1 "Diagnose dementie komt vaak als schok voor patiënt en naasten" SGP-jongeren Goedereede winnen Jonge Hondenprijs 2009 1 Werkstraf geëist voor dodelijk ongeluk Brouwersdam Lilian Vroegindeweij van Geheugenpoli in ziekenhuis Dirksland: WEERBERICHT van FLAKKEE Fietstocht Ouddorp Oud papier Herkingen 82e jaargang Nr. 7832 Vrijdag 24 juli 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhïad op gereformeerde grondslag DIRKSLAND - Toen ruim elf jaar geleden neu roloog drs. Lilian Vroegindeweij-Claessens van uit Alkmaar op sollicitatiebezoek kwam bij de directie van het Van Weel Bethesdaziekenhuis in Dirksland had zij een duidelijke wens. Ze wilde, in goede samenwerking en met een team van spe cialisten, een zogenoemde Geheugenpoli opzet ten. Dat was in die tijd nog een vrij nieuwe voor ziening in Nederland. Amsterdam (VU), Tilburg en Dordrecht waren koplopers. Met het fiat van de directie op zak kon de neuroloog aan de slag en met succes. Begin deze zomer is, ondermeer met een minisymposium, aandacht geschonken aan het tweede lustrum van de Geheugenpoli in Dirksland. Met haar vrouwelijke teamleden Van Heesch (Parkinson en dementie verpleegkundi ge), Drenth (GZ-psycholoog), Waddenoyen (psy choloog) en Jan Soeterboek (sociaal psychiatrisch verpleegkundige) vertelt Lilian graag iets over het complexe werkveld dat steeds meer mensen raakt. Of met andere woorden, waar een stijgend aantal mensen, persoonlijk maar ook hun omgeving, mee te maken krijgt: Geheugenproblemen en demen tie. Met de ziekte van Alzheimer als één van de meest voorkomende vormen. Oudere jongeren Snelle diagnostiek Geheugenonderzoek GOEDEREEDE - De SGP-jongeren van Goederee de hebben de Jonge Hondenprijs 2009 in de wacht gesleept. Op de laatst gehouden jaarvergadering van de SGP-jongeren in Gouda werd deze uitge reikt aan de jonge SGP-ers uit Goedereede. Jaar- lijks wordt deze prijs uitgereikt aan de vereniging die in het afgelopen jaar het hardst groeide. Interesse wekken Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennieuws.nl Uw vakantiefoto op de site? Maak kans op een boeken of CD Bon nl OUDDORP - De Werk groep Missionaire Gemeente van de Gerefor meerde Kerk te Ouddorp organiseert op donderdag 30 juli een fietstocht door de mooie omgeving van Ouddorp. '3'^ Knóps 1 Door Jaap Ruizeveld "Wij wilden geen voort rek- kersio/ vci vii/len", zegt Vroegindeweij, "Dat kan je als één van de kleinste /iekenhiii- zen in Nederland niel waar maken. Wel constateerden wij enerzijds de vrij geisoleeide positie waarin het eiland en directe omgeving zich bexond en anderzijds een veioude- rende bevolkingsgroep. Daar om zijn onze close-contacten niet Bavo Kiiropoorl zo uiterst belangrijk. Juist in dit gebied wilden wij, dichtbij huis en laagdrempelig, mogelijkhe den bieden om een goede diagnose te kunnen stellen. Dat alles ook weer in relatie met onder andere de VU in Amsterdam voor wat betreft extra gespecialiseerde onder zoeken". Al vrij snel na haai aantre den kon mei de komst van mevrouw Van Heesch het team verder worden uitge bouwd. Waarbij onderscheid moet worden gemaakt tussen de crew die in en vanuit de Geheugenpoli in het zieken huis werkt en bijvoorbeeld de SPV (Sociaal 'Psychiatrische Verpleegkundige) die men sen thuis bezoekt. Wekelijks bespreken zij in het team de patiëntendossiers. t>end 'Ken (ïïagno.sc dementie kor(H vaak als een schok voor de patiënt. Het is ook uiterst pro blematisch en ingrijpend in het dagelijkse leven van zijn of haar naasten, relatie ol fami lie. Iemand die aan demen tie lijdt heeft niet altijd in de gaten dat er iets mis is. Of het kan ook zijn dat de man of vrouw het probleem wel beseft maar het probeert weg te wer ken, te ontkennen. In een beginstadium is met medicatie een gehengenprobleem soms succesvol aan te pakken. In gevallen van neerslachtigheid of onrust bij een patiënt kan een specialist (neuroloog of geriater) een medicijn voor schrijven. Dit proces loopt altijd eerst via de huisarts. Een rechtstreekse benadering kan dus niet. Als er signalen zijn zoals geheugenverlies, taal stoornis, overziciitsverlies en of veranderingen in stemming en gedrag is het absoluut aan te raden de huisarts als eer ste aanspreekpunt te consul teren. Van daaruit, dus met verwijzing, worden dan met ons contacten gelegd en kan na een intakegesprek (het ver haal van de patiënt en of zijn familie) bij een neuroloog een Hel leiim van de Geheugenpuü van hel ziekenhuis in Dirksland. vervolgstap worden gezet", vertelt IJlian. 'juist ook door de toenemende vergrijzing zijn er meer oude ren die met geheugenstoornis en dementie in diverse vor men te maken krijgen. Hier bij opent zich de mogelijkheid om bij bijvoorbeeld geconsta teerde depressie, een specia list Ouderengeneeskunde in te schakelen. Is de vergrijzing met alle gevolgen daarbij op zich al een vast gegeven, het zou ons niet verbazen als in de toekomst ook oudere jonge ren tot deze doelgroep zouden gaan behoren. Overinatig alco holgebruik, het comadrinken bijvoorbeeld door jongeren, tast hun hersenen aan en geeft letsel. Een ongemak dat zich op latere leeftijd met negatie ve uitingen kan openbaren", denkt Vroegindeweij. "Onze inzet is er op gericht door een goede en snelle diagnose met allerlei gedegen (scan) onderzoeken, met in de nabije toekomst hopelijk een nog rui mere medicatiemogelijkheid, risicovolle patiënten tijdig uit hun circuit, hun isolement te halen. Snel weten wat er aan de hand is, gericht kun nen verwijzen. Al gaat het dan met kleine stappen als je er in slaagt beginnende demen tie met bijvoorbeeld medica menten te onderdrukken en mede daardoor mogelijk Alz heimer kan voorkomen, dan is dat winst. Ook het vroegtijdig signaleren van problemen bij mensen thuis, door onze SPV - verpleegkundige kan daar een belangrijk onderdeel van uitmaken. Er zijn immers zeer veel aspecten die mede een rol spelen. Denk aan de hulpver lening door allerlei instanties. Het vereist afstemming, zorg, aandacht voor regelmaat, structuur en dat alles in een voor de patiënt veihge omge ving". Via een groot aantal brochures en folders, verkrijgbaar in het ziekenhuis, wordt aandacht besteed aan onderwerpen zoals een geheugenonderzoek en wat dementie betekent. Waar hulpinstanties zijn te bereiken maar ook nog eens extra infor matie over het WMO-loket bij de gemeenten. Ook kan men via de stichting Alzheimer meer inlichtingen inwinnen over alle aspecten van demen tie. Bij alles staat voorop dat in crisissituaties de huisarts het eerste aanspreekpunt is. Voor vragen kan men overigens contact opnemen met de Poli- geheugenverpleegkundige, op maandag en donderdag van 09.00 tot 15.00 uur via tele foonnummer 0187-607228, Desgevraagd geeft Lilian Vroegindeweij tot slot nog detailinformatie over het geheugenonderzoek dat in het Van Weel Bethesdaziekenhuis wordt uitgevoerd in samen werking met de GGZ. Het doel füto: U'if/i :nfi lawii i'ologmftc van het onderzoek is dus om vast te stellen of er sprake is van geheugenproblemen en of er behandelingsmogelijkhe den zijn. Er worden diverse gesprekken gevoerd, onder zoeken gedaan (foto's gemaakt met Cf scan of MRI) en er is bloedonderzoek. De resulta ten van het onderzoek worden vervolgens met een neuroloog, na afspraak in de polikliniek, besproken. Dan komen ver volgstappen in beeld. Even tueel komt er een hulpverle nende instantie in beeld of de patiënt wordt naar de huisarts verwezen. Een geheugenon derzoek is een veilige onder zoeksmethode waar geen risi co's aan zijn verbonden, meldt de speciale biochure die aan dit onderweip is gewijd. "De laatste jaren hebben we hard gewerkt om aansluiting te vinden bij onze leden. Dat dit gelukt is, kunnen we zien aan de groei die onze vereniging doormaakt. De activiteiten die we organiseren worden dan ook goed bezocht door onze leden. We proberen als ver eniging op te komen voor de belangen van de jongeren in Goedereede. Dit doen we door regelmatig onze mening te laten horen bij de bestuurders van onze gemeente. Belang rijke punten, zoals huizen bouw voor jongeren, brengen we op deze manier onder de aandacht. Dat dit op een heel laagdrempelige manier kan laten we zien door samen met de jongeren, fractieleden en de wethouder een barbecue te organiseren. Zulke activitei ten worden zeer gewaaideerd door zowel onze leden als bestuurders. Verder proberen we jonge ren al op heel jonge leeftijd te interesseren voor politiek. Zo hebben we het afgelopen jaar voor de t»\eede maal gastles sen verzorgd op het gemeen tehuis. .AJle kinderen van de groepen 8 van de christelijke basisscholen van de gemeente Goedereede doen hieraan mee. In samenwerking met de burgemeester, fractieleden en het gemeentehuis orga niseren we een interessante excursie op het gemeente huis. Jongeren maken op deze manier kennis met wat er op het geiTieentehuis gebeurt en ervaren hoe belangrijk het is om later te gaan stemmen. Deze boodschap willen we de jongeren al op jonge leeftijd meegeven", aldus het bestuur van de SGP-jongeren van Goedereede. Ook dit jaar hopen ze de jon geren te interesseren voor christelijke politiek, want men hoopt weer onderwerpen aan te snijden die vooral de jonge ren aangaan. Het enthousiaste bestuur van de SGP-jongeren liit Goedereede zal er alles aan doen om hun (wissel)hond ook in 2010 te behouden. Een afvaardiging vati de SGP-jongeren Goedereede ontvangt uit handen van SGP-jongerenvoorzitterJan Kloosterman de Jonge Hondenprijs 2009. ROTTERDAM/OUDDORP - Het Openbaar Ministerie vindt het er 'alle schijn' van hebben dat de vrachtwagen- chauÉfeur die op 31 janu ari een 54-jarige Ouddorper doodreed, door het rode stop licht was gereden. "Maar ik kan dat niet bewijzen", aldus de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank. Wel achtte hij bewezen dat de vrachtwagenbestuurder (37) uit Capelle a.d. IJssel te hard reed op de kruising van de N57 met de weg naar recre atiepark Port Zélande thv. de Brouwersdam. Daarom eiste de aanklager alsnog 240 uur werkstraf, drie maanden voor waardelijke ge\'angenisstraf en twee jaar rijontzegging wegens dood door schuld. "Ik vind dat dit rijgedrag niet kan voor een beroepschauffeur". Het onge luk vond die zaterdagmorgen in alle vroegte plaats, er was verder vrijwel geen verkeer. De beroep- schauifeur had zijn cruisecon- trol op 85 kilometer per uur ingesteld terwijl vrachtwagens daar maar 80 mogen, en op de bewuste kruising zelfs maar 70: want daar staan borden. De ver dachte zei zelf dat hij geen auto van rechts had zien aankomen en dat hij dacht dat hij door oranje was gereden. Er waren geen getuigen. De bestuurder van de personenauto die van rechts kwam overleefde de klap niet. Hij stieri' aan hersenlet sel. Het dodelijke drama werd door \eel mensen gevoeld. Op de uitxaart \'an de plaatselijk bekende horecaondernemer zouden in totaal zo'n 500 men sen zijn afgekomen, zo schreef zijn partner in een brief aan de rechtbank. Advocaat mr. H. Veen bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt omdat ook volgens hem niet be\\ezen kan worden geacht dat zijn cliënt door rood is gereden. "En het 15 kilome ter te hai'd rijden is op zich niet zo'n oro\'e overtreding dat daar een veroordeling wegens dood door schuld op kan volgen". De \erdachte heeft nog geen straftlad. Hij had een kort briefje aan de nabestaanden geschreven iiaarin hij het zei te beneuren dat het zo gelopen \Y35 (Pev'.lnüyau Ccrberui) Kijk op klik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 31 augustus De tocht duurt ruim een uui; en na afloop staat er een lekker kopje kofTie/thee of frisdrank klaar U kunt starten tussen 19.00 uur en 19.30 uur vanaf de ingang van de kerk aan de Dorpstienden 15. Hier krijgt verdere informatie, ledereen is van harte uitgenodigd deel te nemen aan deze fietstocht, kinderen graag onder bege leiding. De deelname is gratis maar een kleine bijdrage in de kosten is welkom. Onttjek 't bij uw G2Kleoier of kijk alvost op Krwpi 6V - Long^wfg 113 - J2«5 KG - Sommetïdiji; - 01B7 476747 AkktrdoQi BV - Kiooiterwcg 3 - 43t7 AL - Noorilgotiwt - Otlf 401347 bij elke 3ri)ni%(e auto HERKINGEN - Morgen, zaterdag 25 juli, wordt er weer oud papier opgehaald voor de Hervormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Graag het papier goed gebundeld aan de kant van de weg zetten. Geen plastic, drankkartons, e.d. Afgelopen tlinsdagavontl en nactit is er op tiet eiland «eel neerslag gevallen. Diverse dorpen hebben toen ook last jedad van extreme hagelbuien. Heeft uw auto schade opgelopen? Dit kan vaak hersteld worden met uitdeuken zonder te spuiten. Bij Autobedrijf S, B, Admiraal Zn. kunt u uw auto snel en vakkundig laten restylen. Als u verzekerd bent voor hagelschade kost het u vaak helemaal niets. Voor meer informatie kunt u ons bellen; Tel. (0187) 64 19 54

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1