Scholen Roxenisse en De Pannebakker krijgen Groene Vlag uitgereikt Statencommissie heeft geen boodschap aan inspraak en argumenten van Goedereede 7'^-- IH Hoge Raad handhaaft uitspraak tegen veroorzaker dodelijk ongeval Bevestiging en intrede kand. H.J.T. Lubbers Excursie De Kwade Hoek .-<;^iStBiBLiOnv;^N 82e jaargang Nr. 7844 Vrijdag 4 september 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag MELISSANT - Maandagochtend was op het school plein van OBS Roxenisse alles in gereedheid gebracht voor een groot feest. Er waren verschillen de hoogwaardigheidsbekleders, en de groene loper lag uit omdat daarover de belangrijkste mensen van het feest het plein zouden betreden. En deze belang rijkste mensen waren alle kinderen van de school en enkele van De Pannebakker omdat zij samen met hun jufs en meesters ervoor hadden gezorgd dat hun scholen de Groene Vlag kregen uitgereikt. Loper Eco-Schools Wereldwijd DEN HAAG - De Statencommissie Bestuur en Midde len had woensdagavond in een bomvolle Landschaps zaal in het Provinciehuis weinig tijd nodig om gede puteerde en portefeuillehouder Martin van Engelsho ven-Huls groen licht te geven voor het starten van de Arhiprocedure. De eerste stap op een overigens nog lange weg naar herindeling van de gemeenten op Goe- ree-Overflakkee in 2013. Gedeputeerde Staten neemt op 15 september het besluit hiertoe. Met op tafel een, op zijn minst verwarrende en onzorgvuldig geredigeer de agenda, waarin tegelijkertijd en door elkaar heen de herindelingdossiers Bestuurlijke toekomst lokaal bestuur Goeree-Overflakkee en Krimpenerwaard besproken werden, bleek dat de statencommissie, met uitzondering van de SP-fractie, weinig aandacht wenste te besteden aan de beargumenteerde inspraak en het verzoek van de gemeente Goedereede om vooralsnog het Ahriproces niet in procedure te brengen. De com missieleden volgden royaal het eindadvies van de onderzoekscommissie Schutte. Wel vond men het jam mer dat de vier gemeenten op het eiland niet zelf eens luidend een standpunt hadden ingenomen over het oppakken van de regierol. Door Jaap Ruizeveld Niet democratisch Reacties Procesinzicht - Knopsr^^ Door Adri van der Laan De scholen uit Nieuwe-Tonge en Melissant doen, evenals een aantal andere scholen op het eiland, mee aan het 'Eco- Schools programma'. In het kader van dit programma heeft de school in de afgelopen tijd verschillende voorzienin gen getroffen om hun gebouw en de schoolomgeving zo duurzaam mogelijk te maken. De kinderen hebben gewerkt aan projecten rondom bijvoor beeld het energiegebruik en het omgaan met het milieu in de eigen omgeving. Ook zijn ze een aantal malen het dorp ingetrokken om de straten en de plantsoenen te ontdoen van zwerfvuil. Hun activitei ten en inspanningen hebben ertoe geleid dat beide scholen maandag de Groene Vlag kre gen uitgereikt. Hiermee is er in Nederland een aantal van zes scboïcn ÖHt deze viag vanaf hini plein mag laten wapperen. Het bijzondere van dit aantal is dat alle zes deze scholen van het eilanct komen. Al eerder ontvingen OBS De Molenvliet uit Stad aan 't Haringvliet, CBS De Bron uit Oude-Tonge, CBS De Bosseschool en de Dal- tonschool uit Middelharnis een dergelijke onderscheiding. Onder applaus van de verschil lende genodigden, waaronder burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland, de wet- liouders Koningswoud en Robijn, een aantal milieuwet houders van andere gemeen ten en afgevaardigden van collega-scholen en het ISGO, betraden de kinderen van OBS Roxenisse de groene loper en namen ze plaats op een spe ciaal voor hen gereserveerde plek. Voor de gelegenheid waren de kinderen en een deel van de leerkrachten, symbo lisch, in het groen gekleurd, want hun activiteiten in het kader van Eco-Schools hebben natuurlijk alles met 'groen' te maken. Eco-Schools is een internatio nale organisatie die als doel heeft om 'duurzame ontwik keling een plaats te geven op de school'. Dit betekent in de praktijk dat er lesprogrannna's en andere ideeën beschikbaar worden gesteld om met de kinderen in de breedste zin van het woord aan de slag te gaan in de schoolomgeving en hen zo al op jonge leeftijd zich bewust te maken van hun omgeving en te leren zorgvul dig met die omgeving om te gaan. Eco-.Schools maakt deel uit van de internationale onaf hankelijke organisatie FEE (Foundation for Environmen tal Education). Directeur Cor Both van OBS Roxenisse liet weten een tevreden man te zijn, maar hij tekende hierbij aan dat alle eer aan de kinderen, leer krachten en ouders toekomt, die in de afgelopen drie jaar aan de slag zijn gegaan met de verschillende thema's. Naast de opruiiningacties weiden er ook excursies gehouden waar bij er onderling veel gespro ken werd over het milieu in de schoolomgeving. Spaarlampen werden ge plaatst, de kachel werd lager gezet, de deuren werden vaker dichtgedaan en het onnodig branden van verlichting was natuurlijk uit den boze. Hun activiteiten zijn de afgelopen periode nauwgezet gecontro leerd door de organisatie en vervolgens konden de Groene Vlaggen worden toegekend. De voorzitter van FEE Inter national Nederland, de heer Henny Kromhout, was naar Melissant gekomen om de Groene Vlag officieel uit te reiken. Hij legde uit dat er wereldwijd f)ngeveer 40.000 scholen bij hel project betrok ken zijn. Dit onderstreept ook het belang van de projecten. Vervolgens overhandigde Kromhout de Groene Vlaggen aan leerlingen van Roxenisse en De Pannebakker. De vlag van Roxenisse werd natuurlijk direct op het schoolplein gehe sen. Andries Middelbos, directeur van Coöperatie Deltawind, was ook bij de officiële overhan diging aanwezig. Omdat zijn organisatie en de 'groene' acti viteiten van de scholen nauw bij elkaar aansluiten, vond Deltawind dat de beide scholen wel een extra stimulans heb- l5en verdiend. Andries Mid- delbos overhandigde de twee scholen een cheque van elk vijflionderd euro, die natuur lijk wel aan 'duurzame doelen' dienen te worden besteed. De Groene l'laggeii icorf/cH uilij;eirikt De kinderen van OBS Roxenisse tijdens de overhandiging van de Groene Viae:. Foto: Adri van der Uttm MIDDELHARNIS - Bij uit spraak van 25 augustus jl. heeft de Hoge Raad automobilist N.D., die op 6 december 2005 op de Aarddijkswal te Dirks land een dodelijk verkeerson geval veroorzaakte, niet-ont- vankelijk verklaard in het door hem ingestelde beroep. N.D. was in cassatie gegaan tegen de ge\angenisstraf van 40 maan den en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van 5 jaren. NIEUWE-TONGE - In tegen stelling tot eerdere berichtge ving zullen a.s. zondag 6 sep tember zowel de bevestiging- als intrededienst van kandidaat H.J.T. Lubbers gehouden wor den in de Hervormde Kerk te Nieuwe-Tonge. De bevesti- gingsdienst zal worden geleid worden door ds. G.D. Kamp huis en vangt aan om 10.00 lun-. De intrededienst van ds. Lubbers begint om 14.30 uur. GOEDEREEDE - Op zater dag 12 september organiseert de Vereniging N.L.G.O. een natuurexcursie naar De Kwa de Hoek. Er zal uitleg worden gegeven over de ontstaansge schiedenis en de invloed van de Haringvlietsluizen op het gebied. Tijdens de wandeling zullen ook onderwerpen aan de orde komen als Voordelta, Maasvlakte, het beheer op de Kwade Hoek, en natuur lijk krijgen planten en vogels ruime aandacht. Verder zal stilgestaan worden bij werk zaamheden die Natuurmonu menten uitvoert om de kwali teit van het terrein nog meer te vergroten. De excursie is voor zowel leden als niet-leden, de toegang is gratis en vooraf aan melden hoeft niet. De excursie start oin 9.30 uur bij de ingang van de Kwade Hoek (parkeer plaats). Het agendavoorstel om met de gedeputeerde en portefeuil lehouder Van Engelshoven- Huls van gedachten te wisse len over het GS-plan om op een zo kort mogelijke termijn tot één gemeente te komen op Goeree-Overflakkee en in de Krimpenerwaard dekte ook de lading niet. Het ging immers om de start van de Ahriprocedure. Een kniesoor die erop lette. Men verzandde in K3 tot K6 formuleringen, waarbij niet de Belgische mei dengroep werd bedoeld maar de gemeenten in de Krim penerwaard. Direct in debat gevolgd door een beschou wing hoe het nu op Goeree- Overflakkee verder moest. De hele gang van zaken was voor de publieke tribune, waarop alle raadsfracties van Goedereede present waren, teleurstellend. Niet in de laat ste plaats ook of juist voor een strijdbare burgemeester Van de Velde, die gedreven en bondig samengevat in tekst haar vijf spreekminuten benutte."Geef geen fiat om de procedure te starten. Kijk eerst naar al onze argumen tatie, inclusief onze gedocu menteerde inbreng tijdens een eerdere meeting begin van de week in het Provin ciehuis. Betrek de mening van de inwoners van Goede reede bij uw besluitvorining. De inwoners willen, zo wijst raadpleging uit, een zelfstan dige gemeente. Laat eerst nog een financiële scan maken in verband met de grote financi ële onzekerheden. Laat Goe dereede zien dat bevolking en gemeente serieus worden genomen", aldus Ger van de Velde. "In de basis zijn wij het eens", zegt de gehele raad. "Goede reede staat voor haar zelf standigheid. Het gevoerde proces is niet democratisch. Ingrijpen drie maanden na de eerste eilandelijke discussie is absurd. Bewoners zijn bui ten spel gezet. In advertenties wordt aangegeven dat indi viduele burgers niet om een reactie wordt gevraagd. Het initiatief komt niet van onder op maar wordt opgelegd. Er is geen draagvlak. Van begin af aan was het een gelopen race. Het doel was aan de voorzijde vastgezet: Er moet één gemeente op het eiland komen en voorts is de gang van zaken niet nodig. Goeder eede heeft alle zaken op orde. dat blijkt uit onderzoeken en rapporten. Laat het duidelijk zijn dat wij geen dwarsligger zijn, hoewel men ons dat ver wijt. Wij zijn gebaat bij samen werking en dragen onze steen bij aan het optinialiseren van die samenwerking". Tenslot te wees de burgemeester op de financiële gevolgen van de operatie: "bij herindeling zullen door harmonisatie de lasten voor de burgers van Goedereede met 20 procent stijgen". Voor dit laatste aspect kreeg Van de Velde support van de PvdA-fractie in de statencom missie. Gevraagd werd aan GS om te bewerkstelligen dat gemeenten niet financi eel gestraft worden bij her indelingen, maar eigenlijk een steun in de rug moeten krijgen in een overgangsfase. Verder wrongen de statenle den zich in allerlei bochten om toch vooral niet de indruk te wekken dat Goedereede als een dwarsligger werd gezien. Een cosmetisch likje hier en daar om te tonen dat men, uit politiek oogpunt en voor de kiezende achterban, begrip heeft voor de insteek van Goe dereede, maar hoe taxeer je alles? Wees zorgvuldig in het komende open overleg, let goed op communicatie en de positie van de burgers, zo luid de de boodschap die aan GS werd meegegeven. De insteek moest van onderop komen. maar wat versla je daaronder? Is dat de bevolking, de raad? Het bleef bij gemeenplaatsen, zonder concrete items. Dui delijk was de rode draad dat bij het ontbreken van bestuur lijke éénheid op het eiland en het niet gemeenschappelijk invullen van de voorgelegde keuzemodellen men, met complimenten aan de opstel ler, het eindadvies van de com missie Schutte volgde. GS kan het besluit gaan nemen om de Arhiprocedure te starten. "Ik voel me net alsof ik word uitgehuwelijkt", verwoordde Klepper (SGP Goedereede) zijn reactie op het debat. Teleurstellend dat onze argu mentatie gewoon niet wordt genoemd, stelde een ander raadslid. Ziet er niet goed uit. Onze verwachtingen waren niet hoog gespannen, maar dit valt erg tegen. De wijze waar op nietje wordt opgegaan. Op afstand". Gedeputeerde Martin van Engelshoven-Huls zegt desge vraagd te begrijpen dat er op de tribune wat wi-evel heerste over de gekozen vtrgader- vorm. "Het waren twee niet met elkaar vergelijkbare dos siers, die afzonderlijk behan deld hadden kunnen worden. Maar over de agendering ga ik niet. In de GS-vergadering van dinsdag 15 september wordt het commissieadvies besproken en nemen we het besluit over het starten van de Ahriprocedure. De eerste stap daarna richt zich dan op het inzicluelijk maken van het proces. De gemeenten krijgen een overzicht van alle stappen die gezet worden, wie erbij betrokken wordt, in welke volgorde dat gebeurt, een tijdstip, enz. Ook informatie omtrent te houden bijeen komsten en de betrokkenheid van de inwoners op het eiland. Zoals ik heb aangegeven praat ik met de staatssecretaris over de financiële aspecten die bij een herindeling van gemeen ten aan de orde komen. Gemeenten dienen een finan ciële prikkel te krijgen en geen lastenverzwaring. Daar bij moet worden gekeken naar de wijze van hanteren van de uitkeringen uit het Gemeente fonds". De gedeputeerde wil de geen enkel oordeel geven over de wijze waarop de dis cussie in Ae statencommissie woensdagavond is gevoerd. Dat het zwaartepunt lag bij een toetsing door de staten leden of GS zorgvuldige stap pen had gezet om een Ahribe- sluit te kunnen nemen, was duidelijk. "Voor bespreking van inhoudelijke aspecten komen er in cie staten nog ruime mogelijkheden", zo for muleert hij voorzichtig. Ontdei. 't bij u* G2-{feQierofkijka|ïO«op**v,.5pe[riieuw;.r:i Kröpï BV - langwtq m - ■Ï2« KG SwMwM* - 01E7 *7t76T etnrto '■'■-'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1