Positie zeehaven Stellendam en belangenbehartiging van talrijke gebruikers staan met stip genoteerd Zeejachthaven 'Marina Stellendam' krijgt waardering van watersporters EIIAtlDEn-niEUWS Gebruikers Communicatie Faciliteiten Rust en ruimte Faciliteiten Grevelingen PAGINA 6 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 STELLENDAM - In dit tweede deel over de havenmeesters op Flakkee is de schijnwerper gericht op Stellendam, met opnieuw aansluitend een korte samenvatting van belangrij ke faciliteiten in eilandelijke jachthavens. "De sfeer in onze Stellendamse havens is goed. Los, open en eerlijk. Je weet watje in de beroepsvaart en in de visserij kunt verwachten. Men zegt waar het op staat. Recht op het doel af. Afspraak is afspraak. Dat maakt het werken prettig", zegt havenmees ter Coen van der Linden (37). Hij is in dienst bij rijkswater staat, waterdistrict Haringvliet. Zijn werkzaamheden zijn gericht op de beroepsvaart. Deze job is een deeltaak, want de inwoner van Goedereede is ook, als ariaal-inspecteur, betrokken bij onderhoudsbestekken en zich manifesteren de onregelmatigheden, op zee en of op het strand. Van het opruimen van schelpenoverlast (zogenoemde scheermes jes) tot een aangespoelde potvis, of bijvoorbeeld manke menten aan betonning. Hij heeft goede onderlinge contac ten met instellingen en bedrijven die medegebruikers zijn van de havens. Evenals met zijn collega's in de jachthaven Marina Stellendam. Onder andere bij het doorverwijzen van zeiljachten en andere recreatievaartuigen. We werken aan één gezamenlijk doel: Stellendam met zijn buiten-, bin nen- en jachthaven als enige zeehaven op ons eiland op de kaart te houden. Door Jaap Ruizeveld Coen. De meeste tijd besteed ik toch in en rond de Stellen damse havens. Een plek die hij op zijn duimpje kent. Zo was hij al in de beginjaren '90 via een aannemersbedrijf betrok ken bij havenonderhoud. Dat varieerde van steigerrepara- ties tot bestrating. In 2001 kwam hij bij rijkswaterstaat op de loonlijst. Coen draagt alles wat met water te maken heeft een warm hart toe. Hij bezocht de Visserijschool, is sportdui- ker en al geruime tijd betrok ken bij de KNRM te Ouddorp (reddingboten Griend en Baron van Lynden), eerst als opstapper en de laatste drie jaar als schipper. "In de Stellendamse havens hebben we op en rond het water te maken met een groot aantal (mede)gebruikers, die al dan niet over eigen ruim ten en afmeerfaciliteiten beschikken. In willekeurige volgorde moet je dan o.a. in de binnenhaven denken aan Kotters, voor reparatie in de binnenhaven. Foto: Ham Vülerim "Mijn werkgebied als toezicht houder strekt zich uit over het Haringvliet, het Hollands Diep en de Voordelta", zegt scheepswerven en machinefa briek, met klinkende namen als Maaskant en Padmos; in de buitenhaven natuurlijk aan de vissers die dagelijks (garna len) of één keer per week hun vangsten aan wal brengen en aan eigen steigers afmeren, direct bij de visafslag. Ik noem ook de brandstofbevoor- radingsschepen. Daarnaast moet de overslagfunctie van de Stellendamse haven wor den ingevuld. Zand en grind zijn dan de belangrijkste pro ducten. Alles vraagt om een plekje.Het kan zijn bij de drij vende steigers bij de sluis of bij het ponton van rijkswater staat voor de kleinere schepen onder de 15 meter. Ik denk aan tijdelijke opvang, een ligplaats voor een casco, een baggerschip- of een jacht met technische problemen. Dan ben je vluchthaven. Let wel, de recreatieve vaart wordt doorverwezen naar Marina Stellendam, maar bij pech kan er voor maximaal 3x24 uur wel opvang worden geboden". Van der Linden kan eindeloos vertellen. Over bijvoorbeeld de Ouddorpse, Goereese en Stellendamse steigers (en boxen). Voor gebruikers van de haven is dat een abc-tje. Het is nog een verwijzing naar de tijd dat elke kern zijn eigen haven kende. Voor reparaties gaan de beroepsvissers via de Goe reese sluis naar de binnenha ven en dan is daar weer een plekje nodig. Dat geldt ook voor vakantieperiodes. "Kijk", zegt Coen, "als een visserschip wekenlang in de buitenhaven zou blijven liggen dan groei en algen, wier, zeepokken en mosselen vast. Dat voorkom Je in het zoetwater in de binnen haven". De havenmeester en zijn vaste vervanger. Jan van Lit, hou den kantoor in het Rijkswa- terstaatgebouw, nabij de sluis. Zij maken ronden over de kades en zijn via 0187 497200 bereikbaar. Na diensttijd is dit nummer doorverbonden naar de bemande Goereese Sluis. Contacten komen dus snel tot stand. Een hoogtepunt in de Stellendamse haven is Vlag getjesdag. "Hopelijk in 2010 weer op de agenda", zegt Coen. "Het is een mega trek pleister". De binnenhaven van Stellendam. "Goede contacten. Op elkaar kunnen rekenen. Dat zijn onze trefwoorden. Of dat nu is in de areaalfunctie met politie, marechaussee en of douane, of gewoon met de beroepsvaart. Eén of twee keer per jaar is er een bijeenkomst waar gebrui kers van de haven hun zegje toetsen aan meningen van anderen. Dat is belangrijk". Veranderingen? "Tegenwoor dig is de telefoon meer het com municatiemedium. Vroeger liep je over alle steigers liep om zaken te bespreken. Dat neemt niets weg van de intensieve relaties die je onderhoudt. De havens van Stellendam zijn economisch van enorme bete kenis. Direct en indirect, waar bij je gelijk alle vestigingen op de walkade er bij moet betrek ken. Een bedrijvigheid die niet verloren mag gaan en waarin een havenmeester een goede hulpvaardige dienst kan ver richten", zegt Coen van der Linden. Havenmeester Coen van der Linden. Foto: Wim van -foüm Fotografie STELLENDAM - Marina Stellendam bij de Haringvliet- sluizen, direct aan de binnenzijde van de Goereese zeesluis is één van de weinige zeejachthavens die ons land kent. Een perfecte uitvalsbasis voor Noordzeetochten, naar bijvoor beeld België en Engeland, maar ook een goede startplaats voor het verkennen van het Haringvliet en de Zeeuwse wateren. Onder het management van Ronald Dominicus, met havenmeester Daan van der Klooster en parttime havenmeester Erik Speek, is deze Deltajachthaven eeii visi tekaartje voor de watersport. Door Jaap Ruizeveld Er zijn 440 ligplaatsen. De bezettingsgraad is rond 95 procent. Er is een zeer ruim aantal vrije boxen voor pas santen. Dit is mede afhanke lijk van bijvoorbeeld vakanties van de vasteligplaatshouders. De maximum lengte voor het afmeren van de boten is 24 meter. De waterdiepte is 3,5 meter. Vanuit het moderne havengebouw Delta Sailing Center coördineert en regelt havenmeester Van der Kloos ter (40), als een spin in het web, alle zaken. Hij is de vraagbaak als het gaat over de faciliteiten in de haven. Steeds aanspreek baar Bedient de telefoon en De direct aan jachthavens in de provincie Zuid-Hol land gerelateerde omzet bedraagt ruim 85 miljoen euro per jaar. Dat is exdu- sief reparatie en onder houd, verhuur ven verkoop van schepen en alle daaraan verwante gerichte activitei ten van werven en toeleve ringsbedrijven. Recreatief winkelen, boodschappen en horeca zijn de top drie van geldbesteding in de dorpen met een jachthaven. Dit staat in het rapport Ontwik keling Watersport Provincie Zuid-Holland dat in april 2009 is uitgebracht. geeft met hantering van het internationale alfabet, een binnenvarende passant exact de voor hem vrije box aan. Overhandigt sleutels aan een gezin dat fietsen komt huren en informeert een familie die van de supermoderne sanitaire voorzieningen gebruik wenst te maken. Badkamertjes/dou ches, kleedruimten, toiletten, zelfs een ligbad en in de winter vloerverwarming. "Alles inbe grepen", benadrukt hij. Daan is klantvriendelijk eri sterk betrokken bij zijn werk. Het zit in zijn genen, ener zijds vanuit de visserij insteek, anderzijds zijn liefde voor alles wat met water en'water sport te maken heeft. Beslist geen kantoorbaantje van acht tot vijf "Zelfs na sluitingstijd (20.00 uiir) zijn wij bereikbaar en kunnen nog zaken worden geregeld". Ja, zegt hij lachend, je doet het vanuit de instelling dat het "jouw toko" is. "Dan mag je best trots zijn op al datgene dat onze jachthaven direct en indirect kan bieden. Service, netheid (ruime con tainers), toezicht en veiligheid (camera's en alarmsysteem) zijn onze steekwoorden. Voor de kids speelmogelijkhe- den. Dichtbij een strandje. Op het terrein aan de haven een zelfstandig restaurant (Ber- risz). Zwembad en watersport- winkel, brandstofvoorziening en reparaties, alles op korte afstand. De ligplaatsen in onze haven hebben brede drijvende steigers en voor elke ligplaats is er een instapsteiger. Elek triciteitsaansluiting (16A) en uiteraard een watertappunt". Draadloos internet? 'Ja, bij de prijs inbegrepen". Marina Stellendam, Regatta Center Medemblik en Marina Schok- kerstrand zijn drie zusterha- vens. Dit betekent dat, als men in één van deze drie havens een ligplaats kiest, men - als er vrije plaatsen zijn - feitelijk gebruik kan maken van alle drie de havens. Marina Stellen dam profiteert van het mooie zomerweer. "Het is beter dan in 2008", zegt Daan tactvol. Ligt de zeejachthaven niet te ver van een uitgebreid voor zieningenpakket, zeg winkels en vermaakgelegenheden? 'Je kunt dat punt niet verge lijken met historisch Middel- harnis of zeker niet raet Port Zélande. Maar dat hebben we hier ook niet nodig, en onze vaste ligplaatshouders en pas santen vragen daar niet om. Geen café met doorlopende disco. Ook onze gasten komen voor rust, ruimte en veilig heid en kiezen voor een uit stekende startplaats voor hun vaartochten. Bovendien, elke morgen komt de bakker die zijn verse producten aflevert bij de sportwinkel. Je kunt van hieruit fantastische wandel- en fietstochten maken, vlakbij is het natuurgebied Scheelhoek. Een vissershaven met visafslag. Er is genoeg te beleven. Neen, onze ligging is niet nadelig. Integendeel". "Dat men ons waardeert, blijkt ook uit het geringe verloop van de vaste ligplaatshouders", onderschrijft parttime haven meester Erik Speek, die juist op dat moment het havenkan- toor bij Daan van der Klooster binnenloopt. Infogegevens Havenkantoor: tel. 0187 493769, e-mail info® marinastellendam.nl, web site www.marinastellendam.nl, marifoon VHF 31. Ouddorp, Marina Port Zélande Algeheel bekend. Eén van Nederlands mooiste en modernste jachthavens. Voor het zestiende jaar al bekroond met de blauw vlag voor veilig heid, comfort en netheid. Met voorsprong Js Port Zélande in Ouddorp de plaats in de provincie Zuid-Holland die - aan het Grevelingenmeer - jaarlijks de meeste passanten trekt. De haven, direct bij de Brouwersdam, met optimale recreatieve (CenterParcs)- voorzieningen, op loopafstand van Noordzeestrand, kent een diepgang van vijf meter en telt op dit moment 800 boxen met vingerpieren, elektfa en tv- Daan van der Klooster, havenmeester van Deltajachthaven te Stellendam. Foto: Hans Vülerius aansluiting. Op steiger water tappunten en op twee locaties in de haven sanitaire ruimten met douches, wastafels, toilet ten, enz. Achter het havenkan toor is er een wasserette. Op het haventerrein zijn alle voor zieningen aanwezig die men in een luxe jachthaven mag verwachten. Geoutilleerd Ser vice Center voor reparaties en onderhoud. Tankstation voor diesel en Euro 95. Winterstal ling. Marina Port Zélande, Kabbelaarsbank 4, 3253 ME Ouddorp, tel. 0111 671920, e-mail Haven@mpz.nl, mari foonkanaal 31 Ouddorp, Clubhuis-horeca- voorziening 'Reddingsloods' De haven bestaat uit twee delen, de oude vissershaven vanuit de Grevelingen gezien aan stuur boord en de nieuwe haven aan bakboord. Beide havens zijn uitgediept naar een diepgang van ongeveer 1.90 meter. De havenmeesters zijn per GSM bereikbaar (06 23350010) en delen passanten in op vrije lig plaatsen. Deze zijn ook aange geven met groene bordjes 'vrij'. De verenigingshaven beschikt over 175 ligplaatsen, waarvan er in 2009 geen vrij waren. Het aantal leden van wsv. Goeree is 225. Faciliteiten: douchegele- genheid, kledingwasmachine. Op steigers water, elektra, WiFi. Fietsverhuur op aanvraag. Het tariefwatertoeristenbelasting 2009 in de gemeente Goeder eede bedraagt voor niet-inwo- ners 0,75 eurocent per persoon per etmaal. Clubhuis-horeca- voorziening 'Reddingsloods' van watersportvereniging Goe ree, Ouddorpse Haven 15, 3253 LM Ouddorp, tel. 0187 683020, website www.wsv-goe- ree.nl. Herkingen Marina b.v. Moderne jachthaven aan het Op ons eiland waren tot 2008 in totaal 3194 ligplaatsen beschik baar, verdeeld over 2 gemeentehavens, commerciële havens en verenigingshavens. Er is een wachtlijst van 560 (gegevens 2008). De capaciteitsdruk is zeer hoog. De gemiddelde bezet tingsgraad was 92.8 procent. De herkomst van de hgplaatshou- ders is voor Nederland 82 procent, terwijl België en Duitsland met elk ruim 8 procent volgen. In Zuid-Holland zijn er 270 jachthavens (hoofd- of nevenactiviteit) en 27.506 vaste ligplaat sen met een gemiddelde bezettingsgraad van 96.8 procent. Grevelingenmeer met 400 vas te ligplaatsen. De haven kent een diepgang van ongeveer 2.1 meter. Zeilschepen van 7 tot 15 meter kunnen hier als passanten afmeren en gebruik maken van alle havenfacilitei ten, waaronder elektriciteit op de steiger door middel van muntautomaten. Voor passan ten worden in de haven boxen gebruikt van de vaste liggers die op dat moment afwezig zijn. Dat betekent dat er nage noeg altijd boxen vrij zijn voor passanten. Het Havenkantoor bevindt zich aan Kaaidijk 29. Het kantoor is op werkdagen in het seizoen geopend van 09.00-20.00 uur. In de winter van maandag tot en met zater dag van 09.00-17.00 uur. Tel. 0187 669344, e-mail Info® herkingen-marina.nl. Er is een watersportwinkel en een watersportvereniging 'H20'. Oude-Tonge Havenmeesters Liana de Wit en Aad Wijbrandi zijn te berei ken via het moderne haven kantoor, tel. 0187 643050, e-mail havenkantoor@wsvou- detonge.nl. Een drukke jacht haven met meer dan 100 vaste ligplaatsen en met ruim 2,400 passanten per jaar. Het is bin nen de gemeente Oostflak- kee de meest door passanten bezochte jachthaven. Uitrus ting haven: Meerpalen en steigers in uitstekende condi tie. Oude-Tonge is na de Del tawerken geen getijdenhaven meer, maar via het havenka- naal vanaf de Grevelingen goed bereikbaar. De direc te omgeving van de haven ondergaat een indrukwek kende verandering. De pas santentarieven 2009 zijn 1,25 euro per meter, per persoon 0,60 cent, en toeslag elektrici teit 1 euro. Sanitaire voorzie ningen gratis, watertappunt met muntsysteem. Was- en toiletmogelijkheden worden voorbereid. Gegevens watersportvereni ging: Postbus 27, 3255 ZG Oude-Tonge, tel.0187 643050, e-mail wsvoudetonge@freeler. nl, website www.wsvoudeton- ge.nl. Ooltgensplaat De haven van wsv Ooltgens plaat ligt aan de uiterste oost punt van het eiland, direct aan het Volkerak. Adresgegevens: Steigerdijk 2, 3257 LP Oolt gensplaat, tel. Havenkantoor 0187 632294, e-mail Haven meester® wsv-ooltgensplaat. nl. Tijdens het vaarseizoen is regelmatig de havenmeester aanwezig, die plaatsen aan pas santen toewijst in de boxen. Bij aankomst kan men overigens al in een box met een groen bordje afmeren. In de dorps- haven aan de Kaai is ligplaats voor 65 vaartuigen. Facilitei ten voor douchen en wassen, aantrekkelijk tarief watertap punt en elektra. Strategisch vaargebied Hollands Diep, Krammer en iets verder op het Grevelingenmeer. Contact gegevens watersportvereni ging: tel. 0184 652003, e-mail havencommissaris@wsv-oolt- gensplaat.nl, website www.wsv- ooltgensplaat.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6