1 l Goereese Kunstdagen brengen kunst dichter bij de mensen I Derde boek van Adriënne van Holst binnenkort op de markt Open dag Hellegats- platen Vermist en beloning uitgeloofd Korte schilder cursus voor de jeugd Youth Alpha- cursus Vanaf september politiespreekuur in gemeentehuis Dirksland ^7/5 A-H Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Kunst en historie Burgemeester Activiteiten Bidden Wie ben ik? Creativiteit ®tó. Knops rgróépl I ,y<BE\N. EX. 82e jaargangl:.:Üii7B4r- Vrijdag 28 augustus 2009 GOEDEREEDE - Inmiddels zijn de elfde Goereese Kunst- dagen in volle gang. Vanaf dinsdagavond zijn er verschil lende activiteiten in het centrum van het stadje ontplooid, rondom de diverse kunstuitingen, die traditioneel in de laatste week van augustus plaatsvinden. Dinsdagavond was er de officiële opening van dit culturele evenement. De opening vond plaats in het Torenmuseum en werd massaal bezocht. Door Adri van der Laan Andrc Kastelein, de voorzii- tcr van de Si killing (loercese (ienicensthap, de «rganisa- lie dit bfheeider is van het IbrennHiseuni, verzekerde dat zijn Stichling niet plezier de niuseiiniriiinite beschikliaar had gesteld voor de openings bijeenkomst van de Kiiiisida- gen. Hij noemde het van ifroot lliiriilil Ji'iin J(iss(i\: "Kiiiisl (lichter bij de inensi'ii hiriigcii Foto: Adri i'ttti der Laan belang dat de verschillende stichtingen in de gemeente Goedereede samenwerken, en hij sprak de hoop en wens uit dat de diverse stichtingen meer 'de koppen bij elkaar ste ken' om bij de "komende poli tieke ontwikkelingen" sterk te staan. De verschillende creaties van diverse kunstenaars die deelnemen aan de Goeieese Kunstdagen vormden in het 'I'orenmuseum het decor voor de openingsbijeenkomst. Fij- dens de Kunstdagen zijn deze werken natuurlijk ook in het museum in de toren te bewon deren en wellicht kunnen de Kunstdagen ook het bezoe kersaantal nog omhoog krik ken, H-ant ook Kastelein wee.s erop dat door de restauratie werkzaamheden, in tegenstel ling tot vorige jaren, het muse um maar weinig bezoekers heeft mogen verwelkomen. De voorzitter van de Kunst stichting Goedereede, Harald Jean Jassoy, benadrukte het belang van de kunst voor de gemeenschap en zeker als de kunst in het licht van de his torie wordt bezien. Uit de geschiedenis noemde hij ver schillende voorbeelden van beschavingen die verdwenen zijn, maar waarvan wel de verschillende kunstuitingen bewaard zijn gebleven. Hij noemde kunst - ook in histo risch perspectief- heel belang rijk. Verder benadrukte hij tijdens zijn toespraak dat de voornaamste reden voor het organiseren van de Kunst dagen is "de kunst dichtbij de mensen te brengen". De Kunststichting heeft er dan ook voor gezorgd dat zoveel mogelijk kunstenaars mei even zoveel gevarieerde technieken en onderwerpen activiteiten ondernemen in Goedereede. Jassoy gat' een korte omschrij ving van de deelnemende kunstenaars en hun werken. Het bleek dat er in Goeder eede voor elk wat wils is en juist in de avonduren zal 'de w &ifjaJff& Hurgemei^lrr liiii ilr \i'ldi' (ipi-iil lie (miiecsi' Kiiiislildi^eii in lui 'Ion iiiiiiim'Ii kunst achter de ramen' weer veel publiek trekken. Wie dit wil meemaken kan vanavond - vrijdagavond - nog een bezoek brengen aan Goedereede. Harald Jassoy bedankt verder de inwoners van Cloedereedi? die hun huis - en hun ramen - beschikbaar hebben gesteld om de kunstwerken te tonen. Burgemeester Ger van de Vel de van de gemeente Goeder eede kreeg de eer om de Goe reese Kunstdagen officieel te openen. In haar openingstoe spraak sprak zij veel waarde ring uit voor het bestuur van de Kunststichting en de ande re vrijwilligers die de Kunstda gen hebben georganiseerd. Zij verzekerde steeds weer onder de indruk van de activiteiten van de betrokkenen te zijn die ieder jaar weer een mooi programma licbben kunnen samenstellen. Zij benadrukte ook de goede locatie het cen trum van Goedereede - die het toneel van de Kunstdagen zal zijn. Onlangs nam zij samen mei Poolse bezoekers deel aan een rondleiding door Goe dereede en ook zij was weer onder de indruk gekomen van het vele mooie dat het stadje te bieden heeft. Ze raadde dan ook een ieder aan om ook eens zo'n begeleide rondwandeling te maken. Tijdens de Kunst dagen is ook de 'Prent van het Jaar 2009' te koop. Ueze zeef druk is vervaardigd door de kunstenaar Wim van Willegen; tijdens de Kunstdagen kan men deze prent bestellen. Bur gemeester Van de Velde verze kerde dat zij zeker een bestel ling van deze zeefdruk - met als titel 'Toren' - zal plaatsen en ze riep de aanwezigen op om haar voorbeeld te volgen. In de afgelopen dagen hebben er verschillende activiteiten plaatsgevonden maar van avond en zaterdag is er nog genoeg gelegenheid om ande re activiteiten bij te wonen. Zo zijn veel huizen in het centrum van Goedereede ingericht als galerie en men kan een deel \'an deze huizen bezoeken of van buitenaf- door de ramen - de kunstwerken bewonderen. Daarnaast treden er vanavond - vrijdag - enkele muziekge zelschappen op. Morgen, zaterdag, zal ook op de markt een groot aantal (toon)kunstenaars zich presen- tenn. En in de kerk van de Heivormde Gemeente zullen tussen 14.00 en 17.00 uur, ver schillende organisten het orgel bespelen en in de consistorie van deze kerk zal Bart Kwint (Adiël) 'christelijk geïnspireer de schilderijen exposeren. Het volledige programma van de Kunstdagen is te vinden op de website: www.kunststich- tinijaoedereede.nl De Kunst dagen zullen morgenavond om 19.00 uur worden afgeslo ten. GOEDEREEDE - Sinds 14.00 uur zondag 23 augustus jl. mist filmma ker Rolf Roos een video- lens. Het is een lens van het merk Fujifïlm, type Fujinon A13x6.3BRM-SD 2/3", omvang 15x40 cm., gewist 1 kg. De vermoedelijke plaats \aii vermissing is natuurgebied De Kwade Hoek, op de rand \'an de kwelder bij het gat in stuifdijk ter hoogte van de tweede opgang. Mogelijk heeft ieiuand de lens meegenomen als 'strandvondst', maar deze is alleen geschikt voor profes sionele x'ideoapparatuur. Voor Rolf Roos, die aan een film over de Kwade Hoek werkt, \'ertegenwoordigt de lens een waarde van ca. 5000 eurcj. Wie de lens in goede staat terugbrengt kan een beloning tegemoetzien xan 200 euro. Wie contact wil opnemen met Rolf Roos, kan bellen naar 06 51792979 of mailen naar posl- bus@natuurmedia.nl. De SWO organiseert voor de jeugd in de leeftijd van 7 t/m 12 jaar een korte schildercursus, die gegeven wordt door kunst schilder Jan Roedoe uit Stad aan 't Haringvliet. De cursus bestaat uit vier lessen van een uur, te beginnen op woensdag middag 9 .september om 13.30 uur, en wordt gegeven in het Infocentrum, Bernhardstraal 27 te Oude-Tonge. l^e volgen de lessen zijn op .28 oktober, 11 november en 18 novem ber. Deelname kost 30. Voor aanmelden of meer informatie kun je contact opnemen met de SWO, tel. 0187 641344, e-mail yvonne(ai,s-w-o.nl. SOMMELSDIJK - Binnenkort komt het derde boek van de Sommelsdijkse schrijfster Adriënne van Holst-Romijn uit. Na 'De oudste broer', dat in 2003 verscheen, en 'Een rivier in de woestijn', dat een jaar later werd uitgegeven, komt over twee weken 'Katalin' op de markt. "Een heel ander boek dan de vorige twee", zegt Adriënne. "Beslist een boek voor volwassenen nu. Dat wil niet zeggen dat kinderen, vanaf 14 a 16 jaar, het niet zouden kunnen lezen, maar toch liever pas nadat eerst hun ouders het gelezen hebben". Door Hans Villerius ,\driëiine legt uit dat haar nieuwe boek eigenlijk al van af 2004 'in de week' ligt. Het onderwerp had ze al, een ver haallijn en de personen daarin ook, evenals de diepere bood schap die ze in het boek mee wil geven, "maar het bleven steeds maar puzzelstnkken die niet verder op z'n plaats wilden val len". Daarnaast: in 2004 werd bij .Adriënne en haar man ,\rn- oud het eerste kindje geboren, twee jaar later gevolgd door een tweede zoontje, dus schrij- \en kwam even op een lager pitje te staan. Inmiddels is de draad, of liever de pen, weer opge\at en rijpte het verhaal waar ze aan werkte verder. Een gecompliceerd verhaal, waarin ook - hoewel kies ver woord, zegt Adriënne - een immorele levensstijl aan de orde komt. Maar toen na de geboorte van haar kinderen .Vdriënne het schrijven hervat te, wilde 't opnieuw iriet vlot ten. "De verhaallijn bleef rom melen en ik kwam er gewoon niet uit". Gebed tol God bracht echter uitkomst. "Ik ben gaan bidden, of Hij me helpen wil de. En - ik vond 't heel bijzon der - 's avonds had ik alles, alles kwam in één keer op 'ii rij, tot de titel van het boek toe. die ik anders pas weet te bedenken als 't hele verhaal af is." In haar eerste boek beoogde .'Vdriënne kernachtig onder woorden te brengen hoe de mens een relatie met God kan krijgen. In haar tweede boek wil ze de lezer oproepen om uit het 'eigen veilige hoekje' te komen: welke lichamelijke of geestelijke beschadiging je ook hebt opgelopen in je leven, je Schepper heeft een plan niet jou; durf je daarvoor open te stellen. Op de inhoud van haar nieuwe boek wil ze liever niet al te veel vooruitlopen. Dat moeten mensen gexvoon zelf lezen. Toch geeft ze aK'ast een klein beetje prijs. "De vraag 'wie ben ik.-' ver woordt treffend het liele bestaan \an de 24-jarige \era Bleecker. Vera's atlconist ligt begraven onder geheimzin nige misttlarden, en het voor bije heeft enkel mysteries ont huld, w^aarvan fragmenten zich manifesteren in angstdromen. Het heden is eveneens gecom pliceerd. Vera ervaart weinig Adriënne, niel haar twi'< .'- binding met haar adoptiefa- ^milie en voelt zich gevangen in een onprettige werksfeer Als ook de man van haar hart achter een raadselachtige hori zon verdwijnt, ontdekt ze dat ze moeder gaat worden. Haar naaste omgeving spreekt hier schande van en keert zich una niem van haar af Na een aantal pijnlijke gebeurtenissen neemt ze het besluit om op zoek te gaan naar haar 'roots'. De lijn van het verleden leidt via een verborgen xvereld, waar ze een cruciale ontdekking doet". Of Vera het ongrijpbare zal ach terhalen en werkelijk verlost wordt van haar onbestemde schuldgevoelens laat Adriën ne nu verder in het midden. "Daar mag de lezer zelf achter komen". Wel wil ze nog kwijt dat 'Katalin' een "realistische roman" is, "over intermense lijke contacten en de kracht van zuivere liefde, over mislei ding en de gevolgen van een immorele levensstijl. Vanuit het donker begint een indruk wekkende reis naar het licht, dat pas volledig door kan bre ken als ook de allerlaatste sleu tel gevonden wordt. En juist die is in vergetelheid geraakt. Het is alleen wel belangrijk dat het boek helemaal uilgelezen 1 -■ wordt en mensen niet voortij dig affiaken, anders komt de boodschap niet over", bena drukt .Adriënne. .Al in haar kinderjaren bleek h,l',: Ham \'dl,yiiis Adriënnes aanleg om verha len te schrijven. Daarnaast neemt ze graag plaats achter de piano in de woonkamer, en in het opknappen en eventu eel beschilderen van gebruikte spullen vindt ze ook veel vol doening. Er schuilt dus heel wat creativiteit achter deze jonge schrijfster, die 34 jaar geleden in Dirksland werd geboren en daar ook opgroei de. Maar haar grootste passie blijft schrijven. "God heeft mij dit talent gegeven, om er iets mee te doen. En dat doe ik met veel plezier". Haar derde pen nenvrucht, 'Katalin'. verschijnt bij Vision Uitgeverij, net op tijd voor de komende boeken beurs. ISBN 978-90-75613-46- 9, 312 pagina's, prijs 16,95. Op zaterdag 5 september 2009 organiseert Staatsbos beheer een Open Dag in natuurreservaat de Helle- gatsplaten bij Ooltgensplaat. Tussen 11.00 en 17.00 uur staan de medewerkers van Staatsbosbeheer voor u klaar om u alles over dit natuurge bied te vertellen. De ruimte rond de uitkijktoren aan de Steigerdijk wordt het punt van waaruit verschillende activiteiten worden onder nomen. Het programma heeft voor elk wat wils. Het gebied kan op verschil lende manieren worden ver kend. Te voet samen met een boswachter en éénmalig met (Ie kano. De Watersportver eniging te Ooltgensplaat heeft de organisatie van de kano tochten op zich genomen. Kinderen kunnen mee in een huii^ar, met daarvoor een paard, voor een tochtje rond Ooltgensplaat. Zij kunnen ook deelnemen aan een spannend Natuuravontuur, wat wordt afgesloten met het bakken van broodjes boven een echt \uur Voor de knutselaar is het mogelijk om ter plekke een koolmezennestkast in elkaar te zetten of een laarzenknecht te maken. Bijzonder is de kunste naar die met een kettingzaag houten beelden maakt. Ook vertelt Corrie Huijer een ver haal waarin een stukje geschie denis van het Hellegat aan de orde komt. De toegang is gra tis. Deelname aan het kanoën kost€ 2 per persoon. Parkeren kan op het parkeerterrein van het strandje bij Ooltgensplaat. STELLENDAM - Wil je meer o\er God en Jezus te welen komen, andere jonge lui ontmoeten, samen eten, in gesprek gaan, luisteren, dis cussiëren, al je vragen spui en? Dan ben je welkom op de Youth .Alpha cursus: een aantal bijeenkomsten, speciaal voor jongeren van 18 tot 25 jaar. De start is op maandagavond 7 september om 18.30 uur in 'De Schuur', Bosschieterstraat 1 te Stellendam. Eerst \vordt er gezamenlijk gegeten, daarna volgt het seri euzere werk. Meld je wel even van te voren aan. Dat kan bij Saskia van der Kraan, tel. 493083, of Rene Verhoeven, tel. 492430. Voor meer info kun je daar eveneens terecht. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. (ji-ijtoiet oi' iiijli oiïüst i-p Knop» BV lor«^wg 113 - 32*5 KG Scmmelsdijlt 0187 476767 Aktcrdoos BV - Klóoilcr-eg 2 - 4J17 AL - Noordgouwe - 011! 401 f taf/t fc»*'<- »»*»>W- fy*rt«B« na iiBjItuttyBn* Met ingang van donder dag 3 september wordt tweemaandelijks een poli tiespreekuur gehouden in het gemeentehuis van Dirksland. Inwoners kun nen, zonder vooraf een afspraak te hoeven maken, in contact komen met een wijkagent. Het politie spreekuur is vooralsnog een experiment, voor de duur van eenjaar. U kunt tijdens dit spreekuur terecht voor advies en kleine zaken. Aangiftes worden niet opgenomen tijdens het spreek uur. Daarvoor kunt u een afspraak maken via telefoon nummer 0900-8844. Eenvou dige aangiftes kunt u doen via website www.politie.nl. Het is niet de bedoeling dat allerlei zaken worden opge spaard tot het politiespreek uur Het spreekuur is een ser vice waarbij u in contact kunt komen met uw buurtagent en informatie kwijt kunt of een voudige vragen kunt stellen. Voor belangrijke zaken kunt u terecht op het politiebureau te Somnielsdijk of bellen naar 0900-8844. Elke eerste en derde donder dag van de maand is het taak veld Burgerzaken van 18.00 tot 19.30 uur geopend. Vanaf donderdag 3 september is tij dens iedere avondopenstelling mevrouw H. Westerbrink of de heer G. Boender van de politie Rotterdam-Rijnmond aanwe zig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1