^s^^ssia^^m^^ss^ Kind met een kater! Ophalen oud papier Opbrengst collecte GrootNieuws- Radio EIIAtlDEtl-niElJWS Onlangs kreeg ik van een vriend een naslagwerk onder ogen, getiteld 'Scheepsrampen in oorlogs tijd', geschreven in 1947. Al eerder hebben we geschreven in het Eilanden Nieuws over het varen in oorlogstijd en over de vele verliezen die de Hollandse rederijen hebben geleden aan beman ningen en scheepsruimten. Bij het lezen van dit boek werden mijn gedachten weer teruggeleid naar de drie delen van 'De Nederlandse Koopvaar dij en de Tweede Wereldoorlog', geschreven door KWL Bezemen Vrachtschepen en een groot aantal beroemde passagiersschepen, werden ingezet als 'troepenschip' en vervoerden materieel en militai ren naar de 'overkant'. Hoeveel van deze mensen het leven hebben gegeven voor 'ons' Vaderland, durf ik in dit artikel bijna niet te schrijven. Ik zou er te kort aan doen. Wel weet ik dat zij onder bizar re omstandigheden gevochten hebben om te over leven en dat de vijand meedogenloos de schepen bombardeerden vanuit de lucht en torpedeerden vanuit onderwater. Onnoemelijk veel scheeps ruimten (schepen) zijn op de Atlantische Oceaan en andere zeeën met man en muis vergaan. Kaste len van schepen zoals de Nieuw Amsterdam, De Oranje, de Willem Ruys en de Johan van Oldebar- neveld, waar we al eerder over geschreven hebben, waren verbouwd en ingezet als 'troepentransport- schip' maar ook de Marnix van Sint Aldegonde, die we nu aan u willen voorstellen, viel dit lot ten deel. Foto verantwoording A Oude-Tonge Herkingen PAGINA 6 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2009 De 'Marnix van Sint Aldegonde' We schreven al eerder dat de Tweede Wereldoorlog niet in 1940 begon, maar in 1939. In september 1939, nu alweer zeventig jaar geleden, werden immers de eerste Hollandse schepen door de Duitsers tot zinken gebracht. Nog steeds vind ik het bewonderens waardig hoe een klein land als Nederland, zulke enorme prestaties heeft geleverd op zee, zowel de Nederlandse Zeesleepvaart als de Neder landse Koopvaardij hebben onze achting verdiend voor wat zij hebben gedaan in de Tweede Wereldoorlog. Zo vind ik het een tekortkoming dat, wanneer er op 4 mei dodenherdenking is, er maar heel weinig wordt stil gestaan bij hoe de opvarenden van de zeesleepvaart en de koop vaardij het leven lieten op zee, voor onze vrijheid, terwijl daar soms harder werd gevochten dan aan de wal. Dit had volle dig als oorzaak dat men op zee geen contact had met het vaste land, terwijl men aan vaste wal al snel hoorde hoe de oorlogs handelingen er voorstonden. De verliezen op zee werden pas maanden later bekend. Ook de spanning aan boord en het ronddrijven op zee en de gedachten, elk moment tot zinken gebracht te kun nen worden, en niet wetend uit welke hoek de vijand kon naderen, speelde de beman ningen parten. Met behulp van bovengenoemde boeken doe ik hier het verhaal van het troepenschip: de Marnix van St. Aldegonde. Het m.s. Marnix van St. Alde gonde (in het naslagwerk ver der genoemd Marnix), behoor de toe aan de N.V. Stooravaart Maatschappij Nederland te Amsterdam, en vertrok op 27 oktober 1943 uit Liverpool. Buiten de bemanning van 311 koppen, onder bevel van kapi tein J. Lassche, waren er nog 2800 man troepen aan boord. Op 6 november, toen het kon vooi zich bevond op ongeveer 17 mijl van Cape Bougaroni, niet ver van Algiers in de Mid dellandse Zee, werd de for matie van het konvooivaren gewijzigd en gebracht op drie hnies. De achterste plaats werd door de Marnix ingenomen, zijnde nr. 9. De beide andere linies bestonden uit 7 schepen. Om 18.05 uur van deze dag werd door de commodore per radiotelefoon alarm gegeven voor naderende vliegtuigen. Onmiddellijk werd aan boord het alarmsein gegeven en de machines op volle-kracht gezet, teneinde de positie in het konvooi te verbeteren. Direct daaropvolgend werd de Marnix aangevallen, eerst van BB- en vervolgens van SB- kant. Het afweergeschut aan boord verrichtte goed werk, doch kon niet verhinderen dat een vliegtuig, komende van SB-achter, een bom af te vuren die het .schip om 18.17 uur trof in de machinekamer en in ruim 5. Na onderzoek bleek dat de machinekamer snel vol water stond en ook ruim 5 bleef niet droog. Via de tunnels bleek ook dat ruim 4 water maakte, vermoedelijk door een breuk in het water dichte schot. Met de verplaats bare brandbluspompen en de grote brandbluspomp werd op de middenwei gepompt, doch zonder resultaat omdat er een te grote zuighoogte was. De dynamo's voor de verlichting waren inmiddels buiten wer king. De nooddynamo kon worden bijgezet en voorzag in de verlichting. De merkels, de luiken en pressennings van ruim 5 waren weggeslagen en sfoep no. 11 was onbruikbaar geworden omdat de SB-zijde van die boot totaal weggebla zen was. Om 18.30 uur, toen geen vliegtuigen meer waargeno men werden en het afwcer- vuur gestaakt was, werden de troepen en andere passagiers naar het Boatstation geroe pen om op alles voorbereid te zijn. De marconist trachtte per radiótelefoon de commo dore te bereiken, wat hem niet gelukte, waarop hem door de gezagvoerder opdracht werd gegeven op de 600 M-golf hulp te vragen. Hierop werd antwoord ontvangen en hulp zou worden gezonden. Voor het geval dat het schip ver der scheef zou vallen, werd besloten de reddingboten te bemannen en te water te vie ren met de opdracht om nabij het schip te blijven. Het was ongeveer 19.30 uur toen er een aantal 'Destroyers' en ook het m.s. Ruys dicht bij de Mar nix kwamen Hggen. Zo werd er begonnen met het overnemen van de passagiers en beman ningsleden uit de reddingbo ten. Aan de Destroyers werd verzocht om de reddingboten met de 'bemanning' terug te zenden. Alleen door één Engelse Destroyer werd hier aan voldaan; twee reddingbo ten met bemanning werden teruggebracht! De overige 'Destroyers' namen de men sen uit de reddingboten over en lieten deze drijven. Het m.s. Ruvs liet zijn redding boten ogenblikkelijk te water en haalde zo'n 1100 man van boord! Deze operatie verliep kalm en rustig, mede dankzij het beheerste optreden van de bemanning van het motorpas- sagiersschip Ruys. Zij brachten een geruststellende invloed over op de passagiers, die door hun kordate optreden, de minste paniek veroorzaakte. De kapitein van de Ruys bood aan om de Marnix te slepen, maar om 22.00 uur kwam een havensleepboot van Philip- peville langzij, welke door de kapitein van de Marnix ver zocht werd vast te maken en sleepdienst te verrichten. De leidende 'Destroyer' gaf order dat de sleepboot gebruikt zou worden voor ontsche- ping van de resterende 500 opvarenden, maar de kapi tein wilde daarmee wachten, om zo spoedig mogelijk met slepen te beginnen. De men sen aan boord konden wor den gebruikt voor de diverse werkzaamheden. Te midder nacht werd de sleepboot vast gemaakt en de Ruys kreeg opdracht om te vertrekken, met achterlating van al haar reddingboten! Het m.s. Ruys voer in dienst van de KJCPL (Koninklijke Java-China-Paketvaart Lij nen) en werd met subsidie van de regering verbouwd en verzwaard. Dekverstijvingen werden aangebracht alsook munitiebergplaatsen wer den gemaakt. Ook werd er 'geschut' aan boord gezet en vervolgens in 1942 gecharterd door Engeland voor de dienst als troepentransportschip en ingezet bij verschillende inva sies in Noord-Afrika, Sicilië en Italië. Samen met nog twee passagiersschepen van de zelf de rederij, te weten de Boisse- vain en de Tegelberg, waren ze vanaf 1945 tot 1947 in dienst van de Nederlandse regering, waarna dit trio weer werd Gegevens van de Marnix van Sint Aldegonde Bouwjaar: 1930 Bouwnummer: 195 Scheepswerf: NV Nederlarid- sche scheepsbouw Mij. Amster dam BRT: 19.129 NRT: 11.404 Lengte: 176,79 meter Breedte: 22,70 meter Type: passagiersschip Bijzonderheden: In de Tweede Wereldoorlog 150.000 mijl gevaren voor hei Britisch Ministry of War Transport. In 1941 in Sin gapore verbouwd tot troepen transportschip met een accom modatie voor 3700 man. Dit schip werd ingedeeld in categorie 1; aanvalstroepen werden met de aan boord zijnde landingsvaartuigen direct naar de landingszones gebracht. In 1942 deelgenomen aan Operatie Torch, de geallieerde troepenlandingen in Noord Afrika. In 1943 deelgenomen aan Operatie Husky, de geal lieerde troepenlandingen op Sicilië. Op 27 oktober van dat jaar vertrokken van Liverpool in konvooi met 3135 man aan boord, met bestemming Saler no. Op 6 november bij Cape Bougaroni door Duitse tor pedovliegtuigen getorpedeerd. In zinkende toestand konden alle opvarenden van de Mar nix worden gered omdat de sloepen van de Ruys bij de Marnix tuaren achtergelaten. Een poging om het schip naar Philippevüle te slepen mis lukte en het schip zonk op 7 november 1943. overgedragen aan de KJCPL. Alle deze drie schepen zijn in 1968 te Kaohsiung (Taiwan) gesloopt. Dit even als aanvul ling op de geschiedenis van de Marnix van Sint Aldegonde. Het weer werd slechter, er ont stond een harde Noordweste lijke bries en de deining en golfslag namen zienderogen toe. De sleepboot bleek niet sterk genoeg te zijn om het gevaarte studdy te houden en de snelheid bedroeg ter plaat se nog geen 3 mijl per uur Op 7 november om 04.00 uur kwam een ander schip in zicht, wat later het Ame rikaanse troepenschip Santa Elena bleek te zijn, het schip dat ook getorpedeerd was en hulpeloos onmanoeuvreer- baar ronddreef De kleine, sleepboot was niet bij machte de Marnix vrij te houden van dit schip, zodat een aanvaring, volgde en schade ontstond aan bakboord zijde op het boven- dek. Inmiddels was de slagzij over stuurboord verdwenen, maar na een poos recht gele gen te hebben kreeg de Mar nix wederom slagzij, maar nu over de bakboord zijde, die in alle hevigheid toenam. Om 08.00 uur brak de sleeptros en de slagzij was gevaarlijk toegenomen. Om 09.00 uur besloot de kapitein de nog aan boord zijnde troepen te ont- schepen. Om 11.00 uur was de ontscheping volbracht met eigen sloepen en motorboten van de Amerikaanse Marine. Met de overgebleven beinan- ning werd opnieuw getracht verbinding te krijgen met de sleepboot. Omdat de sleepboot een 'breakdown' had, werd verbinding gezocht en verkre gen met de Engelse Destroyer (de L 96), doch deze bleek niet in staat te zijn de Marnix op sleeptouw te nemen. Om 13.00 uur kwam een 'Salvage Party' aan boord met twee kleine benzine pompen en 12 slan gen. Men begon te pompen in het Javanenverblijf en in de 4 Sectie. Het water bleef echter stijgen en het schip viel steeds verder over bakboord. Ook het E-dek kwam onderwater en vele patrijspoorten heten water door. Bij het achterschip spoelde het water al over het D-dek. Inmiddels zakte ook het voorschip vrij snel totdat de Marnix gelijklastig lag. Om 15.00 uur was de slagzij toe genomen tot zo'n 15 graden en zware trilhngen werden in het schip gevoeld. Om 16.00 uur werd besloten het schip te verlaten, omdat er niets meer gedaan kon worden om het schip nog te behouden. Van de begeleidende Destroyer af werd waargenomen dat de Marnix om 18.00 uur kapseis de en daarna zonk, ongeveer 5 mijl uit de kust. Door het juiste inzicht van de gezagvoerder J. Lassche om niemand van de opvarenden te water te laten springen of op vlotten te doen gaan, is het mogelijk gebleken om de 3255 opvarenden praktisch met droge voeten te ontsche- pen. Voor een groot deel werd dit mogelijk gemaakt door de onzelfzuchtige houding van de bemanning van het motor- schip Ruys, dat, hoewel zij zelf omringd door gevaren en met 2800 man troepen aan boord, alle boten afstond om de opva renden te redden. Dat kapitein Lassche een erva ren gezagvoerder is geweest, mag wel blijken uit het feit dat hij op bijzondere wijze ook de 'Madoera' wist te behouden van de ondergang. In 2005 hebben we daar een artikel over geschreven. Toen hij de Madoera veilig in de haven van New York had afgemeerd, werd Lassche overgeplaatst als gezagvoerder op de Marnix van Sint Aldegonde, een passa giersschip van dezelfde rederij en dat ook werd omgebouwd tot troepenschip, totdat ook dit schip door de vijand ten onder ging. De Stoomvaart Maatschap pij Nederland had meerdere van deze schepen in de vaart, zoals de Johan van Oldebar- neveld, de Oranje, de Christi- aan Huygens en de PC. Hooft; allemaal schepen met een zeer rijke historie en daarom zeker de moeite waart om ook eens beschreven te worden. Schiedam, Maarten Bezuijen De foto's komen uit de col lectie van de heer R. Zwama en uit het boek 'De eeuw van de Nederland' van A.J.J. Mulder, waarvan de origi nele foto's afkomstig zijn uit de collectie van de heer J.G. Nierop. iTsr?" MIDDELHARNIS - "Ach, laat die kinderen toch... wij dron ken vroeger toch ook weleens een pilsje?" Voor mij, aan de kraam die ik samen met een andere Moedige Moeder beman, staan een man en zijn vrouw. Ze kijken naar de fol ders die uitgespreid voor hen liggen. "Zo erg is het hier toch niet?" gaat de man verder, "Ik merk er nooit wat van, en een pilsje in het weekend kan toch hele maal geen kwaad". Ik stop hem een folder in de hand met informatie over de verwoes tende werking van alcohol op het brein van jonge kinderen. "Lees dit maar eens meneer dan denkt u er vast anders over..." "Weet u dat elk weekend kin deren in coma naar het zieken huis worden gebracht vanwege alcoholmisbruik?" Hij kijkt me ongelovig aan en gaat, met een stapel andere folders, richting de patatkraam. Die heeft voor lopig genoeg om over na te denken, dacht ik zo. Een klein stukje relaas van preventie werker les van den Hoek van Stichting De Hoop. Willen we eigenlijk wel weten wat er met onze jongeren aan de hand is, of steken we met z'n allen de kop in het zand? Wilt u de ogen open doen en echt weten wat er speelt op Goe- ree-Overflakkee? Dan bent u maandagavond 28 september welkom in het Dienstencen trum, Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Preventiewer ker les van den Hoek bij St. de Hoop uit Dordrecht is dan te gast bij Moedige Moeders GO, en doet verslag van de laatste cijfers op Goeree-Overflakkee. Een jonge ervaringsdeskundi ge zal op deze avond vertellen over zijnleven. Hij is bereid om uw vragen te beantwoorden en advies te geven hoe je om moet gaan met deze problemen. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19,30 uur. De toegang is gratis en de kof fie staat klaar Zie ook website moedigemoedersgo@gmaiI. Morgen, zaterdag 26 septem ber, zal in heel Oude-Tonge het oud papier weer worden opgehaald. Wilt u het papier vóór 9.00 uur duidelijk zicht baar langs de weg zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Her vormde gemeente. HERKINGEN - Morgen, zaterdag 26 september, wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Graag het papier goed gebundeld aan de kant van de weg zetten. Geen plastic, drankkartons, e.d. STELLENDAM - De collecfe voor de kankerbestrijding heeft in Stellendam 2.556,80 en in Dirksland 4.719,18 opgebracht. Alle gevers en col lecten worden bedankt. Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een gift overmaken op giro 26000 ten name van KWF Kankerbestrijding in Amster dam. En lijkt het u/jou leuk om coördinator van de col lecte voor kankerbestrijding in Stellendam te worden, bel dan naar Marjolein Démoed, tel. 0187 492722. Dagelijks luisteren veel mensen naar de radio: thuis, onderweg of in de auto. Misschien heeft u wel eens gehoord van Groot- NieuwsRadio. Dit is een chris telijke radio-omroep die 24 uur per dag uitzendt. De zender is te vinden op AM 1008. Er wor den gevarieerde programma's gepresenteerd, zoals: 'Wens', waar u verzoekplaten kunt aanvragen voor zieken of een jubilaris, 's Ochtends is er elk uur een meditatie. Verder zijn er gespreksprogramma's met gastsprekers, 's Avonds zijn er Bijbelstudieprogramma's. GrootNieuwsRadio heeft steun nodig om het Woord te kun nen blijven verkondigen. Deze steun kan verleend worden door naar de zender te luis teren of door een gift over te maken op rek.nr. 31.900.1008, t.n.v. Stichting Groot Nieuws te Veenendaal. Zie voor meer informatie website www.groot- nieuwsradio.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6