Amicitia: vriendschappelijk musiceren of leren musiceren 88-jarige fanfare telt recordaantal leerlingen Wordt Slagerij Buth eerste...? Dierenarts- informatie avond Dienst in de Vredesweek Depressie en geloof 3773fi'H 82e jaargang Nr. 7850 Vrijdag 25 september 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag DIRKSLAND - Muziekvereniging Amicitia hoort bij Dirksland. Op Koninginnedag speelt het korps tijdens de aubade in de Voorstraat en trekt het vro lijk musicerend door het dorp, een stoet van jong en oud achter zich aan slepend. Een paar dagen later, op 4 mei, luistert Amicitia de Dodenherden king op met een stijlvol gespeeld Wilhelmus en een tot herdenken stemmende Last Post. Het zijn maar twee voorbeelden. Amicitia is het hele jaar actief. Ook op fronten die bij het grote publiek minder bekend zijn, zoals het verzorgen van muzieklessen. Aantrekkingskracht Leerlingen Voorspeelavond DIRKSLAND - Een klein oploopje leek 't wel, eind woensdag middag in de Verdilaan te Dirksland, met als ingrediënten een lijn bus van het openbaar- vervoer, een personen auto er pal voor, enkele politieagenten en een aantal debatterende mensen erom heen. Uw vakantiefoto op.de site? Maak kans op een boeken of CD Bon Knops rySép] ^:]y} Door Kees van Rixoort Viiciulschap, dat is de letter lijke vertaling van Amicitia. Een aantal vrienden richtten de vereniging op 1 oktober 1921 op. Een paar mnsice- rende niaimen in een net pak. liegon het allemaal. Uni formen kwamen pas later, üe ■S8-jarige vereniging kent een rijk verleden. Er was een tijd, vooral toen Amicitia uitkwam in de vaandelklas.se, dat heel Dirksland meeleefde. Haalde (Ie lanlare tijdens een concours ergens in den lande weer eens een eer.sie prijs, düii kuam de lijding xan dit wapenfeit via de leleliion van hel dorpscafiï naar Klakkee. Veel dorpelin gen wachtten de winnaars dan op, waarna meestal nog een muzikaal rondje door het dorp volgde. Die tijden zijn voorbij. Ami citia speelt niet meer in de vaandelklasse en het ledental is wel eens aan schonnnelin- gen onderhevig. Maar, aan de andere kant, de vereniging is kerngezond en heeft ook aan trekkingskracht op kinderen en jongeren. Kortom: er zit muziek in. Het vlaggenschip van Amicitia is de fanfare. Momenteel telt het gezelschap 22 muzikan ten. De jongste is 13, de oud ste 82. Het instrumentarium bestaat uit bugel (zes), hoorn (drie), trompet (drie) eupho nium (twee), trombone (twee) bas (twee), slagwerk (twee), altsaxofoon (een) en sopraan saxofoon (een). Sinds het voor jaar van 2008 staat de fanfare onder leiding van dirigent C/landy van Bokhoven. Naast de lanfare heeft Amicitia een slagwerkgroep. De groep, die wordt geïnstrueerd door Marian Zoon, bestaat uit acht jongens tot een jaar of negen tien. Daarnaast zijn er zes in opleiding. De groep levert ook de twee slagwerkers van de fanfaie. De slagwerkers van Amicitia musiceren niet alleen op tronntiels, maar ook op xylofoon, klokkenspel en zelfs vuilnisbakken. Een nummer met iiutodfuicn is in de maak. Amicitia 4 Kids is hel jeugd- orkest van de vereniging Het orkest telt zeven leden, veelal kinderen die minimaal een jaar leerling zijn, noten kun nen lezen en eraan toe zijn samen te spelen. De vereni ging verzorgt zelf de inuziek- lessen. Momenteel is een aantal leerlingen zich, los van de slagwerkgroep, aan het bekwamen op de bugel, de saxofoon en de trompet. De lessen worden gegeven door Claudy van Bokhoven (saxo foon) en Ralf Goddrie (koper). Daarnaast heeft Piet Sap vier drunistelleerlingen onder zijn hoede. Ook Algemene Muzikale Vor ming (AMV) heeft Amicitia in het lesprogratnma. In twintig lessen van drie kwartier leren de deelnemers van deze cur sus de grondbeginselen van de muziek, ritmes, noten, enz. Dit alles op een speelse manier, voor 5 euro per les. Vier jon gens en twee meisjes volgen momenteel deze algemeen vormende cursus. Amicitia begon het nieuwe sei zoen, na de zomervakantie, met dertien nieuwe leerlingen. Een recordaantal, volgens de ver eniging, grotendeels het gevolg van een wervingsactief op de basisscholen. "Het volgen van muzieklessen bij Amicitia heeft verschillende voordelen", ver telt voorzitter/penningmeester Karla Lenstra. "Er zijn geen wachttijden, met uitzondering dan voor degenen die drum- stellessen willen volgen. Een ander voordeel is dat de prij zen aantrekkelijk zijn. Daar naast hebben we instrumenten in bruikleen voor leerlingen die niet zelf een instrument heb ben. Verder leiden wij op voor landelijk erkende diploma's, van A- tot D-fiiveau. De exa mens worden afgenomen via de KNFM, door onafhankelijke examinatoren." De minimiurileeftijd om leer ling te worden is ongeveer 7 jaar. Een voorwaarde is dat je moet kunnen lezen. Daarnaast is het voor koperleerlingen aan te bevelen dat het wisselen van de voortanden achter de rug is. Amicitia heeft een eigen club gebouw, aan de Nijverheids- weg in Dirksland, waar de les sen worden gegeven en ook het repeteren plaatsvindt. Het (leren) musiceren gaat vrijwel de hele week door; het gebouw is zelden onbezet. Het reper toire varieert en bevat voor iedereen wel wat: van klassie kers tot musicalwerk en van popmuziek tot Hollandse hits. Leerlingen - op alle instrumen ten (behalve drumstel) en AMV - kunnen direct terecht bij de Dirkslandse vereniging. Maar ook volwassenen zijn welkom. De fanfare heeft ruimte voor elk instrument. Trouwens, 'op late re leeftijd' een instrument leren bespelen is altijd mogelijk. Kar la Lenstra; "Ik ben zelfook pas negen jaar geleden begonnen." Algemeen bestuurslid Mark van den Boogert; "Bugelspe lers hebben we nooit genoeg; bugels zijn vergelijkbaar met violen in een symfonieorkest. Maar andere instrumenten zijn ook welkom." Amicitia, zeggen Lenstra en Van den Boogert, is een ver- Fanfare, slrigiL<erkgroep en blokfhiiltrs in (iclie lijdeiis één vim ilt huitglcjninleii in de optredens van Amicilia: Het Concert of the Year. Ardiieffoio's: Ham Vdlerim eniging waar gezelligheid samengaat met serieus oefe nen en presteren. "We willen niveau, maar geen strak regi me. Muziek maken is voor ons ontspanning", aldus Mark van den Boogert. Karla Lenstra voegt daaraan toe; 'Je vergeet echt alles om je heen, je bent alleen met je muziek bezig. Met elkaar maak je iets moois. De concertagenda van Ami citia is lekker gevuld. Op 17 oktober is er bijvoorbeeld een concert op de weekmarkt te Dirksland. In de Geldershof is Amicitia te horen en te zien op 4 november. Op 14 november is de fanfare, zoals de traditie wil, present bij de intocht van Sinterklaas. Öp 16 decem ber is De Schakel het toneel voor een kerst sing-in. En op 24 december speelt Amicitia tijdens de kerstnachtdienst in de Hervormde kerk. Wat verder bladerend in de con certagenda valt de voorspeel avond op 13 februari op. Dan kunnen alle leerlingen aan hun vaders, moeders, broers, zussen, opa's en oma's laten horen wat ze geleerd hebben. Op 1 oktober 20II - het duurt nog even - bestaat Amicitia negentig jaar. Aan dat jubile um zal de vereniging naar ver wachting niet zomaar voorbij gaan. Vóór het zover is, staan er echter nog twee Koningin nedagen en twee Dodenher denkingen op het programma. En nog veel meer. Géén lijnbus door de Verdilaan! Tekst en foto's: Hans Villerius Kijk op www.eilandennieuws.nl klik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 30 september Arriva had namelijk een stukje van de busroute in Dirksland gewijzigd, en al enkele dagen reed de bus nu via de Mozart- singel, door de Verdilaan naar de halte bij het ziekenhuis. Een kinderrijke straat is de Verdilaan, van een even zo kinderrijke woonwijk. En.de bewoners waren er bepaald niet van gecharmeerd dat zo'n zwaar gevaarte zo\eel keer op een dag door de straat en langs de stoepen met spelen de en overstekende kindertjes kwam zeilen. Dus hadden bewoners con tact gezocht met de gemeente. Maar de wethouder zou heb ben laten weten hier geen oplossing voor te hebben. Dus belden ze vervolgens naar Arriva. Maar daar zeiden ze dat 't zeker nog wel drie dagen zou duren voordat hun klacht in behandeling genomen zou worden. Tja, en toen was de maat vol. Eén van de bewoners. Wil liam de Geus, pakte z'n auto en zette die op de weg- Niet zo dat er geen andere auto s of spelende kinderen meer door konden, maar wel /o dat een lijnbus 't nakijken had. Buschauffeur doet z'n raam pje open. Of die auto even opzij kan? Nee, die. auto gaat ni'et opzij! En in duidelijke bewoording wordt uitgelegd waarom niet. De buschauf feur begrijpt 't. Hij en z'n col lega's vonden 't ook al niet zo geslaagd dat de bus door de Verdilaan ging rijden. En nu liep 't inderdaad spaak. "Als 't niet helpt als we de normale weg bewandelen, dan maar zo!", vond William. Want hij en verscheidene bewoners met hem voelden zich vol strekt niet serieus genomen in hun eerdere pogingen om tot een oplossing te komen. Dus de auto ging niet opzij. De politie moest eraan te pas komen. Maar die, ter plaatse gekomen, vond dat deze handelwijze niet echt 'n schoonheidsprijs verdiende, en gelastte William dat 'ie z'n Audi toch weg moest zetten. "Want zó werkt 't ook niet", kreeg 'ie te horen. Maar een eveneens ter plek ke gekomen functionaris van Arriva liet al gauw weten dat de bus voortaan niet meer door de Verdilaan zou rijden. "Dus geloof ik dat 't toch wél werkt...!", besloot een ietwat triomfantelijke William nu. OOTLGENSPLAAT - Nog enkele dagen wachten en Sla gerij Krijn Buth te Ooltgens- plaat weet of hij de slager is die de Lekkerste Bal Gehakt van Nederland 2009 maakt. De exacte uitslag van de fina le is nog niet officieel bekend gemaakt, maar wel dat Buth hier opnieuw een plaats in de top 3 heeft behaald. Volgende week dinsdag, 29 septem ber, wordt op het Slavaktop- lein tijdens de Slavakto in de Utrechtse jaarbeurs de defini tieve uitslag bekend gemaakt. Aan de winnaar wordt dan de bokaal uitgereikt voor de Lek kerste Bal Gehakt van Neder land 2009. STELLEN DAM - Op woens dagavond 7 oktober 2009 organiseert Paardensportver eniging De Sasruiters uit Dirks land een dierenartsinformatie avond met medewerking van Dierenartsenpraktijk Oude- Tonge. Deze avond zal gaan over besmettelijke paarden- ziekten, zoals rhinopneumo- nie en droes. De avond wordt gehouden aan Mr. Snijderweg 2 te Stellendam, aanvang 19.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 per p.p. (voor leden 3), inclusief 2 consumpties. Graag vooraf opgeven via e-mail sas- ruiters(5)flakkee.net of via tele foonnummer 0187 689931. Zie voor meer informatie website www.sasruiters.nl. MIDDELHARNIS - De Oecu menische Werkgroep Goeree- Overflakkee organiseert zon dag 27 september om 19.00 uur een speciale dienst in het kader van de vredesweek. De dienst wordt gehouden in de Emmaüskerk te Middelharnis. Het thema is 'Naar een nieuw klimaat van Vrede'. OOLTGENSPLAAT - Wilt u/ jij meer weten over het onder werp 'Depressie en geloof', dan nodigt de stuurgroep van de Open Ochtend voor vrou wen u/jou uit op woensdag 30 september 2009. Deze morgen zal dhr. Harrewijn, werkzaam bij Eleos, hierover spreken in verenigingsgebouw Elthato aan de Zuid Achterweg te Oolt- gensplaat. De aanvang is om 9.30 uur. Vanaf 9.15 uur staat kofTie/thee klaar. Er is kinder- KndpiIV-Longcwe^ fl3- 3245 KC -Sommehdjk Olt7 47iH7 Akkerdooi BV KSooftcfXto 2-4317 AL Noordgouwc - 0111401»?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1