r Onze jeugd Kerk diensten Andries Bruggeman 60 jaar lid van Apollo Leerling Timo Lambregts presenteert rapport 'Sport in Oostflakkee' Zuid-Hollandse Eilanden nieuwe regio voor Stichting Mentorschap e.o. EIÜMIDEtl-tllEUWS Dam- en schaakver. Ontspanning Opbrengst bazar De Samaritaan EI1M1DQ1.I1IEUW5 Bij de titel Jongeren serieus nemen Sportivethouder neemt rapport in ontvangst Conclusies Uitreiking rapport SOMMELSDIJK 'Wat een weer, wat een sfeer...' Deze woor den waren zaterdag 26 september regelmatig te horen in en om ver pleeghuis De Samari taan. De zon scheen de hele dag, de terrassen waren overvol en het draaiorgel speelde vro lijke liedjes. Zondag 11 oktober 2009 DEN BOMMja - fery. Gem. 10.00 uur ds. H7 C:^e Graaff en 18.00 uur ds. B. J. van Vreeswijk - Geref. Kerk 10.00 uur de heer A. J. Fraanje en 18.00 uur ds H. P de Goede. Steeds meer bewoners van zorginstellingen voor ouderen en vol wassenen met een ver standelijke beperking hebben niemand die voor hen kunnen opko men. Hiervoor zoekt Stichting Mentorschap Rotterdam e.o. vrijwil ligers. De jarenlange ervaring van Stichting Mentorschap Rotter dam heeft geleerd dat de vraag naar mento ren stijgt. Reden om op o.a. de Zuid-Hollandse Eilanden een coördi nator aan te stellen. De coördinatoren zoeken, net als in Rotterdam, vrijwilligers die zij voor de speciale taken van de mentor opleiden en begeleiden. PAGINA 2 VRIJDAG 9 OKTOBER Ethiek I)c litcl kan ouderen doen denken aan hun jeugdjaren. Wie van de oudere lezers zal niet van tijd tot tijd teruggaan naar zijn ol haar verleden? Vooial in conirontatie met hel heden kan onze jeugd ons bezighouden. We maken ver gelijkingen en zien verschil len met de jeugd van heden. Over die jeugd wil ik in deze column iels schrijven. Ik denk hierbij aan drie generaties: de oudsten, de fase van het groot- ouderschap, hun volwassen kinderen die zelf ook weer kin deren hebben. Dat is d^n de tweede en de derde generatie; van de jeugd uil denkend zijn de oudsten voor hen de derde generatie. Een predikanten conferentie Hel gaal mij vooral om de jongeren. Zij zijn onze jonge ren, onze jeugd. Op de predi- kanlencoiilerentie in Elspeet is dooi een man uit het onder wijs met de daar aanwezige piedikanten ruim aandacht besteed aan de jeugd. U kunt wel zeggen: aan het jeugdpro bleem, nader toegespitst op de retbrmalori.sche gezindte. Op het verslag van die lezing is van de zijde van enke le leidinggevende mensen uit het retormatorisch onderwijs connnentaar gekomen. Woor den van waardei ing, maar ook van een zekere teleurstelling. Beide scribenten wezen op een zeker tekoil. Er werd wel een algemene analyse gegeven van verandering, in onze samenle ving. Die raken ook de opstel ling en de inzet van de jeugd in het algemi'eii. Ingrijpende veranderingen Wat is er in het bijzonder met de jeugd in reformatori sche kringen aan de hand. En wat hebben die jongeren in onze tijd nodig? En hoe zullen ouders zich opstellen tegen over hun kinderen? De positie van grootouders is een andere: meer op een afstand. Toch zul len ook zij meevoelen en mee leven met hun kleinkinderen en hun ouders, die hun eigen volwassen kinderen zijn! Het gaat mij er niet om een kritisch commentaar te geven op wat ik over de lezing, noch over het commentaar daarop in het Reformatorisch Dagblad gelezen heb. Wel wil ik herinne ren aan de mooie studie 'Beeld en werkelijkheid. Jongeren en geloof in de 21e eeuw'. Het is in 2002 verschenen bij Groen in Heerenveen. U kunt het een vriendenboek noemen, dat in 2002 werd aangeboden en dus opgedragen aan Drs. I.A.Kole, toen hij afscheid nam als directielid van de Driestar in Gouda. Anti-autoritair? Onze samenleving is te type ren als een anti-autoritaire samenleving. Alles wat met gezag te maken heeft, geldt als verdacht. Ik formuleer het wat scherp. Toch meen ik het zo te mogen stellen. Kritiek op gezag gaat aan kerkelijke ouders en hun kinderen niet voorbij. Integendeel, ook ouders uit reformatorische kringen heb ben te maken met een veran derde instelling en opstelling van hun.kinderen. Daarom heb ik als titel voor deze column gekozen 'Onze jeugd'. Er zijn ouders die met de veranderingen in denken en doen van hun kinderen geen raad weten. Zij proberen enigszins bij te sturen, maar ervaren soms pijnlijk dat ze de greep op hun kinderen aan het verliezen zijn of al verlo ren hebben. Uiteraard is dit niet enkel een zaak van van daag of gisteren. Zelf zie ik het begin van de grote omslag op allerlei terrein in de loop van de jaren zestig van de vorige eeuw! Toen waren de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog op maatschappelijk en politiek terrein grotendeels verwerkt. Veranderingen Er kwam welvaart. Er kwam meer vrijheid. De instelling van mensen veranderde! Dat heeft zijn uitwerking ook op onze jeugd gehad - niet direct maar toch onmiskenbaar. In het verleden heb ik er wel eens op gewezen hoe ik die veranderingen bij de jeugd van het reformatorisch middelbaar onderwijs van nabij kpn con stateren. Meer dan 25 jaar heb ik met grote regelmaat in de verschillende regio's van ons land voor en met jongeren van het reformatorisch middelbaar onderwijs gesproken. Aan het eind van die periode trof ik bij velen, niet bij allen, een andere opstelling aan dan toen ik in het begin van de jaren zeven tig met de middelbare school jeugd kennismaakte. Hoe die verandering - bij een deel van de leerlingen - te typeren? Zelfbewuster, kriti scher. Om het eens zo te zeggen: ze vergeleken wat hun in een lezing voorgelegd werd met wat er om hen heen in de breedte van de samenleving gebeurde. Hoe konden zij in een kriti sche, anü-autoritair ingestelde maatschappij hun eigen plaats bepalen? Wat hun voorgelegd werd, moest door de zeef van het moderne levensgevoel heen. Tussen jongeren uit het begin van die periode en jonge ren vijfentwintig jaar later was nogal wat verschil. En nu zijn we al ruim tien jaar verder. Een bescheiden handreiking Wat heeft onze jeugd nodig? En wat zullen ouderen doen om naar hun verantwoorde lijkheid contact met jongeren, hun eigen kinderen, te onder houden? In deze column kan ik het probleem niet uitvoerig behandelen. Mag ik proberen een handreiking - in beschei den vorm - te bieden? Opgroeiende jongeren wil len serieus genomen worden. Dat betekent voor mij niet dat ouderen hen als reeds volwas senen moeten behandelen. Evenmin dat ouders hen aan hun lot overlaten, omdat ze zelf maar moeten zien hoe ze zich er doorheen slaan. Wie dat doet, laat jongeren aan zichzelf over. Hij of zij onttrekt zich aan zijn of haar verantwoordelijkheid. Het betekent dat jongeren in hun verantwoordelijkheid serieus genomen worden. Dat ouderen in gesprek zijn of gaan met jongeren. Vijftig jaar geleden was dit een vrij wel onbekende notie in de opvoeding van jongeren. Dan moesten ze naar ouderen luis teren en doen wat werd voor gehouden - totdat ze de deur W. H.^^LEMA uitgingen. Dit is misschien iets te sterk gezegd. Toch zullen ouderen zich in dit beeld van hun jeugd herkennen. Het zal er nu op aan komen dat jongeren door ouderen zowel in huis, school als kerk begeleid worden. Daarvoor is essentieel dat ze liefde en belangstelling voelen. Die uiten zich in hartelijk meeleven en meedenken. Opvoeders - in welke relatie ook tot de kinde ren - hebben een eigen verant woordelijkheid en daarmee een eigen stem, willen ze jongeren tot steun zijn. Zij moeten die verantwoordelijkheid niet schu wen, noch van zich afschuiven. Zij zullen die vooral beleven in een open contact met hun kin deren. Luisterend, meelevend, hen dienend in liefde. Dat is ook in liefdevolle belangstelling meelevend. Dit geldt ook voor de Kerk. Predikanten zullen in hun preken ook aandacht moeten en mogen geven aan jonge ren. Wat mij betreft is er geen kerkdienst waarin ik niet min stens twee keer de jeugd aan spreek. En dat niet om even te zeggen: jongeren, jongens en meisjes, om dan weer verder te gaan. Neen, om dat stukje van de preek ook op hen toe te passen. Ik ben het met het commentaar van twee onder wijsmensen eens. Jongeren willen begrepen worden. Dat vraagt om een open houding van ouderen. Een houding van willen luisteren en meeleven, om zo als ouderen luisterend en dienend de jeugd voor te gaan, en met hen mee te leven. Met de bede dat waar jongeren die houding opmerken, zij ook willen luisteren! Mm liiili\ iKiai iidils eni auiilal diredeiuen van hel basisonderwijs, wethouder Petra 't Hoen en Timo Lambregts. OUDE-TONGE - Op don- port 'Sport in Oostflak- in aanwezigheid van een derdag l oktober 2009 aan wethouder Petra aantal schooldirecteuren overhandigde de 16-jarige Hoen van de gemeente van het basisonderwijs in Timo Lambregts het rap- Oostflakkee. Dit gebeurde de gemeente. Timo woont in Achthuizen en studeert aan het Helinium in Hellevoetsluis. Voor zijn stu die deed hij onderzoek naar de invloed van het sportbeleid van de gemeente Oostflakkee op de jeugd. Hij heeft hiervoor medewerking gekregen van de gemeente en de acht basis scholen van de vier kernen. In zijn onderzoek richtte hij zich vooral op de bovenbouw, de groepen vijf tot en met acht. In zijn rapport verwerkte hij onder meer subsidiegegevens en de respons op een door hem uitgezette enquête. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zaltelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: nnaandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, lel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 342".01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Als conclusies trok hij onder meer dat de gemeente haar huidige beleid verder moet doorvoeren en vooral door moet gaan met bijvoor beeld het project Buurtsport. Veel kinderen nemen deel aan de buurtsportactiviteiten en blijken hier enthousiast over te zijn. Ook wordt er veel gebruik gemaakt van de speel- terreinen in de kernen. Wel is er nog een groep kinderen die nauwelijks aan beweging doet. Met name voor deze groep, maar ook in het alge meen, kan gesteld worden dat het belangrijk is om het spor- OUDDORP - Afgelopen maandagavond mocht Dam- en schaakvereniging Ontspan ning twee nieuwe damleden verwelkomen. In de huishou delijke competitie werden de volgende partijen gespeeld. Dammen: C. Mierop -J. de Jong1-1 L. Padmos - W. van Geelen 0-3 W. van Schie - A. de Mik sr. I-l H. Floresteijn - C. Tanis3-0 A. van Huizen - mw. M. Appel3-0 J. van Koppen - J.v.d. Ouden0-3 Schaken: Hans van Meenen - Jan Vonk0-1 Eeuwit Santifort - Johan OomkesI-O Karel d'Hond - Willie Tanis-Koole0-1 Reinier van der Wende - Jaap Santifort1-0 Arie Baas - André Kastelein1-0 Albert Schaefer - Mehdi PottersI-O Bonne Faber - Willem-Jan Tanis1-0 Ben Blakmoor - Peter Derrez0-1 Nieuwe leden zijn van harte welkom. Ontspanning speelt elke maandagavond vanaf 20.00 uur in m.f.g. Dorpstien- den te Ouddorp. Wie meer wil weten, kan bellen naar Willem- Jan Tanis, tel. 06 54954480, of kijken op website www.desvo. nl. ten meer te promoten. Het organiseren van een jaarlijkse 'sportdag' in samenwerking met de lokale sportverenigin gen zou hiervoor een goed middel kunnen zijn. Tijdens een overleg tussen gemeente en schooldirecteuren schoof Timo aan om de scholen en de gemeente te bedanken voor hun medewerking. "Zon der jullie medewerking was het niet gelukt", zo vertelde hij. Wethouder Petra 't Hoen, onder meer verantwoordelijk voor het sport- en jeugdbeleid in Oostflakkee, nam vervolgens het rapport in ontvangst. Zij bedankte hem hartelijk voor zijn onderzoek en zegde toe het rapport te gebruiken bij het bepalen van het toekomstige sportbeleid. Ook de directeu ren kregen een exemplaar uit gereikt. Ook zij gaven aan geïn teresseerd te zijn in de resulta ten van het rapport. Vele bewoners en cliënten van de dagbehandeling genoten van alle drukte, zij kwamen op de bazar regelmatig oude bekenden tegen. Want dat de inwoners van Goeree-Over flakkee het verpleeghuis niet vergeten zijn, werd deze zater dag weer wel heel duidelijk. Het parkeren van de auto was voor velen een ware puzzel. Ook het aantal fietsen ver meerderde met het uur, de portofoons van de parkeer wachters werden dan ook goed gebruikt. Velen brachten als eerste een bezoek aan de rom melmarkt. Om 9 uur zag het er al zwart van de mensen. Ook de vrij willigers van de tweedehands kledingkraam hadden niets te klagen. De dames van de boe kenmarkt zorgden eveneens voor een goede omzet. En bij de andere kramen was het niet minder druk. Mede dank zij het mooie weer bleven de bezoekers wel een paar uur op de feestelijke bazar. Want dat het feest was in de Samaritaan, was al vanuit de verte te zien: overal ballonnen, en strikken in de bomen - zo kon men de weg naar het verpleeghuis wel heel makkelijk vinden. Met de opbrengst van deze dag is men in De Samaritaan heel blij. Alle kopers en sponsors zorg den in totaal voor een bedrag van €12.940,91. De organisatoren willen dan ook iedereen die heeft meege werkt heeft aan het slagen van deze bazar hartelijk bedanken. Zonder de hulp van de vele vrijwilligers, personeelsleden en de sponsors was dit niet gelukt. Ook de bewoners zijn zeer tevreden. Want uit deze opbrengst kunnen ook het vol gende jaar weer vele activitei ten in en vanuit De Samaritaan doorgaan. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. L. Krooneman, Put ten en 18.30 uur ds. H. Las- sche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. J. A. Kloosterman, Rid derkerk - Hei-v. Gem. 9.45 uur ds. A. A. W. Boon en 18.00 uur ds. P C. H. Klein- bloesem - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. D. Westerneng - Gen Gem. 9.30enI8.30uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. N. van der Leer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. T. Lub bers, Nieuwe Tonge en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik - STELLEN DAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. C. van Duijn, Ciouda - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Lin den - Geref. Kerk 10.00 uur ds. T. Koster en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. R Kor teweg, Oud-Beijerland en 18.00 uur kand. J. P Stoel, Spijk - Geref. Kerk 9.30 uur ds. M. Wattel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, welkomstdienst en 18.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zie kenhuis: 14.30 uur ds. C. G. Kant. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland en 18.00 uur ds. H. J. T Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sim Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen, bediening Heilige Doop .en 18.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom - Lukaskapei HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. M. Jongejan en 17.00 uur ds. P G. Hoek, Hoevelaken - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samen komst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer J. W. Grievink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur dr. G. A. van der Sluijs, Veenendaal - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R Blok - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. ^KTOBER ^09 Egas - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. den Hoed en 18.00 uur ds. D. Boers - Hersteld Herv. Gem. 9-30 en 18.00 uur kand G. Kater, Kruiningen -Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. T. Bolland, .\msterdam en 18.00 uur ds P. M. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer J. Dielenian. SlAD -a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. F. I. M. van Veldhuizen, Din- teloord en 18.00 uur ds. H. Harkema, Middelharnis - Geref. Kerk 10.00 uur de heer A. Dubbeld en 18.00 uur ds. A.i^^enstra - Ger Gem. 10M|[|g|y|p|,^ji^„. leesdienstPiP^ OOUFGENSPIAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. de Wit, Bleskensgraaf en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. v. d. Ziel, Vee nendaal en 15.30 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Geref. Kerk 9.30 uur ds. W. Venema en 18.00 uur ds. J. H. Becker - Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.)en 18.00 uur ds. E. Bakker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Reehorst, Sint Maartensdijk. Het mentor zijn is bijzonder vrijwilligerswerk. De vrijwilli ger wordt gekoppeld aan een (deels) wilsonbekwame zorg vrager die ten gevolge van een geestelijke en/of lichamelijke beperking moeilijk besluiten kan nemen over zijn gezond heid en welzijn. Dit kan bijv. een dementerende oudere zijn of iemand met een verstande lijke beperking. Gewoonlijk neemt een fami lielid of iemand uit het soci ale netwerk van de zorgvrager deze taak op zich. Zij bezoeken de betrokkene regelmatig en voeren samen of namens hen de gesprekken met de diverse hulpverleners om de behande ling, verpleging, verzorging en begeleiding zo optimaal moge lijk te laten verlopen. Het komt echter steeds vaker voor dat er geen familie of een naaste is die dit kan, en wordt er bij Stich ting Mentorschap Rotterdam e.o. een vrijwilliger gevraagd. Een mentor wordt aangesteld door de kantonrechter en wordt daarmee de wettelijke vertegenwoordiger. De men tor probeert de betrokkene zo goed mogelijk te leren kennen om in diens geest te kunnen handelen. Net als een familie lid zou doen, zal de mentor ook regelmatig op bezoek gaan en het contact onderhouden met de diverse hulpverleners en behandelaars. Voor een vrijwilliger, die men tor wil worden, geeft het veel voldoening om iets voor een ander te kunnen betekenen. Mensen met levenservaring en eventueel ook in de gezond heidszorg kunnen deze erva ring en deskundigheid goed gebruiken ten behoeve van het mentorschap. De stichting zorgt voor scholing en begelei ding bij de taken van mentor. Wilt u meer weten over het mentorschap? Hebt u belang stelling om mentor te wor den op de Zuid-Hollandse Eilanden? Dan kunt u contact opnemen met Janneke Nie- mantsverdriet van Stichting Mentorschap Rotterdam e.o.. Regio Zuid-Hollandse Eilan den, gevestigd te Middelhar nis, tel. 06 22961471, e-mail info@mentorschaprotterdam. nl. Zie ook website www.men- torschaprotterdam.nl. NIEUWE-TONGE - Aan het begin van de concertavond van de Gemengde zangver eniging Apollo in Ons Dorps huis te Nieuwe-Tonge werd één van dè koorleden naar voren gevraagd. Het was de heer Andries Bruggeman, die al 60 jaar lid is van Apollo, en daarvoor werd hij even in het zonnetje gezet. De voorzitter stond in dichtvorm stil bij dit jubileum. In 1949 werd Brug geman lid van de vereniging, die toen onder leiding stond van zijn schoonvader. Van 1953 tot 1990 was Andries Bruggenian bestuurslid, waar van 25 jaar voorzitter. Veel heeft hij voor ApoUo gedaan, ook samen met zijn vrouw. Als dank en waardering voor deze bojaren werd hem een cadeau, een cadeaubon en een oorkon de overhandigd. En de voor zitter sprak naast felicitaties de wens uit dat Bruggeman nog menig jaar bij ApoUo zal blij ven zingen. Vervolgens ging voor een goedgevulde zaal het concert van start. (Tekst en foto: Hans Villerius)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2