Thema-avond over Bijbelvertaling ^''"'KI'k Meditatie Vervolg verhaal RAAD DAAD EN U WERK EIIAnD01-l1IEIJW5 MET DlSTinMlSTf VERKEERDE VRUCHTEN GEVLEKTE DRUIF Zanguur in Eben-Haëzer Open repetitie avonden Chr. Gemengd Eilandenkoor Cursus Geestelijke Vorming Liefde tot Jezus! Ook bij mij? (i) Diner en bingo in Ons Dorpshuis Start kinderkoor Met RTM-bus vanaf Rosestraat naar RTM-museum Jeugdkoor luventa start koor repetities Workshop sieraden maken Roemeens predikant komt naar Middelharnis De weg der kleine mensen PAGINA 5 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 Deze vraag- en anlwoordruhriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuus, Postbus H, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. MADAMS TUSSAUD Waarom dragen de musea warir alteen wassen l>eelderi van een aantal beroemiUiedeti staan, zowel hier als in hel buiteiilaiirl de naam van een mevmiiiii 'l'iis- saud? Antwoord: Onubil c-eii mevrouw 'lussaiid, die in 1761 als Marie (Irosliollz in de Fran se Elzas geboren werd, na haar huwelijk met de Fransman Fianois Tussaud hel ooispron- kelijke vvassenbeeldennuiseum in Londen geslithl heelt. De door u hezoclile gelijknamige vestiging op de hoek van Dam en Rokin te Anrsterdam is daar een dochteronderneming van. Marie's vader is als Frans sol daat gesneuveld. Haar moe- der werd toen luiishoudster bij eeii arts, die ten behoeve van een aantal le/ingen diver se iithaamsorganen uit was namaakte, fben hij daarmee in Parijs demonstreerde, kreeg hij er werkiuimte aangebo den in het l'alais Royal. Zijn huishoudster reisde hem met haar docliler na en in Parijs leerde deze dr. Oiulius het bijdehante meisje gedurende enkele jaix-n o.m. de ktnist om mensen in was Ie portrelteien. Cieleidelijk aan ontstonden er ware kunststukken. De zuster van k(jning Lodewijk XVI, die een expositie daarvan in dat paleis bezocht, werd zo getrof- len door dit jeugdige talent, dat Marie het verzoek kreeg haar werk aan het hol in Ver sailles voort te zetten. Negen jaar bleef de jonge vrouw bij de koninklijke familie wonen, tot in i 789 de F'ranse revolu tie uitbrak. Van het nieuwe bewind kreeg zij de opdracht d(jdenmaskers te maken van de belangrijkste slachtoffers van de guillotine. Onder hen bevonden zich weldra Lode wijk XVI en zijn echtgenote Marie-Antoinette. Dr. Curtius stierl in 1794 en zijn leerlinge erfde al zijn wasfïguren. Zij huwde met Francois Tussaud, maar vertrok in 18Ü2 met de complete tentoonstelling naar het veiliger Engeland, waar zij nog 3;^ jaar langs tiental len plaatsen rondtrok, tot zij in liaar 74ste levensjaar het wassenbeelden niuseuiTi aan de Bakerstreet in Londen opende en daar rust vond. Dat museum maakte Madame l'ussaud wereldberoemd. De Nederlandse vestiging dateert van 1970. MIDDELHARNIS - Op de eerste vergadering van de Regionale afdeling Goe- ree Overflakkee van de Gereformeerde Bond in de Protestantse Kerk, gehou den op dinsdagavond 25 augustus 2009, zijn veel leden en geïnteresseerden afgekomen. De grote zaal van verenigingsgebouw De Hoeksteen te Middelharnis zat bomvol. Het thema van de avond was actueel: 'Her ziening Statenvertaling, gewenst en geoorloofd?!' Met besluin had daarvoor ds. B.|. van Vreeswijk uil Veenen- daal uitgenodigd, die zich al 7 jaar met dil onderwerp bezig houdt. Voor hem is de bijbel het meest waardevolle boek dat er is, want daarin wordt het Woord van God verleid. "Daarom .moeten de bijbel se woorden ook in de juiste betekenis worden gelezen en beleefd. Hel was indrukwek kend Ie horen hoe mei het verlalen vvordl 'omgegaan. Deskundigen op hel gebied van ondlieid. van theologie, van geloofsbeleving en van taal (zij kennen ook hel oude Hebreeuws en (irieks) werken samen." "Als kerken hebben we een grote schal meegekregen in de Statenvertaling, die is ontstaan in 1019. \'eel woorden hebben een grote betekenis gekregen in de geloofsbeleving van van daag". Ds. Van Vieeswijk en de zijnen weten dat, omdat het \<H)r hen ook zo is. "Toch heb ben veel oude woorden nu een andere betekenis of ze zijn in de Statenvertaling niet juist doorgegeven. Hoe vaak horen we tijdens een preek: In de grondtaal staat dit woord en dan volgen er andere moge lijkheden. Ook de Kantteke ningen laten dit vaak zien. Voor de delen, die van de Her ziene Statenvertaling worden uitgegeven is veel belangstel ling, ook uit andere kerken." Na de pauze was er gelegen heid voor vragen. Zowel uit de Vlagen als uit de antwoorden was melkbaar hoe geliefd de Statenvertaling is. Het referaat van Ds. Van Vreeswijk zal in september woixlen uitgegeven. Zoals het er nu naar uitziet zal de volledige Herziene Staten vertaling eind 2010 worden uitgegeven. LI kunt hiervan op de hoogte blijven door 'De Waarheidsvriend' te lezen. 'Fer kennismaking 4 maanden lang iedere week in de bus voor maai 10. Opgeven kan bij de Cjereformeerde Bond, Kleine Fluitersweg 253, 7316 MX Apeldoorn, e-mail: geref bond@tiscali.nl. .Aan de volgende vergadering, voorjaar 2010, wordt al weer gewerkt. Dan is het thema 'Huisgodsdienst'. Ik zag een boek over dr Atkins dieet, h dat betrouwbaar? Antwoord: Dit dieet is omstre den omdat het zeer eiwitrijk is en extreem veel vet bevat. Dat brengt risico's voor uw gezond heid mee, aldus de waarschu wingen van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. Welke vruchten kun je 't beste kie zen voor de howl? Antwoord: Bij het bereiden \'an bowl wordt vaak de ibut gemaakt dat men er maar van alles wat in doet. Daar hebben kleur en smaak veel van te lij den. Plakjes banaan bijvcxir- beeld worden gauw slijmerig. Bramen, kersen en bosbessen doen de wijn sterk verkleuren. Appel en sinaasappel blijven te stug. Goed smakende combi naties zijn aardbeien, ananas, aalbessen, frambozen en per zik, of: ananas met abrikozen, schijfjes mandarijn, meloen, peer plus zachte pruimen. De vruchten tevoren ontpitten, in kleine partjes delen en de bowl aanpassen aan de gebrui kers. Houden zij van wijn, dan kunt u een Hes witte wijn in het bowlvat gieten en minder vruchtensap gebruiken. Som migen kiezen voor een kwart liter frambozenbrandewijn, of voor een halve liter mousse rende wijn, of spuitwater vlak voor het opdienen. Dat doet denken aan chainpagne! Wat is dat voor schimmel aan bij gaande druivenbladeren Antwoord: De vlekken op het blad duiden op grauwe schim mel, veroorzaakt door regen. De druiven zijn goed eetbaar, mits goed gewassen. Snoei de struik ver in, om er volgend jaar vrij van te kunnen blijven. OUDDORP - Morgen, zater dag 5 september, zal in het ver enigingsgebouw Eben-Haëzer te Ouddorp van 18.45-19.45 uur het maandelijkse zanguur worden gehouden. Aanslui tend is er, onder het genot van een kopje kofïïe, gelegenheid tot ontmoeting. Iedereen is welkom. ZIERIKZEE - hl de Nieuwe Kerk te Zierikzee repeteert elke maandagavond het Chr. Gemengd Eilandenkoor o.l.v. Peter Wildeman. Het koor telt inmiddels zo'n 100 enthousi aste leden, atlcomstig van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Eilanden. Het koor heeft een breed repertoire, bestaande uit psalmen, gezangen, gees telijke liederen, klassieke en vaderlandse liederen. Op de maandagen 7 en 14 september zijn er open lepetitieavonden waarop belangstellenden har telijk welkom zijn om te luiste ren of mee te zingen. De repe titieavonden duren van 19.45 tot 21.45 uur. Dit seizoen staat er ook weer een aantal zang avonden op het programma. Wie meer wil weten, kan beU len naar mevr. J.A. Stouten, tel. 0111 416594', of mevr. M. Bil-Hekman, tel. 0111 413440. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Arnhem (wijk Elden-De Kandelaar), ds. J- Vogelzang te Wageningen, die dit beroep heeft aangenomen; te Noordeloos (Ontmoetings- kerk), ds. W.M. Koster te Breda (oecom. stads- en studenten pastoraat), die dit beroep heeft aangenomen; te Amsterdam (prot. gem.; wijkgem. Noor- derkerk), ds. Rj. Visser te Den Haag; door de Gen. Syn. (hoog leraar Kerk in de context van de Islam), ds. B.J.G. Reitsma te Zeist (directeur Open Doors); door de Gen. Syn. (univ. docent Nw. Test. Kampen), ds. E.A. de Boer te Berg en Terblijt; te Elspeet, ds. J. Lohuis te Hars kamp; te Nijkerk (herv.; wijk gem. 1), ds. j.C. Schuurman te Boven-Hardinxveld. Beroepbaar: ds. A.T. van Blij- derveen (voorheen zendings predikant te Lima), A. van Gies- senburgstraat 5, 3381 CG Gies- senburg. Tel. 06-30207795. HERSTELD HERV. KERK Beroepen te Kruiningen i.c.m. Tholen, ds. R den Ouden te Wouterswoude. GER. KERKEN (HERSTELD) Beroepen te Bergentheim/ Bruchterveld, ds. R. van der WolfteUrk(GKv). GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepbaar (per 1 okto ber): kandidaat D. Vonck, Bernardus Bumastraat 25, 8933 EH Leeuwarden. Tel. 06-17123688. E-mail: duurt- vonck(&hotmail.com. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Genemuiden, ds. A. Schot te Nunspeet. GEREE GEM. IN NED. Beroepen: te Urk, ds. A. Schul- tink te Bruinisse. SOMMELSDIJK - Nog een paar weken en de avonden van de Cursus Geestelijke Vor ming beginnen weer, inmid dels voor het dertigste jaar. De bijeenkomsten worden gehouden in de zaal van de Rehobódikerk te Sommelsdijk en beginnen om kwart voor acht. Het cursusgeld bedraagt 15 voor de gehele cursus of 3,50 per avond. Het cursus geld kan worden betaald via gironummer 1252273 t.n.v. Cursus Cieestelijke Vorming te Sommelsdijk, of contant op de betreffende avond(en). Het programma voor het seizoen 2009/2010 ziet er als volgt uit: 10 september: De Heer H. van Groningen over 'Communi catie in huwelijk en gezin'. 15 okuiber: Dr. W. van Vlas- tuin over 'Kernmomenten uit de Heidelberger'. 19 november: Ds. CG Vreug- denhil over 'De navolging van Christus'. 21 januari: Ds. W.M. van der Linden oyer 'Bijbelse omgang met echtscheiding in de christelijke gemeente'. 18 februari: Ds. RD.J. Buijs over 'De verhouding van Kerk en Israël, een span ningsvolle relatie'. 25 maart: Ds. J. Westerink over 'Hemel en hel in prediking en pastoraat'. 'Udan, die gelooft. Hij dierbaar.' 1 Petr. 2:7a. (Lezen: 1 Petr. 2:1-10) "aar het voor u en mij maar "P aankomt, lezer.is de grote vraag: Wat dunkt u van de Heere Jezus? Op deze vraag zullen we toch allemaal een positief antwoord moeten kunnen geven, zal het wel zijn op reis naar de eeuwigheid! Op onze persoonlijke verhou ding tot Hem komt het voor ons allemaal aan! Nu wordt door de apostel Petrus deze \'erhouding zeer terecht geloof genoemd. Want dat hebben we nodig, nietwaar? Zonder geloof (dat wil zeggen: In Hem!) is het immers onmo gelijk om God te behagen?! Wat dus voor ons zo bitter noodzakelijk is? Wel, dat we een duidelijke, schriftuurlijke voorstelling van het geloof hebben. En daar mankeert onder ons vaak nogal eens 't één en ander aan. Vandaar dat veel geestelijke tobbers maar moeilijk tot de wetenschap komen of er bij hen wel geloof IS. Of de Heere Jezus hen wel (genoeg) dierbaar is. Wel, vertel me eens, beste lezer, als u zo iemand bent, twijfelt u er in het natuurlijke ook zo aan, wie u dierbaar is? Nee hè? Als het over uw man, uw vrouw, uw verloofde gaat, dan komt het niet in u op, of hij of zij u wel werkelijk dier baar zou zijn. Onmogelijk om er aan te twijfelen! Maar als het nu over de Persoon van de Heere Jezus gaat, ja dan komen de twijfels. De praktijk laat onder ons zien, dat velen jaar in jaar uit tobben met de vraag of Hij hen wel werkelijk (genoeg) dierbaar is. Wat zou daar nu de oorzaak van zijn? Zullen we die oorzaak eens wat proberen op te sporen? Om te beginnen moeten we er dan voor oppassen dat we niet alles en iedereen over één kam scheren. Dat zou wel heel dom zijn en de onzekerheid en de twijfel voet geven, in plaats van een hak te zetten. Kijk, de oorzaak kan hierin liggen dat we ons een totaal onjuiste voorstelling hebben gemaakt van de weg des levens. We heb ben bijvoorbeeld van anderen gehoord hoe zij geleid wer den, hoe zij getroffen wer den, hoe het bij hen toeging toen zij tot bekering kwamen. En we zijn 't gaan vergelijken met onszelf en, ja, toen moes ten we allicht zeggen: nee. zo is het bij mij niet helemaal gegaan! Dus... kan ik niet zeg gen dat de Heere Jezus mij persoonlijk (genoeg) dierbaar is geworden. En bovendien, zo constateerde u bij uzelf, wordt er in mijn hart zoveel onge rechtigheid gevonden, dat ik met ontroering moet zeg gen: Hoe zou dat met genade kunnen bestaan? Hoe zou dat kunnen, dat zo een, een kind van de Heere zou zijn? En dus zegt u, zou 't ook wel veel te gemakkelijk zijn om nu zomaar te geloven dat de Heere Zijn genadehand op mij heeft gelegd, want mijn zondekennis is natuurlijk nog lang niet diep genoeg. En u ontmoet misschien nog al eens wat doodrechtzinnige mensen die hierover de meest ijselijke verhalen kunnen ophangen maar er ondertussen heel vaak zelf niets van begrijpen. Nee, zegt u, zolang ik niet de pre cieze tijd en bijzonderheden van mijn bekering kan aanwij zen, zolang zal ik weigeren om te geloven dat de Heere in mij werkt! Nou lezer, voor we hier nu volgende week D.V. verder op ingaan geeft ik u nu alvast deze raad; Ga met alles tot de God en Vader van onze dierbare Heere Jezus Chris tus; belijd Hem, in Jezus' Naam, gerust uw zonden, want in Zijn Naam kunt u bij de Vader echt geen kwaad doen! Vertrouw u toe aan Zijn lieve Zoon, Die gezegd heeft; 'Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeit en belast zijt (met wat dan ook!) en Ik zal u rust geven!' Rust in Mijn volbrach te werk, namelijk de rust van de vergeving der zonden! En bidt om de Heilige Geest, van Wie onze dierbare Heiland heeft gezegd: 'Die zal het uit het Mijne nemen en u verkon digen!' Zou Hij het zeggen, en niet doen, of spreken en niet bestendig maken? Kom nou! Tot volgende week! Ouddorp ds. G. Meuleman NIEUWE-TONGE - In het Dorpshuis te Nieuwe Tonge organiseert stichting Compa- nen maandelijks een groeps- iiiaaltijd voor senioren. De maaltijden worden aange boden in combinatie met een bingo, verzorgd door de medewerkers van Ons Dorps huis. De eerstvolgende maal tijd is op donderdag 17 sep tember. Het menu bestaat uit een broodmaaltijd met soep, brood en een kroket. Deelna me staat open voor senioren van Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet, deelname kost 9 p.p. (all in). Vanaf twee uur is de zaal open en om 14.30 uur begint het programma, om vijf uur wordt de maaltijd geserveerd. Tijdens de activi teit wordt er gezorgd voor kof fie, thee en een drankje. Opge ven voor deze middag kan tot uiterlijk vrijdag 11 septem ber bij Saar Bruggeman (tel. 651925) of Lenie Mackloet (tel. 651564), bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een maximum van 36 deelnemers. OUDE-TONGE - In Oude- Tonge gaat een kinderkoor van start. Het koor is bedoeld voor alle kinderen vanaf groep 3 van de basisschool. Er zullen christelijke liederen worden gezongen, en het is de bedoe ling om met het koor deel te nemen aan de kerstzangavond in Oude-Tonge. De eerste oefenavond is op donderdag 10 september van 18.30 tot 19.15 uur in verenigingsge bouw Diaconia te Oude-Tonge. Wie meer wil weten kan bellen naar Joke van 't Hof, tel. 0187 641374. OUDDORP - Ter gele genheid van Open Monu mentendag organiseert Stichting Museum v/h Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) op zaterdag 12 september een busreis vanaf het voorma lige RTM-tramstation in de Rosestraat (nr. 123) te Rot terdam naar het trammuse um op de Kop van Goeree. De bus vertrekt om 11.30 uur vanaf de Rosestraat en rijdt zoveel mogelijk via de route van de voormalige RTM-tram over IJsselmonde en Voorne- Putten naar het trammuseum. Vanaf het trammuseum bele ven de deelnemers een nos talgische stoomtramrit naar Middelplaat Haven waar het m.s. Grevelingen ligt te wach ten om hen van een rondvaart over het Grevelingenmeer te laten genieten. De terugreis geschiedt op dezelfde wijze; de deelnemers zijn naar verwach ting om ongeveer 18.30 uur weer bij het beginpunt aan de Rosestraat. De bus waarmee wordt gere den is een oude ,,Gele Rijder" van de busgroep van de RTM. Zo'n reis uit de jaren zestig van de vorige eeuw past prima in het thema van Open Monu mentendag van dit jaar 'Op de kaart'. Vele markante plek ken zullen onderweg worden gepasseerd. Deelname aan de reis kost (inclusief stoomtram- rit, boottocht en koffie met een plak cake in de remise) 30 euro per persoon. Deelname is uitsluitend mogelijk bij voorin schrijving. Men kan men zich opgeven bij Paul Hekking, Erfvoort 32, 2211 DE Noord- wijkerhout, tel. 06-20082503, e-mail paulenbren@ziggo.nl. Er kunnen maximaal 44 men- DIRKSLAND - Nu de vakantie weer voor bij is gaat jeugdkoor luventa te Dirksland weer beginnen. Als je 6 jaar of ouder bent en nog nooit geweest bent, wordt je uitgenodigd om mee te zingen. Er wordt elke vrijdagavond van 18.45-19.45 geoefend in een zaal van het kerkge bouw van de Gereformeer de Gemeente te Dirksland. De eerste avond is op vrij dag 11 september. Ook ouders zijn dan welkom. Wie meer wil weten, kan bellen naar C. JeHer, tel. 0187 602721, of H. Nag- tegaal, tel, 0187 663266. Heb je nog een koormap thuis en kom je niet meer? Wil je deze dan afgeven op de repetitieavond of bij één van de bestuursleden. OUDE-TONGE - Op donder dag 24 september a.s. kunt u in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 in Oude- Tonge een ketting of armband maken. Deze workshop sieraden maken duurt van 19.30 tot 22.30 uur en is toegankelijk voor ;ille leeftijden. Deelname kost 8 a 16, afhankelijk van de kosten van het gebruikte materiaal. Voor meer informatie of aanmelding kunt u bellen naar de SWO, tel. 641344, e-mail yvonne@s- Maandagavond 7 september zal in de zaal achter de Chr. Geref Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis, een avond wor den gehouden met als speciale gast predikant ds. I. Lörincz uit T. Mures (Roemenië). Ds. Lörincz, die in andere jaren ook spreekbeurten en lezingen op Goeree-Overflakkee heeft gehouden, zal ook dit jaar te beluisteren zijn. Voor de Stich ting Oost-Europa, werkgroep Middelharnis, die veel werk verricht in Roemenië, is ds. Lörincz een van de belangrijk ste tussenpersonen. Hij ver staat en spreekt de Nederland se taal goed. De werkgroep, die al jaren bekendheid geniet vanwege het maandelijks inza melen van goederen en medi cijnen aan Industrieweg 17 te Middelharnis, nodigt deze avond iedereen uit. Velen ken nen de stichting ook door de jaarlijkse huis aan huis collecte in de gemeenlen Middelharnis en Dirksland. Anderen hebben onlangs kennis gemaakt met de stichting door tijdens de Diekdagen van vorige maand de kraam aan het Zandpad te bezoeken. U krijgt op maan dagavond 7 september via een beamerpresentatie veel te zien en te horen van de zigeunergemeente te Uio- ara. Door financiële hulp van velen op Goeree-Overflakkee kon er enkele jaren geleden een kerkje worden gebouwd. De gemeente heeft een eigen zigeunerpredikant en groeit nog steeds. Er is een zondags school gestart waar zo'n dertig kinderen komen. Ook hier over zal worden verteld en het een en ander worden getoond. Ds. Lörincz is ook bereid even tuele vragen over het land en de bevolking of over het ker kelijk leven te beantwoorden. De avond begint om half acht. Koffie en frisdrank staan klaar. -48- P.A, de Rover Hier zal je niets overkomen. Zeg maar ja, dan zal ik Kaatje schellen om eten voor ons klaar te maken. Je zult zo langzamerhand ook trek hebben, Nou?" Dokter heeft haar doorzien. Ze wil inderdaad liever hier blijven. Het is hier warm en goed. En buiten snij dend koud. 'ja. dan moet het maar", zucht ze. Dokter W'eyland barst in lachen uit. 'Je zegt dit net, of het je een vreselijke strijd kost." Dan lacht ze ook. Dokter schelt en Kaatje komt licht maken. Een half uurtje later zitten ze met z'n drieën aan tafel. "Ik vind het aangenaam, dat je nu eens van mijn tafel eet, Annemie", zegt hij. "Hoe die van jul lie is, weet ik. Die avond gaat dokter nog een paar patiënten bezoeken en houdt Anne mie Kaatje gezelschap. Als hij terug keert, zit ze nog een poosje met hem op zijn spreekkamer. Hij heeft voor de gezelligheid een lange stenen pijp van het wandrekje genomen en stopt die uit een fraai bewerkte tabakspot. Annemie moet e\en de prachtige slin gers er op bewonderen. "Dokter, heb u wel es een groot \'er- driet gehad?" vraagt Annemie, als ze gesproken hebben over de schipperij. over de kerkelijke strijd van de laatste jaren en over zijn eenzaam bestaan. "Hoezo?" vraagt hij verrast, "Zie ik er zo somber uit?" "Nee, dat niet, maar..." Ze weifelt. Tegen Willem heeft ze wel eens haar verwondering er over uitgesproken, dat een man als dokter Weyland niet getrouwd is. Toen heeft Willem veron dersteld, dat hij misschien getrouwd geweest is en dat hij zijn vrouw ver loren heeft. Maar zou ze daarnaar durven vragen? Hij kan boos op haar worden en dat zou jammer zijn. Hij is zo vriendelijk voor haar. Dokter Weyland kijkt haar aan. Hij \'ernioedt iets. 'Je wik iets vragen, Annemie. Doe het maar gerust." Hij kijkt haar zo vriendelijk aan, dat haar nieuwsgierigheid het wint van haar bedeesdheid. "Nou, wij dach ten; u is altijd zo alleen. Misschien is u niet altijd zo alleen geweest. Dat is toch eigenlijk niets voor een man, als u.Ze bloost van haar eigen woorden. "O, die vrouwelijke nieuwsgierig heid", zegt hij vrolijk. Maar dan opeens ernstiger: "Nee, Annemie, ik ben niet altijd zo alleen geweest..." Een ogenblik wacht hij, wijlend in herinnering. Hij staart in het vuur, stopt een verse pijp en vervolgt dan: "Ik heb je geloof ik, wel eens verteld, dat ik van schippersafkomst ben. Mijn vader voer op een schuit, iets groter dan die van jullie. We waren met drie broers. Mijn moeder is vroeg gestor ven aan de tering. Toen ik een jaar of twintig was, leerde ik een meisje kennen, waarvoor ik genegenheid opvatten. Zij beantwoordde die gene genheid. Ze was een schippersdoch- ter, .\nnemie, jong, vrolijk, gebruind en gezond. Ze was net als jij. Ze had dezelfde ogen en dezelfde krullige haarvlokjes aan haar slapen. Ze heet te Martijntje. De toekomst met haar leek me één onafgebroken zeilen op een zonovergoten rivier. Ik droomde van varen door een verstilde zomer avond, als de natuur uitrust van de overdadige bloei van de zonnedag, en de zon groot wegzinkt in een laag pur peren wolkendotjes. Ik droomde van een vooronder en slapen gaan, terwijl vlugge golfjes hun kleine nachtmu- ziek spelen op de kop van onze schuit. Ik droomde van varen met haar op een schuit, die overleunt door de bolle vries in het tuig. Ik droomde... maar ik hoef dat jou niet te beschrij ven, je kent dit, Annemie. Ik was vier en twintig jaar, toen we afspraken de volgende lente te gaan trouwen. Dan zouden we samen gaan varen. Die winter duurde lang. Wachten op iets dat mooi is, duurt altijd lang. We zagen elkaar maar een enkele maal, die winter. Wij lagen ingevroren in Friesland, en zij in Den Bommel. Op hun eerste tocht in maart, toen het ijs was losgekomen, is het gebeurt. Toen is ze met de giek overboord geslagen. Ze is niet meer boven geko men. Waarschijnlijk is ze meteen bewusteloos geslagen. Vijf dagen heeft de rivier haar vastgehouden. Toen is ze gevist. Op een dag zag ik in de verte haar schuit komen. Hij kwam opzeilen en wij voeren af We draaiden op en wachtten tot haar schuit langszij kwam. Ik miste haar aan dek. "Ze is weg", was al wat haar vader zeggen kon. Toen ging de zon weg achter een zwarte lucht. De rivier werd grauw en grimmig. Op eenmaal haatte ik de rivier, die al mij geluk had opgeslokt. We hielden zoveel van elkaar, dat we door onze liefde er nooit aan dachten, dat ons geluk verstoord zou kunnen worden. Ik heb geschreeuwd, .Ajme- mie, ik heb mijn vuisten gebald tegen de rivier. Ik heb geroepen: W'aarom!? Dit roepen is lang in me gebleven, tot het allengs verstilde tot een zachte klank. Ik ben van de schuit gestapt. Ik ben gaan varen op, een zeeschip, want aan de wal kon ik het ook niet harden. Ik wilde naar verre, vreemde landen. ver weg van de rivier. Ik heb vele lan den gezien, en vele vreemde steden. Als mijn makkers gingen passagieren en de kroegen bezochten, waar drank en vrouwen waren, ben ik niet meege gaan. Ik kon niet mee, want zij, Mar tijntje, stond me altijd voor de geest, met haar volle, blozende wezen, haar ogen, waarin altijd een lach tintelde, haar bloeiende mond, die liefde zei. Maar ook dit leven beviel me niet op de duur. Mijn hart trok weer naar dit land en... vreemd is dat, toch weer naar de rivier. Ik had geld overge- spaard en op mijn reizen kennis gemaakt met een chirurgijn, die me veel had geleerd. Ik wilde me verder bekwamen in de geneeskunde. En zo ben ik tenslotte hier terechtgekomen als dokter. Het leven is een wonderlijk iets en Gods leidingen met een mens zijn soms nog veel wonderlijker." Dokter Weyland zwijgt. Zijn pijp is uitgegaan. Geen enkel ogenblik tij dens zijn vertelling heeft hij Annemie aangezien. Hij heeft in de schouw gekeken, alsof daaruit voor zijn ogen de beelden opkwamen. Nu keert hij langzaam zijn gelaat naar haar toe en kijkt haar aan met een blik, waarin de weemoed woont. (wordt vemolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5