Achtjaar cel geëist Wcck vaii de toeffankeliikheid, ook op Goeree-Overflakkee Laagdrempelig ontmoetingscentrum en vraagbaak voor ouders, verzorgers en jeugd 1 na wurging vrouw o »f WEERBERICHT van FLAKKEE Kaarten bestellen voor busreis Kerstconcert Deo Cantemus Bazar en rommelmarkt in De Vliedberg Continental Kids voor het eerst op Flakkee 82e jaargang Nr. 7856. Vrijdag 16 oktober 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag 'Ik ben overgenomen door de duivel' DEN HAAG/OUDE- TONGE - Een 28-jarige inwoner van Oude-Tonge voerde woensdag bij de Rotterdamse rechtbank de duivel op als de ware schuldige aan de dood van zijn vrouw. "Ik heb nooit mijn vrouw gesla gen of gewurgd", zei de man. "Dat kan alleen de duivel maar doen. Ik ben overgenomen door de duivel". MIDDELHARNIS - Te midden van allerlei maan den, weken of dagen die in de samenleving gehou den worden om voor bepaalde thema's extra aandacht te vragen - bijv. Wereld COPD Dag, de Week van de Chronisch zieken, Oktober borstkan- kermaand, enz. - kennen we ook de Week van de toegankelijkheid. Dat was deze week, en daar stond het Platform Gehandicap tenbeleid Goeree-Over flakkee woensdagmorgen een ogenblik bij stil tij dens een korte bijeen komst in het Streekarchief Goeree-Overflakkee, dat gevestigd is in het ISGO gebouw te Middelharnis. Centrum voor Jeugd en Gezin Goeree-Overflakkee: MIDDELHARNIS - De vier wethouders 'jeugd' van de eilandelij ke gemeenten hadden er woensdagmiddag dui delijk plezier in, toen zij officieel de deur voor het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) van het slot mochten doen. Met deze handeling werd de deur open gezet voor ouders en verzorgers die advies of hulp bij de opvoeding zoeken, of jongeren die eveneens op zoek zijn naar hulp voor problemen. Opvoedingsvragen Dichter Authentiek Dagelijks actueel! Knopsjgroépi De man sprak over een vreem de ervaring toen hij met zijn vrouw op bank tv zat te kijken in hun woning aan de Ruig- rokstraat. "Tijdens het bidden 's avonds voelde ik mij anders", zei de man van Somahsche afkomst. "Ik hoorde stem men en mensen schreeuwden tegen mij. Ik zag geen gezich ten maar alleen lichamen en hoorde gelach", Dezelfde avond van 17 maart belde de man het alarnniuniiner van de Colitie. Hij zei dat zijn vrouw uiten bewustzijn was geraakt en vroeg om hulp. "Ik heb haar geslagen, kom snel", zei de man. Nog geen uur later constateerde een arts de dood van de vrouw. Achteraf wist de man zich bui ten het 'bidden' niets meer te herinneren. Zijn geheugenvei- lies stelde het Openbaar Minis terie en de rechtbank voor een groot aantal vragen. Onder zoek door gedragsdeskundi gen loste die vragen niet op. De deskiuidigen vonden geen psychisch stoornis die de stem men in bel hoofd van de man konden verklaren. Wel con stateerden zij bij de man een neiging tot afliankelijk gedrag en dramatiseren. Hij zou op het moment van zijn daad licht verminderd toerekeningsvat baar zijn geweest. Officier van justitie De Jong vond de man schuldig aan de wurging van de vrouw, met wie hij in 2002 voor de kerk was getrouwd en die twee kinderen (5 en 3 jaar) had. Hij beriep zich op het rapport van de patholoog anatoom. Ook zou de man de vrouw tot bloedens toe met een klauwhamer op het hoofd hebben geslagen. In een telefoontje aan de domi nee van de Ethiopische kerk bevestigde de man dezelfde avond dat hij zijn vrouw had vermoord. De officier eiste wegens moord een gevange nisstrafvan achtjaar De man zou ook een motief hebben. Hij dacht dat zijn vrouw hem bedroog met een andere Somaliër, die elkaar beiden in 2006 in een Asiel zoekerscentrum hebben- leren kennen. Hij besloot de tele foongesprekken van zijn vrouw met de vermeende vriend op te nemen en zei dal beiden een gesprek over seks had gevoerd. De avond van 17 maart kreeg de vermeende vriend een tele foontje van verdachte. "Jij hebt met mijn vrouw geslapen en kunt van haar bloed komen drinken", zou de verdachte hebben geroepen. De Somaliër was van plan eind dit jaar ook voor de wet met de vrouw te trouwen. Nu lijdt hij aan een depressie en krijgt hij in de gevangenis medicijnen. De twee kinderen zijn in een pleeggezin ondergebracht. Onlangs zijn zij voor het eerst in drie maanden op bezoek geweest in de gevangenis. Ook zijn zus en de dominee komen op bezoek. De man wil na zijn vrijlating de zorg voor zijn kin deren weer op zich nemen. Uitspraak volgt over twee weken. Door Hans Villerius Nodig, zo'n week van de toe gankelijkheid? 'Ja, helaas wel", zei voorzitter Jane van Dongen van het Gehandicaptenplat form woensdag. Nog maar al te veel stuiten minder validen erop dat zowel gebouwen als de openbare ruimten buiten niet best toegankelijk voor zijn voor mensen met een beper king. Daarom blijft er voor de Platforms Gehandicapten beleid werk genoeg om hier aandacht voor te vragen. "Dan gaat het er bij toegankelijk heid niet alleen over of je met de rolstoel ergens binnen kunt komen", legt Jane van Dongen uit, "maar zijn er ook parkeer plaatsen, is het toilet aangepast, de balie niet te hoog, hebben liften voldoende ruimte, zijn Hel gezelschap dat woensdagmorgen bijeen was rond de Week van de toegankelijkheid, vóór het ISGO gebouw in Middelharnis. Folv: Haiu Villeriit.^ de nooddeuren adequaat en liggen daar geen drempels achter, worden in het gebouw ook ontruimingsoefeningen gehouden met gehandicap ten?" Wat de buitengebieden betreft beoordelen het ISGO en het Gehandicapten Platform Goeree-Overflakkee gezamen lijk de toegankelijkheid van de buitengebieden en worden er scootmobielroutes uitgezet. En samen met de vier gemeenten op het eiland is het platform bezig met de inrichting van de woonkernen. "Het is van groot belang", benadrukt Jane, "dat onze expertise vanaf een vroeg stadium betrokken wordt bij het maken van planologische plannen". Juist dan kunnen aandachtspunten worden mee- Door Adri van der Laan De openingsbijeenkomst van het CJG werd gehouden in De Notenkraker. Dit gebouw ligt naast De Dillenburg (van Careyn) waarin het nieuwe CJG is gevestigd. De afgelopen maanden heeft het gebouw een grondige inwendige ver bouwing ondergaan, zodat de rechtervleugel nu een functio nele ruimte biedt aan de ver schillende organisaties die het gebouw hebben betrokken en aan de bezoekers die ongetwij feld hun weg naar het CJG aan de Juliana van Stolberglaan gelegen Centrum voor Jeugd en Gezin zullen vinden. De openingsbijeenkomst <verd opgeluisterd door Joost Jongeneel met zijn trompet. Joost heeft nog maar een half jaar muziekles maar wist het publiek toch te boeien. Dit publiek bestond grotendeels De loethouders van de vier gemeenten die de 'jeugd' in hun portejeuilte hebhen, waren heel enthousiast bij de opening van het Centrum voor Jeugd c" Gezin. Van links naar rechts: Peter Feller van Goedereede, Wint Bruggeman van Dirksland, Petra 't Hoen vnn Oostflakkee en Anton Wesdorp van Middelharnis. f„i„: Adri van dn U""' en de uit gemeentebestuurders afgevaardigden namens verschillende organisaties die binnen het CJG actief zijn. Wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflakkee leg de uit dat van overheidswege is beslist dat elke gemeente een CJG moet hebben. M»^^^^ gemeenten hebben wel ze f de zeggenschap over de invulling van een dergelijk centruni. De ene gemeente heeft er dan ook meer energie in gestoken dan de andere. Zij gaf aan dat de vier gemeenten trots zijn op de vorm van het CJG, zoals dit op het eiland is ontwikkeld. VViJ vinden dat een CJG geen stad se aangelegenheid is", aldus Petra 't Hoen, en ze gaf hier mee aan dat ook de eilandelij- ke gemeenten vinden dat een dergelijk centrum hard nodig is. Zij noemde de kenmerken van het CJG: "een laagdrem pelig ontmoetingscentrum en een vraagbaak voor ouders .en verzorgers die met opvoe- dingsvragen zitten". Hierbij zijn ook de jongeren van harte welkom. Doordat er verschillende pro fessies in het centrum aan wezig zijn kan men voor alle opvoedingsvragen bij het CJG terecht. Petra 't Hoen weet, als moeder van vier kinderen, dat er rondom de opvoeding van kinderen altijd wel vragen overblijven. "We willen alle maal wel eens ons ei kwijt", zo gaf zij aan, en daar is het CJG dan een goede plaats voor. Zij schetste de veranderingen \'an de tijden, want als haar moe der advies nodig had, kon ze altijd wel terecht bij één van haar zussen. "In deze tijd van individualisering is dit anders en daarom kan het CJG hierin een functie vervullen". De wethouder legde uit dat de gemeenten niet voor een gesnipperd hulpaanbod heb ben gekozen en daarom zoveel mogelijk professies - "alle instanties die er iets toe doen" - in het CJG hebben samen gebracht. Doordat er verschil lende professionele instanties bij elkaar zitten, zal doorver wijzing bij grote problemen heel gemakkelijk zijn. In het centrum zijn of worden de volgende organisaties geves tigd: Careyn, het Consultatie bureau, Bureau Leerplicht, MEE, Stichting De Hoop, Trivium, Bureau Jeugdzorg, de GGD en Bavo Europoort. Petra 't Hoen dankte verder in haar toespraak alle organi saties die hun medewerking hebben gegeven om te komen tot de realisering van het CJG. De Rotterdamse dichter Rien Vroegindeweij, die tot zijn 18'jaar in Middelharnis heeft gewoond, was uitgenodigd om gedichten voor te dra gen en iets te vertellen uit het gezinsleven in Middelharnis halverwege de vorige eeuw. Vroegindeweij verhaalde van zijn jonge jaren die hij eerst doorbracht aan de Visserstraat en vervolgens aan de Stene weg. Hij maakte gewag van de grote sociale controle die er in die tijd was. "De vrees \oor wat anderen zouden zeggen zat er diep in". En al leek ieder een gelijkmatig te leven, Rien Vroegindeweij wist dat "achter de deuren de karakters bots ten". Verder gaf Vroegindewe ij voorbeelden van - zo dacht hij - de gelukkige jeugd die hij heeft gehad, waarin hij zowel naar de zondagsschool ging als - samen met zijn vader in het genomen die van belang zijn voor minder validen maar waar mensen zonder beperkingen 'doorgaans niet zo'n erg in heb ben. Zelfs de toegankelijkheid van informatie ziet het plat form als onderdeel van haar 'portefeuille': "Is de brief die u van de gemeente krijgt goed te begrijpen, of is het ambte lijke taal? Zijn websites uitge rust met een spraakcomputer, zodat ze ook toegankelijk zijn voor slechtzienden en blinden? Zijn mensen van het zorgloket vriendelijk en behulpzaam, en dus toegankelijk?" En omdat de mensen van het Platform Gehandicaptenbeleid ook eve nementen toegankelijk willen laten zijn voor mensen in een rolstoel hebben ze een lijst samengesteld, een checklist, met een aantal criteria voor een goede toegankelijkheid. "Een aantal eenvoudige, maar wel belangrijke dingen", aldus Jane, die deze lijst woensdag morgen overhandigde aan wet houder Bert Kleingeld van de gemeente Middelharnis, die ook bij de bijeenkomst in het Streekarchief aanwezig was. Eii hij zegde toe deze lijst bin nen het gemeentehuis te zul len verspreiden, o.a. aan zijn collega-wethouder, maar ook aan de medewerkers van de buitendienst. Aan Kleingeld was ook de eer om op het par keerterrein achter het ISGO gebouw de vlag te hijsen van het Platform Gehandicapten beleid Goeree-Overflakkee, ter gelegenheid van de Week van de toegankelijkheid, waarna gezamenlijk nog een foto werd gemaakt voor het spandoek dat deze week aan de voorzijde \an het gebouw te zien is en uiteraard ook bedoeld is om aandacht te vragen voor een betere toegankelijkheid van gebouwen en buitengebieden. donker - de propaganda ver zorgde voor de Socialistische Landarbeidersbond. Aan het slot van zijn bijdrage gaf hij het CJG het volgende advies mee: Het land is vol gevaren, de zee is woest en wijd: .sta als een paal boven water in de branding van de tijd. Het gezelschap vertrok vervol gens naar het naburige gebouw De Dillenburg, waarin het CJG is gevestigd. Met het openen van de deur van het consulta tiebureau lieten de vier eilan- delijke wethouders een aantal ballonnen de lucht ingaan. Hierna was er voor de gas ten en voor de gebruikers alle ruimte om het onderkomen van het Centrum voor Jeugd en Gezin te bewonderen. Bij de interne verbouwing van de vleugel van De Dillen burg is er alles aan gedaan om de authentieke stijl van het gebouw te handhaven, maar daarnaast toch de verschillen de afdelingen functioneel en 'klantvriendelijk' in te riéhten. Het gebouw is onderrrieer opgesierd door schilderijen van scholieren van een aantal scholen diei graag uideg over hun werk gaven. Wie meer informatie wil of contact met het CJG kan bellen naar 0187-488075, of kijken op de website www.cjg-go.nl Kijk op: www.eilandennieuws.nl ROTTERDAM - Voor een busreis naar het Kerstconcert van Deo Cantemus op zater dagmiddag 19 december in De Doele te Rotterdam kunnen weer toegangskaarten worden gereserveerd. Naast Deo Can temus treden als gastkoor Soli Deo Gloria op en de solisten Mirjam Feijer en Lucas Kra mer. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij Neli Mackloet, tel. 06 40501733, en kosten 30. Bij dit bedrag is de busreis (met op het eiland verschillende opstapplaatsen) inbegrepen. OUDDORP - Zorgcentrum De Vliedberg organiseert op woensdag 21 oktober van 9.00- 16.00 uur een bazar en rom melmarkt. Hiervoor is men nog op zoek naar huishoude lijke artikelen, speelgoed, puz zels, boeken en andere rom melmarktspullen om die dag te kunnen verkopen. Heeft u spullen die u in wilt leveren, clan kunt u dat doen aan de receptie van De Vliedberg. De opbrengst van de verkoping wordt door de Steunstichting van de Vliedberg gereserveerd voor de aanleg van een bin nentuin inclusief terrasjes en meubilair in de nieuw te bou wen Vliedberg. OUDE-TONGE - Zaterdag 31 oktober om 18.30 uur wordt in CBS De Bron te Oude-Tonge een concert gegeven door de Continental Kids. Deze kin dergroep trekt met eigentijdse muziek en zang door het hele land om 'spetterende' concer ten te geven. Met veel nieuwe liedjes en een lichtshow bren gen deze 8- tot I2-jarigen live hun programma 'Party Time'. Toegangskaarten kosten voor kinderen 2,50 en voor vol wassepen 5. Ze zijn verkrijg baar via e-mail concertconti- nentalkids@gmail,com. Ontdek 't biJ uw Gï-deoler of kijk dvoil op '.rAw.opdnieuivi nl Pc hieut/e rt«ii/(/u>i( m tm ^iMi Knöpi BV-Uwfltwifl 113«45 Kfi - Somttwtjdijk - 0187 476767 Akkttiteg BV Kteotttnwfl 24317 *L Noofdgouwe - Om 401347 leerlingen van de Scholengemeenschap Prins Maurits geven uitleg bij hun tekeningen in de gang van het CJG. t-"™

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1