Eilandelijk Monumentendag Comité wint trofee voor Zuid-Holland Op werkvakantie naar Cambodja («i»*) Verwend worden in activiteitencentrum Ophelia Kaartenveiling in Toren museum groot succes Dierenstee gesloten na uitbraak kattenziekte Infopunt Volksuniversiteit in bibliotheken Start EHBO cursus Workshop 'Kaarten maken' voor meiden Schaken in Oostflakkee Uitslag witviswedstrijd SGO \^^S::::::::::::^ Samen zingen Manege Oostmoer EIIAIiDEtl-niEUWS Chichoreifabriek PAGINA 6 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 SOMMELSDIJK - Zater dag stond vrijwel het gehele eiland in het teken van de Open Monumentendag. Op tal van plaatsen werden er activiteiten georganiseerd die een breed publiek aan trokken. Vrijdag was er ech ter al een voorproeve van de Monumentendag op het erf van boerderij 'Lust en Last' van Hein Mijs nabij Som- melsdijk. Deze plaats, die ook rondom monumenten dag een belangrijke plaats innam, was het toneel voor een heuglijk moment voor de betrokkenen bij monumen tendag, want het eilandelijk comité kreeg een trofee en een geldbedrag uitgereikt door de hoofdsponsor van de Monumentendag, Rabo Vastgoedgroep Door Adri van der Laan Nog maar enkele dagen tevo ren was het bij het comité bekend dat de trofee aan Goeree-Overflakkee was toe gekend. In der haast werd een isijeenkomst georganiseerd, een 'quick-picknick' zoals cul tureel aanjager Jan Trompper het samenzijn noemde. Tijdens deze picknick kreeg het comité uit handen van John de Geus van Rabo Vast goedgroep de trofee uitgereikt en een bedrag van tweedui zend euro. Het deed De Geus goed dat hij namens de Rabo- bankorganisatie de uitreiking, als geboren en getogen Som- melsdijker, mocht doen. De Jan Trompper en Clémence Baks - die zich heeft ingezet voor de uitgave van hei eilandelijke infoblad - nemen de Trofee in ontvangst uit handen van John de Geus van Rabo Vastgoedgroep. Foio: Adri van der Laan Rabo Vastgoedgroep heeft dit jaar twaalf trofeeën uitgereikt. Per provincie werd een lokaal comité Open Monumenten dag uitgekozen om voor deze prijs in aanmerking te komen. Met de trofee wil Rabo Vast goedgroep haar waardering uitspreken voor de inzet en betrokkenheid van mensen bij de monumenten in hun lokale omgeving. Landelijk zijn de programma's van 350 lokale comités beoordeeld op basis van criteria als originaliteit, creativiteit en betrokkenheid, en hier bleek het eilandelijke comité aan te voldoen. John de Geus legde uit dat de Rabo Vastgoedgi^ep wil investeren in goede initiatie ven om historische belangrijke zaken te bewaren. Als voor beeld noemde hij de chicho reifabriek' in Ouddorp, die eigendom is van de Rabo Vast goedgroep en waarvoor plan nen worden gemaakt om dit bouwwerk voor de toekomst te bewaren. Verder roemde De Geus de samenwerking van de vier eilandelijke gemeen ten rondom Open Monumen tendag, zoals het gezamenlijk uitbrengen van een informa tieblad over de activiteiten. Dankwoorden waren er van Jan Trompper en wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflakkee. Dierenasiel de Dierenstee te Numansdorp is voorlopig gesloten vanwege een uitbraak van de kattenziekte. Katten ziekte is een virusinfectie van het maag-darmkanaal die voor al voorkomt bij jonge katten en in veel gevallen fataal afloopt. De ziekte is zeer besmettelijk, het virus kan zich gemakkelijk verspreiden. Katten kunnen geïnfecteerd worden door het contact met andere katten, maar ook mensen kunnen het virus overbrengen. Om verde re verspreiding van de katten ziekte tegen te gaan worden er in het dierenasiel allerlei maat regelen getroffen. Alle ruim ten in het dierenasiel worden momenteel grondig schoonge maakt en ontsmet, en het asiel is vanwege het besmettingsge vaar nu niet toegankelijk voor bezoekers. Zolang het dieren asiel gesloten is woiden er geen dieren geplaatst of opge vangen. Hoe lang het asiel gesloten blijft, is nu nog niet te zeggen. Zodra de uitbraak van de kattenziekte onder controle is, zullen de deuren weer voor bezoekers worden geopend. DIRKSLAND - Tk zeg maar zo: in ieder huis hoort EHBO'. Dat zei vroeger de Dirkslandse huisarts dokter Boot, De EHBO-afdeling Dirksland start in oktober een EHBO cursus. ledere twee weken op maandagavond van half acht tot half tien. De cur sus omvat ook verband- leer, AED en reanimatie. Na 10 a 12 lessen volgt het examen. Opgeven kan bij mevr G. van Lenten, tel. 601129. SOMMELSDIJK - Jonge renwerk Goeree-Overflakkee organiseert op 3 oktober a.s. tussen 14.00 en 17.00 uiir een workshop 'Kaarten maken' in het Bakhuus te Sommelsdijk. Ben je geïnteresseerd geef je dan via e-mail op bij helen- stam@jongerenwerkgo.nl of bel 06-20035128. De workshop is bedoeld voor meiden van 12 t/m 18 jaar. Deelname kost 2. Zie voor meer info website wwwjonge- renwerkgo.nl. We zijn al lang en breed terug in Nederland, maar toch komt hier dan nog een afsluitend artikel van onze reis naar Cam bodja. Nadat we dinsdagmorgen nog een boottocht op de Mekong hadden gemaakt, onder de dreiging van opkomend onweer en het daarbij beho rende gerommel, waren we blij dat we weer aan de kant waren. De boot was namelijk niet al te zeewaardig, en de tijd die hij erover zou doen om van het midden van de toch al brede rivier naar de over kant te varen zou volgens ons ongetwijfeld te lang zijn om bij een losbarstend onweer snel in veiligheid te zijn. Toch was ook deze tocht een hele mooie ervaring. Het was daarna nog even kof fers pakken en vervolgens richting het vliegveld van Phn om Penh. Nadat we er enkele uren te vroeg aankwamen - de leiding hield rekening met files, opstoppingen en andere problemen - en we die tijd dan maar doorbrachten foto's op de laptop zetten, checkten we in. We konden al snel het vliegtuig van Silk Airways in en maakten ons klaar voor de korte vlucht naar Singapore. De wachttijd in Singapore was gelukkig een stuk korter dan de heenreis, eigenlijk vloog de tijd om. Ons vliegtuig had wat vertraging, maar om 00.20 uur zaten we in de lucht. We vlogen tegen de tijd in, dus de geplande aankomsttijd op Schiphol.zou zoiets als 7.20 uur 's morgens zijn. We waren opnieuw van alle gemakken voorzien en werden goed ver zorgd. Op het moment dat we veilig landden op Schiphol waren we toch allemaal wel weer heel erg blij. Toen we alle douanepoort jes doorgeworsteld waren en onze ouders en familie ons op stonden te wachten voelden we ons weer helemaal thuis. Na een ontroerend weerzien vertrok iedereen een voor een naar de auto's. Bijna allemaal waren we weg en opeens kwam meneer De Vries erachter dat er een lap top kwijt was. Tja, dacht iiij, die zal iemand wel per ongeluk mee naar huis hebben geno men. Nee dus. Eenmaal thuis bleek niemand hem in z'n bezit te hebben en werd er naar Schiphol gebeld. En ja, hij lag nog in het vliegtuig. Allemaal niet zo handig dus, maar goed, het is gelukkig goed afgelopen. Iedereen was superblij om weer thuis te zijn. Niet dat het niet leuk was, dit was ongetwij feld de gaafste vakantie die we ooit hebben gehad, maar het was ook wel weer lekker om in je eigen bed te slapen, onder je eigen douche te staan en weer lekker aardappels met groente te eten! En dan nog maar te zwijgen over de fantastische autorit naar huis op een weg zónder hobbels. Maar we mis sen Cambodja natuurlijk ook weer wel. Elke dag lekker weer (wij zitten allemaal te bibberen als het hier 25 graden is) en natuurlijk het prachtige land schap is iets wat we wel missen. Tja, hier zijn geen palmbo men, rijstvelden en af en toe een gebergte om je heen. De hoogtepunten van de reis zijn er eigenlijk te veel om op te noemen, maar toch zullen we het proberen. De prachtige en bijzondere tempels die we heb ben bezocht, de ontmoetingen met mensen die daarin wonen en werken, de lokale inwoners die soms in een krotje leefden waar wij ons huisdier nog niet eens in zouden laten slapen, de bezoeken aan boeren, het spelen met de kinderen in het weeshuis en natuurlijk de schit terende zonsondergang op het Cambodjaanse strand zullen we nooit van ons leven meer vergeten. Het was een bijzon dere reis, die vooral onze ogen heeft geopend voor de rijkdom waarin wij leven. We zijn ook heel blij dat ieder een weer gezond terug is, wat ook niet vanzelfsprekend is. Gelukkig heeft niemand mala ria of een andere ziekte aan de reis overgehouden. Wel wat vermoeidheid, maar dat gaat hopelijk snel weer over. Tenslotte willen wij hier nog even kwijt dat het een fantasti sche reis was vol spannende en leuke ervaringen die we nooit meer zullen vergeten! Convin van Strien en Matthijs Looi] OUDE-TONGE - In samen werking met Schaakvereniging Oostflakkee (SOF) te Oude- Tonge organiseert de Stich ting Welzijnswerk Oostflak kee schaaklessen voor zowel volwassenen als voor de jeugd van 8 tot 12 jaar De lessen wor den gegeven door dhr Koert Wijnands. Deelname kost 12,50, incl. koffie of thee. Voor de jeugd wordt gestart met drie lessen op donder dagmiddag I, 8 en 15 okto ber van 15.30- 16.30 uur in het Infocentrum (kantoor 't Punt). Deelname kost 10 voor 3 lessen. Aanmelden kan bij de SWO, tel. 641344, e-mail tsr@s-w-o.nl. Voor volwassenen zijn er schaaklessen op donderdag avond 1, 8 en 15 oktober van 19.30- 21.45 uur, eveneens in 't Punt, Bernhardstraat 27. De lessen worden gegeven met behulp van een lesboek van de KNSB. Het boek kunt u aan schaffen voor€ 5. Ook mensen die al iets van de schaaksport weten, zijn van harte welkom. Wie na de drie lessen verder wil, kan verder op de schaak vereniging. In het kader van de the- maweek over gezondheid hebben bezoekers van acti viteitencentrum Ophelia in Sommelsdijk een ver- wenweek meegemaakt. "Mensen die Ophelia bezoeken hebben een for se lichamelijke handicap en/of een niet-aangebo- ren hersenletsel", vertelt Jeanette de Pater, teamlei der van Ophelia. "Hier door is het lastig voor hen naar een beautysalon of wellnesscentrum te gaan. Wij waren daarom blij ver rast dat wij professionals op het gebied van cosme tica en lichaamsverzorging bereid hebben gevonden naar Ophelia te komen." zitten te werken. Maar waarom zou dat dan ook niet lekker zijn voor mensen met een lichame lijke handicap? Het werd een groot succes. Net als het samen maken van lekkere èn gezonde hapjes. Dankzij een sponsoring van de Plusmarkt in Sommels dijk kon dit." De week van de gezondheid kwam op een goed moment, zegt Jeanette de Pater "De overheid heeft besloten om flink te snijden in de AWBZ, de wet die voorziet in de mogelijkheid voor onze cliën ten om gebruik te maken van een activiteitencentrum. Bij ons komen mensen met een lichamelijke handicap en/of een niet-aangeboren hersen letsel, zoals een beroerte of herseninfarct. Door de gevol gen hiervan kunnen zij niet altijd meer deelnemen aan veel dingen in de samenleving, zoals het bezoeken van clubs of verenigingen. Ik heb het dan niet over invalidentoilet ten of rolstoeltoegankelijkheid in gebouwen. Vaak moeten er voor onze cliënten om goed te kunnen functioneren ook nog allerlei andere zaken in de voorwaardenscheppende sfeer worden gereahseerd, die in het reguliere circuit niet te organiseren zijn. Het gaat dan om hulpmiddelen, aanpassin gen aan apparatuur, maar ook om een overzichtelijk dag programma, een prikkelarme omgeving en professioneel geschoolde begeleiders die begrijpen wat een hersenbe schadiging met iemand doet. Het bezoeken van Ophelia biedt ruimte aan de partner thuis, want het hebben van een handicap heeft een grote impact op het gezin en de relatie. Dit alles rechtvaardigt het bestaan van Ophelia. De bezuinigingen op de AWBZ zorgen voor veel onrust bij de bijna 50 mensen die Ophelia bezoeken. De Gemiva-SVG Groep, waar Opheha onder valt, zet zich extra in om de dagbesteding voor onze cliën ten te behouden. De onzeker heid daarover vreet aan men sen. Een 'verwenweek' zoals we die gehad hebben heeft dan ineens een dubbele bete kenis. Mensen kunnen even hun zinnen verzetten en dat geeft lucht." De gezondheidsweek bleek een succes. De vaste begelei ders van Ophelia hebben in de gezondheidsweek samen met de cliënten passende activitei ten gedaan zoals een workshop douchegel maken. 'Een leuke ervaring', vertelt De Pater 'Bij onze cliënten is het thema gezondheid dagelijks aan de orde, zij hebben immers beper kingen op lichamelijk gebied. Veel van hen krijgen persoon lijke verzorging of ondersteu ning daarbij. Gewoon dan eens lekker 'in de make-up' schiet er dan bij in. In de gezondheids- Afgelopen zaterdag 12 septem- week hebben we daar bij stil ber heeft de afd. Dirksland van gestaan. Margiet de Jonge van Sportvisserij Goeree- het cosmeticamerk Oriflame Overflakkee haar voorlaatste is naar Ophelia gekomen en wedstrijd van het seizoen voor heeft adviezen gegeven over de competitie gehouden aan huidverzorging en make-up. het Haringvliet nabij de Dat was net zo leuk als leer molens. De opkomst viel deze zaam. Ook Wanda Rozema van keer wat tegen, er waren 19 Chairitymassage is geweest, zij inschrijvingen. Alle deelne- bood stoelmassages aan. We mers gingen vol goede moed kennen dat voor mensen die naar de gelote stek om te pro- de hele dag aan een bureau beren zoveel mogelijk vis te vangen. Maar dat lukte niet erg, want met opkomend tij en g^ een stevige Noordenwind vie- V-lDDrenffSt len de vangsten zwaar tegen, |r-|AT-r' r»rkl 1 met als resultaat dat er in totaal -ÏV TV 1; CUllCC IC nog geen 65 kg. vis werd bin nengehaald in een tijdsbestek De collecte voor KWF Kanker van 5 uur Zes deelnemers kre- bestrijding heeft in Dirksland gen zelfs geen enkele aanbeet. 4.719,18 opgebracht en in De uitslag, in kilo's, luidt als Ouddorp 5.421,01. Alle volgt. gevers en collectanten worden Vak A hartelijk bedankt. Wie de col- 1. J. de Visser14,850 lectant heeft gemist kan alsnog 2. J. Bruggeman13,660 een gift overmaken op giro 3. A. Schaaf10,320 26000 t.n.v KWF Kankerbe- 4. W. Netten7,260 strijding in Amsterdam. Zie 5. N. Bazen5,650 voor meer informatie website 6. J. Meiaard0,780 www.kwfkankerbestrijding.nl. 7. A. 't MannetjeO 8. T. NettenO------------------------------------------- VakB 3.A. Koole2,420 OUDDORP - Morgen, zater- 4. P Schaaf2,270 dag 19 september, is er van 5- C. Pijl1,100 19.30-20.30 weer 'Samen Zin- 6. R van Nimwegen0,660 gen' in de Doopsgezinde Kerk, 7. A. van Heukelen0,050 Dorpstienden 3 te Ouddorp. 8. T. PijlO Iedereen is welkom. 9. G. van ZielstO 10. M. RidderhofO---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 11. R. RijkeQ STAD AAN 'T HARINGVLIET - Uitslag van de dressuurwed- strijd voor pony's, proeven F5, F6, F7 en F8, gehouden op zaterdag 12 september 2009 in Manege Oostmoer, Oostmoer- ^edijk 2a te Stad aan 't Haring- \liet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten l)ehaald te worden van 210. Proef F5. Jolein de Vogel, Nancy, 229 pnt; Jantine Blok land, Mowgli, 226 pnt; Larissa Gijsen, Mowgli, 225 pnt; Man- dy vd. Stelt, Candy, 218 pnt; Natasja Meijer, Adi, 215 pnt. Proef F6. Merel v.d. Sluijs, Balou, 241 pnt, tevens diplo ma F6 behaald; Simone Ohm stede, Sonja, 229 pnt; Carlijn v.d. Steenhoven, Karine, 226 pnt; Shirley v. Dam, Whoopi, 225 pnt, tevens diploma F6 behaald; Ilse de Beer, Nancy, 217 pnt, tevens diploma F6 behaald. Proef F7. Sabine v. Gelderen, Stariight, 241 pnt; Tessa Cox, Spiky, 232 pnt; Cynthia v.d. Baan, Murphy, 231 pnt; Loui se du Pree, Stefan, 224 pnt; Myrna v. Laarhoven, Cindy, 223 pnt. Proef F8. Anne Maliepaard, Snoopy, 242 pnt; Nadine Hakstege, Dori, 230 pnt; Pau line Andeweg, Spiky, 226 pnt, tevens diploma F8 behaald; Sarine Andeweg, Spiky, 225 pnt, tevens diploma F8 behaald; Tessa Schriek, Spiky, 221 pnt; Beaudine v.d. Put, Passoa, 220 pnt. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het aantal mensen van Goeree- Overflakkee dat deelneemt aan activiteiten van de Volksuni versiteit Hellevoetsluis groei ieder jaar Daarom is er vanaf deze week in de bibliotheek van Ouddorp, Middelharnis en Oude-Tonge een infohoek inge richt. Hier vindt u alle informa tie over het cursusprogramma en alle andere activiteiten van de Volksuniversiteit. Het infopunt is ingericht om de bewoners van Goeree-Over flakkee dichtbij huis beter en actueel op de hoogte te houden van de VU-activiteiten. U vindt er boekjes met het nieuwe jaar programma en inschrijfformu lieren. Ook dit jaar heeft de VU een breed aanbod. Bekend zijn de talencursussen zoals Spaans, Italiaans, Turks en de computer- cursussen. Daarnaast is er een ruim aanbod op het gebied van kunst, cultuur en creativiteit. Bovendien vindt u er de actuele informatie over het aanbod van films, lezingen, workshops, de Kunstbus en de wandelgroep. Bij vragen kan de bibliotheek medewerker u verder helpen. Wilt u deelnemen aan een cur sus en weten op welk niveau u het beste kunt inschrijven, kunt u aan de bibliotheekbalie het telefoonnummer of e-mail adres van de docent opvragen. Ook kunt u in de bibliotheek terecht op de website www. volksuniversiteit.nl/hellevoet- sluis. Via de website kunt u online inschrijven en betalen. GOEDEREEDE - In het Torenmuseum van Goederee- de werd, ter gelegenheid van Open Monumentendag, zater dagmiddag een veiling gehou den van oude (land)kaarten. Handelaren stelden hun kaar ten beschikbaar en alles wat er boven de vraagprijs door de gegadigden werd gegeven, kwam ten goede aan de Stich ting Goereese Gemeenschap. 'Veilingmeester' André Kaste lein is heel tevreden over het resultaat van de veiling. Er waren veel belangstellenden en er werd goed geboden. De duurste kaart was uit 1732 van Goeree t/m de Maasmond, gemaakt door Cruquius, uit Resolutieboek van Staten van Holland en West-Friesland. Deze kaart was ingezet op :g 1.300 en werd uiteindelijk verkocht voor 2.050, excl. 10% opgeld. De veiling heeft voor de Stichting Goereese Gemeenschap netto ruim 3.300 opgebracht. "Een prachtig bedrag", aldus Kas telein. De Stichting kan het bedrag goed gebruiken omdat dit jaar, vanwege de restaura tiewerkzaamheden, het toren- bezoek achter is gebleven. (Tekst en foto: Adri van der Laan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6