Groot Dictee Goeree-Overflakkee wederom groot succes Loco-dijkgraafj wethouder en schoolkinderen openen versterkte Buitenhavendijk Nieuw! 1-2-3 vlóerenplan van juren WEERBERICHT van FLAKKEE Bosman Kalis Herfstbingo in Wijkcentrum H 82ejaargang Nr. 7855 Dinsdag 13 oktober 2009 Christelijk streekblad op eerti/^Tmn,^f;:r;--^rondslag Tweede project voltooid in dijkversterkingprogramma waterschap MIDDELHARNIS - Nabij het havenhoofd van Middelharnis was het vrijdagmorgen een drukte van belang. Ruim vijftig kinderen - leerlingen van de Bosseschool te Middelharnis - arriveerden er tegen negen uur op de fiets, want ze hadden er een karweitje te doen: een bijdrage leveren aan de ope ningshandeling van de versterkte Buitenhavendijk te Middelharnis, nadat waterschap Hollandse Del ta de dijk onderhanden heeft genomen. Dijkversterkingprogramma Aandacht voor natuur en cultuurhistorie Kinderen Erf- en sierbestrating Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennieuws.nl Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl PETRA VISBEEN Bij voorruit vervanging géén eigen risico! landw(nker TE KOOP: Crote BOLCHRYSANT 195 Eig^"*^^' I PER STUK De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Nieuwe Goeree- Overflakkee kalender is er weer MIDDELHARNIS - Afge lopen woensdag waanden zich velen, met mij, weer even in de tijd van de schoolexamens. Plaats: De aula van CSG Prins Maurits, lange rijen met strategisch opgestelde tafeltjes, geritsel van papier, getik van pennen, zenuwachtig trommelen de vingers en een leraar, die de aanwezigen met klem duidde, dat spieken ten strengste verboden was. Echter, dit keer geen Havo-examen voor de boeg, maar 'het groot dic tee van Goeree-Overflak kee', dat voor de tweede maal georganiseerd werd door de eilandelijke afde ling van de Rotaryclub. Een evenement met ver schillende invalshoeken. Het bevorderen van de schrijfcultuur, een stukje promotie van het eiland en uiteraard het steunen van een goed doel. Weder om was de opbrengst van deze avond, te weten 3800 euro, bestemd voor de aanschaf van AED's voor sportverenigingen. Door Mirjam Terhoeve "Na hel grote succes van vovig jaav wilde de Rotary hier graag een vervolg aan geven", zo liet voorzitter Arie Springvloet Dubbeld, weten. "Dit jaar 80 deelnemers, tien meer dan vorig jaar Ze komen niet alleen van het eiland, maar ook van ver daarbuiten en zelfs uit België. We gaan dus inin ot' meer internatio naal, dat belooft wat voor de toekomst. Onder de deelne- De tohniaais, aan hel eind van de dkieeavond. niers ook tien leerlingen van de RGO en tien van de P.M. Voor hen zijn speciale prijzen beschikbaar gesteld". Het dictee was ook nu weer opgesteld door André Kas telein, leraar Nederlands op de P.M. Een dictee met een glimlach, getiteld: 'Sinter klaasmisère', geïnspireerd op de kredietcrisis in combinatie met het aanstaande Sinter klaasfeest. "Eigenlijk deed ik inspiratie op toen ik in bad zat en op een plankje een tube antischimmelcrème zag staan", vertelde de heer Kas telein. "Bij schimmel denk ik automatisch aan de Sint en zo is mijn verhaal tot stand geko men. Het is niet moeilijker dan vorig jaar maar anders", zo moedigde hij de deelne mers nog even aan. En daar mee was het ijs gebroken. Na het uitleggen van de regels kon er gestart worden. Mevrouw Greet Hommes was Folo: Htnis \ïl!erhts na haar goede optreden van vorig jaar, wederom gevraagd om het dictee voor te lezen en dat deed ze, zoals verwacht, weer uitstekend. Vervolg op pag. 2 Door Hans Villerius Begin 2009 is het waterschap begonnen met de versterking \an 460 nieter van de Buiten havendijk. Op termijn zou de dijk niet meer voldoen aan de veiligheidsnormen zoals deze door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn vastgesteld. Door de dijk te versterken is deze weer stevig genoeg om bescherming te bieden tegen mogelijke extre me waterstanden, ook in de toekomst, waarin het klimaat verandert, de zeespiegel stijgt en ook binnendijks hogere rivierwaterstanden te \erwach- ten zijn. Om op deze ontwikkelingen in te spelen, versterkt waterschap Hollandse Delta tot 2016 mid dels een Dijkversterkingpro gramma in totaal 39 waterke ringen, met een totale lengte van 75 km. Zo werd eerder dit jaar de versterking van het Flaauwe Werk voltooid. Naast dijkversterkingwerkzaamhe- den die momenteel elders ^vor- den uitgevoerd, zal over met al te lange tijd ook de Stadse Zeedijk te Stad aan 't Haring vliet onderhanden worden genomen. De Buitenhavendijk te Middelharnis is het tweede voltooide project in het dijk versterkingprogramma van Hollandse Delta. Bij de versterking van deze dijk is ook aandacht gesclionken aan de aanwezige cultuurhis torie en de omliggende natuur Eén van de cultuurhistorische elementen was de De Muralt- muur een betonnen nH"^"ys dat vroeger diende als alieriia- tieve en betrekkelijk eenvoudi ge en goedkope dijkverhoging- Dit muurtje kon bij de verster king van de Buitenhavendijk echter niet gehandhaafd b'ij- - -g lui d maar wel dus ven en is als zodanig i'^' niet meer aanwezig, i"'*'" zijn er elementen van beivaard gebleven en thans gebruikt om er - trapsgewijs - een zitele- ment in liet vernieuwde dijkta- lud van te maken. Verder is het oude jaagpad in ere hersteld, dat vroeger gebruikt werd om schepen door het haven- kanaal met paardenkracht vooruit te trekken. Daarnaast is de waterstand in het natuur gebied direct achter de dijk verhoogd. Dit zorgt voor een nieuwe vegetatie, waarmee de kwaliteit van het natuurgebied wordt verbeterd. Het waterschap hecht eraan dat kinderen kunnen leren over het waterschap en haar taken. Daarom werden leerlingen van groep 7 van de Bosseschool te Middelharnis betrokken bij de openingshandeling van de versterkte dijk, en kregen ze in de voorafgaande periode een lesbrief aan de hand waarvan ze meer te weten zijn gekomen over dijken. Daarnaast hebben ze in het Diekhuus te Middel harnis een tentoonstelling over dijken bezocht, die overigens voor iedereen vrij toegankelijk is. Vrijdagmorgen mochten de kinderen dus een bijdrage leve ren aan de openingshandeling. Ze waren er speciaal voor op de fiets naar het havenhoofd gekomen, waar ze opge\vaclit werden door een 'schoolmees ter' uit 1910. Tenminste, voor zien door ensemble Eeuwkant was hij naar die tijd gekleed, en nam hij de kinderen - die De versterkte Buitenhavendijk werd vertoon heropend. Fata boven: met gebruikmaking van het jaagpad, enkele knollen en drie zalmschouioll' tt'^rden loco-dijkgraaf Klepper en -iBethouder Kleingeld aangevoerd. Links onder: Pau Heerschap, ah schoohnn'^^ "^no 1910, bij de zitelementen die van het oude De Murallvmiirlje zijn gemaakt. Rechtsonder: Blauwe en a-----■---^--j-'--- :-'■' Jt.-,...... ballonnen bij de openingshandeling, verricht door Klepper en Kleingeld. Foto's: Hans Villerim allemaal van een blauwe of wit te ballon werden voorzien - in zijn \'ertelling mee terug naaf die periode uit Menheerse'^ geschiedenis, waarin visserij en het jaagpad langs de haven nog een prominente rol ver vulden. En juist toen die nos talgische meester - eigenlijk heet hij Pau Heerschap - over het jaagpad vertelde, kwamen er inderdaad drie nostalgische Firma J.&J van Gurp 0ude(Jijk14 Ooitgensplaat (0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl schildert!iensten bv dirkstand (0187) fiOS022 U kunt bij ons ook terecht voor uw werkkleding Mr Snijderweg 73, Buitenliaven Stellendam Tel, (01871492183/fax (0187) 493034 I: www.coopwv,nl E: info@coopwv,nl COACHING COUNSELING Tel. (D6) 51 40 92 gS www. CQAGHMl J.EU A T o S C H A D E H E R S f L (Vraag naar de voorwaarden) Zernikeweg 10 It/liddelharnis Tel. (0187) 48 72 19 www.bosmanenkalis.nl autoherstel <L («II*) «aitti r.. («lar] «mt»* 't Zand Lageweg 6, 3258 LK Den Bommel. -=■{0187)612300 www.tzand.landwinkel.nl email: landwinkeltzand@live.nl Afgelopen zaterdag is het start sein gegeven voor de verkoop van de nienvve Goeree- Over- flakkee kalender. De kalen der is weer geïllustreerd met foto's van ons eiland, opnieuw gemaakt door Krijn Voge laar te Sommelsdijk. Naast de recent gemaakte foto's zijn op de kalender oude foto's zijn afgebeeld, die de nieuwe foto's in een historisch perspectief plaatsen. Ondanks de beide foto's op een blad is er op ieder blad veel ruimte beschikbaar voor het maken van afspiaken en aantekeningen. De kalender kost opnieuw 7,50. Van iedere verkocht exemplaar is weer een rijks daalder bestemd voor hospice 'Calando' te Dirksland, alwaar een deel van het interieur aan vervanging toe is. De kalender wordt huis aan huis te koop aangeboden. Tevens is de kalender verkrijg baar bij de boekhandels Van der Boom, Bruna en Akers- hoek. Mocht u de kalender telefonisch willen bestellen, kan dat ook. U kunt bellen naar 0187 483071 of 483465. MIDDELHARNIS - De acti viteitencommissie van het Ouderenwerk te Middelharnis houdt op woensdagmiddag 21 oktober a.s. een Herfstbingo voor jong en oud in het Wijk centrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Om 13.00 uur gaan de deuren open voor de bezoekers, de eerste ronde begint om 13.30 uur. Een kopje koffie/thee wordt u gratis aan geboden. Deelname aan zeven ronden Bingo kost 3,50, de koflieronden kosten 0,50 per stuk en een vluggertje met grote prijs 1. Tussendoor loopt een verloting met 6 loten voor 2,50. Bezoekers kiezen zelf waaraan ze meedoen. Het wijkcentrum is rolstoeltoegan kelijk. Iedereen is welkom. bootjes uit de richting Middel harnis, voortgetrokken door een drietal knollen over het jaagpad. In die bootjes - van de families Blok en Van der Hel - zaten o.a. loco-dijkgraaf/ heeiiiraad Hans Klepper van het waterschap Hollandse Del ta en wethouder Bert Klein geld van de gemeente Middel harnis, die samen met de kin deren de openingshandeling zouden \'errichten. Na twee korte toespraken van Klepper en Kleingeld én nadat er van tien tot nul teruggeteld was, drukten de twee tezamen een grote rode knop in en moch ten de kinderen hun ballon nen de lucht in laten en naar hartenlust toeteren met de 'hoge druk' feesthoorntjes die ze eveneens in handen gestopt hadden gekregen. Een kabaal van jewelste, dat meteen ook de toon zette voor het volgen de avontuur: een dijkavontuur onder leiding van Theodoor Braaksma van Natuuravon- tuur, in het aangrenzende natuurgebied, waarin de kin deren nog meer konden leren over waterschap en watervei- ligheid. (Meer foto's: zie website www. eilandennieuws.nl)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1