1 ■ta Kop van van het eiland deze week voedingsbodem voor Goerees-Poolse vriendschap Aart-Jan Stroober fietst mooi bedrag voor Calando bij elkaar Jaar overzichten inkijken Kantelproef nieuwe reddingboot 'Herziene Statenvertaling, gewenst en geoorloofd?' Vierhandig orgel- en pianoconcert ^?f-^ AA 82e jaargang Nr. 7840 Vrijdag 21 augustus 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op ge:ri0:!MmJMë^^^}dslag Iets terug doen Schilderen ■^^«iinJimimmvhMuii'i Bijeenkomst Gereformeerde Bond: GOEDEREEDE - Vele waren de voorbereidingen voor de Pools/Goereese cultuuruitwisseling, die deze week op de Kop van Goeree z'n beslag zou krij gen; de officiële ontvangst van de Poolse gasten, amateurschilders, in het gemeentehuis van Goéde- reede afgelopen dinsdag tussen de middag, was dan ook allerhartelijkst. Met assistentie van een tolk, een inwoonster van Goede- reede, waren er in de raad zaal van Goedereede over en weer wat toespraakjes, waaruit van meet af de vriendschap doorklonk, zowel in het Hollands als in het Pools. Door Hans Villerius Blij zei biirgcinffster Van de Velde vati de gemeente Cioede- reede ie zijn om het feit dat het invulling geven van de steden band tussen Cloedeieede en de Poolse stad Lijdek Zdiój inmid dels meer omvat dan tot nog toe het geval is geweest. Waar voorheen alleen op brand weergebied vriendsehap werd uitgewisseld, gebeint dat dit keer voor het eerst ook op cul- tineel gebied. Zo trekken deze week P(ïol.se en Goereese ama- teurschifders samen een aantal dagen met elkaar op. Om dit alles mogelijk te maken heeft Marianne Knöps uil Oiiddorp, medeorganisator van de Oud- dorpse Kunst- en Ambachts- markt, veel werk verzet, waar voor de bingemeester haar zeer erkentelijk was. Blij was mevr Van de Velde ook dat in het onderhouden van de steden band nu ook de eigen inwo ners van de gemeente Goedei- eede betrokken zijn, en dit niet alleen meer beperkt blijft tot de ambtelijke organisatie. "Hope lijk leidt een en ander weer tot nieuwe contacten en ontmoe tingen". Namens cle Poolse gasten - het gezelschap had een iets andere Hoven links: ontvangst met gezamenlijke lunch in Goerees gemeentehuis, aehleman ile l'oulse gasten met burgemeester Van i en haar Poolse gasten. Onderste rij: gezamenlijk schilderen op Ouddorp Haven Velde, vooraan de Ouddorpse amateurkunstenaars. Boven rechts: een ü}ideronsje lussen de burgemeester Folo'.^: Haiis Viltenm samenstelling dan aanvankelijk was opgegeven, zo waren de burgemeester en de directeur van het VVV-kantoor uit L^dek Zdrój niet aanwezig - was het Monica die, inede namens haar bingemeester, hartelijke dank woorden sprak voor de warme ontvangst, alsmede de vrien delijkheid en openheid die ze van de Hollanders heeft leien kennen, Voor de meeste gasten is het de eerste keer dat ze in Nederland zijn, en bij monde van Monica bekenden zij onder de indruk te zijn van hel Hol landse landschap. Graag nodig de Monica wederzijds ook de 'Goereeërs' uit voor een bezoek aan Lqdek Zdrój. "We wachten erop dat jullie bij ons komen, om jullie te laten proeven dat ook wij gastvrij zijn. We willen graag iels terug doen!" Wel, een bezoek aan Polen is heel goed mogelijk, want de gemeente Goedereede orga niseert in samenwerking met Conliki Holland touringcars, ook in het kader van het onder houden van de stedenband, een negendaagse reis naar Lijdek Zdrój. Bezocht worden o.a. het kasteel van Marianne van Oranje, de Gouden Grot en de Bear's Cave. Op de terug reis wordt ook een bezoek aan Berlijn gebracht. De reisprijs bedraagt 695 p.p. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, iedereen kan mee. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het bestuurssecretariaat van de gemeente Goedereede, tel.: 0187 497779, e-mail: secretari- aat@goedereede.nl, of kijken op website www.goedereede.nl (Nieuwsoverzicht, Gemeente organiseert reis naar polen). Naast alle andere activiteiten op het programma voor de Pools/ Goereese cultuuruitwisseling nam het gezamenlijk schilderen van afgelopen woensdagmor gen een voorname plaats in. Met elkaar trokken de Polen en Goereeërs op en streken ze neer op een zonovergoten Ouddorp Haven, waar diverse kunstzin nige creaties tot stand kwamen. Deze zullen de komende tijd te bezichtigen zijn in het gemeen tehuis van Goedereede. NIEUWE-TONGE - Onlangs berichtte deze krant over de fietstocht van Aart-Jan Stroober uit Nieuwe-Ton- ge. De 21-jarige student wilde al fietsend naar Rome en terug, geld inzamelen voor Calando. Inmiddels is hij weer veilig en wel in Nieuwe-Tonge en maakt hij bekend dat zijn inspanningen zo'n 1100 euro hebben opgeleverd. Door Mirjam Terhoeve Aart-Jan is nog helemaal vol van zijn avontuur. Afgelopen week eindigde zijn fietstocht, na precies 3360 kilometer, op ae Molendijk in Nieuwe- Tonge. Een groot spandoek Een moment tijdens .Aart-jinü fietstocht, in Ririjs. met 'Welkom thuis' sierde de oprit van zijn ouderlijk huis. "Heel veel mensen stonden me al op te wachten", ver telt Aart-Jan. "Over belang stelling had ik toch al niet te klagen. Zo'n 300 mensen volgden dagelijks mijn tocht via de website, die ik bij hield. Hier konden ook de sponsors zich melden. Na de plaatsing van het artikel in liet Eilanden-Nieuws kwa men daar nog eens extra sponsors bij. Ik ben mijn tante Teuni Noteboom, mijn meest enthousiaste suppor ter, dan ook zeer danKDaar dat ze mijn tocht heeft aan gekaart bij de krant". Op de vraag wat hem het meest is bijgebleven van de tocht, hoeft Aart-Jan niet lang na te denken.Het zicht op de stad Rome. Als je na al die kilometers vanai een berg, eindelijk je bestem ming beneden je ziet lig gen, dat is prachtig. Wat ik ook heel leuk vond, was de uitnodiging van een Itali aans ecntpaar om bij ze te komen eten. Ik weigerde eerst, want ik wilde mijn spullen niet onbeheerd ach ter laten, maar de man bood aan om erop te passen, zodat ik met zijn vrouw mee kon gaan eten. Geweldig was dat. Zeker omdat mij onder weg duidelijk vvercf dat er in Noord Italië toch relatief veel armoede is. Dat had ik niet verwacht". "Tijdens de tocht kom je wel op de mooiste plaatsen, die nog niet ontciekt zijn door het massatoerisme. Het nadeel hiervan was dan weer wel, dat er weinig campings waren en ik daar dus vaak wild moest kamperen. Geluk kig is dat in Frankrijk en Ita lië overal toegestaan, dit in tegenstelling tot Nederland. Op zulke momenten miste ik toch wel wat aanspraak. Maar eenzaam was het zeker niet. Als ik op een camping overnachtte, ontmoette ik meestal wel Nederlanders en onderweg ben ik natuur lijk ook heel veel mensen tegengekomen. Soms werd me spontaan succes gewenst door de lokale bevolking. Dat was mooi". Wilt u meer weten over wat zich het afgelopen jaar heeft afgespeeld in de (natuur- en) recre atiegebieden? Er zijn vanaf nu verschillende jaaroverzichten van 2008 beschikbaar. Hierin kunt u lezen over het brede scala aan werkzaamhe den en ontwikkelingen in de recreatiegebieden. Zo ook van Natuur- en recreatieschappen De Grevelingen. Alle jaar overzichten inkijken kan op website www.gzh.nl, maar ook op www.greve- lingen.nl. Hij thuiskomst sierde een groot spandoek met 'Welkom thuis' de oprit van Aart-Jan's ouderlijk him. Aart-Jan heeft een dag in Rome doorgebracht en is daarvandaan met de trein naar Marseille gereisd, waar ook vrienden van hem ver bleven. Hierna reisde hij per trein naar Lyon en daar vandaan vervolgde hij zijn tocht op de fiets dwars door Frankrijk naar Parijs en via de kust naar huis. ".^1 met al is het me allemaal erg meegevallen", vertelt hij. "De nachten waren behoor lijk koud, de dagen vrij warm, maar ik had gelukkig niet zoveel last van onge dierte. Iets wat ik min of meer wel had verwacht. Wat betreft spierpijn en zadelpijn mag ik ook niet klagen. Ach, ik had een goede fiets, een goede tent en slaapzak en ik had natuurlijk geoefend. "Hoewel ritjes naar Oud Beijerland niet te vergelijken zijn met een tocht met een zwaar beladen fiets over de bergen", voegt hij er lachend aan toe. Of hij volgend jaar nog eens zo'n tocht zal maken, weet hij nog niet. "Verschillende vrienden en bekenden heb ben al gezegd dat ze ook best zoiets zouden willen doen. Dus wie weet, doe ik het nog wel eens met andere mensen samen. Ik zie het wel". m^iv.n«,««i«tgi.oi>*L.ite»ii;«jw.oiii«ii4; löS's KnopS fgróëp' Morgen, zaterdag 22 augustus, is de haven van Hindeloopen het decor voor een belangrijke zeewaardigheidstest van een nieuwe reddingboot van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij. Vanaf 10.30 uur wordt de gloednieuwe Stellen- damse reddingboot getest op haar 'zelfrichtend' vermogen d.m.v. een aantal kantelproe- ven. Wanneer de reddingboot zonder problemen terugkeert na de eerste kanteling, is het de beurt aan de toekomstige bemanning van het schip. Het is voor de bemannings leden van de KNRM niet ondenkbaar in een situatie terecht te komen waarbij een reddingboot door metershoge golven omver wordt geslagen. De schepen van de KNRM worden gebouwd om alle denkbare weersomstandighe den te kunnen doorstaan. De bemanning wordt getraind om bekend te raken met dergelijke situaties door tijdens de kan telproef aan boord van de red dingboot plaats te nemen. De test moet de bemanning ook vertrouwen geven in de zee- waardigheid van 'hun' schip. De kantelproef is één van de tests alvorens de reddingboot medio november in Stellen- dam wordt gestationeerd. Enige maan den na de kantelproef volgt een serie proefvaarten en een duurproef. Naar verwachting zal de redding boot op 7 november worden gedoopt in Stellendam. De reddingboot wordt gebouwd door een ruimhar tige schenking van de heer en mevrouw Ruigrok, die als enthousiaste watersporters de KNRM een warm hart toedra gen. MIDDELHARNIS - Op dins dag 25 augustus a.s. vindt in verenigingsgebouw De Hoek steen aan de Ring te Middel- harnis een vergadering plaats van de regionale afdeling van de Gereformeerde Bond Goeree-Overflakkee. Ds. B.J. van Vreeswijk zal een referaat houden met als titel 'Herzie ning Statenvertaling, gewenst en geoorloofd?' Na de koffie pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. De avond begint om 19.30 uur, de zaal gaat open om 19.00 uur. Ook is er een boekentafel aanwezig. Iedereen is hartelijk welkom. De toegang is vrij; wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten van deze avond. OUDDORP - Op woensdag 26 augustus zal in de Doops gezinde kerk, Dorpstienden 3, een concert worden gegeven door organist Pieter Heykoop en pianist Arjan Breukhoven. Beide zullen het orgel en de concertvleugel van deze kerk bespelen. De musici zullen zowel vierhandig als afzonder lijk improviseren over bekende geestelijke liederen en klassie ke thema's. Tevens is er ruimte voor samenzang. Ook zal deze avond de nieuwe CD 'Samen spel' worden gepresenteerd, met daarop vierhandig spel van Heykoop en Breukhoven. Het concert in de Doopsgezin de Kerk begint om 20.00 uur, de toegang is gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1