Burendag in de Sjem Cursus klassieke muziek Burendag levert Hertog Jan van Beijerenlaan 950 op Verkeersveiligheidsdag succesvol Oktober start ronduit herfstachtig Het weer van volgende week... Fiori Musicali prijswinnaar Tenso-concours Workshops in de herfstvakantie Kinderboeken week bij bibliotheek Dirksland Cursus zelfverdediging voor meiden Klederdracht- Jongerendienst groep EIIAt1DEri-t1IElJW5 Atelier Galathea: Dode hoek Veiligheidsacademie PAGINA 4 VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 MIDDELHARNIS - Als je afgelopen zaterdag de Sjem in kwam, kwamen de heer lijke geuren al op je af. Het was Burendag. En het was het tweede jaar dat het Albeda College in Middelharnis deze dag organiseerde. De cursisten van de 'inburgering' hadden hun buren uitgenodigd in hun school voor een gezamenlijke viering van het Suikerfeest en Burendag. Veel mensen kwa men mee en lieten zien dat ze echte buren zijn. Een praatje met de buren is voor iedereen belangrijk of je nu uit Nederland, Soma lië, Irak, Thailand of Rusland komt. Daarom werd de dag in de Sjem een groot succes en de organisatie hoopt dat het bij gedragen heeft tot een goed onderling contact, "want een goede buur is beter dan een verre vriend!" In Goedereede wordt bin nenkort weer een cursus Klassieke muziek gege ven. De volledige naam van de cursus is 'Herken nen van stijlperiodes in de Klassieke Muziek in de periode tussen 1600 en 1950'. Het is niet voor de eerste keer dat deze cursus gegeven wordt, en iedere keer was de belangstelling ervoor groot. Annelies Breen en Hans Dammers zijn weer de docenten. De cursus is voor klassieke muziekliefhebbers die inzicht willen krijgen in de verschil len tussen stijlperiodes van 1600 tot 1950: barok, klassiek, romantiek en 20ste eeuw. Aan de hand van veel muziekvoor beelden worden de kenmer kende verschillen tussen de periodes besproken, evenals het leven en werken van enkele toonaangevende componisten. De eerste avond wordt hoofd zakelijk besteed aan enkele eenvoudige theoretische muziekbegrippen die tijdens de rest van de cursus ter spra ke komen. De cursus wordt gegeven in gebouw Oostdam en bestaat uit negen (inaandag)avonden. De start is op maandag 2 novem ber om 19.30 uur. Vijf cursus avonden vallen in november, drie in januari en een in febru ari. Deelname kost 80, incl. een uitgebreide syllabus. U kunt zich aanmelden bij Agnes van Buren, Hazersweg 54, 3253 XG Óuddorp, tel. 0187 683847, e-mail henk. agnes®hetnet.nl. Inschrijving gaat in volgorde van aanmel ding. Aan de langdurige periode van bestendig weer kwam deze week een einde. We zijn nu overgeschakeld op een wissel vallig weertype, waarbij vooral de dagtemperaturen heb ben moeten inleveren. De depressieactiviteit op de Atlan tische Oceaan is zichtbaar aan het toenemen en ook de eilanden ontkomen nie^ aan de bemoeienissen van deze opdringerige lagedrukgebieden'. De komende dagen zal de bewolking de boventoon blijven voeren en regent het periodiek. Het zal even wennen zijn om langer tegen grijze en bewolkte luchten aan te moeten kijken. Een wat grotere neerslaghoeveelheid is weggelegd voor het aankomende weekend. Dan dreigt een wat actiever lagedrukgebied richting de Noordzee te kogrsen en komt dan wel erg dicht in de buurt van Nederland uit. Er zou tot circa 8 millimeter aan regen kunnen vallen en de eilan- delijke akkerbouwers zullen hier.zeer blij mee zijn. Vooral op de begin afgelopen week nog stuivende Welgronden is het droge land nog steeds zeer moeilijk te bewerken, maar er komt verbetering. Geen fraai weekendweer dus deze keer, en slechts 14-15 graden overdag! Zaterdag kan het tijdelijk nog even afge rond 17 graden worden in een korte vlaag met iets minder kille lucht. Bovendien gaat de wind ook flink aanwakkeren, zodat er voor het eerst dit seizoen een enigszins herfstachtig plaat je ontstaat. We zullen rekening moeten houden met een krachtige tot harde wind uit het zuidwesten, vooral op zaterdag. Zondag is er wat meer zon, maar ook een gure buienkans. Er zijn dan mooie Hollandse wolkenpanórama's aan het zwerk met felwitte stapelwolken in diep 'Delfts blauw'. Wat betreft de weersontwikkelingen voor de iets langere termijn is er geen dramatisch nieuws. Afgaande op de laat ste gegevens zou het rond 6-7 oktober tijdelijk zeer zacht kunnen worden. Er is zelfs een mogelijkheid van tempera turen tegen de 20 graden. Of het dan ook weer wat langer droog zou kunnen blijven is even de vraag. Nieuwe neer slagimpulsen zijn alweer getraceerd, maar de neerslagkan sen lijken toch tijdelijk even wat kleiner te zullen worden. Vaak zie je zo begin oktober een laatste echte opleving van het kwik. Zo was het in 1985 (en ook in 1986) opval lend warm gedurende de eerste oktoberfase. Het werd toen bijna 23 graden in onze zuidwestelijke contreien. Zware nachtvorst half oktober? Bel de Weerprimeurlijn op 0900-1234554. Weerman Mare Putto MIDDELHARNIS Kamerkoor Fiori Musicali is een van de drie prijs winnaars van het Tenso- concours voor amateur- koren. Fiori Musicali won met een inzending van twee delen uit de Mis van Frank Martin en Sleep van Eric Whitacre. Het koor is aangenaam verrast met het resultaat: samen met de twee andere winnende koren wordt een concert gegeven op zaterdag 17 oktober a.s. in de grote zaal van het Muziekge- bouw aan 't IJ in Amster dam. Tenso is een netwerk van acht Europese kamerkoren, waar onder het Nederlands Kamer koor en Cappella Amster dam. Het netwerk is in 2005 opgericht om uitwisseling van repertoire en sainenwerking met amateurkoren te bevor deren. Een van de activiteiten die worden georganiseerd is het concours voor amateur koren. Uit het hele land heb ben kamerkoren opnames ingezonden waaruit cle win naars zijn gekozen door een professionele jury. Van 15 tot 18 oktober a.s. vindt het Inter nationale festival voor heden daagse koormuziek plaats. Het festival, dat door burgemeester Job Cohen wordt geopend, omvat naast het concert door de winnende amateurkoren enkele andere concerten en workshops. Zie ook website WW w.tensodagen .nl. Fiori Musicali zal tijdens het concert een nieuw werk uit voeren van de Nederlandse componist Leo Samama. In zeer korte tijd moet het werk worden ingestudeerd. Op zaterdag 17 oktober wordt in de ochtend nog aan het werk gestudeerd onder leiding van een van de Tenso-dirigenten (Crete Pedersen uit Noorwe gen, Hans-Christoph Rade- mann uit Duitsland of Kaspars Putnins uit Letland). Naast dit nieuwe werk zal Fiori Musi cali o.l.v. Sietse van Wijgerden de twee delen uit de Mis van Frank Martin uitvoeren. Na het concert in het Muziek- gebouw in Amsterdam zal weer actief worden gerepe teerd voor het aanstaande concert op 7 november in de Hervormde kerk van Dirks- land., Fiori Musicali voert dan het Dixit Doininus van Han del, het Requiem van Fauré en het Te Deum van Part uit met begeleiding van een professio neel orkest en solisten. Zie voor meer informatie hierover web site www.fiori-musicali'.nl. LANGSTRAAT - Na de suc cesvol verlopen workshops in mei en juni organiseert Mirian Zimmerman van Atelier Gala thea in de maand oktober weel een aantal workshops 'Schilde ren' en 'Etsen voor volwasse nen en kinderen'. De workshop etsen is geschikt voor wie kennis willen maken met deze druktechniek, maar ook voor wie al eens eerder een wcjrkshop etsen gevolgd heelt. De workshop bestaat uit twee maandagavonden (19 en 26 oktober) of dinsdagavonden (20 en 27 oktober) van 19.4:) tot 22.15 uur. Ook voor kinderen, vanaf 10 jaar, is er de mogelijkheid om te etsen, op din.sdag 27 oktober van 10.00 tot 15.00 uur Deze etsworkshops kosten 60 en worden gegeven in het atelier aan de Langstraat te Achthui- zen. Voor kinderen in de basis school leeftijd is er op woens dagmorgen 28 oktober van 10.00 tot 12.30 uur een work shop waarbij je het portret van je lievelingsdier kunt schilde ren. In deze workshop, die ook in het atelier wordt gegeven, werk je met acrylverf op doek. Deelname kost 25. Mocht je met vrienden en/ of vriendinnen graag op een andere dag een workshop wil len volgen, kan dat in over leg dikwijls ook. Wil je meer informatie of je opgeven bel dan naar 0187 632370 of 06 30699221kijk, of kijk op de websites www.ateliergalathea. nl of www.inirianzimmerman nl. NI EU WE-FONGE -Afgelopen zaterdag was het weer Buren dag. Dit initiatief, gesteund door het Oranjefonds, maakt het mogelijk om in samenwer king met de gemeente en de buurtbewoners iets toe te voe gen aan een bestaande situatie. Dankzij Burendag hebben de bewoners van de Hertog Jan van Beijerenlaan 950 opge daan om een nieuw speeltoestel aan te schaffen in de speeltuin in hun straat, die door heel de buurt bezocht en bijgehouden wordt. DIRKSLAND - Van 7 tot 17 oktober is het Kinderboeken week. Daarom mag jij gratis bij de Christelijke Openbare Bibli otheek Dirksland, Kapoen straat 2, een boek lenen. Haal op 14 oktober een hoek en je mag het gratis houden tol 23 oktober. De bibliotheek is dan speciaal 'voor jou geopend op woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur Kies een leuk boek uit en laat het scannen bij de balie. Als je geluk hebt staat er ook nog iets lekkers voor je klaar. MIDDELHARNIS - Er zijn nog plaatsen vrij op de cursus zelfverdediging voor meiden van 12 tot 18 jaar. De cursus wordt mogelijk gemaakt door een samenwerking tussen het jongerenwerk Goeree-Over- (lakkee en sportschool Kicks uit Ciude Tonge en wordt, gegeven op woensdagen vanaf 28 okto ber van 16'30 tot 17.30 uur In de cursus wordt er nadruk kelijk gesproken over het ver mijden (uit de weg gaan) van onveilige situaties, "maar wan neer deze niet te ontwijken zijn vraagt de situatie om er voor de volle 110% voor te gaan", aldus de organisatie. De basis van de cursus wordt gevormd door eenvoudige technieken uit het Krav Maga, het zelfverdedi gingssysteem uit Israël. Juist dit systeem biedt de mogelijkheid om in korte tijd technieken aan te leren die je gemakkelijk kuni, onthouden. De technieken anticiperen op een menselijke schrikreactie in een onveilige situaüe die vaak verlammend werkt. Het lichaam is dan alleen nog in staat om grof motorische bewegingen uit te voeren, zo legt de organisatie uil. De cur sus duurt acht weken en wordt gegeven in sportschool Kicks aan de Stationsweg te Oude- Tonge. Deelname kost 25. Aanmelden kan via e-mail: helenstam@ jongeren werkgo. nl of telefonisch via nummer 06 20035128. OUDE-TONGE - De Plaatse lijke Commissie van Stichting Welzijnswerk Oostflakkee orga niseert op 14 oktober a.s. een gezellige middag met de Kle- derdrachtgroep 'Mooi Zeeland'. De groep begint met een kleine presentatie van klederdrachten van Zeeland d.in.v. korte toneel stukjes rond het jaar 1930. De middag begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 te Oude-Ionge. Aansluitend is er een potermaaltijd. Deelname kost 7,50, met vooraflietaling van 2,50. Voor informatie en aanmelding kunt u bellen naar de SWO, tel. 641344, e-mail' yvonne(5-s-w-o.nl. STELLENDAM - Zondag avond II oktober om 18.30 uur wordt in de tleretiarmeer- de Kerk te Stellendam een jon gerendienst gehouden, waarin nagedacht zal worden over het thema 'Durf jij ervoor te gaan?' Verschillende eigenschappen van God zullen de aandacht krijgen. "Hij is niet alleen een goede C;od, maar Hij heeft ook andere kanten. Hij is jaloers, als jij niet naar Hem op zoek gaat. Hij is genadig, maar ook recht vaardig", zo laat de organisatie weten. Door middel van een filmpje, een verhaal, een preek van ds. Kant en door opwek kingsliederen die de praise- band eXalt speelt, zal het the ma verder worden uitgediept. Iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Het is inmid dels een traditie dat er op het eiland in september een Verkeersveiligheidsdag wordt georganiseerd voor basisschoolscholieren. De Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid Goeree- Overflakkee (RPVGO) was ook deze keer weer de orga nisator. De Verkeersveilig, heidsdag wordt beurtelings in één van de vier eilande- lijke gemeenten gehouden. Dit jaar was de gemeente Goedereede aan de beurt. De dag werd vrijdag gehou den op het parkeerterrein Dorpstienden te Ouddorp. Tekst en foto's: Adri van der Laan De Verkeersveiligheidsdag wordt door de RPVGO gehou den om vooral de basisschool kinderen met verschillende facetten rondom de verkeers veiligheid op een speelse maitier in contact te brengen. Kinderen van alle basisscholen uit de gemeente Goedereede vvaren een gedeelte van de dag op het parkeerterrein pre sent. Hierbij werden ze op een speelse wijze geconfronteerd met tal van zaken omtrent het zich veilig in het verkeer bewegen. Zo was er een ver- keersquiz, georganiseerd door mensen van Veilig Verkeer Nederland. De fietsen van de kinderen werden gekeurd door de politie, en het Korps Landelijke Politie Diensten liet ondermeer zien hoe er met 'de laser' snelheid gemeten wordt. Ook was er op het parkeer terrein een parcours uitgezet waar de kinderen te maken kregen met verkeersregels en verkeerstekens. De kinderen konden in de praktijk zelf constateren waar de dode hoek van een vracht- wasen zit- Vanachter het stuur van een grote truck k<mden zij zien hoe lang en wanneer hun klasgenoten nog zichtbaar waren. Het meest spectaculaire was oi'l^ tli' J^^'" weer de auto dje 'over de kop ging'. Gezeten in die auto werd de kinderen op het belang van het dragen van gordels gewezen en hoe men 'i^'^ '•'^'^'S 8°'- dels k;ni ontdoen als de auto ondersteboven ligt. Dit jiiat v\aren bij de organisa tie van de Verkeersveiligheids dag ook leerlingen van de Veiligheidsacademie van het Albeda College uit Oude-7bn- ge aanwezig. Onder leiding van hun docent Kees Reits- ma verleenden de leerlingen hand- en spandiensten bij het evenement. Volgens Reitsma is deze dag bij uitstek geschikt voor de leer lingen, die vrijwel allen straks in de beveiligingsrichting hun werk zullen vinden. Hij noemde het meewerken aan de dag een goede praktijkoefening waarbij de leerlingen in nauw contact komen met het 'publiek', iets waar ze later zeker profijt van zullen hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4