteraard ook in de gelegenheid hun visie naar voren te brengen," De gemeente Dirksland trekt volgend jaar wat meer geld uit voor de dorpsraden. "Daarmee laten we zien de drie dorpsraden die we hebben, serieus te nemen. De dorpsraden zijn van belang als tus senschakel tussen de burger en het bestuur Dat is goed voor de communicatie en de noodzaak zal al leen maar toenemen als er straks één eilandelijke gemeente is." De burgemeester, die algemeen bestuur en open bare orde en veiligheid als portefeuilles heeft, stelt dat de gemeente in 2010 servicenormen gaat ont wikkelen. Die hebben betrekking op de kwaliteit van de dienstverlening. De controle van horeca, sportkantines en evene menten blijft ook in 2010 bij de gemeente. De vier eilandelijke gemeenten hebben dit ondergebracht bij het ISGO. "Dat is dichterbij dan de Voedsel- en Warenautoriteit, zodat er ook betere samenwerking mogelijk is met bijvoorbeeld de politie." Volgend jaar is ook het jaar dat de vier gemeenten gaan werken aan één eilandelijke crisisorganisatie, die optreedt in geval van rampen en incidenten. "Met één organisatie voor heel Goeree-Overflakkee zijn we veel minder kwetsbaar en is er een goede waak- en wachtdienstregeiing mogelijk. Je hoopt dat het nooit nodig is, nnaar zo ben je wel maximaal voorbereid op rampen en incidenten." Het budget voor oud en nieuw is verlaagd. Dat kon door het evenement in de \em Dirksland, waar nooit veel belangstelling voor was, te schrappen. Tot slot zegt Stoop iets over de politie. "De minister legt de politie bezuinigingen op. Dat kan op enig moment consequenties hebben voor de politiezorg in de regio. Immers, als het politiekorps Rotterdam- Rijnmond moet bezuinigen en minder mensen in opleiding zal nemen, dan ga je dat zien in de sterkte op straat. Dat is best een zorg." Overzicht baten en lasten gemeente Dirkland Naast de verwachtingen voor de financiële positie van' de gemeente staan in de begroting de beleidsprogramma's centraal. Deze programma's bevatten alle inkomsten (baten) en uitgaven (lasten) van de gemeente. In onderstaande grafieken zijn de baten en lasten van de gemeente Dirksland weergegeven. On^KinJai hcmnuui t mh ticKmtlcn hcl>inp:n 2 min Ihvidcndta int<.>tv5A l' II' min 1 \crhi«ir, pucht. itphrcnjisli^ ai nvcripc f O l mfn Hc-rtcin<te njkwiKkfctcn t H 4 mh CicmtwaWfondi f 7 min Vcntelmg buten 2010 totale baten 15,5 inin <.>nltrcklin^ii ru!«>v<.><L i- I .1 min Vfnleling lusten 2010 totale ïasien 15,5 min a rrKoamnia nt^ihuL' mX- en wili^ckf t' O tL min Pfoiranitnft V(jrt.«r tnx \it\Oisr l 8 mia m i'fopammt t-aHiv^mu;7') OOft ProfmmtiM ornkfiuj» <xi t^hKitw f 0 9 min Prop-nmma c»<tuw -m rocriialtc P I J min - PrognrniniB ïofj?- ■«ai en mkomcti f44 tnbi ff l'r»|ramma niiiicuf Ifi min Pfog-ammn w>ocn en rwiwc t-' 2. min ^Mgcmtaie tUikaigsniklJdeii i 9 mki Met de realisering van twee grotere bouwprojecten in Melissant en Herkingen lijkt de woningbehoefte in deze twee kernen voorlopig redelijk vervuld. In Melissant zijn er 63 woningen bijgekomen (Ko ningshof) en in Herkingen ongeveer veertig (Han de Lignieplein). "Daar is de behoefte nu aan het opdrogen, denk ik", zegt wethouder Piet Konings woud (SGP). In de kern Dirksland staan echter nog diverse nieuwbouwprojecten op het programma. "Vanochtend heb ik nog op www.funda.nl gekeken. Op heel Goeree-Overflakkee staan 880 woningen te koop, waarvan 159 in de gemeente Dirksland. In de kern Dirksland gaat het om 88 woningen. Des ondanks is er een aantoonbare behoefte, namelijk aan andere woningen - qua type, ligging, prijs en zovoorts - dan de woningen die beschikbaar zijn. Dat blijkt uit het woningbe- hoeftenonderzoek, dat de gemeente samen met Wo ningbouwvereniging Dirks land heeft uitgevoerd." inspelend op de gesigna leerde behoeften zijn of komen er verschillende mogelijkheden beschik baar Koningswoud noemt Akkerleeven, waar al 23 van de 27 beschikbare vrije kavels zijn verkocht. Het plan Spuikolk behelst 117 woningen in diverse typen, die in twee fasen zullen worden gebouwd. "Goed voor het gebied", aldus de wethouder. De Spuikolk is nu een enigs zins verouderd bedrijven- terreintje. Voor bedrijven die vertrekken - maar ook voor andere bedrijven - heeft de gemeente grond beschikbaar nabij het bestaande bedrijvenpark Watertoren. Het project Hart van Dirksland is wat opgehouden, maar blijft nadrukkelijk in beeld. Het plan van archi tect Krijn Ratsma is enthousiast ontvangen door de gemeenteraad en de bevolking. De ontwikkelaars, zijn nog niet klaar met hun berekeningen. Zodra het licht op groen staat voor de realisering, komt ook het woningbouwplan Kortevliet (aan het Korteweeg- je) weer ter sprake. De huidige bebouwing in Kleine Boezem - 120 wo ningen - is gerealiseerd in de jaren negentig van de vorige eeuw. Fase 2 is twee keer uitgesteld om provinciale medewerking voor andere bouwprojec ten mogelijk te maken. Nu is woningenbouw op die plek, niet ver van de doorgaande weg N215, van de baan. "Dat heeft te maken met nieuwe wetge ving op het gebied van milieu en veiligheid", vertelt Koningswoud. "Op een deel van het plangebied zal nu het kantoor van het ziekenhuis komen plus de definitieve parkeerplaats. De rest krijgt een andere bestemming. Dat laatste geldt ook voor fase 3, het gebied in de buurt van de kerk. Wat mij betreft is dat een mooie plaats voor hfit gemeentehuis van de nieuwe gemeente Goeree-Overflakkee." In plaats van Kleine Boezem fase 2 wil de gemeente Plan Zuidrand ontwikkelen. Er ligt een plan voor landgoederen, woningbouw, recreatie (twee nieuwe voetbalvelden) en 4,5 hectare water. "We nemen dat mee in de regionale structuurvisie", aldus de wet houder. Hij voegt er aan toe dat de woningbouw plannen passen binnen het provinciale beleid, dat uitgaat van 'migratiesaldo O' (alleen bouwen voor de eigen bevolking). Koningswoud vindt het jammer dat er weinig be langstelling is voor star tersleningen. Het finan ciële steuntje in de rug voor kopers die maximaal 30.000 euro missen om de koop van een woning mogelijk te maken, heeft niet veel aftrek. "We gaan opnieuw stimuleren, ook richting banken en make laars. Zo'n lening kan een uitkomst zijn voor bijvoor beeld starters, die net wat meer financiële armslag nodig hebben om een huis te kunnen kopen." In Melissant werkt de ge meente aan het mogelijk maken van een parkeer plaats aansluitend aan het terrein van transportbedrijf J.L. Mijnders. Nu is dat nog een weitje. "Als de provincie meewerkt, kunnen de vrachtwagens straks op eigen terrein worden ge parkeerd. Dan staan ze niet meer in het dorp. Een goede zaak." De wethouder heeft behalve ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en economische zaken ook recre atie en milieu als portefeuille. Op dat laatste gebied speelt de aanbesteding van het verbranden van restafval. "Daar zou, gezien de ontwikkelingen in de afvalbranche, met ingang van 2011 wel eens een lagere prijs voor ons uit kunnen rollen." Op het gebied van recreatie is er een plan om bij de golfbaan in Melissant veertig recreatiewoningen te bouwen. De vraag is of de provincie, die hier meer voelt voor een hotel, daar medewerking aan wil ver lenen De gemeentebegroting In de gemeentebegroting staan de plannen van de gemeente voor het komende jaar, hoe deze gerealiseerd worden en wat deze plannen kos ten. De gemeente beschikt over beperkte middelen en de raad moet kiezen waaraan het geld wordt besteed. In de begroting is sprake van afstem ming tussen beleid en de inzet van middelen. De raad beslist hoeveel geld er naar welk be leidsterrein gaat. Deze beleidsterreinen zijn ver deeld over de collegeleden. Vaststelling begro'ng 2010 De meerjaren programmabegroting 2010-2013 voor de gemeente Dirksland is aangeboden aan de raad. Tijdens de informerende en opiniëren de raadsvergadering van 8 oktober jl. mochten Wethouder Robijn (PvdA) is blij dat de lastenverzwa ring voor de burger volgend jaar beperkt blijft tot 1,5 procent. "Vorige jaren moesten we de belastingen met 11 procent laten stijgen. Nu houden we pas op de plaats. Helaas ontkomen we er niet aan om na 2010 weer 3 procent extra te verhogen." De lasten druk in Dirksland ligt ovehgens onder het landelijk gemiddelde. "We hebben de begroting voor 2010 sluitend kun nen krijgen door een greep uit de reserves te doen. De algemene reserve zakt van ruim 2 miljoen euro naar iets minder dan 1 miljoen over drie jaar", aldus Robijn. Hij voegt er direct aan toe: 'üa, dat is nog verantwoord. Het kan net, als er geen bijzondere, onvoorzienbare dingen gebeuren. Het kon niet an ders, omdat we de belastingen en tarieven niet te veel wilden verhogen, maar tegelijkertijd minder geld tegemoet kunnen zien uit het Gemeentefonds én kunnen rekenen op stijgende kosten." Naast de greep uit de reserves zijn ook bezuinigingen nodig om de inkomsten en uitgaven in evenwicht te krijgen. Het voorgenomen schrappen van de subsidie op het zwembad in Dirksland is pas in 2011 aan de orde. Wel wil het college volgend jaar 20.000 euro bezuinigen op personeelskosten, 10.000 euro op het ISGO en 20.000 euro op de onderhoudsresen/e voor schoolgebouwen. De korting op het ISGO zou na 2010 moeten oplopen naar 50.000 euro. Daarnaast is er wat ge schoven met afschrijvingen. "De begroting is sluitend, maar het was dus pas sen en meten. Dat heeft ook te maken met het feit dat Dirksland een kleine gemeente is, die wel zes begraafplaatsen moet onderhouden, en drie vereni gingsgebouwen en tal van andere voorzieningen. Het is belangrijk dat die voorzieningen in stand blijven, anders worden de kernen zo dood als een steen." Robijn is niet alleen verantwoordelijk voor de finan ciën van de gemeente Dirksland, maar ook voor de portefeuilles onderwijs, verkeer en vervoer, accom modaties en openbare werken. Hij zoomt eerst in op verkeer. "De reconstructie van de N215, tussen Dirksland en Melissant, is al jaren in voorbereiding. Het is nu nog het enige stuk van de N215 zonder de raadsleden vragen stellen aan het college. Vervolgens is de begroting voor een ieder ter inzage gelegd op het gemeentehuis en kon ook op Internet het document worden ingezien. Op donderdag 29 oktober a.s. wordt de begro ting door de gemeenteraad vastgesteld tijdens de openbare raadsvergadering. U bent van harte welkom om hierbij aanwezig te zijn, vanaf 19.00 uur in de raadszaal van het gemeente huis. De complete begroting kunt u, nadat deze is vastgesteld, nalezen op onze website www.dirksland.nl, onder de kop Visie en Beleid/Jaarstukken. "Ik ben er slik enthousiast over." Wethouder Wim Bruggeman (ChristenUnie) heeft het over het on langs geopende Centrunn voor Jeugd en Gezin voor Goeree-Overflakkee. "Het is niet zomaar een bordje op de deur, nee, je trett de hulpverteners daar fy siek aan. En er is een coördinator die het Centrum voor Jeugd en Gezin goed regelt. Dat het centrum niet in Dirksland is gekomen maar in Middelharnis, is niet vreemd. De groep waar het voornamelijk om gaat, de jeugd van 13 tot 18 jaar, zit daar namelijk op school." Bruggeman - verantwoordelijk voor onder meer so ciale voorzieningen en maatschappelijke diensti/er- lening, volksgezondheid en sport - is ook enthousi ast over de professionalisering van het jeugdwerk. "De jeugdwerker ontplooit niet alleen activiteiten, maar heeft ook een signaleringsfunctie." Zorgen heeft hij echter ook. Vooral over de finan- cienng van het Geheim van Flakkee en het sociale werkvoorzieningschap Binnenhof. Over dat laatste zegt de wethouder: "Het Binnenhof draait dit jaar niet zo goed als de jaren ervoor. Dat heeft te ma ken met een vermindering van de subsidie van het Rijk. Maar ook met de stagnerende economie; het is moeilijker geworden om aan werk te komen. Het Binnenhof is en blijft een belangrijke voorziening, zeker nu er steeds meer van binnen naar buiten wordt gewerkt. Dat is goed voor de integratie van de doelgroep. Het begeleid werken komt van de grond." De financiering van het Geheim van Flakkee is ook een zorg. "Voor 'het Geheim' is nu 180.000 euro be schikbaar, maar dat zal aanzienlijk minder worden. Er gaat namelijk meer geld naar de grote steden. Nu hebben we Europese subsidie aangevraagd voor 'het Geheim' als voorbeeldproject. Er is name lijk nogal wat belangstelling vanuit andere regio's voor deze aanpak van de verslavingsproblematiek. Het Geheim van Flakkee is een netwerkorganisa tie, waarin allerlei organisaties en instellingen zijn samengebracht en elkaar versterken. Zo is een goede sturing ontstaan op preventie, hulpverlening en handhaving. Het project is destijds opgezet voor jongeren, maar nu vallen ook volwassenen eron der." De verslavingzorg valt onder de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO), die kort samengevat neerkomt op 'omzien naar de ander'. Dat is heel breed. Van jongerenwerk tot mantelzorgondersteu ning en van verslavingszorg tot ouderenwerk. De regie ligt bij de gemeente. "Zo heb je er ook meer zicht op en kun je beter sturen", aldus Bruggeman, die het voorbeeld geeft van mantelzorgondersteu ning en vrijwilligerswerk. "Heel belangrijk. Als er geen vrijwilligers zouden zijn binnen de gemeente weg voor langzaam verkeer De provincie heeft er een bedrag voor, maar dat dreigt overschreden te worden. Daarom is men nu aan het zoeken naar een voordeliger manier De verwachting is dat er in 2010 een ontwerp is en dat de inspraak kan starten. De gemeente Dirksland draagt 3 euroton bij. Aan dat bedrag wordt niet getornd", aldus de wethouder. Verder is er blijvende aandacht voor openbaar ver voer tussen de kernen Herkingen en Dirksland. "Ik ben er steeds mee bezig, maar het lukt tot nu toe niet omdat busmaatschappij Arrive er weinig in ziet. Ook met de provincie ben ik in gesprek om een bus of busje te laten rijden tussen Herkingen en Dirks land, al is het maar een paar keer per dag. Nu gaat de route vanuit Herkingen via Nieuwe-Tonge en Mid delharnis naar Dirksland. Dat is niet ideaal. Daarom blijf ik proberen daar verbetering in te brengen." In 2010 krijgt de kern Dirksland te maken met een verkeerscirculatieplan en een blauwe zone. "In december spreekt de gemeenteraad zich erover uit, na eerder al wat aan passingen op het oorspronke lijke plan te hebben gevraagd. Volgend jaar zullen we over gaan tot geleidelijke invoering. Eenrichtingverkeer in een aan tal straten bevordert de door stroming in het dorp. Het grote voordeel van de blauwe zone is dat die de parkeerproblema- tiek, vooral bij het ziekenhuis, sterk zal verminderen. Lang- parkeerders kunnen terecht op de parkeerplaats aan de Mo- zartsingel." Nieuwe parkeerplekken zijn voorzien aan de Tuin- straat, Molenzicht en aan de Oranjelaan. "Maar", geeft de wethouder aan, "het valt niet altijd mee om ruimte te vinden." De gemeente probeert het openbaar groen zo goed mogelijk te onderhouden. Een tegenvaller daarbij is dat het spuiten van bepaalde bestrijdingsmiddelen niet meer is toegestaan. Dat betekent dat er meer 'handkracht' nodig is om het onkruid te venwijde- ren. "Dat kost geld en dat is er niet", aldus Robijn. "Als er beplanting vervangen moet worden, willen we daarom minder arbeidsintensief groen planten. Daarnaast gaan we proberen burgers te betrekken bij het groenonderhoud. In andere gemeenten zijn daar goede ervahngen mee." Lokale lastendruk in 2010 De belastingopbrengsten worden in 2010 trendmatig verhoogd met 1,5%. In onderstaan de tabel zijn de woonlasten voor 2009 en 2010 weergegeven, voor de eigenaren van een meer- persoonshuishouden en een gemiddelde WOZ waarde van 243.000. Lokale heffing 2009 2010 OZB €214 €218 Afvalstoffenheffing €242 €242 Rioolrechten €274 €290 Totaal woonlasten €730 €750 Voor meer informatie over de tarieven, bijvoor beeld hoeveel hondenbelasting u gaat betalen in 2010, kunt u terecht op de website van het SVHW, www.svhw.nl, onder Woonlasten. Dirksland, dan zouden we gierend in de problemen komen. De Unie van Vrijwilligers doet ongelooflijk veel projecten. De gemeente stimuleert en schept de randvoora/aarden. Onlangs is bovendien een website de lucht in gegaan die vrijwilligers koppelt aan werkzaamheden: vwvw.vrijwilligerspunt-go.nl." De Hulp bij het Huishouden, ook een onderdeel van de WMO, is opnieuw aanbesteed en gegund. Er zijn vier aanbieders actief: Gareyn, Curamare (voor heen Zorgsaam), RST en Tzorg. De wethouder ver wacht dat er in 2010 nieuwe stappen gezet zullen worden richting de op te richten Brede Organisa tie voor Maatschappelijke Ondersteuning (BOMO). "We krijgen zelf de regie in deze welzijnsorganisatie en nemen producten af als jongerenwerk, peuter- speelzaalwerk en ouderenwerk. Positief is ook dat de BOMO geworteld zal zijn in de regionale samen leving." In 2010 staat een actualisehng van de subsidies op het programma. De nieuwe subsidies gaan het jaar erop in. Verder komt er een nieuwe Regionale Agen da Samenleving (RAS) met aandacht voor jeugd, cultuur en sociale samenhang. Dat is beperkter dan de vorige RAS, waar ook meer geld voor beschik baar was. Per 1 januari 2010 verdwijnt de GGD Zuid- Hollandse Eilanden en sluit de regio aan bij de GGD Rotterdam-Rijnmond, die dan 1,2 miljoen inwoners bedient. De transitie kost de gemeente Dirksland maximaal 20.000 euro. "Met de nieuwe GGD is een vaste prijs voor vier jaar afgesproken. Het risico is voor de gemeente Rotterdam", aldus Bruggeman. "Het pakket blijft hetzelfde, de burgers zullen weinig merken van de verandering." 2010 is ook het jaar dat Dirksland er twee nieuwe sportvelden bij krijgt. Tot slot, zegt de wethouder, "is dit het jaar van de waarheid voor het zwembad. In de begroting hebben we en bezuiniging ingeboekt van een ton subsidie. De beherende stichting zal een oplossing moeten vinden óf de gemeenteraad moet alsnog geld beschikbaar stellen om het zwem bad open te houden."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 9