Een dagje Amsterdam Stoeterij van der Wal levert kampioen Kerk diensten ^echt op belastingteruggave Planning Geestelijke Vorming Gemeenteleden Gunning bouwproject Goekoop afgerond Het weer van volgende week... Droog en overwegend zonnig weekendweer EllAt1DEt1-niEUW5 Kerkdienst Ger. Gem. EIIAt1D^.|1IElJW5 Uw auto én caravan Zondag 23 augustus 2009 Sommelsdijk-In Som melsdijk wil de heer Mart Heerschap graag ouderen attent maken op de moge lijkheid van belastingte ruggave, en hen daarbij van dienst zijn. "Oude ren van 65 jaar en ouder die al dan niet in een verzorgings- of verpleeg huis verblijven, maar ook gewoon thuis wonen, heb ben voor bepaalde uitga ven altijd recht op terug gaaf van belasting", zegt Mart, "dikwijls zonder dat fflen zich dat bewust is". PAGINA 2 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 Ethiek Samen op reis Met een goede vriend gin gen mijn vioiiw en ik samen onlangs een dag op reis, naar de hoofdstad van ons land, Amsterdam. We wilden graag op die dag onze belangstel ling voor de ciiltmn- in en van ons land en daarbuiten doen blijken, vermeerderen en bij stellen. En «e hebben daarvan geen spijt gehad, integendeel. Met de trein gingen we omstreeks hall tien in de och tend vanal .Apeldoorn naar de hoofdstad. Er is wat de duur van de reis, wat de tijd betreft, al niet met de auto tegen te rij den, want met een goed uur waren we reeds op het centraal station. Bovendien doet zich met een treinrit dan ook geen parkeerprobleem voor. En in deze tijd van vakantie kan een treinreis soms ook nog goed koper zijn dan anders, dat trof fen wij ook. Het Paleis op de Dam Bovenstaand gebouH was het eerste doel van onze reis. Na een wandeling van nauwe lijks een miniuit of tien, dwars door het centnun, kwamen (ve aan. Te 11 uin- in de morgen gaat het Paleis open. Een han dig overzicht, waarin ook een stukje historie mee gegeven wordt, werd bij het gekochte bewijs van toegang ons gege ven. Oorspronkelijk was dit gebouw het stadhuis voor de bingemeester en de vroed schap, later voor de gemeen- teiaacl, met nog aparte kamers \<)or de overheidspersonen. Koning Lodewijk Napole on, die in de tijd \an de Franse overheersing van ons land koning was van 1806-1810, kocht dit gebouw aan, met toestemming van zijn broer, keizer Napoleon, en maakte dit gebouw tot paleis, ^vat het nog steeds is. Onze vorstin ontvangt hier bij bijzondere gelegenheden haar gasten. En er is veel te zien van de rijke historie uit het \erre en nabije verleden. Een gehele ochtend of middag kun je er gemakke lijk aan besteden. Naar de kerk Omdat we op een woensdag gingen, konden we ook een dienst van de Alledag Kerk op het Begijnhof meemaken. Fijn om zo midden in de aandacht voor het culturele ook te kun nen verkeren onder het Woord van God. De dienst begint, na samenzang, te 12.40 uur \'an het bestuur ontmoet ten we de voorzitter, de ons bekende br 'E Bolland, bekend als uitgever en als voorganger, met destijds ontvangen en nog steeds geldig preekcon- sent, met zijn vrouw, dat ver raste ons. En we waren er onder het gehoor van collega J.C;. Meijnen uit Haarlem, die sprak over een gedeelte uit de gelijkenis van de rijke man en Lazarus, uit Lukas 16:19- 31. In korte tijd kon hij het gehoor \eel zeggen en mee geven. Leerzaam is het om als dienaar \an het Woord een broeder in de Heilige Dienst zo helder en concreet de bood schap te horen verkondigen. We hebben na afloop ook de Haarlemse predikant nog even gesproken, dat was heel fijn. Mocht u of jij wellicht ook de hoofdstad willen bezoeken, denk dan eens aan de woens dag. Een zegen is het in de hoofdstad van ons land mid den in de week het Evangelie te horen verkondigen en met medekerkgangers samen te zingen, toen onder meer de mooie Psalm 42. En we troffen het met de uitnemende bege- leiding van een zeer begaafde organist! Naar de Hermitage .Na een eenvoudige lunch op het Leidseplein liepen we via de Herengracht naar de Hermitage aan de Amstel. Kort geleden hebben premier Balkenende en de Russische president Medvedev samen de kunsttentoonstelling opnieuw geopend. .Schatten uit de tijd \an de Russische keizer, vanaf czaar Peter de Grote in schil derijen, gewaden, sieraden en wat dies meer zij zijn daar te bezichtigen. Alles heel ruim opgesteld met ook weer een leidraad, terwijl ook rondlei dingen met een gids moge lijk zijn. Je komt ogen te kort om dat alles in ogenschouw te nemen, en de tijd vliegt om. Erfgoed en historie Cultureel erfgoed mag bewaard en bezichtigd wor den. En heel leerzaam kan een terugblik zijn op tijden die nooit meer terugkomen. De historie spreekt haar eigen Drs. W. Chr. Hovius taal. Nu behoeven we echt niet altijd terug te verlangen naar tijden van vroeger. Toen was er ook het nodige aan de hand en zeker niet altijd luisterrijk, integendeel. In ons land, maar zeker ook in Rusland, deden en doen zich nog situaties voor om te huilen. Misstanden en ernsüge misdragingen deden zich ook in vorige eeuwen en tijden vaak voor. Uiteinde lijk is de Russische keizerlijke familie door de bolsjewisten omgebracht en helemaal uit gemoord. Maar kennis van het ver leden kan helpen het heden beter te verstaan en te door lichten, zeker met behulp van en in het licht van het onver gankelijke Woord van God. Dat doorlicht heel het bestaan, aan de buitenkant maar ook van binnen. Gelukkig die er voor valt en er aan onderwor pen wordt door de Heilige Geest om het vleesgeworden Woord Jezus Christus te leren kennen tot behoud. Wat een dagje Amsterdam ook in dit opzicht al niet kan betekenen! MELISSANT - In Nisse werd afgelopen zaterdag gestreden om het provinciale Kampioen schap in de diverse dressimr- klassen. En daarbij is Irma van Niedek-van der Wal met het paard Ziezo kampioen gewor den in de klasse MI. Tijdens de voorronde wist de combi natie zich te plaatsen voor een Christelijk streel<biad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8. 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0.42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur S/uif/ngslermi/n overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracfiten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE fioofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatiscfi verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). spannende finale. Ziezo, met cle afstamming Tenerif V'DL x Flemming, werd gefokt door de famihe Mol te Diepenheini en is al op eenjarige leeftijd aan gekocht door Stoeterij Klaas van der Wal, die eigenaar is van dit paard en toen al onder de indruk kwam van de bewe gingen van Ziezo. Het paard heeft inmiddels een enorme ontwikkeling meegemaakt, is uitgegroeid tot een van de gro teren in zijn soort, heeft stok- maat van ongeveer 1.86 meter en is inmiddels opgeleid tot zijn huidige niveau door doch ter Irma van Niedek-van der \\'a\. die al meerdere paarden tot kampioen heeft gebracht. De vijfjarige Ziezo, die ook springbloed in de aderen voert, liet zich geweldig zien in de finale, waar gestreden werd door diverse ervaren dressuur ruiters om de begeerde titel. Ziezo won uiteindelijk met een score van 67,33% en liet daar mee concurrentie ruim achter zich, wat gezien de leeftijd en ervaring verrassend te noemen is. Ziezo was nog maar voor de vierde keer op wedstrijd, en is een belofte voor de toekomst, aldus een trotse Klaas van der Wal. In vertrouwde handen MIDDELHARNIS - De com missie Geestelijke Vorming Gemeenteleden te Middelhar nis heeft, voor het komende seizoen de volgende planning gemaakt. - 14 september: ds. J.M.J. Kieviet, Chr. Geref. predi kant te Dordrecht, over het onderwerp 'Calvijn en de psalmen'. - 19 oktober 2009: dr. W.H. Velema, emeritus hoogle raar te Apeldoorn, over het onderwerp 'Eenzaamheid'. - 23 november 2009: ds. J. Koppelaar, Hersteld Her vormd predikant te Abben- broek, over het onderwerp 'De toekomstige bekering van de natie Israël'. Op 18 januari 2010 zal dr. A. de Reuver spreker zijn en op 15 februari 2010 dr. W. Ver boom, de onderwerp zijn nog niet bekend. Voor 22 maart 2010 zijn zowel spreker als onderwerp nog niet bekend. De avonden worden gehou den in verenigingsgebouw De Hoeksteen te Middelharnis. Voor nadere informatie kunt u bellen naar A. van Alphen, tel. 0187 482197. STAD a/h HARINGVLIET - Dinsdag 25 augustus, 19.30 uur, ds. M. Karens. OLDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdiensten 19.00 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëier: 9.30 uur ds. H. Lassche en 19.00 uur ds. L. M. Jongejan, Mid delharnis - Herv. Gem. 9.45 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philipsland en 18.00 uur ds. H. J. Stoutjesdijk, Dordrecht - Geref. Kerk geen opgave - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Doopsgeziiide Gem. 9.30 uur ds. H. Cupe- rus, 11.15 uur Miss. R. Klaue (Duitstalige dienst) en 18.30 uur ds. J. W. van Otterloo. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. E. de Mots, v.m. afsluiting vakan- tiespelweek en nam. beves- üging ambtsdragers - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bedie ning Heilige Doop en 18.00 uur prof. P Buitelaar, Rid derkerk. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. S. A. Doo laard, Schoonhoven - Her steld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur ds. A. .A. F. van de Weg, Soest - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P C. Koster en 18.30uurds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst, voorbereiding Heilig Avond maal en 15.30 uur ds. A. Kot, Huizen - Geref. Kerk 9.30 uur ds. K. Touwen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. G. Visser, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. D. Hoolwerf. HERKINGEX - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. AQuist, Groot-Ammers en 18.00 uur ds. \V. Arkeraats, Hardinx- veld - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger, Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur stu dent J. IJsselstein. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur dr. O. J. v. d. Ploeg, Capelle a/d IJssel en 18.00 uur ds. R. W. van Mou- rik, bediening Heilige Doop - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. geen dienst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur dr. P H. van Harten, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. R A. Broere - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R Blok - Chr. Geref Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. -A. Egas - Geref Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Har kema, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. D. Boers, Nieuw-Beijerland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur eerw. heer L. Stuurman, Rotterdam en 16.00 uur ds. H. Lassche, Ouddorp - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P M. van 't Hof, afsluiting vakanüe Bij- belclubdagen en 18.00 uur ds. J. Vis, Meerkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student J. IJsselstein - Evan gelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer A. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. W Gloudriaan, Kamerik en 18.00 uur ds. J. Maas - Geref Kerk 10.00 uur ds. A. S. Rienstra en 18.00 uur ds. A. W. Estié-Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur student A. P. Baaijens. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur dr. A. A. Teeuw, Ridderkerk en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Geref Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Krol. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. G. Lusüg, Nieuwerkerk a/d IJs sel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 15.30 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Gerrf. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 u\iv dienst in Geref. Kerk Den Bommel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht. Het gaat om de volgende bij zondere uitgaven: premies zorgverzekering, vaste aftrek arbeidsongeschiktheid, vaste aftrek 65-t-, verzorgingskosten, in \erzorgings-of verpleeghuis voorgeschreven medicijnen, dieet op doktersvoorschrift, extra gezinshulp vervoer van zieke of invahcle, kosten van bril, gehoorapparaat, lenzen, steunzolen, kunstgebit en pro thesen, extra uitgaven voor kleding en beddengoed, uitga ven voor rolstoel, krukken, rol- lator en traplift, uitgaven voor fvsiotherapie en paramedische behandelingen, tandartskos ten, begrafeniskosten, studie kosten, giften aan de kerk en diverse instellingen. "Als men naast de AOW-uit- kering een of nog meerdere pensioenen geniet of enkel een -AOW-uitkering heeft, komt men voor bovengenoemde kosten in elk geval in aanmer king voor teruggaaf van belas ting over de jaren 2004, 2005, 2006, 2007 en 2008. Ook als geen loonbelasung is ingehou den op de AOW-uitkering en of op het pensioen, heeft men voor deze bijzondere uitga ven tcx:h recht op teruggaaf van belasting op grond van de TBU-regeling (Teruggaaf Buitengewone Uitgaven)", legt Mart uit. "Wie een WAG- uitkering geniet, heeft meestal recht op aftrek van belasting voor bovengenoemde uitga ven. Personen die een bijstand uitkering ontvangen, krijgen voor de genoemde kosten bijna altijd geld terug van de Belastingdienst. Ook jongeren die een gedeelte van het jaar gewerkt hebben en, of nog een studie gevolgd hebben, krijgen voor bepaalde uitgaven in de meeste gevallen geld van de Belastingdienst terug. Deze teruggaaf van belasting kan voor de genoemde uitgaven alleen nog verstrekt worden over de jaren 2004 t.m 2008". Heerschap is ervan overtuigd dat veel mensen hun recht op belastingteruggave laten liggen en wil hen daar graag verder mee helpen. Uiteraard wordt hiervoor een vergoe ding gevraagd. \\'ie meer wil weten, kan bellen naar M.E. Heerschap, Lijster 11 te Som melsdijk, tel. 0187-489573. GOEDEREEDE - Enkele jaren geleden kocht de gemeente een kavel aan de Hoofdpoort- straat'Hoofddijk in Goeder- eede, beter bekend als 'terrein Goekoop', om daar woningen te ontwikkelen. Uitgebreid overleg met alle betrokken partijen leidde uiteindelijk tot een verantwoord stedenbouw kundig plan. Het plan voor ziet in 14 woningen. Na een inschrijvingsprocedure is de bouw van het project gegund aan aannemingsbedrijf Van den Nieuwendijk uit Stellen-, dam. Na de aankoop van het terrein Goekoop werden in 2007 stu dies uitgevoerd naar de moge lijke invulling van de kavel aan de Hoofdpoortstraat/ Hoofddijk. Na een keuze uit drie modellen ontstond een voorlopig ontwerp, dat werd uitgewerkt tot een definitief plan. Het plan voorziet in den startenvoningen en vier twee- onder-één-kapwoningen. Er zijn 22 parkeerplaatsen bij de woningen gepland. In de planologische procedu re zijn uitgebreide contacten geweest met alle belangheb benden. Na het verkrijgen van goedkeuring op het bestem mingsplan zette de gemeente Goedereede een gunningpro cedure in gang, waarop veer tien aannemers inschreven. Na een zorgvuldige selectie is het project' onlangs gegund aan aannemingsbedrijf Van den Nieuwendijk uit Stellendam. Naar verwachting zal \an den Nieuwendijk eind 2009 met de bouw beginnen. In de loop van 2010 worden de eerste huizen opgeleverd. Meer informatie over het bouwproject is te ver krijgen bij de gemeente Goe dereede, tel. 0187 491500, of via de gemeentelijke website www.goedereede.nl. De periode rond 17 tot 20 augustus is meestal een tame lijk kritische fase voor de zomer. Een eerste uitbraak van koude polaire lucht vanuit het noordelijke gedeelte van de .Aldanüsche Oceaan vindt dan soms al plaats. Die vrij koude luchtaanvoer (voor een groot deel over de reladef warme Noordzee) genereert doorgaans stevige buien, die dan vooral de kustgebieden van Zuid-Holland en Zeeland aandoen. Tot op heden bleef zo'n koude-injecüe vanuit het noordwesten uit en we beleven eigenlijk een hele goede augustusmaand. Een rapportcijfer 7 of 8 is best op z'n plaats tot nu toe voor deze tot dusver beste zomermaand van dit ietwat povere seizoen. Gemiddeld ligt de tempe ratuur alweer bijna anderhalve graad boven de augustus- norm op Goeree-Overflakkee. Neem nu deze week, waarin we op donderdag op bijna tropische temperatuurwaarden zijn uitgekomen. De nacht naar donderdag verliep overigens uitzonderlijk zwoel met zo'n 20 graden minimaal. Op donderdagmiddag, nadat het eerst opnieuw snel zeer warm werd, volgde de onver mijdelijke afkoeling en de wind draaide al naar west en nam opvallend sterk toe. De koufrontpassage ging regio naal vergezeld van zeer pittige (onweers)buien, met plaat selijk wateroverlast. Vrijdag is het een jas koeler (20 graden maximaal), maar daarna komt er alweer vrij spoedig een nieuw hogedrukgebiedje vanuit het zuidwesten naderbij en dat gaat een heel aardig weekeinde geven in Zuidwest Nederland. Het zal dan overwegend tot geheel droog blij ven met nette temperaturen (zo tussen 20 en 24 graden), en veel wind zal er niet komen te staan. Op zondag waait deze uit de vrij warme zuidhoek en kan het op een enkele plaats alweer bijna zomers warm worden. Volgende week houden we het bestendige en vrij warme augustusweer aanvankelijk nog in huis. Soms zal het ook nog prima strandweer zijn aan de noord(west)kant van het eiland. Wellicht dat de tweede weekhelft weer wat wissel valliger weer ^at opleveren. Er xijn aanwijzingen dat de vertrouwde zuidwester zich herpakt en dat diverse storingen onze kusten kunnen gaan schampen. Maar al met al is nu al duidelijk dat de zomer van 2009 (alweer) een zonnige en warme wordt, in tegen stelling tot het idee dat leeft bij een aantal mensen. Weerman Mare Putt o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2