Eartheater, noviteit van Flakkeese makelij, in gebruik genomen m Raad Goedereede wil bij Staten nog afzonderlijk reageren op fusieadvies 50% VAN DIS FRANS Een spetterende sportdag GROTE JAARMARKT STICKERS ALLE MATEN OLDENBURG www.groothandelkoole.nl 0-% kaarten M Zo goed als de gehele kindercollectie nu www.vandammode.com Telescoop- en verrekijker- show -ËÜ^^-niEUWS D.V. zaterdag 4 juli 2009 te Nieuwe Tonge '"il GOEDEREEDE - Provin ciale Staten behandelen op 2 september het besluit van GS over de bestuurlijke toekomst op Goeree-Over- flakkee. Dit onderwerp is al op de agenda geplaatst. De gemeenteraden krij gen, voorafgaand aan deze statenbespreking, nog een mogelijkheid om op 24 of 31 augustus, een reactie te laten horen op het advies van de commissie Schutte en het dan ook bekend zij nde GS-besluit. De raad van Goedereede bepleitte in meerderheid om afzon derlijk gehoord te kunnen worden. Naar verwachting zal het dagelijks bestuur van de provincie (GS) vandaag, dinsdag, haar besluit openbaar maken. Zoals bekend adviseerde de commissie Schutte op basis van de verdeeld heid van de vier gemeen ten, voor vorming van één eilandelijke gemeente. Mede afhankelijk hoe en wie de regierol in het ver volgtraject gaat oppak ken en afhankelijk van de exacte besluitvorming, kan de ingangsdatum van de verwachte samenvoe ging mogelijk pas in 2013 een feit zijn. Oosterpark Tekorten Verantwoordelijkheid SNS T9 assurantiën financieringen hypothel<en Zowel privé als zakelijk! v\f v\fv\f .'va n d i sn I f i PAGINA 10 DINSDAG 30 JUNI 2009 STAD AAN HET HARINGVLIET - Enorm trots zijn ze: Laurens Maliepaard van het gelijknamige bloembol- lenbedrijf in Stad aan het Haringvliet en zijn vaste medewerker Her- bert Grootenboer. Vorige week namen ze, na maan den intensieve arbeid, hun zelf ontwikkelde en gebouwde bollenspoel- machine in gebruik. Een spannend moment voor de heren, maar geluk kig werkte de machine helemaal naar wens. Het enorme gevaarte met de toepasselijke naam 'Ear theater' weegt zo'n 42 ton, is ruim 3 meter breed, 14 meter lang, maar is des ondanks zeer wendbaar en kan zelfs helemaal worden ingeklapt. Door Mirjam Terhoeve Op het bureau van Laurens lig gen zomaar een paar schetsjes. "Dat is de complete tekening", lacht hij, "meer staat er echt niet op papier. Het is een heus praktijkproject geweest. Her- bert was de technische man in het geheel. Hij heeft veel erva ring met landbouwmachines. Samen met een aantal ZZP-ers heeft hij de machine gebouwd. Mijn rol bestond voornamelijk uit het doen van expertise en het leveren van de benodigde onderdelen". Laurens Maliepaard teelt al jaren bloembollen voor de bin nenlandse broeierij (de tulpen- broeiers) en voor de export. Dit jaar had hij zo'n 115 hecta re tot zijn beschikking. "Ieder jaar was het weer een pro bleem om de bollen onbescha digd te rooien", vertelt hij. "Bij het rooien van de bollen komt altijd heel veel grond mee. Dat heeft twee grote nadelen. Het eerste nadeel is dat de meege- rooide kluiten de bollen kun nen beschadigen en het twee de nadeel is dat alle overtol lig meegerooide grond weer teruggereden moet worden naar het perceel. Soms bracht je 80% grond naar de schuur en maar 20% bollen. Daar Adres: het terrein op Westdijk 12, naast de Spar Tijd: van 09-00 tot 14.30 uur Opbrengst: voor de Hersteld Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge. Wat Is er te doen? haarknippen - waterfiets! - ballonnen oplaten - sl<elterpulling - legertmclc - springl<ussen - trelclast - grabbelton - schiettent gmte sjoelbak Wat Is er te eten? patat - oliebollen - hamburgers - wafels - tiaring - gebal<i<en vis - kibbeling - ijs Wat Is er nog meer te koop? stoffen - woondecoraties - tieel veel tweedetiands boeken - kaas - nw, aardappelen - groente en fruit - prachtig opgemaakte bloemstukjes en plantenbakjes - heerlijke zelfgebakken taart en koek - Flakkeese advocaat en kruudplaetjes - preken- en samenzangcd's - zelfgemaakte kaarten - mooie kralenkettingen. En verder? Verder is er natuurlijk de grote rommelmarkt, met héél véél leuke en handige tweedehands spullen. En een kraam met antiek en brocante, voor de echte liefhebbers! Ook is er vanaf ongeveer 11.00 tot 12.00 uur een veiling van antiek. Kortom: genoeg om even te komen snuffelen, of voor een gezellig en leuk dagje uit voor het hele gezin! Temidden van de tractoren de Eartheater, de trots van bbembollenbedrijf Maliepaard. wilden we een oplossing voor vinden. Zo hebben we geke ken in de bollenstreek, want daar wordt veelal gewerkt met netten, die de bollen als het ware uit de grond zeven. Het nadeel hiervan vonden wij, dat de capaciteit heel erg laag is. Dat schiet niet op als je 115 hectare hebt. Wij wilden een snellere manier. Dus zijn we eens gaan peilen bij collega's in de buurt. Bij al die collega's hebben we de meest positieve punten gecombineerd en hier van een concept gemaakt. Zo werken de gebroeders Dogter- om uit Oude-Tonge al met een waterbak. Dat was eigenlijk de belangrijkste basis voor onze uiteindelijke 'Eartheater'". "Het principe van de Earthe ater is simpel", voegt Herbert eraan toe. "De bollen worden op de oude manier gerooid, maar belanden niet meer rechtstreeks in de kiepwagen, maar in de spoelmachine. Dit is een soort tank gevuld met water. Doordat het water in de tank op de juiste manier ver vuild wordt met grond (dus met homogeen vervuild water) blijven de bollen drijven. De truc was om uit te vinden hoe dik het water precies moet zijn om dat drijven te bewerkstel ligen en hoe we die juiste dikte automatisch konden regelen. Daarnaast moesten we een manier vinden om de spoel machine te laten rijden. Zo kwamen we uit op het chassis van een* bietenrooier. Die had hiervoor het meest geschikte onderstel". "Samen zijn we naar Frankrijk gegaan en hebben daar twee bietenrooiers gekocht", vult Laurens aan. "De ene hebben we zelf compleet ontmanteld en daarna van de grond af aan opgebouwd tot spoelmachine. De andere is naar onze colle ga Vidofleur in Ooltgensplaat gegaan. Zij vonden ons con cept erg goed en wilden graag zo'n zelfde machine. Tijdens het opbouwen hebben zij alles stukje voor stukje gekopieerd en nu rijdt daar dus een exact hetzelfde exemplaar. Tot nog toe tot grote tevredenheid. Natuurlijk was het even span nend vorige week toen hij voor het eerst het land op reed, maar alles ging goed. Door de zeswielaandrijving rijdt hij zeer gemakkelijk en is boven dien zeer wendbaar. We kun nen nu zo'n 6 hectare per dag rooien. Vanuit de spoelmachi ne gaan de bollen in de tractor, die de lading naar de schuur brengt. Die tractor hoeft nu maar 1 keer per uur te lossen in plaats van 5 tot 6 keer. Dat scheelt heel wat ritjes en over last voor de bewoners van ons dorp, wat zeker ook voor hen zeer prettig is". Bij de schuur worden de bollen nogmaals schoonge spoeld en vervolgens gepeld. Daarna worden ze in kubkis- ten gedraaid. Deze hebben een gaasbodem. Door middel Foto: Wim van Vossen Fotograjïe van een blaassysteem onder de kisten worden de bollen gedroogd. Als de bovenste bollen droog zijn, weet men dat alles droog is en kunnen ze naar de afnemers. Dagelijks gaan ongeveer 200 kubkisten de deur uit. Het is nu dus een drukte van belang bij het bloemboUenbe- drijf van Laurens. Dit duurt nog zo'n 4 a 5 weken, dan zijn alle bollen verwerkt. Dan is er weer even rust. Rust waar Laurens en ook Herbert hard, aan toe zijn. "Vanaf novem ber vorig jaar zijn we werke lijk iedere dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig geweest met de Eartheater" om hem op tijd af te krijgen", zeggen de heren tot slot. "Dat was best vermoeiend. Maar als je dan ziet dat het allemaal werkt en je inspanningen niet voor niets zijn geweest, dan ben je al die uurtjes en die ver moeidheid in één klap hele maal vergeten". Door Jaap Ruizeveld De laatste raadsvergadering voor het zomerreces leverde nauwelijks spectaculaire pun ten op. In het vragenuur gaf CDA-er Pijl nog eens een toe lichting op het standpunt dat deze fractie in het verleden had ingenomen ten aanzien van de gekozen doelgroep bij de ontwikkeling van het bouw plan Oosterpark in Ouddorp en de huidige zienswijze op het project nu de informatie- en inschrijfbijeenkomsten inmid dels zijn afgewerkt en een groot aantal gegadigden zich aanmeldde. De schijnwerper richt zich dan op de al dan niet onduidelijkheid in geplaatste advertenties welke doelgroe pen voor de levensloopbesten- dige woningen in aanmerking komen en de volgorde waarin dit gebeurt. Bestaat er onduide lijkheid over de positie daarin van inwoners van de gemeente Goedereede die al geruime tijd op de wachtlijst stonden, de minder-validen, de vijfenvijftig plussers en de economisch aan deze gemeente gebonden per sonen ten aanzien van belang stellenden vanuit andere delen van het eiland? Volgens wethouder Admiraal zijn de eerste drie maanden duidelijk de inwoners van Goe dereede het eerst aan bod, de procedure loopt tot begin sep tember, daarna kunnen wonin gen worden toegewezen aan gegadigden buiten Goederee de. De portefeuillehouder wees op de exploitatieovereenkomst die met de projectontwikke laar is overeengekomen en die gericht is op het veiligstellen van het boilwplan Oosterpark. Goemaat (CU) wilde nadere toelichting over de loting, maar zijn vraag werd naar de com missie verwezen. Dat zelfde gold voor een vraag en opmer king van VVD-er Van der Meer ten aanzien van de inhoud van de exploitatieovereenkomst. Pijl (CDA) vroeg zich scep tisch af wat er bij dit project nu terecht komt van de door stroommogelijkheid. "Belang stellenden laten huizen achter die voor meer dan zeshonderd duizend euro in de verkoop komen. Met die prijzen help je dus niet de gewenste doelgroe pen, geen starters en of jonge ren die naar woonruimte snak ken". In de commissie komt er nog duidelijk een debat waarin om heldere informatie wordt gevraagd. De Voorjaarsnota 2009, de Kadernota 2010 en de Aanbie dingsbrief vormden de hoofd moot van de raadsvergade ring. De Voorjaarsnota scoort 262.500 negatief en met mutaties en de Kadernota loopt dat tekort op naar 930.200 m 20I3.Toch was er geen reden voor grote ongerustheid bij de meeste fracties. Zij nemen aan dat het tekort voor het lopende jaar kan worden afgedekt door aanwending van de reserve toekomstige investeringen. En wat de Kadernota-perikelen betreft was er ook weinig emo tie. Immers bij een ambitieuze gemeente horen ambitieuze plannen, en met wat schrappen van onderwerpen, bezuinigen, wellicht een enkele financiële meevaller en het hanteren van de kaasschaaf, komt het wel goed. "College, reik ons voor stellen aan zodat wij een bewus te keuze kunnen maken en die leidt tot de gewenste sluitende begroting", was de opdracht aan het dagelijks bestuur. "We gaan toch geen blanco cheque geven?", wierp Van der Meer in het midden. Goemaat vond dat de SGP erg soepeitjes het knelpunt aan het college over hevelde. "Wij als raad moeten zelf ook invullingen geven", stelde hij. Kort kwamen wat items op tafel, zoals maximale inzet om lastenverzwaring van burgers te voorkomen en eventueel een reductie van de gehanteerde jaarlijkse prijsin- dex van 2 procent. Het postje van 25.000 om informatief en communicatief te kunnen handelen op de doorkomstdag van de Tour de France in juli 2010 kreeg geen steun van de SGP. Ener zijds niet omdat de passage op zondag valt, anderzijds omdat deze fractie vindt dat de orga nisatie van het evenement voor de kosten moet opdraaien en niet de gemeente. Alle andere fracties stelden - met respect - dat juist om de gewenste zondagsrust in de kernen te kunnen veiligstellen je als gemeente je verantwoordelijk heid moet nemen voor goede communicatie en informatie. Dat promotionele activiteiten en facilitering eventueel uit de nieuw opgerichte post Recre atieve reserves betaald zou den kunnen worden, viel bij de raadsmeerderheid niet in goede aarde. Voor deze gelden moet juist structureel beleid worden ontwikkeld. Een visie die mevrouw Poort (PvdA) onderstreepte. Zij toonde zich toch al niet geluk kig met de gemaakte afspraken met de ondernemers bij dit punt. "Het mag niet een pluk- potje worden", stelde Polie (VGB). Mevrouw Rijerkerk gaf nog eens aan dat de noodza kelijke gelden uit de algemene middelen dienden te komen. Nadat Van Dam (PvdA) uit gebreid een somber perspec tief schetste voor de komende jaren, met sterke verlaging van de algemene uitkeringen door het rijk, en daarbij wees op de noodzaak van adequaat han delen door de gemeente, werd nog een rondje standpunten Tour de France afgewerkt. Het leverde geen nieuwe gezichts punten op. "Alles is uitgewis seld concludeerde", burge meester Van de Velde, en daar liet een ieder het bij. Vingino - EDC bij Esprit - Name-it - Esprit mini - Hookipa. Voor nog een spetterende actie Kijk op onze site: Van Dam Mode Middeiharnis, 470394 nbua Ring 54-56, 3241 CS Middelharnis. Tel. (0187) 48 55 37 Fax: 48 66 28 Frans Oldenburg Kraaljerdijk 27 3248LC Melissant T 0626420633 W v\/ww.fransoidenburg.nl ONGEDIERTE &ESTRIJDER Feest is een reden voor Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijlc (0187)47 10 20 info@ drukkerijdewaal.nl www.drukkeri idewaa I .n I OUDDORP - Combi Hamee- tetnan houdt a.s. vrijdag 3 juli een grote telescoop- en verre- kijkershow in het clubgebouw van watersportvereniging 'Goeree', aan de Ouddorpse Haven. Van I0.00-I7.00 uur worden er kijkers gepresen teerd van o.a. de merken Zeiss, Swift, Swarovski, Steiner, Kowa, Leica, Nikon, Bynolyt en Pentax. Tijdens- de show geldt een speciale actieprijs. Voor meer informatie: Combi Hameeteman, Weststraat 35 te ouddorp, tel. 0187 681612. GOEDEREEDE - In het sub tropische zwembad van Port Zélande werd donderdag 18 juni een bijzondere sportdag voor groep 1 en 2 van o.b.s. Buten de Poorte gehouden. Piet Bernard, leerling uit groep 2, won op 27 maart de hoofdprijs van een kinder bingo van sportvereniging de Kriekel: een dag zwem men in Port Zélande met de hele klas. Zowel Poft Zélan de als Buten de Poorte wis ten een creatieve invulling te geven aan deze prijs. Doordat Piet in een combina tieklas zit, waar de leeftijd van de kinderen varieert tussen de 4 en 6 jaar, werden alle kinde ren inclusief een begeleider per kind en natuurlijk de juf en de meester uitgenodigd, in totaal 70 personen. Na een morgen op school, die helemaal in het teken stond van zwemmen, vertrok iedereen naar Port Zélande. Daar werden de kin deren door de activiteitencom missie van de school getrak teerd op patat en deed Port Zélande er nog een drankje bij. Na een groot applaus voor Piet werden de poortjes van het zwembad geopend en kon het spetteren, glijden en zwem men beginnen. Om Kalf 6 vertrokken de laat ste leerlingen uit het zwembad en kan Buten de Poorte terug kijken op een spetterende sportdag!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 10