Eerste lesboek verschijnt over eilandelijk cultuurhistorisch onderwerp Echtpaar Breeman-van der Ham 60 jaar bij elkaar ^i^^B Tweede 91 jubileum concert WWZ Damt u mee? Favorieten uit de Romantiek Dagworkshop 'Aquarelleren' Bijeenkomst PCOB over 'Medische zorg bij ouderen' Brand blijkt mee te vallen Nieuw seizoen blokfluitlessen 50-H T \BEW. EX^^^J>\j 82e jaargang Nr. 7848 - Vrijdag 18 september 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Op zaterdag 26 sep tember organiseert de Stichting Wereld Wijde Zending-con certen het tweede Jubileumconcert in het kader van haar 10 jarig bestaan in de Grote Kerk in Dordrecht. Het jong Urker mannen koor Soli Deó Gloria o.l.v: Jaap Kramer en het jonge renkoor Jigdaljahu oA.v. Willem-Arie den Hertog en solist Lucas Kramer zullen deze avond optre den. Verder zullen Kees Alers (dwarsfluit) en Len- nart Moiee (vleugel) de avond instrumentaal te begeleiden. De samenzang en koorzang wordt op het oigel begeleid dooi' Pie- ter Heykoop. De avond begint om 19.30 uur, de kerk gaat open om 18.45 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 6 en voor kinderen t/m 12 jaar 3. Toegangskaarten zijn te koop via Stichting WWZ-Concerien, tel. 0187 603510. website wwzcon- certenCo'solcon.nl. Ook voor aanvang van het concert zijn kaarten te koop bij de ingang van de kerk. Er zijn reeds vele kaarten besteld. De opbrengst van de avond is bestemd voor het werk van Slichting In de Rechte Straat, met name het Evan gelisatiewerk in Tongeren. WWZ-Concerten weet zich al 10 jaar gesteund door een groot publiek en door zeer veel bedrijven die tel kens opnieuw deze avon den mede mogelijk maken. DIRKSLAND - Best bij zonder: voor het VMBO en de Onderbouw van Havo/Atheneüm is een lesboek verschenen over één van de bekendste monumenten op Goeree- Overflakkee, het Sas van Dirksland. Zo heet het les boek ook, het eerste over een cultuurhistorisch object op het eiland. Vori ge week vrijdag werd het gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in de raad zaal van het gemeentehuis te Dirksland. Gehele context Uitgelezen lesobject Beeldende verhalen NIEUWE-TONGE - Afgelopen maandag was het precies 60 jaar geleden dat Jaap Breeman en Saar van der Ham in het huwelijk traden. Beiden zijn geboren en getogen in Nieuwe-Tonge, maar ze leer den elkaar kennen tijdens het schaatsen op de Boe zem in Oude Tonge. Het echtpaar kreeg drie kin deren en de familie is inmiddels uitgebreid met 4 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Kunstenares Marian Kortekaas nodigt ieder een uit voor een dag- workshop 'Aquarelle- ren', die op zaterdag 10 oktober 2009 zal wor den gehouden in 'Vita Nova' te Sommelsdijk. @^- Knöpsr^i Uw vakantiefoto op de site? Maak kans op een boeken of CD Bon MIDDELHARNIS Maandagmiddag, 21 sep tember, houdt de Prot. Chr. Ouderen Bond PCOB weer een bijeen komst in De Hoeksteen te Middelharnis. Aanvang 14.00 uur. iMldiÉÉiyM SOMMELSDIJK - Maandag avond 21 september om half acht vangt het nieuwe dain- seizoen van damclub 'Denk en Zet' aan. Daar worden de dammers verwacht die al vele competities hebben meege daan. Bekend is dat spelers die nog maar één seizoen hebhen gedamd graag weer van de partij zijn omdat ze het zulke fijne avonden vinden. Er wordl ook uitgezien naar mensen die best een partijtje kunnen dam men, maar die niet komen als ze dat in d'r eentje moeten doen. Verder is ook iedereen die graag wil leren dammen hartelijk welkom. Aanmelden is niet nodig. En afmelden als u een avond niet kunt ook niet. Maar mocht u zich aan willen melden, dan kan dat bij H.H. Verolme, Kastanjelaan 30 te Middelharnis, tel'. 485389. UIRKSLAND - Op 3 oktober a.s. zal C.O.V. Laudando in de Hervormde Kerk te Dirks- land een avond verzorgen, die geheel in het teken zal slaan van de Romantiek, een muzikale stroming aan het begin van de 19' eeuw, waarbij gevoel centraal staat. Het koor zal een aantal favoriete com posities ten gehore brengen. Hel prograiJHiia heel dan ook 'Eavorieten uit de Romantiek'. Mendcl.ssohn-Barlboldy, Liszt cii l'Vanck i-ii andere coiupo- nisten passeren de muzikale revue. De muzikale leiding is in handen van dirigent Rinus Verhage. Het koor zal worden begeleid door organist Wim Diepenhorst. De avond begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50, kinderen tot 12 jaar betalen 2. Door Hans Villerius Het zijn de docenten Martina Gebraad-Westdorp en Adrie van Peperstraten van resp. de Regionale Scholengemeen schap (ioeree-Overflakkee en het Edudeltacollege die het lesboek samenstelden, onder eindredactie van Cathy VVesl- dorp, terwijl Jan Markestein van Vakwerk Vormgeving te Dirksland voor de lay-out en voringeving tekende. Het les boek is een uitgave van Plat form Cultuureducatie van Podium Goeree-Overflakkee. Verluchtigd mei Ye\c kJeiiienlb- to's en -afbeeldingen wordt het Dirkslandse Sas, in zijn gehele context, tot leven gebracht, samen inet de zeer informatie ve teksten. De auteurs, Martina en Adrie, hebben niet alleen het Sas als bouwwerk benaderd, maar ook de historie ervan, zijn fijncties, de werking van een sluis in z'n algemeenheid. De aiileiirs Martina Gebraad en Adrie van Peperstraten (midden), presenteren hun lesboek aan Hans Klepper (l.) en Felra 't Hoen (r)Folo: Hans Vilkrim de jongste restauratie met bij behorende tekeningen, het Sas als monument, zijn omgeving - compleet met flora en fau na - worden erin beschreven, en ook de andere sluizen en havenkanalen alsmede enkele andere markante monumenten op het eiland komen in vogel vlucht vooibij in dit bijna 50 pagina's tellende lesboek in A4 formaat. Met gepaste trots ver telden Martina en Adrie vorige week dan ook over de totstand koming ervan. Het was op verzoek van het Erfgoedhuis om kennis over de streekeigen cultuurhistorie bij kinderen over te brengen dat het boek ontstaan is. "Kin deren weten zo heel weinig over hun eigen omgeving", zei Adrie van Peperstraten. En als je dan aan zoiets gaat beginnen, wat ga je ze dan laten zien?" De keuze viel op het Dirkslandse Sas. Met de leerlingen werd er een bezoek aan gebracht, en een aantal van hen werd uitge zocht dat over het Sas zou gaan werken. "Langzamerhand zag je iets moois ontstaan", zei Adrie, en uiteindelijk leverde het een prachtige maquette op schaal op. Die werd vorige vrijdag natuurlijk meteen ook gepresenteerd, Ook Martina heeft met leer lingen, op de fiets, een bezoek aan het Sas gebracht. "Het is een uitgelezen project om er een lesboek over te maken. Want je kunt het heel breed trekken. Niet alleen over het Sas zelf, maar ook over aller lei dwarsverbanden die eraan te koppelen zijn. Zo kunnen rond één en hetzelfde object lesthema's ontstaan die elk zich lenen voor weer een ander schoolvak. Het leven met water en de strijd erte gen kan een onderwerp zijn voor Aardrijkskunde, het ontstaan van het Sas is iets voor Geschiedenis, handel- drijven via de havenkanalen leent zich voor Economie, het planten- en dierenleven in de omgeving is iets \'oor Biologie, enz.", zo legde Martina uit. Wethouder Petra 't Hoen \'an de gemeente Oostflakkee was tijdens de presentatie van het lesboek ook aanwezig. In haar veibeelding ging ze terug naar haar kinderjaren, de tijd dat ze zelf nog in de schoolbanken zat en ze zich gefascineerd wist door de prachtige grote kleu- renprenten die aan de muren van het klaslokaal hingen. "Een tijd waarin de alleen de meester het \'oor het zeggen had, eenrichtingverkeer in de klas; maar die ook de prach tigste verhalen wist te vertel len, waaibij voor je geestesoog \\'erd uitgebeeld waar het in de les over ging", zo mijmerde Petra hardop. Ze vroeg zich af of die beeldende verbalen niet te veel uit de klas zijn verdwe nen. "Gaan we daar niet wat te zuinig mee om? Al de gebeur tenissen uit onze geschiedenis, maar ook onze monumenten, zoals 't Sas, bepalen immers wel onze identiteit". Geschie denis en cultuur, zo vervolgde ze, haal je niet alleen uit 'n boekje, maar vindt je ook in je eigen omgeving. Daarom was er blij mee dat er nu een les boek uitkwain over zo'n streek eigen cultuurhistorisch object: het Sas van Dirksland. Ook Hans Klepper van de Stichting Sas van Dirksland deelde in die vreugde. "Het Sas heeft al dikwijls in de belang stelling gestaan en is al veel in de publiciteit geweest, maar nu wordt 't ook een lesondeiwerp voor het onderwijs!" Aan hem werd vrijdagmiddag het eerste exemplaar van dit eilandelijke lesboek overhandigd. Door Mirjam Terhoeve De salontafel bij het echtpaar staat vol met kaarten en over al in huis prijken bloemen en bloemstukjes. Vele mensen hebben het echtpaar gefelici teerd met htui huwelijksjubi leum. De heer en mevrouw Breeman genieten er duidelijk van. Ze zijn beiden redelijk gezond en staan nog volop in het leven. Mevrouw (79) zwemt nog iedere week en meneer (86) is nog dagelijks met zijn grote hobby, zijn duiven bezig. Onlangs wercl zijn rijbewijs voor 5 jaar verlengd en kun nen ze weer overal naar toe. Ze kiuinen zich hini trouwdag nog heel goed herinneren. "Wij trouwden in het gemeen tehuis in Nieuwe-Tonge", ver telt mevrouw. "Dat was vlak bij mijn ouderlijk huis aan de Zuiddijk. We kcJiiden er lopend naar toe. Juist op het moment dat we binnen waren regende het en toen we bviiten kwa men was het weer droog. Dat kwam heel goed uit. Ik droeg een mooie groene jurk met een heel lange sleep, die was gemaakt door een mevroinv uit Middelharnis. Kijk, hier heb ik de foto. Hij is gemaakt bij fotograaf Rotsma, een hele bekende in die tijd. Groot feest was het niet. We nodigden wat mensen uit bij mijn ouders thuis en dat was het. Zo'n anderhalfjaar hebben wij bij mijn ouders ingewoond, daar na hebben we ons eigen huis, er schuin tegeno\'er, betrok ken. Daar hebben we tot twee jaar terug gewoond. Toen zijn we weer schuin overgestoken, ditmaal naar de Westdijk. Dat moest wel, omdat ik slecht ter been ben en rugklachten heb. Hier is alles gelijkvloers". Het echtpaar is slechts tijde lijk van de Zuiddijk W'egge- weest. "Dat was met de ramp", vertelt meneer Breeman. "Ik was die dag met de auto naar Battenoord en kwam over de dijk terug, maar werd over vallen door bet water Ikzelf en nog een vrouw konden viit de auto komen, maar helaas konden twee andere passa giers dat niet. We kregen het voor elkaar om bij een huis te komen, doordat de brandweer een touw had gegooid, waar langs we konden lopen. Pas de andere morgen kon ik naar buis". Mevrouw Breeman wa.s thuis met de oudste twee kin deren Leen en Ria, die door alles heen sliepen. "Onze jongste, Rien, was er toen nog niet", weet ze. "Ik had zelf ook niets in de gaten totdat mijn ouders langskwamen en rie pen dat we naar bo\en moes ten gaan. Gelukkig is ons huis niet erg beschadigd, omdat het op de dijk stond. We heb ben daarom nog veel anderen mensen in huis gehad. loch moesten we net als iedereen evacueren en zijn we tot 3 april in Bussum geweest. Jaap kwam alleen in het weekend, want omdat hij een vrachtwa gen had kon hij meehelpen op het eiland". "Ik heb gehol- Het thema is 'Herfsttak'. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de composiüe, het plaatsen van de herfsttak op papier, wat voorafgaat aan het aquarelleren. Daarna wordt het nat in nat werk verrichten, zodat de herfstkleuren uit zullen vloei en. Veel aandacht wordt ook besteed aan lichtval en slag schaduwen. Alles wordt stap voor stap gedemonstreerd. Inschrijven voor de workshop kan via telefoonnummer 0187 630300 of 06 42682636, via e-mail marian(5)kunst-korte- kaas.nl of via website www. kunst-kortekaas.nl. Jaap en Saar Breeman imren maandag 60 jaar getrouwd. pen met het vervoeren van de slachtoffers", beaamt meneer Breeman. "Geen leuk werk hoor. Je moest echt een knop omzetten in je hoofd, anders hield je het niet vol". Het echtpaar heeft het oude huis nog steeds. 'Ja, daar zitten mijn duiven hè", lacht meneer "Ik houd al duiven sinds mijn tiende. Vorig jaar was ik zelfs 75 jaar hd van 'De gevleugelde Bode', hier in Nieuwe Tonge". De heer Bieeman is altijd werk zaam geweest in de landbouw. waar\'an bet grootste deel in de bloembollen. "Ik had een stuk land tus.sen Nieuwe-Tonge en Middelharnis", vertelt hij. "Dat was een mooie, maar drukke tijd. Velen kwamen hier ook bollen pellen en meewerken. Ook mijn vrouw pelde volop mee. Mijn oudste zoon Leen. die nog thuis woonde, nam de zaak over, nadat ik hartklach ten kreeg, maar helaas is hij vijf jaar geleden plotseling overle den". Het wordt even stil in de fees telijke huiskamei- "Het was een grote klap", zegt mevrouw. Zo'n sportieve man. Drie maal reed hij de elfstedentocht uit. Ik heb de kruisjes nog. Altijd aan het sporten en hardlo pen. Plotseling kreeg hij een hersentumor en binnen een maand was het gebeurd. Ja, dat Foto: Wim van Vossen Fotografie was een grote klap voor ons". Desondanks wil het echtpaar dit jubileum niet zomaar voor bij laten gaan. "Op 26 septem ber gaan we lekker uit eten met alle kinderen, klein- en achter kleinkinderen, vrienden en kennissen", verzekert het stel. "Wat we over vijfjaar doen? Och, daar denken we nog niet over na hoor. Voorlopig genie ten we nog zoveel mogelijk van het leven". ^- '^^0HRPp Gebruikt wos nog j,. nooit zo nieuw, f'* Omdei 't cij uw G2-deoiet of kiji. oItc;; cp wvw.sptifiieuws.nl Knöpi 8V - Longewtg 113 - 32« KG - Sotiim**)d^ - 0187 Kimi AkkwAï» BV - IÜ«Kt»wg l iJlT AL - Hoord^ovtK - 0111 «1347 Kijk op www.euandennieuws.nl klik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 30 september Voor deze middag is uitgeno digd de heer J. van Kempen, specialist ouderengeneeskun- de in verpleeghuis De Sama ritaan te Sommelsdijk. Hij zal spreken over 'Medische zorg bij ouderen'. Vele aspecten van deze zorg zullen aan de orde kunnen komen. Denk bijvoor beeld aan specifieke risico's bij het ouder worden, eventueel te nemen preventieve maat regelen, opnameprocedure, medicijngebruik, enz. Uiter aard is er ook gelegenheid om vragen te stellen. De bijeen komsten van de PCOB, afd. Goeree-Overflakkee, dragen het karakter van ontmoeting met daarbij afwisselend een element van ontwikkeling en/of ontspanning. Als U overweegt om lid te worden van de PCOB, bent U bovengenoemde mid dag van harte welkom. Voor meer informatie over de PCOB zie website www.pcob.nl of bel naar 0187 484381. DEN BOMMEL - Afgelopen woensdagmorgen tegen twaalf uur meldde een medewerker van Timmerfabriek Dorsman aan de Schoolstraat in Den Bommel dat er veel rookont wikkeling in de werkplaats was ontstaan. De man was hout aan het zagen en doordat hij een spijker in het hout raakte, was door afspattende vonken brand ontstaan in het afzuigsysteem van de zaagmachine. Hierom werd de Officier van Dienst gevraagd ter plekke te komen inet een warmtebeeldcamera, om de brandhaard op te spo ren. In een stuk flexibele slang net achter het zaagmachine was een gat gesmeuld, maar er brandde verder niets meer Omdat de blusploeg van Den Bommel onderbezet was, kwam ook de brandweer van Stad aan 't Haringvliet ter plaatse. STELLENDAM - Op vrijdag 2 oktober start Fanfareorkest de Hoop te Stellendam een nieuw seizoen Blokfluidessen. Op speelse wijze wordt het blok fluit spelen aangeleerd. Zit uw zoon of dochter in groep 3, 4 of 5 en lijkt het hem of haar erg leuk om met muziek bezig te zijn? Dan wordt u uitgenodigd uw kind aan te melden voor het nieuwe seizoen. De lessen wor den gegeven op vrijdagmiddag van 16.15-16.30 uur in vereni gingsgebouw 't Haegse Huus te Stellendam. Voor meer informatie of aanmelding kunt u bellen naar Sandra van Ber gen, tel. 010 4713407, of mai len naar secr.fanfaredehoop@ hve.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1