■PI mKk 'Te Middelharnis is een kind verdronken...' Jan Heijkoop eerste Nederlandse burgemeester die het Pieperpad fietst I Êj^ggÊÉ ja^im ..jyLi vM=m;i;i Gebakken vis Cd-presentatie tionuetemftiv SGP Goedereede wil vergunning- vrij bouwen bij nieuwbouw mogelijk maken Kunststof inzameling op 1 oktober van start Najaarsfair AduUam Geen interesse voor starters- leningen 82e jaargang Nr. 7847 Dinsdag 15 september 2009 Christelijk strevhblud op gereformeerde grondslag Onderzoek Onbekend Onthulling De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Erf- en sierbestrating Telefoon: 0187 475 400- www.esselink.nl O a MIDDELHARNIS - 'Te Middelharnis is een kind verdronken'. Zo luidt de eerste regel van een gedicht dat de bekende Nederlandse dichter Ed(uard) Jozef Antonie Marie Hoornik (1910- 1970) in 1938 maakte, nadat hij medio juli dat jaar in een avondblad, het Algemeen Handelsblad, een sober berichtje had gelezen met die zin erbo ven, 'Te Middelharnis is een kind verdronken'. Hoornik werd daardoor getroffen, het leek hem zelfs te achtervolgen. En het zette hem aan tot het maken van een gedicht, zonder dat hij het verdron ken kind daarvóór ooit gekend zal hebben. Een requiem werd het, met die ene zin als eerste dichtre gel: 'Te Middelharnis is een kind verdronken'. Het werd het eerste gedicht in een requiemcyclus, over verdronken kinderen. Een gedicht dat buiten Goeree-Overflakkee meer bekendheid kreeg dan op het eiland zelf. Om daar verandering in te bren gen, werd afgelopen vrij dagavond aan de Kaai in Middelharnis in bijzonde re zin stilgestaan bij deze poëzie van Hoornik. Wiiliimtli'r KrrI Klfingclil (r.) cti jolifni Evemers venkhlev de onlindling van deplaquetle, Ier nai^edurhlenis iiiiii Idiitiiiii.s Krijirsmaii. die np 5-jiirige leeftijd in liet liavenwnter van Middelhanüs verdronk. Folii: Haii}- Wtrril Door Hans Villerius Het was op 17 juli 19:ïS dat de loon 5-jaiige Adrianiis (Adri) Krijgsman, toen hij langs df kadekanl speelde, in hel havenwater in viel en daar bij jammerlijk verdronk. Pas de volgende dag werd zijn liehaam opgedregd. De rouw kaart verwoordt de verslagen heid en het verdriet waardoor het gezin getrolTen werd. 'Met dezen vervuilen wij den irenri- gen plicht L' kennis Ie geven, dat na een noodlotlig ongeval is overleden orrs geliefd Zoon tje en liroeitje .Adrianiis in den jeugdigen leeliijd van 5 jaar en negen maanden. Zijn diepbe- droefde Onders, Broerljes en Zii.sje.' Iels van die gevoelens moei Ed Hoornik gexal heb- Jk-m. -tichlev fje v\'oorflen bov.M dal ene berichtje in hel avf)nd- blad dat hij las. 't Was een neel'van Adri, de in Middelharnis gewoond heb bende ]ohan Èveraer.s, die - geprikkeld door een bericht in Eilanden-Nieuws in 1992 - op zoek ging naar de aanleiding van het gedicht van Hoor nik. Het bleek zijn verdnm- ken neefje Adri te betrellen, die Johan zeil'overigens nooit gekend heelt. Johan .startte een onderzoek, en in de oiidejaarseditie van Eilanden-Nieuws van 1992 schreef hij hierover een arükel. Het Reforniatorisch Dagblad wijdde in de zomer van 2007 ook een artikel aan liet onder zoek van Everaers. Daarbij kwam aan het licht hoe weinig bekend het gedicht van Hoor nik en de gebeurtenis van 17 juli 19;)8 was in Middelharnis. Ciiaag zag Everaers daar veran- fit'rini^ in. Fn foen Berf Klein geld, waarmee Johan Everaers in zijn kinderjaren bevriend is geweest - Johan en Bert woonden toen vlak bij elkaar, in de Chrisdaan de "Vrieslaaii te Middelharnis - wethouder werd in Middelharnis, besloot Johan hierover contact met Kleingeld te zoeken. Na veel overleg en inspannin gen is het er van gekomen dat er een paneel gemaakt werd waarop aan de ene zijde Hoor- niks gedicht te lezen valt en aan de andere zijde een korte toelicliting daarop. Het paneel werd op een meerpaal beves tigd die een plaats kreeg op de kadekanl, daar waar 71 jaar geleden de kleine ü^dri Krijgs man zo tragisch omkwam. Vrij- De drie broers van Adri Krijgsman, in gedarliten xvrionken tijdens de oiithidling van de plaquetle. De middel.'ite - Roeland - is ervoor nil .-imerilia gekomen. t'''i'>: l-l"".^ I'lllnius dagavond werd het onthuld, nadat eerst 's middags op de begraafplaats aan de Hoflaan te Middelharnis in besloten kring een gedenksteentje werd gelegd op de tot dan vrijwel onbekende plaats waar Adri Krijgsman begraven ligt. Er staat alleen op: 'Adri'. Wethouder Bert Kleingeld gaf daarbij aan dat deze "plaats ter nagedachtenis" weliswaar allereerst gewijd is aan Adri Krijgsman, maar óók aan de jonge vluchteling die in 2002, toen hij met z'n fietsje in het zelfde havenwater was geval len, alleen 'n klein eindje ver der, hier eveneens verdronken is. Voordat de placiuelte werd onthuld, las Froukje Bienefelt het gedicht van Ed Hoornik op gedragen wijze voor en droeg de bekende Nederlandse dich ter Rien Vroegindeweij, oiid- inwoner van Middelharnis, enkele van zijn gedichten voor Daarna was het aan Kleingeld en Everaers om de plaquette met het gedicht te onthullen. Te Middelharnis is een kind verdronken. Sober berichtje in het avondblad: onder een hooiberg die had vlam gevat en naast een zolderscliuit, die luas gezonken. Zes dagen heeft het in mij nageklonken. Op het kantoor vroeg men: zeg, heb je wat? Ik werkte door, maar steeds weer hoorde ik dat: Te Middelharnis is een kind verdronken. En kranten waaien weg en zijn verouderd, de dagen korten, nachten worden kouder, maar over 't water komt zijn kleine stem. Te Middelharnis, denk ik, 'k denk aan hem en bed zijn hoofdje tussen hart en schouder, en zing voor hem dicht lichte requiem. Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14. Ooitgensplaat (0187)631350/ (061 55552023 www.erf-sierbestrating.nl NIEUWE-TONGE - Zaterdag 19 september wordt er weer \i.s gebakken bij de Gerefor meerde Gemeente aan de Oranjestraat te Nieuwe-Tonge. Eén visje voor 1 euro en 6 voor 5 euro. LI kunt uw vis tot vrij dagavond reserveren via tele foonnummer 651441 of e-mail rmcggnt(a'gmail.coni. Bestel lingen kunnen zaterdag bij de kerk worden opgehaald. THOLEN - Vrijdag 18 sep tember hopen de Canadese organist André Knevel en de Tsjechische panfluitiste Liselot- te Rokyta hun nieuwe CD 'Panfluitmelodies nr 4' te pre senteren in de Grote kerk van Tholen. Deze CD is in febru ari ook in deze kerk opgeno men en bevat een gevarieerd programma met overwegend bekende en minder bekende geestelijke liederen. De Thool- se organist Bram Bout zal ook zijn medewerking verlenen. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan om 19.13 uur open. De toegang is vrij. GOEDEREEDE - Van avond zal de SGP-fractie van de gemeente Goeder eede in de commissiever gadering Grondgebied zaken het vergunningvrij bouwen bij nieuwbouw aan de orde stellen. De fractie beoogt hiermee dat bij nieuwbouw het tegelij kertijd mogelijk moet zijn om vergunningvrije bouw werken te bouwen. Onno dige kapitaalsvernietiging kan hiermee worden voor komen. \anaf 2003 is het mogelijk om vergunningvrij te bouwen. Meestal geldt dat voor kleine bouwwerken zoals een dakka pel of een bijgebouw aan de achterkant van de woning. Op Srond van de huidige regel geving is het niet toegestaan 0111 vergunningvrije bouwwer ken tegelijk met een nieuwe woning of nieuw woongebouw Ie bouwen. "Eerst moet een woning gereed worden gemeld en pas daarna mag er worden uitgebreid met vergunning- vrije bouwwerken, zoals een dakkapel, aan- en uitbouwen en bijgebouwen", laat SGP- Iractievoorzitter Hans Klep per weten. Deze constructie kost de burger veel geld, want ioms moei er weer gedeelte- llik gesloopt worden. De SGP fractie zal dan ook in de com missie pleiten om richtlijnen op te stellen met betrekking tot vergunningvrij bouwen bij nieuwbouw. Bij de aanvraag moet het duidelijk zijn uat de aanvrager vergunningvrij wil realiseren. Ook vindt de frac tie dat de aanvrager geen leges verschuldigd is voor het \'er- gunningvrije gedeelte. '"Tot uw dienst' was de verkie zingsleus van de SGP en het collegeprogramma draagt de titel: 'Dienstbaar'. Als we hier over duidelijke regels kunnen afspreken, dan wordt de klant vriendelijkheid en dienstverle ning richting de burgers van Goedereede op een hoger peil gebracht en kunnen we onno dige kapitaalsvernietiging voorkomen", aldus Klepper. DIRKSLAND - Met ingang van 1 oktober start op Goeree- Overflakkee de gescheiden inzameling van kunststofver pakkingen, zoals plastic fles sen. Daarmee loopt hel eiland een kwartaal vooruit op de lan delijke verplichting, die per 1 januari 2010 ingaat. De inzamelcontainers komen op alle locaties waar nu al glas bakken staan. De gemeente raad van Dirksland reageerde donderdagavond positief op het initiatief. Wel wilde Henk Huber (Fractie Huber) zeker weten dat de inzameling plaats vindt in gesloten containers. "-Anders vliegt 's nachts je afval o\'er de straal. Dat hebben we met het glas ook gezien. Nee, wroeten in de container mag niet mogelijk zijn." Wethouder Koningstvoud kon Huber die zekerheid niet geven, maar zei een niet-gesloten type contai ner "niet logisch" te vinden. Op een vraag van Jos Toes (Christenunie) over het infor meren van de burger, ant woordde de wethouder, dat alle huishoudens vcïór 1 okto ber schriftelijke uitleg tege moet kunnen zien. Volgens de wethouder is de verwach ting dat er op jaarbasis 55 ton "gebakken lucht" in de contai ners terecht komt. (Teiist: Kees van Ri.xoorl) Wainiieiiieiid liargniiii-sterjan Heijkoop, met een vini zijn aiid/tenareii. nel ojt ileJii'ls gcsliij)! iiiii 'ii stukje i'«H liet Pieper juni te nemen. rntit: Hmiy Win DEN BOMMEL - Sinds het begin van deze zomer heeft Nederland zijn eigen Pieperpad. Nee, dit is geen schrijffout. Want inder daad, een Pieterpad is er ook, al jaren, een wan delroute van 'boven' naar 'beneden' door Nederland. Of andersom natuurlijk. Net waar je begint. Maar nu gaat het echt om een Pieperpad. Slechts één let ter verschil, maar voor het overige toch een heel ander soort 'pad'. Ook wel van boven naar beneden, van Friesland tot Zeeland zelfs, maar nu geheel gericht op de aardappel, de pieper. OUDDORP - Zaterdag 19 sep tember is er van 9.30 tot 15.30 uur in verenigingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3, een najaarsfair t.b.v. Stichting Adullam. Er worden veel arti kelen verkocht, zoals najaars- stolTen, boerenkaas, sierfruit, groenten en fruit, creatieve artikelen, folokaarten. eigen gemaakte kaarten, cake, koek jes, kruiden, cadeauartikelen, enz. Voor de kinderen zijn er spelletjes, de grabbelrok, enz. Ook is er een terras voor een kopje thee en koflie met gebak of een patatje met frikadel of hamburger. Het winkeltje van Adullam bij Hester Grinwis. Zeebre- kersweg 22. is voorlaan op dinsdagmiddag geopend van 13.50-17.50 uur. "Vandaar de naam Pieper pad voor deze route. Door Hans Villerius Maar liefst duizend kilometer lang, en ze voert niet alleen langs wegen, dijken, velden of dreven, maar ook langs biologische aardappeltelers, demonstratievelden met bij zondere aardappelrassen en langs landelijke uilspannin gen. Dit alles bedoeld om de biologisch geteelde pieper in de bclangslelling te zetten. En om zoveel mogelijk mensen proefondervindelijk kennis te laten maken met de voordelen van Ijiologische landbouw in het algemeen en van de bio logische aardappelteelt in het bijzonder Met als initialiehie- mers de organisaties Biologica en Greenpeace. In een folder die beide stich tingen hebben uitgegeven staat het zo: 'Een likkebaardend lek kere fietsroute van het Friese Lauwersmeer tot het Zeeuwse Heikanl. Een uniek pad dat slingert langs biologische aard appeltelers, restaurants, mooie natuurgebieden, gezellige Bed&;Breakfasls en nog veel meer leuke pieperpad-pleisler- plaalsen. Pak de hels en ga op pieperpad!' Het pad bedoelt een afwisse lende ontdekkingstocht te zijn naar «at onze schijnbaar alle daagse aardappel toch bijzon der maakt. Onderweg ontmoet u aardappeltelers die, zonder gebruik te maken van kunst mest, chemisch-synthetische bestrijdingsmiddelen en gene- dsche manipulatie - dus biolo gisch - de lekkerste aardappe len zoeken te verbouwen. Bij de aangesloten landbouwers kunt u rondleidingen volgen en horen hoe flora en fauna profiteren van de biologische aanpak. Of onderweg smul len \an de Laura, Marabel of Bionica, van de Santé, Raja of nog andere aardappelsoorten, of in één van de aangesloten restaurants zich laten onthalen op een speciaal Pieperpadge- recht. En wie zelf de handen uit de mouwen wil steken, kan nog helpen niet oogsten ook. Het Pieperpad bestaat uit veer tien trajecten en voert door de provincies Friesland, Flevo land, Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland. Rondom het pad is ook een kleurrijk boekje uit gegeven boordenvol informa tie over allerlei bezienswaar digheden langs het Pieperpad, inkijkjes bij de deelnemende boeren en restaurants, tips voor sfeervolle logeeradres sen, maar ook duidelijke rou tekaarten per traject. Het kan worden aangevraagd via web site www.pieperpacl.nl, waar natuurlijk nog meer informa tie te vinden is. Hel was waarnemend bur gemeester Jan Heijkoop van de gemeente Ooslflakkee die vrijdagmiddag om half twee, als eerste burgemeester van Nederland, de fiets pakte om zijn betrokkenheid te tonen bij het hele project én bij de biologische aardappelteelt. "Vanaf de parkeerplaats bij de Hervormde Kerk van Den Bommel legde hij een traject van 10 km. af, richting Oude- Tonge. En onderweg deed hij het bedrijf van de biologische tuinder Ronald Vader aan. Hel echtpaar Vader verbouwt, naast vele biologische groenten drie hectare Nicola aardappe len, die hun weg vinden naar zowel Nederlandse, Duitse, Scandinavische als Engelse afnemers. Toch gaat Vaders voorkeur uit naar regionale afzet van zijn producten, o.a. om daarmee het aantal voed- selkilometers zoveel mogelijk te beperken. Voordat Heijkoop per flets bij het gemeentehuis van Oude-Fonge arriveerde liet hij zich eerst uitvoerig bij de Vaders, op Boerderij Biolo gisch Goed, informeren. D1RKSL.A.ND - Cieen enkele starter op de woningmarkt in Dirksland heeft tot nu toe een aanvraag ingediend voor een starterslening. De gemeente stelde de regeling vorig jaar in om starters een financieel steuntje in de rug te geven bij het kopen van een woning. Volgens enkele raadsleden geniet de regeling onvoldoen de bekendheid. Wethouder Koningswoud brengt de star terslening binnenkort nog eens onder de aandacht, ook die van makelaars en banken. Wel licht heeft dat effect. Dirksland kiest niet voor hel optrekken van de maximale koopprijs van 265.000 tot 350.000 euro om in aanmerking te komen voor de lening. "Help je dan wel de juiste doelgroep bij het finan cieren van een eigen woning?", vraagt Koningswoud zich hardop af. "Het college denkt van nief." (Tek.sl: Kea van RixoorI) L Doe op zaterdag - 26 september mee aan de l' Paauwe fietstocht en schrijf u in. lemanédk mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! ■^,^eè20' www.interieur-paauwe.nl ^^^Ifor^'^^ jo aNinenwir* ligt ulakWj Zierikzee; 50 outominuten can Rotterdam, Roosendaul en Terneuzen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1