Een loofhut bij het stinken water van de Sommelsdijkse Üaven Zonnig Zeelenberg Beachkorfbal toernooi Orgelconcert Rien Balkenende H^:*P EIIAnDEt1.niEIJW5 Aris Dirk jannetje LAiaria 8 juli 200g 40 jaar Maarten Huijsen Ma Huijsen-van Nieuwaal 7 jaU 1959 7juli 2009 T. Tanis H. Tanis-Bezuijen Taxibedrijf Visbeen V.o.F. Is op zoek naar een enthousiaste Parttime taxichauffeur m/v Taxibedrijf Visbeen V.o.F. LEENDERT DORSMAN LEEN DORSMAN J- L. DORSMAN Herinneringen aan het tragische lot van deJode7i in Middelharnis MIDDELHARNIS - Ze was zestien toen de oorlog uitbrak, in januari had ze haar verjaardag gevierd. "Met mijn der tiende kwam ik van school. Ik kon heel goed leren. Mijn vader moest nog bij het hoofd van de school komen. Die zei dat het goed was als ik verder zou leren. Ik wilde wel naar de ULO." Maar het werd een 'dienstje'. "Dit gaat niet goed", dacht ze toen op 10 mei 1940 de oorlog uitbrak. Door de ramen Direct weggehaald Het is sabbat www.eilanden- nieuws.nl Van de vierde etage PAGINA 3 f A M IL/E BE RICHTEN Lit (iods scheppende en sparende Hand ontvingen v\'e met blijdschap onze zoon Kik is het broertje van Hannah 6 juh 2009 Ad en Heleen Anker Zuid Spuidijk 5 3247 LN Dirksland UanUhaay an blij moclvten wij wit C\ods \\an(i Gun 2aan en b^oef+jt^ onivangan Wij noe.tr\ey\ [yatn JOCXS 8 juli 2009 Pietee Pett-ci van clay öiessen Mecitk S^ananhaaU, 8 3253 VR Ouddo^p Telefoon (0187) 68 ^0 03 Ve Zneere, jDie leven gaf en leven spaarde, verhlijatle ons met de qehoorle van een dodder en zusje 'vvi; noemen haar luYidTlon uM,arinus en ijMarianne Tieleman-Troosi ^anline, 'William, Qerdi, Cornells, Uiianne ^ijkslraal 48, ^24S S^B Sommelsdijk, lel. (0187) 48777J Zou Mijn aangezicht moeten medegaan, om u genist te stellen'? Exodus 33:14 Met deze woorden werd op 11 juli 1969 het huwe lijk bevestigd van onze geliefde (gToot)ouders De Heere heeft hen in de afgelopen jaren voor elkaar en voor ons gespaard. Hein komt alleen de dank toe. Wij hopen dit met elkaar te gedenken. Francina Arie Iris, Nathan, Micha Gijsbert Marina Zhi Wen Fr. V. Borselenstraat 42 u 3244 XP; Nieuwe Tonge '(•root is Uw trouw o Heer, ledere morgen aan ons xoeer betoond'. Op 7 juli hebben wij samen met onze ouders en hiui 50-jarig huwelijksjubileum mogen vieren. Wij wensen hen voor de toekomst Gods zegen toe en Zijn liefdevolle nabijheid. Kinderen en kleinkinderen Dirkdoensweg 14a 3253 AE Ouddorp Voornamelijk inzetbaar voor het vervoer van schoolkinderen. In bezit van chauffeursdiploma Taxi of bereid deze te halen. Beschikbaarheid tot 16 uur per week. Onregelmatige werktijden. Ervaring in het omgaan met kinderen is gewenst. U kunt uw reacties telefonisch richten aan de heer A. Visbeen, tel. (06) 20492498. Galatheseweg 22, 3256 LE Achthuizen VgUDAGlO JULI 2009 Bedroefd ge\en wij kennis dal, na een moei lijke laatste levensfase, rust heeft gevonden, onze vader, schoonvader en opa Zwijndrecht, 30 december 1922 t Ouddorp. 7 juli 2009 Slellendam: E.J. Brinkman-Dorsman W.H.A. Brinkman Menno Ouddorp: J.L. Dorsman J.J. Dorsman-van der Wall Robin en Paulina Stephun Gouda: A.M. Dorsman A. Hagen Zorgcentrum 'De Vliedberg' Correspondentie-adres: Familie W.H.A. Brinkman Haagsestraat 2b 3251 CRStellendam De rouwdienst voor familie en belangstellen den zal D.V. zaterdag 11 juli gehouden worden in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp, aanvang 9.30 uur. Van 9.00 tot 9.20 uur is er gelegenheid tot afscheid nemen. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Dorpsweg te Ouddorp, omstreeks 10.30 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in bovengenoemde kerk. Bedroefd geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze broer, zwager en oom S. Breen-Dorsman G Dorsman-Kastelein Dorsman A Dorsman K van Ledden nichten en neven Ouddorp 7 juli 2009 Met verslagenheid geven wij kennis van het onverwacht overlijden van ons verenigingslid, de heer in de leeftijd van 86 jaar. Wij zullen Leen in onze herinnering houden als een gewaardeerd lid die voor onze vereni ging veel heeft betekend, vooral op financieel gebied. Een groot kampioen op de Vitesse en Mid- fond is ons ontvallen. Een paar jaar terug werden nog duiven aan geschaft, helaas heeft hij hier nooit de resulta ten van mogen meemaken. Wij wensen zijn familie veel sterkte toe met het dragen van dit grote verlies. Bestuur en leden P.V. De Trekvogels Ouddorp 'Zijn goedheid is zeer groot'. Zeer veel felicitaties en zegenwensen mochten wij ter gelegenheid van ons 40-jarig huwe- lijksjiibileimi ontvangen. Heel hartelijk dank daarvoor! Ook u wensen wij \an harte Gods onmisbare zegen toe. Ouddorp, /ft« 671 Marijke van de Breevaart Door: Kees van Rixoort Mevrouw M.H, Biivtendijk-Verbuig was toen, bijna zevenüg Jaar geleden, in de tuin van een Utrechts huis. Het huis waar ze als Flakkees meisje terecht was gekomen om te werken. "De scherven vielen zo in de tuin. We gingen snel naar binnen, want er was duidelijk wat gaande. Wat dat was, dat wisten we niet. Later bleek dat ze Soesterberg aan het bombarderen waren. Overal lagen scherven." "Utrecht was een broeinest van Duitsers. Mussert zat er ook. Ik zie die zwarte troepen met die vlaggen nog voor me. Het hele Hollandse leger lag die meidagen langs de Rijn, met hun geweren. Lekker in het zon netje, het waren prachtige dagen. Ik heb de Duitsers binnen zien trekken." Ze herinnert zich ook nog de stukken papier die uit de lucht kwamen vallen. Ze waren op de wind meegevoerd vanuit hel gebombar deerde Rotterdam. Inderdaad, dit ging niet goed. Haar moeder in Mid delharnis schreef diiect een brief naar Utrecht. De boodschap die ze kreeg was duidelijk: terugkomen naar huis is beter onder deze barre omstandigheden. Maar ze ging nog niet. De familie waar ze diende had haar niet meer nodig nu de werkzaamheden buitenshuis waren stilgeval len. Ze mocht desondanks gerust blijven. Een adver tentie bracht haar echter in Jutphaas, niet ver van Utrecht, bij de Joodse familie Meijer "Meneer was schoolmeester en mevrouw had ook een baan. Het waren gegoede mensen, er stond een piano in huis. Ik hield me overdag, als meneer en mevrouw weg waren, bezig met Simon Petrus, hun zoon, een klein kereltje." "Mevrouw Meijer was zó bang. Ze kregen ook zoveel last: stenen door de ramen, de piano weggehaald... Ze hebben wat angst gehad. Uiteindelijk zijn ze weg gevoerd en vergast. Ik heb er nog dikwijls aan terug gedacht. Had ik het kind maar kimnen meenemen, had ik maar een adres voor hem kimnen vinden..." In september 1940 ging ze terug naar Middelharnis. Ook daar kreeg ze te maken met de vervolging van Joodse mensen. Mensen die er helemaal bij hoor den, die - zoals me\rouw Buytendijk zegt - helemaal "ingeburgerd" waren. "Ze hadden bijna allemaal een handeltje of een winkel." Vooral aan de Westdijk. Ze noemt ze allemiial op. Zonder haperen, mét hun bezigheden en eigenaardigheden, mét hun tragische lot. 'Je had Moos Polak, naast wal nu HisschemöUer is. Die had een galanterieënzaak. Samen met zijn zuster Lies en zijn broer Abraham. Bram Polak was een sim pele ziel. Hij liep met een tros sponzen om zijn nek, zemen lappen over zijn schouder, mattenkloppers en borstels onder zijn armen. Deurtje voor deurtje gingen ze door het dorp en over hel hele eiland, met hun negotie. Moos zat op de kar, zo'n kar met een Bij de herinnermgen aan het Joodse leven in Middelharnis en Sommelsdijk neemt ook de .synagoge een plaats in. Folo: Strrekarctiief(,neree'Ovfrflahke, paardje ervoor En Lies was in de winkel. Ik moest er wel eens heen van mijn moeder, om een koffiekopje te kopen. Een kopje zonder oor, dat was spotgoedkoop," 'Je had ook een stokoude Jodin in de Eendrachtstraat. Dove Jet noemden ze die, ze had zo'n grote hoorn aan haar oor Samen met Moos Polak wandelde ze een keer naar het Havenhoofd. Daar zegt Moos tegen haar: kijk, daar heb je de toren van Den Brief Ik heb het gezien, zegt ze, een flinke vent." Ze lacht om de herinnering, maar wordt direct weer ern stig. "Zulke mensen werden aan het begin van de oorlog direct weggehaald. De Duit sers moesten niets hebben van mensen als Abraham en dove Jet. Ze zijn weggevoerd, ik meen eerst naar Apeldoorn en daarna naar Duitsland." Herinneringen zijn er ook aan Sjakie de Jood. "Nel een clown tje met zijn lange slipjasje en stijve gleufhoedje. Hij had een goudzaakje met horloges en ringen." Ze noemt de familie Mesritz. "Leo Mesritz was een eersteklas voetballer Hij heeft jaren bij Flakkee gevoetbald. Mijn schoonvader - Bakelaar, die op de gasfabriek werkte - heeft het gezin Mesritz nog weg zien voeren. Ze waren ver zameld op het schoolplein en werden op een wagen gezet. Alleen de man en zijn kinders. Zijn vrouw werd een week later nog opgeroepen. De tra nen liepen mijn schoonvader uit zijn ogen. Hij zei dat zijn hart brak." Ook David en Harry Hagens, die halverwege de Westdijk een manufacturenwinkel had den, werden n)et hun gezinsle den op transport gezet. "Even verder had je Ciazan. Salomon (^azan verkocht \'an alles: drop, sigaretten, olienoten... Voor zijn winkel was de straat vaak bezaaid met pindaschil- len. De zaak was op zondag de hele dag open. Salomon had een zocjn, die nel zo oud was als ik. Hij zal bij mij op school, een echte Jood... Ook waren er twee dochters: Kloortje en Eli sabeth. Allemaal vergast." Ze diept nog meer Joden op uit haar geheugen. Polak, met een manufacturenw'inkeltje. Lisse- veld. "Ik liep op een zaterdag over de Westdijk. Een vrouw zal builen voor de deur. Wilt u wat voor me doen, vraagt ze. Het ligt eraan wat, zeg ik. Ze zegt: binnen drie lichtjes uitblazen; ik mag hel niet doen, want het is sabbat. Ik haar binnen. Een enorm donker gat; het huis was helemaal in de dijk gebouwd. Het leek wel een spookhuis. Aan de muur hingen foto's van mannen met lange baarden. BROUWERSHAVEN - Op don derdagavond 16 juli geeft Rien Balkenende een orgelconcert in de Sint-Nicolaaskerk te Brouwer- haven. Hij zoekt de grenzen van het Van Vulpenorgel op met een veelzijdig programma. Naast ver schillende bekende wérken zoals 'de' Toccata en fuga van Bach en 'de' Toccata van Widor worden er ook spectaculaire hedendaag se orgelwerken uitgevoerd. Ook staan er transcripties van orkest werken op het programma. Van de in Kruiningen geboren Daan Manneke speelt Balkenende het 'Pneoo' uit 1979. Dit stuk gaat over de essentie van het orgel, namelijk hel blazen, de adem en de inspi ratie. Maimeke maakte er een vrij ruige compositie van met bijzondere effecien, onder meer als de motor schakelaar tijdens het spelen aan- en uitgezet wordt. Uitgangspiml was hel bamboe-windorgel op de boulevard van \'lissingen. Ook wordt er een Etude van Légeti uitgeroerd, waarbij de registrant net zo belangrijk is als de organist. De verrichtingen bij de speeltafel zijn op een groot scherm te volgen. Daarmee krijgt de luisteraar te zien hoe deze klankexpressies tot stand worden gebracht. Rien l^alkenende, geboren in 1959 in hel Zeeuwse Kamperland. studeerde piani'- orgel en kerkmuziek aan het Rotterdams conservatorium, waar hij in 1984 het diploma UM (uitvoerend musicus) behaalde. Sindsdien is hij in Middelburg als zelfstandig piano- én orgeldocent gevesügd. In 1999 ver scheen zijn eerste cd met het piano- werk Rivus II van Douwe Eisenga. Middelburgs componist. Rien Balke nende was betrokken bij de heruitga ve van pianowerken van de Zeeuwse componist Von Brucken-Fock (1857- 1935). In 1999 verzorgde hij een con cert op slot Ter Hooge te Middelburg, waar Von Brucken Fock werd gebo ren. Op 3 juni 2008 bracht hij een cd uil samen met Benedette tei" Heyne "Laag water aan de Schelde"van deze componist. Balkenende speelde in wisselende bezettingen diverse kamermuziekprogramma's en is een veelge\'raagd oratoriumbegeleidei; Ook gaf hij diverse orgelconcerten in diverse plaatsen in Zeeland. Balke nende is sinds de oprichting van hel Bachkoor in 1999 vaste orgel-conti- nuo speler in het barokokest ,4spetti Musicali, waarmee cantates en motel ten en passies van J.S.Bach tijdens cantatediensten op een authentieke manier worden uitgevoerd. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 7,50 euro voor vol wassen, studenten 2,50 en kinderen onder de 12 jaar gratis. Consumpties in de pauze en na afloop zijn bij de entreeprijs inbegrepen. Voor meer informatie kijkt u op www.rienbalke- nende.nl Overige orgelconcerten van de don derdagavondserie in Brouwersha ven zijn: 30 juli (Marcel Mangnus), 13 augustus (Gert .Amerlinck. m.m.v. celliste Ellen van den Brande) en 20 augustus (Jan Peter Teeuw en Marien Stouten 4-handig). OUDDORP - De organi satie van het Zeelenberg Beachkorfbaltoemooi in Ouddorp op 4 juli spreekt van een zeer gezellige en sportieve en geslaagde dag. Waar de voorgaande twee jaren het weer niet helemaal meezat was het dit jaar een zeer zonnige en warme dag. Dit jaar hadden 50 ploegen zich ingeschreven. Evenals de vorige twee edities kwamen de ploegen weer uil het hele land. Ook hadden zich nog vijf ploe gen uit België ingeschreven. De deelnemende teams had den bij inschrijving zelf hun spelniveau opgegeven. De eri'aring van de voorgaande edities leert dat hierdoor hele leuke en spannende wedstrij den ontslaan. Ook dit jaar heeft de organisatie zich weer kunnen verheugen op een aantal inschrijvingen van ploe gen, die zowel bij de jeugd als de senioren, competitie op een hoog niveau spelen. Beachkorfbal is nog niet zo'n bekende lak van sport. Hel is wel dynamisch en heel inten sief en wordt gespeeld op een veld van 20x20 meter met één korf in het midden. Er wordt vier tegen vier gespeeld. Een team bestaat uit twee dames en twee heren of uit vier dames. Een wedstrijd duurt twaalf en een halve minuut zonder rust pauze. Nadat de organisaüe met een flink aantal, vooral jeugdige, vrijwilligers om 7.30 uin- naar het zonnige strand vertrokken om alle velden uil Ie leggen en de wedstrijdtenl op te zetten. :«r. - -^-.. -.ï De be(icln'oUe\h(dlers in ik lie op het strand. kwamen om 9.00 uur de eer ste ploegen het strand bij Paal 10 ter hoogte van het Flaauwe Werk al verkennen. Nadat alle teams zich voor 10.00 uur bij de wedstiijdlei- diiig hadden gemeld, konden de eerste \\'edstrijden van start gaan. De opgegeven teams beston den uit 33 seniorenteams en 17 juniorenteams. In 6 senio renpoules en 3 Juniorenpoules kon iedereen op een sportieve manier en op het eigen niveau strijden om het kampioen schap \an hun poule. In de sterkste seniorenpoule werd Selectie Zuid-West <19 jaar nipt winnaar voor Sikopi uit België. In de hoogste juni- oreiipoule was de overwinning door een beter doelsaldo voor KOAG uit Krimpen a/d IJssel. DKB uit Best is hier tweede geworden. Ook in een aantal andere poules was de spanning voor de o\'erwinning groot. Gelukkig zijn er ook weinig blessures opgetreden. Dit komt vooral om iedereen vooraf geadviseerd was de wedstrij den op sokken te spelen. De ervaring leert dat dit veel snij- wonden voorkomt. De prijzen waren weer als gewoonlijk in de strandsfeer, waarbij er voor elke winnaar van de poule nog een grote fles champagne was. Gezien de vele positieve reac ties van veel deelnemers zal er voh'end jaar zeker weer een beachkorfbaltoemooi worden georganiseerd. Dit zal hoogst waarschijnlijk zijn op zaterdag 3juU2010. De drie lichtjes heb ik uilgebla zen. Dankjewel, zei ze nog." Nog wal \'erder op de Westdijk zal de grote juwelierszaak van Harlog. "Ook verjaagd", peinst mevrouw Buytendijk. "Hel is nooit bekend geworden wal er met hem gehemd is. Ik heb wel eens horen vertellen dat hij vergast is. Dan badje de syna goge. Rabl>i Slagei' woonde ernaast." Ze herinnert zich het lange mes, dal geljruiki werd om koosjer te slachten. "Als het Looflmttenfeest was bouwden de Joden een soort luu tegen de dijk, vlakbij dal slinkende water van de Sommelsdijkse haven." "Slager en zijn gezin, ook weggevoerd." De medede ling volgt op iedere Joodse mcdebinger die ze beschiijfl. Natuurlijk waren er mensen die wel wilden kijken als er weer een transport op stapel stond, maar dat apprecieerden de Duitsers niet. Ze jaagden de 'potlenkijkeis' weg. Verder gaat de imaginaire wandeltocht over de West dijk van zeventig jaar terug. Ze koml Isaak Rood legen, de hoeden- en peltenmakei'. Hij had twee dochters: Deelje en Belje. "Betje sprong zo de Sommelsdijkse haven in. Nou, dan moet je wanhoop wel groot zijn. Deetje wist onder te duiken, bij minister De Quay. Die heeft het er levend van af gebracht, légenover het post kantoor had je Lowielje Polak. Die reed rond met een karretje textiel en koffers. Ja, de Joden dreven allemaal een handeltje. Dan had je nog Hammelburg in Sommelsdijk. Die is in zijn bed gaan liggen en er niet meer uit gekomen. Hij heeft zichzelf helemaal uitgehongerd. Op een oude slee is hij naar de begraafplaats gebracht, in een ruwhoiUen kist. De rest van de familie is weggevoerd." "Moos de Haas woonde ook in Sommelsdijk. Hij was een vee handelaar'. Toen hij in Amster dam en de geruchten over de concentratiekampen hoorde, sprong hij van de \ierde etage naar beneden. Hij wou het niet beleven." Terwijl de Duitsers de Joden, die al eeuwen in de gemeen schap van Middelhairiis waren opgenomen, wegvoerden, ging hel leven gewoon door. Mevrouw Buytendijk - toen Bakelaar - had een 'dienstje', zoals ze eerder in Uliecht en Jutphaas had. Ze trouwde in 1943, 19 jaar oud. "Er was niks", blikt ze terug op haar huwelijksdag. "Ik had wel een trouwjurk. We hebben een klein feestje gevierd. En we hadden een huisje om in te gaan wonen. Daar hebben we de inundatie nog in mee gemaakt. Ais het water hoog stond kon je de deur niet uil. Je hoorde de ratten aan de bal ken van de vloer eten." "Gelukkig", gaat ze in één zucht door, "hebben we geen honger gehad. De bevrijding hebben we uitbundig gevierd." Wat blijft - ook na al die jaren - is de herinnering aan de Joden van Middelharnis en hun noodlottige geschiedenis. Mevrouw Buytendijk-Vei'burg, op haar hoge leeftijd gezegend met een uitzondeidijk geheu gen, draagt die geschiedenis met zich mee. Net als het beeld van het Jodenkerkhofmet de in de oorlogsjaren aange brachte tekst 'Hier mogen ze blijven'. Net als de synagoge, "dat kleine kerkje, niet veel groter dan een huiskamer, met witte muren", die definitief uil het straatbeeld is verdwenen. "Een schande", besluit ze.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 3