Expositie over Tweede Wereldoorlog in Streekmuseum Goeree-Overflakkee Kinderboerderij in Oude-Tonge officieel heropend P^^LITIE 7? Stichting W02G0 nog op zoek naar informatie en spullen uit de Tweede Wereldoorlog Fietstocht Ouddorp WEERBERICHT van FLAKKEE Extra diensten Geref. Gem. JT I- 82e jaargang Nr. 7833 Dinsdag 28 juli 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag SOMMELSDIJK - Op de bovenverdieping van het Streekmuseum Goeree-Overflakkee aan de Kerkstraat in Sommelsdijk is een expositieruimte ingericht waarin diverse zaken worden tentoonge steld, die een weergave geven van 'het eiland in de Tweede Wereldoorlog'. De expositie ii heel divers ingericht, van vliegtuigonderdelen, proclamaties, foto's tot aan de bonkaarten toe. De Stichting W02 Goeree-Overflakkee zorgde voor de samenstel ling van de expositie. Dennis Notenboom en Kees Stoutjesdijk van de Stichting geven graag nadere toelichting over de expositie. Gebruiksvoorwerpen Foto's Vliegtuigen Pop OUDE TONGE- Onlangs opende wethouder Petra 't Hoen, de totaal vernieuwde kinderboerderij in Oude-Tonge. Het echtpaar John en Sonja Kats en hun dochter Sylvia van der Veer besloten in 2007 om de verwaarloosde kinderboerderij nieuw leven in te blazen en er weer een plek van te maken, waar iedereen graag komt. Petra 't Hoen prees de fami lie dan ook uitgebreid voor hun inzet en feliciteer de ze met het prachtige resultaat. Ze benadrukte eveneens het belang van de boerderij als een leer zame ontmoetingsplek voor de samenleving. Gezonde dieren Donateurs Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennieuws.nl Uw vakantiefoto op de site? Maak kans op een boeken of CD Bon Kijk op www.eiSandennieuws. nf klik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 31 augustus 0900-8844 Verdachten zedenmisdrijf heengezonden Politie pakt overlast aan Man verliest vingers bij bedrijfsongeval De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Door Adri van der Laan l<uii\i ten jaai geleden is de Siidiiiiig W()2 (loerec-Over- llakkee (VVO'itX)) opgericht. Ze lieeli zich ten doel gesteld 'om veidei verlies aan herin neringen en materiaal te voor komen', en de/e herinneringen en materiaal hebben natuur lijk bel rekking op de Tweede Wereldoorlog en dan in het ijij/onder die van het eiland. In het algelopeii jaar is de Stich ting niel alleen actiel' geweest met het inzamelen van materi aal, maar heelt zith ook bezig gehouden met het verzamelen van histori.sche gegevens over de oorlogsjaren op - en boven - iiocTct'-C)\er//iij^t*C. Ken deel van deze gegevens zijn nu bereikbaar voor een breed |)ubliek als men een bezoek brengt aan het Streekmuseum in .Sominelsdijk. Op de zol- dei veitlieping van de pandjes waarin het Streekmuseum zich bevindt komt de bezoeker tal van verschillende zaken tegen die met de oorlog op het eiland Ie maken hebben. Zo is er in de vitrines een aantal krantenknip sel te vinden maar ook andere 'papieren herinneringen' aan de barre tijden tussen 1940 en 1945. Kr zijn proclamaties, die door de Duitse bezetters in de dorpen werden opgehangen. Oüiciele besUiilen van Insel- konimandanl en andere Duitse hoogwaardigheidsbekleders. Maar ook zijn er stafkaarten te vinden, die veelal in de wiak- ken van neergestorte geallieer de vliegtuigen zijn gevonden. Hel meest tol de verbeelding sprekende voorwerpen die men in de expositie aantreft zijn natuurlijk de gebruiksvoor- weipen uit die tijd. Zeker voor de oudere bezoekers zullen deze voorwerpen weer herin neringen oproepen. Maar ook voor de jongeie bezoekers zal het interessant zijn omdat - zo is de ervaring van de mensen van VV02C;0 - die niet altijd meer op de lioogte zijn ot geïn teresseerd zijn in de gescliiede- iii.s Vim de'*K>r(og; op hef e'ihinó. Hel is dan ook juist een van de doelstellingen van de Stichting om vooral bij de jeugd die tijcl weer in herinnering ie bren gen. De medewerkers zijn dan ook heel actief bezig om de jeugd hierbij te belrekken. Ze doen dit ondermeer door het geven van voorlichting aan de hoogste klassen van de basis scholen. 'Hier is behoefte aan, want de generatie die de oorlog nog bewust heeft meegemaakt is al oud en sterft langzamer hand uit. Dus het aantal opa's en oma's die nog iets aan hun kleinkinderen door kunnen geven wordt al maar kleiner', geeft Dennis Notenboom aan. Op de expositie zijn verschil lende voorwerpen te zien die 'de gewone mensen' op het eiland om het dagelijks leven zoveel mogelijk draaiende te houden, gebruikten. Men kan zien hoe er stroom werd opgewekt en hoe men noodge dwongen met de - eveneeniten loongeslelde bonkaarten - hun inkopen moesten doen. Ver der zijn er ook gegevens over de inundatie, waarbij een deel van het eiland tijdens de oorlog onder watef is gezet. Een deel van de expositie bestaat uit foto's uit de oorlogstijd. Vol gens de mensen van W02CiO zijn foto's bij het bewaren van herinneringen heel belangrijk. Een voorbeeld hiervan zijn de foto's van de heer Johannis de Man, die een winkel op de Slraaldijk in Dirksland had en tevens fotograaf was. De Duit sers lieten nogal eens een foto van zichzelf maken en soms maakte De Man dan een extra afdruk die hij bewaarde en legde zo een grote collectie aan foto's uit die tijd aan. "De foto's geven een bijzondere kijk op het leven van de Duitse soldaat in het kleine dorpje Dirksland". De foto's van De Man zijn door een zoon van hem. Piet de Man, beschikbaar gesteld voor de exposide. "Wij zijn hier heel blij mee oindat juist deze foto's van de g"ewone Diijt.se aoUi^at in een herkenbare omgeving heel veel herkenning oproe pen". Ook de generaties van 'na de oorlog' kunnen aan de hand van deze foto's (waarop herkenbare plaatsen staan) de situatie beter in de huidige tijd plaatsen. Rondom en op het eiland is in de oorlogsjaren een aantal vliegtuigen neergestort. Dit waren zowel Engelse, .Ameri kaanse als Duitse oorlogsvlieg tuigen. Van deze vliegtuigen zijn er foto's en persoonlijke papieren van de inzittenden te bekijken tijdens de expositie. Maar ook kleine vliegtuigon derdelen, zoals delen van de motor. Zeldzame typeplaatjes. van de bominenwerper die Dermis Nolenboom (Unh) en Kees Stoutjesdijk van W02C,() jliuikemi de jmji die het Streekmuseum vormen is ingericht. van de jiiloot in de expositieruimte die op twee zolders van de jmndjes Fa/o: Adri x'/ enkele jaren geleden in Oude- Tonge werd opgegraven, maar ook gebruiksvoorwerpen uit de vliegtuigen zijn te bezicluigen in het Streekmuseum. In het Streekmuseum staat ook een pop, die de mensen \an VV02C;0 hebben 'aangekleed' met originele vliegerskleding. De bezoeker kan aan de hand van de pop ook een beeld krijgen van de mensen die in de oorlogstijd de vliegtuigen bemanden. Het overgrote deel van de inhoud van de expositie is beschikbaar gesteld door par ticulieren en enkele overheids instanties. Uit liet gesprek met Dennis Notenboom en Kees Stoutjesdijk blijkt dat, hoewel de Stichting nog een groot aan tal voorwerpen niet exposeert, het niet altijd even gemakkelijk is om aan die voorwerpen te komen. Een deel van belang rijke zaken uit de oorlogstijd liggen nog ergens acliteraf bij de mensen 'op zolder', soms zonder dat men zelf weet hoe- x'eel waarde deze dingen nog hebben. Maar daarnaast zijn er lielaas al veel dingen 'als rom mel' weggegooid. "Het verza melen \'an \'oorwerpen uit die tijd gaat nogal moeizaam", legt Dennis Notenboom uit "omdat de mensen niet altijd er de waarde van inzien". W02G0 hoopt dan ook dat door haar activiteiten de inwoners van het eiland nog eens goed gaan zoeken of er 'nog spullen van opa' ergens liggen. Want de Sdchung zou het mooi vinden als men in de gelegenheid komt om ook de nu nog 'verborgen' zaken voor een breed publiek beschikbaar te stellen. Het lijkt erop dat de expositie in het Streekmuseum een per manent karakter zal krijgen. Rinus van Dam, voorzitter van het Streekmuseum, geeft aan dat het museuiTi blij is met de expositie en hij verwacht dat de expositie de koinende jaren in het Sti eekmuseum aanwezig zal blijven. Stichting W02G0 heeft momenteel voldoende \oor- raad om delen van de expositie van tijd tot tijd te vernieuwen. Maar Kees Stoutjesdijk tekent hierbij wel aan, dat de organi satie graag nog 'nieuwe' zaken rondom het 0(5rlogsgebeuren in haar bezit zou \villen krijgen. Wie nog iets voor de stichting heeft kan contact opnemen met Stichting W02 Goeree-Over flakkee, Molenzicht 114, 3247 VA Dirksland. Of via de web site: www.wo2go.nl Het Streekmuseum Goeree- Overflakkee in Sommelsdijk is in de zomertijd van dinsdag tot zaterdag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Door Mirjam Terhoeve Ondanks de stroiTiende regen waren vele genodigden en Ijelangstellenden naar de Eisenliowerlaan gekomen om getuige te zijn van de ope ning. De wethouder deed dit door samen met Dion van der Veer en haar vriendin Esmee een bord te omhullen, waar op alle hoofdsponsors staan \ermeld. \'oorafgaand aan de opening vertelde secretaris Sylvia van der Veer in het kort wat er in de afgelopen twee jaar was gedaan. "Het meest belang rijke was het ophogen van de grond, omdat het altijd erg drassig was", legde ze uit. "Er is zo'n 500 m3 bijge komen. De verblijven voor de dieren zijn vernieuwd en uitgebreid. Denk daarbij aan een konijnenflat, een nieuwe kippenren, een klimtoestel voor de geiten en een extra stal. Verder zijn we ook druk bezig geweest met het ter- lein zelf ."-Vlies is opnieuw in de verf gezet. Het hele plein is opgehoogd en bestraal en daar zijn leuke picknickbank- jes geplaatst. Er is een nieuw hekwerk geplaatst, er zijn betonnen vloeren gelegd in de stallen en er is waterlei ding en riolering aangelegd, waardoor we tevens de moge lijkheid kregen om een rol- stoelvriendelijke toiletvoor ziening te realiseren. \'ooral hier zijn we enorm trots op Op de kinderboerderij 'IJn vele dieren te vinden als kip pen, geitjes, schapen, ci^n kangaroe en natuurlijk ook konijnen. "We hebben h»^'' hele grote soorten", vertelt Sylvia. "De bekende Vlaam se reuzen, maar ook Groot Lotharingen. In de loekonwt willen we graag nog een komj- neneiland realiseren. De jon ge konijntjes, die hier gebo ren worden, zijn overigens te koop"."Maar nee, wij van gen geen dieren op", zegt ze nadrukkelijk. "Wij zijn geen asiel. Voor ons staat de gezond heid van de dieren hoog in het vaandel. Dat betekent, dat alle dieren worden nagekeken door de dierenarts en dat we samen met de gezondheids dienst gaan bekijken welke maatregelen we moeten tref fen om overdraagbare ziekten te voorkoinen en de kans op besmetting te beperken. Wij verplichten onze bezoekers dan ook om voor het nuttigen van elen en drinken en voor vertrek, even de handen te wassen. Wij hopen door deze maatregelen in de nabije toe komst het GD Keurmerk Zoö- nosen voor gezonde dieren te krijgen". Sylvia en haar ouders hebben nog veel meer plannen voor de toekomst. "Graag zou ik educatieve schooluitjes willen gaan organiseren", vertelt ze, "maar ook willen we de moge lijkheid bekijken voor het aanbieden van vrijwilligers werk aan mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking. Dit alles is echter afliankelijk van het aantal vrijwilligers. Zo zoeken wij nog inensen, die één of twee middagen per week op vrij willige basis leiding zouden willen geven aan deze groep mensen en die enkele uurtjes toezicht willen houden. Wij gaan daarover na de vakan tie in gesprek inet de Gemiva SVG Groep. Gehandicapte Kind, Fun datie van den Santheuvel Sobbe, M..A.O.C. Gravin van Rylant Stichüng, Lambert Kozijnen, Dierenartspraktijk Oude Tonge, Taxi de Vlieger, Constructie en inachinebouw Abresch, loodgieterbedrijf J. Sprong en Zn en No Limit Groep", aldus Sylvia. De kinderboerderij is geopend op maandag, dins dag en donderdag van 9.00 tot 12.00 en van" 15.30 tot 17.00 op woensdag en vrij dag van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 en op zater dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00. Mensen, die zich willen aan melden als vrijwilliger of donateur kunnen informatie verkrijgen via de site. www. kinderboerderijoudetonge.nl Wethouder Petra 't Hoen onthult hel 'sponsorbord' ter gelegenheid van de heropening van de kinderboerderij aan de Eisenhowerlaan in Oude-Tonge. folo: Wim van Vossen Fotografie Uiteraard valt of staat alles met het aantal donateurs. Toen wij begonnen was de belangstelling voor ,de kin derboerderij aardig afgeno men onder de plaatselijke bevolking. Toch merken wij nu, dat dit weer de goede kant opgaat. De Gemeente Oostflakkee steunt ons in de vorm van subsidie, waarmee we de vaste lasten kunnen dekken, maar er is nog vee! meer geld nodig om alle plan nen waar te kunnen maken". "Voor de opknapbeurt was veel geld nodig en daarvoor wil ik heel graag onze spon sors bedanken, die dit moge lijk hebben gemaakt. Dat zijn. Stichting Welzijnsfonds Oostflakkee, Gemeente en gemeentewerken Oostflak kee, Jantje Beton, Rabobank Goeree-Overflakkee, Neder landse Stichting voor het Op donderdag 6 augustus wordt er weer een fietstocht georganiseerd die door de gemeente Goedereede loopt. Onderweg krijgen de deelne mers drinken, waar wat lek ker bij kan worden verkocht. De start is tussen 19.00 uur en 19.30 uur bij het MFG Dor- stienden. Het adres is Dorp- stiendeii 4. De kosten zijn 2,50 PP', kinderen 6-12 jaar 2,ü0. De organisatie is in handen van de Hervormde Gemeente van Ouddorp. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDDORP - De drie jongens die woensdagavond zijn aan gehouden voor een zedenmis drijf aan de Vrijheidsweg zijn heengezonden. Na uitgebreid onderzoek bleek er geen spra ke te zijn van een strafbaar feit. Woensdagavond kreeg de poli tie de melding dat een meisje het slachtoffer zou zijn gewor den van een zedenmisdrijf. De drie verdachten werden dezelfde avond aangehouden. Zowel de drie jongens als het meisje zijn donderdag uitge breid verhoord. Uit die ver horen en verder onderzoek is vast komen te staan dat er geen strafbaar feit is gepleegd. De jongens zijn donderdagavond heengezonden. OUDDORP - Politiemensen van het district De Eilanden hebben, zaterdagavond, na klachten van overlast, een con trole gehouden bij de bushalte aan de Stationsweg. Agenten zagen dat een 15-jarige jongen uit Goedereede een flesje bier had gedronken en weggooide. Na overleg met zijn moeder, is de jongen doorverwezen naar H.ALT STELLENDAM - Bij een onge val bij een bedrijf aan de Mr. Snijderweg in Stellendam is een 55-jarige Rotterdammer zondagochtend vier vingers van zijn rechterhand kwijtge raakt. Rond 9.30 uur dacht de man dat een machine haperde. In een poging het te herstellen stak hij zijn hand in het appa raat. De motor sloeg weer aan, waarbij zijn vingers vast kwa men te zitten. De man is over gebracht naar het EMC. MELISSANT - Woensdag 29 juH, 19.30 uur; ds. G. Beens. MIDDELHARNIS - Woens dag 29 juli, 19.30 uur: ds. G.J. van Aalst. OUDDORP - Woensdag 29 juli, 19.30 uur: ds. A. Schreuder. Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp Oudedijk14,Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1