Roparun draagt panden Calando officieel over aan de Stichting Palliatieve Zorg Zilveren gemeentepenning voor Pater Gerrit Derde poging legalisering parkeerplaats jÊÊjjm MÉk' }j^^ I^R^HIH i^HHH Hi^^HI Itemietsmaii 713/^ 'Navelstreng is doorgesneden maar emotionele band blijft" WEERBERICHT van FLAKKEE 82e jaargang Nr. 7830 Vrijdag 17 juli 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag DIRKSLAND - Het was maar een kort informeel moment toen de vicevoorzitter van Roparun Pal liatieve Zorg Jacob Hoogenboom de sleutel over handigde aan Janneke Koningswoud, directeur van Calando. Hiermee kwam een eind aan een tienjarige periode waarin Calando is uitgegroeid tot een volwaardig hospice en inmiddels al volle dig op eigen benen kan staan. Maar steun van de bevolking blijft onontbeerlijk. Vertrouwen Roparun Alle lasten Zelfstandig Uw vakantiefoto op de site? Maak kans op een boeken of CD Bon Kijk op www. eilandennieuws.nl l<lik op "plaats een vakantiefoto" De vakantiefoto actie loopt t/m 31 augustus OUDE-TONGE - Op zondag 12 juli vierde Pater Gerrit van der Arend zijn 50-jarige priesterschap. Ter ere hiervan en voor het vele werk dat hij de afgelopen vijftig jaar heeft verricht voor zijn medemens en voor de Kerk, heeft het gemeen tebestuur van Oostflak- kee besloten om Ger rit van der Arend te onderscheiden met de gemeentepenning in zilver. Gemeentepenning DIRKSLAND - Bin nenkort - waarschijn lijk begin augustus - zal de gemeente Dirksland opnieuw proberen de parkeerplaats in de wijk Kleine Boezem een lega le status te geven. Eer dere pogingen strand den bij de rechter. l Door: Adri van der Laan 1 juli 1999, tien jaar geleden, verklaarde het bestuur van de Roparun zich bereid om Calan do te ondersteunen. Voor een periode van tien jaar zou de organisatie de gebouwen van Calando voor naar rekening nemen. Aan deze periode van tien jaar is nu een eind geko men en was er de tijd om van elkaar afscheid te nemen. Maandagavond waren leden van het bestuur van Roparun Palliatieve Zorg en de leden van het bestuui' en de Raad van Toezicht van Stichting Pal liatieve Zorg aanwezig om de overdracht bij te wonen. Dr. Paul van der Velden, medisch directeur van Calando, ver zekerde dat de instelling in Dirksland heel blij is dat ruim tien jaar geleden Roparun bereid i.s gevonden om de pan den van Calando voor haar rekening te nemen. In het begin was het volgens Van der Velden niet altijd even gemak kelijk om Calando financieel 'draaiende' te houden. Maar het overnemen van de gebouw door Roparun heeft er wel toe bijgedragen dat er meer tijd kon worden vrijgemaakt voor andere acties. 'Het was een soort vliegwieleifect', want vele bedrijven, particulieren, doirateurs en sponsors hebben er voor gezorgd dat er goede financiële basis is gelegd en dat deze basis is uitgegroeid dat Calando er nu goed op voor bereid is om de gebouwen zelf in beheer te netnen. Toch tekenden de vertegen woordigers van Calando aan dat giften, donaties en spon soren, die hen zo ver hebben geholpen, nog van harte wel kom en broodnodig zijn om de instelling financieel gezond te houden. Jacob Hoogenboom, de vice voorzitter van Roparun Palli atieve Zorg wees erop dat zijn organi.satie al vlug vertiou- wen had in de organisatie van Calando. Calando was het eer ste grote project van Roparun. "We kwamen loevallig in con tact met Calando; we waren al geruime tijd bezig met derge lijke projecten om mensen in de huiselijke sfeer hun laatste dagen door te brengen, maai' dit was altijd in ziekenln:i/èui Hel idee van een hospice wei cl opgedaan tijdens een bezoek aan Engeland. En we vonden dat we dit ook in Nederland moesten gaan ondersteunen". De organisatie kwam met jan neke Koningswoud van Calan do in contact, die samen met een aantal vrijwilligers bezig was om Calando tot verdere ontwikkeling te brengen. Na verschillende overleggen kon het Roparunbestuiu- vaststel len dat "dit mensen zijn met de juiste drive" en dit is in de afgelopen tien jaar gebleken. Hoogenboom wees erop dat de boekhouding 'gezond' is en dat de organisatie van Calan do bewezen heeft dat ze haar opgenomen taak heel goed kan uitvoeren. De overdracht van Calando aan het bestuur van hel hospice is ook voor de Roparimorgani- satie heel belangrijk "omdat dit het eerste grote project is dat op een succesvolle manier is afgerond", aldus Jacob Hoog enboom, die aangaf dat, nu de band met Calando wordt ver broken, dit niet betekent dat er geen contacten meer zullen zijn. "be navelstreng is doorgesne den maar de emotionele band blijft", aldus Hoogenboom. De bestuurder van Roparun wees verder op het belang van Calando als "de organisatie die toonaangevend is in het hele land". De organisatie Roparun orga niseert al meer dan vijftien jaar jaarlijks een estafette-eve nement waarbij gesponsorde lopers de afstand afleggen van Parijs naar Rotterdam over 530 kilometer. In de afgelo pen jaren heeft de organisatie op cleze wijze een groot aan tal 'goede doelen', waaronder (Jalaiido en bijvoorbeeld de inrichting van de nieuwe che- molherapieafdeling in het zie kenhuis, gesteund. Calando is heel blij met de steun die men van Roparun heeit ontvangen. De orga nisatie legt uit dat het in de afgelopen jaren niet altijd even gemakkelijk is geweest om financieel rond te komen. En daarom was het een grote verlichting van de lasten dat tien jaar geleden Roparun de panden te kopen en 'om niet' beschikbaar te stellen aan Calando. Hierbij waren ook de overige lasten en kosten voor de huisvesting begrepen, zoals energie, water, verzeke ringen en telefoon. "Dit heeft er toe geleid dat er niet langer getwijfeld werd om Calando Jacob Hoogenboom van Ropai-un afdeling Palliatieve Zorg 'overhandigi officieel de sleutel aan Janneke Koningswoud van Calando, met de gebouw op de achlergrond. Om hen heen vertegemmorders van Roparun en Calando. foIo: Adri vim der Lmn verder te ontwikkelen", aldus het bestuur. "Wij zijn Roparun dan ook veel dank verschuldigd. Maar ook'alle steun, die we ervaren hebben in de afgelopen elf jaar vanuit de bevolking. Door die steun is het mogelijk dat Calan do er nog steeds is en naar ver wachting zal blijven bestaan. De zorg voor de bewoners is het waar we het allemaal voor doen. Niet alleen de medewer kers en vrijwilligers maar ook de naaste familie is dankbaar voor het feit dat dit mogelijk is gebleken. Calando is een plaats waar je het liefst niet als bewoner wik zijn. Maar een ieder is er van overtuigd dat als het dan toch noodzakelijk is er zorg gele\erd moet wor den die nooit goed genoeg kan zijn. Inmiddels zijn er in de elf jaar dat Calando inmiddels bestaat meer dan 700 mensen verzorgd. Allen die meege werkt hebben om dit mogelijk te maken willen wij hartelijk bedanken voor de betrokken heid, inzet, steun en het mede leven". Calando hoopt ook in de toe komst haar zorg voor onge neeslijk zieke mensen 'in de huiselijke omgeving' te blijven aanbieden. Het bestuur geeft aan dat ze er belang aan hecht om te wijzen op de zelfstari- digheid van de instelling. "We hebben goede contacten met alle zoigaanbieders, maar we zijn wel een zelfstandige orga nisatie, die geen deel uit maakt van CuraMare, voorheen Zorgsaam". Dagelijks actueel! Kijk op: www.eilandennieuws.nl Knöf» BV tongtwg f 13 - 324S KG - SommelxSil - 0187 mW AkkcnJooi BV - Kkxotcrwcg 3'i317 AL - Hoordgouwc - out 401347 fnavi te^M«W, ffW, r>f»1pyt MwHalwiBW vijftig jaar geleden werd Ger rit van der Arend tot priester gewijd in een voorstadje van Londen genaamd Mill Hill. Als jonge priester is hij in 1959 uitgezonden naar het pas onaf- hankel'ijke Belgisch Congo. Daar heeft hij naast mooie en positieve momenten ook span nende tijden beleefd. In 1989 keerde hij voorgoed terug naar Nederland. Hij assisteer de toen onder meer in diverse parochies en hielp parochies op weg naar de totstandko ming van samenwerkingsver- bantien. In 1994 kwam Van der Arend naar Goeree-Over- flakkee. Eerst werd hij geïnstal leerd als pastoor in Middelhar- nis, maar in 1995 werd ook de parochie in Oude-Tonge hem toevertrouwd. Eén van de doe- Wethouder Gert-lan van der lidk overhandigt de zilveren gemeentepenning aan Pater Gerrit van-der Aren/I. len \an Pater Cierrit was door samenwerking een levendige Katholieke Kerk op Goeree- Overflakkee te behouden. In 2002 ging Pater Van der Arend met emeritaat. Hij bleef op het eiland wonen en is nog steeds actief De paiccbies kunnen ook nu nog op he'H rekenen en mensen kiuinen een beroep op hem doen bij een uitvaart. Nu vijftig jaar na zijn wijding tot priester is Pater Gerrit van der Arend geëerd om zijn inzet en betrokkenheid. Naast de viering van zijn 50-jarig pries terjubileum kreeg hij een zil veren gemeentepenning uitge reikt door wethouder Gert-Jan van der Valk. "Namens het col lege van Oostflakkee dank ik u hartelijk voor uw inzet voor de Katholieke Kerk en uw mede mens in nood. Nog vele jaren in gezondheid maar bovenal wensen wij u daarbij Gods onmisbare Zegen toe". De parkeerplaats ging eind 2007 open, in de eerste plaats voor personeel van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis. Het ziekenhuis betaalde de aanleg, terwijl de gemeente Dirksland de grond beschikbaar stelde. Beide partijen realiseerden de parkeerplaats om de par keerdruk rond het ziekenhuis te verminderen. Daar visten patiënten en bezoekers steeds vaker achter het net omdat het ziekenhuispersoneel de weinige parkeerplekken bezet hielden. Tegen de parkeerplaats, die plaats biedt aan 160 auto's, bestonden vanaf het begin bezwaren in de directe omge ving. Vooral de toename van verkeer in de wijk Kleine Boe zem viel niet in goede aarde. Aanvankelijk legde de gemeen te de parkeerplaats aan voor een periode van vijfjaar; een tijdelijke voorziening dus. Daarna, zo was het plan van de gemeente, moet er een defini tieve voorziening zijn, die zal Het parkeerterrein tn De Kleine Boezem doet veel stof opwaaien. samenhangen met de toekom stige invulling van het gebied. De ruimtelijke procedure die in tijdelijke gevallen geldt (artikel 17 van de Wet Ruim telijke Ordening) stelt dat aan leg mogelijk is als er concrete plannen zijn voor een perma nente oplossing. Daar ging het mis, want die definitieve oplos sing was eind 2007 nog niet in zicht. Daarom stelde de rechter de bezwaarmaker in het gelijk. Daarop trok de gemeente Dirksland in 2008 de kaart van de permanente voorziening en volgde de poging de bestem ming te wijzigen via artikel 19 \'an de Wet Ruimtelijke Orde ning. Wederom volgde publi catie en lagen de plannen zes weken ter inzage. En wederom kwamen er bezwaren vanuit de omgeving. Ongeveer twee maanden geleden kregen de bezwaarmakers opnieuw gelijk van de rechter. De rechtbank oordeelde dat de gemeente onvoldoende aandacht had besteed aan de ruimtelijke onderbouwing voor de bestem mingsplanwijziging. Nu is de gemeente bezig deze onderbouwing te verbeteren. Naar xerwachting ligt er begin augustus opnieuw een wijzi ging van het bestemmingsplan ter inzage. In de tussentijd is de parkeerplaats overigens Foto: Adri van der Laan gewoon in gebruik. De rechter heeft namelijk niet uitgespro ken dat de voorziening dicht moet. Parkeren in de kern Dirksland is een hot item. Onlangs, tij dens de algemene beschouwin gen, kwam vanuit de raad nog het idee naar boven borrelen om de boezem te dempen om de aanleg van meer parkeer plaatsen mogelijk te maken. (Door: Kees van Rixoort)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1