Voortdurend conflict PvdA-bestuur en -fractie kent alleen verliezers en emotionele schade Dag van de duurzaamheid op de Bosseschool Horse Event Deurne geweldige ervaring voor Oostmoer-amazones Comité kassen Nee Oostflakkee Wedstrijd seizoen MH-SD weer van start Inzendtermijn 'mooiste zomer vakantiefoto' verlengd Workshop notitieblokje/ kerstkaarten maken EIIAnDEn-tllElJWS Van tafel Absurd Trafiek Zeer spijtig Gevoelens Pikant Kans op een hoeken- of CD-bon Ingezonden: PAGINA 4 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 OOSTFLAKKEE - Ze toont zich strijdvaardig. Een jonge vrouw die niets liever wil dan dat er een eind komt aan de langdurige onenigheid tussen het locale afdelingsbestuur en de fractie. Ze richt graag de blik op de toekomst. Belangrijk voor de raadsverkiezingen in maart 2010. Ze is ook een kwetsbare vrouw. Teleur gesteld dat er volgens haar in deze affaire zoveel schade aan personen is en wordt toegebracht. Corette van Dijke (37), financieel manager bij het Maasstad ziekenhuis in Rotterdam, is leidster van de vijf koppige FvdA-fractie in Oostflakkee. "Door al hetgeen er is gebeurd voelen wij ons wel een beetje lam geslagen. Gelukkig vormen wij een hecht fractieteam en zullen we, als het aan ons ligt, deze raadsperiode niet alleen volmaken, maar ons blijven inzetten om de belangen van alle inwoners van de gemeente te behartigen. De reacties op onze stand puntinname bij twee gevoelige raadsdossiers (Recrea tiewoningen en alle items rond het conflict Gemeente Oostflakkee en ondernemer Swaneveld) zijn echter zo heftig dat het je tot op het bot raakt. Als je genood zaakt bent om zelfs aangiften te doen bij de politie en er begeleiding wenselijk is, dan is dat intens indringend. Emotioneel zwaar. Inbreuk in je privéleven". Door Jaap Ruizeveld Gorette heeft weinig behoefte om alle perikelen, menings verschillen en kritiekuitingen in het openbaar te bespre ken. "Dat had intern afgewik keld moeten en kunnen wor den. Met respect voor eikaars standpunten. Niet een één zijdig neersabelen omdat niet iedereen zijn ofhaar zin krijgt. Belangen kunnen tegenstrij dig zijn, individueel of maat schappelijk. Daarover gaat het voortdurend in de politiek. Dit vereist dat je als fractie je verantwoordelijkheid dient te nemen Zeker in zaken waar over duidelijke afspraken zijn gemaakt. Het lastige is dat in onze afdeling in Oostflakkee het verleden blijkbaar niet kan worden afgesloten. Alles blijft gericht op de meegezeulde molensteen vol frustraties. Een afdelingsbestuur zou hier, in goed overleg en met com municatie, moeten zorgen dat er door ongenuanceerde ver wijten geen mensen worden beschadigd. Omdat zij een afwijkend, onderbouwd, stand punt innemen. Nu dat uitbleef kwam er van een faire respect volle dialoog niets terecht." "Als alleen de aandacht gericht blijft op de genoemde omstre den zaken, verdwijnen veel goede politieke resultaten geruisloos van tafel. Als PvdA hebben we een goede positie in de coalitie met de Christen- Corette van Unie. We hebben een 'dijk' van een wethouder in de persoon van Petra 't Hoen. Binnen de eigen gemeentegrenzen en ruim daarbuiten wordt dat opgemerkt. Met haar heb ben wij een prima contact. We hebben als socialistische frac tie onze duidelijke inbreng geleverd in dossiers zoals het Armoedebeleid, het Jonge renbeleid, belastingtechnische aspecten en bij de verbeterde gemeentelijke organisatie. Toch sneeuwt het onder bij de voortdurende controver sen. Waarom die geforceerde publiciteit? Een rapport Cloed Bestuur dat onder verant woordelijkheid van ons afde lingsbestuur is uitgebracht als reactie op een eenzijdige Zembla-uitzending. Als fractie wordt je niet geïnformeerd dat het afdelingsbestuur hier mee bezig is. Wij hebben later, desgevraagd, onze twijfels ken baar gemaakt over de juistheid van diverse beschuldigingen. Volgens ons is het rapport onvolledig. Wij verwezen naar het VROM-onderzoek. Het partijbestuur vond onze ant woorden zorgelijk en teleur stellend. Gaf vervolgens een uitgebreide verklaring uit om ons dit nog eens kenbaar te maken. Men had zich aan onze fractieopstelling gestoord. Ook na het raadsbesluit om geen eigen onderzoek meer in te stellen naar de gang van zaken is er geen streep getrokken." Het is even stil. Gorette kijkt een beetje voor zich uit. "Soci alisten zijn toch goed in het sluiten van de rijen", merk ik op. "Zeker", antwoordt ze, "maar dat is hier niet gebeurd. Er is op mensen gespeeld. In een plattelandsgemeente is het toch absurd dat fractieleden bedreigd worden? Dan ver wacht je rugdekking van het plaatselijke afdelingsbestuur. Want zoiets gaat alle fatsoen lijke grenzen te buiten. Een mens kan veel hebben, tot dat het laatste stukje incasse ringsvermogen wordt aange tast. Het komt dan dichtbij je gezinsleven. Dat moet je niet willen. Heus, als politica weet je dat je niet moet zeuren bij moeilijke dossiers en zaken. Je moet kritiek kunnen ver werken. Maar er moet wel fair worden gespeeld. Respectvol. Geen inzet om alleen gram te halen. Dat beschadigt perso nen. Dat is pijnlijk goedkoop." Of het allemaal op korte ter mijn goed komt? Gorette van Dijke is bezorgd. Deze maand zal afdelingsbestuurder en penningmeester Bas de Vos de vacature invullen die in de PvdA-fractie is ontstaan na het vertrek van Wietske Heerebout. "Ontzettend jam mer, maar begrijpelijk, dat zij dit besluit moest nemen zegt Corette. De huidige muta tie vereist afstemming, er zal een leemte moeten wor den overbrugd. Dit tegen de achtergrond dat het bestuur aangeeft in haar publicaties de visie en uitingen van wet houder en fractieleden bij een aantal dossierzaken niet te waarderen." Inmiddels is het voor buiten staanders wellicht een soap o,n fractie en lokaal bestuur niet een verdeelde achterban over straat te zien rollen. De diepe tragiek in dit conflict tast ech ter de intermenselijke verhou dingen aan. Dat is onrustba rend en in een kleine gemeen schap, onvoorstelbaar. Hoe het ook verloopt, voor Corette is er begin volgend jaar geen follow-up in de Oostflakkee- se politiek. Zij verhuist naar Nieuwe Tonge, gemeente Mid- delharnis. Voor het zover is had ze graag in goede harmo nie de weg gebaand voor een volgende ploeg PvdA-ers die in de komende drie jaar (onder de Aliriprocedure en tot de herindeling) hun schouders onder de partij- en gemeente belangen moeten zetten. Dat alles is nu onzeker. "Stabilise ring van beleid. Ja, daarvoor heb je steun en vertrouwen nodig", zegt Gorette tactvol. "Nu dienen we ons in de raad te richten op dossiers die ook niet gemakkelijk zijn. Denk aan de provinciale inzichten voor Kassenbouw en uiteraard onze begroting". Mevrouw Goby Admiraal zegt dat het landelijk PvdA-partij- bestuur in Amsterdam de gang van zaken in Oostflakkee als "zeer spijtig" kenmerkt. "Wij hebben contacten zowel met het locale afdelingsbestuur als met de fractie. We proberen, zeker ook vanuit ons gewest Zuid-Holland, beide partijen in overleg bij elkaar te bren gen. Hen aari te sporen om als goede sociaal democraten gezamenlijk de kar te trekken richting de raadsverkiezingen. Men staat samen voor het uit dragen van één gedachtegoed. Emotioneel en intermenselijk komen die samenbindende factoren in Oostflakkee tot nu toe nog niet bijeen. Dat dit beschadigingen brengt is triest. De oplopende emoties zijn ons bekend. Wij hebben al eerder stappen ondernomen, maar konden die juridisch niet effec tueren." Voorzitter Wim Noordzij van het afdelingsbestuur Oostflak kee zegt dat hij vermoedelijk nog deze week een gesprek heeft met een vertegenwoor diger van het hoofdbestuur, de vicevoorzitter van de fractie en de wethouder. "We bekijken dan of er weer samenwerking mogelijk is. De situatie is nu natuurlijk veranderd omdat onze bestuurder en penning meester Bas de Vos op 24 sep tember als raadlid zal worden geïnstalleerd in de vacature Wietske Heerebout. Wij hopen dat De Vos als bruggenbou wer kan dienen". Noordzij zegt desgevraagd te begrijpen dat fractieleden flinke emou- onele ontwikkelingen als een gevoel van onveiligheid heb ben ervaren. "Dat is echter iets anders dan dreigementen aan het adres van fractieleden. Wij herkennen ons daar niet in". Volgens Noordzij zou de politie de uitingen ook niet als dreigementen hebben behan deld. "Ons bestuur heeft ove rigens enkele leden aangespro ken op hun gedrag. Wij von den dat ook niet passend. Voor een ieder is het duidelijk dat dit hele traject alleen verliezers kent. Zoals gezegd, bekijken we of er weer samengewerkt kan worden. Het is nodig dat alle neuzen dezelfde kan op staan. Immers, er wachten belangrij ke zaken richting eilandelijke eenwording en onze positie als •PvdA in dat geheel." Pikant detail in deze brede affaire is dat de heer Swa neveld deze zomer aan de raadsleden een mail verzond waarin hij aangaf zich kan didaat te stellen als PvdA -raadslid en eventueel lijst trekker bij de verkiezingen in 2010. Voorzitter Noord zij van het afdelingsbestuur reageerde hier schriftelijk op richting gemeenteraad. "De indruk zou gewekt kun nen worden dat Swaneveld deze mail met goedkeuring van de leden van de PvdA- Oostflakkee en of het bestuur heeft gedaan. Wij nemen hier afstand van, ais die suggestie gewekt zou zijn. Het afde lingsbestuur heeft Swaneveld op zijn handelen aangespro ken en gesteld dat hij zichzelf en de partij met dergelijke mails geen dienst bewijst. Zolang Swaneveld zich als PvdA-lid aan de regels, afspraken en statuten van de partij houdt, hebben we daar geen enkel probleem mee", aldus Noovdzij in zijn mail aan de raad die op 13 augus tus voor kennisgeving op de lijst van ingekomen stukken was geplaatst. Wethouder Kleingeld tussen de kinderen van de Bosseschool. MIDDELHARNIS - Woens dag 9-9-2009 om 9 uur: de hele bovenbouw van de Bosseschool is in de ban van het verhaal 'Duurzame oma' van kinder boekenschrijver Sjoerd Kuy- per. Speciaal geschreven voor deze Dag van de duurzaam heid, .^lle leerlingen genieten van het humoristische verhaal dat voorgelezen wordt door hun jut of meester Hoewel, de leerlingen van de groepen 7 krijgen het verhaal te horen van een wel heel speciale gast: wethouder Bert Kleingeld van de gemeente Middelharnis, die speciaal voor dit doel naar de Bosseschool was getogen. Eén van de ruim 200 scholen waar deze dag 'gevierd' werd. De Dag van de duurzaam heid is opnieuw een leuke en laagdrempelige manier om aandacht te vragen voor duurzaamheid, om leerlingen bewust te maken dat duur zaamheid niet alleen hard nodig is, maar ook leuk en inspirerend. Dat we met elkaar aan een mooier, schoner en vei liger Nederland willen werken. De Bosseschool is een Eco- School en probeert al jaren zuinig om te gaan met energie en water, kinderen hun ver antwoordelijkheid voor hun leefomgeving bij te brengen, bezig te zijn met moeilijke milieuvraagstukken, speciale projecten over water, milieu, energie en afval met de kinde ren te houden. Dat resulteerde in het verkrijgen van de Groe ne Vlag in 2007 en misschien zélfs binnenkort in het binnen halen van de tweede vlag. De eco-werkgroep van leerlingen, leerkrachten en ouders doet haar best hiervoor. De school vindt het belangrijk om leer lingen al in een vroeg stadium met vraagstukken rond duur zame ontwikkeling in aanra king te brengen. MIDDELHARNIS - Vorig seizoen is door de jongens van MH-SD goed afgesloten. Johan van Nimwegen werd weer 2' op het NK turnen. Met slechts 0.20 punten verschil op de nummer 1. Hij deed mee in de categorie junioren 2 niveau 6, dit is de 3"^ divisie. Joris van den Nieuwendijk en Micha van Rumpt hebben voor het eerst meegedaan aan de kwalificatiewedstrijden voor het NK. Joris deed mee in de categorie Instap, niveau 10, 3*^ divisie. Hij heeft het net niet gehaald om mee te doen aan de halve finales. Micha pres teerde het om mee te kunnen doen aan het NK. Dit is al een prestatie op zich. Hij deed mee in de categorie Pupil niveau 9, 3' divisie. Micha werd 1$" op het NK. De meiden hebben afgelopen seizoen ook goed hun best gedaan tijdens de wedstrijden. Zij hebben ook geprobeerd door de kwalificatiewedstrij den te komen tot het NK. Dit is niet gelukt, maar dit nieuwe seizoen gaan ze er weer hard tegen aan. Ellen van den Doel heeft het afgelopen seizoen voor het eerst mee gedaan in de 3'' divisie, senioren. Zij is tot en met de halve finale geko men. Twee selectieleden van MH-SD hebben aan het eind van het seizoen zelfs mee mogen doen aan de groepspringwedstrij- den in de Ahoy in Rotterdam. Dit gebeurde tijdens het NK weekend dat de KNGU daar organiseerde. De jongens en meiden van MH- SD gaan dit nieuwe seizoen weer genieten van hun sport en gaan proberen om weer een stapje verder te komen dan het afgelopen seizoen. Wie mee wil gymmen kan een kijkje nemen op www.mhsd.nl. Glunderende Manege Oostmoer-amazones in Hippivh (j'nlium Di-niiii, Inj de top 10 van Sederlundse manegeruiters! V.l.n.r. Milou Arensman (9 jaar, Sommelsdijk), Louise Broere (13 jaar, Stad aan 't Haringvliet) en Marit Huizer (12 jaar. Herkingen) ,„j„,„^u^^, STAD AAN 'T HARING VLIET - Drie amazones van Manege Oostmoer mochten 12 september in Hippisch Centrum Deur ne tijdens Horse Event meedoen aan de lande lijke finales van de FNRS Zitcompetitie 2009. Want Louise, Marit en Milou hadden ieder in hun eigen categorie een plaats veroverd in de top 10 van Nederlandse manegerui ters. "Met een grote groep sup porters waren we de hele dag bij onze meiden", vertelt begeleidster en FNRS-juryhd Elly Mulder-Hanse. "De voor bereidingen zijn echt heel goed geweest, we hebben bij Manege Oostmoer alle gele genheid gekregen om inten sief te trainen. Hel instructie team van Manege Oostmoer let van de eerste lessen af aan heel goed op een juiste hou ding en zit van de ruiter. Het team heeft daarmee de solide basis gelegd, waarmee de kan didaten door al die voorrondes wisten te komen. Vanuit mijn jurystandpunt heb ik de ama zones nog wat extra training gegeven. Maar... alle finalis ten uit het hele land hebben natuurlijk hun best gedaan de puntjes op de i te zetten. En bij de paardensport blijf je toch te maken hebben met een jury, die jouw goede momenten ziet, maar misschien net ook even een wat minder moment- je. De uitslagen lagen allemaal dicht bij elkaar. Logisch, als je in de top tien van Neder land zit! Helaas hebben onze kanjers geen podiumplaats bemachtigd. Maar ze zijn wel een geweldige ervaring rijker: rijden voor groot publiek, in een enorm hippisch centrum, met als beloning een medaille die omgehangen werd door niemand minder dan Anky van Grunsven!" "De resultaten van Louise, Marit en Milou hebben ons allemaal extra gemotiveerd om er ook bij de nieuwe ronde van de zitcompetitie weer helemaal voor te gaan. Let maar op: vol gend jaar is Manege Oostmoer weer van de partij!", zo verze kert Elly "Iedereen die in het bezit is van een FNRS Ruiter paspoort, kan zich in principe inschrijven voor de voorron des. Zo rond maart 2010 gaan we daar bij Manege Oostmoer weer mee beginnen." Zie voor meer informatie website www. fnrs.nl. Sinds begin juli is er voor de lezers van Eilanden-Nieuws de gelegenheid om zomerva kantiefoto's in te zenden, en hiermee mee te dingen naar een prijs die zal bestaan uit een boeken- of CD-bon. Er staat al een aantal foto's op de site www.eilandennieuws.nl onder de button 'vakantiefoto's'. De redactie heeft besloten om de inzendtermijn voor deze foto's te verlengen tot woensdag 30 september. Dus tot en met die datum heeft u nog de kans om foto's in te sturen. Dit 'direct' via de site onder bovengenoemde button of insturen via e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Na 30 september zal een des kundige jury de foto's beoor delen en de fotograaf van de leukste, mooiste of indrukwek kendste foto krijgt een boeken- of CD-bon. De foto's moeten natuurlijk wel te maken hebben met de zomervakantie of die nu thuis of elders is doorgebracht. Er mogen maximaal drie foto's per inzender worden inge stuurd. De foto's zullen op de website worden gepubliceerd en de winnende foto's in de 'papieren' krant, in de tweede week van oktober. O.UDE-TONGE - De SWO organiseert, in samenwerking met mevr. Hilda Verboom, op donderdagochtend 24 sep tember een workshop notitie- bfokje/kerstkaarten maken. De workshop duurt van 9.00 tot 12.00 uur gegeven in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 te Oude-Tonge en is toegankelijk voor alle leeftijden. De deel namekosten zijn afhankelijk van wat u gaat maken, maar variëren van 4 tot 6, inclu sief koffie/thee. Voor meer informatie of aanmelding kunt u bellen naar de SWO, tel. 641344 of mailen naar yvonne(5s-w-o.nl. U dacht misschien 'geen bericht, goed bericht' over grootschalige glastuinbouw op Goeree-Overflakkee. Niets is echter minder waar. Oostflak kee is door Provinciale Staten aangewezen als één van de zoeklocaties voor grootschalige glasteelt om het areaal in de provincie uit te breiden. Van de twaalf zoeklocaties is Oost flakkee in korte tijd gepromo veerd naar de eerste plaats. De gemeente Kaag en Brasem heeft ook de eer om als kandi daat in het onderzoek mee te doen. Gezien de ligging van Kaag en Brasem in het groene hart maken zij weinig kans. Inmiddels is een rapport gepresenteerd door de firma Haskoning. Het absurde van dit rapport is de aanleiding; het besluit van de provincie uit 2002 om het glas areaal uit te breiden met 400 ha. De essentie van het onderzoek zou volgens gedeputeerde staten moeten zijn: "Toon de noodzaak van die uitbreiding aan". Nut en noodzaak worden in dit rap port echter niet aangetoond. Uit de praktijk blijkt zelfs het tegendeel: de hoeveelheid glas daalt al jaren en bedraagt momenteel 5200 ha (5400 ha in 2002). Deze trend zal zich de komende jaren voortzetten. De productie per hectare glas is de afgelopen jaren enorm toege nomen. Veel glastuinbouwbe drijven zitten mede daardoor in zwaar weer; overproductie, lage prijzen en door de olie prijs toenemende stookkosten. Veel tuinders verdienen tegen woordig meer met het leveren van 'duurzame' elektriciteit, gestookt met gesubsidieerd gas, dan zij verdienen aan hun producten. Het begint erop te lijken dat de medewerking aan het onder zoek door B&W van Oostflak kee (wat gekenschetst wordt als 'bestuurlijk draagvlak') bij voorbaat betekent dat Oost flakkee de aangewezen kandi daat is. De lezer van het rap port kan bijna niet anders dan concluderen dat er een locatie moet komen en dat die op Oostflakkee moet liggen. Er wordt volledig naar Oostflak kee toegeschreven met onge fundeerde cijfers over werkge legenheid, economische groei en welvaart. Ook ontbreken er gegevens over de kosten van de benodigde infrastructuur. Zelfs een voorspelde afname van het verkeersaanbod op de N59 en A29 tot 2040 wordt als een zegen aan de komst van kassen toegeschreven. De locaties voor glastuinbouw in Oostflakkee zijn de Oosten de polder en polder de Tille. De aanzet tot aankoop van grond in de Oostende polder is een jaar geleden al ingezet door de 'van Genugten club', ondersteund door een project ontwikkelaar. Dat feit wordt nu omschreven als een voordeel. Wat een toeval allemaal! De gemeenteraad van Oost flakkee is tegen de komst van de kassen, politiek- en maat schappelijk draagvlak voor grootschaUge glastuinbouw ontwikkelingen is nihil. Een nieuw industrieterrein van 400 ha beton met kassen van lOm tot 12m hoog, met daar omheen 400 ha voor water bassins, bedrijfspanden en infrastructuur druist volledig in tegen de toekomstvisie 2020 die inzet op behoud van het open landschap, kleinschalige ontwikkelingen en bevorde ring van toerisme. Verhalen over inpassing van de kassen in het landschap zijn fabeltjes. 400 ha kassen van 12 meter hoog komen boven alle dijken van Flakkee uit. Kijk nu al bij Oude-Tonge: een glad gescho ren gazon, waterbassins, asfalt en een hoge glazen wand daar achter. In december zal het besluit van de locatie in de Provinci ale Staten vallen. Voor die tijd moet er nog een heel traject doorlopen worden. Eén en ander wordt nog behandeld in de gemeenteraad. Zorg dat u in grote getale aanwezig bent. De glasmannetjes Heijkoop, Van der Valk, Asje Van Dijk, Van Genugten willen het maar al te graag laten gebeuren. De vastgoedontwikkelaars, architecten, kassenbouwers en grondspeculanten staan al in de startblokken, allemaal rui ken ze geld. Oostflakkee, haar landschap en haar inwoners worden er allemaal niets beter van. Comité Kassen Nee houdt u op de hoogte. Het volledige rapport is te vinden op website www.kassenneeoostflakkee.nl. Ton Korteweg, Ooltgensplaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4