Nog eenmaal de EO 'Schrijven is zoiets als ademhalen' Kerk diensten Vlinderfeestje KNRM POLITIE EIIAIIDEII-niEUWS Tweede sticker- roi^de afi^alcon- tainers Zomerkinder- dagen bij RTM- stoomtram EIIAH|]Eti,niEUWS Commotie Grote commotie Els van Wageningen: DIRKSLAND - Nummer twee is sinds juni verkrijgbaar bij de boekwinkel, nummer drie ligt ter beoordeling bij de uitgeverij en aan nummer vier wordt driftig geschre ven. Els van Wageningen zit elke dag wel een tijdje ach ter de computer om aan haar romans te werken. Gedich ten maakt ze ook veel, maar die krabbelt ze meestal op losse papiertjes. De in Dirksland geboren en getogen schrijfster vertelt over haar schrijverschap, thema's, inspiratie, ambities, romans en gedichtenbundels. Schuld en boete Geen flutromans Afstand nemen Vlees en bloed Zondag 16 augustus 2009 Bijna elke bloem vormt wel stuifmeel en zoete nectar. Veel soorten bloe men trekken door een bij zondere bouw hun eigen klanten aan. Niet alleen vlinders en bijen, maar ook hommels, vliegen, sommige soorten kevers enz. Een feest om naar te kijken en een heel goede reden om extra veel vlin- derlokkende planten in uw tuin te zetten. Puur natuur! Met als extra voordeel dat het ook vaak planten zijn die heerlijk geuren. Daarmee (en met hun bloemkleuren) lok ken ze immers hun bestui- vers. Er zijn vlindersoor- ten, zoals de Atalanta, die verzot zijn op het zoete sap uit rijpe vruchten. Wie zo'n vlinder eenmaal het sap uit een overrijpe druif heeft zien drinken, vergeet dat nooit meer. Dat is echt natuur in de tuin. Vlindervriendelijke siertuinplanten Tuintips voor augustus 0900-8844 Meisje zwaar gewond na aanrijding Acties Prinses Margriet brengt kotter binnen Prinses Margriet vaart voor Snining Star PAGINA 2 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 2009 Ethiek Uit de titel blijkt dat dit, wat mij betreft, de laatste keer is dat ik over d« EO schrijf. Driemaal is genoeg. Het gaat mij niet inhoudelijk over het voorgenomen programma, te verzorgen door de cabaretier Guido Weyers; 'Loopt een man over het water'. Deze door de EO aangetrok ken programmamaker zegt in een interview; "Ik geloof in alles wat Ciod verboden heeft", zo las ik in het Reformatorisch Dagblad. Uit datzelfde artikel citeer ik woorden van directeur Arjan Lock: "Wij willen het gesprek aangaan met mensen die God niet kennen, we willen mensen vertellen over Jezus. In de afgelopen week ontstond er veel commotie over dit pro gramma. V\'e zien nu in dat we met dit risicovolle format en de ontstane beeldvorming onze doelstelling, het gesprek aan gaan, onvoldoende bereiken." In hetzelfde artikel zegt Arie Boomsma dat hij er gro te moeite mee heeft dat het programma niet doorgaat. "Dit was een unieke mogelijk heid om voort)ordelen weg te nemen en open en eerlijk het gesprek over Jezus aan te ■gaan. Dat we die kans nu niet krijgen vind ik heel jammer." Tevoren had Weyers in ant woord op de vraag of hij een voorstelling van Jezus had, gezegd: 'Ja zeker. Dat goddelijke lijf, die baard en zo'n goeie vent, zo ongelooflijk sympathiek. .■\rie is Jezus. Dit is geen grapje." Ik heb geaarzeld of ik dit citaat hier zou weergeven. Het stuit me tegen de borst. Het krenkt mijn hart. Gelooft de EO nu echt dat een man met zo'n instelling het Evangelie van Jezus Christus kan ver kondigen door dit uitbeeldend programma? Deze man neemt geen blad voor de mond. Arie Boomsma is een Jezus-figuur. Het is te verwachten dat hij dat in zijn programma laat uitkomen. Waar is het geestelijk onderscheidingsverino- gen? Pas na een proefaflevering, zo lees ik in hetzelfde artikel, is gebleken dat de intentie van het programma en de uitvoe ring ervan niet meer op elkaar aansluiten." Men lette vooral op dat "niet meer", alsof dit aanvankelijk wel het geval zou zijn geweest. Waar is bij de top van de EO het geestelijk onderscheidings vermogen? Dal het daarmee slecht gesteld is moge ook blij ken uit het feit dat in 'Visie' nr. 32 (8 t/m 14 augustus) nog een artikel, ondertekend door Arjan Lock en Jaap Kooij, ver schijnt waarin staat: "Graag willen we deze plek in Visie gebruiken om u persoonlijk uit te leggen waarom we in deze vorm geloven en wat onze intenties zijn om dit program ma met cabaretiers te maken." Dit nummer kreeg ik op woensdag 5 augustus in de bus. Het laat zich denken dat het moeilijk was om dit artikel - een verantwoording van de directie - nog terug te halen. De lezers/ leden hadden in elk geval mogen verwachten dat in een kort naschrift meegedeeld was dat het programma niet zou doorgaan. Die zorgvuldigheid heeft de directie niet betracht. Het lijkt me niet onjuist om te concluderen dat het pro- gramna is afgelast vanwege de grote commotie die onder de leden is ontstaan. Nergens lees ik iets van de erkenning dat een dergelijk programma vèr buiten de missie van de EO valt. Arie Boomsma, die zijn kridek op het besluit niet onder stoelen of banken steekt, blijft als medewerker gehand haafd. Het ardkel, onderte kend door de directie, eindigt aldus: "We hebben uw gebed hard nodig. Met name voor de ontwikkeling van 'Loopt een man over het water' voor de makers, de presentator en de cabaretier", (biz. 83). Wie zo'n oproep tot voor bede voor het werk van die cabaretier zonder enig com mentaar leest nadat besloten is het programma niet te laten doorgaan, kan alleen maar concluderen dat de intentie van de directie niet veranderd is. Omdat de achterban het niet slikt is men van uitvoering teruggekomen. Tegenstelling tot het ver leden Ik ben een beetje scherp, W.H. Velema juist omdat de EO mij ter har te gaat. In de eerste twintig tot vijfentwintig jaar heb ik bin nenskamers en naar buiten toe van harte meegewerkt. De EO zoals die nu 'gerund' wordt is niet meer dezelfde EO van de jaren waarin de EO werd opgezet. Met de nu getoonde instelling zou de EO m ortho dox Nederland nooit van de grond gekomen zijn. Met een zekere weemoed denk ik aan degenen die het werk zijn begonnen. De mees ten van hen zijn reeds heen gegaan. Er zal een radicale omkeer in het beleid moeten komen, wil de EO bij een groot deel van de achterban het ver trouwen herwinnen. Er is een diepgaande vertrouwenscrisis die bij velen leidt tot vervreem ding en tot afhaken. Ik zal de lezer niet meer lasdgvallen met een commen taar op dit trieste proces van vervreemding. Mocht er een keer komen in het beleid. Als er gebeden wordt, laat hierom gebeden worden. Door Kees van Rixoort Ze zit in de tuin, achter haar huis. Een boek van de Ierse schrijfster Maeve Binchy ligt binnen handbereik op een laag tafeltje. "Ik weet het niet", antwoordt Els op de vraag hoe het met de verkoop van 'Bitter zoet Verleden' gaat. De roman, haar tweede, verscheen in juni bij Zomer Keuning. "De ver koopcijfers krijg ik pas volgend jaar." Haar gevoel zegt dat het boek goed over de toonbank gaat, maar meer dan een gevoel is het niet. Ze hoorde van iemand die het had gekocht op Schiphol. Een internetrelade stuurde een foto naar Dirks land om de schrijfster getuige te laten zijn van de aankoop van Bitterzoet Verleden in een Clroningse boekhandel. De roman gaat over hel thema schuld en boete. Een zwaar the ma, dat in het gebergte van de wereldliteraluur heeft geleid tot een aantal hoge toppen, die niet altijd gemakkelijk te beklimmen zijn. Els van Wage ningen bewandell in Bitterzoet Verteden een toegankelijker weg. "Ik ben geïnteresseerd in de volgende vraagstelling: hoe kan iemand die geen vlieg kwaad doet zo'n draai in zijn hoofd krijgen dal hij een ander het leven beneemt. En wat doe je dan? (ia je gewoon verder met je leven of laat je je gewe ten spreken? Kijk, veel moor den worden opgelost. Maar andere moorden weer .ni^t. Hoe gaan die daders daarmee om? Hoe pakken ze hun leven weer op?" Bitterzoet Verleden - dat uitmondt in de keus tussen liefde en leugen - heeft thril lerachtige elementen. Maar of het een thriller is? Els weet het niet. "Het boek wordt wel gezien als een vrouwenroman. Maar mannen die het gelezen hebben, zijn het daar niet mee eens. Ach, het boek is niet echt in een hokje te stoppen. Net als ik, ik heb een hekel aan hokjes en vakjes." Els van Wageningen debu teerde in 2006 met de gedich tenbundel Dichter bij huis. Wat volgde waren de bundels Oogsttijd, Eva's dochters en Nynke, een leven in gedichten, en de roman Gouderts van geluk. Allemaal uitgegeven in eigen beheer. 'Je moet heel wat verkopen om uit de kosten te komen", zegt ze over deze manier van uilgeven. Ze is ook daarom blij dat Zomer Keu ning belangstelling heeft voor haar werk. Zo'n stil rijver als Jan Siebelink, die honderdduizenden lezers wist te bereiken met Knielen op een bed violen, kan Els maar matig bekoren. Ze heeft Els van Wageningen, te midden van stapels exemplaren van haar nieuwste boek, tijdens een signeersessie bij Boekhandel Akershoek te Ouddorp. Ardikffoto: Adri van der Umn Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b,v. Verschijning: dinsdag huis-aan-fiuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA MIddelharnIs. Langeweg 13, Sommelsdljk www.eilandennleuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennleuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zatfeiijl^e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberict)ten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7,30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduldelilke advertenfieopdraohten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verwelj, tel. (06) 50448359 AdvertentiB-vert<oop: e-mail; gertverweij@eilandennleuW8.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerlus, tel. (0187) 471022 e-mall: redactieOeilandennieuws.nl Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor Ingaan dooroeven. REKENINQNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overfiakkee 3420.01 108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). zijn boek gelezen, maar niet zonder heel veel doorzettings kracht. "Ik werd er helemaal depressief van." Nee, ze leest liever Maeve Binchy, vanwege de Ierse sfeer, of een goede psychologische thriller. "Cieen flutromans", benadrukt ze. Ze hoeft niet per se in de voet sporen van Siebelink te treden, qua verkoopcijfers dan. "Ik heb niet de ambitie een bestseller te schrijven. Ik schrijf omdat ik wat te vertellen heb en hoop dat anderen dat aanspreekt. Ga je echt voor de grote massa schrijven, dan worden je boe ken misschien wel eenheids worst." Ook is ze in dat geval bang voor overmatige druk op haar schouders. "Mijn ambitie? Tja... Ik spreek de hoop uit dat ik me mag blij ven ontwikkelen als een schrij ver die zich goed kan inleven in de emoties van mensen en dat op een goede manier op papier kan zetten, zonder dat dit meteen leidt tot veroorde len. Mijn grootste wens is dat mensen na lezing van mijn werk denken; hé, van die kant had ik het nog niet bekeken, maar misschien is dat de oplos sing. Dat hoop ik te bereiken." Ja, ook bij Bitterzoet Verleden, dat bij lezers een soort sympa thie kan wekken voor de moor denaar. "Ze keuren het niet goed; maar kunnen de achter grond begrijpen." Schrijven is een belangrijk onderdeel van haar leven. "Het geeft me de mogelijkheid om aan de ene kant afstand te nemen van het dagelijks leven. Aan de andere kant is het ook een gelegenheid om mijn gevoelens en gedachten onder woorden te brengen. Ik zie me als een schrijver en niet het ene moment als schrijver en het andere moment als dichter. Schrijven is veelomvattend." Het begon, zoals bij zo velen, al op de middelbare school, waar ze een poging deed een schoolkrant op te zetten. "Ik had graag naar de School voor Journalistiek gewild, maar kwam er te laat achter. Toen ik al een tijdje als secretaresse had gewerkt, ben ik een avondstu die journalistiek begonnen bij de LOI. Daarna kwam ik bij Radio Flakkee terecht en daar na bij Radio Cioeree Lokaal. Daar kon ik mijn grote liefdes voor de journalistiek en boeken combineren in een boekenpro- granima. Hoeveel boeken ik niet heb gelezen in die tijd... Soms wel zeshonderd per jaar. Tja, je moest toch iedere veer tien dagen een uur volpraten over boeken." Ze interviewde schrijvers als Appie Baantjer, Leni Saris, Bob den Uyl en Herman Pieter de Boer. Alle maal aan huis, "Ik ben het hele land door gereisd." Na de millenniumwisseling kwam de omslag. Els werd een beetje leesmee en raakte twee jaar geen boek meer aan. Daarna keerde het plezier terug, sprong de gedichtena der open en vervolgens de verhalenader. De drang om te schrijven was niet meer te stoppen. "Het is beginnen te stromen en ik zou niet meer zonder kunnen. Schrijven is zoiets als ademhalen. Als ik een dag niet geschreven heb, dan is dat vervelend voor mijn omgeving." Er zijn lezers - de vaste schare wordt langzaam maar zeker groter - die de hoofdpersonen in haar werk associëren met Els zelf "Maar", zegt ze, "ik heb ze alleen geschapen. Ik probeer ze zo te beschrijven als mensen van vlees en bloed, die je zo bij de brievenbus zou kunnen tegenkomen. Natuurlijk, zit er wel altijd iets van jezelf in je boeken. Afstandelijk schrijven, dat kan niet, je neemt altijd je achtergrond en ervaringen mee." In haar gedichten, zegt ze, komt haar serieuze kant naar voren. "De diepzinnige Els, de denker Els. Mijn romans zijn lichtvoetiger, met een melan cholieke ondergrond. Ik ben nu met een manuscript bezig over iemand die zijn hele ver leden probeert uit te wissen en een nieuwe identiteit wil aan nemen. Een zoektocht naar antwoorden op levensvragen, wie houdt zich daar niet mee bezig?" Thema's, inspiratiebronnen - ze komen overal vandaan. Els spreekt over een groeiproces. De Bijbel inspireert - "Ik ben voorzichtig bezig met een Bij belse roman over Michal, de eerste vrouw van David - maar ook het dagelijks leven, "ver halen die mensen me vertel len." "Er komt veel fantasie bij kijken, maar ook wel wat ik zelf heb meegemaakt. Wat je als schrijver doet is verwerken via papier, zoals ook een schilder doet." Els gaat gewoon door met ade men, met schrijven. "Ideeën genoeg. Als ik die allemaal op papier zet, zit ik gebeiteld. Dan hoef ik niet stil te zitten." Ze werkt ongeveer een half jaar aan een roman. "Het moeilijkst is om er los van te komen, na de laatste regel. Dat is een pro ces van onthechting." Later volgt de evaluatie. "Mijn eerste gedicht zou ik nu heel anders doen. Dat is logisch, je ontwikkelt je als mens en als schrijver. Niet dat ik die eer ste gedichten niet goed vind, maar ik zou het nu toch anders opschrijven. Bitterzoet Verle den zou er over tien jaar ook anders uitzien." DIRKSLAND - Eind mei is de gemeente Dirksland gestart met de registratie van afval containers. Dit gebeurt met stickers met daarop een streep jescode. De eerste stickerronde heeft al plaatsgehad. De con tainers die nog niet geregi streerd zijn krijgen een sticker op maandag .31 augustus of dinsdag 1 september. De gemeente Dirksland wil meer zicht krijgen op het afva- laanbod binnen de gemeente. Door de registratie van de con tainers kunnen vermiste con tainers opgespoord worden en kunnen de inzamelroutes beter worden afgestemd op het afvalaanbod. Tevens is het een controle middel om te zien of de juiste container op de juiste locatie wordt aangeboden. Alle bruine en groene afval containers in de gemeente krij gen een sticker met een unieke code, bestaande uit een barco de, een adres en een huisnum-, mer. Op die manier zijn alle containers gekoppeld aan een huishouden en is inzichtelijk welke containers bij welk adres horen. Containers die na de registra tie geen sticker hebben zijn dus niet gekoppeld aan een adres. Die containers worden niet meer geleegd en vervolgens ingenomen. Zijn uw containers nog niet of met allemaal gestickerd, dan ontvangt u eind augustus een brief waarin staat op welke dag (31 augustus of 1 september) u uw container bij uw voordeur moet plaatsen. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur leesdienst. 'Elien-Haëzer': 9.30 uur k^nd. N.A. Don selaar, Oosterland en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur kand. G.A. van Ginkel, Maartensdijk en 18.00 uur de heer T.R. Rietveld, Ridderkerk - PKN (Gereformeerd) geen opga ve - Geref. Gemeente 9.30 en 18.30 uur ds. R Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur Pfr. E. de Jong (Duitstahge dienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. C. van de Worp, Wezep - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds R. van Kooten, Apeldoorn. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Siebelink, Reeuwijk en 17.00 uur ds. Th. W.H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds, C. Oorschot - PKN (Geref.) 10.00 uur ds. G.G. Kant en 18.30 uur ds. T. Verduijn. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur kand. N.A. Donselaar, Oosterland - PKN (Gereformeerd): 9.30 uur ds. L.J. Lingen - Geref. Gemeente: 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Geref. Gemeente in Ned.: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G.Lugthart en 18.00 uur ds. A. van der Ploeg, Bruinisse - Geref. Gemeente: 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. H.J. Boer HF.RKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Weel den, Oud-Alblas en 18.00 uur kand. L. Hak, Nieuw- l.ekkerland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur drs. J.B. Boesaard, Katwijk aan 2ee - Geref. Gemeente: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SO.MMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G.C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur kand. A.A. Teeuw, Ridder kerk - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th.W.H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L.M. Jongejan - PKN (Exodus): 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstr. Gemeente: 10.00 uur mevr. M. Zandbergen - CAMA Gemeente: 10.00 uur de heer J.W. Grievink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur dr. H. Har- kema en 18.00 uur ds. J, het Lam, Harderwijk - PKN (Gereformeerd): 9.30 uur ds. H.C. dé Jong en 17.00 uur ds. L.C. van der Eijk - Geref. Gemeente: 9.30 en 18.00 uur ds. G. Heijkamp - Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. R Roos - Geref. Kerk (vrijg.): 9.30 uur ds. D.J. van Dig- gele en 17.00 uur ds. A. van Groos. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Meijer en IS'.OO uur ds. W. van Weelden, Oud-.Alblas - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerwaarde heer L. Stuurman, Rotterdam - Geref. Gemeente; 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A.L. Koor- In de natuur zijn heel wat planten uitgesproken vlin der- en bijenplanten. Een deeP ervan kan zonder meer in tui nen worden toegepast. Om er een aantal te noemen: Heesters en klimheesters: haze laar, klimop, liguster, ribes, botanische rozen, sleedoorn, sneeuwbes, kamperfoelie, zuurbes, heidesoorten. Vaste planten: daslook, dotter bloem, ereprijs, gele dovene- tel, kaasjeskruid, kattenkruid, klokjesbloemen, longkruid, munt, ooievaarsbek, salie, tijm, vetkruid, wilgenroosje. Dit zijn echte inheemse plan ten, maar hun gekweekte soortgenoten zijn vaak net zo vlinder- en bijvriendelijk. Aan de top van het lijstje staat natuurlijk de echte vlinder- struik (Buddlya davidii) met z'n grote trossen bloemen in augustus aan de einden van de twijgen. Prachtplanten zijn het. Snoei ze ieder voorjaar kort en ze houden maat. Ze vormen dan zelfs meer bloeitakken. De roze zonnehoeden (Echin acea purpurea) met hun bolle, oranjebruine hart zijn in juli- OUDDORP - Het RIM-tram- museum aan De Punt te Oud dorp organiseert op woensdag 19 en donderdag 20 augustus a.s. voor de negende maal de RTM-Kinderdagen. Meer informatie in de krant van aanstaande dinsdag. De vlinderslmik (Buddkja davidii) slaat aan de top van het vlinder- planlen lijstje, maar er zijn er veel meer. september ook zulke vlinder- trekkers. Tijdens zonnig weer is hel aantal vliegbewegingen bij de struiken stukken groter dan op Schiphol in het hoogsei zoen. Bij de kogeldistels {Echi- nops) is het dan zo mogelijk zelfs nog drukker, maar dan vooral met hommels. In augustus- septeniber fungeert de hemel- sleutel {Sedum spectahile) met zijn dikke lilaroze, witte of zelfs donkerrode ('Septembei-glut') bloeinschermen als grand café voor massa's vlinders, die bijna dronken worden van de zoete nectar uit de bloemen. Salie (Salvia) noemden we al. Dat zijn toppers op bijen- en hommelge bied, de gekweekte cultivars net zo als de echte wilde soorten. De bloemen hebben een spe ciale bestuivingsinrichting die helemaal op hommels en bijen is afgestemd. Het is nog steeds een raadsel hoe de natuur dat voor elkaar krijgt. Asters, voor al de lage kussenasters (Aster Dumosus Groep) zijn planten die tijdens de bloei (augustus- oktober) overdekt kunnen zijn met bloemen én met vlinders. Als laatste (maar er zijn er veel meer) noemen we de bergamot- plant (Monarda) - u weet wel, de plant die de smaak aan Earl Grey-thée geeft. Ook daar zijn vlinders en bijen gek op als de planten bloeien (juli-augustus). U ziet, het is echt niet moeilijk om van uw tuin een echte vlin der- of bijentuin te maken. Hoge vaste planten steun geven. Het gazon nog een keer goed bemesten. Blijf wieden. Wortelopslag bij heesters en bomen weghalen. Voor half augustus kunt u liguster en andere snelgroeiende hagen nog een keer knippen. Zwaar beladen takken van vrucht bomen steunen. Na augustus niet meer mesten (de planten moeten afrijpen). Zaden verza melen. Bomen die sterk kun nen bloeden (walnoot, berk, esdoorn enz.) nu snoeien. Meer tuintips voor augustus kunt u vinden in de tuinkalender op www.colour-your-life.nl. naat, Klundert en 18.00 uur kand. K.M. Teeuw, Papen- drechi - Geref. Gemeente: 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker - Evangelie Gemeente Flak kee: 10.00 uur de heer J. Leeflang. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A.W. Goudriaan, Kame- rik en 18.00 uur ds. HJ. Catsburg - PKN (Gerefor meerd): 10.00 uur ds. ¥.A. Petter en 18.00 uur de heer K. Baas - Geref. Gemeente: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. Hak, Nieuw-Lekkerland en 18.00 uur ds. A.A.W. Boon, Papendrecht - PKN (Gere formeerd): 10.00 uur ds. W. Speelman en 18.00 uur ds. I.J. Bijlsma. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur niet bekend en 16.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - PKN (Gereformeerd): 9.30 uur ds. PC. Koster en 18.00 uur ds. A.W. Estié - Geref. Gemeente: 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. Heijkamp. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne- weerd, Strijen. Rotterdam-Rijnmond Wiikteam Goeree-Overf lakkee STAD .V\\ 'T HARING VLIET - Een I4-jarig meisje uit Middelharnis is maan dagochtend zwaar gewond geraakt na een aanrijding door een vrachtwagen op de Lieve Vrouwepoldersedijk. De aanrijding ontstond toen het meisje op haar fiets wilde over steken. Het slachtoffer raakte daarbij zwaargewond en werd per traumahelikopter over gebracht naar het Erasmus Medisch Centrum te Rotter dam. De oorzaak van het onge val is nog niet bekend. De Ver keerspolitie heeft een nader onderzoek ingesteld naar de 'exacte toedracht. Dinsdag 11 augustus om 22.59 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Mar griet van KNRM station Stel lendam buiten, door het Kust wacht Centrum gealarmeerd voor een kotter met een net in de schroef. Het betrof de SL 22 met 2 opvarenden aan boord. Deze lag Noord van de boei SG 2 op de Noordzee. Er werd uitgevaren en na ongeveer 20 minuten was de reddingboot ter plaatse. Er werd een sleep- verbinding gemaakt en de kotter werd naar Stellendam gesleept. Daar werd het schip in de buitenhaven afgemeerd. Donderdag 13 augustus om 10.46 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Margriet door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een boot met motorstoring. Deze lag bij de SH boei op de Noordzee. Er werd uitgevaren en na ongeveer 30 minuten was de reddingboot ter plaat se. Het betrof de motorkrui ser Shining Star van 20 meter lengte en met 3 personen en 2 honden aan boord. Er werd een bemanningslid overge zet. Het bleek dat een van de twee motoren was uitgevallen in verband met brandstofpro blemen. De eigenaar van de motorkruiser was bang dat de andere motor ook uit zou val len. De twee dames aan boord waren zeeziek. Besloten werd om de Shining Star op eigen kracht terug te laten varen, en de twee dames eerst naar de kant te brengen. De dames werden in het bemanningsver- blijf gebracht, waarna de Prin ses Margriet terug keerde naar het schip. De motorkruiser is uiteindelijk zelf in de buiten haven van Stellendam afge meerd, in afwachting van een monteur. De beide dames wer den terug aan boord van de Shining Star gebracht waarna de reddingboot terug keerde naar station.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2