Meditatie Vervolg' verhaal RAAD DAAD Beroepings- Collecte Luisterend Dienen (Werelddiaconaat) bestemd voor Rwanda EN U 100% ondernemend bij het Edudelta College WERK Joke Verweerd komt naar Dirksland Ophalen oud papier Stellendam Eenzijdige in bewondering beantwoord (2) Regiotaxi Goeree-Overflakkee rijdt naar tevredenheid Workshop Herfsts tukje met sierfruit maken Deweg der kleine mensen EIIAtlDEtl-tllEUWS MUn MEERLINGEN Het onderzoek Conclusie van het onderzoek Verbeterplan PAGINA 5 /Jf2« vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek wcrrden gepubliceerd. Onze oudste dochter kreeg een drieling en de jongste een twee ling. Mijn moeder had een twee lingbroer en mijn mans groot moeder ook. Klopt het dat alleen dochters het krijgen van meerlin gen 'overerven en dat onze zoon, die binnenkort gaat trouwen, er minder kans oj) loopt'! Antwoord: U hebt een rijk geze gende- familie. Dat komt niet vaak voor, vijl kleinkinderen in eenjaar! Hieruit blijkt al dat er een erfelijke factor in 't spel is. Stel uw zoon maar gerust: deze factor wordt meestal overgerfd door de vrouwelijke nakome lingen. Bij uw oudste dochter is er sprake van een drie-eiige drieling, omdat de kinderen niet alle van hetzelfde geslacht zijn en niet zo veel op elkaar lijken. De jongste kreeg een eeneiige tweeling. Een eicel splitste zich na de bevruchting, zodat haar kinderen van 't zelf de geslacht zijn en sprekend op elkaar lijken. Tweelingen komen ongeveer eenmaal op de tachtig bevallingen voor en een drieling eens op de 80 x 8Ü geboorten. WAT IS NORMAAL? Hij bezoeken aan Spanje en Rus land reed ik in bredere treinen, maar in Zwitserland zag ik heel smalle herg.sjtoren. In ons land kreeg ik te horen dal bij ons en elders 'riormaalspour' ligt. Wie heeft er bejxudd wat normaal is en hoe breed is nonnaal? Antwoord: Ciezien de slechte en onverharde, vaak moeilijk begaanbare wegen in de voor gaande eeuwen werden er in Kngeland wel eens planken in de karrensporen gelegd Om die platiken bij elkaar te hou den, spijkerde men er dwars- latfen tussen. De afstand tus sen de meeste karrenwielen bedroeg er 4 voet en 6 duim. I'oen men de houten planken door ijzeren rails verving om er de pas uitgevonden stoom trein over te laten rijden, hield men deze maten aan. Er kwam slechts wederzijds een duim bij voor de wielflenzen en een hal ve duim voor de noodzakelijke speling. Enkele maatschappijen (zoals de Hollandse Spoorweg Mij van I8;i9) hebben tijdelijk grotere spoorwijdten gekend omdat ze meenden dat bre dere treinen steviger op hun wielen zonden staan en met grotere machines meer trek- kiacht zouden ontwikkelen, maar ze maakten alleen de kosten hoger Aangezien de meeste West-Europese landen hun locomotieven uit Engelse fabrieken beliokken en die met de daar als normaal gel dende spoorwijdte van 1435 mm werden afgeleverd, kreeg die breedte de naam 'normaal- spoor' en zijn spoorlijnen met andere maten, zoals die van Amsterdam naar Rotterdam en die van Amsterdam naar Utrecht en Arnhem, later tot deze breedte omgebouwd. ONREIN SATIJN Ik moet wit satijnen wiegbMe- ding wassen, maar een vriendin waarschuwde me dat het satijn daar geel van wordt. Stomen zou ook niet best gaan. Wat moet ik er nu mee Antwoord: U kunt satijn heus wel zelfwassen, als u het maar met de hand doet en in een ruim sopje met een (klein) beetje van een vertrouwd wasmiddel voor de fijne was. Kijk even op de verpakking naar de samenstelling, want er mag zich geen chloor in dat wasmiddel bevinden. Daarvan zou het .satijn namelijk wel geel kunnen worden. Wees zuinig met het wasmiddel en op uw satijn en spoel de stof goed na. Het water juist handwarni, niet wringen, en niet in de droog- tromniel doen, maar de stof gewoon ophangen. Het Edudelta College start op 10-10-2009, tijdens de landelij ke MBO-dag, met de campag ne 100% onderneinend. Een voorlichtingscampagne speci aal voor examenleerlingen in de gemengde en theoretische leerweg van het VMBO. Uit onderzoek onder de doelgroep blijkt dat het groene MBO deze leerlingen veel kansen biedt: een brede managemen topleiding met een groen jasje, goede doorstroommogelijkhe den naar het HBO en een goed arbeidsmarktperspectief'. Veel leerlingen zijn hiervan niet op de hoogte. Daarom steekt het Edudelta College extra energie in deze leerlingen. De voorlichtingscampagne 100% onderiieinend start op 10 oktober Iedereen - zowel leerlingen, oudeis als andere geïnteresseerden - is van harte welkom om een kijkje te nemen op het Edudelta College in Goes, Sommelsdijk en Baren- drecht, otn kennis te maken niet het beroepsonderwijs en de school. Het is een algemene open dag, waar alle opleidin gen en niveaus van het groene MBO gepresenteerd worden, met speciale aandacht voor de campagne 100% onderne mend. Docenten kunnen alles vertellen over de opleidingen en beroepsmogelijkheden. Bezoekers ontvangen boven dien de 100% ondernemend opleidingsgids, met daarin alles over de MBO-nivean 4 opleidingen die het Edudelta College aanbiedt. Op dezelfde dag gaat ook de speciale campagnevveb- site www. lOOprocentonder- nemend.nl online. Deze web site staat centraal in de cam pagne en biedt potentiële PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Apeldoorn, ds. P.F. Bonter te Leerdam; te Baarn (Calvijnkerk), ds. G.C. Klok te Putten; te Bredexoort, ds. A.G. Endeveld te Tilbuig, die dit beroep heeft aange nomen; te Enter, ds. W.C.R Bevelander te .'Mblasserdam; te (ienemuiden (herv. Wijkgem 2), ds. J.B. ten Move te Katwijk aan Zee (herv.); te Hoevelaken, Stoutenburg en Achterveld (herv West), ds. H. VVester- hout te Harderwijk; als pred. alg. dienst (Missionair Werk Kerkgroei), ds. HA. Versloot te Kockengen; te Wezep (herv. Pauluskerk), ds. j.C. Ooster- wijk te Ouwsterhanle-Schars- terbrug (herv.). Aangenomen naar Beesd (herv.), ds. j.E. Schetfer te Lemelerveld; naar Workuin, ds. W.F. Schormans en kandi daat H.M. Schormans-.Mar- chand te Nijkerkerveen. Bedankt vooi Brucheni- Kerkwijk/Delwijnen, ds. J.C. Schuurman te Boven-Har- dinxveld (herv.); voor Moerka- pelle (herv), ds. J.B. ten Hove te Katwijk aan Zee (herv.); voor Werkendam (herv. wijk 2), ds. H. Westerhout te Harderwijk. Beroepbaar: kandidaat A.S. de Winter, Vitringalaan 20, 3851 PM Ermelo. Tel. 06-50950324; kandidaat M.A. Post, De Kamp 11, 8061 BJ Hasselt. Tel. 038-4774734; kandidaat H. Vlasman, Doniaweg 26, 9074 AE Hallum. Tel. 0518- 431979; kandidaat G.j. Codée, Oostzaanstraat 23, 1013 WE Amsterdam. Tel. 06-48180112. HERSTELD HERV KERK Beroepen te Ede-Bennekom- VVageningen e.o., kandidaat R.C. Boogaard te Vaassen; te Nederhemert, ds. H. Lassche te Ouddorp; te Sint Annaland en te Zuilichem-Nieuwaal, kandidaat N.A. Donselaar te Oosterland. Beroepbaar: kandidaat N.A. Donselaai, Torenplein 16, 4307 AB Oosterland. Tel. 0111-642106; kandidaat W. Schinkelshoek, Kakebeen 25, 2931 RD Krimpen aan de Lek. Tel. 0180-515027. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Heei'de (pr), kandidaat A.J. Holsappel te Heerde. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Leerdam, ds. P.D.J. Buijs te Harderwijk; te Purmerend, kandidaat W. de Bruin te Nunspeet. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Brakel, ds. J.M.D. de Heer te Middelburg-Cen trum; te Nieuwdorp, ds. P. Melis te Veen; te Rotterdam- Alexanderpolder, ds. J.J. Tanis te Kampen. Bedankt voor Leiderdorp, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid. OUD GER. GEM. IN NED. Beroepen te Stavenisse, ds. T. Klok te Urk. leerlingen een andere kijk op de groene wereld. Zij kunnen testen hoe ondernemend zij zijn en een eigen visitekaartje maken. De open dag morgen is van 10.00 tot 15.00 uur Voor adresgegevens zie website www.edudelta.nl. Ongetwijfeld heeft u weleens een boek gelezen van Joke Verweerd. Misschien staat 'De Wintertuin' of de 'Pareloester' wel in uw boekenkast. Joke schrijft en dicht niet alleen over christelijke thema's, ze houdt ook lezingen over verschil lende onderwerpen. Op dins dagavond 13 oktober spreekt ze in verenigingsgebouw Onde de Wiek, Ring 57 te Dirksland o\'er bet thema 'Omgaan inet je talenten... is aan de slag gaan.' De avond begint om 19.30 uur (inloop vanaf 19.15 uur), de entree bedraagt 5. Er is een boekentafel en tijdens de pauze kunt u een boek laten signeren. De avond wordt georganiseerd door de werk groep 'Vrouw Ontinoeting' van de Hervormde Gemeente van Dirksland. Opgave kan nog t/m zaterdag lÓ oktober bij Maija Okker, tel. 602437, of bij Marjoke Abbo, e-inail m.abbo@filternet.nl. De Financiële commissie van het open Hervoimd Jeugd werk te Stellendam hoopt mor gen, zaterdag 10 oktobei", weer oud papier op te halen. Het ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuwe weg en de Schoolstraat. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg zet ten? VRIJDAG 9 OKTOBER 2009 Wij hebben Hem lief omdat Hij ons eerst heeft liefgehad! (1 Joh. 4:19) Even kom ik nog terug op vori ge week: God Die de eerste is. Hij is de eerste, want in mijn hart leeft vanuit mezelf nog geen vleugje liefde. Dat hart van mij is één bonk verzet en vijandschap.' Daaron) zijn die woorden \an de apostel Pau- lus in de brief aan Rome zo waar: God bevestigt Zijn liefde jegens ons. Dat Christus voor on.s gestonie?i is, toen wij nog vijanden miren (Rom. 5:7, 8). Dat maakt het wonder alleen maar groter als wij dan tóch van Zijn liefde mogen weten. Als we tóch door het geloof mogen zeggen: wij hebben Hem liefl Wij hebben Hem hartelijk lief, met heel ons hart. Wij mogen bekennen de liefde van Christus, Die de ken nis te boven gaat {EL 3:19). Het is bijna alsof Johannes er 111 diepe verwondering van zingt! Die verwondering sluit dan wel aan bij andere gedeel ten uit de brief Om één voor beeld te geven: 1 Johannes 3 \ers 1: Ziet, lioe grote liefde ons de Vader gegeven heeft, Namelijk dut wij kinderen Gods genaamd zouden imrden. De enige reden van dit alles IS dit: het is Gods werk, Gods genade. Omdat Hij ons eerst lief gehad heeft. Liefde begint nooit ill mij maar altijd buiten mij. Hij ons. Hij mij, vóór geweest, zelfs een eeuwigheid vóór geweest! Ja, van eeuwigheid liefgehad: Ik heb u liefgehad met een eeuwige liefdel Toen ik niets van U wilde weten, moest heb ben, toen had U mij al lief! Ja, zelfs toen ik er nog niet was, toen ik nog niet wist van Uw liefde. Toen al had U mij op bet oog en in Christus in Uw hart. Wij hebben Hem lief omdat Hij ons eerst liefgehad heeft. Dat is dus niet alleen veroot moedigend maar ook bemoe digend. Dat maakt de Zijnen niet alleen heel erg klein en verwonderd maar is ook een troost! Een rijke troost dat Hïj een begin maakt in een hart dat er niet aan zal beginnen. Het zit namelijk zo in onze aard om die liefde af te dingen. Ik bedoel: er wat voor te wil len doen! Zoals we dat ook zien bij aardse liefde. Vraag het aan een meisje en jongen: zij kleedt zich erop, hij probeert haar aandacht te trekken. Zoals vandaag gezegd wordt: hij probeert haar te 'versieren.' Ik bedoel dat eerbiedig maar zo probeert een mens God ook te 'versieren'. Ik moet toch eerst iets hebben. Er moet toch iets bij mij zijn. Ik inoet er toch iets aan bijdragen!? Iets hebben om de liefde van God me waardig te maken! Een kenmerk, een gevoel, iets dat Gods aandacht trekt en opwekt... Nee! zegt God. Mijn liefde is zonder tegenliefde. U kunt er niet alleen maar u hoeft er ook niets aan bij te dragen! Dit is nu onvoorwaardelijke liefde! Bijna alle menselijke liefde is voorwaardelijk. Maar Gods liefde is zonder voorwaarden - het is liefde zonder aanzien des persoons. Geloven we dat? Wat dachten we bij te dragen aan Gods liefde? Wie \'an ons kan en wil zich nog mengen in die liefde? Eén heeft Zich erin gemengd en dat was en is voldoende. Eén heeft deze liefde zo heerlijk en rijk naar buiten gebracht. Gods Geliefde, Zijn Enige Zoon, Die in alles Vaders liefde zichtbaar maakte. Het heeft Jezus wel Zijn leven gekost: Hij werd aan de kant gezet. Zoals dat ook zo vaak gebeurt in onze tijd: tus sen een jongen en een meisje, een huwelijk. De een wordt door de ander aan de kant gezet; soms als oud vuil. Het geeft soms levenslange schade en littekens. Jezus (liefde) werd ook aan de kant gezet, als oud vuil. Want de kruisdood was een vreselijke dood, een ver vloekte dood. Hier zijn u en ik het echter die de oorzaak zijn van deze vreselijke dood. Omdat wij Zijn liefde aan de kant schoven en Hij daarvoor opdraaide. Maar dan wel zo dat wij er niet meer aan kun nen en hoeven bij te dragen. Hij heeft alles opgebracht! Om nu die liefde door Zijn Geest uit te delen. Aan... liefdelozen. Mensen in wie niets was en is wat Zijn liefde zou verdienen. Die het eerlijk moeten belij den: ik kan bet niet opbrengen die liefde tot U. Heere, schenk mij nu ook iets van Uw liefde opdat ik U liefliebbe! Het kan ook zijn dat iemand dit leest met heel veel haat en boosheid in zijn hart. U merkt alleen maar verzet bij uzelf, onwil om Hem lief te hebben. Och, één druppel van Zijn liefde is genoeg om die haat weg te nemen. Eén druppel - gelooft u dat? Waarom zou u er niet om vragen? Denk dan maar dat dat wat uit werkt; dat kan niet verborgen blijveit! Eén druppel van Zijn liefde, wekt al wederliefde tot Hem op. Hoe meer druppels, hoe meer liefde, ja, een toe nemen in de liefcle. Naar de mate wij die liefde leren ken nen, naar die mate hebben wij Hem lief Ons hart verwondert zich dan ook steeds meer over het top punt van Gods liefde. Die lief de getoond in de Gave van Zijn Zoon aan het kruishout. We zien daar Gods oftér en door het geloof dat Zijn liefde zo overweldigend groot is. Voor mij... liefdeloze..., daar smaakt de zondaar het zoet van Gods liefde! Dan kunnen we alleen nog maar stil en verwonderd zingen... (Daar heb je het weer, volgens mij kun je alleen maar zingen van deze liefde): Geloofd zij God, Die Zijn genade, aan mij lieeft grootgeniaaktl Ds. E. de Mots, Goedereede Het ISGO heeft in juni onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de Regio taxi Goeree-Overflakkee. Vijftien onderzoekers hebben onaangekondigd een rit gemaakt met de Regiotaxi en hebben daarbij de kwaliteit van de rit beoordeeld. De uit komst van het onderzoek toont aan dat de reizigers over het algemeen tevre den zijn over het vervoer met de Regiotaxi. Het onderzoek is uitgevoerd dooi- zogenaamde 'mystery guests'. Een niystery guest voert anoniem een onder zoek uit naar de kwaliteit van bijvoorbeeld een dienstver lening. Voordeel is dat bij de dienstverlener niet bekend is dat eV een onderzoek wordt uitgevoerd. Het vervoer met de Regiotaxi is op verschillende punten beoordeeld: de reservering van de rit bij de reserveercen- trale, de reis, de klantvriende lijkheid van de chauffeur en de kxvaliteit van het voertuig. Aan het onderzoek hebben vijftien mystery guests meegewerkt, afkomstig uit de vier gemeen ten op Goeree-Overflakkee. Voor het beoordelen van hun rit hebben zij een been- en een terugreis geboekt. De reizigers van de Regiotaxi, zo blijkt uit bet onderzoek, zijn o\ev het algemeen tevreden met het vervoer De mystery guests waren positief over het reserveringstraject, het voer tuig en hel verloop van de rit. Minder positief waren ze over het niet optimaal werken van de ttrugbelservice. De cbauf- lëiir reageerde soms niet op het verzoek om de reiziger te bellen als de taxi er aankomt. Verder werden niet alle rit ten op tijd uitgevoerd. De klantvriendelijkheid van de chauffeur was voor de mystery guests, op een aantal ritten na, priiTia. "Aan de regels van het vraag- afliankelijk vervoer is niets te veranderen. Een kwartier tje eerder of een kwartiertje later Een stukje omrijden. Het hoort erbij. Deze regels komen de reizigers niet altijd uit. We kunnen werken aan de verho ging van de beleving \an de reizigers. Een beetje extra aan dacht doet een hoop. Zo stipt mogelijk rijden. Een zo snel mogelijke en efficiënte afhan deling van de ritaanvraag. En een behulpzame chauffeur" Met de uitkomst van het onderzoek is een beeld gekre gen van de opvallende pun ten die zich voordoen tijdens het vervoer met de Regiotaxi Goeree-Overflakkee. Daar- OUDE-TONGE - Woens dagochtend 21 oktober a.s. organiseert de SWO, Bern- hardstraat 27 te Oude- Tonge, een workshop 'Herfststukje met sierfruit maken'. De workshop wordt gegeven door de dames M. de Jonge en T. Heuker en duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Deelnemers dienen zelf een mesje, snoeischaar en diep bord of schaal mee te nemen. Iedereen is welkom. Deel name kost 8,50, incl. kof fie of thee. Voor informatie of aanmelden: tel. 0187 641344, e-mail yvonne@s- w-o.nl. mee is de dienstverlening van de vervoerder beoordeeld. De minder positieve punten die naar voren zijn gekomen uit het onderzoek zijn voorgelegd aan de vervoerder met het verzoek om te komen met een verbeterplan. De vervoerder is gevraagd meer aandacht te schenken aan de verbetering van de beleving van de reizi ger "Een rit met de Regiotaxi Goeree-Overflakkee moet ten slotte een klein feestje zijn!" GOEREE-OVERFLAKKEE - Op zondag 11 oktober is de diaconale collecte besteitid voor het werk van de Zen- dingsdiaconessen in Rwanda. De gemeenschap van zen- dingsdiaconessen in Rwanda, Abaje Ba Kristo, is in 1984 opgericht door de zendings- diaconessen te Amerongen en telt ca. 50 zusters. De gemeen schap wil in eigen oingeving en voor de kerken in Rwanda een voorbeeld zijn van christelijke levenswandel. De diaconessen geven op verschillende manie ren vorm aan hun getuigende aanwezigheid. De zusters wer ken als lerares, verpleegster, kerkelijk werkster, in de dorps gemeenschap om zich heen. De gemeenschap van diacones sen in Rwanda is in de afgelo pen jaren snel gegroeid. Tij dens en na de genocide heeft deze gemeenschap de 'test' van onderlinge solidariteit door staan en is daarom voor alle bevolkingsgroepen een ver trouwde christelijke gemeen schap met wervende kracht. Via een landbouwproject voor kleine boeren willen de zusters de dimrzame landbouw en voedselzekerheid in de regio Rubengera in Rwanda verster ken en verbeteren. Luisterend Dienen ziet het belang van dit project voor de regio, en tevens een belang rijke nevendoelstelling in de verzelfstandiging van de gemeenschap wat betreft pro jectbeheer, monitoring en zelf voorziening op het gebied van voeding. De doelstelling van het project is om kleine boe ren/boerinnen toe te rusten met meer productieve duur zame landbouwmethoden. Per jaar kunnen 120 boeren deel nemen aan de opleiding. Het programma beoogt voedsel zekerheid, gezondheid en het bevorderen van vreedzaam samenleven. In de opleiding leren de boe ren verbetering van huidige landbouwmethoden, vernieu wing van landbouw en veeteelt door gebruikinaking van een voorbeeldterrein. Ook ontvan gen de deelnetnende boeren een theoretische opleiding die naast aandacht voor landbouw, veeteelt en voedselverwer king ook ingaat op relevante thema's zoals gezondheid (hiv/ aids), man-vrouw verhoudin gen, huiselijk geweld, micro kredieten en milieubescher ming. De Hervormde Gemeenten op Goeree-Overflakkee onder steunen dit initiatief van de Diaconessen van harte en roe pen op om de diaconale col lecte tijdens de kerkdiensten van a.s. zondag, en daarmee bovengenoemd project, te ondersteunen. Zie voor meer informatie website www.luis- terenddienen.nl. Giften zijn welkom op Giro 76035 onder vermelding van Projectnum- mer 136920. 53- P.A.deRoïcr Hij zag de zon wegzinken achter het spitse torentje van liet dorp in de verte. Hij zag de purperen wol kendotjes, die dralen bleven aan de blauw-goudeil lucht. De zon ging een gouden zaal binnen, waaruit het licht nog lang nar buiten straalde. Kijk, de sterren verschenen, hier een, daar een, en opeens waren er veel meer. Gartjan zat aan zijn wijdgeopende raampje en keek, keek. De maan kwam op; hij tekende een prachtige, lichte baan op de rivier, een baan van beweeglijk, spikkelend zilver. Dwars door die zilverbaan voer een schip. Geruisloos gleed het naar het westen. Het wilde zeker ook naar de gotiden zonnezaal, daar ver achter de horizon. Er groeide een verlangen in Gartjan. O, mee te gaan, mee naar die zaal van louter goiid. Zou zo de hemel zijn? Hij moest denken aan het mooie versje, dat hij van meester Lank- nioed geleerd had: "O, daar te zijn, waar niminfi' tranen vloeien, waar het hart geen leed, geen zorgen kent noch pijn." D'*' door een domi nee gemaakt, had meester Lankmoed gezegd, ds. D<" Liefde. Die had ook dat andere mpoie versje gemaakt: "Wat is des Christens vaderland?" met die mooie slotregels: "O neen, o neen, o neen, naar beter land roept God ons heen." Als je dat versje zong, dan werd het verlangen in je groot naar dat eeuwige vaderland. Dan kon je alles om je heen veigeten. Dan zong alles in je. Dan zou je zingend kunnen schreien. Maar dat deed een jongen niet. Die zomeravonden voor het raam pje. Dan droomde je van verre lan den en \'reemde kusten, waar mees ter Lankmoed zo mooi van vertellen kon. Als meester Lankmoed vertelde, dan tekende hij, hoewel hij rustig in zijn lessenaar bleef zitten. Dan zag je alles voor je, dan was je er zelfbij, dan vocht je zelf mee, dan zette je voet aan wal op die verre eilanden onder wui vende palmen. Of je liep bibberend over het ijs op Nova Zembla met een berenhuid om en je zat met die een zame inannen in het 'behouden huis', dat rare vierkante ding met een ton netje op het dak als schoorsteen. Gartjan zat aan zijn raampje in de herfst, als grauw-vuile wolkflarden laag over kwamen vliegen, grote dreigend-grau\ve vogels in een woes te lucht. Dan \erdonkerde het water van de rivier snel. Dan was de rivier in opstand. Dan sloegen de golven tegen de oever, soms wel tegen het schuur tje \'an Opa. Dan ruiste de rivier mee met het rui^n van de wind door de hoge bomen op buuriTians werf Die hoge bomen, daar had Gartjan een hekel aan. Als het stormde kon hij er niet van slapen. Hoe vaak was hij in stormnachten diep onder de dekens gekropen, bib berend van angst. Hoe vaak had hij liggen luisteren naar het klagend zagen van de wind vlagen door die bomen, liggen luiste ren of er niet een kraakte. Dan ging hij dwars door het dak, geloof dat maar en dan... Hij was wel eens uit bed gegaan naar beneden, naar de bedstee van Opa en Opoe. "Ga maar gerust slapen, hoor zeun", had Opa gezegd, "die bomen waaien niet om. En als je erg bang ben, bid dan maar." Hij had het gedaan en nog nooit was er een boom omgewaaid. C-artjan zat aan zijn raampje in de winter als de grillig-mooie schotsen af gingen drijven, de schotsen met hun uitte klagen. Dan waagde zich geen .sihip ineer daartussen. Dan waren de schepen weggevlucht ergens in een haventje, of ze lagen ingevroren eigens in een kanaal. Dan moest Gaitjan met zijn adem tel kens een gaatje maken in de ijsbloe- iiien op de ruit. En als je het dan goed en w'el open had, dan begon het met een weer dicht te vriezen, van de ran den naar het midden. Dan zat Gart jan er met zijn bonkertje aan en dan werd hij nog stijf van de kou. En dan ging hij graag naar beneden, waar het vuur vlamde in de schouw. Als de rivier ging zitten, konden de jongens allang schaatsenrijden op de brede wetering in de polder achter de dijk. Gartjan kon niet schaatsenrij den, hinkelepink die hij was. Hij had een sleetje, door Opa zelf voor hem gemaakt, en prikken. Daar ging hij dan mee naar het ijs. Hij kon er best mee vooruit komen, met die prikslee. En soms werd hij getrokken door de jongens van school of door een paar meisjes. Dan ging het zo heerlijk hard. Maar dan waren die jongens ook wel gemeen. Dan draaiden ze plotseling om en trokken aan het touw, zodat de slee dwars over hfet ijs schoof, tegen een ribbel botste en... omsloeg. Dat deden de meisjes nooit. Die hadden medelijden met hem. Dan huilde Gartjan van kwaadheid en sloeg niet zijn prikken naar de jongens. Maar die lachten hem uit; o, als hij ze kreeg, hij zou ze in hun poten steken, maar hij kreeg ze immers toch niet. .^Is het ging dooien, kwam de rivier los. Dan zat Gartjan weer aan zijn raampje. Dan zag hij de schotsen op elkaar botsen, steigeren en weer weg zinken. Gebeurde dit in de nacht, dan was hij een-twee-drie zijn bed uit. Dan waren ook opa en opoe in de weer. Het ijs is verraderlijk, je kujit nooit weten. Dan kreeg je al gauw de lente. Dan regende het soms dagen en dagen lang. Dan woei soms in april lange tijd een scherpe oostenwind, die maakte, dat de knoppen niet durfden open gaan. Maar als dan de ijsheiligen voorbij waren, dan had je opeens de over dadige bloei. Dan pronkte de oude appelboom bij het schuurtje van opa, die boom waaraan zulke lekke re gerimpelde appeltjes kwamen, in rose tooi. Dan ruzieden de mussen onder het rieten dak, dan floot een merel zijn lentelied. Dan was op mooie avon den de rivier weer met goud over- togen. Dan riep van ver de koekoek zijn zachte hoge roep. Dan stootte de roerdomp zijn eenzame, donkerge- heimzinnige roep over het water. Dan werden de dagen langer, dan draaide het late licht. Dan genoot Gartjan wel het meest. Want, hoewel hij geen schipper kon worden. Gartjan leefde toch dicht aan het hart der natuur. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5