Plan voor upgrading Duinzicht Ouddorp tot drie sterren-plus hotelaccommodatie Bemanning Christien helpt lichtschip Noordhinder Ze zijn er weer, de Goereese raamkoekjes... Hommage aan Gerard Razenberg Landelijke nazomerfair Levende tram geschiedenis op Kop van Goeree Nog enkele plaatsen vrij bij activiteiten KCE Oliebollen- verkoop -16 Appèlavond EIIAtlDEn-tllElJWS Ter visie Facelift Vertrouwd Speciaal voor Monumentendag Bijzonder programma op Monumentendag: l li-i*-*- PAGINA 6 DINSDAG 8 SEPTEMBER 2009 Een luehonistschets naar nvlwerp van archilecl Bom Ie Middelhaniu. voor de upgrading van restaurant Duinzicht tot hotelaccommodatie. OUDDORP/MIDDELHARNIS - Estate Invest bv, pro jectontwikkelaar en vastgoedbelegger te Middelhar- nis, heeft in een vergunningaanvrage bij de gemeente Goedereede het plan gepresenteerd om het huidige restaurant Duinzicht aan de Oud Nieuwlandseweg te Ouddorp met hotelaccommodatie op te waarderen. Het bevat een twee fasen ontwikkeling. Enerzijds renova tie en opwaardering van het huidige gebouw inclusief het aanbrengen van een klassieke kap en het realiseren van een aantal hotelkamers. Anderzijds aansluitend de aanbouw van nog eens twintig tot dertig hotelkamers die door middel van een eenvoudige verbinding met het hoofdgebouw wordt geschakeld. Volgens directeur Dingeman van Es is het een gedurfde maar verant woorde miljoeneninvestering. Hij noemt het een klein schalig sympathiek project en toch groot genoeg om rendabel te kunnen zijn. Huidig exploitant, horecaon dernemer Marcel Melieste, gelooft ook volledig in die visie. Hij streeft ernaar om Duinzicht Ouddorp op het niveau van een drie sterren-plus hotelaccommodatie op de kaart te zetten. Door Jaap Ruizeveld Volgens Van Es speelt het plan scherp in op de al jaren zeer grote vraag naar hotelaccom modatie op de Kop van Cioe- ree. Immers, behoudens een beperkt aantal hotelkamers in Ouddorp en Goedereede zijn er geen verdere hotelfacilitei- ten. Het plan past in de Toe komstvisie van de gemeente Goedereede. Tevens biedt het toeristen, zakenmensen en de eigen bevolking de kwalitatieve en kwantitatieve invulling van een leemte in een voorzienin genpakket dat voor een brede doelgroep aantrekkelijk is. Het geeft bovendien een impuls aan de lokale en regionale eco nomie, schept extra werkgele genheid en zet Ouddorp zeker met een extra stip op de kaart, zo meent Van Es. De vergunningaanvrage is in augustus ter visie gelegd. Afhankelijk van het verloop van de procedure zouden Estate Invest bv en exploitant Melieste graag dit najaar aan de slag gaan. Alleen dan is het mogelijk om nog in het'zomerseizoen 2010 een eerste, klein gedeelte, van de te ontwikkelen voorzienin gen in exploitatie te brengen. "Estate is dynamisch en slag vaardig", promoot Van Es. "Ons primaire aandachtsveld is aankoop van onroerend goed voor projectontwikke ling. Of om deze als belegging in portefeuille te houden of te herontwikkelen. Zo hadden wij al geruinre tijd het oog gericht op de locatie Duin zicht in Ouddorp voor aan koop van grond en gebouw. Echt een unieke plek in deze badplaats. Dichtbij strand en duinen, sfeervol gelegen en voor hotelontwikkeling pas send in de gemeentelijke plan nen. Door allerlei omstandig heden was het object korte tijd in een wat somber pers-pectief beland, maar met de aan koop van gebouw en grond en de komst van een volledig bevoegde horeca-exploitant kon onder die periode zonder vooruitzichten een streep wor den gezet". Er moet best het een en ander gebeuren, stelt Van Es. "Een volwaardige facelift bereik je niet met een kwastje verf Maar als je gelooft in je mars route met als onderbouwing dat de vraag naar hotelac commodatie groot is, de lig ging perfect is en je alle ver trouwen hebt in een krach tige exploitatie, dan is dit een unieke kans. Voor alle betrok ken partijen. Ik weet dat een heel grote doelgroep elk sei zoen op de Kop van Goeree moet worden doorverwezen naar hotelvoorzieningen bui ten het eiland. De logiesvoor- zieningen zijn uiterst beperkt, sommige touringcarbedrijven kiezen andere routes door het gemis aan aansprekende harecafaciliteiten. Dat is in een tijd van dalende toeristi sche en economische tenden sen teleurstellend. Wij kun nen hierop inspelen. Project Duinzicht heeft een speciaal plekje ingenomen", geeft Van Es aan. "Dat doet niets af van onze brede activiteiten, zoals hier op het eiland bijvoorbeeld bij Akkerleeven in Dirksland, Groene Zoom in Sommelsdijk, Diekhuus in Middelharnis en nog vele andere projecten. We gaan ervoor. We geloven erin. Soms vertraagd door proce dures in ontwikkeling, maar positief dat het lukt". Marcel Melieste (43), ook hotel-eigenaar in Haamstede, deelt die opvatting. Als exploi tant van Duinzicht staat hij in de startblokken om de iipgia- dihg aan te pakken en in te vullen. "We hebben een goede naam, zijn alom bekend, We beschikken met bedrijfslei der Ron Sperling over een vertrouwd gezicht en staan voor kwaliteit. Ruimte voor familiebijeenkomsten, een huwelijk, diners, vergaderin gen, seminars of gewoon voor een kopje koffie op het tegen de wind beschermde terras. Parkeergelegenheid op eigen terrein, allemaal facetten die met de nieuwe plannen uitge bouwd kunnen worden. Wil je de horeca rendabel kunnen maken dan is die hotelpoot (kamers) dringend nodig, je wordt straks met een nog beter faciliteitenpakket en keuken extra aantrekkelijk om ook passanten, touringcars en der gelijke te kunnen ontvangen die nu de Kop van Goeree mijden. Gezelschappen tot 250 personen? Dat is geen pro bleem. Onze crew, nu (10 fte's) is enthousiast. Het plezierige is bovendien dat straks met uitwisseling (Haamstede en Ouddorp) een optimaal perso neelsbeleid kan worden opge zet. Ja, er komt veel bij kijken, met nieuwe aspecten zoals een fulltime receptie. Ik denk dat het nieuwe horeca- project Duinzicht een aanwinst zal betekenen voor de gemeen te Goedereede", zegt Marcel. "We kunnen nieuwe doelgroe pen aanboren die van belang zijn voor de lokale economie en het betekent personeelsuit breiding. Dat is prima voor de werkgelegenheid. Mijn (ons) gevoel is bijzonder goed. We zetten ons er gezamenlijk voor Woensdag 2 september om 16.53 uur werd de bemanning van de reddingboot Ghristien, de tijdelijke vervanger van de Prinses Margriet, door het Kustwacht Gentrum gealar meerd om het Kustwachtvaar tuig Rotterdam te assisteren. Deze was bezig met het slepen van het lichtschip Noordhin der. Er werd uitgevaren naar de omgeving van de boei P 10. Ter plaatse gekomen werd er achter op het lichtschip vastgemaakt. Er werd gehol pen om de Rotterdam en de Noordhinder door de sluis te brengen. Hierna heeft de Rot terdam zelf het lichtschip naar Hellevoetsluis gebracht. Foto: Jaap van Erketens. OUDDORP - Op zaterdag 12 september a.s. sluit de RTM-stoomtram aan de Brouwersdam het zomer- rijseizoen 2009 in stijl af met de traditionele mani festatie rondom Open Monumentendag. Bezoekers kunnen tussen 12.00 en 17.00 uur op kleine schaal getuige zijn van het een.s zo drukke tramverkeer van vroeger, zoals dat zich afspeel de tot 1966 tussen de Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden en Rotterdam Rosestraat. Pas send bij het 'terug naar toen gevoel', is de komst van een Brabantse klederdrachtgroep op deze dag. Ook rijdt er weer <eii extra historische diesel tram tussen de Remise en de eindhalte Middelplaal Haven. De vertrektijd van deze extra tramrit is om 14.30 uur vanaf het RTM-museum aan de Punt-West. De reguliere muse umstoomtrams vertrekken om 11.45, 13.30 en 15.30 uur. De tram van 13.30 uur sluit als boottram aan op de rondvaart met het m.s. Grevelingen aan de Middelplaat Haven. Met deze Rollende Tram Monu menten sluit het RTM haar zomerseizoen af Voor meer informatie zie website www. rtm-ouddorp.nl. DIRKSIj\ND - Tot medio sep tember kunt u zich nog opge ven voor de verschillende acti viteiten van de Stichting Kunst en Guituur Educatie (KGE). De eerste cursus, 'Vlaamse Pri mitieven', start op donderdag I oktober, en de eerste avond voor de muziekcursus 'Klasse Klassiek' start op maandag 5 oktober. De eerste busreis is op zaterdag 15 oktober naar het Lustrumconcert van het Hol land Boys Ghoir in de St. Lau- renskerk te Rotterdam. Een muziekevenement, 'The Glas- sical PROMS' ,waarbij klas sieke muziek wordt gemengd met bekende werken uit het populaire genre. Zowel voor genoemde cursussen als voor de busreis zijn enkele plaat sen vrij. Het onlangs versche nen programmaboekje van de Stich'ting KGE is verkrijg baar in de bibliotheken, bij de VVV, e.d. Ook kunt u contact opnemen met het secretariaat, Staakweg 14, 3247 BV Dirks land, tel. 0187 601048, e-mail adres info@kcego.nl, website www.kcego.nl. STELLENDAM - Op het Oranjeplein te Stellendam worden zaterdag 12 september vanaf 8.00 uur (op=op) olie bollen verkocht voor de Her steld Hervormde Gemeente van Stellendam. DIRKSLAND - In het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland wordt vrijdag 11 september een appèlavond gehouden voor jongeren onder de 16 jaar. Ds. W.J. Karels uit Hardinxveld- Giessendam zal dan spreken over het onderwerp Jong zijn en de Heere vrezen'. Ieder een is hartelijk welkom. Er zal een collecte worden gehouden voor het districtswerk van de JBGCt. De aanvang is om 19.45 uur. In verband hiermee is de bibli otheek van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland deze avond geopend van 18.30- 19.30 uiir. I^on Pieterse, de bakker van Goedereede, trots opzijn eerste partij laamluiikjes -van dit /ai, GOEDEREEDE - Nu eens even iets anders. Wel in verband met Open Monu mentendag, maar even niet over prachtige oude gebouwen, voertuigen, of anderszins historische elementen in de omge ving, of culturele activi teiten die hieraan verbon den worden. Alhoewel? Als je de bakkerswinkel van Bakkerij De Vries, aan de Pieterstraat in Goedereede,binnenstapt en je wordt omgeven door een deken van nostalgie, gaat 't er als vanzelf toch weer over... Een lust om te zien; om te ruiken ook trouwens. Want daar gaat het uiteindelijk om in 'n bakkerij, om al die dingen die daar zo'n aanstekelijk lekkere geur liggen te ver spreiden. En om één van die dingen in 't bijzonder gaat 't nu wél even. Eh 't heeft tóch met Monumen- tendag te maken. Door Hans Villerius Want alleen in de aanloop naar Open Monumentendag zijn ze er, zo'n anderhalve week lang. Daarna een heel jaar niet meer. En in 'Goerie' weten ze erover mee te praten, want daar vin den ze ze wat lekker. Het zijn de Goereese raamkoekjes. Een specialiteit die Leon Pie terse ieder jaar alleen voor Monumentendag' bewaart. Voor dit jaar heeft hij zojuist de eerste partij gebakken, want a.s. zaterdag is het weer zo ver. Ze zijn net de oven uit en liggen in groten getale nog wat uit te dampen op de bak platen. In de winkel is er dus nog niet één te bekennen, dus ben ik deze keer waarschijn lijk de eerste die zo'n Goerees raamkoekje te pakken krijg. En terwijl Leon druk heen en weer lopend bezig is, vertelt hij erover. Geïnspireerd door een pente- keningetje op een smal reepje papier - het hangt zotnaar ergens .,opgepl3.1c|i.>fuss andere paperassen, achter in de bakkerij'-"Waaróp~e!en jongetje vanachter zo'n echt ouderwets schuifraam met ruitjes naar buiten zit te kij ken, zoals natuurlijk zoveel markante historisc^le wonin gen in Goedereede hebben, zó is Leon op het idee gekomen om een daarop lijkend koekje te bakken, 'n Prachtmoment daarvoor is natuurlijk de Open Monumentendag, met net de Goereese Kunstdagen achter de rug waarbij steevast ook vanachter de ruitjesramen van heel wat Goereese wonin gen diverse kunstwerken te bezichtigen zijn. Zó is ooit het Goereese raamkoekje ont staan, met een ruitjesmotief, bestrooid met suikertjes, met echte roomboter bereid én met 'n vleugje anijs. Speciaal voor nu, als de herfst weer duidelijk voelbaar in de lucht zit, als 't weer gaat waaien en de regen soms tegen de ruitjesramen striemt, "daar hoort anijs bij" zegt Leon. En als hij eenmaal buiten voor z'n winkel het bord neerzet dat 'ze' er weer zijn, gaan er weer J^^^^i^eUiJJoereese 'üfln"'^ifi^lSlfi' over de toonbank. ïn weten we ooktftirrtteTolgetlïJ^AirEfÖag Open Monumentendag is! MIDDELHARNIS - Nog altijd is de naam Gerard Razenberg (1921-1981) in de wereld van draaiorgels en haar muziek bekend als één van de belangrijkste makers van repertoire voor deze mechanische instrumenten in de jaren vijftig en zes tig. Een Flakkees muzikaal talent, voor velen toch onbe kend, met een bewogen loop baan als accordeonist, muzi kaal uitvinder, maar vooral als noteur/arrangeur. Een noteur/arrangeur, schrijft muziek - eigenlijk tekent hij dit - op kartonnen boeken voor draaiorgels. Met een kap- machine worden de gaatjes in het karton gestanst, waarmee de toetsen van het orgel wor den bediend. Het draaiorgel gaat spelen en zorgt voor amu sement op straten en in zalen. Niet alleen liefhebbers van volkscultuur en draaiorgel- muziek worden geboeid door Gerard Razenberg. Ook in historisch opzicht is het ver haal van Gerard Razenberg illustratief voor het midden van de twintigste eeuw, toen Goeree-Overflakkee nog een eiland was. Razenberg ver bouwde ooit een harmonium tot een automatisch spelend instrument en zocht hiervoor een mechaniek. Zijn oproep in 1959 besloot hij met: 'hier op Flakkee kun je moeilijk iets te pakken krijgen dat niet met de landbouw te maken heeft'. Toch lukte het deze stille, in zichzelf gekeerde man, om dergelijke instrumenten te bouwen. Ze hielpen hem bij het experi menteren met muziek, geschikt voor de vele draaiorgels die in zijn tijd de Hollandse straten opleukten. Deze inwoner van Middelharnis was in die jaren één van de meest toonaange vende arrangeurs van draaior- gelmuziek. Waarschijnlijk is dit unieke feit maar heel beperkt tot zijn tijdgenoten op Goeree- Overflakkee doorgedrongen. Mogelijk is daarom dit stukje cultuurgeschiedenis van dit eiland een betrekkelijk onbe kend item gebleven. Enkele jaren geleden begon nen bestuursleden van Stich ting Podium Goeree-Over flakkee een zoektocht naar het verleden van deze eilander. Gezien de enorme omvang van het werk van Razenberg, het complexe zoekwerk naar zijn leven en werk, maar vooral de landelijke omvang, duizen den meters orgelboeken die hij maakte voor draaiorgels in heel Nederland en daarbuiten, is eind vorig jaar besloten om dit stukje streekcultuur onder te brengen in een afzonder lijke stichting. Deze Gerard Razenberg Stichting grijpt het toepasselijke monumentendag 2009 thema 'Op de kaart gezet' aan om op een bescheiden manier van zich te laten horen. Middelharnisser Gees Rossen, beschikt voor zijn Gavioli-orgel 'De Neptunus' over een groot aantal Razenberg-notaties. Zaterdagmiddag 12 september vanaf ca. half twee zal hij met dit en met zijn Steenput-orgel voor één middag van het Diek- huusplein een draaiorgelplein maken. Behalve draaiorgel- muziek zal er in het Diekhuus, aan het Beneden Zandpad te Middelharnis, een kleine expo sitie zijn van materialen die de Gerard Razenberg Stichting in bruikleen kreeg van de enige nog levende nazaat van Gerard Razenberg, kleindochter Cindy. Deze bescheiden expositie geeft een heel redelijk beeld van het leven en werk van Razenberg. Ook zal de videofilm worden vertoond over de Flakkeese orgelman Cees Rossen. Een film waarin het maken van boeken en de naam Razenberg uitge breid aan de orde komen. Om 15.00 uur zal in de foyer van het Diekhuus een korte lezing over het leven en werk van Razen berg worden verzoi^gd. DIRKSLAND - Op 10, 11 en 12 september wordt op kwe kerij De Halve Maan voor de derde keer een nazomerfair gehouden. Tijdens de fair is de kwekerij omgetoverd tot een sfeervol tuinparadijs. 's Avonds is de hele kweke rij verlicht met kaarsen en vuurkorven. Het geluid van diverse jonge muzieksolis- ten geeft een idyllische sfeer in een landelijke ambiance. Met een drankje en huis- gemaakte lekkernijen kunt u genieten op het gezellige terras. Ook kunt u hier ver schillende theesoorten en natuurzuivere vruchtensap pen proberen; een speciali teit is de 'thee uit het kistje'. Donderdag 10 september hoopt Mattie de Bruine te gast te zijn. Bekend van haar illu straties in diverse boekjes, tijd schrift Terdege en haar eigen Mattie agenda. D.m.v aquarel len geeft zij haar zicht op de natuur. Op beide avonden en zaterdags laat Suzanne Kooij iets zien van haar portretteke ningen. Vin d'Oc importeert zelf exclu sieve wijnen uit de Lanquedoc. U .kunt proeven hoe een (h) eerlijke wijn smaakt. Mevr. De Wijs maakt van oesters smaak volle sieraden die ook heel betaalbaar zijn. Bij M&M vindt u leuke oude spulletjes, oud emaille en aller lei gebruiksvoorwerpen met een tikje nostalgie. De twee enthousiaste dames, Margré en Marline, inspireren u tot het inrichten van een landelijk interieur, waarbij creativiteit hun motto is. Van Paperroses zijn kunstzinnige combinaties met seizoengebonden groenar rangementen. Ook voor projectopdrachten of "finishing touch" van uw pri\é georganiseerde festivi teiten. Daarnaast geeft mevr. Kutjes workshops. De Lügerij is een ambachtelijk bedrijf dat op de fair vertegen woordigd is met (buiten)meu- bilair, gemaakt van steigerhout. Ook ontbreekt antiek en bro- cante niet: dhr. Van Dieren specialiseert zich al 40 jaar in serviezen en porselein. Voor tuinonderhoud, snoei- beurten, bestratingen, vakan- tieonderhoud en alle voor uzelf onmogelijke tuinklussen kunt u terecht in de stand van Johan Kwakernaak, grond werk en groen. Mevr. Buysse beschildert bie zen kinderstoeltjes met een speciaal thema, als kraamca- deautje of bij bijzondere gele genheden een apart geschenk. iWorkwear staat voor een jon ge dynamische ondernemer in outdoor kleding, bedrijfskle ding en promotiekleding. Mevr. Ringelberg zorgt voor huisgemaakte producten zoals honing en jams, daarnaast heeft zij allerlei soorten meel en havermout van molen De Hoop uit Zierikzee. Haar stand is herkenbaar aan de handge maakte toebehoren in lande lijke stijl. U vindt kwekerij De Halve Maan aan Panksdijkje 2, in de polder tussen Sommelsdijk en Dirksland. Openingstijden tij dens de fair: donderdag van 11.00-20.30 uur, vrijdag van 11.00-20.30 uur en zaterdag van 10.00-16.00 uur. Bij storm en regen kunt u grotendeels overdekt lopen. De toegang is gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6