Havenmeesters leiden scheepvaartbewegingeti voor vaste ligplaatshouders en passanten in goede banen Rommelmarkt te Nieuwe- Tonge Country/ Western Huttendorp Prent van het jaar 2009 Overlast Expositie 'Tussen hemel en aarde' EIIAI1I]Ell.t1IEUW5 Zowel beroeps- als recreatievaart Veiligheid Op de kaart Zorgen Gemeentedienst Onderzoek Senioren Elders dichtbij Stad aan 't Haringvliet Den Bommel ••4. PAGINA 6 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 (Deel 1) MIDDELHARNIS - Sinds het onderzoek dat de gemeen telijke afdeling Gebiedszaken in 2007 uitvoerde onder watersportrecreanten die de jachthaven van Middelharnis bezochten, om hun waardering en gebruik van deze haven te peilen, is er alweer veel veranderd. Er zijn inmiddels eer ste gedachten over een capaciteitsuitbreiding met 400 extra ligplaatsen. Verder is bijvoorbeeld de klacht van passanten over het ontbreken van een havenkantoor nu achterhaald. Wat blijft is de waardering voor inzet, hulp en informatie van de havenmeesters. Ruim 77 procent van passanten en ligplaatshouders gaf in 2007 al aan dat de havenmeester de uitgelezen vraagbaak is bij het bezoek aan en verblijf in de jachthaven. Een percentage dat anno 2009 stellig nog hoger uitkomt. Op ons eiland, in de verschillende kernen van de vier gemeenten, is watertoerisme een belangrijke economi sche peiler. Een nog te versterken bron van inkomsten. Om in deze sector alle bewegingen in goede banen te leiden zijn er havenmeesters in touw. Mannen en vrouwen die bedui dend veel méér werk verzetten dan het ophalen van ligplaats- gelden. In twee artikelen besteedt deze krant aandacht aan de functie van havenmeesters in binnen - en buitenhavens met aansluitend een beknopt overzicht van havenfaciliteiten elders op ons eiland. Vandaag deel 1, Middelharnis. In het rapport Ontwikkeling Watersport Zuid-Holland wordt deze centrumgemeente genoemd als één van de meest favoriete havens met een cultuurhistorische betekenis. Tekst: Jaap Ruizeveld/Foto's: Hans Villerius Arie O verweel (49), Carla Zege naar (43) en Marcel Bronder (38) vormen het team haven meesters in Middelharnis. Drie gemeenteambtenaren met een kloppend maritiem hart, gericht op dienstverlening. Een hechte formatie die het onderling goed met elkaar kan vinden, en weet waar hun verantwoordelijkheid ligt. Klantvriendelijk en spon taan. Ze genieten van hun Job. Elke dag is anders. Dat maakt het werk boeiend. Of dat nu betrekking heeft op dienstver lening aan de beroepsvaart in de buitenhaven, of bij het schut ten, of bij het aanwijzen van lig plaatsen voor de passanten die Middelharnis soms maar voor enkele uurtjes aandoen. Afme ren, winkelen op Den Diek, boodschappen halen of alleen een consumptie pakken op een caféterrasje bij de binnenhaven en weer weg gaan ze. Op jaar basis gaat het hier vermoedelijk wel om 20.000 vaarbewegingen, zeggen de havenmeesters. Een exact cijfer is er niet, maar de schatting kan aardig kloppen. Tel daarbij op de 6000 tot 7000 passanten met één of meer over- nachüngen en er ontstaat een aardig beeld van de betekenis van de watersportrecreatie. Middelharnis heeft als één van de laatste buitenhavens op het eiland nog een overslagfunctie. Jaarlijks meren tussen de 120 en 150 binnenvaartschepen af om bijvoorbeeld zand, grind, slakken, koolzaad of zonne- bloempitten te lossen. Het gaat volgens Arie Overweel om 130 tot 225.000 ton goederen. Dat is dus belangjijk. Evenzeer de regel dat beroepsvaart altijd voorrang heeft op de recreatie- vaart. Schippers van zeiljach ten en motorboten weten dat, maar Overweel en zijn collega's houden niettemin een wakend oog over een goede toepassing van deze regel. Het'is daarom begrijpelijk dat de havenmees ters liefst geen recreatievaar tuigen in de buitefihaven laten afmeren. Tussen de beroepsacti viteit aldaar is dat niet gewenst. Bovendien is er in de binnen haven van Middelharnis in het algemeen in de vakantieüjd voldoende plek voor passanten om een lege box te vinden. Er is sprake van enige vrijheid. Vei ligheidsvoorschriften en haven- regels dienen echter correct te worden nageleefd, zeggen de havenmeesters. Voorbeelden? Zo mag er in het kanaal niet sneller worden geva ren dan 7 km per uur Passanten mogen geen box innemen als er geen groen bordje is dat de box ook echt vrij is. Afspraken omtrent het aanbieden van klein chemisch afval moeten stipt wor den opgevolgd en vanaf 16.00 uur moet er havengeld worden betaald. Over het algemeen is er sprake van een goede verstand houding tussen de schippers en de havenmeesters. "Natuurlijk moeten we wel eens een corri gerende handeling verrichten, maar waar in onze maatschappij is dat niet het geval?" En mocht iets echt als een flinke overtre ding worden gesignaleerd dan hopen de havenmeesters dat zij in de nabije toekomst met een melding aan de Boa, bij zondere opsporingsambtenaar, dit vraagstuk voor afhandeling kunnen overdragen. Veili^eid heeft uiteraard hoge prioriteit. De havenmeesters dragen zorg dat, ook op topda gen, schepen zo zijn afgemeerd dat er altijd ruimte is voor een blusboot of reddingsboot om bijvoorbeeld bij een calamiteit het hart van de binnenhaven te kunnen bereiken. Aiie, Carla en Marcel vinden het logisch dat zij in de haven als eerste persoon aangesproken worden. Op hun outfit is het logo van de gemeen te Middelharnis overigens direct herkenbaar en op de rugzijde staat het woord Havenmeester Dat kan geen misverstand ople veren. Een passant die op zijn of De diemlvertening van dr luroenmeesten a met alleen voor de beroepyvaarl in de buitenhaven, maar ook voor recreatieve passanten die Middelharnis, soms maar voor enkele uurtjes, aandoen. haar route over het Haringvliet kort in de binnenhaven wil afme ren behoeft zich niet vóóraf te melden. Middelharnis is, zolang de sluis open staat, een vrij toe gankelijke haven. Op de passan- tensteiger in de binnenhaven staat een mobiel kantoortje waar de dienstdoende havenmeester regelmatig aanspreekbaar is. In iecler geval is er direct contact via het telefoonnummer 0187 482068. Bij zijn of haar afw'e- zigheid in het kantoortje wordt dit nummer direct doorgescha keld naar een mobieltje. Het mobiele havenkantoor wordt jaarlijks geplaatst in de periode van mei tot en met half septem ber Er komt geen vast (perma nent) havenkantoor Ook bij de sluis in de buitenhaven beschik ken de havenmeesters over een eigen onderkomen. "Onze werkdruk- is wisselend", vertel len Arie, Carla en Marcel. Het gezegde 'Vol is vol' hebben ze populair gezegd nog niet hoe ven te verkopen. Wel waren er weekends met tussen de 80 en 105 mutaties in passantenbewe gingen. Dan is het goed bezet. Hoewel hun diensten elkaar in djd iets overlappen werkt iedere havenmeester de meeste uren in zijn eentje. Hij pendelt dan van buiten- naar binnenhaven en is daar werkzaam waar hij of zij vindt; dat er gehandeld moet worden. Via een, noem het jour naal, worden de belangrijkste punten bij hun werkoverdracht snel doorgenomen. Dat voor komt dat de collega voor verras singen komt te staan. Onder het taakveld van de havenmeesters van Middel harnis valt ook een eventuele acüviteit passend in het onder gemeentelijke verantwoorde lijkheid vallend deel van de haven van Stad aan 't Haring vliet. De drie havenmeesters, die nog maar kort met elkaar in teamverband werken, zijn enthousiast over de verbeterin gen en vernieuwingen die bin nenkort worden aangebracht om de aantrekkelijkheid van de binnenhaven verder te verho gen. Zo komen er nieuwe dou- i ches en toiletunits. Over con- currenüe met andere havens praten ze niet. Wel stralen ze uit graag Middelharnis met sei-vice en voorzieningen stevig op de kaart te willen zetten. Daarom zijn Arie, Carla en Marcel trots dat de Jachthaven de fel begeer de blauwe vlag mag laten wap peren. Dat is een erkenning dat het veilig en netjes is, zeggen ze. Zorgen kennen de havenmees ters wel ais het gaat over het dui ken door jongeren vanaf pon- tonpalen en het zwemmen in de buitenhaven. Het mag daar ook niet. Het is echt levensgevaar- Kjk. Er zijn veel ondiepe plek ken, er is een trailerhelling, los- acüviteiten van de beroepsvaart, een regelmatige veerdienst en dan ook nog de stroom zeiljach ten en andere recreatieboten. De risico's die jongeren nemen zijn zorgwekkend. Ook geeft het overlast. Dat is vervelend. Toch nog een verzuchting in een boeiend positief beeld dat de havenmeesters schetsen over hun werk in Middelharnis. Het beheer en onderhoud van de haven berust bij de Gemeen te. Het toewijzen van ligplaatsen en het innen van havengelden wordt, zoals gemeld, uitge voerd door de havenmeesters. De havenmeesters van Middelharnis (v.l.n.r Marcel, Carla en Arie) op de schutsluis hij de buitenhaven, die als één van de laatste buitenhavens op het eiland nog een overslagfunctie heeft. Passanten mogen binnen ope ningstijden de haven vrij in- en uitvaren. Na 16.00 uur wordt er havengeld in rekening gebracht. Bediening van de brug over de sluis is automatisch en wel op aanvraag. Indien de haven meester aanwezig is bedient hij/ zij de brug. De binnenhaven van Middel harnis is alleen bereikbaar via de schutsluis. De sluis is 45 meter lang, de doorvaartbreedte is 6.90 meter, de drempel ligt bij 0.00 meter NAP op 2.60 meter De openingstijden van de sluis zijn van 1 mei tot 16 september van 08.00 tot 22.00 uur, daarna van 09.00 tot afwisselend in de seizoenfase tot 17.00 of tot 9.00 uur Nabij de dorpskern heeft de gemeente een aantal boxen en een langssteiger verhuurd aan watersportvereniging Flacquee. Op aanwijzing van de haven meester of via borden kunnen de tijdelijk vrije boxen door pas santen worden gebruikt. Daar naast beschikt de gemeente over diverse ligplaatsen voor passan ten die door de havenmeester worden toegewezen. De pas- santensteiger wordt aangegeven met borden. Hier vindt men ook chemische toiletten en watertap punten en elektriciteitskasten. De gemeente Middelharnis hield, zoals aangegeven, in 2007 een Onderzoek Waterrecreaüe, waarbij aan passanten en vaste ligplaatshouders vragen werden gesteld over gebruik en waar dering van de Jachthaven. De gegevens werden gepubliceerd in een eindrapport van mei 2008. Veel watersportiiefheb- bers kiezen in het Deltagebied voor het Haring\'liet, een open water van 6000 hectare dat erg populair is bij schippers van zeil- en motorboten. Langs het Haringvliet liggen negen Jacht havens, waaronder Middelhar nis. Uit het onderzoek bleek dat jaarlijks in deze Jachthaven tussen de 6000 en 7000 water recreanten overnachten. Begrij pelijk dat de gemeente wil(de) weten waarom deze passanten de haven bezoeken en of zij tevreden zijn over de geboden faciliteiten en of er nog opmei"- kingen en of wensen zijn. Aan de hand van die gegevens kun je immers je beleid vormgeven en je inzetten om nog aantrek kelijker te zijn. Gemiddeld komen passanten in de loop der jaren vele keren terug. De verblijfsduur is slechts één tot twee nachten. Middelharnis ligt in een populaire Haringvliet- route om kort of wat langer te vertoeven. Dat geldt overigens ook voor Hellevoetsluis en Stel- lendam. De havengelden (tarie ven) zijn volgens inzenders van het onderzoeksformulier gematigd en aantrekkelijk. Men vindt het plezierig dat er in de directe omgeving van de jacht- havenkom winkelvoorzieningen zijn. De aanwezigheid van vrije plaatsen langs de kade scoort ook goed. De voornaamste groep bezoe kers bestaat uit actieve water sportsenioren die op eigen hout je hun gegevens verzamelen en hun verblijfstijd en ontspan ning invullen. Zeer opvallend is daarbij dat het VVV-kantoor nauwelijks tot geheel niet wordt bezocht voor informatie en of brochures. Zijn passanten over het alge meen tevreden over de veilig heid in de haven, dat geldt minder voor de vaste ligplaats houders. Zij klagen over te hard varen door passanten en vinden dat men zich beter aan de regels moet houden. Uit het onder zoek kwam ook een wensen- lijstje naar voren. Zo willen pas santen graag vóór hun vertrek al hun broodje eten. Dat vraagt om een bakkerij die om 07.00 uur open is. Een watersport- winkel, een autoviije havenkom en een busverbinding vanuit de buitenhaven zijn ook geopperde suggesties. Anderzijds is er de wens dat als het tot een forse uitbreiding komt van het aantal ligplaatsen in de Jachthaven dit beslist niet ten koste mag gaan van het dorpse karakter Dus een beetje meer, maar verder houden zoals het is. Dat som mige passanten echter juist een boulevard willen, staat hier wel erg haaks op. Eilandelijke havenfaciliteiten aan het Haringvliet, in de nabij heid van Middelharnis, zijn er in Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel. In deel 2 een overzicht van de 'andere Flak- keese havens. Het beheer en onderhoud van deze haven berust bij de Geineente Middelharnis, met uitzondering van het deel van de haven met steigers en ligboxen dat in beheer en onderhoud is bij watersport vereniging Waterstad Stad aan 't Haringvliet. Het betreft hier een open haven, die voorzien is van een keersluis die alleen bij extreem hoge waterstanden in het Haringvliet gesloten wordt. Jachthaven Adantica, tel. 0187 612524, mobiel 06 21551613, Zeedijk 54-56, 3243 LG Stad aan 't Haringvliet, telt 280 vaste ligplaatsen en 20 passan- tenplaatsen. Faciliteiten: water en elektra, douches en toilet ten, speel voorzieningen voor kinderen, kleine watersport- winkel, botenlift en winterstal- lingmogelijkheid. Boxen met palen, diepgang boten tot 3.25 meter Borgsom voor opstapjes op steiger. Toeristenbelasting 0,70 eurocent p.p.p.n., haven- tarief 2009 1,00 per meter Geen horeca. Watersportvereniging Het Bommelse Gors (website www.hetbommelsegors.nl. tel. 0187 611858). Havenmeester K.Stoop is verantwoordelijk voor zowel de gemeentehaven (nog in gebruik voor overslag) als de haven van de watersport vereniging (tel. 0187 612224). Aan de langssteiger of de kopse steiger van de passantenkom kan men afmeren in een box met een groen bordje. Boxen die door passanten worden gebruikt moeten de volgende dag voor 12.00 uur vrij zijn gemaakt tenzij met de haven meester anders is afgesproken. Gi'otere boxen tot 11.5 en 12 meter bevinden zich voor in de haven, kleinere boxen achter in. Het is niet nodig de haven meester vooraf over de komst te informeren. De havenmees ter maakt in de avonduren om ongeveer 19.00 uur zijn ronde. Men kan havenmeester Stoop ook bereiken op zijn klipper Lucia. Prijs per overnachting 0,85 per meter per nacht. Douches en toiletten, drink water, walstroom allemaal via betaalsysteem. Diverse facilitei ten. Motorreparaties: tel. 0187 632620. Op zaterdag 29 augustus van 9.00 tot 15.00 uur zal de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe-Tonge haar jaarlijkse rommelmarkt houden op het terrein rondom de kerk en aan de Oranjestraat. De opbrengst komt geheel ten goede aan de aflossing van de schuld op het kerkgebouw. De markt bestaat uit ongeveer 60 kramen. Naast een grote rommelmarkt is er ook verkoop van bloemen, boeken (ook tweedehands), 3D materialen, foto- en zelf gemaakte kaarten, kraam- en zwangerschapscadeautjes, stof fen, dames- en kinderkleding, hoeden, ondergoed en sokken, sieraden, (houten) speelgoed, Babyborn kleertjes en acces soires voor in het haar, diverse soorten fruit, patat en snacks, ijs, soesjes, gebakken vis, broodjes, slaatjes, kruudplae- tjes, cake, snoepgoed, vers gefi leerde haring, stroopwafels, popcorn. Er.is een terras waar u een kopje koffie met iets lek kers kunt gebruiken. Ook de VBOK is met een stand aan wezig; zij starten een wervings actie voor een VBOK-team op Goeree-Overflakkee onder het motto 'Geen VBOK op Flakkee? Daar zit u toch zeker mee!' Ook houdt de VBOK een ballonnenwedstrijd. Voor de kinderen is er een spring- kussen en een speelweide waar ook de kleinste peutertjes ver maakt kunnen worden. Voor de kinderactiviteiten is er een strippenkaart te koop, waar mee ze voor een hele voorde lige prijs op het springkussen kunnen, een ijsje krijgen, een keer mogen grabbelen, enz., en onder de volle kaarten wordt een prijs verloot. ACHTHUIZEN - Van woens dag 26 augustus t/m vrijdag 28 augustus organiseren diverse verenigingen in Achthuizen samen een Huttendorp op de ijsbaan te Achthuizen. Dit keer met een Country/Western thema. Op vrijdagavond zal er een maaltijd worden ver zorgd en er is een kampvuur met muziek. Het Huttendorp is voor alle leeftijden en wordt gehouden op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur, op don derdagvan 15.30 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur, en op vrijdag van 15.30 tot 21.30 uur Kinderen dienen zelf een hamer, spijkers en een bakje voor de spijkers mee te nemen. De kosten bedragen eenmalig: 3,50, •4k ••.(j 4« 'fi ffi fji ffi ffi C* f» 'i» 'fi 9a K' K* «j^ In de Dierenstee wacht de hond Balou op een lieve baas en een gezellig thuis. Balou is een Jack Russelltje, een gecastreerd reu- tje en hij is 6 jaar STICHTING oud. Het is een DIERENBELANG 'l';'' ^•'o- lijk mannetje dat graag een mandje wil bij wat rustige mensen. Met een beetje aandacht op z'n tijd en af en toe eens een lekkere wande ling maken, is Balou al snel hele- HOEKSCHE WAARD maal in z'n element. Balou vindt andere honden erg leuk, maar katten vindt hij minder geslaagd. Balou kan bij kinderen ouder dan 12 Jaar Wie geeft deze jonge heer weer een mooie toekomst? Ook Manou is op zoek naar een leuke baas en een nieuwe woonruimte. Manou is een Franse Buil Terrier, een gesteriliseerd teefje van 7 jaar oud. Manou is een heel leuk en lief hondje. Ze heeft het alleen niet zo op andere honden, daar valt naar ze uit, en ze moet daarom aan de lijn uit gelaten worden. Ook van katten moet ze niet veel hebben. Manou kan bij kinderen vanaf 12 jaar Wie geeft Manou weer een gezellig thuis met de aandacht waar ze zo naar verlangt? Heeft u inte resse in één van deze hondjes, kom dan eens een kijkje bij ze nemen. En uiter aard zitten in het asiel nog meer honden, katten en konijnen op een nieuw baasje te wach ten. U kunt dierenasiel De Dierenstee vin den aan Groene Kruisweg 14a te Numans- dorp. Tel. 0186-655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Website www.dierenstee.nl. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voorde inhoud van wat lezers schrijven. Reactie op het stukje in de krant van vrijdag 14 augus tus van de gemeente Mid delharnis, over het gevaar lijke van overhangende bossen en bomen. Ik ben het eens met de gemeente dat je een bord moet kun nen lezen en dat je geen last moet hebben van zulk overlast. Maar wat doet de gemeente zelf? De straten in heel het dorp zien groen van het onkruid en er is niet één fatsoenlijk trot toir, want overal kun Je vallen over ongelijke tegels. Als Je om een gele streep of een bord 'Niet parkeren' vraagt, omdat Je niet in of uitje garage kunt, dan kan het niet. Mijn vraag is: wat doet de gemeente eigenlijk wel met onze belastingcentjes, want dat is Jaarlijks toch een flink bedrag. Graag hierop een ant woord. Mevr. Van der Sluys, Middelharnis SOMMELSDIJK - Van 26 augustus tot 4 november 2009 is er in de Remon strantse kerk te Sommels- dijk de tentoonstelling 'Tussen hemel en aarde', schilderijen van Niels Snoek, te zien. De schilderijen uit deze serie zijn van fysieke materie: doek, papier, hout, verf Ze behoren dus lot de fysieke wereld. Het lijken echter projecties van ver schillende werelden: hemel, aarde, of van iets wat daaraan voorbij gaat? De expositie is te bezichtigen o.a. op woensdag- n,o,«en van 10.00 tot 12.00 uur of evt. na telefonische afspraak: 0187-484317. Ook dit Jaar heeft de Kunst stichting Goedereede een kun stenaar uitgenodigd om spe ciaal voor de Goereese Kunst- dagen een prent te maken met als thema 'Goeree'. Deze 'prent van het jaar 2009' werd gemaakt door Wim van Wil- legen. In treffende lijnen zet hij een karakteristiek plekje met uitzicht op de toren neer, onmiskenbaar Goedereede. De zeefdrukjes zien er ver raderlijk simpel uit, maar zijn in werkelijkheid een optelsom van een groot aantal \erschil- lende drukgangen, door de kunstenaar met zorg bij elkaar gezocht. De werkwijze past helemaal in het oeuvre van de kunstenaar Het formaat van de zeefdruk, met als titel 'Toren', is 15 x 15 cm, de oplage is 40 stuks. De prent van het jaar 2009 is te bestellen bij voorkeur via e-mail info@kunststichting- goedereede.nl, telefonisch kan ook via Sarette Bakelaar, tel. 0187 632300. De prijs zonder lijst bedraagt 65 en met lijst 90. De zeefdrukken zijn genummerd. Heeft u een voorkeur voor een bepaald nummer dan kunt u dat bij uw besteUing doorgeven. De pren ten kunnen tijdens de Goeree se Kunstdagen (van 25 t/m 29 augustus) worden opgehaald. Indien nog voorradig kunnen ze tijdens de Kunstdagen zelf ook nog worden aangeschaft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6