Klusbus voor de P.M. ▼VISSER&VISSER KNRM 'Vriendschap' voor Thoolse predikanten De eigen woning en Prinsjesdag Stichting HOM tekent bezwaar aan tegen ontwerpplan Gronden Breen Plan van aanpak hondenpoep in kernen Middelharnis Eilandelijke Cultuur en Landarbeidersstaking 1923 Wetjes en Weetjes Nooit meer donker op ons eiland Dinerbingo ANBOM&W Flakkee Eiyvt1DEn.l1IEIJW5 Aftrekbaarheid dubbele woonlasten bij verhuizing Versoepelen bijleenregeling Acties KNRM Stellendam eruit voor jacht KNRM Ouddorp vaart uit voor kite surfer Baron van Lynden vaart voor kite surfer In Cultureel Ontbijt 17 oktober: PAGINA 6 VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 MIDDELHARNIS - Op de afgeleverd dat gebruikt gaat leren de pad op, om op klus te bus aan te schaffen hiervoor Prins Maurits scholengemeen- worden voor praktijkleren, gaan. De Prins Maüritsschool zeer erkentelijk. schap te Middelharnis is afge- Met het busje kunnen voortaan is de verschillende sponsoren lopen maandag een autobusje de leerlingen uit het praktijk- die het mogelijk maakten de Foto: Pieter Wolfen. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Zoals gebruikelijk op de derde dinsdag in september, zijn ook dit jaar door het kabinet weer diverse fiscale veranderingen voor het komende jaar gepresenteerd. In deze bijdrage staan de voorgestelde wijzigingen met betrekking tot de eigen woning centraal. Na het jaar van verhuizen kunt u de hypotheekrente op de nog niet verkochte oude woning nog maximaal twee jaar in aftrek brengen in uw aangifte inkomstenbelas ting. Deze renteaftrek was alleen mogelijk als u de oude woning rtiet verhuurde. Dit gaat veranderen. Voorge steld is om na een tijdelijke verhuur de dubbele hypo theekrenteaftrek weer mogelijk te maken. Voornaamste reden voor deze versoepeling is de huidige situatie op de woningmarkt. De maatregel geldt tot 1 januari 2012, ook voor situaties waarbij nu al sprake is van verhuur van de voormalige eigen woning. Op grond van de bijleenregeling dient een gereali seerde overwaarde bij de verkoop van de oude woning gebruikt te worden voor de aankoop van de nieuwe woning. Wanneer u dit (gedeeltelijk) achterwege laat is hypotheekrenteaftrek voor dat deel niet mogelijk. Voorgesteld wordt om de bijleenregeling op een aantal punten te wijzigen. Allereerst komt er een verruiming van de hypotheek renteaftrek voor meegefinancierde kosten. Bij een ver huizing worden veelal kosten gemaakt ter verkrijging van een financiering, zoals taxatiekosten en notariële kosten. Wanneer u hiervoor een lening heeft afgeslo ten, is de hypotheekrente voor dit deel niet aftrekbaar Starters op de woningmarkt mogen deze kosten wel meefinancieren met behoud van hypotheekrenteaftrek. Dit verschil in behandeling tussen starters en "door stromers" wordt opgeheven. Ook doorstromers mogen deze hypotheekrente vanaf 2010 in aftrek brengen. De tweede wijziging heeft betrekking op de goedkoper- wonénregeling. Deze regeling vormt een uitzondering op de bijleenregeling. Wanneer u naar een goedkopere woning verhuist, behoeft de overwaarde niet besteed te worden aan de nieuwe woning. Vanaf 2010 vervalt deze goedkoperwonenregeling echter, omdat de uitvoering hiervan als ingewikkeld wordt ervaren. U kunt ook besluiten te verhuizen naar een huurwo ning. De gerealiseerde overwaarde op de oude woning blijft echter nog vijfjaar fiscaal relevant. Wanneer u bin nen deze termijn besluit weer een woning te kopen is de bijleenregeling van toepassing. Het kabinet stelt voor deze termijn te verkortemvan 5 jaar naar 3 jaar. Mr. A.J.J. van den Berge FB Partner bij Vèser tf Visser Accountants-Belastingadviseurs De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samen werking met Visser Visser Accountants/Belastingad viseurs te Barendrecht, Oud-Beijerland, Middelharnis, Gouda en Barneveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aanspra kelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Zaterdag 3 oktober om 12.07 uur, tijdens een tocht met de directie van de KNRM, kreeg de bemanning van de redding- boot Neeltje Struijs een alarm melding voor een jacht in de problemen voor Hellevoet- .sluis. De Neeltje Struijs was net afgemeerd op het station en kon direct vertrekken. Ter plaatse gekomen bleek de Tor- bay van de Hellevoetse Red dingsbrigade ook al ter plaatse te zijn. Na kort overleg werd het zeiljacht, de Waterraaf van 10 meter lengte en met 2 personen aan boord, op sleep genomen met de Torbay als stuurboot. Het zeiljacht werd afgemeerd in de jachthaven van Hellevoetsluis. Maandag 5 oktober om 14.15 uur werd de bemanning van de reddingboot Baron van Lyn- den door het Kustwacht Cen trum gealarmeerd voor een surfer in problemen ter hoogte van de binnenkant van de Oos ten Het bleek dat er een kite uitrusting in zee was gevon den. Met de Baron van Lynden werd richting Brouwersdam gereden, waar de reddingboot werd gelanceerd. De beman ning van het Kust Hulpverle ningsvoertuig (KHV) heeft 2 kite surfers aangesproken ter hoogte van strandpaviljoen De Kous. Deze liepen net op het strand. Het bleek dat de kite uitrusting die in zee dreef van hen was. Een andere kite was aangespoeld ter hoogte van de werkhaven van de Brouwers- dam. De Baron van Lynden heeft de kite opgevist uit zee, de KHV pikte de andere kite op en leverde deze af bij de eigenaren. Dinsdag 6 oktober om 12.23 uur werd de bemanning van de Baron van Lynden door het Kustwacht Centrum gealar meerd voor een kite surfer in problemen, tussen de vuur toren van Ouddorp en het Slijkgat bij Stellendam. Met de reddingboot werd uitgevaren vanaf strand 't Flaauwe Werk. Met de KHV werd op verzoek van de Kustwachtpost Oud dorp naar de melder gereden, die op het strand bij strandpa viljoen De Vuurtoren liep. Met de Baron van Lynden werden enkele zoekslagen gemaakt in het Slijkgat. Voor deze actie werd ook de Prinses Margriet van station Stellendam gealar meerd. Op het moment dat deze van de steiger wilde weg varen, kwam de melding van de Baron van Lynden dat de kite surfer was gevonden. Deze werd op het strand bij de KHV afgezet. OUDDORP - De stich ting Houd Ouddorp Mooi (HOM) heeft schriftelijk formeel bezwaar aange tekend tegen het ontwerp bestemmingsplan Gron den Breen. Zij doet dit ten aanzien van een tweetal verkeersaspecten. Ener zijds de ontsluiting voor het autoverkeer uit het plangebied en anderzijds omtrent de verkeersvei ligheid op de wegen in het plangebied en die tussen de beoogde bouwlocatie en het centrum van Oud dorp. Door Jaap Ruizeveld Ter toelichting stelt het stich tingsbestuur dat zij teleurge steld is over de reactie van het college op de door de stichting aangedragen aanbevelingen voor een ontsluiting van het plangebied in de richting van het viaduct over de N57, en op de geuite zorgen omtrent ver keersveiligheid. Dit item dient een essentieel onderdeel te zijn van de totale planvorming en niet een restpost op de begro ting, aldus HOM. "Het college kan en mag niet voorbij gaan aan de door de omwonenden beleefde gevoelens van ver keersonveiligheid en -overlast. De toezegging dat er meer weg gedeelten worden aangewezen als 30 km-wegen is een theore tische invulling. ledere welden kende inwoner van Ouddorp weet dat handhaving van deze maximale snelheid een lacher tje is". De door de gemeente opgevoerde resultaten van ver keerstellingen en verkeerstech nische onderzoeken bestrijdt HOM met de opmerkingen dat er slechts één verkeerstelling zou zijn gehouden in een (te) korte periode en uitgevoerd in een volstrekt niet representatie ve periode. De waarnemingen van omwonenden in de afgelo pen 2 jaar zijn volgens de stich ting ook feiten. "Wij hebben ons eerder al als een constructieve gesprekspartner opgesteld en dat geldt nog steeds voor de huidige fase in het proces ter realisering van het project", schrijft waarnemend voorzitter Van der Ligt namens de stich ting Houd Ouddorp Mooi. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voorde inhoud van wat lezers schrijven. Na lezing van de reactie van burgemeester Stoop en ISGO- secretaris Slijkhuis in Eilan- den-Nieuws van dinsdag 6 oktober staat voor mij als een paal boven water dat de kas sen grootschalig op ons eiland komen. Stoop en Slijkhuis bevestigen de berichtgeving zoals die verscheen in een lan delijk dagblad. Daarin stond dat hun ISGO-topambtenaar Aat van Alphen 'ontslag' had gekregen na het zenden van een mailtje naar de site van de PvdA-Statenfractie in Zuid- Holland. Die mail zond hij niet in zijn hoedanigheid als amb tenaar van het ISGO, maar als betrokken inwoner van Goeree-Overflakkee. In die mail uitte de heer Van Alphen zijn bezorgdheid over de wijze waarop de provincie tracht glastuinbouw te vestigen in de gemeente Oostflakkee. En ook liet hij weten dat waarnemend burgemeester Heijkoop van de gemeente Oostflakkee zich voor een politiek CDA-kar retje liet spannen. Een PvdA- wethouder van Oostflakkee zag het bericht en was zo ver ontwaardigd dat zij het met een doorspeelde naar CDA- burgemeester Heijkoop. Kort daarop volgde het vernietigen de oordeel van het Dagelijks Bestuur van het ISGO: "Een niet te accepteren handelwijze van deze topambtenaar" Hoe kan dit?! Bekleedt de heer Heijkoop in deze geen bijzon dere positie? In zijn hoeda nigheid als waarnemend bur gemeester van de gemeente Oostflakkee is hij toch ook lid van het Dagelijks Bestuur van het ISGO? En was hij dus medeverantwoordelijk voor het ontslag (ofwel 'vrijwillige' uittreding met aflcoopsom) dat volgde voor de ambtenaar? In tegenstelling tot wat de heer Stoop in het artikel beween, heeft volgens de advocaat van de ambtenaar, burgemeester Heijkoop zich juist wel inten sief beziggehouden met de kwestie. En heeft de burge meester zelfs aangedrongen op het treffen van maatre gelen. Ervan uitgaande dat deze advocaat zijn werk naar behoren heeft verricht, dan volgt daaruit dat het ISGO het gebod van onpartijdigheid met voeten heeft getreden. Burge meester Heijkoop had een per soonlijk belang (voelde zich in zijn eer aangesproken) en was in de gelegenheid de besluit vorming te beïnvloeden. Ordi naire belangenverstrengeling met als resultaat: exit van een zeer gewaardeerd en kundig ambtenaar, die net als u en ik vrijheid van meningsuiting heeft. Volgens het ISGO is er des ondanks sprake van een ver trouwensbreuk. Maar hoe kan er sprake zijn van een ver trouwensbreuk als het onder werp glastuinbouw bij het ISGO geen onderwerp van gesprek is? Wist u overigens dat waarnemend burgemees ter Heijkoop zowel voorzit ter is/was van LTO Noord en WLTO (belangenverenigin gen van en voor agrarische ondernemers)? Wist u ook dat dezelfde Heijkoop in land en tuinbouwkringen bekend staat als vaandeldrager van de grootschalige glastuinbouw? Als het aan hem ligt, wordt het dus nooit meer donker op ons eiland... Frans Evers Lauwerijnstraat 19 3244 XK Nieuwe-Tonge DIRKSLAND - Op vrijdag 16 oktober is er een diner-Bingo in zorgcentrum Geldershof te Dirksland. De bingo begint om 14.00 uur Wilt u deelnemen aan het diner, dient u dit afzon derlijk te reserveren. L) kunt kiezen uit twee menu's. Menu 1: vermicellisoep, gestoofde botervis, peterseliesaus, wor teltjes, aardappelpuree, chi- polatapudding. En menu 2: vermicellisoep, goulashschotel, doperwtjes, witte rijst, chipola- tapudding. Deelname aan het diner kost 7,50 p.p., excl. drankjes. Reserveren kan via telefoonnummer 0187 602055. Geef daarbij aan welk menu u kiest. MIDDELHARNIS - De gemeenteraad van Mid delharnis heeft ermee ingestemd dat het college een plan van aanpak hon denpoep, notitie overlast in de openbare ruimte, uit zal werken. In dit docu ment wordt het resultaat ingewogen van de proef met 10 zogenoemde Bello- bakken die gedurende 2 Weken in het najaar 2008 in de kern Nieuwe Tonge is gehouden. De evaluatie van deze proef vond in april van dit jaar plaats. Doof Jaap Ruizeveld Overlast van hondenpoep in de openbare ruimte is in heel Nederland ergernis nummer l. Ook in de gemeente Mid delharnis met zijn verschil lende kernen is overlast van hondenpoep een grote bron van irritatie. Dat was in 2007 al aangetoond in de leefbaar- heidsmonitor, uit de klachten die ook nu blijven binnenko men, en ook uit recent gehou den kernbezoeken. Gelet op al deze gegevens is het gewenst om een breed pakket aan maatregelen voor te bereiden om enerzijds de overlast terug te dringen en anderzijds daar mee de kwaliteit van de woon- en leefomgeving te verbeteren. In de conceptbegroting 2010 zullen nu middelen worden opgenomen voor te treffen maatregelen. Aanbevolen wordt onder andere een uit breiding van het aantal afv'al- en hondenpoepbakken, het aanschaffen of inhuren van een zuiger, handhaving in de bebouwde kom van te treffen maatregelen en het meevoeren van een opruimmiddel door hondeneigenaren binnen de bebouwde kom verplicht stel len. De opruimplicht buiten de bebouwde kom zou dan verval len. Uit de proef in Nieuwe-Tonge bleek dat goede communicatie nodig is omdat velen niets wis ten van de actie. Ook bleek de bereidheid voor het depone ren van de zakjes in de Bello- bakken na enige tijd alweer af te nemen. MIDDELHARNIS - Zater dag 17 oktober is er weer een Cultureel Ontbijt in het Diekhuus te Middel harnis. Te gast aan de ont bijttafel zijn Petra 't Hoen over eilandelijke cultuur en Kees Heestermans, die vertelt over de Land arbeiderstaking 1923 in Oude-Tonge e.o. Gastheer is Hans Lammers. Culturele activiteiten zijn er in vele soorten en maten, het zijn vensters op de samenleving in al haar verscheidenheid en tonen de streekiderttiteit. Telkens wanneer mensen uit drukking geven aan hun ver beelding -muzikaal, theatraal, getekend of geschilderd, door film - is dat cultuur te noemen. Maar ook in ons gedrag en de manier waarop mensen met elkaar en met het landschap omgaan is sprake van cultuur. Voor Goeree-Overflakkee is Petra 't Hoen de coördine rende wethouder, zij vertelt tij dens het ontbijt over Cultuur op Goeree-Overflakkee. In juni/juli 1923 was er onrust op Goeree-Overflakkee: een landarbeiderstaking voor het recht op organisatie en belan genbehartiging voor een rede lijk loon. Kees Heestermans schreef een scriptie over het onderwerp en vertelt over aan leidingen en achtergronden van deze stakingdie de lande lijke pers haalde. 'Wat ook val, Oude Tonge staat pal!' Het Cultureel Ontbijt begint om 09.00 uur. Deelname kost 5 p.p., u kunt reserveren via tel. 0187 482400 of e-mail podium@hetdiekhuus.nl. Op maandagmorgen 5 oktober 2009 overhandig de ds. J. Joppe, predikant van de Hersteld Hervorm de gemeente te Sint-Maar tensdijk, de eerste exem plaren van zijn nieuwste pennenvrucht 'Wat zegt de Bijbel over: Vriend schap' aan zijn Thoolse collega's ds. C. de Jong ste van de Gereformeerde Gemeente te Tholen en ds. M. van Kooten van de Hervormde Gemeente te Scherpenisse. De drie predikanten waren voor een ontmoeting bijeen in de Thoolse pastorie van ds. De Jongste, die her stellende is van een medi sche behandeling. Verrast waren de predikanten toen collega Joppe op het eind van deze ontmoeting hen beiden het boekje 'Vriendschap' overhan digde. Voor ds. Van Koot en was het als een verjaar dagsgeschenk omdat hij die dag 51 jaar werd. Op zijn beurt schonk ds. C. de Jongste, die ook al verschillen de boeken op zijn naam heeft staan, aan zijn collega's Joppe en Van Kooten zijn uitgegeven boek '...tot Mijn gedachtenis Ten dis geleid. AÏntwoorden op vragen over de Avond- maalsdeelname en meditatieve bijdragen rondom de Avond maalsviering'. Dit boek ver scheen in 2006 bij Gebr. Koster te Barneveld. Ds. Van Kooten had graag zijn pennenvrucht over Muziek, dat door 'Om Sions Wil' wordt uitgegeven, uitgereikt, maar dat was nog niet verschenen. Het boekje van ds. Joppe is één van de eerste delen in een De drie Thoolse predikanten, v.l.n.r. ds. C. de Jongste, ds. M. van Kooten en ds. J. Joppe. nieuwe serie geschenkboekjes voor jong en oud met als titel 'Wat zegt de Bijbel over van uitgeverij Den Hertog te Houten. Aangezien de predi kant van de Smalstad weleens lezingen voor jongeren heeft gehouden over: 'Zeg me, wie je vrienden zijn - Over vriend schap in de Schrift' was hij gevraagd om het boekje over Vriendschap te schrijven, Aan de serie werken verschillende predikanten mee. In het boekje wordt ingegaan op wat de Bijbel allemaal zegt over vriendschap en wat we daarvan in onze tijd kunnen leren. Echte vriendschap is een kostbaar geschenk. Dat maak je niet en koopje evenmin, maar krijg je door vooral zelf een vriend te zijn. Echte vriend schap moet ook onderhouden worden en het doet pijn als een hechte vriendschapsband ver broken wordt. Aan het begin van het boekje wordt daarvan een concreet en herkenbaar voorbeeld gegeven. Een mooi voorbeeld van echte vriendschap is dat van David en Jonathan. Gods Woord waar schuwt ook voor verkeerde vriendschap. Vrienden kun nen je immers maken, maar ook breken. In het slot van het boekje gaat ds. Joppe in op een heel bijzondere vriendschap, namelijk de vriendschap met God door het geloof in de Heere Jezus Christus. Als we door genade mogen behoren tot Jezus' vrienden, zoals de discipelen, zal dat ook te mer ken zijn s^f welke vrienden we hebben. De auteur hoopt dat door mid del van het boekje bestaande vriendschappen worden ver diept, oude vriendschaps banden hersteld of versterkt en nieuwe vriendschappen mogen ontstaan. Maar boven al is het zijn wens dat we een vriend van de dichter van Psalm 119 mogen zijn of wor den: 'Ik ben een vriend, ik ben een metgezel van allen, die Uw Naam ootmoedig vre zen en leven naar Uw God delijk bevel.' Die vriendschap is er dan over de kerkmuren heen! Als illustratie daarvan overhandigde ds. Joppe het boekje aan beide collega's die tot andere kerkverbanden behoren. Het boekje heeft een handzaam formaat en een sprekende voor kant die de titel uitbeeldt: een foto van een weg met aan bei de kanten bomen die met hun kruinen in elkaar vergroeid zijn. 'Vriendschap' telt 124 blz. en is voor de prijs van 7,50 verkrijgbaar of te bestellen bij iedere boekhandel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6