Minister Verburg geeft vernieuwende visserijbedrijven financieel steuntje in de rug 50% Korting 3 1 gratis 19?5 HALVE PRIJS 50% Korting PRUIMEN Heftruck Centrale BEDRIJFSKLEDING bedrukt www.groothandelkoole.nl Tel. 47 10 20 info@eilandennieuws.nl Herenbroeken Dameskleding Cinderella dekbedovertrekset Boxershorts Ten Cate ondergoed Heren poloshirts Restant Triumph, Ten Cate beha's Kinderkleding Graag tot ziens! e KEUS 4 '%\m Katoen-Stretch Maat 48 t/m %1V^ C^ Q 95 van 89,95 NU O t7t NU tot NU 2 halen 1 betalen Jongens en heren NU van 27,50 92 t/ni 188 NU tot Molenstraat 10 - Bruinisse Tel. (0111) 48 15 95 Dinsdagmiddag gesloten. Vrijdag koopavond VAN ES IN BEELD PASFOTO'S aïgm° tiameetenuui Verkoop Verhuur Reparatie 1,5 - 8 ton DEN HAAG - Minister Gerda Verburg van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) onder steunt 21 projecten in de visketen die een bijdra ge leveren aan vernieuwing, verduurzaming en samenwerking. De projecten krijgen in totaal 5 miljoen euro van Verburg. Projecten Collectieve acties OPRUIMING Korteweegje 40 Dirksland Geopend op woensdag, vrijdag, zaterdag zaken doen op hoog „j„„ riaift iB OUDDOSi» - Waitmaol 3S 3aU All Tel. {0ia7)<iiéia y«x<t37>4 K- Spuikolk 2b, Dirksland a 0187 605952 '-=^-0187 605663 0651 423097 specialist »M»» GEMEENTE DIRKSLAND Bekendmaking Voorbereidingsbesluit 'Hart van Dirksland' Het college van burgemeester en wethouders van Dirksland maakt ingevolge art. 3.7 van de Wet ruimtelijke ordening bekend dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 9 juli 2009 heeft verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het project 'Hart van Dirksland'. Het betreft het gebied begrensd door het Achterdoip, Bur gemeester Zaaijerlaan en de Kattewacht. t Het voort)ereidingsbesluit treedt in werking op 23 juli 2009 en geldt voor de termijn van één jaar. Dit voortjereidingsbesluit met bijbehorende tekening ligt met ingang van 23 juli 2009 voor iedereen ter inzage in het gemeentehuis aan de Voorstraat 15 te Dirksland. Het gemeentehuis is op werkdagen geopend van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur en verder uitsluitend op afspraak. U kunt een afspraak maken via (0187) 60 80 80. U kunt het besluit en de onderliggende stukken ook via het internet inzien, via www.dirksland.nl, vervolgens onder 'Visie en beleid' 'Plannen en projecten' voorbereidingsbesluit 'Hart van Dirksland'. Tegen een voorbereidingsbesluit staat geen mogelijkheid van be zwaar en/of beroep open. Voorstraol 15, Postbu$ 10,3247 ZG Dirksland. Internet: www.dirkstand.nl. Tel. |0187) ÓO 80 80 (ox 60 37 99 /e^nall: infoSdirksland.nl I Openingstliden: ma t/m vr 09.00 tot 12.00 en 13.30 tot 16.00 uur. Tien projecten komen voort uit de subsidieregeling 'Innovatie in de visketen' die de minister voor de derde keer openstelde. Iedereen die actief is in de vis serij of viskweek kon een subsi- dieverzoek voor een innovatie project indienen. De projectjen moeten gericht zijn op de ont wikkeling of het testen van ver nieuwende technieken die de visserij en aquacultuur duurza mer en economisch rendabeler maken. Verburg heeft 2,5 mil joen euro voor deze regeling beschikbaar. Elf projecten zijn het resul taat van de subsidieregeling 'Collectieve acties in de viske ten', die de minister voor de tweede keer openstelde. Deze projecten zijn gericht op het stimuleren van samenwer kingsvormen in de visketen. Voor deze regeling trekt minis ter Verburg ook 2,5 miljoen euro uit. Bij deze projecten werkt het visserijbedrijfsleven onderling samen of samen met maatschappelijke organisaties,- onderzoekers en locale over heden. Het door de minister van LNV ingestelde Visserij Innovatie Platform (VIP) heeft alle voorstellen getoetst en de beste projecten geselecteerd en aan de minister voorgelegd. Het bedrag van vijf miljoen euro wordt voor ongeveer de helft mede gefinancierd door de Europese Unie door mid del van het Europees Visserij Fonds. Minister Verburg heeft de vol gende tien projecten uitgeko zen in het kader van de rege ling 'Innovatie in de visketen': Combinatie van puls en sumwing: De ondernemers combineren de stimuleringsmethode van de pulskor met de sumwing. De pulskor is een vistuig waar bij tong en schol met behulp van elektrische prikkels los komen van de zeebodem. De pulskor leidt tot minder bodemberoering, aanzien lijke besparing van brandstof, selectievere visserij en betere kwahteit van de vis. De sum wing is een soort vliegtuig vleugel dat het visnet open houdt. Het is een alternatief vistuig voor-het vissen met de boomkor en leidt tot een aan zienlijke besparing van brand stof. Door de combinatie van sumwing met pulsmethode besparen de vissers brand stof (en dus kosten), vissen zij selectiever en zorgen zij voor minder bodemberoering. Geïntegreerde zilte aquacultuur: Deze subsidieaanvragers wil len op een handige manier gebruik maken van zeewier. In dit project wordt zeewier gebruikt voor waterzuivering in binnendijkse zeevis- en schelpdierkwekerijen. Het unieke van dit project is een duurzaam zuiveringssysteem dat zeewier reproduceert. Besparing op energie en minder teruggooi van vis door vernieuw de netten: De inzender van dit onderzoeksproject wil energie besparen en de teruggooi van vis (discards) verminderen door middel van vernieuwd vistuig. De visser vist met een zogehe ten quadrig op langoustines. De ondernemer wil een ener giebesparing van 20 tot 25 bereiken en een vermindering van de teruggooi van vis met 40 tot 50%. Door verminde ring van de hoeveelheid dis cards wordt de kans groter dat de langoustines in leven blij ven en tegen een betere prijs levend worden verkocht en gedistribueerd. Verbetering en modernisering laai en weegsysteem: De initiatiefne mers van dit project ontwik kelen een techniek om levende vis met zo weinig mogelijk handelingen te wegen en in de container klaar te zetten voor transport naar de visverwer king. Dit wordt bereikt door de vissen te laden zonder gebruik te maken van een heftruck. De vissen gaan dan vanaf de transportband vanuit de uit- Vernieuwing, verduurzaming en samenwerking in de visserijwereld wordt door het ministerie ondersteund. zwemkelder meteen in een container gevuld met water. Deze methode voorkomt stress en verwondingen bij de vissen. Glasaal project: Hierbij gaat het om de ontwikkeling van com merciële productie van glasaal als grondstof voor de paling- kweek en als pootvis voor het uitzetten in natuurlijke wate ren zoals het IJsselmeer. Het project wil onderzoek naar de reproductie van paling en het kweken van glasaal intensive ren. Er wordt een kweeksy- steem opgezet en een informa tiecentrum, 'de Palingdrome'. De indieners van het project werken samen met de universi teit van Leiden, Future for Eel en locale overheden. Afbreken van grondsmaak: In dit project gaan de betrokken par tijen onderzoeken of en hoe ze met behulp van kortgolvig licht en een katalysator de chemi sche stoffen en schimmels kun nen afbreken die een grond smaak bij kweekvis kunnen veroorzaken. Daarnaast willen ze via metingen en smaaktes ten inzicht krijgen in hoe de zogeheten fotokatalysator het beste ingezet kan worden op verschillende locaties. Zeeakkers: gecombineerde kweek en vangst op volle zee: De inzenders van dit project richten zich op duurzame teelt van mosselen in combinatie met zeewieren. Hierbij is er zo min mogelijk impact op het mariene ecosy steem en misschien zelfs een positieve invloed op de kraam kamerfunctie en het herstel van het bodemleven. Het pro ject moet uiteindelijk leiden tot het ontwerp van een gemengd bedrijf op open zee. Krabbenvisserij: Dit gaat over multifunctionele visserij: vis sers zoeken alternatieven voor de traditionele visserijen. Hoofddoel van het project is een technische aanpassing van een visserijschip waardoor het geschikt wordt voor de krab benvisserij. Hierbij wordt met behulp van korven op de zee bodem op krabben "gevist. Dit gaat zonder bodemberoering en draagt daarom bij aan ver duurzaming van de visserij. Vermindering van bodemberoe ring bij trawlvuserij: Bij dit pro ject onderzoeken Kanaalvis sers hoe zij bodemberoering door de trawlvisserij kunnen verminderen. Bij de trawlvis serij slepen normaal gespro ken (een deel van) het net en de borden die het net open houden over de bodem. Om bodemberoering te verminde ren gaan de vissers experimen teren met borden die boven de zeebodem zweven. Duurzame algenkweek voor aqua cultuur: De initiatiefnemers gaan mogelijkheden onder zoeken voor algenkweek in de glastuinbouw. Het doel van de algenkweek is om te kijken of dubbel ruimtegebruik moge lijk is. Behalve trostomaten 'worden er algen gekweekt. Hierbij worden energie en ruimte optimaal benut en dat leidt weer tot een lagere kost prijs. De algen zijn bestemd Archieffoto Eilantkn-Nieuws voor het kweken van mosselen op het land. Onder de regeling 'Collectieve acties in de visketen' heeft Ver burg deze elf projecten gese lecteerd: Samen Duurzaam: Dit is een samenwerkingsverband tus sen zes mosselkweekbedrijven bij een coöperatieve vereni ging. Financieel draagkrach tige, investeringsbereide en vernieuwende ondernemers brengen kapitaal bijeen om gezamenlijk mosselzaadin- vanginstallaties te exploiteren. Mosselzaadinvanginstallaties zijn een alternatief voor de (bodemberoerende) mossel zaadvisserij. Visserij Besluit Ondersteuning Systeem (ViBOS): Het doel van dit project is het ontwikkelen van een prototype van een Vis serij Besluit Ondersteuning Systeem (ViBOS). Het systeem wordt vervolgens in de prak tijk getest op drie schepen. Het informatiesysteem is bedoeld om operationele, nautische, visserijtechnische en biologi sche gegevens inzichtelijk en bruikbaar te maken. Hierdoor kunnen vissers bijvoorbeeld efficiënter vissen en brandstof besparen. Samen de markt op met duurzame vis: Dit is een samenwerkings verband van vissers. Zij willen een handelskanaal realiseren om duurzaam gevangen vis van hoge kwaliteit zoals har der en baars bij klanten te brengen. Het is voor indivi duele vissers moeilijk om dit zelfstandig te doen omdat er per bedrijf te kleine volumes, te weinig assortiment en onvol doende continuïteit in aanvoer is. Daarom is een gezamenlijke organisatie nodig. Praktijkonderzoek duurzame passie ve visserij: Dit project gaat over het verzamelen, inventariseren en in de praktijk testen van pas sieve visserijtechnieken zoals schakels, kieuwnetten, potten en korven voor de vangst van soorten als tarbot, krab, griet en sepia. Voor deze soorten bestaat geen vangstquotum. De verkregen praktijkgegevens over vangsten en opbrengsten helpen visserijbedrijven die in het kader van verduurzaming van de visserijsector overwegen over te schakelen naar de pas sieve visserij als alternatief voor de sleepnetvisserij. Alternatief visplan duurzame platvisvisserij: Vijftien boom- korvissers gebruiken naast de traditionele boomkor voor het verduurzamen van de plat visvisserij ook nieuwe vangst technieken zoals de outrig en hydrorig. Met behulp van de praktijkgegevens .(bedrijfsren- dement, brandstofverbruik, discards en bodemberoering) kunnen boomkorvisserijbe- drijven hun visplan aanpassen door bijvoorbeeld in bepaalde perioden van het jaar te vissen. Verse Hollandse Noordzeevh in het supermarktschap: De inzen ders van dit project willen de Nederlandse consument voor zien van duurzaam gevangen verse Noordzeevis van hoge kwaliteit voor een betaalbare prijs. Zij doen dit door drie keer per week vis aan te lan den in plaats van de voor de Noordzeevisserij gebruikelijke een keer per week. Daarnaast willen de ondernemers de samenwerking tussen alle part ners in de visketen verbeteren en de logistiek in de keten stroomlijnen. Samen verduurzamen voor een vitale oestersector: Deze oester kwekers bundelen de krach ten op het gebied van inno vatieve kweek, oogst en het vermarkten van oesters. Door deze samenwerking maken de ondernemers het rendabel om op economisch en ecolo gisch duurzame wijze oesters te kweken zonder afhankelijk te zijn van andere activiteiten zoals mosselkweek, kreeften- of palingvangst. Market Pride Scheveningen: Met behulp van dit project willen de initiatiefnemers een betere marktpositie krijgen voor vis van de eigen kust. Het draagt bij aan een verbetering van het imago van vis en de visserij in Nederland. Relatief onbe kende vissoorten zoals inktvis, mul, poon maar ook de beken de kabeljauw, schol en tong worden op een aantrekkelijke wijze aan de consument aange boden. Hierbij werken keten- partijen samen. Promotie en uitbreiding van het streekkeurmerk ZuiderZeeZilver: Dit project gaat over het pro moten en uitbreiden van het streekkeurmerk ZuiderZee Zilver. Dit wil men bereiken door het streekeigen product te onderscheiden op basis van kwaliteit, versheid, duur zaamheid, ambachtelijkheid en garantie van afkomst ten opzicht van reguliere produc ten. Kweek van voedsel voor mossel zaad: De initiatiefnemers willen een stabiele en efficiënte kweek van algen in open vijvers rea liseren. Deze algen dienen als voer voor mosselzaad dat gekweekt wordt op landbouw grond. Platform Standaardisatie Zilte teelten: De ondernemers die dit project hebben ingediend, wil len de zilte teelten in Nederland ontwikkelen en vernieuwen. Dit gaan ze doen door een platform op te richten. Zilte teelten wor den steeds belangrijker, maar staan nog in de kinderschoe nen. In het platform worden kennis en ervaring gebundeld om te komen tot standaardise ring van de kweek van zeekraal en zeeaster, zoals op het gebied van kwaliteit, kweekmethoden en constante productie en aan voer. 1 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 8