Erwin en Ida Born geven met 'Goeie Hoop' kinderen nieuwe kansen en hun ouders nieuwe hoop I li-HJ^iB Finale afn^ikkeling schadeclaim winkel centrum Oude-Tonge LITIE Opgeven voor Scootmobiel- cursus EIIAriDEII-tllEUWS Goeie Hoop iMr'ii":.ï-fl Zomerkinder- dagen bij RTM- stoomtram Laatste keer inleveren goede spullen EHAnDEn-niEUWS 0900-8844 Eigen huis Nieuwbouw Betrokken Financiën ^^^^"±^"^0. PAGINA 2 DINSDAG 18 AUGUSTUS 2009 OOSTFLAKKEE - De gemeenteraad heeft don derdag unaniem inge stemd met het college voorstel inzake een finale afwikkeling van de scha declaim van Slavenburg Developments BV in het project Winkelcentrum Dabbestraat in Oude- Tonge. Er werd hiervoor een bedrag van 275.000 euro beschikbaar gesteld ten laste van de algemene reserve. Als aandachts punten werd meegege ven om het beste moment te bepalen waarop de gemeente dit bedrag betaalt, in relatie tot de afbouw van het project, alsmede de .afbouw van het project in geval van faillissement (verzeke ring). Door Jaap Ruizeveld Na slepende onderhandelin gen is er een akkoord bereikt over een pakket van maatre gelen. Zo zal Woongoed Flak- kee, mede op initiatief van de gemeente Oostflakkee, 9 van de 10 woningen kopen die val len binnen de eerste fase van het winkelcentrumproject. De gemeente zal zich inzetten tot het verkrijgen van rijkssub sidie voor de binnen dit pro ject in totaal te realiseren 14 woningen in het kader van de Tijdelijke Stimuleringsrege ling Woningbouwprojecten van het ministerie van VROM. Tenslotte betaalt de gemeente Oostflakkee aan Slavenburg het bedrag van 275.000 euro om een definitief eind te maken aan hun geschil. Wel is er een opschortende en ontbindende voorwaardenparagraaf opge nomen indien de Raad van Commissarissen van Slaven burg niet binnen twee weken met genoemde overeenkomst instemt. Daarnaast ziet Woon goed Flakkee de overeenkomst als een packagedeal, die niet doorgaat als de uiteindelijke overeenkomst tussen gemeen te Oostflakkee en Slavenburg uitblijft. Aan de huidige ontwikkeling is een langdurig bestuursrechte lijke en juridische procedure met schadeclaims voorafge gaan. De gemeente heeft zich in de onderhandelingen opge steld dat de schadeclaimproce dure die door Slavenburg bij de Raad van Arbitrage voor de Bouw aanhangig was gemaakt, zou worden doorgehaald. Ook werd de voorwaarde gesteld dat alle aansprakelijkstellin gen die Slavenburg neerlegde bij de gemeente in verband met de oude spuisluis zouden worden ingetrokken. Deze oude spuisluis in de Heeren- dijk werd ontdekt bij de start van de tweede bouwfase van het winkelcentrum. Bij de gedeeltelijke sloop moesten, na een lekkage, voorzieningen worden getroffen. Het Water schap nam een deel van de kosten op zich, de gemeente draait op voor het restant van bijna 35.000 euro, excl. BTW. De gemeenteraad nam in haar besluit ook dit bedrag over ten laste van de algemene reserve. e Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Politie arresteert tweetal na diefstal uit zandbak basisschool OUDE-TONGE - De poli tie heeft vrijdagmiddag een 23-jarige man uit 's Graven deel en een 17-jarige jongen uit Middelharnis aangehou den voor diefstal. Een getuige meldde de politie rond één uur dat uit een zandbak van een basisschool aan de Juliana- weg zand was gestolen. Politie mensen stelden een onderzoek in en arresteerde, dankzij de opgegeven signalementen van de daders, een 23-jarige man in een achtertuin in Oude-Ton ge. Hij verklaarde dat hij het zand had gestolen omdat hij dit nodig had voor werkzaam heden in de betreffende tuin. De verdachte werd aangehou den. Na verhoor en onderzoek werd ook een 17-jarige jongen aangehouden. Het tweetal is overgebracht naar het poli tiebureau. De moeder van de minderjarige jongen is van de aanhouding op de hoogte gebracht. Hardrijder raakt rijbewijs kwijt ACHTHUIZEN - Een 55-jari- ge automobilist uit Achthuizen is zaterdagavond op de N498 zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De OUDDORP - Veilig Verkeer Nederland organiseert, in samenwerking met het Plat form Gehandicaptenbeleid Goeree-Overflakkee (PGGO) een Scootmobielcursus. De cursus is bedoeld voor rijders van scootmobielen en elektri sche rolstoelen die zich prettig en veilig in het verkeer willen voortbewegen. Er is een theo riegedeelte en een praktijkge deelte. Het theoriestuk bestaat uit o.a. de verkeersregels en de plaats op de weg van de scootmobiel. Het praktijkdeel bestaat uit o.a. voertuigbeheer- sing. Op een afgesloten terrein wordt een parkoers uitgezet; hier worden diverse vaardig heden geoefend voor het rij den met een scootmobiel of elektrische rolstoel. Ook is een ogen- en orentest onderdeel van de cursus. De cursus wordt afgesloten met het uitreiken van bewijs van deelname. De deelnemer krijgt een boek je met de verkeersregels en tekens mee. De cursus wordt op 8 en 11 september gehou den te Ouddorp. Opgeven kan bij het PGGO, tel. 0187 6413q3 (na 12.00 uur), e-mail pggo@upcmail.nl. Van deelne mers wordt een kleine bijdrage gevraagd. man reed met een snelheid van 138 km/uur daar waar 80 is toegestaan. Het rijbewijs van de bestuurder is ingevorderd. Christelijk streekbladop gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag liuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Ungeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberict)ten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennleuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor Ingaan doorgeven REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01 108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). SOMMELSDIJK - Tijdens een korte periode waren Erwin en Ida Bom even op het eiland voor familiebe zoek en van die gelegenheid konden we gebruik maken om hen iets te laten vertellen van hun werk in het door hen opgezette centrum 'Goeie Hoop' in Zuid-Afrika. Een centrum dat een veilig onderkomen biedt aan zie- ke, misbruikte, mishandelde en ondervoede kinderen. Door: Adri van der Laan Twee en een halfjaar geleden maakten Erwin en Ida Bom een belangrijke stap in hun leven en vertrokken met hun drie kinderen naar Zuid-Afrika om hun leven verder te gaan inzetten voor het groeiend aan tal aidskinderen in dat land. Ze doen dit werk in nauwe samen werking met de Stichting Kin derhulp Mondiaal (KIMON). Dezelfde organisatie waarvoor Jantina Mastenbroek uit Oiid- dorp werkzaam is onder kin deren in Roemenië. Zij deed haar verhaal rond Pasen in Eilanden-Nieuws. Erwin Bom is afkomstig uit Middelharnis (zoon van archi tect Bom). Na zijn opleiding in Dronten en zijn huwelijk met Ida Meijer (haar fzimilie is ook van het eiland afkomstig) ves tigde hij zich als hovenier/kwe ker in Lelystad, waar de familie al vlug een bloeiend tuinaan- legbedrijf had. Maar toch gaf dit bedrijf niet de voldoening, die ze wellicht eerst verwacht hadden. "We waren te jong om al gesetteld te voelen en met zo'n kwekerij ben je natuur lijk altijd commercieel bezig", zo legt Ida uit. Het echtpaar voelde dan ook al geruime tijd de drang om elders in de wereld iets voor kinderen die hulp nodig hadden te beteke nen. Na een goede voorberei ding van veel overleg, ook met hun kinderen, en gebed, werd besloten om naar Zuid-Afrika te vertrekken. Ze kwamen in Zuid-Afrika terecht in het plaatsje Gor don's Bay in de provincie Westkaap. Ze begonnen met kinderopvang in een huurhuis waar ze plaats hebben voor acht kinderen. De kinderen die ze opvangen komen vooral vanuit de uitgestrekte krot tenwijken van Kaapstad waar Gordon's Bay dichtbij ligt. De kinderen worden door Neder landse vrijwilligers en inlandse moeders verzorgd. Daarnaast wordt in de krottenwijken aan evangelisatiewerk gedaan. Volgens Ida en Erwin heersen er in die krottenwijken hart verscheurende toestanden. In de kleine krotjes van een paar vierkante meter, met één kamer waarin het hele gezin slaapt, eet en leeft, groeien deze kinderen op. De mensen leven daar in grote ellende en de ziekte aids is volop aanwe zig. Een uitzicht op een nor maal bestaan is er vaak niet en er zijn veel gebroken gezinnen. Veelal wordt er een uitweg in de alcohol gezocht... De familie Bom heeft een cri sisopvang voor kinderen uit die krottenwijken. Dit gebeurt nu nog op kleine schaal, momen teel zijn ze in staat om acht kinderen op te vangen. De kinderen die in het gehuurde huis komen hebben aids, zijn misbruikt, mishandeld of heb ben te lijden gehad onder grote problemen en spanningen in hun ouderlijk huis. Daarom moesten zij uit huis geplaatst worden. Via maatschappelijk werkers van Child Welfare en de Agrarische Christelijke Vrou wenvereniging in Zuid-Afrika worden deze kinderen bij hen in huis geplaatst. "Het is veelal crisisopvang voor een korte tijd, maar in de praktijk blijkt dat deze kinderen veel langer blijven omdat er geen andere oplossing voor handen is", legt Ida uit. De nood is hoog, maar de ruimte in het 'Goeie Hoop'- huis is maar beperkt. Om meer ruimte voor deze kinderen te creëren is besloten Be familie op bezoek in Nederland: Envin en Ida Bom, met hun kinderen Japke, 14 jaar, Marianne, 10 jaar en Gerril, 5 ji. Adn van der Ijuin Het project dat Erwin en Ida in Zuid-Afrika leiden noemen ze 'Goeie Hoop'. Ze hebben voor deze naam gekozen in de veelal uitzichtloze situatie waarin veel mensen in de krottenwijken verkeren, proberen ze met het 'Goeie Hoophuis'weer hoop te brengen in het bestaan van deze mensen. De ouders - en hun kinderen - kunnen weer hoop krijgen als hun kind wordt opgevangen en als ze weer begeleid worden naar een 'gewone' familiesituatie. Veel informatie is te vinden op hun website www.goeiehoop.nl waar belangstellenden zich ook op de nieuwsbrief kunnen abonneren. Ook de website www.kimon.nl biedt veel informatie. Home Care Centre 'Goeie Hoop' Gordon's Bay, Postadres: Postnet suite 80, Private Bag X4, Gordon's Bay 7151, Zuid-Afrika Giften: Gironummer 6849217, t.n.v. Stichting Kinderhulp Mondi aal te Hendrik-Ido-Ambacht o.v.v. 'Goeie Hoop' Zuid-Afrika. om een nieuw tehuis te gaan bouwen. Er is een 1 ha groot stuk grond aangekocht waarop men inmiddels een nieuw huis aan het bouwen is. Dit nieuwe 'home-care centrum' zal plaats gaan bieden aan ongeveer veertig kinderen. Natuurlijk zullen Erwin en Ida de ver zorging van deze kinderen - in de leeftijd van O tot 10 jaar - niet alleen voor hun reke ning nemen. Er is een team van inlandse 'pleegmoeders' beschikbaar die opgeleid zul len worden voor hun taak als pleegouder binnen het nog te realiseren huis. Deze opleiding gebeurt door maatschappe lijk werkers uit Zuid-Afrika en door vrijwilligers die regelma tig overkomen uit Nederland. Het is niet de bedoeling dat de kinderen hun hele leVen. in het opvanghuis blijven, want naast, de opvang proberen Erwin en Ida de kinderen hun plaats in de maatschappij weer in te laten nemen. In samenwerking met Zuid-Afrikaanse hulpver leners wordt geprobeerd om binnen de krottenwijken, waar de kinderen vandaan komen, een geschikte en veilige woon ruimte te creëren. Ondanks dat ze hun Holland se familie en vrienden missen, hebben Ida en Erwin wel de overtuiging dat ze er goed aan hebben gedaan om Nederland te verlaten en zich in Zuid-Afri ka te vestigen. "Het was een hele stap die we niet zomaar hebben genomen", de beslis- sing hebben ze samen met hun kinderen van 14, 10 en 5 jaar genomen. Volgens Ida zorgen zij er wel voor dat hun eigen kinderen altijd op 'nummer één' blijven staan. "Voor ons werk is het heel belangrijk dat onze kinderen er ook achter staan want het vergt natuurlijk ook van hen heel veel omdat ze hun leven en familie in Nederland achter hebben moeten laten", maar het is natuurlijk niet te voorko men dat de kinderen Born ook bij het werk van hun ouders betrokken raken. "Ze cijferen zichzelf spontaan weg en trek ken ook het lot van de andere kinderen aan als we bijvoor beeld naar de krottenwijken gaan", legt'Ida uit. Nu de familie Born enkele dagen in Nederland is valt hen ook weer de verschillen met het wonen in Zuid-Afrika op. Het meest opvallend is volgens hen wel de veiligheid. "Dat de kinderen gewoon op straat spe len, zoals hier, is in Gordon's Bay geen sprake. Alleen naar een .speeltuintje in de buurt gaan is daar veel te gevaarlijk en dat is best wel even wennen geweest". Daarnaast moeten er rondom hun woning veel veiligheidsmaatregelen getrof fen worden vanwege de crimi naliteit. Hoewel Erwin en Ida aangeven nooit echt bang te zijn, weten ze wel dat ze, als ze de krottenwijken ingaan, wel op hun hoede moeten zijn. "Dus geen sieraden aan en sober gekleed gaan", is dan het devies. Maar ook deze voor zorgsmaatregelen wennen wel. "Waar ik nooit aan gewend zal raken zijn de vele doden die iedere dag weer vallen. Meest al omgekomen door geweld of doordat (dronken) fietsers en voetgangers gebruik maken van de snelweg". De familie Bom werkt samen met de Nederlandse Stichting Kimon. Via Kimon worden er ook regelmatig vrijwilligers uit Nederland bij hen geplaatst. Momenteel zijn er vier vrij willigers. Daarnaast komen er drie veldwerkers die voor een periode van minimaal driejaar komen. Een vacature van veld werker met administratieve/ management kwaliteiten staat nog open. Het is belangrijk dat er voor hun project voldoende financiën binnenkomen om hun werk daar te blijven doen. Het Goeie Hoop project is dan ook voor het overgrote deel afhankelijk van giften. De familie Bom wordt onder steund vanuit kerken, particu lieren, bedrijven en scholen. Er zijn inmiddels voldoende giften binnengekomen voor de grondaankoop en om de eerste fase van 650m2 te bouwen zo'n 350.000,00. "Een bedrag om verwonderd over te zijn". Het gebouw is sober maar degelijk gebouwd en bestaat uit o.a. twee crèches, onderzoek- en ziekenruimte, keuken/was ruimte, voldoende sanitaire voorzieningen, woonkamers, kantoor en 18 slaapkamers. "We hopen in oktober te ver huizen. Voor de inrichting en tweede fase is echter nog veel geld nodig. De maandelijkse kosten gaan na uitbreiding ook toenemen. We hebben hier voor een sponsorplan opge zet, waarbij een specifiek kind gesponsord kan worden". Het is hun ervaring in de afge lopen jaren geweest dat het hen nooit aan iets heeft ont broken en ze zien als bewijs dat hun werk ook door (iod geze gend wordt. Erwin geeft een voorbeeld: 'voor het nieuwe gebouw hadden we een grote keuken gepland, maar geld hiervoor was er niet. Eit juist in die dagen dat we hiermee bezig waren, kwam er bericht uit Nederland dat een keuken leverancier uil Nederland het op zijn hart had gekregen om een keuken te schenken 'Ik zeg wel eens: we staan op onze knieën', aldus Ida, die hiermee aangeeft dat hun werk niet zonder gebed kan en daar wor den ze dan ook door gezegend. Bekendheid en betrokkenheid met het werk van de fami lie Born vanuit Nederland is natuurlijk heel belangrijk. Vol gend jaar hopen ze wat langer in Nederlancl te zijn en zullen dan op veel plaatsen presenta ties gaan geven. Ida Bom met de pleegkinderen. De bouw van het niciu.„i,d, rkomen gaat voorspoedig. OUDDORP - Het RTM- trammuseum aan De Punt te Ouddorp organiseert op woensdag 19 en donder dag 20 augustus a.s. voor de negende maal de RTM- Kinderdagen. Uiteraard rijdt de stoomtram, voorzien van een speciaal gezichtje, en ook de ande re trams hebben een eigen gezicht gekregen. Ook een miniatuurtrein is aanwezig waarop door kinderen meege reden kan worden. Er is gele genheid tot gezichtenverven en t-shirts beschilderen, zodat men 'in stijl' de tram in kan. Tramclown Vico doet de trams in- en uitgeleide. Een grab belton met kleine prijzen, een rangeerspel, oud-Hollandse spelletjes een popcommachi- ne en een groot springkussen completeren de feestsfeer. Om met de tram te mee te rijden en mee te doen aan alle activiteiten kost voor kin deren tot en met 12 jaar 2. Ouders of begeleiders betalen 7. De stoomtram rijdt vanaf het RTM-museum om 11.45, 13.30 en 15.30 uur, aangevuld met een extra motortram om 14.30 uur. De stoomtram van 13.30 uur sluit aan op de boottocht met ra.s. Grevelingen. Een combi- kaart tegen een speciaal tarief is op de tram te koop bij de conducteur (terug met de tram bij het museum om 16.30 uur). De diverse goederenwagens in de remise staan open ter bezichtiging, zo ook postrijtuig 291 - een rijdend postkantoor uit 1950, dat de hele dag te bezoeken is in het museum of mogelijk in de tram zelf In het postrijtuig worden demonstra ties postsorteren verzorgd en er kunnen speciale postzegels, enveloppen en ansichtkaarten worden gekocht én verzonden. Succesvolle postsorteerders in spé krijgen een eigen postsor teerders diploma. Zie voor meer informatie web site www.rtm-ouddorp.nL De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 www.hetbiniienhuismiddelhaniis,nl DIRKSLAND - De laatste zaterdagmorgen waarop u spullen kunt inleveren voor de Goede spullen markt tijdens de Jaarmarkt op 12 september a.s. van de Hervormde Kerk te Dirksland is zaterdag 22 augustus. Van 10.00 tot 12.00 uur kunt u hiervoor terecht bij Henk en Anita van Putten, Westdijk'll te Dirksland. Het gaat om goed verkoopbare spullen, maar ook sierraden, tassen, riemen, e.d. Het moet wwKbrllcentrumkeuvelaacnl ZandpoJ 56 - (Aiddctenis leltfwin (0187) 48 34 37 alleen wel passen in een kuub- kist. Bent u niet in de gele genheid om e.e.a. te komen brengen? Dan kunt u voor het ophalen ervan, mits binnen de gemeente Dirksland, contact opnemen met Lucas Mande maker (603262) of met Henk van Putten (601509).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2