Dodelijk verkeersongeval Vier burgemeesters bijeen voor huldiging nabij Ouddorp vrijwilligers op jaarlijkse Donateursdag RTM Onrust en wrevel aan vooravond van overleg mogelijkheid grootschalige glastuinbouw Kwestie te ingewikkeld voor kortgeding 3773 FIH 82e jaargang Nr. 7852 Vrijdag 2 oktober 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Compliment OOSTFLAKKEE - Als opmaat voor de komende gesprekken over een definitieve locatie voor duur zame glastuinbouw, waarbij als het aan de provin cie Zuid-Holland ligt Oostflakkee als één van twee mogelijke gemeenten duidelijk in beeld is, nemen onrust en wrevel in raad en gemeente toe. Niet ver wonderlijk omdat er enerzijds nog veel onduidelijk heid bestaat en anderzijds politici (PvdA-raadsfrac- tie) snel vragen beantwoord willen zien hoe eventu eel grootschalige glastuinbouw in Oostflakkee zich verhoudt met de toekomstvisie Oostflakkee, groene poort van de delta. Dit met de wetenschap dat het eindrapport over het onderzoek naar geschikte ont wikkelingslocaties begin oktober openbaar is en de provincie Zuid-Holland op woensdag 27 oktober in een besloten bijeenkomst het Algemeen Bestuur van het ISGO als eerste over de inhoud zal informeren. Manipulatie Excuses Projecten Ooitgensplaat OUDDORP - De jaarlijk se Donateursdag van de Museum Stichting voor heen Rotterdamsche Tram weg Maatschappij (RTM) op het remiseterrein aan De Punt te Ouddorp was in alle opzichten een feeste lijke happening met unieke hoogtepunten. Liefst vier burgemeesters, met ambts keten, hadden de uitnodi ging van stichtingsvoor zitter Roel Sparreboom aanvaard om op hun vrije zaterdagmiddag toch op het tramwegcomplex in fimc- tie te treden. Burgemees ter Ger van de Velde ont ving op haar grondgebied de collega's Renden (loco Schouwen-Duiveland), De Jong (Westvoorne) en Salet (Spijkenisse). Aanleiding vormde de huldiging van drie vrijwilligers die ieder de versierselen kregen opgespeld behorend bij hun Koninklijke Onder scheiding, Lid in de Orde van Oranje Nassau. Enkele honderden belangstellen den woonden onder stra lende weersomstandighe den dit evenement bij. Door Jaap Ruizeveld Op zijn bekende joviale wijz*" leidde de stichtingsvoorzitter de huldigingsceremonie. Als gold het een dienstopdracht was het eerst de beurt aan Henk Ontrop uit Renesse om in de schijnwerper te staan. Hij was de laatste chef Goederen vervoer bij de RTM. Als vrij williger heeft hij nu al 40 jaar zich ondermeer verdienstelijk gemaakt als archivaris en als aiitobiisdeskundige. Loco-bur gemeester Renden had veel bewondering voor de inzet van de heer Ontrop en voor alk andere collega-vrijwilligers. Publicaties van Henk Ontrop over de RTN4 zijn niet alleen DegehvMigdi \'ii/-,ri!li!^i'rs mei 'luin' hitr^iiiieeiwlr): l'.in.r. Ilciik Ontnip mei locii-bnrgi'ineester l'uiiden, Rimts van tien liJ i Ad Poorlvliet mei burgemeester De Jong, burgemeester Van de Velde en voorzitter Roel Sparreboom van het RTM-museum. ,7 /-, Folu: Hans I dierias in ons land maar zelfs tot in Rusland bekend aldus de loco- biMgemeester, die alvorens hij de koninklijke onderscheiding kon uitreiken even op vrijwil liger Henk moest wachten omdat die graag in vol ornaat, in het RTM-pak en mét de pet, deze hulde in ontvangst wilde nemen. Een lintje, een Koninklijke Onderscheiding als Lid in de Orde van Oranje Nassau, was er ook voor Ad Poortvliet uit Rockanje. Burgemeester De Jong gaf aan dat de heer Poort- vliet tot 1966 ook op de tram had gereden. De laatste ritten gingen toen al niet meer naar Oostvoorne. Ad is een techni cus, alom gewaardeerd, die nu zelfs als vrijwilliger een "eigen" kraan op dit museumcomplex heeft. Als laatste mocht Rinus van den Tol uit Spijkenisse aantre den. Een man die rijtuigen en stoomlocomotieven mee helpt restaureren en in bedrijf bren gt"' Een vrijwilligersactiviteit die hij ook nog combineert met een functie bij Akzo Nobel en een liefdevolle zorg voor moe der en familie. Een man met veel toegevoegde waarden, aldus burgemeester mevrouw Salet. Ook zij speldde de ver sierselen op behorend bij de Koninklijke Onderscheiding. Roel Sparreboom complimen teerde nog eens extra de drie onderscheiden vrijwilligers en in hen allen die zich dagelijks inzetten voor het behoud van het RTM-erfgoed alsmede op een verdere uitgroei. Het fotomoment kon niet tegen een beter decor dan liefst vier stoomlocs worden afgewerkt. Daarna konden de belangstel lenden alle aanwinsten bewon deren zoals molorwagen M67 en opnieuw twee fraai geres taureerde rijtuigen. De dona teurs en belangstellenden maakten ook graag een ritje met de tram naar Middelplaat en terug. Vooralsnog de eind halte, maar als alles mee zit komt daar volgend jaar toch de lang verwachte uitbreiding van de lijn naar Scharendijke op Schouwen-Duiveland. De RTM geeft met haar museum en de stoom- en dieselritten op en langs de Brouwersdam een unieke invulling in het recrea tieve aanbod van mogelijkhe den op de Kop van Goeree. De Donateursdag, waar oude bekenden elkaar ontmoetten en veel nieuwe belangstellen den hun opwachting maakten, toonde opnieuw die meer waarde aan. En dan is het goed dat vrijwilligers, die dat alles mogelijk maken, in het zonnetje worden gezet. OL l)lH)Rl'-Op de N57, nabij de Haven van Ouddorp, heeft in de vroege morgen van jl. woensdag een ernstig verkeers ongeval plaatsgehad waarbij een automobilist om het leven is gekomen. Door nog onbe kende oorzaak is rond kwart over zes een 21-jarige auto- bestuiuder uit Hellevoetsluis, komend uit de richting Oud- ilorp, frontaal op een vrachtwa gen geklapt die uit de richting Zeeland kwam en bestiund werd door een 61-jarige man uil Ridderkerk. De vrachtwa- gencliaulleur, die op weg was voor levensmiddelenbevoor- lading van zorginstellingen op Goeree-Overtlakkee, pro beerde de personenauto nog te ontwijken, maar dat lukte niet meer In plaats daarvan kantelde door de uitwijkma noeuvre de vrachtwagen en kwam deze half op de weg en half in de berm op z'n rech terkant terecht. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. Zijn voertuig was aan de bestiunderszijde geheel opengereten, en het slachtoflër moest door de brandweer uit het voertuig worden geknipt. De vrachtwagenchaufTeur werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland en krijgt tevens hulp voor trau maverwerking aangeboden. Het was de laatste werkdag van de man. De N57 is lange tijd in beide richdngen afgesloten geweest. De politie onderzocht de toedracht van het ongeval. Tekst en futo's: Hans \'illi'}iiii MELISSANT - De Rechtbank te Rotterdam heeft vrijdag 25 september uitspraak gedaan in een kort gedingprocedure tussen de Hersteld flerv. gem. en de Herv. gem. te Melissant. De Herv. gem. had in kort geding uitvoering gevorderd van de definitieve voorziening die de Gommissie Bijzondere zorg met betrekking tot Melis- sant heeft gegeven. De Recht bank beveelt de hersteld herv. gem. in haar vonnis, dat zij de Herv. getn. - direct - de gele genheid geeft kerkdiensten te houden en bijeen te komen in het Verenigingsgebouw. De eisen van de hervormde gemeente, samenhangend met de rest van de Definitieve Voorziening, acht de rechter voor een kort geding te inge wikkeld en niet voldoende spoedeisend. De Rechtbank Door Jaap Ruizeveld AHeidoM BVKloMtenrtg «17 ALNoonieoo> zegt daarmee dat deze vra gen alfcen met succes ni een gewoon geschil aan de Recht bank kimnen worden M)Oige- legd. De Rechtbank verklaart zijn vonnis uitvoerbaar bij voorraad. Dit wil zeggf" "at het direct moet worden nage leefd, ook als er nog l^ger beroep tegen het vonnis zou worden ingesteld. Een presentatie die verzorgd wordt door Royal Haskoning. Daarna is het de beint aan de raad van Oostllakkee om met gedeputeerde Van Dijk de con clusies en aanbevelingen in het heikele eindrapport te bespre ken. Volgens een voorlopige planning neemt GS op 10 november een definitief stand punt in en zal, na overleg in de statencommissie, het dossier op 27 januari 2010 ter besluit vorming voorgelegd worden aan Provinciale Staten. Volgens waarnemend bur gemeester Heijkoop van de gemeente Oostflakkee, tijdens de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdag, is deze procedure verdedigbaar. Het past binnen de afspra ken van gelijk optrekken \'an alle gemeenten op Flakkee. Het gaat om een belangrijk onderdeel in de eilandelijke structuurvisie. Daarbij is afge sproken dat gemeenten elkaar gelijktijdig en goed informeren en ook geïnformeei;d worden. De procedure is zorgvuldig en de betrokkenheid en positie van de gemeente Oostflakkee is geborgd. Een zienswijze die niet door alle politici werd gedeeld, in tegendeel. Nelly van Dijke (PvcL^) wilde meer informatie over het onderwerp. "Dat is nodig willen wij goed voorbe reid aan het gesprek met de gedeputeerde kunnen deelne men". Het college, bij monde van wethouder Van der Valk, zegde dit toe. "Wij hebben met onze inwoners, klankbord groepen, raad en college in 2008 de toekomstvisie vastge steld", zei mevrouw Van Dijke. "Hoe verhoudt zich grootscha lige glastuinbouw met deze visie? Wat is of kan voor het eiland, en voor Oostflakkee in het bijzonder, nu de meer waarde zijn van grootscheepse ingrepen in het landschap? Een groene gemeente verbon den met water, investeren in een aantrekkelijk landschap en natuur, met onder andere hoger geschoolde arbeid en kennisintensieve bedrijvig heid. Dat zijn toch de kernpun ten in onze structuurvisie?" Van de Ree (VVD) trok alle registers open. "Dit is en wordt een discussie die wij niet wensen. Niet wij, maar ande ren moeten aantonen wat de meerwaarde zou kunnen zijn. Grootschalige glastuinbouw is hier geen item. Door de provincie is in het voortraject waardeloos werk geleverd. Ze zoeken het maar uit. De nu voorliggende procedure, in de raadsbrief cryptisch omschre ven als 'informatie van GS aan de regio', is voor ons niet acceptabel", aldus de VVD-er. "Het riekt naar manipulatie". De toelichting van de burge meester nam Van de Ree voor kennisgeving aan. "U loopt bij dit punt al vooruit, terwijl wij uitgaan van een soeverein Oostflakkee", fulmineerde de liberaal. Van Gurp (SGP) maakte een gewaardeerd gebaar richting coalitiefractie PvdA. Naar aan leiding van zijn woordkeuze in de stemverklaring over het onderwerp conflict gemeente en ondernemer in de raad van 13 augustus. "Ik stelde toen dat enkele opvattingen van de PvdA in strijd waren met het dossier en de werkelijkheid. Als ik daarbij de suggesrie gewekt heb dat ik leugenaar bedoelde, dan spijt me dat zeer en bied ik mijn excuses aan. Ik had moeten zeggen; Zoals het ons inziens is gegaan". Burgemeester Heijkoop prees de wijze waarop Van Gurp dit bekendmaakte. "Zo kan het dus ook worden opgepakt door politici bij misverstan den", zei hij. Aan het begin van de verga dering waren de geloofsbrie ven onderzocht van de heer B.W. de Vos uit Ooitgensplaat en kon deze, na installatie en bloemenhulde, als nieuw frac tielid voor de PvdA zijn zetel innemen. Uitvoerig kwam de stand van zaken op tafel van de projecten Oude-Tonge en Ooitgensplaat. In feite een actieve informa tieplicht van het college over voortgang, ontwikkelingen, mee- en tegenvallers. In Oude- Tonge staat de renovatie van het centrumgebied, het Kaaiplein met alle daaraan gekoppelde activiteiten centraal. Gestreefd wordt naar een autoluwe zone, met aantrekkelijke faciliteiten voor bewoners en recreanten. De problematiek van bereik baarheid met de auto voor omwonenden en afsluiting van de Zuiddijk moet nog worden ingevuld. Gesprekken met betrokkenen zijn ingepland. Een definitief ontwerp kan in oktober nog eens worden getoond en dan worden ver taald in een bestek dat leidt tot de herinrichting van de Kaai en omgeving. Twee items springen er uit. Het Verkeers- circulaueplan (VCP) kan pas in het voorjaar van 2010 worden ingevoerd omdat dit wacht op de oplevering van het parkeer dek. Financieel moeten er nog stevige gesprekken volgen nu GS de gevraagde subsidie van 400.000 euro vooralsnog niet wil verstrekken. Dat zou dan tot versobering van het project leiden. Het college is ontstemd, maar heeft de strijdbijl richting provincie opgepakt. Voor Ooitgensplaat staan er aantrekkelijke plannen op sta pel, maar er heerst ook grote onzekerheid over een snelle uitvoering. Fort, Havenge bied, Kaai en Voorstraat, oude Raadhuis en onder andere het bedrijventerrein aan de Dorpsweg. .-^lles passeerde de revue. Welke deelprojec ten wel, en welke beslist niet op korte termijn gerealiseerd kunnen worden, hangt mede af van support van betrok kenen. Zo lijkt woningbouw aan de Lindelaan van de baan maar het cenlrumprojecl, dric- in-een, met de schoolontwikke ling, gaat de goede kant op. De raad zal in november een con- ceptplan kunnen bespreken en alles wordt aangewend om op 17 december besluiten te kunnen nemen. Er moet veel gebeuren in Ooitgensplaat; daarover is men het eens. Een cosmetfsch likje werkt niet. Van scepsis naar ontwikkeling is de weg, en iedereen moet meedoen, inclusief bouwver enigingen. Van de Ree vond het een beetje gemakkelijk de opmerking te horen dat de bevolking afwachtend zou zijn. Juist vanuit de bevolking zijn er initiatieven gekomen, stelde hij. Wethouder Van der Valk gaf aan dat er bij de provincie een aanvraag is ingediend voor een uitvoeringssubsidie her structurering bedrijventerrei nen Tonisseweg en Dorpsweg. Inmiddels heeft de gemeente de bouwvergunningaanvrage afgewikkeld voor bakkerij De Ruiter aan de Dorpsweg voor een nieuwe vestiging na de verwoestende brand, eerder dit jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1