Echtpaar Udink-van Drumpt zestig jaar getrouwd Vertrekkend raadslid benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau E. f 1 Goeree-Overflakkee stelt actieplan jeugdwerkloosheid op i/ Oud-minister woont en schildert al jaren op Kop van Goeree WEERBERICHT van FLAKKEE Site informatie loopt op afscheid vooruit CGV: Kernmomenten uit de Heidelberger 82e jaargang Nr. 7854 Vrijdag 9 oktober 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streckblad op gereformeerde grondslag Schilderen Vakantie Oorlog Minister www.eilandennieuws.nl De colleges van burge meester en wethouders van de gemeenten op Goeree-Overflakkee heb ben ingestemd met het 'actieplan jeugdwerk loosheid 2009-2011' van de regio Rijnmond. Het doel van dit plan is de jongeren in de regio te behouden voor de eigen arbeidsmarkt en een betere afstemming tus sen onderwijs en arbeids markt te realiseren. f' Knöp^ig?^ al OOSTDIJK - Heerlijk wonen ze er, aan de Oostdijk- seweg, rustig gelegen in de voor het eiland relatief bosrijke omgeving van Oostdijk, met aan de achter zijde van de woning een schilderachtig uitzicht over de velden, richting Goedereede. Ze hebben de woning er laten bouwen in 1972-1973 als 'buitenhuis', toen hij nog minister was, maar inmiddels wonen ze er al weer bijna 15 jaar. Het echtpaar Udink-van Drumpt. De oud-minister en zijn vrouw waren deze week 60 Jaar getrouwd, en vierden dit in alle stilte, met de kinderen en (achter)kleinkinderen. En ter gelegenheid van het huwelijksjubileum bracht burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede het echtpaar maandag morgen een felicitatiebezoek. Door Hans Villerius Van de drie kinderen die de heer en mevrouw Udink kre gen, is een aantal maanden geleden de Jongste, een doch ter, overleden. Ze zou 50 wor den, maar door een slopende ziekte heeft ze dat niet meer mee mogen maken. Voor het bejaarde echtpaar reden om wél het huwelijksjubiieiitn te vieren - "nici iedereen is dit immers gegeven", zegt de heer Udink - maar ook om dit sober, in stilte met elkaar te doen. "Er ging toen een pijl door ons hart", vertelt vader. "Je bent er nog iedere dag mee Ijezig, hè", vult moeder aan. "Ook de kindeien zijn er nog door van slag. Maar we hebben ont zettend veel steun aan elkaar, want gelukkig zijn we een heel hecht gezin". Als we bij de voordeur aan bellen, valt meteen op dat dit geen doorsnee voordeur is. Een kleurrijk deurbreed schil derij van een Ouddorps land schap siert dit exemplaar. En als we binnen zijn, wacht ons nóg meer van dat l'raais. Bijna zijn leven lang al schildert de heer Udink. "Alleen de laatste maanden is dat wat minder geweest..." Pittige warme kleuren en 'n prachtige lichtval kenmerken de artistieke uitingen van de thans 8;!-jarige Udink. In z'n jeugdjaren in Utrecht heeft hij les gehad van 'n kunstzin nige dame, die vriendin was van een toen welbekende Nederlandse schilderes uit de Utrechtse school. Maar toen in de oorlogsjaren bleek dat Udinks leermeesteres "niet helemaal zuiver" was, mocht de Jonge Berend-Jan Udink van zijn vader er niet meer heen voor schilderles. Zijn schilderstalenten heeft Udink echter niet in een zweetdoek opgeborgen, maar vele kleur rijke creaties zijn onder zijn handen lol stand gekomen. Al heeft hij nooit in opdracht gewerkt, zegt hij. Eenmaal neergezeten in de huiskamer blijkt dat de heer Udink een gezellige verlellei is, terwijl zijn vrouw hem nu en dan in de rede valt \oor 'n spontane aanvulling op zijn verhaal. Al gauw klinkt de vraag hoe voor een woning hel echtpaar zo op de Kop van Cioeree verzeild raakte, terwijl hij in Den Haag het regén.igs- pKiche innam. Zo ingewikkeld blijkt dat echter niet. Het was nl. in de Jaren 1971 en 1972 dat het gezin i.v.m. kabinets crisissen niet naar het buiten land kon op vakantie. Hun buren hadden toen in Cloeder- eede een woning en boden het gezin Udink aan om daarheen op vakantie te gaan. Dal beviel zo goed dat ze hier zelf ook wel 'n woning wilden. Na overleg met de toenmalige burgemees ter .Smit van de gemeente Goe dereede en 'n rondrit met hem over de kop van het eiland, bleken er twee plekken te zijn waar mocht worden gebouwd. Op één van die plekken staat nu de vvotiing van hel echt paar Udink. Het was in 197;! gereed - en werd in 1980 nog eens uitgebreid - maar werd uitsluitend als tweede verblijf gebruikt, want het gezin woon de destijds in Brussel. "Daar hebben we ontzettend fijn gewoond, en veel kunst en cul tuur gezien", zegt Udink. "En je kon er zo lekker eten", vult mevrf)uw aan. Toch viel in 1995 het besluit om niet daar, maar in Nederland, aan de Oostdijk, "de oude dag" te gaan beleven. "We wonen hier nu dus bijna 15 Jaar, en we kunnen niet echt zeggen dat 't elders beter was", vertelt de oud-minister. Hij zal zo 17, 18 jaar oud zijn geweest toen hij zijn vrouw teelde kennen. Ze zaten toen allebei op de HBS in Utrecht. Nog niet langer dan 'n half jaar zullen ze 'iets' met elkaar hebben gehad toen Udink op 'n niet alledaagse wijze kennis maakte met zijn schoonfamilie, 't Was ook geen alledaagse tijd toen, november 1944. 't 'Was één van de donkerste tijden \an de Tweede Wereldoorlog, met de Hongerwinter voor de deui. Het was 22 november 's avonds laat dat de woning van het gezin Udink werd overval len door de Duitsers, 't Was niet oin vader te doen. Nee, Berend-|an moesten ze heb ben. Ze hadden nl. na een inval elders zijn naam zien staan op een lijst, van mensen die werkzaamheden voor het verzet zouden verrichten, ija, hij wist dat hij thuis vanachter 'l raam voor vader wel eens Duitse voertitigen moest tel len die voorbij kwainen, maar meer wist 'ie eigenlijk niet. En daarvoor kwamen ze 'm nu van z'n bed lichten. Vader had echter op zolder, tussen 't dakbeschot en de dakpannen, een heel nauwe schuilplek gemaakt, met 'n luik onder een mand en wat oude fietsen. En in allerijl had hij z'n zoon daarheen gesleept en wegge werkt, meteen nadat ze wer den opgeschrikt door het rau we SS-ers kabaal aan de deur. De hele woning werd door zocht. Udink herinnert zich nog levendig hoe het licht van de felle zoeklampen door de kieren van de planken van z'n schuilplek op z'n benen en z'n buik scheen. Tot vier maal toe. Uren hebben de Duitsers zich Hel echtpaar Udink, met tussenin burgi'meesler \fni de lelde. in huis opgehouden, vader en moeder niet zachtzinnig behandelend. Maar Berend- Jan was er niet... Ze gingen weg, maar dreigden vijf minu ten later terug te komen. Als Berend-Jan er dan nog niet was, zou het hele huis in brand worden gestoken, niet vader en moeder erbij. In die vijf minuten tijd heeft vader z'n zoon uit z'n schuilplaats vandaan gehaald, een winter- Jas over z'n pyjama aan laten doen en vanaf 't balkon weg laten vluchten. Bij een adres in de buurt kreeg hij een veel te klein pak en 'n paar veel te kleine schoenen aangetrok ken en kreeg 'ie 'n roestige fiets mee, en zo kon hij zijn vluchtweg vervolgen. Maar waarheen? Inmiddels begon het morgenlicht al te gloren. En hij wist geen' andere plek om naartoe te vluchten dan het adres \'aii zijn toen nog stille liefde en de voor hem toen nog volslagen onbekende schoonouders. En zo maakten die kennis mei hun schoon zoon... Mevrouw Udink. die toen nog Van Drumpt heette, herinnert zich nog goed de hongertoch- ten die zij in diezelfde tijd heeft gemaakt, tot zeer \'cr het land in, "op 'n ramiuelige rotfiets". Ook die ene keer dat ze op de terugweg was en niet over de brug de rivier over mocht omdat die helemaal onder mijnd was. "Duitse soldaten hebben me toen in 'n klein r<5eibootJe de ri\'iei overge- varen. Ik moest immers nog vóór acht uur 's avonds thuis zijn. Dat lukte natuurlijk nooit meer, en toen we op t water zaten, werden we nog bescho ten ook..." udink, die overigens in Deven ter werd geboren, is Economie gaan studeren en heeft diverse hoge functies in het bedrijfsle ven bekleed. Naast zijn minis terschap was hij in het politieke leven Tweede Kamer fractie voorzitter voor de Christe lijke Historische Unie (CHU), Tweede Kamerlid voor de CHU en CHU lijsttrekker voor de Tweede Kamerverkiezin gen. Van 1967-1971 was hij Minister zonder portefeuille (hulp aan Ontwikkelingslanden) onder het kabinet De Jong, van 1971- 1972 Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde- ning onder het Kabinet Bies heuvel I en de laatste maand van dit kabinet ook Minister van Verkeer en Waterstaat, en van 1972-1973 was hij onder het kabinet Biesheuvel II Minister van Volkshuisvesting en Minister van Verkeer en Waterstaat. Mooie herinnerin-' gen heeft hij aan die periode, en "veel heb ik gelachen in de tijd van De Jong". 'Ja, we heb ben een prachtig leven gehad", beaamt ook mevrouw Udink. Naast hun drie kinderen, kregen ze zes kleinkinderen en een achterkleinkind. Hun huwelijksjubileum vieren ze echter nooit op de trouwdag zelf, maar een dag later, de dag waarop zestig Jaar geleden het huwelijk kerkelijk werd inge zegend, in de Remonstrantse kerk te Utrecht. Dagelijks actueel! Kijk op: OOSTFLAKKEE - In de gemeenteraadsverga dering van Oostflakkee van 15 oktober neemt mevrouw Ria van Rossum- Gortzak officieel afscheid van de gemeenteraad, na bijna vier raadsperioden de belangen van de inwo ners van Oostflakkee, vanuit de CDA-insteek, te hebben behartigd. Om precies ie zijn vijftien en een half jaar leidde ze de frac tie, die aanvankelijk uit drie vertegenwoordigers bestond en in de huidige raadsperi ode (200(5-2010) tot één lid is teruggebracht. Als opvolger zal worden beëdigd de heer H. Scheevmeijer. Mevrouw Van Rossum verhuist op korte ter mijn naar een andere gemeen te op het eiland, en dat is de reden van haar afscheid. "Nog enkele maanden aanblijven lol de komende raad.sverkiezin- gen in het voorjaar van 2010 zou niet correct zijn", zegt mevrouw Van Rossum. Opval lend is de snelheid, en toch een beetje onzorgvuldigheid, waarmee de gemeente Oosl- fiakkee deze mutatie aanpakt. Op de site van de geineenle komt mevrouw Van Rossum als CDA-fractieleider namelijk al niet meer voor, terwijl haar afscheid pas op 15 oktober is geagendeerd. "Ik heb het ook gezien, maar ach, ik til er niet zo aan", laat ze desgevraagd weten. Opvolger Scheermeijei, die pas daarna kan aantreden, na onderzoek van zijn geloofs brieven en de beëdiging, is al vrolijk als lid van de raad opge voerd. (Telist: jiinp Ruimvlill OUDE-rONGE - In de raadzaal van het gemeentehuis te Oude- Tonge werd afgelopen dinsdag avond alvast een beetje afscheid genomen \'an raadslid M.M.L. (Ria) van Rossum-Ciortzak uit Ooltgensplaat. Meer dan vijf tien jaar lang is ze voor het CDA raadslid geweest in de gemeente Oostllakkee, maar wegens ver huizing naar buiten de Oostllak- kee.se gemeentegienzen - naar Somnielsdijk - kan ze daar geen raadslid meer zijn. Ter gelegen heid van haar afscheid kreeg ze dinsdagavond een KO uitgereikt door waarnemend bui^emeester Jan Heijk(X)p van de gemeente Oostflakkee. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Naast haar raadslidmaat schap en fiactievoorzitterschap van het CD.\ heeft Ria \an Ros sum zich op veel breder terrein ontzettend ingezet, zovve! regio naal, nationaal als internationaal; en dat vcxir div. instanties, zoals het Waterschap Hollandse Delta (voorheen Waterschap C>oeree- Overflakkee), Agiiteria, Agio Reizen, Careijn, Stichting Service bureau Mharnis, NCTB/LTO Nederland, Seniceflat Vroonlan- de te Dirksland, Bibliotiieek Oolt gensplaat, Landbouwschappen en PAAS. Dit alles was voor het Kapittel voor de Civiele Orden voldoende reden om tne\Touw Van Rossum te fjenoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (7*/ nfolo: Hans nllenml De rijksoverheid heeft voor de periode 2009-2011 extra mid delen beschikbaar gesteld om de verwachte Jeugdwerkloos heid aan te pakken. Het rijk heeft daarbij bepaald dat op regionaal niveau actieplannen moeten worden opgesteld. De gemeente Rotterdam is door de rijksoverheid aangewezen als trekker van het project voor de regio Rijnmond. In tegenstelling tot bijvoor beeld de geineente Rotterdam is er op Goeree-Overflakkee nog geen duidelijke stijging \an de werkloosheid waar neembaar Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar is er in Middelharnis en Goe dereede zelfs sprake van een daling. De werkloosheid onder de jeugd tot 27 Jaar is echter wel toegenomen. Het actieplan bestaat uit vier onderdelen, namelijk het school-ex programma, het matchingsoft'ensief en het cre ëren van leerwerkbanen/stages en het bevorderen van kansen voor kwetsbare Jongeren. De acties worden zowel regionaal als lokaal door de afdelingen Sociale Zaken van de gemeen ten uitgevoerd. Daarbij wordt samengewerkt met diverse partners zoals het Uitvoerings instituut Werknemersverzeke ringen (UWV), de vereniging van de zeventien kenniscen tra \'00r beroepsonderwijs en bedrijfsleven COLO en de regionale opleidingcentra. Het actieplan Jeugdwerk loosheid loopt samen met de invoering van de Wet inves teren in jongeren (wet WIJ) per 1 oktober Op grond van deze wet hebben Jongeren tot 27 Jaar recht op een zoge naamd 'werk/leeraanbod' van de gemeente. De gemeente is verplicht om alle werkloze Jongeren te helpen met het vinden van een baan. Wanneer dit voor de jongere noodzake lijk blijkt, kan aan hen ook een inkomensvoorziening worden toegekend. Voor meer informatie over het actieplan kunt u contact opne men met de afdefing Sociale Zaken van uw gemeente. De tweede van de Cursus Geestelijke Vorming in de Rehobothkerk te Somniels dijk wordt gehouden op don derdagavond 15 oktober a.s.. aanvang 19.45 uur. Spreker deze avond is prof.dr. W. van Vlastuin over het onderwcip 'Kernmomenten uit de Heidel berger'. Deelnamekosten per avond bedrage 3,50, contant te betalen op de betreffende avond(en). Iedereen is wel kom. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. 'jri-:-■;.ij'ïT.,-c.p*"-ï.-,.;p«frti?u-',.-^! Pe iifei(i(/K<«i-(M><(">H 5«t)wl<ui(<»'( Knöpi 8VLongeweg )13 - 3245 KS Sommelsdijt - 01S7 476767 AklenJQQs BV - Kloosterwg 2 - 4317 AL - Noofdgouwc - Oili 4013(7 Kwoüleiffc Service bSellieaebfuiWeoufo fKMV» Inl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1