Veelzijdige foto-expositie in Wijkcentrum Eindrapport locatiestudie duurzame glastuinbouw gereed Informatiemiddag W02G0 Herfstsferen bij de RTM op de Kop van Goeree Diner met bingo in Ons Dorpshuis Excelsior wint Zilveren Traan tijdens Koren festival Damvereniging Dirksland Dam- en schaakver. Ontspanning Jonge Schotejillers naar de eerste wedstrijd Speedo-seizoen Laatste witviswedstrijd SGO 'November 1944: Goeree-Overflakkee bevrijd!V EIIAIIDEtl-niEUWa Uitslagen van maandag 12 oktober jl. Uitslagen 12 oktober jl. - •*.,j «i f» j:« 4« 4« 4« 4* 4« 's 4» DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Uitspraak Provinciale Staten over locatiekeuze in januari 2010 Thema's Teeltareaal op peil houden Horsa-glider Programma Reserveren PAGINA 4 VRIJDAG 16 OKTOBER 2009 MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS - Vanaf woensdag 21 oktober 2009 zijn er foto's te zien van de fotografes Angélique M.G. van der Loo en Corrie Venant in het Wijkcentrum aan de Doe- tinchemsestraat 27 te Middel- harnis. Corrie en Angélique zijn beide lid van fotoclub 'De Rarekiek' in Sommelsdijk. Corrie Venant is regelmatig deelnemer bij foto-exposities en internationale fotowed strijden waar zij regelmatig een 'acceptatie' (=erkenning van een foto van hoogstaand niveau) behaalt. In de afgelo pen vier jaar heeft zij de eerste prijs gewonnen in de Molen- wedstrijd Goeree-Overflakkee en was zij actief voor Stichting Podium door het fotografe ren van portretten van 'Oude Menschen' voor de boeken week van 2008 Ook deed zij mee aan het fotoproject 'Ver lichte Boerderijen'. Dit jaar zijn haar foto's van Curagao te bewonderen in het bekende vitrineproject van Stichting Podium. Corrie is bestuurslid van de fotoclub en ook lid van de Reizende Dichters. Angélique van der Loo volgde twee fotocursussen bij Theo Mastenbroek, een bekende fotograaf uit Sommelsdijk, en de 'Digitale Introductiecursus' en de 'Basiscursus Fotografie' bij de Fotoschool in Rotter dam. Zij neemt deel aan expo sities en wedstrijden. Begin 2008 deed zij mee met het '6th Holland Image Interna tional Circuit' en won uit 8000 ingestuurde foto's de zilveren medaille voor de beste Neder landse Natuurfoto met 'Alhga- tor' en 'Uilenogen'. Inmiddels heeft Angélique dertig accep taties in tien (internationale) fotowedstrijden behaald en kan zij de A-FIAP-status aan vragen Artist Federation Internationale de I'Art Photo- graphique). Angélique is vaste fotograaf van het personeels blad van haar werkgever en deed ook mee met het foto project 'Verlichte Boerderijen'. Haar foto's waren al eerder te zien in de wachtkamer van tandarts Serra te Oude-Tonge en in de wachtkamer van het Postureel Medisch Centrum in Schiedam. Angélique fotografeert het liefst mensen en dieren, maar andere onderwerpen zoals een bijzonder landschap schuwt zij niet. Corrie fotografeert met name kinderen en objecten van dichtbij (macrofotografie). Hierdoor hebben beide dames uit Oude-Tonge een veelzijdige foto-expositie kunnen samen stellen. De expositie zal op 29 okto ber 2009 om 20.00 uur offi cieel geopend worden door organisator Harry Goosens en fotograaf Wim Weeda. U bent van harte welkom om daar bij aanwezig te zijn of op een later tijdstip de foto's van beide dames te bewonderen. {¥oio: Angélique M. G. van der Loo) Onlangs is het RTM-trammu- seum in het nieuws gekomen met de presentatie van een compleet gerestaureerd trams- tel. Het betroi^ de laatste RTM dieselloc M67 en een tweetal gemoderniseerde rijtuigen, die zelfs de opheffing van de tramdiensten op 14 febru ari 1966 nog hebben meege maakt. De M67 verdween begin 1967 naar het Spoorwe gmuseum om daar eind jaren '90 weer te vertrekken, nu naar de museale opvolger van de RTM aan de Brouwersdam. Elf jaar restauratiewerk is er in gestopt en het resultaat mocht er wezen. Op de donateursdag van de RTM, op zaterdag 26 september jl., werd het trams- tel gepresenteerd. In de aanstaande herfstvakan tie, op woensdag 21 oktober, kunnen bezoekers zelf komen kijken naar het pas geres taureerd trammaterieel. Om 11.45 uur, 13.30 uur en 15.30 uur vertrekken de stoomtrams vanaf de museumremise aan de Brouwersdam (afslag Gre- velingenzijde bij De Punt- West), aangevuld door een extra tram, getrokken door de M67. De bezoekers maken dan kennis met het beroemdste krachtvoertuig van de Eilan dentram, dat tot het laatst op Goeree Overflakkee in dienst is gebleven. Uiteraard kan ook de uitgebreide collectie tram materieel bekeken worden. Voor de kinderen organiseert de RTM op deze woensdag tegelijkertijd een kinderdag. De remise staat vol met spelle- NIEUWE-TONGE - In het Dorpshuis te Nieuwe Tonge organiseert stichting Compa- nen maandelijks een groeps- maaltijd voor senioren. De maaltijden worden aangebo den in combinatie met een bingo die verzorgd wordt medewerkers van Ons Dorps huis. De gezamenlijke maal tijd is een samenwerkingspro ject, waarin Ons Dorpshuis en Companen zich inzetten om in de dorpkernen een aantrekke lijke ontmoetingsactiviteit voor senioren op te zetten. De eerstvolgende maaltijd is op donderdag 29 oktober. Het menu bestaat uit macaronie, spaghetti en een toetje. Deel name staat open voor senio ren van Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet, de kosten bedragen 9 p.p. (all in). Vanaf twee uur is de zaal open en om 14.30 uur begint het programma, om vijf uur wordt de maaltijd geserveerd. Bij de activiteit wordt gezorgd voor koffie, thee en een drankje. Deelnemers dienen zich vooraf op te geven. Dat kan t/m uiter lijk vrijdag 23 oktober bij Saar Bruggeman (tel. 651925) of Lenie Mackloet (tel. 651564), bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een maximum van 36 deelnemers. tjes en een groot springkussen. Terwijl de ouders het tram materieel bekijken, kunnen de kinderen hun gang gaan. Voor meer informatie zie web site www.rtm-ouddorp.nl. DIRKSLAND - Gemengd koor Excelsior 100 te Dirks- land heeft afgelopen zaterdag deelgenomen aan het Koren festival van de Regionale Zan gersbond ZuidWestNederland (RZZWN) in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dit in aanloop naar het jubileumconcert van 14 november 2009 ter gele genheid van het 100 jarig bestaan van het koor dit jaar. Excelsior nam deel met de wer ken Cantique de Jean Racine van Fauré, Vier Redeloze Zan gen van De Klerk, Godiam la Pace van Mozart en The Beat les in Revue. In totaal namen 11 koren aan dit goed verzorg de festival deel. Elk koor kreeg een opbouwend juryrapport. Er waren echter twee prijzen te verdelen, te weten voor het ontroerendste lied en voor het meest swingende lied. Excelsior 100 kreeg de Zilveren Traan uitgereikt voor het meest ontroerendste lied, te weten de Vier Redeloze Zangen en dan met name De NagtegaéJ van Echternach. Het juryrapport was zeer lovend: 'Een hele goe de indruk en van alle markten thuis qua muziekkeuze. Zeer serieus gewerkt.' Ook de Rus sische pianiste Iryna Zhynkina van het koor kreeg complimen ten in het rapport. U kunt dit nummer en hun pianiste ook horen op het Jubileumconcert van het koor op 14 november 2009 in de sporthal De Gooye te Dirks- land. Zie voor meer informatie website www.gemengdkoorex- celsior.nl. Afdeling 1 C.Spee - H.H. Verolmel-l F. Hermelink - I. Mackloet3.0 J. van Hoorn - J.A. Dekker0-3 M. Klink - A. Verolmel-i Afdeling 2 R.Jacobs -J.A. Nipius3-0 R. van Rijnberk - M. in't Veld0-3 S. Maliepaard - J. JordaanQ-g G Kamp - C. Admiraal3-0 J.J. Meiaard - R. Kwakernaak1-] Spee wist door een listig zetje een doorbraak te forceren. H.H. Verolme zette alle zei len bij om er nog remise uit te slepen. Dat lukte doordat Spee in tijdnood een zet moest doen die hij bij enig nadenken waarschijnlijk niet zou hebben gedaan. Mackloet hield tegenover Her melink heel lang stand. Hij kwam net iets te kort om er nog remise van te maken. Her melink maakte de partij op een knappe manier uit. Van Hoorn deed tegen Dek ker een onverstandige zet, waardoor hij een eigen vleugel onder druk zette. Daar wist Dekker natuurlijk knap van te profiteren. Klink wist in zijn partij tegen A. Verolme een schijfje voor te komen, maar Verolme dreigde door te breken naar dam. Om allerlei narigheid te voorko men namen de beide spelers toen maar genoegen met remi se. Jacobs is aardig in vorm. Daar van werd Nipius de dupe. In 't Veld had best veel moeite met Van Rijnberk. Pas in het eindspel wist hij hem klem te zetten en op winst te komen. Jordaan kwam tegen Malie paard in het begin een schijf voor te staan, in het midden- spel nog een schijf en toen duurde het niet zo lang meer of Maliepaard moest capitule ren. Kamp speelde een sterke par tij. In het middenspel kwam hij op dam. Admiraal bood nog wel wat tegenstand, maar remise zat er niet meer in. Bijzonder fraai speelde Meiaard. Hij bouwde heel wat valletjes in, maar Kwakernaak trapte er niet in. Remise tegen Kwakernaak mag je best een prestatie noemen. Afdeling 1 Joh. Wolfert - H. Keuvelaar0-2 D. Wolfert-J. Knöps1-1 A. Jelier - M. Poortvliet1-1 Damvereniging Dirksland zoekt nieuwe leden. Er wordt elke maandagavond vanaf 20.00 uur gespeeld. Geïnteres seerden kunnen zich aanmel den bij M. Poortvliet, tel. 0187 602471. '1' 'Sf •Zf 'i.' f: -•;. tc* In de Dierenstee wachten nog veel katten op een gezellig en vertrouwd thuis en een lief baasje dat voor hen zorgt. Tijgertje is één van hen. Hij is een kater van 9 jaar oud, cypers met wit. Tijgertje is een heel lieve kat, zodra hij een beetje aan je gewend STICHTING Of hij honden prettig gezelschap vindt is niet bekend. Max is ook cypers-wit, hij is 5 jaar oud. Het is een lieve kater, al is hij wel een beet je op zichzelf Max is altijd alleen geweest en niet gewend aan het gezelschap van aan je gewend andere huisdieren. Ook is hij niet gewend is vindt hij het om buiten te komen. Max wil graag een heerlijk om aan- mandje bij iemand zonder kleine kinde dacht te krijgen ren. en komt dan ook Okkie is een rode kater met een wit halsje graag op schoot. en witte voetjes en hij is 5 jaar oud. Okkie Voor kinderen is heel lief en aanhankelijk en vraagt best is hij ook lief wel wat aandacht. Okkie kan bij kleine Tijgertje wil het kinderen, niet bij andeie huisdieren, liefst een mandje En als laatse Punk, een al wat oudere poes bij iemand waar van 14 jaar. Punk is een kruising Noorse geen andere kat- Boskat. Ze is heel lief, maar nog wel wat ten in huis zijn. bang en zal wat tijd nodig hebben om aan je te wennen. Ze wil graag een rustig thuis bij iemand waar geen kleine kin deren en andere huisdieren in huis aanwezig zijn. Heeft u inte resse in één van deze leuke en Ueve katten, kom dan eens een kijkje bij ze nemen. U kunt dierenasiel De Dierenstee vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numans- dorp, tel. 0186 655150, openingstijden maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, website www.dierenstee.nl. OUDDORP - In de huishou delijke competitie van maan dag 12 oktober zijn de volgen de partijen gespeeld. Dammen: v.d. Ouden - L. Padmos 3-0 W. van Schie - A. van Huizen1-1 van Koppen - J. de Jong 1-1 A. de Mik sr - C. Tanis1-1 C. Mierop - H. Floresteijn .afg. Schaken: |an Vonk - Willie Tanis-Koole1-0 Willem-Jan Tanis - Arie Baas1-0 Mehdi Potters - Hans van Meenen0-1 Piet Speelman - Eeuwit Santifort1-0 Schaken (Beker): Wim van Geelen - Jaap Santifort0-2 .\ndré Kastelein - Krijn van der Wende 1,5-0,5 Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Er wordt elke maan dagavond vanaf 20.00 uur gespeeld in m.f g. Dorpstien- den te Ouddorp. Wie meer wil weten kan bellen naar Willem- Jan Tanis, tel. 06 54954480, of kijken op website www.desvo. ni. 'Economisch sterk en con currerend', 'ruimtelijke kwaliteit', 'kansen voor duurzaamheid' en 'leef baarheid en vitaliteit'. Dat zijn de vier thema's om te kiezen voor Oostflakkee of Kaag en Braassem als compensatiegebied voor duurzame glastuinbouw. Dit staat in het eindrap port dat onderzoekbureau Royal Haskoning op 12 oktober heeft aangeboden £ian Gedeputeerde Sta ten en beide gemeenten. Het rapport doet geen uitspraak over een defi nitieve locatie. Daarover beslissen Provinciale Sta ten op 27 januari. Het college van Gedeputeerde Staten behandelt het rapport op 10 november Hieraan voorafgaand zullen de gemeenteraden van Kaag en Braassem op 15 oktober en van Oostflakkee op 27 okto ber, door de provincie worden gehoord. Het eindrapport doet zelf geen uitspraak over de locaties, maar vergelijkt de twee locaties met elkaar aan de hand van vier thema's. Het is uiteindelijk aan de politiek om te bepalen welk aspect bij de locatiekeuze de doorslag zal geven. De vier thema's zijn- - Economisch sterk en con currerend waarin de nadruk ligi op de thema's economie, infrastructuur en bereik baarheid en financiën. - Ruimtelijke kwaliteit waarin de nadruk ligt op het the ma omgevingskwaliteiten (inclusief de onderdelen verkaveling en lichthinder uit het thema duurzaam heid). - Kansen voor duurzaamheid waarin de nadruk ligt op de aspecten energie en C02 en water. - Leefbaarheid en vitaliteit waarin de nadruk ligt op de glastuinbouw als nieuwe economische drager. Het onderzoek is in beide gemeenten begeleid door een begeleidingsgroep onder voor zitterschap van gedeputeerde Van Dijk. In de groepen zijn onder meer vertegenwoordigd de provincie, gemeente, de milieu- en natuurbeweging en de landbouw. In het provinciaal coalitieak koord 2007-2011 is vastgelegd dat 5.800 hectare glastuinbouw een kritische ondei'grens is voor een economisch krach tige en innovatieve glastuin bouwsector in Zuid-Holland. Op dit moment bedraagt het aantal hectares 5.350. Zonder compensatie zal door sanering, herstructurering, woningbouw en landschapsontwikkeling het aantal hectares teruglopen tot 5.150 in 2011. De provincie wil 400 hectare compenseren in Oostflakkee of Kaag en Braas sem en voert collegiaal overleg met Noord-Holland over 230 hectare in de Haarlemmermeer. Meer informatie over de loca tiestudie, het eindrapport en een samenvatting daarvan is te vinden op website www.zuid- holland.nl/glastuinbouw. Zaterdag 10 oktober jl. heeft een ca. 30 zwemmers tellende Speedoploeg van zwemclub De Schotejil uit Middelharnis deelgenomen aan de eerste Speedo wedstrijd van het nieu we zwemseizoen te Rozenburg. Eerste plaatsen waren er o.a. voor Femke de Gier (1999) op de lOOm schoolslag (1.42.11), voor Lotte Middelbos (1999) op zowel de lOOm vrij (1.24.65) als de lOOm rugslag (1.37.95), voor Manon Middelbos (2001) op zowel de lOOm schoolslag (1.48.55) als de 50m vlinder slag (51.67) en tenslotte Björn Vogelaar (1996), die de 200m schoolslag winnend afsloot in een tijd van 3.02.57. Andere ereplaatsen waren er ander maal voor Lotte Middelbos, die 2e werd op de lOOm schoolslag (1.44.16) en voor Jorian Tanis met een 2e plaats op de lOOm vrij 119.42). Jorian Tanis werd eveneens op de 1 OOm rugslag 2e in een tijd van 1.35.45, gevolgd door David Kievit (1999) die op dit nummer 3e werd in 1.37.70. Odette Holster (1999) werd 2e op de 1 OOm rugslag bij de ineis- jes in een tijd van 1.43.82. In de jongste categorie debuteerde Sophie de Jonge. (2002) op de lOOm schoolslag (1.54.11) met een 2e plaats, terwijl Elise Tanis (2002) eveneens voor de eerste keer meteen al een 3e plaats won op de 50m vlinderslag (58.82). Björn Vogelaar ten slotte zwom op de 200m vrij in 2.29.08 naar de 2e plaats. Grote tijdsverbeteringen wer den behaald door o.a. Melissa Kievit (1997) op de 200m vrij met een verbetering van ca. 19 seconden, voor Fleur Kooij- man (1999) op de lOOm vrij met een p.r. van ca. 17 secon den en tenslotte voor Anna Smitsman (1997) op de 200m schoolslag met een tijdsverbe tering van 26 seconden. Op zaterdag 10 oktober heeft uur was het einde wedstrijd en de afd. Goedereede van Sport- ging men tot weging over. De visserij Goeree-Overflakkee uitslag luidt als volgt, het witvis seizoen 2009 afge sloten met een wedstrijd aan Vak A de Delta Haven te Stellendam. 1. J. Velthuis13.480 kg Ondanks de slechte weerbe- 2. R. Fonk8.480 kg richten waren er toch 19 deel- 3. S. Both6.820 kg nemers om in te schrijven. 4. R. Roest6.500 kg Om 9.00 uur werd het begin- 5.J.W. Boshoven4.460 kg signaal gegeven en ging men 6. J. Troost3.340 kg vol goede moed de onderhnge 7. A. van Heukelen ....3.150 kg strijd aan wie er met de dag- 8. D. Roest2.780 kg prijzen vandoor zou gaan. Dat 9. P. van der Groef1.580 kg werd Jan Velthuis, die dit jaar 10. K. LegierseO kg de onbetwiste kampioen is van Vak B alle compedties. Jan heeft, net 1. H.J. Maan5.120 kg als vorige jaren, bewezen een 2. P. Bravenboer4.120 kg allround visser te zijn die ook 3. M. Nagtegaal2.020 kg als het even tegen zit door blijft 4. H. van Heukelen 1.780 kg gaan. Ook nu bleef hij probe- 5. Th. Knol1.240 kg ren de brasems op zijn stek te 6. P. Lens0.800 kg krijgen ondanks de plaag van 7. A.'t Majmelje0.200 kg honderden kleine visjes die 8. Th. LegierseO kg soms gelijk al op het aas vlogen 0. J. LensO kg als dat het water bereikte. De andere vissers vingen ook wel. Voor verdere informatie en maar steeds kleine visjes en af uitslagen zie website www. en toe een brasem. Om 13.30 sportvisserijgo.nl. GOEREE-OVERFLAK KEE - Het is najaar 1944 en in het zuiden van Nederland is de strijd nu toch eindelijk los gebar sten; de vrijheid staat voor de deur! Delen van Zuid- Limbui^ zijn in begin sep tember al bevrijd en als half deze maand (septem ber) ook nog eens delen van de invasievloot van Operatie Market Garden over Goeree-Overflakkee trekken, beginnen de men sen hier nu toch ook seri eus rekening te houden met een spoedig einde van de oorlog. Ondanks dat Market Garden uitmondt in een waar drama, houdt men hoop, gezien het feit dat in het zuidwesten van Nederland de geallieerde opmars nog wel doorgaat. Eind september hebben de Polen de Westerschel- de bereikt en eind okto ber veroveren de Canade zen na een bloedige slag Woensdrecht, welke als de toegangspoort tot Zuid- Beveland en Walcheren wordt beschouwd. Na een zware strijd van ruim vijf weken is ook Walcheren bevrijd, de volgende logi sche stap lijkt dan Schou- wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee te zijn, dit gebeurt echter niet... Militair historicus Johan van Doorn uit Sommelsdijk, schrij ver van een groot aantal boe ken, waaronder een vijftal over de Tweede Wereldoorlog, zal op zaterdag 31 oktober in Haringvliet Expo te Stel lendam aan de hand van de militaire gebeurtenissen in het zuidwesten van Nederland het verhaal vertellen waarom Goeree-Overflakkee niet in het najaar van 1944 werd bevrijd. Ondanks dat er serieuze plan- Over de Kaai in Middelharnis marcheren Duitse troepen richting Havenhoofd, de oorlog ts voui nen aan geallieerde zijde waren om Goeree-Overflakkee te bevrijden van haar bezet ters, moesten deze door de felle Duitse tegenstand op de Zeeuwse eilanden en in West- Brabant al snel weer worden losgelaten. Toevalligerwijs had rond dezelfde |tijd de hoogste Duitse militair in Nederland serieus het plan had opgevat om juist op dat moment het eiland te ontruimen. Dat dit geen doorgang heeft gevon den is vanwege het feit dat Adolf Hitler dit hoogst per soonlijk verhinderde door een zgn. 'Führerbefehl'. Voor het complete verhaal nodigt stich ting W02 Goeree-Overflakkee u graag uit om op zaterdag 31 oktober om 13.30 uur in de zaal van Haringvliet Expo, bij de Haringvlietsluizen te Stel lendam. Op deze middag zal verder een 45 minuten durende docu mentaire worden getoond over de bevrijding van Zuid-Neder land, die dus goed aansluit bij het verhaal van Johan van Doorn. Ook zal de stichting een lezing verzorgen over het vooi\al van de Horsa-glider die op 19 september gedu rende operatie Market Garden een noodgedwongen landing moest maken in de buurt van Achihuizen. Onlangs kwamen omtrent dit geval nieuwe feiten naar boven die weer kundig gepresenteerd zullen worden. Nog een primeur die verband houdt met deze lezing is dat modellenbouwer en bestuurs lid Pieter den Ouden op deze meeting zijn twee nieuwe modellen zal tentoonstellen: de Short Stirling en de Horsa Glider; één op één kopieën van de vliegtuigen die in de lezing worden behandeld. Het volledige programma voor zaterdag 31 oktober ziet er als volgt uit. 13 30-13.45 uur: stand van zaken stichting W02G0. 13.50-14.20 uur: lezing 'November 1944: Goeree- Overflakkee bevrijd!?'. 14.25-14.40 uur: pauze. 14.45-15.30 uur: film Zuid- Nederland bevrijd. 15.35-16.00 uur: lezing 'Bestemming Ainhem, geland bij Achthuizen'. 16.00-17.00 uur: napraten. Kijkend naar de aanloop tij dens de laatste expositie op 14 maart in het Diekhuus en de hoeveelheid beschikbare stoelen deze keer, wordt geïn teresseerden aangeraden om te reserveren. Dit is mogelijk via e-mail info@wo2go.nl of telefonisch via de nummers 06 51859641 of 0187 602226. Bovendien heeft Johan van Doorn na afloop van de mid dag een presentje voor een ieder die van tevoren heeft gereserveerd. Om enigszins de kosten te kunnen dekken van de zaal, wordt voor deze mid dag een toegangsprijs van 2 gevraagd, waarbij een kopje koffie of thee is inbegrepen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4