Meditatie Energiezuinig wonen door stapelen van subsidies, renteverlagingen en kortingen Vervolg verhaal DAAD RAAO 10^ Witviswedstrijd SGO Beroepings- Het weer van volgende week.., Zaterdag warm met 25 graden EN U Samen zingen Vakantie Bijbel Feest WERK Niet te vrezen (2) Welkom-Dienst Van rommei- zolder tot straatverkoop De weg der kleine mensen ElllVt1DB1-niELW5 1- V een Schild Vw zeer groot Loon Loon naar gehoorzaam heid Voor consumenten gaat het om de volgende rege lingen: De subsidieregeling maatwerkadvies Voor zakelijke verhuur ders en woningcorpora ties gaat het om de vol gende regeling: Energie-investeringsaf- trek (EIA) PAGINA 5 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 2009 Deze vraag- en antwoordruhriek staat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. TE RIJKE DRUIF Een flink uitgegroeide drui- venstruik met ontelbare trossen, toont donkerrade randen, en veel bladeren krullen. Hoe kan dat? Antwoord: Gezien uw enthou siasme over de flinke groei en de vele trossen kan die ver kleuring bij het rijpen van de vruchten wijzen op overbelas ting van de takken. U moet uw druil het leven beslist gemak kelijker maken. Snoei in de herlst na het afvallen van het blad een derde tot de helft van de lengtegroei weg, waarbij u terugsnijdt tot op een knop aan bruin goed afgerijpt hout, en snijd zijtakken terug tot op 2 a 3 knoppen. Cüet in droge perioden regelmatig bij. Leg in maart een toplaag van goed- verteerde mest of compost rondom de stam. Als de knop pen aan de zijtakken uitlopen, laat dan de sterkste van de twee staan maar wrijf de ande re weg. Zijn de .scheuten daar uit 10 cm lang, dan kunnen de zwakste worden weggenomen. fJind de sterkste scheuten aan als ze zo'n cm lang zijn. Vol groeide planten van redelijke kwaliteit verdragen niet meer dan twee trossen per zijtak. Gaan de druiven zwellen, knip dan te dicht opeen staande besjes uit het hart weg, opdat de overblijvende zich beter ontwikkelen. Zijn in de nazo- mer de onderste bladeren van de scheuten aan de zijtakken goed ontwikkeld, dan moeten deze tot één blad worden inge- topt. WAAROM BRUIDSBOEKET? Waarom moet een bruid altijd met een bruidsboeket in haar hand naar de kerk en het stad huis? Waarom bijv. geen geluks- poppetje? Antwoord: Bloemen zijn altijd een zinnebeeld geweest van de vruchtbaarheid, want in ons plantenrijk kan geen zaad of vrucht ontstaan zonder bloem. Bovendien zijn bloemen nog geen vruchten en dus is een bloem gelijk het teken van de maagdelijkheid. Vanouds ver wachtte men van een meisje dat zij nog maagd was als zij in het huwelijk trad. Bij vele vol keren moet zij dat ook zijn. In bepaalde kringen hecht men ook betekenis aan de soort en aan de kleur van het bruids- Op zaterdag 8 augustus heeft de afd. Cioedereede van Sportvisserij Goeree- Overflakkee haar tiende wit viswedstrijd gehouden aan de Delta Haven te Stellen- dain. Ondanks de vakanties waren er 18 deelnemers aan de waterkant, verdeeld over twee vakken in de gehele haven. Om 8.00 uur weid het startsignaal gegeven, binnen 15 minuten werden de eerste vissen al gevan gen, zowel brasem als voorn. Het was de kvinsl om je aas snel op de bodem te krijgen, anders hing er al een mini visje aan de haak en kregen de brasems geen kans het aas ie pakken. Dat kleine spul was voor enkele deelnemers een plaag, daar er op bepaalde plaatsen zoveel van aanwezig was dat de vishaak op geen enkele manier de nocleni haalde Om 13.30 lun was het einde wedstrijd en ging men tot weging over. De uitslag luidt als volgt. Both, 21.380 kg h. Legierse, 15.180 kg Leii.s'^12.780kg Velthuis, 12.220 kg Roest, 11.00 kg Legierse, 8.540 kg Maan, 7.680 kg. Boshoven, 6.680 kg Roest, 6.060 kg Vak B 1A. Carlehitr, 17.420 kg 2. P. Bravenboer, 11.470 kg 3.J.Troo.st, 8.920kg 4.J. Lens, 5.920 kg V( 1 ,k. S. 2. T 3. P. 4. 5. R 6. K 7. H 8. 9. D 5. R. Fonk, 5.870 kg 6. H. v. Heukelen, 5.620 kg 7. R. Rijke, 4.630 kg 8. R Troost, 1.300 kg 9. A. V. Heukelen, 1.280 kg De volgende wedstrijd is op 22 augustus a.s. aan de Delta Haven te Stellendam. Zie ook website www.sportvisserijgo.nl. OUDDORP - In de Doopsge zinde Kerk, Dorpstienden 3, is er morgenavond van 19.30- 20.30 uur weer 'Samen zin gen'. Iedereen is welkom. MIDDELHARNIS - Deze zomer is er weer Vakande Bijbel Feest in het Diekhuus te Middelharnis. Het thema is 'Kom maar op!' Wat wordt er allemaal gedaan? Zingen, knutselen, spelen, pannenkoe ken eten en naar Bijbelverha len luisteren. Het Vakantie Bijbel Feest wordt gehouden op dinsdag 18 en woensdag 19 augustus van 10.00-15.00 uur en is voor kinderen van groep 2 t/m 8 van de basisschool. Vriendjes en vriendinnetjes mogen mee. Wie meer wil weten, kan bellen naar Willem Plug (0187 603835) of Stefenie Koldijk (06 52320909). Zie ook website www.hervormdsom- melsdijk.nl. boeket, maar voorschriften op dat gebied stoelen hoofdzake lijk op bijgeloof. Juist door alle dwaze vertelsels over geluk of ongeluk brengende bloe men komt u in de sfeer van de gelukspoppetjes! GEZWAVELDE VRUCHTEN Is het waar, dat alle zuidvruchten gezwaveld zijn f Antwoord: Niet allemaal. Het zwavelen gebeurt voor de verzending cjm bacteriën en in.secten te doden en de kleur te behouden. Wilt u die zwavel verwijderen, dan moet u dgl. zuidvruchten even opkoken en het kooknat wegdoen. Er zijn desgewenst ook ongezwavelde zuidvruchten te koop, maar dan bestaat er weer kans op de aanwezigheid van ziektekie men en tropische insecten. MARMER OPKNAPPEN Hoe krijg ik een vieze doffe mar- mervloer weer glanzend! Antwoord: Marmer is in feite koolzure kalk en als dat iriet kristallijn of gepolijst is, wordt het op den duur aangetast door het koolzuur en de ver ontreinigingen uit onze damp kring. Chemicaliën tasten de poreuze steen aan. Maak een sopje met heel weinig afwas- middel en boen daarmee de vloer. Daarna met een schone lap drogen. Pas als het marmer geheel droog is, kunt u het met kleurloze was invetten en die na een halfuur over het gehele oppervlak uitwrijven. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen: te Aduard-Den Ham-Fransum (herv.), ds. M.E. van Oei te Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen; te Adorp Wetsinge Sauwerd, ds. RS. van Dijk te Hekelin gen en Simonshaven, die dit beroep heeft aangenomen en die bedankte voor Dongen en Rijen; te Puttershoek (nerv.), kand. A. B. Vroomans te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen; te Steenoergen (herv.), C. Biemond-Spek te Puttershoek-Maasdam (geref.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Maasland (herv.), ds. B.W.J. de Ruyter te Leimuiden; naar Vlaardingen Ambacht-Oost, ds. G.A.V. Frö- berg te Voorschoten. Bedankt: voor Werkendam (hervormd wijk 2), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee. HERSTELD HERV KERK Bedankt: voor Harskamp, ds. A. den Hartog te Kesteren. GEREE KERKEN (VRIfG.) Aangenomen: naar Gouda, ds. A. Koster te Beverwijk. Zelden beleefden we een zomer waarin de stabiliteit van de atmosfeer zo ver te zoeken was. De zuidwestelijke drift (de voortdurende zuidwestelijke bovenstroming) is nog steeds aanwezig en blijft dat ook voorlopig. Meestal herstelt het weer zich uiteindelijk wel in dit soort zomers, maar dan uiteraard als de zomervakantie net is afgelopen en de kin deren alweer naar school zijn. We beleven desalniettemin een prima zomertje op de eilanden met regelmatig een paar mooie weerdagen op het pleit. De temperaturen deden het zonder meer goed deze week (de hele zomer al) en gaan in het weekeinde alweer een avontuurtje wagen richting de 23-25 graden. Die thermi sche meevallers dit seizoen zijn echt iets van het 'nieuwe klimaat'. Er is hier al eens vaker gezegd dat we in de jaren tachtig ook dit soort zomers beleefden, maar dan met een gemiddeld twee graden lagere dagtemperatuur. Het weer verloopt deze zomer steeds in een min of meer zelfde stramien en dat is nu al bijna acht weken zo. Eerst enkele dagen met leuke hoge drukinvloed, vervolgens een temperatuuropmars naar (ruim) 25 graden en aansluitend weer de afkoeling, al of niet vergezeld van onweer. Een vlak lagedrukgebied zakt af richting Noordzeegebied in het aanstaande weekeinde en laat het eilandenweer niet geheel ongemoeid. Deze keer dus geen volledig puik weekeinde, maar al met al volgt er geen slecht weer. Vooral op zondag zal er naast wat mogelijke regenperikelen (kans op een bui) ook vrij veel wind komen te staan uit westzuid west in Zuidwest-Nederland. De temperatuur komt dan uit op net 20 graden. Zaterdag heeft nog relatief de beste papieren en ondanks de stevige wind zou het best eens aardig strandweer kun nen zijn. Deze vrijdag zal ook al heel redelijk weer afgeven en daarbij waait het niet al te hard. Volgende week is er kans op een paar mooie augustus dagen en het zou ook weer eens een keer een dagje zeer warm (bijna 30 graden) kunnen worden. Hoge druk op een zomervriendelijke plaats trekt dan waarschijnlijk aan het langste eind en daar profiteren we deels van. Een langdurige warme en stabiele zomerfase is evenwel nog niet aan de orde en past ook helemaal niet in het pro fiel van dit seizoen. Weerman Mare Putto "Vrees niet Abram. Ik hen u een Schild, uui Loon zeer groot" [Genesis 15: Ib] Abram had Kedor-Laomer .glansrijk verslagen en o\er- wonnen. Daarna bemoedigt de Heere Abram in een gezicht Pn zegt: "Vrees niet Abram, Ik ben u een Schild, uw Loon zeer groot." Tegenover hernieuwde dreiging, van welke kant ook, betuigt de Almachtige God dat Hij Abram naar Zijn gegeven belofte onafgebroken terzijde staat. Niet alleen betuigt Hij hem plechtig met een 'vrees niet, Abram', ook gebruikt Hij een tweetal uitdrukkingen om daardoor Abram te \erzeke- len hoe Hij hem niet alleen afdoende beschermt maar ook trouw onderhoudt: 'Ik ben u een Schild, uw Loon zeer groot.' God is Abram tot een Schild. Hij dekt Abram tegen al zijn vijanden, die het op zijn onder gang voorzien hebben. Ook beschermt Hij hem temidden van andere rampspoed die hem overkomt. En Hij bewaart hein voor de zondige verzoe king die hem overvalt. Nu betekent dit niet dat God Zijn kind elk leed bespaart. Abram heeft tegenspoed ondervon den. Zijn neef Lot had het vruchtbaarste deel van Kanaan voor zich uitgekozen. Verder hadden Abram en Saraï geen kind, hoewel God hen een zoon beloofd had. Hun ver trouwen op Zijn belofte werd lang beproefd. ,41s God zegt een Schild voor Abram te willen zijn, betekent dit wel dat er \oortdurend gevaar dreigt. Een schild had men alleen maar nodig in oor logstijd ter verdediging tegen het zwaard van de \'ijand en de pijlen die hij afschoot. Ook vandaag belagen vijanden de gelovige. De wereld en het eigen boze hart voeren strijd, pogen hem tot zonde te ver leiden en als hij in verzoeking valt wil de duivel hem doen geloven dat God hem voor altijd verlaten heeft. Maar de Heere is Zelf Zijn volk tot een Schild. Groter schild dan Hem bestaat niet. Het zwaard van de vijand daalde neer op de Messias, de Heere Jezus Chiistus. In plaats van Zijn verkoren volk droeg Hij de schuld der zonde. Gods brandende toorn ontlaadde op Hem. Satan bestookte Hem met zijn helse verzoeking en twist. Temidden hiervan bleef Hij staande. Hij bezweek niet voor satan. Gewillig droeg Hij de smaad, hoon en lastering Hem door heidenen en de joodse godsdienst aangedaan. Zonder tegenspreken liet Hij zich aan het hout van het kruis spijkeren. Hij verzoende de schuld van Zijn volk geheel en sderf Cjode verheerlijkend. Zo is God door Christus voor de Zijnen het Schild bij uitstek geworden. Loon past naar werken. Abram had het loon van de koning N'an Sodom geweigerd voor de behaalde o\erwinning. Was dit hoogmoedig van hem geweest? Nee, hij erkende zijn afhan kelijkheid van de allerhoog ste God. De Heere had hem de oxerwinning gegeven. Hij alleen kon Abram rijk maken. Hij betuigt het hem, 'Ik ben UH Loon zeer groot.' De Heere gaf hem Zijn zalige zegen. Hij schonk hem uiteindelijk een zoon, naar Zijn belofte. Ook had Hij beloofd dat hij door Abram alle volken der aarde zegenen zou. God geeft niet alleen loon. Hij schenkt Zichzelf Door de zonde hebben wij ons van God losgescheurd. Maar Hij geeft Zichzelf terug aan een doem- waardig zondaar. Uit vrije genade, zonder enige betaling uwerzijds, rechtvaardigt Hij 11. Want Christus heeft alles betaald. Hem komt het loon van het eeuwige leven toe. Hij schenkt het tevens aan ieder die tot Hem vlucht. Ja, Hij schenkt Zichzelf aan Zijn volk. Hij is hun Verlosser, Zaligma ker, en Heere. Volk van God, zo is Hij ook uw Loon, niet naar uw verdienste die u niet hebt, maar uit genade en vrije ontferming. Toch beloont de Heere ook hen die Hem gehoorzamen, die Hem eerbiedig liefhebben. In het houden van Zijn geboden is groot loon (Ps. 19:12). Tot Johannes op Patmos zegt de verhoogde Christus: 'En zie, Ik kom haastiglijk, en Mijn loon is met Mij, om een iegelijk te ver gelden, gelijk zijn werk zal zijn' (Openb. 22:12). Hen die God eren, zal Hij ook eren. Maar die Hem verlaat heeft een bit ter oordeel, ja smart op smart te vrezen. Daarom, val Hem nog te voet, gehoorzaam Zijn bevel en aanbid Hem nederig! Laat u als een ellendige zaligen door Hem, Die de zonde en de dood overwon. Leer Hem vol gen, waarheen Hij u voorgaat. Opdat u niet verloren gaat, maar uit vrije genade behou den wordt voor altoos. Ouddorp, H. LASSCHE De afgelopen tijd zijn er meerdere financiële regelin gen gelanceerd die het voor particulieren en corpora ties goedkoper maken hun woningen te verbeteren. De gemeenten en het ISGO willen consumenten en profes sionals stimuleren om te investeren in energiebespa rende maatregelen en zetten de regelingen voor u op een rij. De verschillende regelingen kunnen met elkaar en met bestaande regelingen gecombineerd worden. Zo kan een aanzienlijk financieel voordeel ontstaan. Een maatwerkadvies biedt direct inzicht in de mogelijke energiebesparende maatrege len in een woning, wat deze kosten en welke besparing daarmee mogelijk is. Aan vragen van deze subsidie is mogelijk via website www. senternovem.nl/maatwerkad- vies. De subsidie is bedoeld voor eigenaar-bewoners. De aanvrager ontvangt eenma lig maximaal 200 wanneer hij een maatwerkadvies laat uitvoeren. Wanneer maatre gelen uit het maatwerkadvies worden genomen en zorgeir voor een energiebesparing van 20-30%, kunt u tot maximaal 750 subsidie krijgen. Voor meer informatie kunt u bel len naar Senternovem, tel. 038 4553322. Btw-verlaging voor vloer dak- en gevensolatie Het btw-tarief voor het laten plaatsen van vloer-, dak- en gevelisolatie van woningen wordt verlaagd van 19% naar 6%. De woningen moeten ouder dan twee jaar zijn. Zie voor meer informatie website www.energiesubsidiewijzer.nl, of bel naar 'Meer met minder', tel. 0900-1009009. Het energiebesparings krediet (groen lenen) voor eigenaar-bewoners Het Rijk staat garant voor leningen ten behoeve van energiebesparende iriaatrege- len in woningen. Door deze garantstelling is de rente van de lening laag. Meer informa tie is beschikbaar op website www.vrom.nl (zoek op 'maat regelen energiebesparing'). De subsidieregeling isolatieglas Eigenaar-bewoners die isola tieglas laten plaatsen kunnen via website www.meermetmin- der.nl een waardebon aanvra gen. De bon kan worden inge leverd bij de glaszetter die ver volgens de korting verstrekt. Er dient minimaal 5 m2 glas te worden geplaatst. De subsidie bedraagt maximaal 20 procent van de kosten met een maxi mum van 1100 (incl. BTW). De regeling wordt officieel pas per 1 oktober 2009 open gesteld, met terugwerkende kracht tot 1 juli 2009. Voor meer informatie kunt u bellen naar 'Meer met minder', tel. 0900-1009009. De EIA is een fiscale regeling. Verhuurders kunnen inves teringen in energiebesparing aftrekken van de vennoot schapsbelasting. Dit levert een kostenbesparing op van gemiddeld 11%. Voorwaarde is dat het energielabel van een woning twee stappen beter wordt of minimaal B wordt. Meer informatie is te vinden op website www.sen- ternovem.nl/eia, of bel naar 038 4553322. Bestaande regelingen Al deze regelingen komen bovenop de beslaande subsi dieregelingen, zoals de subsi dieregeling 'Duurzame warm te' voor bestaande woningen gebouwd voor 1 januari 2008. Daarmee kunnen woning bezitters subsidie aanvragen voor zonneboilers, warmte pompen en microwarmte krachtinstallaties. Meer infor matie is te vinden op website www.senternovem.nl/duur- zamewarmte, of bel naar 038 4553322. OUDDORP-Op zondagavond 16 augustus, aanvang 18.30 uur, houdt de Doopgsgezinde Gemeente Ouddorp weer een Welkom-Dienst, ditmaal met een muzikale bijdrage van bariton Jan Stolk. De samen zang zal op het orgel worden begeleid door Jan Teeuw, voor ganger is ds. J. Smink. MIDDELHARNIS - Wegens groot succes in 2006 en 2008 organiseren buurtbewoners van de Prinses Marijkestraat en omgeving op zaterdag 5 september van 10.00-16.00 uur opnieuw de rommelmarkt 'Van rommelzolder tot straat verkoop'. Wie meer informatie wil of mee wil doen kan bel len naar Wil Alberts, tel. 0187 612680. ■45- P.A. de Rover "Ik wou graag, Drikus, dat jij met me meeging om mijn boot te zoeken en te zien wat er van mijn schuit gewor den is. Maar eerst moet ik je zeggen, dat ik vroeger verkeerd handelde door jou te water te gooien. Ik heb sindsdien en vooral in de gevangenis te Tiel geleerd, dat het verkeerd is om je eigen rechter te willen zijn. Mij komt de wrake toe en Ik zal het ver gelden, spreekt de Heere. God heeft me in de stilte gevoerd om daar tot mijn ziel te kunnen spreken. Voor je me antwoord geeft op de vraag of je met me meegaat, wou ik je dat zeg gen." "Ik ga met je mee, man", zegt Drikus, "al ben ik dan geen fijne." "Als jij maar weet, datje uit jezelf een verloren mens bent, dan weet je al veul", zegt Willem. "Hoor es, man", zegt de moeder, "jul lie gaan je boot en je schuit zoeken. Als je schuit vergaan is, kan je net zolang hier blijven, tot ze hem boven water hebben en je weer varen kan. Je schijnt een vrome man te zijn." "We weten van onszelf, dat we ver- doemelijk zijn veur God. Maar we weten ook, dat God ons in Christus aangenomen heeft, wat jij ^\nnemie?" "Zö is het", zegt deze. "God heeft ons gebed al dikzat verhoord." "Gaan we dan, Drikus?" vraagt Wil lem en hij voegt er glimlachend bij: "Ik biet Willem Tromp. Je bent toch niet bang veur wat rauw water? Wij zijn dat gewend." "Bang?" zegt Drikus en hij haalt de schouders op. Samen stappen ze in de ruwe morgen. De storm heeft de lucht schoonge veegd. De wind zit hoog in 't Noord westen. "As hij nog wat hoger oploopt, zit er vorst achter", vindt Willem. "Het is meer gebeurd, dat het uit zo'n orkaan ging vriezen en het is pas half januari. Het kan nog best." Ze roeien over de uiterwaard in de platte boot van Drikus, die niet bepaald op ruw weer gemaakt is. Aan het eind van de uiterwaard vinden ze, in het riet gewaaid, Willems boot. Hij staat half vol water. Samen hozen ze hem leeg. "Ik heb je schuit al gezien", zegt Dri kus, als hij zich opricht. "Ik ook. zeun", zegt Willem, "en hij is er niet best aan toe." Een eind hogerop in een bocht van de rivier, ongeveer daar, waar ze eens het heilig nachtmaal vierden, zit de Vertrouwen met de kont hoog op de wal. De kop ligt onder water. De mast is er af. "We gaan er met mijn boot naar toe", zegt Willem, "die lijkt me beter geschikt voor dit weer dan de jouwe. Ze leggen de boot van Drikus vast aan een paal bij de schuur, die gedeeltelijk ingewaaid is. Dan varen ze de rivier op. De golven op de rivier lopen nog hoog, maar de omkrullende kammen zijn grotendeels verdwenen. Hier en daar loopt er nog één in zijn hemd. De waterwolf laat zijn tanden nog zien, maar de ervaren schipper weet, hoe hij die tanden ontwijken moet. ,\ls Annemie over de uiterwaard naar de rivier kijkt, ziet ze de boot met de twee mannen gaan. Soms zijn ze ver dwenen, als opgeslokt door het bege rige water. Maar even later komen ze uit de diepte van een golfdal weer op en tronen hoog op de rug van een golf als overwinnaars. Het is een tocht, zoals Drikus nog niet vaak gemaakt heeft. Op de achterdoft gezeten kijkt hij naar de waterbergen, waartegen hij moet opzien. Daar in hun grauwe diepten loert de dood. Maar de schipper daar op de roei- doft, die het roeien in een dansende boot kent, kijkt rustig. Zijn gelaat staat strak, als zijn de lijnen voorgoed verstijfd. Zijn mond is vertrokken tot een smalle spleet. Hij loodst de open roeiboot dwars door het geweld der massale waterbonken naar dat schip in de verte, dat als een stuk dwaze hulpeloosheid half op de oever ligt. De mast en het tuig van de Vertrou wen zijn verdwenen. Het vooronder staat geheel vol water. Het roer is stukgeslagen. Vlak naast het kluisgat is een flink gat in de mooie kop. Wat is een droever gezicht dan een onttakeld schip, dat gedeeltelijk onder water ligt? Daar is het leven uit. Het stage ruisen der golven is een treurzang. Een ogenblik staat Willem verslagen. Hij pruimt stratTer als om het grote leed van zijn ziel weg te knauwen. Zijn Vertrouwen, zijn mooie scheepje, dat altijd zegevierde over wind en golven is hun prooi geworden. Het heeft het af moeten leggen, omdat één schakel in de ketting te zwak was. "Het is een treurige boel, Drikus", zegt hij eindelijk en het klinkt zo som ber als een oordeel. 'Jij bent een kind van God", zegt Dri kus. "Dat zei je toch straks." 'Je hebt gelijk, jongen. We motten er deuiheen." "As, je blijven leggen was, waar je gis teren lag, zou je tegen den dijk gesla gen zijn en dan waren jullie alle vier verzopen, je bent d'r nog goed afge- kommen.Je schuit is weer op te knap pen." Willem kijkt Drikus aan. Er is dank baarheid in die blik. Dan is het ogen blik van gevoeligheid voorbij. Ze moeten aanpakken. "Blijf jij maar hier", zegt Drikus, "ik ga een paar lui halen. Dan zullen we zien of we hem van de wal krijgen." Willem trekt onderwijl aan de pomp naast de mastkoker. Die geeft water. Nu kan hij proberen het ruim leeg te pompen. Als hij een poos gewerkt heeft, ziet hij dat het water in het ruim zakt. Gelukkig, de romp van de schuit is niet beschadigd. Het water van de rivier daalt. De Ver trouwen komt hoe langer hoe verder voorover te liggen. Willem kan bij de klap komen en opent die. Met een puts begint hij het water uit het voor onder te scheppen, maar het wordt er niet lager. "Er moet een lek zijn", bromt hij. Een ogenblik denkt hij na, dan gaat hem een licht op. Het stuk van de gebro ken ketting, dat nog aan de ankerspil zit, is met enorme kracht tegen de kop gesprongen. Wat ligt er meer voor de hand, dan dat daar een gat geslagen is? Daar kan hij echter niet bij. De kop van de schuit moet hoger komen. En dat kan alleen als de schuit van de wal is. Drikus heeft intussen in het dorp, dat wat lageruit ligt, een aantal mannen bij elkaar getrommeld. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5