"B^n: Schoolkorfbal- toernooi 2009 ^/f«^ in: Dorcas presenteert eigentijdse kerkdienst Gemeente Dirksland wil bezuinigen op het ISGO en reserves aanspreken Qktai^ir 2 Jrldtto pH2:2.dddTS QkUUr i QkUï^ct 3 Opnieuw Middernacht- sale bij Globe Reisburo EIÜVtlDEn-tllEUWS OLIFANXENQUIZ oomkojeugdhoekie@fjlternet.nl w Ërika en Arco Luime (Ouddorp), Jordi, Ricardo en Larissa Schaaf (Dirksland) krijgen deze week een bon, omdat ze meer dan 600 punten hebben gehaald. DIERENDAG 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Tweejarigen zijn er deze week: Sharon Blokland (Melissant) hoopt mor gen, 3 oktober jarig te zijn. Maandag, 5 oktober, is Elsemarije Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) jarig. Allebei van harte gefeliciteerd. ABOUX ME Als jullie nog zin hebben om een puzzel voor het kerstfeest te maken, dan tnoetje daar niet te lang mee wachten. Het duurt nog even, maar ik probeer altijd de puzzels een paar weken van tevoren klaar te hebben. Dan kan tante Nel ze 'op haai gemak' nakijken en verbeteren als dat nodig is. Probeer gewoon iets: het is echt leuk om te doen. Juist als jullie iets inleveren, krijgen we veel verschillende soorten puzzels. isc;o.' Belasting PAGINA 9 VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120' punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten 4. 5. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 600 punten ont vang je een boeken- bon van€ 10,-. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Dierendag Dat is altijd op 4 oktober. Waar komt 'dierendag' eigenlijk vandaan? De datum van 4 oktober heeft te maken met de sterldag van Franciscus van Assisi. Deze monnik is gestorven op 4 oktober 1226. Hij had altijd veel aandacht voor zwervers en arme mensen. Ook planten en dieren had den zijn belangstelling. Er beslaat zelfs een verhaal dat hij met dieren kon pra ten. De rooins-katholieke kerk herdenkt nog steeds de sterldag van deze monnik, die ze Sint franciscus noe- ineti. l^eze monnik is door de Roomse Kerk 'heilig' verklaard. Tijdens een internatio nale conferentie in 1929 in Wenen werd 4 oktober uitgeroepen tot Werelddie rendag. De eerste dierendag was op 4 oktober 1930. In Neder land stonden er op die dag allerlei artikelen in de krant over de verhouding tussen mensen en dieren. Dierendag krijgt steeds meer aandacht. Vooral organisaties die opko men voor de rechten van dieren, gj-ijpen deze dag aan om hun idealen onder de aandacht van de mensen te brengen. In 2000 was een zelfs een kinderboekenweek met het thema 'dier'. Op die manier probeert men ook kinderen bij dieren te betrekken. Misschien hebben jullie afgelopen week ook wel iets gedaan met dieren. Of je gaat het komende week nog doen. Natuurlijk is aandacht voor de dieren belangrijk. Maar is dat maar één dag in een jaar nodig? Ik zie al dat jullie je hoofd schudden. Natuurlijk niet!! je moet elke dag goed zijn voor de dieren. Waarom? Omdat sommige dieren zo lief zijn? Misschien heb je wel een hele lieve hond of een prachtige poes. Dat is toch niet het allerbe langrijkste. De Heere God vraagt van ons om goed voor dieren te zijn- Waarom? Omdat het Zijn schepselen zijn, waar wij voor mogen zorgen. Weetje dat in de berijmde psalmen veel namen van dieren staan? Probeer de dierennamen op te zoeken. Bij sommige namen moetje het meervoud opschrijven. Schrijf ze in het diagram en je leest van boven naar beneden 4 woorden 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Wil toch niet stug, gelijk eenweerstreven. (Psalm 32 5) Het steil verblijf der kleppend'(Psalm 104 9) Maar stoppen, als een 't oor. (Psalm 58 3) Aan dender woestijnen. (Psalm 102 3) 't Hijgendder jacht ontkomen. (Psalm 42 1) h&n denin de wouden. (Psalm 102 3) Dendeed sterven in dien vloed. (Psalm 105: 16) Hun tongen scherpen zij als(Psalm 140 3) Gelijk eendoor 't zilverwit. (Psalm 68 7) Daar z' als wilde springen. (Psalm 29 3) Zo zullen wij de Uwer weiden. (Psalm 79 7) Eendie gras eet op het veld. (Psalm 106: 11) Delegt haar jongskens neer. (Psalm 84 2) Gelijk eenal brullend in het rond. (Psalm 22 7) Zelfs vindt deeen huis, o HEER'. (Psalm 84 2) Despringt en klautert, van den top. (Psalm 104 9) Deen de kever kwamen. (Psalm 105 19) Neem telkens de letter van het goede antwoord. Deze letters vormen een woord. Dat woord heeft te maken met een organisatie die veel voor olifanten probeert te doen. Tip: veel gegevens kun je vinden op: www.olifanten.org 1. 1. De .Afrikaanse olifant «oont: a. in .Azië (b) b. in .Australië (v) c. in Afrika (e) 2. Deze olifant leeft: a. in het oerwoud (r) b. in de woestijn (e) c. in de savanne (l) 3. De zwangerschap bij een .'Afrikaanse olifant duint: a. 18 maanden (i) b. 22 maanden (e) c. 26 maanden (s) 4. Een babyolifant weegt bij de geboorte: a. ruim 60 kilo (c) b. ruim 100 kilo (p) c. ruim 200 kilo (e) 5. Een klein olifantje drinkt ongeveer moedermelk. a. één maand (n) b. vier maanden (h) c. een haltjaar(g) 6. De olifant behoort tot de zoogdieren van de wereld: a. kleinste (e) b. grotere (d) c. grootste (a) 7. De Afrikaanse olifant heeftoren dan de .Aziatische. a. grotere (n) b. kleinere (r) c. langere (e) 8. Het belangrijkste kenmerk van de oli fant is, zijn: a. de slagtanden (m) b. de slurf (t) c. de oren (n) 9. De slagtanden van een olifam zijn van: a. wit steen (i) b. wit hout (v) c. ivoor (O 11 12 10. Een olifant drinkt tussen deen liter water per dag. a. 10 en 20 liter (n) b. 70 en 160 liter (r) c. 150 en 200 liter (a) Olifanten horen tot de groep a. planteneters (i) b. vleeseters (g) c. alleseters (n) Een kudde olifanten bestaat uit: a. altijd uit mannetjes, vrouwtjes en jonge olifanten (d) b. altijd uit mannetjes en jonge olifan ten (v) c. vrouwtjes en jonge olifanten (e) Een olifant kan tussen deen jaar worden. a. 20 en 40 jaar (e) b. 50 en 70 jaar (n) c. 80en 100 jaar (a) Op dit moment zijn er waarschijnlijk nogAfrikaanse olifanten. In 1930 waren dat er nog 5 miljoen. a. 20.000 tot 30.000 (o) b. 200.000 tot 300.000 (d) c. 2.000.000 tot 3.000.000 (n) 15. Olifanten hebben eengeheu gen. 13 14 slecht (1) matig (d) goed (s) Bij vraag 6 moetje het antwoord oplossen Streep de letters die vier of meer keer voorkomen door. Je houdt dan een aantal letters over: dat is de oplossing van deze puzzel. 1. Hoe heet je? Ik heet Erika Luime. 2. In welke plaats ivooii je? Ik woon in Ouddorp. 3. IVal is je geboorteplaats en je geboortedatum? Ik ben geboren op 23 december 1996. 4. Hoeveel broertjes en zusjes heb je? Ik heb twee broertjes en geen zusjes. 5. Wat is jouw lievelingseten? Ik lust het liefst suikerbo nen met een luie gehakt bal. 6. Van welk eten houd je echt helemaal niet? Ik houd helemaal niet van 7. Wat is(zijn) jouw lievelingsboek(en) Mijn lievelingsboeken zijn alle jeugdboeken voor meisjes. 8. Welke hobbyi's) heb je? Mijn hobby's zijn skeeleren, computeren en spelen. 9. Welke sport vind je leuk? Ik vind paardrijden heel leuk. 10. Aan welke sport doe je? De sport die ik beoefen is volleybal. 11. Wat is jouw lievelings-CD (met muziek)? 12 13 14, Mijn lievelings-CD is Willemijn. Wat vind jij het leukste spel letje? Het leukste spelletje vind ik 'tik, tak, boem'. Welke site op het internet vind jij het leukst? Ik weet niet welke site ik het leukst vind. Op welke school zit /e op dit moment? Ik zat op de school met de Bijbel 'Koningin Beatrix'. 5. In welke klas/groep zit je op school? Ik zat vorig jaar in groep 8B. OUDDORP - De Doops gezinde Gemeente in Ouddorp houdt zondag 4 oktober een eigentijdse dienst over het thema 'Ik was hongerig en gij hebt Mij te eten gegeven', een Bijbelgedeehe uit Mat- theüs 25. Deze speciale dienst zal worden verzorgd door medewerkers van hulporganisatie Dorcas: Gerald Troost (zanger, artiest) en Ruud van Eijle (directeur). .'Aan de hand van een afwisse lend programma met samen hang, solozang, beeld, geluid en verkondiging zal vanuit Bij bels perspectief aandacht wor den gevraagd voor de aller armsten. De samenkomst begint om 18.30 uur en wordt gehouden m de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden 3. Dorcas is een internationale hulporganisatie die in acht tien landen in Oost-Europa en Afrika 180 projecten van lokale partnerorganisaties onder steunt. Dorcas helpt, geïn spireerd door Mattheüs 25; de allerarmsten in de wereld, ongeacht ras, religie, geslacht of politieke overtuiging. In Nederland zijn tienduizenden \rijwilligers, ondernemers en giftefigevers bij Dorcas betrok ken. Zie voor meer informatie website www.dorcas.nl. DIRKSLAND - "Voor het realiseren van ambitieuze plannen heeft de gemeen te Dirksland al jaren geen financiële ruimte. Sterker nog: de rek is er helemaal uit. Om de begroting voor 2010 sluitend te maken stelt het college van burgemees ter en wethouders een forse greep in de reserves voor én bezuinigingen op onder meer het Intergemeente lijke Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee (ISGO). Door Kees van Rixoort In de aanbiedingsbrief aan de gemeenteraad stelt het college dat er "indringende gedachte wisselingen" nodig waren om tot een sluitende begroting te komen. Ze moest een gat van 400.000 euro wegwerken. Dat gebeurt door bijvoorbeeld te bezuinigen op de salaris kosten van het personeel en een korting op verschillende gemeentelijke potjes, waaron der het potje voor wegonder houd. De gewenste budgetver laging voor het ISGO zou op termijn ongeveer 50.000 euro op jaarbasis kunnen opleve ren. Dirksland wil de gemeen schappelijke regeling een blij- vencie korting opleggen van in totaal 300.000 euro. De andere drie gemeenten op Goeree- Overflakkee zijn. als het plan doorgaat, ook voordeliger uit. "Wij zullen dit in eilandelijk verband ter hand nemen", meldt het college in de aan biedingsbrief Uiteraard moe ten alle gemeentelijke neuzen in dezelfde richting wijzen. In 2009 is de gemeente 510.385 euro (geraamd) kwijt aan het Het \'oorstel is \erder om een maximaal beroep op de gemeentelijke reserves te doen. Tot en met 2013, het jaar dat de gemeente waarschijnlijk niet meer bestaat, gaat het om een greep van bijna 1,2 mil joen euro. "\Vij beseffen dat wij binnen de grenzen van het financieel toelaatbare een maximale beschikking op de reserves hebben gelegd. Onze reservepositie hebben wij tot onder het minimum terugge bracht", kunnen de raadsleden lezen in de aanbiedingsbrief Door te schui\en met reser ves blijft de gemeente voldoen aan de norm om een algemene reserve te hebben die 10 pro cent van de totale begroting omvat. De burgers \'an Dirksland, .Melissant en Herkingen kun nen eën belastingverhoging tegemoet zien van 1,5 procent. Dat is een zogenoemde trend matige verhoging (gelijk aan het inflatiepercentage). Na 2010 zijn verhogingen van 3 procent onontkoombaar, aldus het college. Er zijn overigens ook nog enke le forse risico's in de begroting voor 2010. Zo is er geen zeker heid over de uitgaven aan de Wet Maatschappelijke Onder steuning, sociale uitkeringen en de sanering voor teerhou- dende wegen. \'erder is er nog niets te zeggen over de ver koop van gemeentelijke grond aan bedrijven die de Spuikolk verlaten. Wordt er niet ver kocht, dan blijft de gemeente rente betalen. Tot slot is nog niet helemaal duidelijk wat de zogenoemde septembercircu laire \oor ge\olgen heeft voor de financiën in Dirksland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verstuurt deze circulaire altijd kort na Prinsjesdag. De gemeenteraad vergadert donderdag 8 oktober over de begrotingsvoorstellen. De ver gadering begint om 19.00 uur. OUD DORP/MIDDELHAR- NIS - Naast de bekende mid- zomer- en midwinternacht uitverkoop organiseert Globe Reisburo Ouddorp en Mid delharnis vanavond, 2 okto ber, een extra Sale. De deuren - worden extra lang geopend, aansluitend op de reguliere koopa\()nd. De sale duurt van 21.00 tol 0.00 uur. De meest spectaculaire vakantieaan biedingen zullen speciaal op deze a\oirden worden aange boden. Te denken valt aan 4 dagen Moskou of St. Peters burg vanaf 249, 8-daagse zonvakanties vanaf 149 en 9 dagen Mexico voor 499. De MiddernachtSALE bij Globe Reisburo wordt mede mogelijk gemaakt door o.a. Oad Reizen, Hotelplan, Thomas Cook en Center Pares. Globe Reisburogroep, onder deel van de Oad Ciroep, is een landelijke reisbureauketen met ruim 220 winkels, waaronder 8 reisbureaus voor zakenreizen die opereren onder de naam Globe Business Travel. Alle reisbureaus die onder de Glo be vlag vallen, zijn aangesloten bij de ANVR en SGR. Op woensdag 22 september jl. werd op het terrein van korfbalvereniging Good Luck weer het jaarlijkse Schoolkorf- baltoernooi gehouden voor de kinderen van groep 3 t/m 8 van de basisscholen. Het toer nooi zou gaan beginnen om 13.00 uur, maar al vanaf 12.30 uur kwamen de eerste sportie- velingen naar het veld. Vanaf die tijd was het een drukte van jewelste met kinderen, leraren, ouders en andere toe schouwers. Het is voor de vrij willigers van de korfbalver eniging vaak een heel karwei om alles goed te regelen, maar ook dit jaar liep alles weer als een trein. Ruim .ïOO kinderen van 9 ver- schilltiide basisscholen uit de regio kwamen die middag naar het \fid oni gezellig met hun klas sportief bezig te zijn. Al die kinderen \varen onderverdeelt in 43 teams die met elkaar hun beste beentje voorzetten. .Nadat iedereen zijn informatiemate riaal had gekregen, begonnen de wedstrijdjes. Voor sommige kinderen eerst nog een beetje vreemd, maar na een aantal minuten kwam toch iedereen goed op gang en vlogen de ballen regelmatig in de korf. Er werd goed gescoord en heel sportief gespeeld. Terwijl de wedstrijden bezig waren konden de kinderen die niet hoefden te spelen, maar ook de toeschouwers, kennis maken niet de jeu de boule sport. Enkele leden van de jeu de boule afdeling van Good Luck uaren op komen draven om de kinderen en ouders de kneepjes van het jeu de boulen bij te brengen. Er was heel veel animo voor en het was er heel gezellig. Ondertussen liep het school- kortbaltoernooi gewoon door en werd het al spannend wie er zou gaan winnen. Om 17.00 uur was de laatste wedstrijd afgelopen en was de spanning van de kindergezichten af te lezen. Nadat de juiy zich had teruggetrokken om de pun- tenteUing nog eens goed na te tellen kon 10 minuten later de heer Vollering van Rabobank Goeree-Overflakkee de prij zen uit gaan reiken. Een groot gejuich ging op toen de win nende teams beken;! werden gemaakt. Voor de volgende teams was een eerste prijs weggelegd. Poule A groep 7/8 Dalton- school, poule B groep 7/8 Bosseschool 1,poule C groep 7/8 J.C. van Gentschool 2 en poule D groep 7/8 J.C. van Gentschool 1. Bij de groepen 5/6 gingen de eerste prijzen naar: poule E: Bosseschool 1, poule F: Bosseschool 2, poule G: Bosseschool 3 en poule H: de Pannebakker. Bij de kinde ren \an groep 3/4 was er maar 1 poule waar de kinderen van de Albert Schweitzerschool lie ten zien dat zij de beste waren. Al met al kan er teruggeke ken worden op een geslaagde en gezellige middag waar ook het zonnetje zich van zijn beste kant liet zien. Korfbalvereni ging Good Luck is Rabobank Goeree-Overflakkee erken telijk voor diens sponsoring van dit jaarlijks terugkerende evenement, en Snackroom Happen bij Kruik zorgde voor frietjes. Zie voor meer informatie web site www.k\'goodluck.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 9