Raad Dirksland overweegt 'ondeugende' begroting Werkgroep 'Nieuwe-Tonge in bloei' presenteert Dorpsplan 2009-2010 Ouddorpse Kunst- Arbeidsmarkt weer zeer gewaardeerd s Dirkslandse politiek: te veel 'mist' bij Binnenhof eiiahdeii-iiieuws Help *Kom over en Help' helpen! Foto tentoonstelling EIIAIHl^_niEUW5 Stil protest Bizarre werkelijkheid Centrum van Zorg Ingezonden: Rust en ruimte? Eind-.enJiesinpuiil Volgende generaties Serieus S PAGINA 2 DINSDAG 30 JUNI 2009 DIRKSLAND - CDA'er Jo Sandee kwam er als eerste mee op de proppen, in zijn algemene beschouwingen bij de kademota 2010. Collega-raadsleden volg den, en uiteindelijk gaf wethouder Gerrit Robijn (PvdA) als zijn persoonlij ke mening dat hij het wel zou aandurven: een begro ting presenteren die niet sluit. Hij moet het over zo'n "ondeugende" begro ting nog wel hebben in het college van B en W. Door Kees van Rixoort Sandee - die donderdag 25 juni zijn laatste algemene beschou wingen uitsprak; hij zet in 2010 na twintig jaar een punt achter zijn politieke carrière - voor zag dat het maken van een begroting niet zo gemakkelijk is. "Waar vind je 5 ton", vroeg hij, doelend op het voorziene tekort in 2010 als er niet in de begroting wordt ingegrepen. "Voor het CDA gelden een paar uitgangspunten. Ten eerste: de belastingdruk mag niet meer dan trendmatig omhoog. Het zou onverantwoord zijn om die meer te laten stijgen. Ten twee de: de subsidies voor het ver enigingsleven moeten blijven, want de verenigingen vormen het cement van de samenleving en staan toch al onder druk. Dus: niet korten op de subsi dies." "Dan', vervolgde Sandee, "besef je dat het er niet makke lijker op wordt. Durft u het als college aan om, als een beetje stil protest, een niet helemaal sluitende begroting aan te bie den, zoals het college van Rot terdam ook doet. Een deel van het te verwachten tekort komt voort uit een verlaging van de uitkering vanuit het Rijk. De gemeente krijgt veel taken, maar geen middelen. Het is een uitdaging voor ons allemaal: hoe houden we de leefbaarheid in stand en hoe blijft het betaal baar." Sandee voorzag overigens wel dat de provincie problemen zal hebben met een niet-sluitende begroüng. VVD'er Henk Zwa nenburg vond de suggestie van Sandee "aardig" en ook ande re raadsleden leken er iets in DIRKSLAND - De gemeenteraad van Dirks land gaat niet zomaar akkoord met de finan ciële gegevens die het bestuur van (sociale werk voorziening) het Binnen hof presenteert. Pas als wethouder Bruggeman (Christenunie) meer dui delijkheid kan geven over de jaarrekening 2008 en de begroting 2010, is instemming mogelijk. Dat zou dan moeten gebeuren op 9 juli. Door Kees van Rixoort De onduidelijkheid betreft vooral de onttrekking van 205.000 euro uit de reserve die bestemd is voor modernise ring van het bedrijf. De "mist", waarover gemeenteraadslid Leenders (Gemeentebelangen Dirksland) sprak, maakt het onmogelijk te beoordelen of het geld inderdaad aan moder nisering is besteed. Naast dit punt heeft de Dirks landse raad moeite met het blijvende tekort op de begro ting van 600.000 euro, een gat dat de vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee verplicht zijn te dichten. Het vermoeden, ook van de wethouder, is dat het Binnenhof "de gemeen telijke bijdragen op kunstma tige wijze op een te hoog peil wenst te houden". Verder heeft het bedrijf te kampen met een "exorbitant" (Leenders) ziek teverzuim van 17,1 procent. Het verwonderde VVD-raads- lid Zwanenburg dat de ver antwoordelijk wethouder, die deel uitmaakt van het bestuur van het Binnenhof, niet had ingegrepen voordat de stuk ken naar de gemeenteraden gingen voor instemming. "Slordig dat dit niet vooraf is gepareerd", aldus het raadslid. "Ik kan deze jaarrekening niet goedkeuren." "U had er strak ker bovenop moeten zitten", vond ook Leenders. Bruggeman meldde dat in het bestuur dezelfde kritische vra gen waren gesteld. 'Je wordt er niet vrolijk van. We hebben een aantal jaren wat betere resultaten gezien, maar nu hebben we weer te maken met de recessie. Die slaat hard toe bij het Binnenhof Het aantal werkzaamheden neemt af, de winstmarges zijn lager en er zit een financieel slechte klant bij. Een tekort van 6 ton mag geen automatisme zijn. Het is een bizarre werkelijkheid, maar daar hebben we wel mee te maken. Strakker sturen is nodig om de tekorten in de hand te houden en om het ziekteverzuim naar beneden te krijgen." De wethouder meldde ook dat het Binnenhof 8 ton min der subsidie van de lande lijke overheid ontvangt. Hij ontraadde de raad om niet in te stemmen met de cijfers, vooral omdat dje per I juli bij de provincie moeten zijn inge leverd. Maar die oproep had geen effect. "De mist moet weg voordat wij instemmen", verwoordde Leenders het gevoel van de gemeenteraad. "We houden dit aan tot 9 juli." Overigens kan de gemeente raad niet veel veranderen aan de cijfertjes van het Binnen hof Het algemeen bestuur van het sociale werkvoorzie ningschap heeft ze goedge keurd en als de andere drie gemeenteraden instemmen, heeft een eventuele afkeuring door de raad van Dirksland geen gevolgen. Wel is dan het signaal gehoord. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVliddelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Confracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal^elijl^e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensbericiiten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.VIIIerius, tel. (0187)471022 e-mail: redaclie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). te zien. "Minister Bos zou het onder bepaalde voorwaai;den acceptabel vinden", aldus Zwa nenburg. Meer dan trendmatige belas tingverhoging heeft in de gemeenteraad geen draagvlak. Alle fracties - Huber was absent - waren daar helder over. Dat betekent dat het geld ergens anders gevonden moet worden. Wethouder Robijn concludeer de aan het eind van het lange debat: "We zullen hoogstwaar schijnlijk drastisch op de uitga ven moeten korten. We gaan er op studeren." In oktober ligt er een concrete begroüng op de vergadertafel. Sommige parüjen - zoals de PvdA - zeiden bij het snoeien in de uitgaven de voorkeur te geven aan de kaasschaafmetho- de (overal wat minder). Terwijl andere partijen meer zagen in keuzes (hier wel snoeien en daar niet). Voor de VVD is een greep in de gemeentelijke reserves bespreekbaar. De SGP opteerde voor bezuinigingen op de sub sidies, de veiligheidsregio, het ISGO en de nieuwjaarsfeesten. Bovendien, zo maakte raadslid Marten Baan duidelijk, "mag aan het stopzetten van subsidie van het zwembad niet getornd worden." De ChristenUnie stelde, bij monde van raadslid Jos Toes, dat het ISGO in de aanloop naar de gemeentelijke fusie geen grootschalige projec ten meer moet oppakken. De PvdA ging lijnrecht tegen coalitiepartner SGP in door te stellen dat "het eerder inge nomen standpunt ten aanzien van de zwembadsubsidie" moet worden herzien. De PvdA en de VVD pleitten voor een doel groepenbad, aansluitend bij de zorgkern Dirksland. Ook ande re fracties, zoals de Christen- Unie en Gemeentebelangen, zien zo'n profiel als ideaal toe komstbeeld. "Dirksland heeft alles in zich om Centrum van Zorg te worden", zei Peter Keu- ker namens de PvdA-fractie. Tijdens de algemene beschou wingen vroegen de fracties aandacht voor bijvoorbeeld het onderhoud van het open baar groen, de promotie van Dirksland, de reconstructie van de N215, de realisering van het bouwproject Hart van Dirksland, de ontsluiting van het dorp Herkingen, een bus verbinding tussen Herkingen en Dirksland, verpaupering, zwerfvuil en hondenpoep. Over dat laatste onderwerp diende Gemeentebelangen een motie in, maar alleen de ChristenUnie ondersteunde die. Gemeentebelangen stelde voor uidaatplekken te creëren Mogen wij weer op u rekenen om veel voor onze arme medemens te betekenend Eerst bedanken wij u voor al het gulle geven in hun benarde leven. Opnieuw komen wij vragen om kleding die niet meer wordt gedragen. U kunt hen kleden van top tot teen, graag schoon en heel, dat kan er allemaal heen. Kom over en help werkt in 9 landen bij de armsten, ze staan echt met lege handen Zij lijden veelal honger en kou, met vragende ogenhelpt u nou? Door het harde regime komen en durven ze niet van de grond, en staan zodoende met open mond Ook beddengoed, gordijnen, handwerkspullen en brillen zijn spullen die ze heel graag willen. Incontinentiemateriaal, kinderwagens, rollators. Schoenen, het kan allemaal. Gaat u verhuizen, kleiner wonen of een andere omstandigheid: denk aan onze medemens die lijdt. Ook in de vakantie sparen we door, dus kunt u het allemaal brengen hoor! U kunt bij ons terecht van maan dag t/m zaterdag (wat ook kan en mag. Bij ons huis staat een ton voor 't gemak: deponeer daarin uw kledingzak. Met al uw hulp en gebed worden er veel levens gered! Familie A. Helleman, Koningimielaan 17, Nieuwe-Tonge Tel. 0187 651404 en de verplichting om uitwerp, selen op andere plekken te verwijderen. Toes pleitte voor de inzet van vrijwilligers bij hei groenonderhoud ("Het ziet er rommelig uit nu") en vooi; de mogelijkheid om gratis afval aan te bieden bij de eilandelijke stortplaats in Middelharnis om te voorkomen dat mensen afval in de polders storten. Volgens wethouder Robijn is het groenonderhoud te verbe teren. "We kunnen het budget verhogen, het openbaar groen vereenvoudigen, er parkeer plaatsen van maken of vrijwil. ligers werven. Ook kunnen we als raad en college een deel van onze vakantie opofferen en er met schop en schrepel op uit trekken." De SGP bracht naar voren "enige bedenkingen" te heb ben over meer recreatie en toe risme op Goeree-Overflakkee. Baan vond dat er grenzen zijn. "Goeree-Overflakkee: eiland van rust en ruimte. Die prachti ge spreuk kennen we allemaal. Maar als het toerisme naar ons eiland van rust en ruimte steeds maar wordt gestimuleerd, hoe lang kan deze mooie spreuk dan nog voldoen aan het waar heidskarakter van die woor den? Enkele decennia terug was er beslist geen sprake van filevorming aan beide zijden van ons eiland en zeker niet op zondag." Volgens VVD'er Zwa nenburg hebben die files niets met Goeree-Overflakkee te maken. "Al die auto's gaan naar Zeeland. Het valt mee wat hier aan toeristen rondloopt." SOMMELSDIJK - Vanaf 2 juli a.s. tot eind augustus 2009 wordt er in de Remonstrantse kerk te Sommelsdijk een ten toonstelling gehouden van foto's van Renata Barnard mei de titel 'Waar is die God van jou?'. Deze tentoonstelling is een weergave van het foto project dat vorm kreeg tijdens het studieverlof van Renata Barnard, predikant van de Doopsgezinde Gemeen te Utrecht. Met een aantal gemeenteleden sprak zij over een (bijbel)tekst die voor hen van betekenis is. De mensen en hun verhaal heeft zij in por tretfoto en tekst weergegeven waarbij de verhalen haar tot nieuwe foto's inspireerden. Zo is het een drieluik geworden: portret, verhaal en de gefoto grafeerde 'verbeelding' van wat men vertelde. De expositie is te bezichtigen o.a. op woens dagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur en na telefonische afspraak met de fam. Schrier: 0187 484317. Waarnemend burgemeester Zevenbergen kreeg van enkele kinderen liet eerste exemplaar uitgereikt i u;. im hml>splan Nieuwe-Tonge/Batienoord 2Ü09-21)1U. Foto: Hans Vilkrim In Nieuwe-Tonge is afge lopen donderdagmiddag het Dorpsplan Nieuwe- Tonge/Battenoord 2009- 2010 gepresenteerd. Na een korte bijeenkomst in Ons Dorpshuis, waar voorzitter Esther van Hal teren van de werkgroep Nieuwe-Tonge in bloei een korte toespraak hield, trokken de genodigden te voet door de straten van Nieuwe-Tonge naar het sportveld aan de Konin gin Julianastraat, waar de kinderen van beide basisscholen van het dorp die dag een zonovergo ten sportdag hadden. En in hun aller aanwezig heid werd het Dorpsplan gepresenteerd. Juist bij hen, want zij zijn de toe komst van Nieuwe-Tonge, waarvoor het Dorpsplan een groot aantal initia tieven bevat om de leef baarheid in deze zgn. kleine kern te vergroten en te verbeteren. Waarne mend burgemeester Pie- ter Zevenbergen van de gemeente Middelharnis mocht het eerste exem plaar in ontvangst nemen, uit handen van enkele schoolkinderen die daar toe verkoren waren. Door Hans Villerius In Ons Dorpshuis vertelde Esther van Halteren dat de werkgroep Nieuwe-Tonge in bloei een klein jaar geleden begonnen is met een groepje mensen dat, door de gemeente daartoe aangezet, na is gaan denken over de leefbaarheid van Nieuwe-Tonge. Er wer den bewonersavonden belegd waarin burgers aan konden geven wat zij in en voor het dorp aan verbeteringen wens ten. Daarvan werd een inven tarisatie gemaakt, wat nu vast gelegd is in het Dorpsplan. Voor de werkgroep - die bij het opstellen van haar plan veel steun heeft gehad van de Zuid-Hollandse Vereniging voor Kleine Kernen - is het plan enerzijds een eindpunt, zo zei Van Halteren, maar met een ook een beginpunt. Want met deze inventarisatie van wensen en/of verbeterpunten moet nog aan de slag worden gegaan. "Wat wij daarbij wil len is aandacht, onder andere van de gemeente, aandachtige aandacht, en met zorg. Daar naast is de werkgroep nog maar klein; er zouden dan ook zeker nog wel meer men sen actief in mogen worden", zo riep de voorzitster op. Toch kent de werkgroep al diverse leden die ieder of samen met anderen een soort taakveld, een 'portefeuille' toebedeeld kregen. De donderdagmiddag in Ons Huis aanwezige werk- groepleden stelden zich kort aan de overige aanwezigen voor, waarna waarnemend burgemeester Zevenbergen van de gemeente Middelhar nis ook even het woord kreeg. Die zei onder de indruk te zijn van de ontwikkelingen die hij zojuist geschetst had gekregen en van het aantal mensen dat op deze wijze zich aan het inzetten is voor de leefbaarheid van het dorp, en hij gaaf aan nu heel benieuwd te zijn naarde inhoud van het Dorpsplan. Daarop moest hij echter nog even wachten en eerst nog 'n wandeling door Nieuwe-Ton ge maken, naar het sportveld aan de Koningin Julianastraat waar, zoals gezegd, de kinde ren van het dorp aan het spor ten waren. Het Dorpsplan is "voor ons en de volgende gene raties", zo vermeldt de cover van het plan. Daarom werden ook de kinderen betrokken bij de presentatie ervan. Een aan tal van hen was verkoren om de eerste exemplaren van het Dorpsplan te overhandigen, eerst aan de burgemeester en daarna aan de wethouders en enkele andere betrokkenen. Het Dorpsplan is een uit gave geworden van 'n kleine 90 pagina's, verluchtigd met fraaie kleurenfoto's, en geeft er blijk van dat de werkgroep haar taak zeer serieus heeft opgevat. De onderverdeling in hoofdstukken geeft meteen aan welke taakgebieden de werk groep voor zich ziet: 'Voorzie ningen', 'Woon- en leefomge ving', 'Infrastructuur', 'Toeris me, recreatie en bedrijvigheid' en 'Sport en cultuur', dit alles samen te vatten onder de gro te noemer 'Leefbaarheid en veiligheid'. In het plan wordt kort ingegaan op de (ontstaans) geschiedens van Nieuwe-Ton ge. Er worden visies en doelen weergegeven.- Per taakgebied wordt gedetailleerd ingegaan op huidige situaties, telkens voorzien van een plan van aanpak om aan dat onderdeel te gaan werken. Waar nodig geven grafieken, schema's en overzichten een samenvatting van wat tekstueel werd uiteen gezet. En tot slot wordt een opsomming gegeven van niet minder dan 32 actiepunten, waarvoor het Dorpsplan aanbe veling doet om in de toekomst mee aan de slag te gaan. Op termijn denkt de werkgroep Nieuwe-Tonge in bloei over te kunnen gaan in een Dorpsraad, maar zover is het nu nog niet. OUDDORP - In hart je Ouddorp is afgelo pen zaterdag de Kunst- Arbeidsmarkt weer gehouden, ditmaal voor de vierde keer. In de ring rond de kerk, in de West straat en aan 'n stukje Stationsweg etaleerden tientallen beoefenaars van kunst, hobby's en creati viteit hun passie en hun kunnen, en hebben vele bezoekers van deze markt zich ervan kunnen over tuigen hoe leuk en waar devol het kan zijn om 'n mooie hobby te hebben. Tekst en foto's: Hans Villerius Van schilderwerk tot beeld houwwerk, van kralen rijgen tot musiceren, van houtdraai- en tot fotograferen - een breed spectrum van de kunst- en hob bywereld was zaterdag door een vermengd vertegenwoor digd in Ouddorp. En zowel vanachter de kramen als onder de bezoekers was 't duidelijk wat 'n ongedwongen sfeer er ontstaat als mensen van allerlei pluimage elkaar rond hun lief hebberijen ontmoeten. Burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goe- dereede opende de markt met een korte toespraak. Ze sprak er haar waardering voor uit dat enkele initiatiefnemers vier jaar geleden hiermee begon nen zijn. Inmiddels is er een samenwerking ontstaan met de Stichting Promotie Kop van Goeree, en volgend jaar wacht de eerste lustrumeditie alweer. Er moet heel wat werk worden verzet voordat een Kunst- en Antiekmarkt eenmaal geopend kan worden, zo sprak de burge meester; zij bedankte dan ook ieders inzet om het evenement ook dit jaar weer mogelijk te maken. "En ook voor volgend jaar heb ik nu al hoge verwach tingen!", zo gaf ze aan. Waar devol vond ze het ook dat er op deze markt zoveel ruimte was voor leerlingen van Muziek school Goeree-Overflakkee om op diverse muziekinstru menten een optreden te ver zorgen op het pleintje voor het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis. "Het is goed om te laten zien dat er op het eiland zoveel jeugdig muzikaal talent aanwezig is." Na een applaus voor de organisatoren, ging de markt van start en togen hoe langer hoe meer bezoekers naar Ouddorps centrum, om er te genieten van een onge dwongen samen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2