Sprokkelmarkt Emmaüskerk Kunstwereld beschildert kalveren voor behandeling kinderen met Sanfilippo Syndroom Opnieuw brand op Johannahoeve Uniek Flakkees concert in Dirksland EllAriDEII-IIIElJWS Stichting Kinderen en Kansen timmert aan de weg Het Sanfilippo Syndroom Scootmobiel- cursus Programma De Rarekiek Nogmaals Stichting Volière Oud papier Goedereede Najaarsverkoping Zaterdagavond jeugdwerk weer van start EIIAt1DEt1-niEUW5 Kinderen en Kansen Kalveren Markten PAGINA 2 DINSDAG 29 SEPTEMBER 2009 MIDDELHARNIS - De activiteitencommissie van de Emmaüskerk orga niseert op vrijdagavond 2 oktober van 18.30 tot 21.30 uur en zaterdag 3 oktober van 10.00 tot 15.30 uur een sprokkelmarkt in en rond hun kerk aan de Koningin Julianaweg 64 te Middelharnis. Net als voorgaande jaren wordt er een grote rommel markt opgezet, waarbij ook de kramen met goedzooi en beterzooi niet ontbreken. Natuurlijk kunnen boeken- en muziekliefhebbers lekker snuf felen lussen de uitgestalde boe ken en platen. Naast alle tweedehandsspuUen is er genoeg nieuw te kopen. De creakraam heeft dit jaar bijvoorbeeld zeer veel te bie den: bolchrysanten, nestkast jes, kalebassen, theekistjes, pindakransen, ansichtkaarten, etc. Verder worden er op de markt kettingen en kantklos- werk verkocht. De lekkerbekkenkraam heeft overheerlijke zelfgemaakte jam in diverse smaken, taar ten, cakes, arretjescake, koek jes, advocaat, bami, nasi, etc. etc. Daarnaast zijn er aardap pels, appels, peren en kaasjes te koop. Warm van de plaat kunt u kruukplaetjes kopen of een gebakken visje (zaterdag) en nieuw dit jaar is de verkoop van oliebollen. Voor de kinderen is er een ruim aanbod aan tweedehands speelgoed. Daarnaast kunnen ze sjoelen, blikgooien, lolly- trekken, de naam van een hond raden, grabbelen, enveloptrek- ken en/of worden geschminkt. Dit jaar zijn er voor de kin deren strippenkaarten van 2,50 te koop, waarmee de kinderen bij de betreffende kramen kui'inen betalen. Ze hoeven dan niet met los geld rond te lopen en kuimen zelf kiezen aan welke activiteiten ze deel willen nemen. Op de kaart staan 5 strippen van 0,50. Zodra de strippenkaart vol is, krijgen ze een glaasje limonade aangeboden in ons eetcafé. Natuurlijk is het ook mogelijk om bij elke activiteit naar keuze contant te betalen of met de strippenkaart speel goed te kopen. Tijdens de markt zal regel matig een verloting worden gehouden. Hiervoor liggen mooie prijzen klaar. Bovendien kunt u voor 3,00 een verras singsdoos kopen. Bijna elke doos is anders qua inhoud. U mag zelf uw doos uitkiezen en de inhoud wordt pas na het uitpakken onthuld. Wij hopen natuurlijk op blij verraste gezichten na het uitpakken! Mocht u na alle indrukken dorst en/of honger hebben gekregen, dan kunt u ons gezellige eetcafé bezoeken. Hier verkopen we naast koffie/ thee en frisdrank ook een plak je cake, broodjes of soep. Wilt u liever iets snacken dan staat buiten een patatkraam, waar patat en broodjes hamburger worden verkocht. DIRKSLAND - Op zater dag 10 oktober a.s. organi seert de Stichting Muziek Manifestatie Goeree-Over- flakkee (sMMgo) een con cert door drie Flakkeese fanfares, met een unieke, Flakkeese programmering. De uitvoerende fanfares zijn Fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam o.l.v. Arie Stolk, Fanfare-orkest Vooruit uit Oude Tonge o.l.v. Jurgen Nab en de Koninklijke Muziekver eniging Sempre Crescendo uit Middelharnis-Sommelsdijk o.l.v. interimdirigent en erelid Arie Stolk. Het programma bestaat louter en alleen uit muziek die speciaal voor deze fanfares is gecomponeerd, werken die door Flakkeese componisten zijn geschreven en muziek die óp en geïn spireerd dóór het ons mooie eiland, gecomponeerd werd. Enkele jaren geleden werd in opdracht \an de Koninklijke Muziekvereniging Sempre Clrescendo, het werk 'Fright'- ning White' geschreven door Rob Goorhiiis. Deze composi tie werd zelfs gebruikt als ver plicht werk (Ie divisie fanfare) tijdens het Wereld Muziek Concours te Kerkrade in 2001. Fanfare-orkest De Hoop bood dirigent -Arie Stolk, tijdens zijn 25 jarig jubileum als dirigent, de compositie 'Waterman' gecomponeerd door Maurice Hamers aan. Deze compositie werd door de Hoop o.a. uitge voerd in de Concertafdeling tijdens de KNFM-concertwed- strijden te Enschede in decem ber 2008. Fanfare-orkest Vooruit heeft in 2008 een compositieop dracht verstrekt aan componist Jan Bosveld. Hij schreef het indrukwekkende werk 'Grijs- oord' dat op 4 april 2009 te Oude-Tonge in première ging. Deze drie schitterende werken vormen de hoofdmoot van het programma. Werken die teruggrijpen op de historie van het eiland, Fright'ning White' is geënt op Flakkeese legen den, terwijl het werk 'Grijs- oord' is opgedragen aan de slachtoffers die vielen tijdens de Watersnoodramp van 1953 waarbij Oude-Tonge zwaar werd getroffen. Componist Kors Monster schreef aan het eind van de jaren '50 in de duinen van Ouddorp zijn 'Hymne aan de Zee'. Ook componisten van Goeree-Overflakkee schreven muziek voor amateurorkes- ten: Hugo Verweij compo neerde Jewish Wedding' en Maarten Spruijt 'To Vega and Back'. Beide componisten zijn begonnen als lid van één van de Flakkeese orkesten'. Ter gelegenheid van de herden king van de Watersnoodramp in 2003 schreef Wim Soeters het werk 'Getekend', een werk voor bugel en sopraan-sax met begeleiding, gecombineerd met de gedichten van de - van oorsprong Middelharnisse - dichter Rien Vroegindeweij. Zoon Bart Soeters compo neerde zelfs zijn afstudeerwerk 'Pull Over' van zijn conserva toriumstudie voor basgitaar, synthesizer en... fanfareorkest! Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. \/ersch)jn/ng; dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail', info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zalfelijlie advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdractiten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE fioofdredaoteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01 108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEREE-0"VERFLAKKEE - De familie Mes uit Goede- reede werd een aantal jaren geleden plotseling gecon fronteerd met een ernstige ziekte bij hun zoontje Dja- noah. Hij bleek te lijden aan het Sanfilippo Syndroom. Een vrij zeldzame stofwisselingsziekte, waar in Neder land 'maar' zeventig mensen aan lijden en waar voor alsnog geen medicijnen tegen zijn. Wel zijn er onder- zoeken in volle gang die heel veel geld kosten. Daarom heeft de familie Mes, samen met een ander ouderpaar en twee artsen van het AMC de stichting 'Kinderen en Kansen' opgericht, die verschillende acties onder neemt om fondsen in te zamelen. Tekst en foto's: Adri van der Laan Moeder Tanya Mes legt uit dat het heel ingrijpend is geweest toen ze er achter kwamen dat hun zoontje Djanoah op vier jarige leeftijd ziek was. "We hadden vier jaar een gezond kind gehad, toen bleek dat hij erg ziek was. Dit was onbegrij pelijk en komt hard aan". De schok werd nog groter toen bleek dat Djanoah leed aan het - vooralsnog - ongeneeslijke Sanfilippo Syndroom. Want toen de diagnose was gesteld kon men in het ziekenhuis in Rotterdam niets anders zeg gen dan "sterkte ermee, we kunnen niets voor jullie doen". De familie Mes en ook andere gezinnen die met het Sanfilip po Syndroom worden gecon fronteerd, kwamen in het AMC in Amsterdam echter in contact met twee kinderartsen. Ook zij hadden geen behande ling voor de ziekte, maar zij wilden zich wel inzetten voor onderzoek naar behandeling van de ziekte. Samen met nog een ouderpaar en een accountant (een goede vriend van de familie) en de twee artsen van het AMC heb ben Tanya Mes en haar man Michael de stichting Kinde ren en Kansen opgericht. De voornaamste reden voor het oprichten van de stichting is het bekostigen van medische onderzoeken. Omdat er rela tief weinig kinderen lijden aan het Sanfilippo Syndroom staat het onderzoek naar deze ziekten niet hoog op de prio riteitenlijst bij de overheid en ziektekostenverzekeraars. Een dergelijk medisch onderzoek is heel duur en een zaak van lange adem. Toch is onderzoek naar deze ziekte heel hard nodig. En hoewel de ouders weten dat hiin kind niet gered kan worden door dit onder zoek, omdat er onherstelbare schade is opgetreden in de hersenen van hun kind, vin den ze toch dat er onderzoek moet komen. Dit om in de toe komst al vroegtijdig bij heel jonge kinderen de diagnose te kunnen stellen en men maatre gelen kan nemen om via medi- De kunstenaars van Kunstwereld van Zuidwester rondom hel kalf Foto-inzet: kunstenaar Jiuin Lampe met zijn geschilderde kalf. Foto-s: Adn van der Uan Het Sanfilippo Syndroom is een stofwisseHngsziekte die bij één op de veertigduizend kinderen voorkomt. In Nederland lijden ongeveer 70 kinderen aan het Sanfilippo Syndroom. De ziekte openbaart zich meestal als de kinderen in de peuterleef tijd komen. De ziekte ontstaat doordat dat er in het lichaam een bepaald enzym ontbreekt. Bepaalde suikers worden dan niet afgebroken en 'stapelen' zich op in lichaamscellen, vooral de hersencellen en vormen 'afValbergen'. Het gevolg is dat de hét lichaam ernstig beschadigd wordt. De ziekte wordt veelal' ontdekt door dat bij kinderen de verstandelijke vermogens achteruit gaan. Ze begrijpen steeds minder van wat er om hen heen gebeurt. Uiteindelijk worden dekinder.en rolstoelafhan- kelijk en zowel lichamelijk als geestelijk gehandicapt en over lijden vaak op jonge leeftijd. Meer informatie over deze ziekte is te vinden op www.metaboleziekten.nl. catie het proces te vertragen en \oor de toekomst de ziekte te kunnen stoppen. Want hoewel er momenteel geen medicijnen tegen de ziekte zijn, is men elders in de wereld en, nu door het AMC ook in Nederland, wel druk bezig om medicij nen te ontwikkelen. Een aantal hier\'an is al in een proeffase, maar medicijnproeven duren heel lang, zo legt Tanya Mes uit. Het voornaamste doel voor de stichting Kinderen en Kansen is dan ook fondsenwerving. Daar zal de stichting zich dan ook de komende tijd sterk voor maken. Via haar vriendin die voov stichting Zuidwester werkt, is Tanya Mes in con tact gekomen met het atelier Kunstwereld van Zuidwester. In het atelier op het terrein van Hernesseroord zijn dage lijks cliënten van Zuidwester als kunstenaars actief 'Kinde ren en Kansen' wil graag deze kunstenaars inzetten bij hun activiteiten. Na overleg met de begeleiding van het Kunst atelier is besloten om kalveren te gaan beschilderen. Volgens Tanya staan kalveren centraal bij de fondsenwerving van de stichting. Zo hebben zeven beeldend kunstenaars uit den lande elk een levensgroot kalf beschilderd dat geveild zal worden op de 'Miljonairfair' die in december in tie RAI in ^Amsterdam wordt gehouden. Het beschilderen van kalve ren heeft een gevolg gekregen in het atelier van Zuidwester. De kunstenaars zijn daar al geruime tijd bezig met* beschil deren \'an kunststof kalveren: Eén prachtig geschilderd kalf op ware grote, dat Zuidwester inmiddels zelf heeft gekocht vóór plaatsing" op hét terrein van Hernesseroord, en een aantal kleine kalveren die heel kleurig zijn geschilderd voor de verkoop. Er is bewust voor een kalf als onderwerp gekozen, zo legt Tany mes uit: "De voorzitter van de stichting is boer, en houdt zelf melkkoeien en kal veren. Juist bij koeien en kal veren wordt heel veel onder zoek gedaan naar genetische fouten bij deze dieren, dit dus in tegenstelling bij het syn droom van Sanfilippo. Op de eerste Sanfilippodag (een dag waar ouders met kinderen met deze ziekte in een onge dwongen sfeer samenkomen) ruim een jaar geleden, waren er kalveren ter beschikking gesteld om door de kinderen te laten beschilderen. Toen we besloten om geld in te zamelen voor onderzoek en een stich ting te beginnen was de link met de kalveren gemakkelijk gemaakt". Het is de bedoeUng dat de vrijwilligers van de stichting Kinderen en Kansen de kleine kalveren gaan verkopen, op markten en fancy fairs in de regio. Verder staat er voor vol gend jaar een grote sponsor loop gepland op Recreatiepark De Klepperstee in Ouddorp, een van de grote sponsors van de organisatie. De opbrengst van deze sponsorloop zal geheel ten goede komen van de stichting Kinderen en Kan sen. De Stichting is heel erg blij dat Zuidwester en de mensen van het Kunstateliei- mee wil len werken aan hun iniuatief. De stichting is er alles aan gele gen om meer bekendheid voor hun werk te krijgen. Ze hebben hiervoor een website ontwik keld, die onlangs 'de lucht in' is gegaan. Belangstellenden kun nen (5p www.kinderenenkan- sen.ni terecht voor informatie over de ziekte, de stichting en hoe men zelf ook mee kan doen om gelden in te zamelen voor dit goede doel. "Want onze kinderen verdienen die kans", aldus Tanya Mes. De avond wordt gepresenteerd door de - intussen bijna écht Flakkeese - acteur Rien Giel- bert. .■\1 deze bijzondere, maar helaas bij het publiek vrijwel onbe kende, muziek kunt u beluiste ren op zaterdag 10 oktober a.s. in Sporthal De Gooye, Honds- galgweg 1 te Dirksland. Het concert begint om 19.30 uur. Kaarten a 5 zijn ver-, krijgbaar bij de VVV Oud dorp, Sporthal De Gooye, het Bloemenschuurtje te Stellen- dam én bij de (bestuurs-)leden van de orkesten. SOMMELSDIJK - In recre atiecentrum De Staver wordt op de donderdagen 8 en 15 oktober een Scootmobielcur- sus gegeven. De cursus wordt georganiseerd'door de Regio nale Projectgroep Verkeersvei ligheid Goeree-Overflakkee, in samenwerking met VVN, en is bedoeld voor deelnemers van alle leeftijden die in een scootmobiel of elektrische rol stoel rijden. Een medewerker van VVN geeft verkeerslessen om de scootmobielers en rol stoelers op de hoogte te bren gen van de verkeersregels en verkeerstekens die voor hen belangrijk zijn, om op een vei lige manier aan het verkeer te kunnen deelnemen. Ook zal aandacht worden gegeven aan het belang van een goed gehoor, gezicht- en reactiever mogen. Tijdens een praktijk- dag zullen de deelnemers in groepjes over de dag verdeeld worden uitgenodigd om onder begeleiding de praktijk te oefe nen op een oefencircuit. Hier bij worden aanwijzingen gege ven op welke manier er veilig aan het verkeer kan worden deelgenomen en hoe men hin dernissen met een scootmobiel kan nemen. Deelname aan de cursus kost 10 p.p. Deelne mers kunnen zich aanmelden bij dhr. I.C. van der Sluijs, WestdijklO,3244BM Nieuwe- Tonge, tel. 0187 651448. SOMMELSDIJK - Het pro gramma van fotoclub De Rare kiek uit Sommelsdijk voor de maand oktober is vooral gericht op de bespreking van het eigen fotowerk. Hierna komt er ruimte voor gastfoto- grafen om hun werk te laten zien, onder wie mensenfoto graaf Ton Mijs uit Amsterdam en meer experimenteel foto graaf Hubert van Liefland uit Houten. Op 2 oktober presenteert club- lid Pons Kern een selectie uit zijn fotowerk, aangevuld met bespreking van fotowerk van de leden. Op 16 en 30 oktober staat die bespreking weer cen traal. In de maanden oktober en november exposeert De Rare kiek fotowerk, gemaakt ten behoeve van het fotoproject voor de hoes van de nieuwe qd van Fanfare De Hoop uit Stel lendam, in het gemeentehuis van Goedereede. Op de website van De Rarekiek (www.rarekiek.nl) zijn naast de fotogaleries van de leden nog diverse recente fotoseries te zien. OUDE-TONGE - In het arti keltje in onze editie van jl. dins dag over de Stichting Volière te Oude-Tonge wordt een aantal sponsors genoemd die het mogelijk maakten om werk zaamheden aan de volière uit te voeren. Niet alle sponsorna- men werden echter genoemd. Vandaar hier een volledige opsomming. Euromaster Banden, Stichting Welzijnsfonds Oostflakkee, fam. den Ouden-Droger, Kees de Graaf, Gemeentewerken Oostflakkee, Boerman interi eurbouw en Van Otzel Finan ciën. (lOEDEREEDE - De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goede reede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bij zetten. Graag voor 8.30 uur goed gebundeld buiten zetten. HERKINGEN - Op vrijdag 2 oktober houdt de zendingsver eniging 'De Hand aan de Ploeg' haar najaarsverkoping. Dit zal zijn vanaf 13.30 tot 17.00 uur in 'Ons Huis' aan de Kaaidijk. Er zijn weer verschillende arti kelen te koop, o.a.: Jansen tex tiel, Tupper Ware, Boeken oud en nieuw, zelf gemaakte kaar ten, en spullen om deze zelf te maken, een lappenkraam, kaas,fruit, het zendingswin keltje, eigen gebakken lek kernijen, een rommelkraam enz. Ook kan er koffie of thee gedronken worden met wat lekkers. Wie nog spullen heeft voor de rommelkraam kan die inleveren bij Corrie of Riet van der Veer. De opbrengst is voor de zending. NIEUWE-TOXGE - Op zater dag 3 oktober is er een open avond in het gebouw van de postduivenvereniging. De deuren staan vanaf 20.00 uur open. Neem vrienden en vriendinnen gerust mee. HERKINGEN - Nadat een aantal weken geleden op het terrein van camping Johan nahoeve aan de Peuterdijk te Herkingen een volière uit brandde, heeft er in de nacht van afgelopen vrijdag op zater dag opnieuw brand gewoed. Ditmaal in een garagebox, met een daarin geparkeerd auto. Rond 0.45 uur werd de brand weer van Herkingen gealar meerd, een melding die vrij wel meteen daarna iverd opge schaald tot 'Middelbrand waarop «ok de blusplcx?g van Melissant uitrukte. .\l op afstand waren de metershoge lammen te zien. Nadat met blussen was begonnen, was het vuur echter snel gedoofd. Ttht mfoloc Hans I Wfrius

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2