ieuws uit de zorg Bent u A-verpleegkundige en wilt u SEH-verpleegkundige worden? Doktersassistente polikliniek oogheelkunde, een functie die u aanspreekt? Weer informatie: www.curamare.nl of www.vanweelbethesda.nl EiuvnDBi-niEuws [wÊÊÊ CURAMARE HET VAN WEEL-BETHESDA ZIEKENHUIS DE GOEDE REE DE SAMARITAAN DE VLIEDBERC CELDERSHOF EBBE EN VLOED Regelmatig informeren wij u over onze vacatures en wetenswaardigheden over ons zorgconcern. CuraMare biedt thuiszorg, intramurale verpleging en verzorging, verloskundige zorg en ziekenhuiszorg op Goeree-Overflakkee, westelijk Voorne-Putten en omliggende gebieden. Dagelijks spannen meer dan 1.800 professionele medewerkers zich met hart en ziel in voor de best mogelijke zorg! Brengt u ook eens een bezoek aan onze website www.curamare.nl. Heeft u vragen of suggesties? Neem dan contact op met de afdeling communicatie, telefoon 0187 607 644 of 607 659. CuraMare, een nieuw begrip Veiligheid en calamiteiten binnen Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis PAGINA 9 DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 I - CURAM Vrijwel alle Nederlandse industrieën en ondernemingen, die actief zijn in de petrochemische of de luchtvaartsector, beschikken over een veiligheidsafdeling, veiligheidsfunctionarissen en/of een veiligheidsbeleid. Ziekenhuizen lopen wat veiligheid betreft niet in de pas met de industrie. 2ij behoren tot de meest gecompliceerde organisaties in onze samenleving: kwesties van leven en dood zijn letterlijk dagelijks aan de orde. Daarom is het merkwaardig dat in Nederlandse ziekenhuizen een veiligheidsafdeling, een veiligheidsbeleid en veiligheidsfunctionarissen vaak ontbreken. In 2008 heeft Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis geprobeerd hier iets aan te doen. Veiligheid is vooral een kwestie van cultuur. In een veiligheidscultuur wordt niet uitsluitend een verbeteractie ingezet als zich een complicatie voordoet, maar houden alle medewerkers zich bezig met verbetering van de veiligheids- omstandigheden. Niet alleen wanneer er al iets is misgegaan, maar ook wanneer een dreigende complicatie of een onveilige situatie optreedt, wordt dit gesignaleerd en wordt de gebeurtenis gebruikt om de procedures en daarmee de veiligheid in de ziekenhuisorganisatie structureel te verbeteren. Belangrijk hierbij is dat niet uitsluitend wordt gekeken of iemand een fout heeft gemaakt, maar dat vooral zorgvuldig wordt gekeken naar de omstandigheden waaronder het (bijna) incident heeft kunnen plaatsvinden. Het doel van de verbeteractie is om de omstandigheden en procedures dusdanig te verbeteren dat de kans op herhaling vermindert. Mensen zullen immers fouten blijven maken, daar zijn het mensen voor. De methode van omgaan met bijna compli caties en veiligheid neemt Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis over van de luchtvaartsector. Bovendien wordt veiligheid hoger op de agenda gezet: bij vrijwel ieder overleg in het ziekenhuis wordt gesproken over veiligheid. De Raad van Bestuur geeft hierin het voorbeeld. Tijdens de wekelijkse vergadering bestaat altijd het eerste agendapunt uit het thema veiligheid, waarbij -indien er sprake is van een (bijna-) incident-, zij nagaat of dit terug te voeren is op een tekortkoming in de structuur of een tekortkoming in de aansturing van de organisatie. Daarop wordt een verbeteractie ingezet. Op deze wijze probeert de Raad van Bestuur patiëntveiligheid te maken tot een cultuurkenmerk van Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Een speciale patiëntveiligheidscommissie -onder leiding van kinderarts Ruud van Gilst- heeft als opdracht in de •gehele organisatie veilig werken maximaal te bevorderen. Dit gebeurt door op alle afdelingen een systeem te intro duceren, waarbij onze medewerkers worden aangemoedigd om niet geheel veilige werkprocessen en (bijna-) inci denten te signaleren en te melden. Het systeem is zodanig opgebouwd dat deze meldingen direct gebruikt worden bij het verder aanscherpen van onze veiligheidsprocedures. De afgelopen weken is er in na een zeer tragische calamiteit met fatale afloop in ons ziekenhuis veel gesproken over het belang van veiligheid. De verslagenheid over het feit dat deze calamiteit heeft kunnen gebeuren is groot. Over duidelijk is de kwetsbaarheid van patiënten die medisch handelen ondergaan, en de kwetsbaarheid van dokters en verpleegkundigen die medisch handelen uitvoeren. Eenverkeerde handeling kan fatale gevolgen hebben en onvoor stelbaar verdriet teweeg brengen, in de eerste plaats bij de nabestaanden, maar ook bij de betrokken zorgverleners. In de geschiedenis van Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis hebben zich eerder calamiteiten met fatale afloop voor gedaan. Indien een dergelijke tragische gebeurtenis een aantal jaar niet heeft plaatsgevonden en er over dat feit trots bestaat bij alle beroepsmatig betrokkenen, komt deklap -wanneer het dan toch misgaat- zeer hard aan. Dit alles is voor het ziekenhuis een nog grotere aansporing om met vereende krachten de systemen, protocollen en voorschriften nog verder te verbeteren. En daarin staat de Jeiligheidsculfuur centraal, waarin we gezamenlijk proberen patiëntveiligheid te vergroten. Elk ongeluk en/of calamiteil is er in dat proces dan één te veel. HET VAN WEEL-BETHESDA ZIEKENHUIS spoedeisende hulp HET VAN WEEl,-BETHESDA ZIEKENHUIS Dan is onze vacature wellicht iets voor u. Wij willen graag dat u fulltime bij ons komt werken, een part time dienstverband is ook bespreekbaar. Wij vragen Een ervaren A-verpleegkundige. U verleent zorg rondom spoedpatienten en u werkt nauw samen met collega's op de observatie unit. U werkt zelfstandig en bent stressbestendig. Wij bieden Een marktconform salaris met goede arbeidsvoor waarden. U start op de SEH/OU en na een half jaar kunt u starten met de opleiding tot SEH-verpleeg- kundige. Wie zijn wij Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland is een regionaal ziekenhuis met 160 bedden. Onze missie is medisch specialistische basiszorg te bieden aan alle inwoners van de regio. Meer informatie Via mevrouw M. Zoutendijk-Breedijk, zorgcoördinator SEH/OU, telefoon (0187) 60 72 90. Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie richt u voor 6 oktober a.s. onder vermelding van: vacature VWB0902 aan de dienst P,0&0 van CuraMare, Postbus 153, 3240 AD Middelharnis, of per e-mail: po&o@curamare.nl. Het betreft een parttime dienstverband van gemid deld 28 uur per week (77,78%). Tijdens vakantie en ziekte worden de werkzaamheden van collega's onderling waargenomen. De werkzaamheden worden verricht in het ziekenhuis in Dirksland en in de polikliniek in Hellevoetsluis. Wij vragen Een gediplomeerde doktersassistente met een goede typvaardigheid en accuratesse. U begeleidt spreekuren en verwerkt de medische correspon dentie. Wij bieden Een marktconform salaris met goede arbeidsvoor waarden. Wie zijn wij Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland is een regionaal ziekenhuis met 160 bedden. Onze missie is medisch specialistische basiszorg te bieden aan alle inwoners van de regio. Meer informatie Wordt u graag verstrekt door mevrouw J.A. Grootenboer-van der Made, clusterhoofd poliklinieken, telefoon (0187) 60 72 12. Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie richt u voor 6 oktober a.s. onder vermelding van: vacature VWB0907 aan de dienst P,0&0 van CuraMare, Postbus 153, 3240 AD Middelharnis, of per e-mail: po&o@curamare.nl. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, De Samarit»an, De Goede Ree en De Vliedberg hebben een protestants-christelijke identiteit. Van kandidaten wordt gevraagd deze grondslag te respecteren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 9