Molenaars koninklijk onderscheiden tijdens eilandelij ke Molendag Woningmarktonderzoek Middelharnis I 82e jaargang Nr. 7829 Dinsdag 14 juli 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag De molenaar De Zwaan Leerlingen MIDDELHARNIS - De gemeente Middelharnis en corporaties Woongoed Flakkee en Bouwvereni ging Sommelsdijk hebben een woningmarktonder zoek laten uitvoeren onder alle inwoners van de gemeente. Met als doel inzicht te krijgen in de hui dige en toekomstige woningmarktontwikkelingen in de gemeente. In totaal hebben 2.322 huishou dens en 139 thuiswonende jongeren deelgenomen aan het onderzoek. Tevreden Behoefte Gereformeerde Bond over herziene Statenvertaling Erf- en sierbestrating PETRA VISBEEN De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 Werkzaam heden centrum van Middelhafrnis Ziekenhuis gaat verbouwen Gerrit de Jong volgt Johan van Oostenbrugge op ri GOEDEREEDE/OUDDORP - Als iemand een Konink lijke Onderscheiding ontvangt is hij of zij doorgaans van de uitreiking niet op de hoogte. Maar toch weet het thuisfront het meestal dan zo te regelen dat de aanstaande decorandus toch in zijn of haar beste pak naar de bijeenkomst toe gaat. Zaterdagochtend, lag dit iets eenvoudiger, want de echtgenotes hoeven er alleen maar voor te zorgen dat hun man een schoon 'ketelpak' aan trok voor hij naar zijn 'hobby' de molen vertrok. Het gevolg was wellicht uniek: burgemeester Ger van de Velde van Goedereede kon de bij een Koninklijke Onderscheiding behorende versieren 'gewoon' op de werkkleding van de molenaars Wim de Vries en Krijn van Koppen spelden. Tekst en foto's: Adri van der Laan Wiin de Vlies, van molen De Windvang in (ioedereede l^reeg zaterdagochtend, nadal hij de molen had versierd voor de Molendag (Joeree-Over- llakkee, wel enige argwaan, toen er plotseling een aantal brandweerlieden zich meldde voor 'zomaar' een bezoekje. "Meestal komen ze aan het eind van de middag langs voor een praatje en wat te drinken", zo zon VVim later de aanwezi gen meedelen. Toen bingemeester Cler van de Velde, wethouder Arend jan van der Vliigt van (Joede- reede en de wethouders Piet Koningswoiid en l'etia 't Hoen van respectievelijke DirkslantI en iitistiV.ikkt'c' hust\iufs\c'- deii van de slicluing - en hel bestuur van de Molensticbling Goeree-Overllakkee en zijn familie, eveneens hel moleneri van De Windvang betraden, voelde hij 'nattigheitl'. lerwijl cie molen er lustig op losdraaide hield burgemeester Van de Velde in de schaduw van de wieken een algemene toespraak, waar ze stilstond bij het belang van de molens op (;oeree-Overllakkee. Zij had zelfde vier molens in haar gemeente bezocht en zij had dil bezoek als 'fenomenaal' ervaren. Zij wees op de vele inspanningen die het kost om de molens draaiende te hou den. "Grote onderhoudskos ten, het vinden en het oplei den van molenaars, het aantal omweuieliiigen dat gehaald moet worden om de provinci ale subsidie veilig te stellen en ga zo maar door In haar toespraak prees zij de activiteiten van de Molenstich- ting tloeree-Overdakkee, die onder aanvoering van haar voorzitter Leen Vroeginde- wei; '^liiijd wvcv bczij;»' is om de nodige ünanciën te zoeken om de molens draaiende te hou- Verder wees zij op liet belang van de gerestaureerde molens, die ook als toeristische trek pleister op het eiland funge ren. Maar, zo xerzekerde zij "het toelje op de taart is wel de molenaar". Vervolgens was de belangstelling op Wim de Vries gericht. Wim is al heel lang actief als vrijwillig mole naar van De Windvang in Goe dereede. "Met hart en ziel ben je hier wekelijks en soms dage lijks te vinden". Want er komt wat voor kijken om een molen 200.000 omwentelingen in een jaar te laten produceren. Want het is niet alleen het laten draaien van de molen, maar ook het onderhoud, zorg voor de veiligheid en natuurlijk het rondleiden van de bezoekers. Ook verleent Wim de Vries altijd zijn medewerking aan feestelijke momenten, zoals de Kunstdagen en Open Monu- nientenciag. 'Je bent dan altijd bereid om de molen er super- feestelijk uit te laten zien", zo prees zij de molenaar "Door jouw inzet is molen De Wind vang een geweldige plek om te zijn en een prachtige toeris tische trekpleister". Als mole naar heeft Wim de Vries zich ook verdienstelijk getoond bij het ontvangen van Franse col lega's een aantal jaren terug. Een bezoek waar hij zelf nog goede contacten aan heeft overgehouden. Burgemeester Van de Velde noemde verder nog de andere taak die Wim naast molenaar vervult. Hij is ook brandweer man waarbij ho^e ei.sen wor den gesteld aan het oefenen, trainen en opleiden, waarbij Wim de Vries ook actief betrok ken is. "Een ding is zeker, hij is weinig thuis en heeft veel voor de gemeenschap over". En dit alles was de reden dat er positief is beschikt op de voor dracht van de Molenstichting om Wim de Vries te onder scheiden. Vervolgens kon zij de onder scheiding op de werkkle ding van Wim aanbrengen en natuurlijk werd ook zijn vrouw .Sanneke in de hulde betrokken. Zij ontving van het gemeentebestuur bloemen. Na het bezoek aan Goederee de was er voor het gezelschap ook in Ouddorp een offici eel moment, want bij molen De Zwaan aan de Dorpsweg was eveneens een molenaar 'gewoon' in actie, want ook Krijn van Koppen was niet op het officiële gebeuren voorbe reid en enigszins verbouwe reerd kwam hij naar beneden om hel hoog bezoek te verwel komen. Rondom molen De Zwaan waren ter gelegenheid van de Molendag verschillende activiteiten georganiseerd en veel bezoekers waren getuige dat ook Krijn van Koppen een Koninklijke Onderscheiding kreeg opgespeld. Trots is burgemeester Van de Velde op de vier molens in haar gemeente en zeker op de twee van Ouddorp, waarvan er zelfs nog één - De Hoop van de familie Voogd - nog dagelijks voor bedrijfsactiviteiten wordt gebruikt. Molen De Zwaan aan de Dorpsweg is in het bezit van de Molenstichting en is goed voor maar liefst 400^000 omwente-'* lingen. Een resultaat dat voor namelijk op het conto komt van molenaar Krijn van Kop pen, die al meer dan 25 jaar vrijwillig molenaar is. Krijn is begonnen op De Windvang in Goedereede en vervolgens kwam hij op De Zwaan terecht, eerst bij de familie Pape en vervolgens bij de Molenstich- Wim de Vries heeft zijn onderscheidiyig ontvangen onder de wiehen van zijn molen. Krijn van Koppen werd ook aan de voet van zijn molen onderscheiden. Ook leerlnii; ,\alliün Voogd was hij de pleehtiglieid aanieezig. ting. Vroeger alleen op de zaterdagen en sinds zijn pen sionering is Krijn dagelijks op de molen te vinden. Ook in deze molen heeft burgemees ter een rondleiding gehad en zij verzekerde getroffen te zijn door de "intense betrokken heid" van Van Koppen, "zijn molen is zijn alles, zo lijkt het wel". Naast het werken met de grote molen bouwt Krijn ook miniatuurmolens die veelal te bezichtigen zijn. Ook heeft hij een klompenmuseum in de molen, dat veel bezoekers trekt. Krijn van Koppen is ook actief aan het zoeken naar jonge mensen die opgeleid willen worden voor molenaar om zo ook dit beroep voor de toe komst veilig te stellen. Dat de opleiding grondig is heeft het Goereese college ervaren toen onlangs een bezoek werd gebracht aan molen De Hoop. Hierbij kreeg het college een rondleiding die verzorgd werd door zoon Nathan van de fami lie Voogd. Hij heeft ook zijn opleiding gekregen van Krijn van Koppen en de burgemees ter was onder de indruk van zijn kennis. Het deed haar dan ook goed dat Nathan ook bij het officiële moment van het overhandigen van de Konink lijke Onderscheiding aanwezig was. Ook Krijn van Koppen kreeg vervolgens de onderscheiding op zijn 'ketelpak' opgespeld en voor zijn vrouw Jannie waren er eveneens bUjemen. Evenals Wim de Vries was ook Krijn van Koppen heel dankbaar dat hem een onderscheiding ten deel was gevallen. Felicitaties waren er ook van Leen Vroegindeweij van de Molenstichting. Hij wees in zijn dankwoord erop dat de molenaars een belangrijke taak hebben binnen de organisatie. Verder wees hij zijn toehoor ders erop dat het onderhou den van de elf molens van het eiland een kostbare zaak is. Alleen al aan onderhoud kost dit ongeveer 160.000,-. De Molenstichting doet er dan ook alles aan om de benodigde financiën binnen te krijgen, maar xolgens Vroegindeweij gaat dit niet altijd even gemak kelijk. Na de plechtigheden gingen de onderscheiden molenaars weer gewoon door met hun werk en wellicht waren ze zaterdag extra trots als ze de bezoekers iets van hun molens konden laten zien, nu een onderscheidingsteken hun 'ketelpak' sierde. Het algemene beeld in Neder land is dat de bevolking tot en met 2010 zal toenemen en daarna licht zal dalen. Het aan tal jongeren neemt in de toe komst af en het aantal ouderen neemt toe. Deze trend van 'ont groening' en 'vergrijzing' is een fenomeen dat zich voordoet bij veel Nederlandse gemeenten. Het aantal huishoudens zal, vanwege de gezinsverdunning, blijven toenemen. Uit het onderzoek komt naar voren dat inwoners van Middelharnis over het alge meen tevreden zijn o\er hun woning. Aandachtspunten wat betreft de woning zijn geluids isolatie en stook- en energie kosten. Ook de woonomgeving wordt over het algemeen goed gewaardeerd. Ongeveer 26% van de huis houdens geeft aan de wens te hebben om binnen 5 jaar te \'erhuizen. De redenen hier voor hangen vaak samen met het ouder worden en het ver huizen naar een comfortabele woning, of omdat men ^vü verhuizen naar een grotere woning (jonge huishoudens en gezinnen). Veel mensen mei een verhuiswens willen in Mid- delharnis/Sommelsdijk gaan wonen. In de geineente is een duidelij ke vraag naar nultredenhuui- woningen waarbij de keuken. slaapkamer, toilet en badka mer op dezelfde verdieping liggen en naar gewone gezins huurwoningen. In de koopsector is er vooral vraag naar goedkope twee- onder-een-kapwoningen en vrijstaande woningen, en in beperkte mate naar goedkope rijwoningen. De resultaten van het onder zoek worden gebruikt bij het opstellen van het woonbeleid in de gemeente Middelharnis. Het volledige rapport kunt u nalezen op de website van de gemeente: www.middelharnis. nl MIDDELHARNIS - Op dinsdag 25 augustus belegt de afdeling van de Gerefor meerde Bond Goeree-Over- flakee een vergadering in de Hoeksteen te Middelharnis. De aanvang is 19.30 uur. .Als spreker is uitgenodigd ds. B.J. van Vreeswajk uit Veenen- daal met als onderwerp. Hij zal een lezing houden over het thema 'Herziene Staten vertaling gewenst en geoor loofd?' Firma J. van Gurp 0udediiK14,0oltgensplaat -----------(0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl COACHING COUNSELING TEL. [D6) 51 4n 92 98 WWW. ca ACH MIJ. EU Nieuwe-Tonge vvww.dewaalhoveniers.nl MIDDELHARNIS - Gisteren, maandag 13 juli starten de medewerkers van de gemeen telijke buitendienst in samen werking met het bedrijf Irado met het verwijderen \'an graf fiti op en rondom winkelcen trum d'n Diek in Middelhar nis. Ook worden alle opgangen ontdaan van mos en andere aanslag. De werkzaamheden vinden ondermeer plaats op d'n Diek, het Beneden Zand pad en de Nieuwstraat. De werkzaamheden nemen enke le dagen in beslag en starten om 07.30 uur 's ocfitends. D1RKSIj\ND - In verband met de verbouwing van onder andere de Spoedeisende Hulp (SEH) verhuist deze afdeling op vrijdag 17 juli en zaterdag 18 juli naar een tijdelijke voor ziening in de noordvleugel van het ziekenhuis. Het betreft een periode van ongeveer vijf maanden. De entree van de SEH wordt in verband hier mee verplaatst, de bewegwij zering rondom hel ziekenhuis wordt hierop aangepast. Zoals altijd tijdens dit soort projecten zal e.e.a. gepaard gaan met overlast en ongemak ken. Het ziekenhuis zal probe ren deze tot een minimum te beperken en hoopt uw begrip hiervoor. MIDDELHARNIS - Gerrit de Jong wordt het nieuwe raadslid voor de Christe- nUnie nu Johan van Oos tenbrugge per I septem ber stopt. Zijn beslissing om Van Oostenbrugge op te volgen is niet zonder slag of stoot genomen. "Het gaat mij aan het hart dat ik het licimaatschap van de Wmo adviesraad los moet laten", aldus De Jong. "Ik zit daarin namens de gezamen lijke kerken en heb daarin mijn draai gevonden. Een platform van diaconale verte genwoordigers van alle kerken op Goeree-Overflakkee is een unicum en dient als klankbord om informatie uit te wisselen." Toch vind Gerrit de Jong het niet goed om een dubbelrol te spelen. "De integriteit en onaf hankelijkheid zijn belangrijk voor het uitoefenen van een publieke functie. Dat hoort ook bij de Christenunie." Dat De Jong toch bereid is het raadslidmaatschap op zich te nemen heeft te maken met het feit dat hij richting de aan staande verkiezingen een rol wil gaan spelen in de campag ne. Hij heeft zich ook beschik baar gesteld om op de kieslijst op een verkiesbare plaats te komen. Gerrit de Jong; "Ik ga dus ook warm draaien voor de verkiezingen en hoop Ron de Rover het komende half jaar te kunnen ondersteunen in de fractie. Ik heb er vertrouwen in dat we goed zullen samenwer ken en een waardevolle bijdra ge kunnen leveren namens de Christenunie in hel politieke debat in de gemeente Middel harnis." Gerrit de Jong is docent exacte vakken aan de C.S.G. Prins Maurits te Middelharnis. In zijn vrije tijd is hij graag spor tief bezig, in het bijzonder met voetbal en volleybal. Hij is getrouwd met Marry en vader van drie zonen en een doch ter. Eerder was hij namens de Christenunie wethouder in de gemeente Middelharnis en momenteel is hij als adviseur verbonden aan de Statenfrac tie van de ChristenUnie-SGP in de provincie Zuid-Holland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1