Onbetamelijk gedrag Eilandelijk inkoopbureau gemeenten Goeree- Overflakkee een feit Kerk diensten Spectaculaire autotrek- demonstratie in Herkingen Het weer van volgende week... Zaterdag de beste dag van het weekend EIUMIDEII-niEUWS Opbrengst oliebollen voor Calando Flakkee 2009 Cursus Boeren erven in Oude-Tonge Vleugels Uw auto én caravan OUDE-TONGE - Land schapsbeheer Zuid- Holland geeft vanaf woensdag 16 september een boerenervencursus op de Zuid-Hollandse eilanden. Steeds meer bewoners willen bij de inrichting van hun erf rekening houden met het streekkarakter en het landschap. De cursus bestaat uit drie avonden en twee excursies op erven op Goeree-Over flakkee en is bedoeld voor iedereen die zijn erf of grote tuin landschap pelijk en streekeigen wil inrichten. Achtergrond Zondag 12 juli 2009 Ethiek Naaktloperij Het is geen fris onderwerp dat ik in deze column aan de orde stel. Ik trof' het thema aan toen ik in mijn garage moest wachten. Daar lag De Telegraaf van 23 juni. Een krant die ik alleen lees als ik hem ergens onderweg in han den krijg. Dat was die morgen dus het geval. Op de derde pagina trof ik een bericht aan over een bij eenkomst van de Naturisten Federatie Nederland, te hou den op 4 september aanstaan de in Ouwehands Dierenpark te Rhenen, 's avonds om zeven uur Naar ik aanneem dus na sluitingstijd. Er worden enkele duizenden mensen verwacht die daar naakt zullen rondlo pen. De S(iP-fractie in de gemeenteraad heeft de burge meester gevraagd deze bijeen komst te verbieden, vanwege uit het oogpunt van goede zeden onbetamelijk gedrag. Reactie van officiële instanties Volgens de genoemde krarit antwoordde de burgemeester dat hij in deze zaak geen partij is. De directeur van Ouwe hands Dierenpark zou in ant woord op dit bezwaar, u mag wel zeggen: op deze klacht, gezegd hebben "Wie zijn wij om te discrimineren?" Laten we beide antwoorden, met de daarin vervatte argu menten, wat nader bekijken. De burgemeester zegt: "ik ben geen partij in het geding". Zo maakt hij zich gemakkelijk, maar niet mooi van de zaak af. De burgemeester is wel ver antwoordelijk voor het hand haven van de openbare orde; zo ook voor het doen respecte ren, om niet te zeggen voor het eerbiedigen van de openbare zedelijkheid. Nog onlangs las ik dat een man aangehouden en beboet was vanwege het wildpiassen. Dat ziet op een manier van plassen in het openbaar. Hier heeft de overheid wel degelijk een taak. Ze dient de grenzen tussen wat betamelijk en onbetamelijk is, in acht te (doen) nemen. De overheid heeft wel een taak, als het gaat om openbaar onbetamelijk onzedelijk gedrag. De burge meester onttrekt zich dus met zijn reactie aan zijn taak. Hij wekt zelfs de indruk dit met een zeker gemak en een grote mate van zelfstandigheid te doen. En dan de directeur van het Dierenpark. "Wie zijn wij om te discrimineren?" Het aanspreken op in het publiek naakt lopen is dus een vorm van discriminatie volgens deze directeur. Of hij tot deze con clusie komt vanwege zijn veel vuldig waarnemen van wat die ren doen, weet ik niet. Naaktheid en zonde Maar mensen zijn juist geen dieren. Zij hebben, als gescha pen naar het beeld van God, een zedelijke roeping te ver vullen. Daarbij behoort ook dat ze kleding dragen. We lezen in Genesis 3:7, direct nadat Adam en Eva van de verboden vrucht hadden gegeten: "Toen werden hun beider ogen geopend en zij werden gewaar dat zij naakt waren; en zij hechtten vij genboombladeren samen en maakten zich schorten". Kle ren dienen om de schande van de naaktheid in het openbaar te bedekken. Daarom is naaktloperij het ontkennen van de schaamte die de mens meedraagt, als hij zich in het openbaar naakt ver toont! Schaamte hangt samen met zonden die de mensen doen. Hierin zijn zij van de dieren te onderscheiden. De reactie van de beide genoemde heren komt er eigenlijk op neer dat zij eisen die de zedelijkheid stelt, ont kennen. Wie wat dieper door denkt zal ook zeggen dat hiermee het oordeel dat in de zonde opgesloten ligt, wordt verworpen! Het is nogal wat als men sen met een officiële, publieke functie kritiek op naaküoperij als discriminatie afdoen. Ik weet het: de een gebruikt deze term, de ander (de burge meester) onttrekt zich aan zijn verantwoordelijkheid om dit af te keuren. Hij laat het gaan. Wie zich zo wil gedragen in het openbaar, heeft van de burge meester geen kwaad te duch ten en al helemaal niet van de directeur van het Dierenpark. De 'aftrapwerd gegeven door de BIAGO-medewerkers: Geert van Zuilekom (links) en Natascha van Wees. Middelharnis- - Na een gedegen voorbereiding kun nen de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee en het sant en werkingsverband ISGO beschikken over een gezamenlijk inkoopbureau: BIAGO. Het Bureau Inkoop en Aanbesteding Goeree- Overflakkee wordt be-menst door twee gespecialiseerde inkoopmedewerkers. Op 30 juni vond zowel figuur lijk als letterlijk de aftrap plaats. Met een meer dan spreek woordelijk één-tweetje scho ten de twee BIAGO-mede werkers Geert van Zuilekom en Natascha van Wees een bal door een doel met de naam van het nieuwe bureau. Al in 2008 zagen de organisa ties de noodzaak in van een gezamenlijk inkoopbureau. Henk van Steeg, de gemeen tesecretaris van Goedereede is als zogenaamde 'linking-pin' het aanspreekpunt namens gemeenten en ISGO: "De materie van inkoop en Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Versctiijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert VenA/ei], tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverwei]@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). aanbesteding wordt steeds complexer. Het is goed dat de vijf organisaties de handen ineengeslagen hebben en met BIAGO over de diensten van inkoopprofessionals kunnen beschikken", vindt Van Steeg. Het BIAGO zal volgens Geert van Zuilekom (inkoopmana ger) "haar vleugels nu uitslaan over het eiland". Hij geeft daar mee aan dat de BIAGO-mede werkers actief de gemeenten en het ISGO gaan benaderen en ondersteunen bij inkoop- een aanbestedings vraagstukken. "Door gebruik te' maken van een gezamenlijk inkoopbureau profiteren de vijf organisaties van schaal- en synergievoorde- len bij grote aankopen", aldus Van Zuilekom. BIAGO is gevestigd in het gebouw van het ISGO in Mid delharnis. Het inkoopbureau wordt bekostigd door de vijf organisaties. DIRKSLAND - Deze week overhandigden mevrouw Hokken en de heer Neels een bedrag van 500,- aan Calan do. Dit was de opbrengst van de oliebollenverkoop tijdens de Oeltgendagen. Ondanks het mooie weer zijn er toch 1500 oliebollen verkocht. Voor degenen die geen liefhebber waren van oliebollen stond er een collectebus. Dit alles bracht het bovenstaande mooie bedrag op. Calando dankt de initiatiefnemers hartelijk voor deze actie. Een columnist is halverwege het jaar aan zijn stand verplicht iets te schrijven over de streek waar hij woont. Een tussenstand over Flakkee dus. De gebeurtenissen op het eiland waren de afgelo pen zes maanden als vanovtds. Alleen de toekomstige samen voeging wierp een steentje in de vijver. De oorzaak van het in veel opzichten apathische eiland noem ik hét geheim van Flak kee: horen, zien en zwijgen. Dal kan ik gemakkelijk zeggen, er is vrijwel niemand die dit leest. De heersende politieke en cul turele elite zijn dé ivoren torens van dit eiland. Ondertussen wordt het eilanAelijke gedoog beleid voortgezet. Gedogen is een zwakke uitdrukking voor de ultieme tolerantie die hier al decennialang wordt gebezigd. Excessen tijdens de Koningin- nenach en de jaarwisseling zijn het gevolg van jarenlang 'het moet kunnen' gepraat. Er is geen weg terug. We moeten vooruit. Hier ligt een rol voor de lokale media voor de hand. Een kleine rol weliswaar, maar toch. Zij kunnen het debat over allerlei zaken aanzwengelen. Ook over controversiële din gen. Juist daar ligt de invloed van de media. Maar ik zie het, bijv. gelet op de programme ring van de lokale radio, nog niet gebeuren. Het is weliswaar laat, maar nog niet te laat om hét geheim van Flakkee verder te ontraadselen en te tackelen. De horen, zien en zwijgen cul tuur moet gevloerd worden. De politiek zou hierbij een handje kunnen helpen, maar zij ope reert doorgaans te voorzichtig om een steentje bij te dragen. Of ze dramt zo door dat niemand meer luistert. Haalbaarheid, ofwel lokale gemakzucht is het motto van Flakkee. De eilande- lijke laat maar waaien menta liteit is funest voor de toekomst van één Flakkee. Op 1 januari 2013 zou het zover moeten zijn, maar ik hoop wel dat dan ande ren dan de huidige baantjesja gers het lokale bestuurspluche gaan bezetten. Te veel regenten van allerlei pluimage hebben ruimschoots bewezen hoe het niet moet op Flakkee. in vertrouwde handen W. H. \^LEMA Ieder ga zijn gang, hoe vreemd hij of zij zich gedraagt. Volgens De Telegraaf zou den twee miljoen burgers zich van tijd tot tijd zo vertonen. Ik zie dat gelukkig niet. Het getal lijkt mij opgeklopt. Dat dit onderwerp zo in de samen leving behandeld wordt, is een teken des tijds. Daarom signa leer ik het. Nu dit onderwerp toch aan de orde is lijkt het mij goed er met nadruk en kritiek op te wijzen hoe een primitief sta dium van dit thema geprakti seerd wordt in zwaar gedecol leteerde dameskleding. In mijn vakantie was ik in Athene en reisde veelvuldig met de métro. Wat daar alle maal onbeschaamd vertoond werd, valt voor een deel ook onder het thema van deze column. Het lijkt mij goed dat ook in christelijke kring hier over nagedacht en gesproken wordt. Het verlies van de goede zeden rukt op! Ik schroom niet, aan de noodrem te trekken. Een landschappelijk ingericht boerenerf is beeldbepalend voor een streek en draagt bij aan het landschappelijke karakter. Een erf kan uit diver se onderdelen bestaan zoals een windsingels, nomenrijen, hagen, moestuin, verharding en waterpartijen. Een samen hang van deze elementen maakt een erf compleet, waar bij het juist de kunst is om hier bij ook de cultuurhistorische aspecten, de landschappelijke waarde en de leefbaarheid op het erf in te passen. Een mooi ingericht en onderhouden erf kan het visitekaartje zijn voor het bedrijf. In deze cursus wordt gekeken hoe u het streekeigen karak ter van uw erf en de beplan ting kunt behouden, rekening houdend met hedendaagse wensen zowel bedrijfsmatig als privé. In de cursus kunt u, met deskundige begeleiding, uw eigen erfbeplanting- en onder- houdplan maken. Aan bod komt de cultuur historische achtergrond van het boerenerf op de Zuid- HpUandse eilanden. Ook de belangrijkste soorten bomen en struiken kan men leren herkennen. Een belangrijke onderdeel is het aanleggen en onderhoud van het erf. Met de cursus wordt aandacht besteed aan verschillende manieren van onderhoud. Hierbij wordt vooral aandacht gegeven aan de tijdsinspanningen om het onderhoud te laten uitvoeren. Ook de natuur op en rond het erf komt aan bod. Streekeigen erven bieden vogels en kleine zoogdieren voedsel en nest- en schuilgelegenheid. Tijdens de excursies op zaterdag worden bezoeken gebracht aan voorbeelderven in de omgeving, zodat de cur sisten een beeld krijgen van de mogelijkheden. De cursus boerenerven kost 25,- inclusief cursusmateriaal en wordt gegeven in het De Grutterswei in Oude-Tbnge. De cursusdata zijn: 16, 26 en 30 september, 10 en 14 oktober Belangstellenden vinden meer informatie en kunnen zich inschrij ven op www.landschapsbeheer- zuidholland.nl of telefoonnummer 0182 - 683 666. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur dr. W. van Vlastuin, Kat wijk aan Zee en 18.30 uur kand. G. Kater, Kruinin- gen. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. L. M. Jongejan, Mid delharnis en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur de heer T. R. Riet veld, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. Simons, Vinke veen - Geref. Kerk 9.30 en 10.30 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Krüger - Oer. Gem. 9.30 en 18.3Ö uur ds. F Blok - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur: Duitsta lige dienst en 18.30 uur ds. J. Smink met koperensem ble. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. D. Hoolwerf - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kot, Bors- sele en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hool werf en 17.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam - Her steld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur de heer B. Dubbeld en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur kand. A. Kos, Barneveld - Geref. Kerk 9.30 uur de heer Lemsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur Prof. dr. F. G. Immink, Doorn en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zie kenhuis: 14.30 uur ds. G. van Meijeren. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Har ten, Ridderkerk en 18.00 uur ds. C. Hoogendoorn, Oud-Beijerland - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oos- terland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Schuurman, Boven-Har- dinxveld en 18.00 uur ds. G. H. Kruimer, Lage Vuur- sche - Lukaskapel HDG 10.30 uur kand. L. Hak, Nieuw-Lekkerland - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Verheul, Wouden berg en 16.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. Geen dienst-CAMA Gem. 10.00 uur J. de Gans. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, Ouderkerk a/d IJssel - Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. C. Uit slag en 18.00 uur ds. H. H. Enkele frisse zomerbuien, een vrijwel continu doorstaande wester en flinke opklaringen tussendoor kenmerk(t)en het weer op de Eilanden dezer dagen. De westcirculatie kreeg weer eens een extra impuls en de komende periode blijft de wisselvallige trend aanwezig. Regengebieden of enkele buien blijven afgewisseld wor den door hele aardige en nagenoeg droge dagdelen. Dit typisch Hollandse 'halen en brengen' zal voortduren tot en met zondag. Tussen het welbekende Azorenhoog en lagedukgebieden nabij Noorwegen staat een koele weststroming waarin de dagtemperaturen niet veel verder worden opgeschroefd dan 18 graden eind deze week. De wind zal weinig variatie kennen qua richting en het grootste gedeelte van de tijd waaien uit vertrouwde rich tingen tussen zuidwest en westnoordwest. Soms kan het even flink doorwaaien met bijna kracht zès, zoals op vrij dag. Dan lijkt het beeld zelfs even herfstachtig op Goeree- Overflakkee. Toch valt de grootste regenplas dan in het noordwesten van het land en in onze regionen valt het nog enigszins mee. Gedurende het weekeinde zal de temperatuur een fractie hoger kunnen uitpakken en dan kan de 20 graden weer nipt worden behaald in Middelharnis. Met name de zaterdag zou wel eens een leuke droge tus- sendag kunnen worden met waarschijnlijk royale rugdek king van de verwarmende julizon. Dit is dan ook de beste dag van het weekeinde voor recreatieve doeleinden en vele geplande buitenactiviteiten. Eerst na half juli zou een stabielere zomerfase weer wat meer kans moeten kunnen krijgen, maar een eenmaal ingezette en goed geoliede 'westerdrift' kan het in theorie wekenlang uithouden. In de zomerperiode 1977 toten met 1981 hield zo'n wester soms wel vijf of zes weken aan en op deze manier geraak ten we aan die beruchte kille regenzomers destijds. Rond 1989 zagen we een soort trendbreuk. Vanaf dat jaar zijn de zomers eigenlijk steeds beter geworden en vooral warmer. De allerlaatste weerkaarten geven aan dat het volgende week wel weer eens 25 graden kan worden in onze omge ving, maar de buienkans verdwijnt nog niet helemaal. We komen dan in het overgangsgebied te liggen van zeer warme lucht boven Zuidwest-Europa en koele oceanische lucht ten westen van ons. De grote weervraag op dit moment is of de zomer zich dan eventueel herpakt, of dat de wisselvalligheden onverdro ten voort gaan duren? Weerman Mare Putto de Haan - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. C. .Uitslag en 18.00 uur ds. H. K. de Haan - Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur ds. T. W. van Benekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boeren 18.00 uur ds. H. Verheul, Wou denberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T C. Guijt, Hardinxveld-Giessendam en 18.00 uur ds. P. M. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee mevr. 1. Ridderhof STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gen). 10.00 uur leesdienst en 15130 uur kand. K. Boe der. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T W. van Ben- nekom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. de Jong, Nieuw-Beijerland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. P. A. Broere. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. West land en 18.00 uur de heer T R. Rietveld, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. H. Verheul, Woudenberg en 16.00 uur onbekend - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. Estié - Ger. Gem-. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije ren. HERKINGEN - Morgen, zaterdag 11 juli 2009 worden er in Herkingen autotrekde- monstraties gehouden. De organisatie heeft 'Full Pull Carpulling' uitgenodigd om op deze dag te komen rijden. Er zullen rond de twintig deel nemers zijn, deze deelnemers zijn verdeeld over drie klas sen: standaard klasse, Uchte specials klasse en zware spe cials klasse. De bedoeling om zo snel mogelijk de honderd meter te rijden met een voertuig dat achter de auto hangt en rem mend werkt. Ook komen er RC-cars dat zijn grote bestuur bare auto's een demonstratie geven. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00 uur start demonstratie rc-cars en 12.00 uur start de demonstratie autotrek. De demonstraties gaan de gehele middag door. Entree is gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2