De jongere- en de tussengeneratie in de kerk Geslaagde Vakantie Bijbelclub Kerk diensten KNRM Alles over politiek Den Haag nu eindelijk in één boek EIIAIIDEtl-IIIEUWS 3 e Zomermati- nee Concert te Zierikzee 6e Wielerronde Goedereede Havenhoofd Geen verlengde schoolvakantie door griep EiiAHDEn-niEUWs Acties 0900-8844 Rijbewijs snelheidsduivel ingevorderd Drie mannen ver dacht van diefstal Prinses Margriet naar brand OD 55 Neeltie Struijs naar Straffe Hendrik De uitgeverij PAGINA 2 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2009 Ethiek Samen in de kerk Vreugdfvol en vaak ook bcniofdigeiid is liet wanneer in een gemeente Jongeren, mensen van middelbare leef tijd en ook onderen samcli opgaan naai Ciods Huis om de erediensten mee te maken. Want daarbij gaat het om dal ene Woord van CJod, Dat voor elk een boodschap heeft. Nog altijd mag gelden het bijkans gevleugelde woord van Kohl- brugge 'werp het Woord er maar in en ge /uit wonderen zien'. Voor een voorganger is het bemoedigend te erva ren dat inderdaad het Woord nooit ledig, /onder resultaat, terugkeert tot de (iod van het Woord, Die Zelf ook beloofd heeft 'en dat Woord /al voor spoedig zijn m waartoe ik het uitzend'. Kii voor een hoorder van het Woord kan de verkon diging een totale omslag in het leven brengen tot eeuvyig heil. Twee groepen met name Nogal eens kiijgt de groep joiigeien iii een gemeente, of bieder, in heel het kerk verband, specifieke aandacht van predikanten en kerkelijke werkers, soms ook van jeug- doudeiiingen, omdat juist zij het risico lopen af te haken en zij met elkaar naar mega jon- gerensamenkomsten trekken. Om dat te voorkomen wor den diensten, ook de liturgie, aangepast om de kerkdiensten niet onaantrekkelijk te laten zijn voor hen. Hen te missen wordt als schrijnend ervaren. Maar zeker zo grote zorg biedt de wel eens zo geheten 'tussengeneratie', waaronder we de groep kerkgangers ver staan in de leeftijd van 25-45 jaar. De Protestantse Kerk in Nederland belegde niet het oog op deze groep een aparte studiedag in de maand juni. Waarom ziet men juist vanuit deze generatie steeds minder kerkbezoek? Zou dat liggen aan liet zo druk zijn met de afronding van een studie, het hebben van een baan, de vor ming van een gezin, om maar enkele zaken te noemen? Het is natuurlijk intriest als je een gemeente sterk ziet vergrijzen omdat jongeren en mensen in de genoemde leeftijdsklasse steeds meer wegblijven of zelfs afhaken. Hoewel echt orthodoxe gemeenten en kerken, zo werd in een commentaar in het Reformatorisch Dagblad opge merkt, daarvan niet zoveel last hebben, is het verschijnsel van kerkverlating toch ook niet onbekend. Bestrijdingsmiddelen Er werd en wordt wel heel wat gepoogd en ondernomen om de jongeren vast te hou den. Al sedert jaren bestaan er, en begon men in de destijds Hervormde Kerk er al niet mee, aparte jeugddiensten, al lijken die ook terug te lopen. Er kwamen themadiensten, waarbij de jeugd bij de keu ze van het onderwerp en de inrichting van de kerkdienst inspraak kregen. Inloopdien- sten werden gehouden voor buurtbewoners en anderen die niet zoveel met een kerk heb ben. Voor de verhoging van de aantrekkelijkheid van te hou den diensten werden combo en gitaar in plaats van het orgel gebruikt bij de begeleiding van te zingen liederen en verzen uit diverse bundels. Maar al deze middelen tot bestrijding van de vermindering van het kerkbezoek konden niet baten. Moeten we niet terug naar de wortel en naar het centrum van de eredienst: de verkondi ging van het Evangelie? De Woordverkondiging Ik kom met u en jou weer terug op de geciteerde uit spraak van Kohlbrugge, zon der daarvoor, hoop ik, me schuldig te maken aan 'het preken voor eigen parochie'. In de protestantse eredienst is het hart ervan toch de pre diking. Daarbij maak ik enige kanttekeningen. Om te beginnen, laat de ver kondiging dan wel echt 'bedie ning van het Goddelijk Woord' zijn en niet uidopen op een vlot praatje van tien minuten met af en toe even de tekst aange haald. De prediking heeft, als ik let op de inhoud, altijd twee kanten, waarbij ik de apostel Paulus citeer uit de Romei nenbrief, 'opdat wij door de vermaning en de vertroosting der Schriften hoop zouden hebben', (I5:4b). Dan mag de boodschap best eigentijds, ook in taalgebruik, uitgaan, zonder vlot populair te zijn met ver waarlozing van en afbreuk aan de heiligheid van God en van Zijn Woord. Soms kan de bedoeling van de tekst met een voorval of illustratie worden verduide lijkt, maar laat de voorganger niet zo spreken, dat 'de ver- Drs. W. Chr. Hovius haaltjes blijven hangen' maar het Schriftwoord vergeten is. En ik dacht dat er ook niets op tegen was om ook de kinderen of jongeren even apart te noe men en aan te spreken, en zeg dan ook maar blij te zijn dat zij aanwezig zijn. Laten we een bepaalde tijd die we zouden moeten halen om de preek lang genoeg te laten zijn niet vullen met schier eindeloze herhahngen, waarbij een jongere of oudere met ergernis kan denken of in zichzelf kan uiten: 'dat heeft hij straks ook al gezegd'. Ooit gaf de hervormer Luther de drievoudige raad aan zijn studenten die predi kant wilden of zouden worden: 'treed fris op, doe je mond op, goed open om verstaanbaar te zijn) en houd gauw op'. Een voorganger kan beter bemer ken bij de hoorders 'is de preek nu al voorbij' dan dat hij een of meer kerkgangers al of niet verstolen op het klokje ziet kij ken met de gedachte 'wanneer zegt hij eindelijk eens amen'? En ook waar is en blijft het gezegde 'preken is geen kunste maar een gunste'. Zondag 9 augustus 2009 OLDDORl' - Hersteld Herv. Gem. l)uij)ski'ik. 9.;}{) uur kand. j.P. .Siocl. Spijk en 18.30 uui Icesdienst. 'Eben- Huëzer': y.3() uur ds. j. v.d. Ketterij, Zwartebroek en 18.30 uur kand. J.H Stoel, Spijk - Herv. Gem. 9.45 uur ds. 'l'.W. van Bennekom en 18.00 uur ds. C. Molenaar, Papendrecht - PKN (Gere formeerd) geen opgave - Ger. Gem. 9.30 uui lees- dieiist en 14.30 uur stud. R.A.M. Visser - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. A.A. riiinnn, 11.15 uui Pfr. E. de jong (Duitstalige dienst) en 18.;50 UUI ds. j. Siiiiiik. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P Zorge, Ouderkerk <i/d lj.ssel en 18.30 uur ds. I.W. van Ben nekom - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J.W. van Estrik en 18.00 uur ds. R. van Kooten, Apel doorn. SlEl.LENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.W.J. Iheu- iiisse, Daal Ie en 17.00 uur ds. 11. \M\ Ciinkel, Goes - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Klopstra, Eist en 18.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg - PKN (Gere formeerd) 10.00 uur ds. H.P de Goede en 18.30 uur ds. L.Ci. \an der Eijk. MEl.lSSAN 1 - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W.M. \aii der Linden, Stel- leiidaiii - PKN (Gerefor meerd) 9.30 uur ds. P van Dijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.0(1 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSIAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. N.M. Tram- per, Vlaaidingen en 18.00 uur ds. W.J. Dekker, Delft - Ger. Gem. 10.00 (H.D.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur ds. J.W. van Estrik. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Geene, Kat wijk aan Zee en 18.00 uur ds. J. Willemseii - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur niet bekend - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.C. Schuurman, Hardinxveld- Giessendani en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Hardinx- veld-Giessendam - Lukas- kapel HDG 10.30 uur ds. W.H, van Boeijen, Rockan- je - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L.M. J(jiigejan - PKN (Exodus) 10.00 uur kand. mevr. H.A.J. Gaasbeek - Remon- str. Gem. geen dienst - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur dr. H. Harkema en 18.00 uur ds. I'h.W.H. van der Heijden - PKN (Gereformeerd) 9.30 uur mevr. J.W. Vree-van Dongen en 17.00 uur de heer H. Mulder - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H.H. de Haan - Ger. Kerk (vrijg.) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D.J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. JWillem- sen en 18.00 uur kand. j.K. Abbiiik, Vriezenveen - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kot en 16.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE rONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooy, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-lnuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA MIddelharnIs. Langeweg 13, Sommelsdijk www.ellandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijl<e advertenties: maandag en donderdag 14,00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mall: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen scfiriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Flakkee 10.00 uur de heer' D. Pieterman. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.J. Catsburg en 18.00 uur de heer A. Dubbeld, Baren- drecht-PKN(Geref.) 10.00 uur ds. M. van Krimpen en 18.00 uur ds. PC. Koster - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. J. Schipper. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Talsma, Gouda en 18.00 uur ds. EJ. Krijgsman, Benthuizen - PKN (Gereformeerd) 10.00 uur ds. J. Westenbrugge en 18.00 uur dienst in Geref. Kerk Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 11.15 uur ds. H. Ver heul, Woudenberg en 18.00 uur niet bekend - PKN (Gereformeerd) 9.30 uur de heer RA. de Jong en 18.00 uur de heer J.A. van Lam balgen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. H.G. van der Ziel. Op zaterdag 15 augustus is er het derde Zomerma- tinee Concert, aanvang 16.00 uur, in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het is een concert dat plaats vindt in het kader van het tot op heden succesvolle Handel en Mendelssohn Festival. De toegangsprijs is 7 en 5 voor scholie ren en 65 plussers. Kinde ren t/m 12 jaar mogen gra tis naar binnen. De matinee concerten in de Nieuwe Kerk te Zierikzee zijn een nieuwe formule met als kernwoorden: mooie muziek, sfeer, afwisseling en veel gast vrijheid met vanzelf een kop je koffie of thee daarbij. De muziek wordt verzorgd door professionele musici uit de omgeving en deze keer nemen EUy Bakker (blokfluit) en Rinus Verhage (klavecimbel/ orgel) dat voor hun rekening. Een programma met ongeveer een uur muziek is door hen samengesteld en u kunt luis teren naar composities voor blokfluit en klavecimbel van (natuurlijk) Handel (o.a. The Harmonious Blacksmith Vari ations) en Telemann (Sonate in C). Het nieuwe klavecimbel uit het atelier van Matthijs Mijn- ders klinkt solo in de Praelu- dium und Fuga in F uit de 2' band van het beroemde Wohl- temperiertes Klaier van Bach. Ook het grote orgel komt aan bod met een hoofdwerk van Mendelssohn namelijk diens eerste Sonate in f. Bijzonder is dat het orgel bij uitnemend heid geschikt is voor de muziek van deze componist, dit omdat het orgel gemaakt is in 1849 en heel dicht bij de tijd staat waar in Mendelssohn leefde (1809 tot 1847). Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STELLENDAM - Een 51-jari ge motorrijder uit Sommels dijk is zaterdag I augustus aangehouden omdat hij op de N2I5 richdng Dirksland 50 kilometer te hard reed. De toe gestane snelheid was 80 kilo meter. De motorrijder negeer de allerlei stoptekens en werd uiteindelijk staande gehouden bij de bushalte bij de rotonde te Stellendam. Er werd proces verbaal opgemaakt en het rij bewijs van de man werd inge vorderd. STELLENDAM - Dankzij het alerte optreden van een getui ge kon de politie woensdag avond drie mannen arresteren op verdenking van diefstal van visnetten. Rond half zes belde een man de politie. Hij vertel de dat hij drie mannen visnet ten had zien stelen vanaf een terrein aan de Mr. Snijderweg en dat hij op dat moment de auto van de verdachten volg de. Agenten gingen er direct op af en troffen de mannen op de Mr. Snijderweg aan. De inzittenden van de auto, een 29-jarige man uit Rockanje, een 36-jarige Rotterdammer en een 37-jarige Schiedammer, werden aangehouden. In de auto lagen visnetten, een sleep tros en een zwemvest. De spul len zijn in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag 15 augustus word de wielerronde van Goedereede Havenhoofd voor de 6e keer gereden. Een amateur koers voor amateurs A, B, Veteranen en Plaatselijke renners. In de laatste categorie mag iedereen meedoen zonder licentie, met een racefiets en helm. Er wor den rondjes gereden van 3,5 kilometer met de start finish op het Duinroosplein in Goe dereede Havenhoofd. Bij de categorie plaatselijke renners zijn de gele trui (eindoverwin ning), groene trui (beste sprin ter) en de Bolletjestrui (beste klimmer) te verdienen. Voor de kinderen is er de Dikke banden race (altijd prijs) en een luchtkussen/stormbaan om zich helemaal uit te leven. Voor publiek is er een ter ras voor hapjes en drankjes. De wedstrijd telt mee voor de Zeeuwse competitie, dus zal er hard gereden worden voor de punten. Starttijden: Amateur B 13.30 uur; Plaatselijke renners 13.35 uur; Kinderen 15.00 uur; Amateurs A 15.15 uur; Veteranen 15.20 uur. Maandag 3 augustus om 12.43 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Margriet van KNRM station Stellendam buiten, door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor brand aan boord van de OD 55 op de Noordzee. Ook de Baron van Lynden van station Ouddorp was hiervoor gealar meerd. Het vissersscheepje lag 2 mijl Noordwest van de uiter- ton Brammetje op de Noord zee. Er werd snel extra brand blusmateriaal aan boord geno men en direct koers gezet naar de OD 55. De Prinses Margriet was bijna gelijktijdig met de Baron van Lynden ter plaat se. Blussen hoefde niet meer omdat de schipper het vuur zelf had uitgekregen. De brand was ontstaan in de machineka mer. Omdat de motor het niet meer deed, werd het scheepje op sleep genomen naar Stel lendam en daar in de buiten- haven afgemeerd. Dinsdag 4 augustus om 13.33 uur werd de bemanning van de reddingboot Neeltje Struijs van KNRM station Stellendam binnen, door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een zeilbootje aan de grond aan de Zuidkant van Tienge- meten, net voorbij Stad aan 't Haringvliet. Er werd uitgeva ren, en ter plaatse gekomen bij boei HV 28 was er al een berger bezig met het lostrekken van het zeilbootje. Het betrof de Straffe Hendrik, van 6 meter lengte en met I persoon en een hond aan boord. De red dingboot bleef stand-by tot het bootje vlot was. Het jacht kon op eigen kracht naar de jacht haven van Stad aan 't Haring vliet varen. Hier werd door de bemanning van de Neeltje Struijs het bootje gecontro leerd op lekkage omdat het een krib had geraakt. Er bleek geen schade te zijn. De red dingboot kon daarna terug keerde naar haar station. Van een verlenging van de schoolvakantie als maatregel om de verspreiding van de Nieuwe Influenza tegen te gaan is geen sprake. Dit heb ben de ministeries van OCW en VWS gisterenmiddag besloten, in nauwe afstem ming met het RIVM. De ziekte, ook wel Mexicaanse griep genoemd.verloopt in de meeste gevallen mild, en is vergelijkbaar met de sei- zoensgriep. Iemand met Nieuwe Influenza A is gemid deld een week ziek. Ook zon der medicijnen te gebruiken worden mensen met deze griep meestal weer snel beter. HERKINGEN - De vakantie bijbel club in Her kingen, die in de eerste week van deze zomer vakantie werd gehouden, was weer heel gezel lig. Er zijn deze dagen ongeveer 60 kinderen geweest in de tenten bij verenigingsgebouw De Fontein naast de Hervormde kerk. Je kon de kinderen over het hele dorp horen, want zingen kunnen ze in Herkingen best! Ze hebben veel geknutseld, spelletjes gedaan en naar verhalen uit de bijbel geluisterd. De laatste avond werd afgesloten door met z'n allen pannenkoeken te eten. Ook de ouders, opa's en oma's waren daarbij, om te luisteren naar het zingen en te kijken naar alles wat de kinderen gemaakt hebben. Foto's zijn te zien in het fotoalbum op www.herkingen.eu. Compaan uitgevers in Maassluis bracht dit voor jaar De Haagse werkelijk heid uit van parlementair journalist Fons Kockel- mans. Het boek maakt de lezer wegwijs in het doolhof van politiek Den Haag. De Haagse werke lijkheid is een helder en overzichtelijk werk, dat in kort bestek een compleet beeld geeft van het lands bestuur. De auteur beschrijft van bin nenuit hoe parlement en ministerraad functioneren, hoe verkiezingen verlopen en hoe een kabinet tot stand komt. Op bevattelijke wijze zet hij uiteen wat er achter de muren van Het Binnenhof gebeurt. Hoe debatten in de Tweede Kamer verlopen en hoe het zit met spreektijden, stemmingen en kamercommissies. Wie vergeten is wat ook alweer de bevoegdheden zijn van de Eerste Kamer, vindt bij Koc- kelmans het antwoord. Wat het zogeheten dualisme in de praktijk betekent, legt hij haar fijn uit. Termen als 'ministeri ele verantwoordelijkheid' en 'contraseign' of afkortingen als 'SG' of 'PA' kennen na lezing van dit overzichtswerk geen geheimen meer. De lezer kan moeiteloos verschil maken tus sen de parlementaire enquête en het parlementaire onder zoek, of tussen een partij en een fractie. In tien hoofdstukken wordt politiek Den Haag in al zijn geledingen in kaart gebracht - inclusief de pers die rond het Binnenhof zwermt. De Haag se werkelijkheid belicht welke invloed lobbyisten, adviesor ganen, maatschappelijke orga nisaties uitoefenen en Europa op de politieke besluitvorming - en welke invloed niet. In het laatste hoofdstuk door loopt Kockelmans de parle mentaire geschiedenis van Nederland. Mede door dit lan ge en toch luchtig gehouden overzicht is De Haagse werkelijk- lieid een waardevolle gids voor scholieren die zich al dan niet verplicht verdiepen in maat schappijgeschiedenis en poli tiek. De auteur Fons Kockelmans (1952, Geleen) studeerde Nederlands in Amsterdam en Nijmegen en belandde vervolgens in de journalistiek. Hij werkte voor het Nijmeegs Dagblad en de Arnhemse Courant en is sinds 1988 in dienst van het ANP Van 1992 tot 1999 en van 2002 tot 2008 vvas hij politiek verslag gever op het Binnenhof Sinds kort is hij AN P-correspondent in Brussel. In 2002 verscheen van hem de politieke thriller Een lijk 'm de kast. De Haagse werkelijkheid is het vierde boek dat verschijnt bij Compaan uitgevers. Eerder publiceerde de uitgeverij de literaire romans Witte duinen van Job Creyghton, Vrouwen tongen van Marinet Haitsma en De vrouw met de blauwe bloemen van Joep Scholten. Meer titels staan op stapel. De uitgeverij is in 2008 gestart met een vol strekt nieuwe benadering: elke publicatie is een gezamenlijk project van de schrijver en de uitgever. Auteurs' en uitgeve rij zijn bij Compaan uitgevers gelijkwaardige partners, die samenwerken aan een boek. Fons Kockelmans, De Haagse werkelijkheid, ISBN 978-90-806270-9-3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2