Veiling van antieke kaarten tijdens Monumentendag in Torenmuseum Open repetitie- Werkstuk of spreekbeurt? Skoolzone helpt! Sander van den Houten geeft afscheidsconcert in Rehobóthkerk Jaarmarkt Middelharnis EIIAtlDEtl-niEUWS Demonstratie brandweer opendag Oostplaat Raden naar appelras Verkoping Hersteld Hervormde gemeente Melissant Dagreis ANBO Oostflakkee Culturele avond Organisatie verwacht veel belangstelling Dirkslands Mannenkoor Aangepaste kerkdienst EIIAtlDEtl-niEUWS GOEDEREEDE - Het Thema van de nationale Open Monumentendag die aanstaande zaterdag wordt gehouden is 'Op de kaart'. De Stichting Goereese Gemeenschap wil op dit thema inspe len door zaterdagmid dag een veiling te orga niseren in het Toren museum. Eén van de initiatiefnemers, André Kastelein, voorzitter van de Stichting, heeft hoge verwachtingen van deze bijzondere veiling. Handelaren Veiling PAGINA 2 DINSDAG 8 SEPTEMBER 2009 SOMMELSDIJK - Op vrijdag 11 september hoopt de 22-jarige orga nist Sander van den Houten als organist van de Hersteld Hervormde Gemeente zijn laatste concert te geven op het 3 klaviers Van Vulpen-orgel in de Rehobóthkerk te Sommelsdijk. Het concert bestaat uit een afwisselend programma en begint om 20.00 uur. Iedereen is har telijk welkom tijdens dit afscheidsconcert. De toe gangsprijs is uw vrije gift bij de uitgang van de kerk. Wegens zijn huwelijk en zijn werk bij orgelmaker Kaat en Tijhuis te Kampen is Sander van den Houten genoodzaakt te stoppen met het spelen in de erediensten in de Rehobó thkerk. Daarom wordt op vrijdag 11 september een afscheidsconcert georgani seerd. Sander zal op deze avond enkele orgelstukken spelen uit verschillende lan den en stijlperioden. Het con cert begint in Duitsland, bij J.S. Bach. Van hem klinken de Toccata, adagio und Fuga in C-dur en de koraalbewer king 'O Mensch, bewein' dein' Sünde gross'. Ook zal bariton Ralph' Looij twee zangsolo's verzorgen: een Recitatief en Aria uit de Mattheüs Passion van J. S. Bach en een Aiia en koraal uit de Elias van F. Mendelssohn-Bartoldy. Speci aal voor deze gelegenheid is er een koor gevormd dat bestaat uit famihe, vrienden en ken nissen van de afscheidnemen de organist. Deze zullen drie werken ten gehore brengen uit de Engelse koortraditie. De begeleiding op het orgel is dan in handen van Matthias Stout, terwijl Sander van den Houten de werken - van Pur- cell, Stanford en Rutter - zal dirigeren. Uit Frankrijk is de muziek van C. Saint-Saëns gekozen. Van hem wordt de Troisième Fantaisie gespeeld. Dit stuk is eigenlijk bedoeld voor een Frans-romantisch orgel, maar met enige registra tiekunst zal het in Sommels dijk ook prachtig klinken. Het programma wordt vervolgd met een improvisatie door de concerterende organist, over een nog nader te bepalen psalmmelodie. Het orgeldeel van het concert wordt beslo ten met een kort stukje van de Franse blinde organist J. Lan- glais, namelijk het 'Pasticcio'. Als laatste op deze avond zal het koor 'The Lord bless you and keep you' van John Rutter ten gehore brengen. Met deze zegenbede hoopt de concert gever de avond af te sluiten. Sander van den Houten begon als 8-jarige met piano/orgel studie bij Paul Kieviet. Hij deed regelmatig mee aan con coursen en won diverse prij zen o.a. de eerste prijs bij het Buxtehude-concours in Zie- rikzee (2007). Hij studeerde vorig jaar met goed gevolg af aan het Rotterdams con servatorium. Zijn leraar voor de 1" fase orgel was Bas de Vroome. Tevens volgde hij de studie kerkmuziek waarin hij improvisatieles kreeg van Aart Bergwerff. Hij deed mee aan masterclasses bij Willem Tan- ke (Messiaen), Harold Vogel (Buxtehude), Jacques van Oor- tmerssen (Stylus Phantasticus) en Thomas Trotter (Engelse oude en moderne muziek). Hij wordt momenteel regelmatig gevraagd voor het begeleiden van koren en het spelen van continuo partijen in cantates e.a. Vorig jaar maakte hij een concertreis met het DCC koor uit Roosendaal. Van dit koor is hij per september 2008 vaste begeleider geworden. In Som melsdijk is hij dirigent geweest van kinderkoor 'Tot Zijn eer'. In Kampen is hij sinds 2009 dirigent van het gemengde koor 'Soli Deo Gloria'. In het alledaagse leven is Sander werkzaam in de orgelbouw, bij de firma Kaat Tijhuis te Kampen. MIDDELHARNIS - De jaar marktcommissie van de Her vormde Gemeente van Mid delharnis houdt zaterdag 12 september van 9.30-16.00 uur weer de traditionele jaarmarkt aan de Ring, de Raadhuisstraat en naast de Hervormde kerk te Middelharnis. Ditmaal voor de 16' keer. Er is een rommel markt, met heel veel spullen, en een afzonderlijke tweede hands boekenmarkt. Een van de vaste onderdelen van de jaarmarkt is de boedelveiling; deze- begint om 13.00 uur. Voor de inwendige mens is er frites, pannenkoeken, wafels, een snoepkraam, kaas, groen ten en fruit. Voor de kindé ren is er o.a. enveloppentrek- ken, een grabbelton, sjoelen, een ballonnenwedstrijd en er zijn twee springkussens. Men kan er ook sjoelen, schieten, springen, enz. Op het terras voor de Hoeksteen zijn waar debonnen te koop. Kinderen kunnen deze op de jaarmarkt besteden, zodat ouders niet elke keer naar kleingeld hoe ven te zoeken. De bonnen zijn verdeeld in stukjes die van de bon kunnen worden afgeknipt of afgestempeld. De bonnen kunnen bij alle kramen van de jaarmarkt worden ingeleverd, maar zijn vooral bedoeld voor de activiteiten, die voor de kinderen zijn georganiseerd. Tot woensdag 9 september is het nog mogelijk om verse of gerookte zalm en paling te bestellen. Ook bolchrysanten kunnen van tevoren worden besteld. U kunt hiervoor bellen naar 0187 485250. De opbrengst is bestemd voor het opknappen van De Hoek steen. De markt is geopend van 9.30-16.00 uur. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 M Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. B/admanager; Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA).^ MIDDELHARNIS - Op de opendag van bedrijventerrein Oostplaat op zaterdag 12 sep tember houdt de brandweer om 11.00 en 14.00 uur een 'demo ongeval' op de Zerni- keweg ter hoogte van Bosman Kalis. Bij deze demonstratie zal ook het publiek betrokken worden om de brandweer te helpen dit ongeval op te lossen. Tevens zal het CBRN-peloton de gehele dag te bezichtigen zijn en uitleg geven over hoe een en ander in het werk gaat. Dit materiaal is ontwikkeld voor burgerontsmetting bij terroristische aanslagen met chemische, biologische, radio logische en nucleaire stoffen. Verder zullen in de loods aan de Simon Stevinweg 11a ver schillende brandweervoertui gen te bezichtigen zijn. OUDDORP - In de kraam van 'De Moerbei' op de Boeren- landdag kon men raden naar een appelras. Het ging om het ras 'Bramley Seedling'. Dit is een appelras dat in 1876 in Engeland op de markt kwam. De boom groeit vrij snel en kan grote oogsten leveren. De vrucht is vrij groot, hardgroen van kleur en aan de zonzijde rood gekleurd. De 'Bramley' is een uitstekende moesappel en is vanaf januari geschikt als handappel. De winnaars, heb ben inmiddels hun prijs ont vangen. De activiteitencommissie van de Hersteld Hervormde gemeente van Melissant hoopt zaterdag 12 september een verkoping te houden met o.a. kinder- en dameskleding van Spring Col lection, verse kibbeling (wordt gebakken tot 13.00 uur), patat, taarten van Home Ser vice (1 voor 5,95 en 3 voor 15), kaas van kaasboerdeij Van Schalk, stroopwafels, soes- jes, speelgoed, babykleding, groente en fi-uit, postzegels, verse snijbloemen, snoep, leuke woonaccessoires, tweeclehands boeken, iets lekkers bij de koffie van bakkerij Van Harberden. Ook is de kerk te bezichtigen. De verkoping wordt gehouden van 9.00 tot 14.00 uur. ANBO Oostflakkee organiseert voor 7 oktober een dagreis naar Eersel voor zowel leden als niet-leden van de ANBO. Het vertrekken is om 7.45 uur uit Oude-Tonge vanaf de Rabo bank. In Eerstel is er ontvangst met koffie en vlaai, waarna o.l.v. een gids de Teutenrou- te zal worden gereden naar Turnhout, waar de lunch zal worden gebruikt. Daarna volgt een wandeling door Turnhout; voor minder validen een rond rit met de bus, gevolgd door een vrije pauze in Turnhout. Daarna zal er in Gilze worden gedineerd en wordt om 21.30 uur de thuiskomst verwacht. De dag kan alleen doorgaan bij voldoende deelname. Deelna me kost 48,50 p.p. Opgeven kan bij Nelly, tel. 641519, op woensdag 16 september van 18.00 t/m 21.00 uur. Het reis geld dient te worden overge maakt op bankrekeningnum mer 140925252 o.v.v. ANBO dagreisje. OUDE-TONGE - Zaterdag 19 september is er, als vervolg op de Culturele Dag van 27 juni te Oude-Tonge, in m.f g. Grut terswei een Culturele Avond. De werkgroep Oude-Tonge in Beweging heeft de BigBand EMM uit Den Bommel, het Westkappels kwartet uit West- kapelle, Esther van der Welle uit Oude-Tonge en de Reizen de Dichters van Flakkee bereid gevonden om deze avond op te treden. De aanvang is om 19.45 uur, de toegangsprijs bedraagt 5 euro. Door Adri van der Laan Tijdens de Open Monumen tendag zijn er op het hele eiland veel activiteiten en natuurlijk laat ook het historische Goe- dereede zich hierin niet onbe tuigd. Zaterdagmiddag om half drie zal in het Torenmu seum, naast een tentoonstel ling van antieke kaarten, ook een opvallende veiling worden gehouden. Onder toezicht van notaris mr. L. de Kooning zul len er honderd kaarten wor den geveild. Dit zijn historische originele landkaarten die twee a drie eeuwen oud zijn. 'Ze zijn oud, maar nog puntgaaf', legt André Kastelein uit. 'Het zijn geen facsimile kaarten, maar het zijn de originele kaarten uit oude kaartenboeken die voor het overgrote deel onze eigen omgeving als onder werp hebben'. Een groot deel van de veelal prachtig inge kleurde kaarten is afkomstig uit het Caartboek van Voorne, dat in de tweede helft van de 17' eeuw werd samengesteld. "Zo'n kaartboek kun je het best vergelijken met de tegenwoor dige adas. Uit die kaartboe- ken die bewaard zijn gebleven worden de kaarten zaterdag geveild". De kaarten zijn allemaal afkoiristig van handelaren die hun kaarten beschikbaar heb ben gesteld om verkocht te worden. De opbrengst zal ten goede komen aan de Stich ting Goereese Gemeenschap. 'We hopen dat de opbrengst de tegenvallende inkomsten André Kastelein geeft uitleg bij de oude kaart van de Oostdijk in zijn woonkamer. van het bezoek aan het toren museum - vanwege de res tauratiewerkzaamheden - zal compenseren', hoopt André,- die hoge verwachtingen heeft van de veiling, want er blijkt juist in deze tijd veel vraag te zijn naar oude kaarten en dan vooral naar die van de Kop van Goeree. Hoe dit komt weet Kastelein niet zeker, 'maar ik vermoed dat veel mensen, die hun vakantie op Ouddorp doorbrengen of er een tweede huis hebben, heel geïnteres seerd zijn in de geschiedenis van het gebied en zo'n kaart van enkele honderden jaren oud vertelt wel het een en ander over de geschiedenis; er zijn bijvoorbeeld veel Duitsers die graag een dergelijke kaan willen hebben". Als voorbeeld neemt André een kaart van 'De Polder van den Ouden Oost Dyck in West Voorn' die in zijn woonkamer hangt. De kaart geeft veel informatie over dit gebied ten noorden van Goedereede. Zo staan in de ingetekende kavels de pre cieze oppervlakten vermeld, omdat deze kaarten meestal in opdracht van polderbestu- ren werden getekend. Aan de hand van deze oppervlakten kon men dan de polderlasten berekenen. Verder is op de kaart ook het stadje Goeder eede ingetekend. Volgens André Kastelein staat Nederland bekend om zijn rijke cartografische geschie denis. "Het zou kunnen zijn dat dit komt doordat we met veel mensen in een relatief kleine ruimte leven. Daarom moest natuurlijk wel duide lijk worden vastgelegd wat de grenzen van verschillende stukken grond waren. Onze handelsgeest bracht ons naar verre 'streken, die natuurlijk ook nauwkeurig in kaart wer^ den gebracht. Daarbij komt ook nog dat wij ook veel nieuw land erbij hebben gekregen en dat moest uiteraard ook goed worden beschreven". Op de veiling, die om 14.30 uur begint en een uur duurt, zal een groot aantal kaarten worden geveild van vrijwel alle plaatsen op het eiland. Naast die welke afkomstig zijn uit het Caartboek van Voorne, zullen ook de zgn. ovaaltjes uit Stads- en Dorps beschrijvingen worden aange boden en kaarten uit de atlas van Smallegange (Sommels dijk). Daarnaast is er ook een aantal kaarten van Goeree- Overflakkee uit andere bron nen (Bleau, Tirion, Kuijper, Molenijzer, De Leth, Alkema de). In samenwerking met de handelaren die hun kaarten voor de verkoop aanbieden, is er een lage bodemprijs gesteld en vanaf die prijs zal, er gebp; den kunnen worden. Alles wat er boven die prijs wordt gebo den komt ten goede van de Stichting Goereese Gemeen schap. Zo ligt de prijs voor de meeste kaarten uit het boven genoemde Caartboek rond de zeshonderd Euro. Maar er zijn ook kleinere kaartjes - onder meer van Oude-Tonge, Foto: Adri van der Laan Den Bommel, Herkingen en Stad - waarvan de richtprijs rond enkele tientjes ligt. Naast kaarten van het eiland zullen er ook enkele van Zeeland worden geveild. André Kastelein hoopt zater dagmiddag veel mensen in het Torenmuseum te mogen begroeten, want volgens hem zijn de prachtige kaarten zeker een blik en een bod waard. Kijkdagen: voorafgaand aan de veiling van 12 september is er gelegenheid de kaarten in het Torenmuseum te bekijken: don derdag van 14.00-17.00 uur, vrijdag van 19.00-21.00 uuren zaterdag van 10.00-13.00 uur. Éeri ieder - ook als'men geen kaarten wil Itüpen - kan /jjdens de veiling het Torenmuseum bin nenlopen. Wie meer inlichtingen wil, kan terecht hij André Kaste lein: lei: 0187-492480 De catalogus is voorafgaand aan de veiling ook digitaal ver krijgbaar na een maillje naar: a.Kastelein3(S)kpnplanet.nl. DIRKSLAND - Het Dirkslands Mannenkoor houdt woensdag 9 september een open repe titieavond. Belangstellenden, van jong tot oud, zijn die avond welkom om vrijblijvend mee te zingen. Het mannenkoor heeft ca. 110 leden in de leeftijd van 15 tot 80 jaar, afkomstig uit de wijde omgeving van Dirksland en uit diverse kerkverbanden. Om de twee weken, op woens dagavond van 20.00 tot 22.00 uur, wordt-er o.l.v. Frans Cor net en organist Jan Hoek gere peteerd in één van de zalen van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland. Er worden psalmen, gezangen en geestelijke liede ren geoefend. Wie op woens dag 9 september verhinderd is, maar toch een keer wil luiste ren of meezingen, kan dat ook een volgende repetitieavond doen. Wie meer wil weten, of geen vervoer heeft, kan bel len naar Willem de Groot, tel. 0187-602722, of Ad Anker, tel. 0187-605362. MIDDELHARNIS - Zondag 13 september zal er weer een aangepaste kerkdienst gehou den worden voor mensen met een beperking. Deze dienst zal plaatsvinden in de Hersteld. Herv. Kerk te Sommelsdijk, aanvang 14.45 uur. Ds. L.M. Jongejan hoopt in deze dienst voor te gaan. Iedereen is har telijk welkom. Het schooljaar is weer begonnen en dus worden ook de eerste opdrachten voor het maken van werkstukken en spreekbeurten weer gegeven. Maar hoe doe je dat? Bibliotheek Zuid-Hol landse Delta biedt Skoolzone - een plek in de bibliotheek waar kinderen (vanaf groep 6) kunnen werken, aan hun werkstuk of spreekbeurt. Alle ingrediënten (van computer tot pen en van boek tot tijdschrift) voor een werkstuk of spreek beurt zijn aanwezig. Wanneer de Skoolzone open is zijn er altijd gekwalificeerde medewer kers aanwezig om de kinderen op weg te helpen. Skoolzone is op Goeree-Overflakkee te vinden in cle Bibliotheken te Oude-Tonge, Middelharnis en Ouddorp. In week 38 start de Skoolzone weer. In Oude-Tonge en in Middelharnis is Skoolzone iedere woensdagmiddag open van 13.00-17.00 uur. In Oud dorp kun je iedere dinsdag- en donderdagmiddag van 15.00- 17.00 uur terecht in de Biblio theek. Zie voor meer info ook website www.skoolzone.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2