Middelharnis scoort Mevrouw Klink-Menheer 102 jaar een 7,5 voor dienstverlening mi*m'Jk Jaap de Blok al veertig jaar waterschapper nnn^isziBii uu^ stijl lï^ 1 A-w L Reünie Cbs De Regenboog Ondernemen in de crisis? Ja dat kan! ▼visser VISSER Middag over de Tweede Wereldoorlog op G-O ISGO bestaat 20jaar 82e jaargang Nr. 7849 Dinsdag 22 september 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag BEW. EX. De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl OUDDORP - In verzor gingshuis De Vliedberg werd vorige week don derdag mevrouw Cornelia Klink-Menheer 102 jaar. Daarmee is ze niet alleen de oudste bewoner van De Vliedberg, maar volgens burgemeester Van de Vel de - die haar donderdag morgen een bezoek bracht in de verjaardagkamer van De Vliedberg - ook de oudste inwoner van de gemeente Goedereede. Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Een stap verder Uw vakantiefoto op de site? Maak kans op een boeken of CD Bon MELISSANT-School met de Bijbel De Regenboog te Melissant bestaat novem ber a.s. 100 jaar. Dat wil de school niet ongemerkt voorbij laten gaan. Op zaterdag 7 november van 14.00-17.30 uur zal er een reünie worden gehouden in de hal van de school, Bealrix- laan Om een in.sthatting te kunnen maken hoeveel per sonen naar de reünie willen komen, worden belangstellen den gevraagd zith vooraf aan Ie melden. Hal kan vóór 26 oktober a.s. via het e-riiailadres reunie(wsnidbderegenboog.nl of'telefonisch bij Ineke Nagte- gaal, tel. 0187-60143(3. Geelt u dan tevens aan met hoeveel personen u komt en in welk jaar u de school verliet. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan wordt ook een jubileumboek uitgegeven, dat in 200 pagina's de geschie denis van de school van ver leden naar heden vertelt, met veel toto's (kleur en zwart wit), anekdotes en andere, soms heel per.soonlijke, verhalen. Het boek wordt uitgevoerd in A4 lorniaat mei harde kalt. Het is te bestellen door 18..50 over te maken naar rekeningnum mer 11.74.7,5.157 t.n.v. Vereni- De gemeente Middelharnis heeft het afgelopen voor jaar voor het eerst meege daan aan het onafhanke lijke onderzoek Waar staat je gemeente. Met deelname aan het onderzoek wilde de gemeente onder andere achterhalen hoe de inwo ners van de gemeente Mid delharnis over hun woon omgeving denken, wat zij vinden van het gemeente bestuur, de gemeentelijke regels en de dienstverle ning. De inwoners geven de gemeente Middelharnis een 7,5 voor haar dienstverlening. De gemeente heeft in 2005 voor het laatst een onderzwek uitgevoerd naar de dienst verlening. Toen scoorde de gemeente een 6,5. Vanaf 2005 heeft de gemeente extra inge zet om haar dienstverlening te optimali.seren. Het streven dat in 2005 is uitgesproken om het rapportcijfer voor de dienstverlening te verhogen naar een 7,5 is nu gehaald. De dienstverlening was echter maar 1 onderdeel van Waar staat je gemeente. Voor de overige onderdelen worden de resultaten van het onder zoek gebruikt als O-meting. En tevens als vertrekpunt om ook op die onderdelen verbe teringen aan te brengen. Het volledige onderzoeksrapport is te vinden op www.middelhar- nis.nl. ging tot Stichting, inzake 100 jarig jubileum, ondei vermel ding van uw naam en adres. Het jubileumboek ligt dan tij dens de reünie voor u klaar. Zie ook website www.smdbde- regenboog.nl. Door Hans Villerius Mevrouw Klink geniet nog een uitstekende gezondheid en veten nog fier, zij het met een rollator, door de gangen van het verzorgingshuis, waar ze sinds vier jaar woont. Ze heeft 't in De Vliedberg best naar haar zin, maar het liefst zou ze, zoals ze haar hele leven heeft gedaan, toch nog in Stellendam wonen, op zichzelf Jarenlang heeft ze daar gewoond, aan de Voorstraat, waar ze samen inet haar man een fietsenwinkel had, maar ook allerlei andere waren verkocht zoals kachels, pannen en ander kleingoed. Mevrouw Klink-Menheer kreeg donderdagmorgen bezoek van burgemeester Van de \elde, ter ere van haar tO'^e vprinrirflnn- r.i... 102e verjaardag. En natuurlijk werd er ook 'gor- net' gepeld. Mevrouw Klink werd als jongste van een gezin met negen kinderen geboren in Stellendam. Ze trouwde in 1931 met Marinus Klink. Uit het huwelijk werden A'iji kin deren geboren: drie dochters en twee zonen. Eén van de jongens, Leen, is in 1996 over leden. Haar man overleed drie jaar daarvooi. Daarnaast heeft rul,,: IJum Villnim mevrouw Klink tien kleinkin deren en 16 achterkleinkin deren. Met de familie werd afgelopen zaterdag het ver jaardagsfeest van moeder en (over)grootmoeder gexierd. OUDETONGE-In ugus- tus was Jaap de Blok veertig jaar in dienst bij het Water schap. Alle facetten van het schap heeft hij in deze jaren doorlopen. Begonnen als leerling-tekenaar bij de toenmalige De Dijkring Flakkee, tot districtshoofd van Oost bij Waterschap Goeree-Overflakkee en thans coördinator van Goe ree-Overflakkee bij water schap Hollandse Delta. De hele flakkeese polder kent hij dan ook als zijn broek zak. "Ik kan me gewoon niet voorstellen dat er echt al veertig jaar voorbij is", zegt Jaap. "Het is gewoon voorbij gevlogen. Nu erop terugkijkend kan ik gerust zeggen dat ik nooit iets anders had willen doen". Door Mirjam Terhoeve Jaap begon zijn lange carrière op 16 augustus 1969. "Ik had eigenlijk voor timmerman geleerd", en daarna was het de bedoeling in Rotterdam op de UTS verder te gaan. Echter hel liep anders. Mijn mentor \'an de Tech had drie baantjes voor drie leerlingen. Mij werd het baantje bij de Dijkring Elakkee aangelx)den. Ik startte onder het hoofd van de technische dienst, de heer Stuurman, op de tekenkamer aan de Langeweg. Indertijd werd alles nog met de hand getekend. Mijn eerste taak was dan ook om te leren omgaan met pennetjes en Oost- Indische inkt. Drie dagen lang heb ik lijntjes zitten trekken en letters zitten schrijven". "Ik heb die pennetjes zelfs nog", lacht jaap, terwijl hij een bureaulade opentrekt en een stalen doosje tevoorschijn tovert. "Kijk maar, allemaal nog, met pimtjes voor de letters en vlakke stukjes voor de lijntjes. Veertig jaar oud is dit doosje". De Dijkring Flakkee had in die tijd alleen de zorg voor de wegen en de dijken. "Bij een nieuw pioject ging je zelf op locatie alles inmeten", legt Jaap uit. "Je hielp met het schrijven van het complete bestek en maakte de daaibij benodigde tekeningen. Ook tijdens de uitvoering was je er bij. Van begin tot eind was je dus bij alles betrokken. Prachtig vond ik dat. Ik weet mi nog num mers te noemen van de dijken en wegen uit die tijd. Kun je nagaan". Na een onderbreking voor de militaire dienstplicht kwam Jaap weer terug op zijn stekje, maar de Dijkring was innüd- MIDDELH,\RNIS - Op woensdag 14 oktober organi seert Rabobank Goeree-Over flakkee vanaf 19.00 uur een netwerkbijeenkonist voor Jon ge Bedrijven. De bijeenkomst vindt plaats in het Prieel van recreatiecentrimi De Staver. Tijdens deze avond wordt in het bijzonder aandacht besteed aan de huidige economische situade. Een spreker van het Kennis Economisch Centrum van Rabobank Nederland zal de situatie belichten en een blik werpen op de kansen in deze markt. Bezoek de infor matiestands van verschillende accountants, de Kamer van Koophandel, Sdchting Men torschap Goeree-Overflakkee en Rabobank Goeree-Over flakkee. Ben jij benieuwd naar de kansen in de huidige eco nomische situatie? Wil jij ont dekken hoe collega onderne- iners omgaan met de crisis en wil je hun ervaringen delen? Dan kun je je aanmelden voor de netwerkbijeenkomst Jonge Gemeentehuis gesloten op vrijdag 25 september Op viijdag 25 september brengt ije gemeente techni sche verbeteringen aan in de computersystemen. Hier mee kan efliciênler worden geweri<t en de dienstverle ning worden verbeterd. Het gemeentehuis zal daardoor op die dag niet alleen de middag zoais gebruikelijk, maar de gehele dag ge sloten zi]n. Het gemeentehuis Is dan ook telefonisch niet bereikbaar, Wi vragen hiervoor uw begrip. GEMEENTE GOEDEREEDE Trarnli^weg 2, Omimvit, Miui 38,3253 ZG Ouddorp Intamet: www,aoed«rB»de,nl Tel, (OIBT) i? 15 00 !o^ 49 29 24 E-tnoil; genlBanlehvitSgoedereedcnl Bedrijven via website www. rabobank.nl/goeree-overflak- kee. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Rabobank Cioeree-Over- flakkee, afdeling iMCC, tel. 0187 471471. Jaajiile Wok: "\'u erop lerugkijnd kan ik gerust zeggen dat ik nooit iets anders had willen doen dels omgedoopt tot waterscip Elakkee. "Dat was in 19;", weet Jaap nog. "Grote ven- dering was toen dat we ookle polders erbij kregen. tUfn Melissant enOoltgensplaaln bovendien moesten »e §n letten op de waterkwabt. In de jaren 70, zijn dan ik de zuiveringen gebotiwdiij onder andere Oude-Tongtn Middelharnis. In 1980 isie taak overigens overgeiioin door het Ziiiveringschap". "Door al die veranderinj, gingen we ook anders V- ken. Het hoofd van Di,t vond toen dat ik maar naatt waterbeheer moest gaan.ii dan deed je dat hè. Toen hje nog respect voor een hoo;- pVaatste en je was ook nogt zo mondig als nu. Alles k>i op ons af Beheer, onderh<, techniek. We hadden zeI6i team parttime macliimsteii dienst, want het bedienen) de gemalen gebeurde li allemaal nog handmatig. was een tijd van aanbufFi hoor, niet praten, maar dd "Een andere grote veranda- vond plaats midden jtiren gaat Jaap verder. "Het Har vliet was inmiddels zoet en i kwam op het idee om i"^' zoals in het verleden, al. water uit te laten, binnen te laten in de zome riode. Zo konden de boeren het water gebruiken voor het bere genen van hun gewassen. Dat vergde heel wat aanpassingen in de polders. Vele installaties waren verouderd en er moest een groot aantal nieuwe stu wen worden geplaatst. In het kader van de ruilverkaveling is er op dat gebied heel veel gebeurd. Ik ben daar zelf heel nauw bij betrokken geweest in de uitvoerende sfeer. Vele watergangen werden aange pakt, kleine slootjes gedempt. Technisch hadden we alles pri ma voor elkaar. Het peilbesluit trad in werking. Een enorme klus, die veel voordelen heeft gebracht, maar ook nadelen, zo bleek later". Het Waterschap was inmid dels gefuseerd met Goeree tot waterschap Goeree-Overflak kee. In 1994 werd het gebouw bij de Rotonde in gebruik geno men en Jaap werd districtsop zichter in de regio Oost. "In Oude Tonge en Goedereede werden door onze eigen men sen steunpunten ontworpen en gebouwd", vertelt Jaap. "In totaal verzorgden we met zo'n 22 mensen alles in de polder. De watergangen, de wegen, het groen en de buitendijken. W'at me heel erg is bijgebleven is de wateroverlast in septem ber 1998". "Man, man, dat was wat. Met man en macht zijn we uren, nee dagen, in touw geweest om alles weer droog te krijgen. Ik heb, geloof ik, een week bijna niet geslapen. Maar achteraf was het wel een gewel dige uitdaging om alles in goe de banen te leiden. Machines, personeel, brandweer, mate rieel. Hier kon ik echt al mijn organisatietalent in kwijt. Kri tiek was er ook, dat zeker. We kregen heel wat over ons heen. Het was de aanleiding om nog meer aandacht te schenken aan waterberging en het aanleg gen natuurvriendelijke oevers, en dat heeft tot op heden nog steeds de aandacht". Jaap is zich ervan bewust dat je als waterschapper in een glazen huisje zit. 'Je wordt van alle kanten in de gaten gehou den", beaamt hij. "Toch heb ben we hier een goedlopende organisatie met een goed team. Ik probeer mijn mensen altijd zoveel mogelijk eigen verant woording te geven. De men sen moeten dat natuurlijk wel aankunnen, maar het i.'^ altijd goed gegaan. Iedereen is zeer betrokken bij het werk en men weet precies wat er op het eiland speelt. De samen werking is heel prettig. Ik zie mezelf ook niet zo als leider Ik ben ervan overtuigd dat je managen niet uit een boekje Foto; Wijn van Vo^^sen Fotografie kunt leren. Dat leer je het best door van onderaf te beginnen en ervaring op te doen. Alleen op die manier kun je mensen motiveren en aansturen, door zelf ook te weten waar je over praat". Nuchter en eerlijk de zaken benaderen dat geeft voor iedereen de meeste vol doening. Sinds de fusie in 2005 tot Hol landse Delta zijn de taken meer opgesplitst naar verschillende afdelingen, waardoor je veel minder bij hel hele gebeuren betrokken bent", zegt Jaap tot slot. "Dat mis ik wel. Laatst nog werd me verweten dat ik toch nog teveel betrokken ben. Tja, dat zit na al die jaren gewoon in je hè? Ach, het is hier net als overal, steeds meer papier werk en steeds meer regels, maar aan de andere kant is het ook wel weer een nieuwe uit daging. Stoppen na 40 jaar is er niet meer bij. Hoeft ook niet hoor. Ik hoef nog niet achter de geraniuins. Ik kijk met veel plezier terug op de afgelopen jaren, en daarbij kan ik gerust zeggen dat ik eigenlijk nooit iets anders had gewild". Afgelopen vrijdag, 18 septem ber, heeft Jaap door het Water schap een feestelijke receptie aangeboden gekregen voor familie, collega's en genodig den. www.visser-visser.nl ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS, Telefoon: otSy 617 300 Doe op zaterdag 26 september met aan de 3' Paauwe fietstochten schrijf u in. If mand die mijn stijl tot zijn st[jl maokt. Iemand die rTteedenl<t en zich in mijn leiden iterdiept. Ik iroel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijli „d 20' Zomemaite ligt ulokbij Zieritee; 50 airtoBiinutw.uon Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. www.interleur-paauwe.nl \Bï Kijk op www.eilandennieuws.nl klik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 30 september MIDDELH.ARNIS - Het Ouderenwerk van Sticliting Companen heeft voorp dins dag 29 september de stichting W02G0 uitgenodigd in het Wijkcentrum, Doetinchem- sestraat 27 te Middelharnis. Vanaf 14.00 zal voorzitter Dennis Notenboom, van deze stichting een presentatie geven over de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overllakkee. Stich ting W02G0 heeft tot doel de geschiedenis van Goeree-Over flakkee ten tijde van de Tweede Wereldoorlog te behouden en te documenteren. De heer Notenboom zal iets vertellen over de stichting en over een voorval uit de luchtoorlog boven Flakkee. Na de pauze wil hij graag met de bezoekers praten over een nieuw project waarvoor de stichting zoveel mogelijk precieze locaties wil verzamelen die verband hou den met de oorlog. Weet u misschien nog in welke gebou wen Duitsers gelegeid waren, waar vliegtuigen zijn neerge stort en waar bommen zijn gevallen? De stichting wil deze informatie graag verwerken op een digitale kaart met foto's en korte uitleg. V bent deze middag hartelijk welkom. De entree bedraagt 1, incl. een kopje koflïe/thee. U kunt zich aanmelden bij het Ouderen werk, tel.0187 483366, e-mail c.vermeulen@sdchtingcompa- nen.nl, of in het Wijkcentrum zelf MIDDELHARNIS-Op 20 sep tember 1989 werd in Middel harnis het kleinste samenwer kingsverband van Nederland opgericht: het Intergemeen telijk Samenwerkingsverband Cloeree-Overllakkee, ofwel ISGO. Een samenwerkings verband dat volgens Binnen landse Zaken eigenlijk niet had kunnen bestaan, maar dat dankzij Gedeputeerde Sta ten toch tot stand kwam. Het doel was 'vanuit de gedachte van verlengd lokaal bestuur te streven naar een evenwichtige ontxüikke- ling van het gebied van de deelne mende gemeenten. Thans, 20 jaar later, viert het ISGO een bijzonder jubileum. Niet groots, maar wel met gepaste trots. Het ISGO heeft haar taken de afgelopen 20 jaar zien groeien van 'de uitvoering van de gemeentelijke milieutaak' naar 'hel initiëren en coördineren van de integrale ontwikkeling van het gebied Goeree-Overflakkee.' Dit houdt in dat het ISGO verschillende projecten op het terrein van de ruimte, milieu volkshuisvesting, economie, recreatie en toerisme, volwas seneneducatie, landbouw, water, verkeer, klimaat en col lectief vraagafhankelijk ver voer, regionaal behartigt. Zo werken de gemeenten bin nen het ISGO dus samen aan levensvatbare kernen met goede voorzieningen en een gezonde economie. In samen werking met maatschappelijke organisaties zet het ISGO zich in voor het behoud van cul tuurhistorische elementen in het landschap en de aanleg van ruiter-, men-, fiets- en wandel routes. Dit alles met vertrouwen in de toekomst. Ook na een eventu ele gemeentelijke herindeling zullen deze taken voortgezet worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1