Negatieve en positieve kerkcijfers Kip weet niet van ophouden... Kerk diensten Uitvoering koorwerken van Arie J, Keijzer en Louis Vierne eiiahdeh-iiieuws Weer Alzheimer Inloopavond Aanbiddingsconcert voor jong en oud Laatste historische reis dit jaar van Rotterdam naar de eilanden Vier miljoewn vierkante meter kas EIIAnDBl.t1IEUW5 Troostwoord Drs. W. Chr. Hovius MIDDELHARNIS Op zaterdag 17 okto ber 2009 worden in de Hervormde Kerk van Middelharnis twee mis sen uitgevoerd door het Opera en Oratorium- koor Zuid West .Neder land. Uw auto én caravan MIDDELHARNIS Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard nodigt belangstellenden uit voor haar eerstvolgen de inloopavond, woens dagavond 7 oktober a.s., in het Wijkcentrum te Middelharnis, waar mevrouw A. van Len ten van Careyn hoopt te spreken over het onder werp 'Ketenzorg'. Zondag 4 oktober 2009 Jae, dat is wat et glas van Oóstflakkee betekent Ik overdrieve niet, want gaet et mar es nae Et liekent niet zo veul as je hectares rekent mar 't is 'n gróót gebiejd dat kasje-zes zal gae In dat is aoles niet, want laemen niet vergete Et wegenet d'r rond dat is daer nog nie hie Dat is haest net zo veul. M'n mile d'r van wete! Flakkee wordt opgeofferd an de industrie Je ken dat van D'n Haeg onmeugelek begriepe Gröotschaelege febrieken ploffe ze hier neer in plekke van wat glas van 't Barendrechtse type Ze doewe volges mien ons eiland bie d'n beer Et wor móoj opgedae, mar loetje niet misleije Verkiekje eige niet op "werkgelegenheid" Al zalle ze d'r licht 'n glad verhael van breije mit meer van zukke zoeken waerje niks an heit 'nfaer of wat gelee hao wiele kenne leze toen dat gröótschaeleg glas voor hier ter spraeke kwam dat de provinsje zèllefdat heit ofgeweze Want toen lag Oóstflakkee "te ver van Rotterdam" In, ienkeld Oóstflakkee mag noe z'n óórdeel geve Daer ziejek nóg 'n haer die in de butter zit Twint dazze bie GS naer êên gemeente streve gieng dit anêêns ampart.Jae, hoe verklaerje dit? 't Is onze hêêle streek die strakjes op gaet draoje yoor aole konsekwènsjes van zo'n rampbesluut Want die d'r goewd mee binne, laete 't haer weer waoje Die brienge aol dat glas, in haele 't nistje uut Maartje van Melissant PAGINA 2 VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 Ethiek Onduidelijkheid Eigenlijk neerst er al gerui me tijd <)nduidelijkheicl over het ledental van de Protes tantse Kerk in Nederland. Immers, in de maand juli publiceerde de SMRA - die de totale leden registratie onder de hoede heeft - dat het totale aantal leden zou liggen op 2,3 miljoen. Maar enige weken daarna meldde de Vereniging voor Kerkrent- meesterlijk Beheer, de VKB, dat gedacht moet worden aan een aantal van 2,1 miljoen leden. Bij dit laatste aantal moeten ook de doopleden en anders geregistreerden inge calculeerd worden. Onder het eerstgenoemde, en dus grotere getal, zouden ook geteld zijn de partners van de leden van de PKN, die zelf niet tot een kerk beho ren, of inge.schreven zijn bij een ander kerkverband, en een deel van de niet gedoop- ten. Voorheen kende men in de Nederlandse Hervormde Kerk belijdende-, doop- en geboorteleden. Zeker zal de manier van telling invloed hebben op het getal, maar onduidelijkheid schept ver warring En voor het te voe ren beleid, ook in financieel opzicht, is dat vervelend. Geldwerving Te lezen was dat de Raad voor de Plaatselijke Geldwer ving om te beginnen de Kaski opdracht heeft gegeven een nader onderzoek naar het ledental in te stellen. Want men wil duidelijkheid erover krijgen hoeveel inkomsten ver wacht of gehoopt kunnen wor den tot verdere besteding. Het onderzoeksinstituut rekent in het jaar 2030 op een halvering van het aantal kerkleden, dat dan omstreeks 1 miljoen zou bedragen. Weliswaar is de toe komst niet duidelijk voorspel baar, maar voor de afstemming van het landelijk en plaatselijk beleid kan men niet buiten de cijfers. En de prognosecijfers, zowel van de SMRA als van het Kaski-rapport, zijn duidelijk negatief. Vermindering en verkondiging Weliswaar geeft de penning meester van de al genoemde Raad voor Geldwerying in een laatste zin aan zich ervan bewust te zijn dat het wezenlijk niet gaat om het ledental maar wel om de verkondiging van het Evangelie. Dat is naai- mijn oordeel een terechte opmer king. Maar deze is niet sussend en in slaap wiegend bedoeld. Er zijn wel terdege zorgen over de wegloop van kerkleden. Voor al in de, als ik deze nare term mag gebruiken, niet-rechtse gemeenten zet de tendens van kerkverlating door. Ik bedoel daarmee niet te zeggen hoe behoudender van richting des te beter de verwachdng van leden te kunnen vasthouden. Wel meen ik dat de kerk valt of staat met de rechte predi king van zonde en genade, van oordeel en behoud, van wet en evangelie. Niettemin zijn we ook gewaarschuwd, en dan niet in de eerste plaats door een onderzoeksbureau of door bepaalde Raden in de kerken. Want komt niet bij ons boven de uitspraak van de Zaligma ker: 'Doch de Zoon des men sen, als Hij komt, zal Hij ook geloof vinden op de aarde?' (Lukas 18:8) Let wel. Hij zegt niet 'zal Hij nóg geloof vinden?' Het geloof in Hem zal er tot Zijn wederkomst zijn, evenals er op de dag van Zijn weder komst ook gelovigen op aarde zullen zijn, die Hem belijden met mond en hart. Maar Hij bezigt het woordje 'ook', het gaat Hem dus om dat geloof dat blijft volhouden, zoals de weduwe deed bij en tegenover de onrechtvaardige rechter. En daarom is er juist voor ons allen reden tot zelfonderzoek. Kennen wij, ondanks dat veel tegenvallers en beproevingen ons deel kunnen zijn, toch dat volhardend geloof, dat niet teleurstelt? Ook positieve cijfers Tegenover de negatieve cijfers die ons best bezorgd kunnen doen zijn staan ook positieve getallen, als het gaat om inkomsten voor kerk en gemeenten. Vrijwillige bijdra gen zijn in het afgelopen jaar in aantal en grootte toege nomen. En bij de hierboven behandelde negatieve cijfers over ledenverhes wordt de ver wachting geuit, dat het kleine re, trouwe deel gemeenteleden dat zal overblijven, de roeping verstaat om kerk en gemeente te onderhouden en dus per persoon meer zal bijdragen. In het verleden is nog wel eens gesproken over 'de Gide- onsbende' onder de gelovige kerkmensen. Laten we onszelf daarbij maar niet bij voorbaat een pluim op de hoed steken, maar wel is waar dat er altijd een trouw, meelevend deel van de gemeente het geldelijk nooit laat afweten. In het laatste Bijbelboek wordt in de beginhoofdstuk ken een beeld van de Kerk van Christus op aarde gegeven in de presentatie van de brieven aan de zeven gemeenten. En in opdracht van de Heiland wordt aan de engel of voor ganger van de gemeente van Filadelfia geschreven 'want gij hebt kleine kracht en hebt Mijn woord bewaard en mijn Naam niet verloochend'. Wat een heerlijke bemoediging, toch? Is dat ook op ons van toepassing? Het ledental van kerken en gemeenten zal zeker in de komende jaren krimpen. Kerkgebouwen zullen worden afgebroken, verdwijnen of een totaal andere bestemming krijgen. Maar de Heere staat in voor Zijn eigen werk en zal ook in de eindtijd, waar dan ook op aarde, gelovige kinde ren hebben die zich voor Hem niet zullen schamen, ook niet in het uur en in de hitte van de vervolging. Uit hun belijdenis, werken en gaven zal blijken hoezeer zij Hem liefhebben. Die Zichzelf gegeven heeft tot een volkomen verzoening voor hun eeuwig behoud. Zijn ook wij door genade Hem trouw? NIEUWE-TONGE - Groot was vorige week de verbazing van de Nieuwe-Tongse Jaap Brooshoofd. Eigenlijk woont hij te OiideTonge, wan't het plekje op de hoek Battenoord- sedijk/Oudelandsedijk, waar hij woont, is Oude-Tongs grondgebied. Maar metter woon is Jaap en zijn gezinnetje toch helemaal gericht op het op steenworp afstand liggen de Nieuwe-Tonge. Het beken de kippenhoeiye aldaar, in Nieuwe-Tonge wel het 'Hoek je van Jaap Brooshoofd', of gewoon 'Het hoekje van Jaap' genoemd, is een plek waar velen iedere dag langskomen. Daar woont het gezin, in hun knusse huisje met aangebouw de evenzo knusse schuur. Daar loopt regelmadg ook hun hond, die passanten voorbij laat gaan terwijl 'ie een hou ding aanneemt van 'nog twee tellen en ik pak je...', hoewel het daarbij blijft. Momenteel is in die schuin- door middel van wat hooibalen een leuk hoekje ingericht met bolchrysanten, die voor het goede doel te koop zijn: kinderdagverblijf 'Galiopse' in Suriname van de uit Nieuwe-Tonge afkom stige Anneke Bruggeman. En in nóg 'n hoekje in diezelfde schuur, daar loopt de verba- Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-lnuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl(e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensbericliten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Biadmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 187930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.Cl .108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). zing van Jaap Brooshoofd. Want hij keek z'n ogen uit toen vorige week één van z'n kippen aan kwam zetten met in zijn kielzog niet minder dan 21 kuikens! Laat normaal gesproken zo'n kip rond de 5 kuikens uitbroeden - in de periode mei/juni, daarna is 't zo ongeveer wel gebeurd - maar deze Witte Leghorn weet kennelijk niet van ophouden en lijkt deze verrassing spe ciaal te hebben bewaard voor de naderende 4 oktober: Die rendag. "Zó laat nog kuikens, dat heb ik nog nóóit meege maakt!", zegt Jaap. "'t Geeft wel aan dat de natuur goed in de war is, met die hogere temperaturen die we meema ken". Hij weet inmiddels dat moederkip haar nest in de slootkant heeft gehad, tussen 't riet. Maar met 't komende herfstweer dat is opgegeven, heeft hij hen en kiekens naar binnen gehaald, voor 'n veihg plekje in die knusse schuur. Bfai en foto; Ham Villerius In 1987 componeerde de op Goeree-Overflakkee geboren organise en componist Arie J. Keijzer zijn Mis in D voor 8-stemmig koor en orgel. Deze mis is nog maar één keer uit gevoerd en wordt nu met toestemming van de compo nist zelf voor tweede keer uit gevoerd in de kerk waar hij vroeger zelf vaste organist is geweest. Het orgel zal worden bespeeld door Arjen Leistra, oud-leer- ling van Arie J. Keijzer aan het Rotterdams Conservatorium. Naast de Mis in D van Arie J. Keijzer wordt ook de Solemn Mass, opus 16 van Louis Vier ne (1870-1937) uitgevoerd. De uitvoering staat onder leiding van Bas van Hou te, eveneens oud-leerling van Arie J. Keijzer en dirigent van het Opera en Oratoriumkoor Zuid West Nederland. Het concert vangt aan om 20.00 uur. De kerkdeuren gaan open om 19.30 uur. Toegangskaarten a 12,50 iZuUen worden verkocht voor aanvang van het concert, maar zijn ook te reserveren via de website van het koor www.ook- zwn.nl. Het Opera en Oratoriumkoor Zuid West Nederland heeft naam gemaakt op Goeree- Overflakkee door het uitvoe ring van de Mattheus Passion van J.S. Bach in 2005 en 2006, de uitvoering van het Requiem van W.A. Mozart in 2003 en het Requiem van G. Verdi in 2008. Op 27 maart 2010 zal het koor opnieuw de Mattheus Passion uitvoeren in de Hervormde Kerk van Sommelsdijk. Heeft u belangstelling om met het koort mee te zingen, dan kunt u voor nadere informatie kijken op de website of contact opnemen met Wim de Wit, tel. 0187 487144. Het koor heeft nog enkele vacatures voor sopranen en tenoren. in vertrouwde handen De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Onder leiding van deskundige gesprekslei ders krijgt men hier voorlich ting over allerlei aspecten van dementie. ledere bijeenkomst staat een onderwerp centraal. De bijeenkomst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt onge veer een half uur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discussie te gaan. Er is volop ruimte voor discussie en het uitwisselen van ervaringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun pro blemen in 'alle openheid naar voren brengen. Ook is er op deze avonden een informa- tietafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken en met elkaar wor den nagepraat. Het program ma duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de deuren gaan open om 19.00 uur. De entree is gratis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. De Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvrien- delijk en rookvrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoer, alsook de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. Kunt u niet komen omdat u iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuyen, tel.: 0187-485344. De Alzheimer Inloopavond te Middelharnis is een activiteit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard. De avonden zijn er voor voorlichting, ont moeting, gesprek en lotgeno tencontact. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. A. A. F. van de Weg, Soest. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. W. J. C. van Blijderveen, Meerveld en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur ds. P. van de Voorde en 18.00 uur ds. Hvan Gin- kel - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. W. Wind en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem, 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer J. Strietman en 18.30 uur ds. J. Smink en de heer R. van Eijle. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. L. Plug, Wil- lige-Langerak -• Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. van der Ham, Zoetermeer en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf - Her steld Herv. Gem. 11.00 uur kand. M. Diepe veen en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden - Geref. KerklO.OO uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. A. W Estié. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oosterland, Ope ning winterwerk en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellen- dam - Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenliuis: 14.30 uur ds. L. J. Lingen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 imr ds. M. Verduin, Zeist - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.15 uur ds. A. van Wijk, opening win terwerk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur student A. P. Baaijens. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder, Kootwijk en 18.00 uur ds. C. G. Visser, Zwijndrecht - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T W. van Benne- kom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, v.m. bediening Heilige Doop en opening winterwerk - Exodus 10.00 uur (H.A.) ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer j. de Gans. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Blom, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. W. M. van Laar - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur prof. dr. T. M. Hofman en 18.00 uur ds. H. H. de Haan - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. A. van Houdt. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. Ver duin en 18.00 uur ds. H. J. T. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer en 18.00 uur kand. L. Krooneman, Putten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P M. van 't Hof en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student A. E Baaijens - Evangelie Gem. Flaldtee 10.00 uur de heer H. P. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 enk 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heihg Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. B.J. van Vreeswijk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. Speelman en 18.00 uur ds. R C. Koster. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur kand. M. K. de Wilde, Rid derkerk - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele, bediening Heilig Avondmaal en 16.00 uur kand. G. Kater, Kruiningen, dankzegging Heilig Avond maal - Geref. Kerk 9.30 uur ds, B.J. Oldenhuis en 18.00 uur de heer Mulder - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 19.00 uur de heer Maljaars. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kra- hngen. Ridderkerk. Marcel en Lydia Zimmer. OL'DDORP - Zatprdagavond 10 oktober wordt er in de Gereformeerde Kerk in Oud- dorp een aanbiddingsconcert georganiseerd. Medewerking aan dit concert wordt verleend door Marcel en Lydia Zimmer. De avond staat in het teken van aanbidding en lofprijzing, een avond met mooie muziek en een boodschap. Volgens de organisatoren is dit de gele genheid om vrienden, buren en kennissen mee te nemen. Het is een avond voor alle leef tijden. In het voorprogramma speelt de praiseband Exalt. De avond begint om 19.15 uur Om 19.00 uur staan de deu ren van de kerk voor iedereen open. De toegang is vrij. Meer info: 0187-493515. Website: www.marcelenlydia.nl De laatste Combitocht van dit jaar, georganiseerd door RoMeO en RTM, vindt plaats op woensdag 21 oktober. De reis brengt de deelnemer terug in de sferen van de jaren vijftig van de vorige eeuw. Om 9.15 uur vertrekt een historische RET-tram van het Heemraad- splein naar Carnisselande. Deze keer is het vertrek van het Heemraadsplein omdat de tramsporen op het Willems plein worden vervangen. Van Carnisselande rijdt een histo rische streekbus via de Hoekse Waard, over Goeree-Over flakkee naar Ouddorp. Bij de RTM Remise aan de voet van de Brouwersdam wacht èeh stoomtram om de deelnemers naar het eindpunt Middelplaat Haven te brengen, waar wordt overgestapt op het m.s. Greve- lingen voor een rondvaart over het Grevelingenmeer. Op de heenweg wordt een kof- fiestop ingelast bij een voorma lig tramstation van de RTM. De deelnemers krijgen koffie met appelgebak geserveerd. In Ouddorp is gelegenheid om het museum en de remise van de RTM te bezoeken. Bovendien wordt daar op vertoon van het deelnamebewijs een lunchpak ket uitgereikt. De stoomtram vertrekt om 13.30 uur van de RTM Remise naar Middel plaat Haven. Na de rondvaart vangt de retourrit aan, volledig per bus is via Voorne-Putten naar het Heemraadsplein. De terugkomst op het Heemraad splein wordt rond 18.30 uur verwacht. Deelname aan deze dagvuUende combitocht kost 45 p.p., incl. koffie met appel gebak en lunchpakket. Het Heemraadsplein is vanaf het Centraal Station te bereiken met tramlijn 4 (richting Marco- niplein), en ook met de metro (overstappen Churchillplein, uitstappen station Coolhaven). Er is een parkeergarage aan de Nieuwe Binnenweg. U'kiihtféséfveren voor déze tocht d.m.v. een briefkaart aan RH. Hekking, ErfVoort 32, 2211 DE Noordwijkerhout, of een e-mail aan paulenbrenê ziggo.nl, of per telefoon: 06-20082503, met vermelding van het aantal personen. Deel name is beperkt tot 75 perso nen. Naast het beleven van een historische reis steunt u met uw deelname het vrijwilligerswerk aan restauratie en onderhoud van het historische materieel van RoMeO en RTM. Zie ook de websites www.stichtingro- meo.nl en www.rtm-ouddorp. nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2