Uithuwelijking Indrukwekkende herdenking van gevallenen Kerk diensten Beroepings- Vrijdag en zaterdag zonnig en vrij warm Te Middelharnis is een synagoge afgebroken Het weer van volgende week. EIIAIIDEtl-tllEUWS JYERK Lotgenoten contact Schildklier- patiënten Theo van Teijlingen in Ontmoetings- kerk Kerkdienst Ger. Gem. EIIAIIDEri-IIIEUWS M""'' Ingezonden: PAGINA 2 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 Ethiek ■Na de vakantie niet meer terug! In de nieuwsberichten werd melding ervan gemaakt dat heel wat moslimjongeren in ons land er tégen opzien met hun ouders in de vakantietijd naar het land van herkomst te gaan, ook op familiebezoek, hoe leuk op zichzelf ook, omdat ze vrezen uitgehuwe lijkt te worden. Jongeren, niet alleen meisjes maar ook jon gens, vanaf omstreeks 17 jaar komen aan bij meldposten of andere instanties, omdat ze bang zijn niet meer terug te keren in ons land. Een dubbel aantal vergeleken met dezelfde periode in het vorig jaar heeft zich bij hulpdiensten gemeld. Ouderlijke zorg Nu zullen ouders zeker ook bezorgd zijn over de toekomst van hun kind, voordat het op eigen bestemming komt. Ont staat er vriendschap, verliefd heid en zelfs liefde tussen hun kind en een van het andere geslacht, dan is een huwelijk met hem of met haar lang niet altijd naar de zin van de ouders. En dan doen zich moeilijkhe den voor. Soms liep een kind zelfs van huis weg en zette het toch de relatie door. Vaak zien ouders beter dan hun kind dat verliefd is, dat er zich proble men gaan voordoen als de ver houding in een huwelijk wordt omgezet. Zeker is dat het geval wanneer degene die van bui ten inkomt niets met God en Zijn gebod heeft, of in een totaal andere religie, om zo te zeggen, voor Christus verloren is. Maar ook maatschappelijk kunnen er grote zorgen zijn als een kind zich aan een ander binden wil, of uit het oogpunt van gezondheid. Een opgelegd huwelijk Maar waarover ik nu schrijf is van een heel andere orde. Nog voordat een moslimjon gen of -meisje ook maar een relatie aangaat of krijgt, heb ben de ouders vaak al beslist met wie hij of zij trouwen moet. Het kind wordt uitgehuwelijkt aan een familiehd of bekende, vaak door vader met instem ming van moeder uitgekozen. Menigmaal gebeurt dat in het land van hun herkomst. En vooral in landen als Marokko, Turkije, Pakistan en Afghani stan. Mogelijk willen de ouders ook op die manier ervoor zor gen dat hun kind de islam getrouw blijft. Niet een jongen of meisje maakt in vrijheid de keuze voor een levenspartner maar de ouders. Voor het kind kan dat vreselijk zijn. Een ongewenst huwelijk Nu zijn er ook in ons land uit het verleden wel voorbeel den aan te wijzen dat ouders een huwelijk van hun zoon of dochter wilden of hebben voorkomen. Zo kwam het in de boerenstand wel voor dat een boerendochter van de ouders beslist niet met een arbeider mocht trouwen, ook al was er een oprechte liefde tussen bei den ontstaan, en al wilden zij samen God dienen. Uit de kerkgeschiedenis is bekend dat de bekende pre diker Philpot niet mocht trou wen met Anne Pennfather. Haar ouders, die hem als gou verneur in hun gezin hadden aangesteld, vonden dat maar niets; Philpot was hen te min en te zwak van gezondheid. Anne werd ver weg gestuurd, hoewel zij en Philpot elkaar oprecht voor God liefhadden. Ze zijn nooit getrouwd en Anne is, getrouwd met een andere man, heel jong gestorven. Wat een tragiek is dat geweest. En ooit heeft ds. Jac. van Dijk geweigerd het huwelijk van twee mensen kerkelijk te bevestigen, want, zo zei hij 'het waren twee brandkasten'. Niet zozeer de liefde als wel het geld speelde een beslissende rol. Dat lag er duimendik boven op. Levensbedreigend In het geval van de al genoemde moslimjongeren, die niet willen uitgehuwelijkt worden, kunnen voor hen levensbedreigende situaties ontstaan. Weigert een moslim jongen of-meisje met een door de ouders, vaak de vader, uit gezochte en aangewezen part ner in het huwelijk te treden, dan wordt hij of zij soms met de dood bedreigd, of ernstig mishandeld. Nog veel erger is het als een uitgehuwelijkte jongen of meisje gaat scheiden. Dan is de eer van haar ouders door hem of haar geschonden en kan eerwraak worden toe gepast door een gewelddadige dood als straf het kind te laten ondergaan. Onlangs vertelde een uitgehuwelijkt moslim meisje voor de media dat zij het land waarin het huwelijk haar was opgelegd is ontvlucht en dat ze daar nooit meer naar toe durft te gaan, ondanks dat daar ook hartelijke familiele den wonen. Ze is haar leven Drs. W. Chr. Hovius niet zeker. Want de eer van haar vader is belangrijker dan het geluk van haarzelf als eigen kind. Ontzettend toch? In dat opzicht is ze blij in Nederland ie wonen, waar andere wetten gelden. Eigen keuze Gelukkig is de eigen keuze van een jongen of een meisje voor een levenspartner in ons land normaal. Wel mogen ouders erop wijzen hoe belang rijk het is om God in de keuze van de partner te betrekken. Het gedurig gebed voor hen kan en mag toch niet ontbre ken. Hoe schrijnend is het dat zoveel jongeren weg groeien van God en van Zijn Woord en Zijn dienst. En zo veel huwe lijken gaan in ons land stuk! Cijfers wijzen uit dat één op de drie huwelijksrelaties op een scheiding dreigt uit te lopen. Wij behoeven bepaald niet trots op het vrije westen te zijn in vergelijking met oosterse landen, soms gestempeld door de cultuur van de islam. Is er iets mooiers dan een huwelijk waarin de vreze Gods wordt gekend en waarin man en vrouw elkaar oprecht en hartelijk (blijven) liefhebben? GOEDEREEDE - Met een korte indrukwekkende plechtigheid en défilé bij het gedenkteken op de begraafjplaats in Ck>eder- eede zijn woensdagmor gen de gevallenen her dacht die bij uitzending en in oorlogshandelingen, in de periode 1945-1962, in het voormalig Nederlands- Indië en Nieuw-Guinea het leven verloren. Door Jaap Ruizeveld Bij gevechten kwamen des tijds meer dan 6200 Neder landse soldaten om, onder wie drie inwoners uit de gemeente Goedereede. Aan de door de gemeente georganiseerde her denking met kransleggingen en bloemen eer, is medewer king verleend door een ver tegenwoordiging veteranen. Koninklijke muziekvereniging ApoUo, Oranjevereniging Goe dereede, Scouting Jan Joosten, leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen Eben- Haëzeren Buuten de Poorte, en het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Goeree en omstre ken. Nabestaanden, familiele den alsmede belangstellenden hadden zich nabij en rond het gedenkteken verzameld. Met het noemen van de namen, Johannes Westdijk uit Ouddorp, Matthijs Grooten- boer en Gerrit van Soest uit Stellendam kreeg de herden king een extra accent. "Hun namen staan op het gedenk teken. Door jaarlijks deze bij enkomst te organiseren wil de Burgemeester Van de Velde en wethouder Feller leggen een krans bij hel gedenkteken. gemeente Goedereede deze gevallenen hun plaatsje in de gemeenschap teruggeven. Voor nabestaanden en fami lieleden is het een mogelijk heid.om deze plaats te blijven bezoeken. Voor altijd kunnen wij hier gedenken dat zij hun leven gaven en ver van huis in den vreemde hun laatste rust plaats vonden". Woorden van burgemeester Ger van de \'el- de die de herdenking ook iets breder trok en verwees naar Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk wvra/.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verwelj, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE fioofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@ei)andennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). de militairen die ook thans in Afghanistan en elders moei lijke missies vervullen. Uit zendingen waar, zoals recent opnieuw het geval, slachtof fers vallen. De burgemeester wees op het schrille contrast van mogelijkheden die er nu zijn om gewonden, en bij overlijden de nabestaanden, te kunnen begeleiden en er op een gepaste wijze aandacht aan te besteden. Dat was des tijds totaal anders. Uit contacten met veteranen en nabestaanden was haar geble ken hoe eenzaam en getrau matiseerd men zich toen voel de. 'Jaren van miskenning na afschuwelijke omstandigheden in oorlogsgebied. Gelukkig kwam daar eind jaren 80 ver foto.- Wim van Vossen Fotografie andering in. Er werden monu menten opgericht, zoals ook in Goedereede". Met waardering sprak Van de Velde over de aanwezigheid van zo velen bij de herdenking, en zij richtte zich speciaal tot de scholieren van de basisscholen en de scou ting. "Voor juUie is dit ook een belangrijk moment. Jullie zul len het vaandel overnemen en deze moeilijke passage in onze vaderlandse geschiedenis een plaats moeten geven. Het mag en kan niet vergeten worden". Met het blazen van de Last Post, het spelen van het Wil helmus en de kransleggingen was het défilé het sluitstuk van de bijeenkomst. Alle leerlingen legden een rode roos bij het gedenkteken. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Alphen a/d Rijn (geref wijk Centrum), ds. RL. Smilde te Katwijk aan Zee; te Bruchem-Kerkwijk/Delwijnen, ds. J.C. Schuurman te Boven- Hardinxveld; te Ter Apel (herv. Kloosterkerk), kandidaat J.S. Dondorp te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Tytsjerk (prot. gem.), ds. J. Abbink te Buitenpost, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Amers foort (Adventkerk), ds. D.EC. Looijen te Amersfoort (pre dikant-directeur IZB); naar Amsterdam (Noorderkerk), ds. P.J. Visser te Den Haag; naar Gramsbergen, ds. G. Rohaan en ds. G.G. Rohaan-van de Kamp te Herveld/Slijk-Ewijk. HERSTELD HERV KERK Beroepen te Boven-Hardinx- veld, ds. C.M. Buijs te Wijk bij Heusden. Beroepbaar: kandidaat J.P. Stoel, Spijkse Kweldijk 128, 4211 CW Spijk. Tel. 0183- 562352. CHR. GEREE KERKEN Beroepbaar: kandidaat W. de Bruin, Heemskerklaan 169, 8072 AD Nunspeet. Tel. 0341- 264827. E-mail: karinwim® hetnet.nl. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Borssele, ds. J. Schipper te Dirksland; te Bos koop en te Terneuzen, ds. B. van der Heiden te Alblasser- dam; te Ede, ds. E Mulder te Krimpen aan den IJssel; te Groningen, ds. G.J. Baan te Kapelle-Biezelinge; te Oostka- pelle, ds. J.J. van Eckeveld te Zeist; te Vlaardingen, ds. G. Clements te Gouda. Op woensdag 23 septem ber oi^aniseert de werk groep Zuid Holland van de Schildklierstichting Nederland een lotgenoten contact voor scbildklierpa- tiënten in zaal 3 van recre atiecentrum De Staver te Sommelsdijk. Aanvang 10.00 uur. Toegang is gratis. Voor aanmelden of meer infor matie kunt u bellen naar Coby Otte, tel. OIO 5016248, of naar Gerda Hoppener, tel. 0186 6I0I38. MELISSANT - Zondag 20 september begint het clubseizoen weer van de Ontmoetigskerk te Melis sant. Het clubseizoen begint altijd met een spe ciale startdienst. Dit jaar is Theo van Teijlingen uit Goes bereid gevonden om deze dienst vorm te geven. Iedereen is hartelijk wel kom. De dienst begint om 9.30 uur. Na de dienst is er gelegenheid om koffie te drinken in het ontmoe tingsgebouw achter de kerk aan de Nieuwe weg te Melissant. Aansluitend wordt u nog uitgenodigd voor een lunch, die wordt verzorgd door de jongeren van de Ontmoetingskerk. Zondag 20 september 2009 OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. J. R Stoel, Spijk en 18.30 uur kand. W. Schin- kelshoek. Krimpen aan de Lek. Eben-Haezer: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur kand. J. R Stoel, Spijk - Herv. Gem. 9.45 uur kand. B. van Leeuwen, Scherpen- zeel en 18.00 uur ds. J. C. Breugem, Goudswaard - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W van der Kooij en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. E. de Mots, v.m. opening win- terwerk - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Ver heul, Woudenbergen 18.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. J. Schep. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Groot, Springford (Canada) - Geref. Kerk 9.30 uur de heer T van Teijlin gen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student R. A. M. Visser - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, startzondag en 18.00 uur kand. G. Lugthart - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer G. H. van Gils. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk, bediening Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. J. Stoutjesdijk, Dor drecht, dankzegging Hei lig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur drs. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur stu dent R. A. M. Visser. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Penning, Langerak en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, Veenendaal - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. O. J. V. d. Ploeg, Capelle a/d IJssel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Hei lig Avondmaal - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. L. van Asselt - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk en 18.00 uur kand. L. Wal- hout, Kapelle - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. R. J. van Amstel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) '9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T C. Guijt, Hardinxveld-Giessen- dam en 18.00 uur ds. G. C. de Jong, Moordrecht - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur onbekend en 18.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. R. Volk, Den Haag en 18.00 uur ds. P M. van 't Hof, opening winter- werk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evan gelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer P. Hinoke. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. A. H. Jongkind, Brand- wijk en 17.00 uur ds. H. J. Catsburg, opening winter- werk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom, bevestigingsdignst ds. Van Vreeswijk en 14.30 uur ds. B. J. van Vreeswijk, intrededienst -Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Annin- ga en 18.00 uur ds. J. H. Becker. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. Juist tijdens Prinsjesdag (symbolisch?) was er sprake van een tijdelijke weersversTechtering. Een zogenaamde kou- dedruppel hogerop in de atmosfeer gaf tijdelijk wat lichte regen af op Goeree-Oyerflakkee. Inmiddels heeft het septembernazomertje zich alweer netjes herpakt. Opvallend blijft dat gebieden met hoge luchtdruk boven Scandinavië present lijven. Die hogere barometerstanden aldaar geven ons voorlopig een aflan dige wind. De lucht waait immers met de wijzers van de klok mee om het hogedrukgebied heen. We leerden het vroeger al eens op school. Die noordoostpassaat, begin deze week een ferme wind kracht 5, blijft voorlopig nog even doorwaaien, maar neemt wel geleidelijk af Meestal staat er een windkracht 4 boven open gebieden, dus we houden niet veel meer dan een 'matige koelte', zoals ze dat in België zeggen, over. Deze vrijdag en met name zaterdag gaan de temperatu ren alweer omhoog en het zou best weer eens een keertje ruim 23 graden kunnen worden op de eilanden zaterdag middag. Vooral op vrijdag en zaterdag belooft de zon heel goed uit de verf te komen. De wind neemt geleidelijk wat af uit het oosten en al met al gaan we een prima eerste deel van het weekeinde beleven. Op zondag is er weliswaar een buienkans(je). Vanuit het zuiden neemt de regenmogelijkheid wat toe, maar mocht het tot wat neerslag komen zal het niet bijster veel zijn. Het is zondag wel wat koeler bij een aanlandige wind. Dé nachten worden uiteraard langer en dat gaan we ook aan de minima zien die telkens wat lager gaan uitkomen, zeker als het helder en bijna windstil wordt. Het zou in de vroege ochtend best een keer 9 graden kunnen worden in de buitengebieden. Op de iets langere termijn is nog steeds geen zicht op een resolute omslag van het weerbeeld. De allerlaagste luchtdrukgebieden komen uit richting IJsland, terwijl de Benelux meestentijds onder de invloedssfeer van hoge- drukgebieden blijft verkeren. September houdt het keu rige niveau dus nog even vast, zoals we eigenlijk ook de afgelopen jaren zagen. Medio deze week gaven de weermodeluitkomsten juist voor de finale septemberdagen een flinke depressiedreiging aan metregen van betekenis. De allerlaatste gegevens wijzen ech ter toch weer op het aanhouden van het hoge drukregime. Volgende week is bekend hoe het zich zal hebben ontwikkeld. Weerman Mare Putto Vrijdagavond 11 septem ber 2009 werd aan de haven van Middelharnis een monument onthuld. Met daarop een gedicht van dichter Ed. Hoornik: Te Middelharnis is een kind verdronken. Hoor nik schreef dit gedicht naar aanleiding van een artikel in het Algemeen Handelsblad de dato 18 juli 1938. Toen bekend werd dat het overieden kind Adri Krijgs man was, hebben diverse notabelen van onze gemeente zich ingezet om dit gedicht in Middelharnis aan de haven geplaatst te krijgen. Ter plek ke maakten belangstelleriden kennis met een stukje eigen geschiedenis van onze enige socialistische wethouder Bert Kleingeld en niet te vergeten de eigen dichtsels van onze enige echte eilandelijke poëet Rien Vroegindeweij. Zo kreeg de persoonlijke tragedie van de familie Krijgsman op 09/11 een extra dimensie. Ook voor een ieder zichtbaar dat onze gemeente in het rijke bezit is van bestuurders met een antenne voor menselijk leed en een hart dat wagenwijd open staat voor cultuur. Ik moest tijdens de herden king rond het monument onwillekeurig denken aan dat andere historische monument: de plaquette op de gevel van de voormalige synagoge op de Dijk die op 27 april 1995 door rabbijn Soetendorp werd onthuld. De synagoge bestond in 1892 vijftig jaar. In 1942 STAD a/h HARINGVLIET Dinsdag 22 september, 19.30 uur, ds. G.J.N. Moens. H. van Ginkel, Goes - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur de heer L. Stuurman, Rot terdam en 15.30 uur ds. H. Lassche, Ouddorp - Geref. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. J. F. Ezinga - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder. honderd jaar. Het jaar dat de eerste Flakkeese joden werden weggevoerd naar de vernieti gingskampen. Na de oorlog deed dit historische gebeds huis een tijd dienst als café en discotheek. En nog weer later als kledingwinkel. Ik moest bij de nu zichtbare persoon lijke tragedie van de familie Krijgsman dus onwillekeurig denken aan de onvoorstelbare tragedie achter die zwartmar- meren plaquette op de dijk: de tragedie van de joodse bevolking van Middelharnis. Mijn gedachten gingen terug naar het onvergetelijke inter view dat Kees van Rixoort in Eilanden Nieuws had met mevrouw Buytendijk-Verburg: "...Wat blijft - ook na al die jaren - is de herinnering aan de Joden van Middelharnis en hun noodlottige geschiedenis. Mevrouw Buytendijk-Verburg, op haar hoge leeftijd gezegend met een uitzonderlijk geheu gen, draagt die geschiede nis met zich mee. Net als het beeld van het Jodenkerkhof' met de in oorlogsjaren aan gebrachte tekst 'Hier mogen ze blijven'..." Echter niet de synagoge, dat kleine kerkje, niet veel groter dan een huis kamer, met witte muren die definitief uit het straatbeeld is verdwenen. "Een schande," besloot mevrouw Buytendijk- Verburg. Een schande is wel wat erg mild uitgedrukt. Een pikzwarte bladzijde in de geschiedenis van de gemeente Middelharnis, zou ik zeggen. Het doet me daarom goed dat onze huidige bestuurders zich het lot van de kleine Adri Krijgsman ruim zeventig jaar na dato nog immer aantrek ken. Dat past in het beeld van de 'nieuwe' bestuurders die zich vandaag de dag bezig houden met het bepalen van beeldbepalende panden, met het aan banden leggen van de overvloedige belettering des middenstands, met het uit historisch besef opwerpen van aardewallen tegen panden van bewoners die dat niet wil len. Met deze nieuwe lichting bestuurders zou het enige pand dat stond voor de nood lottige geschiedenis van de joden van Middelharnis er nog staan. En zou dus niet tegelij kertijd met ons historisch besef met de grond zijn gelijkge maakt... Frans Evers Lauwerijnstraat 19 3244 XK Nieuwe-Tonge

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2