Geslaagde Straatspeeldag in Stad "Je moet verder kijken dan de deur van het lokaal" Je bent vrijwilliger... Nie-a-w^ -cLxt P^^LITIE 'Meester Nelis' beëindigt onderwijsloopbaan: EIIAnOEtl-niEUWS Ingezonden: Neeltje Struijs sleept Rasmus Kerkdienst Ger. Gem. in Ned. Ophalen oud papier Herkingen 0900-8844 Overlastgevende jongeren bekeurd Jongen met nepvuurwapen aangehouden Oud papier Opbrengst collecte *\^i «v *v. 9,2, K* K* K* K* K* K* K* DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD ■i0m^s^am,êM&êM^.,..'<:-.<4^ PAGINA 5 VRIJDAG 26 JUNI 2009 Op ons eiland Goeree-Ovei- flakkee werkt een groot aantal vrijwilligers. Zo ook werken er meer dan 3ÜÜ in verpleeg tehuis De Samaritaan. Deze mensen helpen mee aan het welzijn van de bewoners en zo goed dat hierdoor dit niveau zo hoog is dat er zilveren en bronzen plakken verdient wor den, (ieniiddeld worden er per vrijwilliger een paar uren per week gewerkt, met uitschieters naar boven. Wij - 10 mannen, het team vrijwillige busbu.sthaufïeurs bij De Sain - zorgen mede voor het vervoer naar en van dag behandeling. (Jok verzorgen wij zelf'slandig het vervoer van uitstapjes, familiebezoek, e.d., voor de bewoners van de diver se instellingen. Zonder ons zou dit laatste (jua kosten onmo gelijk zijn. Door onze inzet is de kwaliteit van dit vervoer op een hoog peil en wordt de reis tijd naar en van dagbehande ling zo kort mogelijk, door te rijden met twee man op de bei de bussen: een vaste kracht en een viijwilliger. Om deze kwa liteit hoog te houden, wordt door ons team gemiddeld per week 50-60 uur gewerkt met vele uilschieters naar boven en worden er werkdagen van 10 uur makkelijk gehaald. Enke len van ons wonen in de bui tendorpen en rijden vaak met eigen auto. Door de vele uren die moeten worden ingevuld wordt door deze mannen dan wel 200-300 km per maand verreden. Daar de vergoeding bij lange na niet voldoende is moet uit eigen zak wel 20-30 euro per maand bijgelegd worden. Zeker in deze tijd met de bevroien pensioenen is dit vaak een moeilijke opgave. Al bijna een jaar lang proberen we mei het ManageTiietitteam en de Raad van Bestum- voor alle vrijwilligers die kilometers declareren hieiin verbetering aan te brengen. De medewer king is zover zoek dat er tijdens een van de onderhandelingen door een lid van RVB werd gezegd: je bent vrijwilliger en dan moet je ook maar de kosten dragen die dit met zich mee brengt.' Het is te schanda lig voor woorden! Een 2'' punt is wat moeilijker uit te leggen, maar het komt ongeveer neer op het volgen de. Een vrijwilliger kan als zij/ hij dat wil, indien er redelijk wat men gewerkt wordl, deze uren per jaar noteren. Voor elk uur staat een gering bedrag. Het totale bedrag kan dan bij de instelling gedeclareerd worden. De bedoeling is dat de instelling niet uitkeert en het bedrag kan dan in de meeste gevallen geheel ol gedeeltelijk door de vrijwilliger opgevoerd worden als gilt op het belas tingformulier De instelling moet dan wel bij de belastings dienst ingeschreven zijn als een algemene instelling voor openbaar nut. Ook hierin wil het MT en RVB tot op heden nog niet echt meewerken om deze regeling te legaliseren. Deze I egeling kost de instelling geen cent. \Ve betieuren cjeze gang van zaken zeer en willen middels deze ingezonden brief het belang van vrijwilligers onder de aandacht brengen en de slordige manier waarop met ons wordt omgegaan. Vrijwil ligers moeten gekoesterd wor den en daar moetje als instel ling zuinig op zijn. Helaas is dat bij De Samaritaan nog niet doorgedrongen in de top. Wij hopen dal er alsnog een pas sende oplossing wordt gevon den. Het team vrijwillige buschauf- feuis van de Samaritaan: Jolm van de Kiiiiaji. Middelharnis Wim van de Ree, Sommeisdijk Hall Verhaarl, Snmmebdijk Leen Mijs, Suminelsdijk jaeques van Nierop, Middelharnis rijs Troost, Slellendam Leen Wielhouwer, Slad a/h Harinii^iliet Cees Hollaar, Sommeisdijk Paul Lüitren de Jon^^, .Sommeisdijk Jan xvin Sj)luider, Oiiddorj) Woensdag 24 juni om 16.09 uur werd de bemanning van de reddingboot Neeltje Struijs van KNRM station Stellendam binnen, door het Kustwacht Centru^n gealarmeerd voor een ja-ht met een gebroken roe' op het Haringvliet. Er werd uitgevaren bi'Noord- oost 5, naar boei A fl bij het Aardappelgal op h't Haring vliet. Hel jacht Raf'H's van 10 meter lengte en ^>et 2 perso nen aan boord -erd op sleep genomen doo de redding- boot, samen "ft de Torbay van de Hell-^oetse Reddings brigade, enHellevoetsluis gebracht. Na gcgc^'tis te hebben opge- nomeri keerde de Neeltje Struij?weer terug naar haar .statioi- MELISSANT - In de Gere formeerde Gemeente in Ned. hoopt donderdag 30 juni ds. A. (leuze uit Goud voor te gaan; de kerkdienst vangt aan om 19.30 uur. In Herkingen worclt mor gen, zaterdag 27 juni, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plastic en drankenkarions, e.d.) tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDEl.H.ARNIS - De politie heeft diversejongeren bekeurd nadat ze voor o\'erlast hadden gezorgd. CJp maandagavond rond half acht kieeg de politie een mel ding binnen dat een groep van zeven jongens baldadig- heden aan het plegen waren. De jongens zouden stenen in het water gooien en zwem men vanal een steiger, waar dat verbfjden is. (Jp de locatie, het Havenhoofd te .Middel harnis, zagen agenten zeven jongeren met natte zwemkle- ding. De jongeren ontkenden dat ze op de verboden locatie gezwonmien hadden, ondanks dat een getuige dit gezien had. Twee van hen kregen direct een proces-verbaal vanwege het verboden zwemmen. De andere vijf hadden geen ID bij zich, en werden door het politiepersoneel overgebracht naar een politiebureau voor nader onderzoek. De ouders van de overlastgevers zijn over het gedrag van hun kinderen geïnformeerd en verzocht de ID's van de jongeren te komen brengen. SOMMELSDIjK-Politieagen ten hielden dinsdagav(jnd een jongen aan die een nepvuur wapen bij zich droeg. Rond half acht meldde een getuige dat hij twee jongens met een vuurwapen bij een sloot aan de Klampenmeet had zien zit ten. Gealarmeerde agenten gingen hier direct naar loe. Zij troffen in de straat inderdaad twee jongens aan. Al snel werd duidelijk dat één van hen een goed gelijkend nepvuurwa])en bij zicli had. De 14-jarige Som- melsdijker is daarop aange houden en overgebracht naar het politiebureau. Hij moet zich verantwoorden voor de rechter, het wapen is in beslag genomen voor vernietiging. OUDE-TONGE - Morgen, zaterdag 27 juni, zal in heel Oude-Tonge het oud papier worden opgehaald. Gelieve het papier voor 9.00 uur 's mor gens op een duidelijk zichtbare plek aan de weg te zetten. De collecte voor de Maag Lever Darm Stichting die in de week van 8 t/m 13 juni werd gehouden heeft in Oude-'Ibn- ge I..541,96 en in (^uddorp 1.733,81 opgebracht. Alle gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. STAD.A^N T HARINGVLIET - Op woensdag 10 juni werd aan de Ale)'d van Puttenstraat in Stad aan 't Haringvliet een straatspeelmiddag gehouden. Het was een warme, regenach tige middag. Maar ondanks de regen had de jeugd dolle pret. De Brandweer was er met nog meer water, er was een spring- kussen, een skelterrace. een pannakooi en de politie'kwam op bezoek. Er draaide een muziekje en er was te eten en te drinken. Het was een natte maar geslaagde middag. In het najaar wil de dorps- groep Stad verder gaan met activiteiten voor jong en oud, maar heeft hierbij soms veel hulp nodig. Bij gebrek aan hulp moesten in het achter liggende seizoen soms zelfs activiteiten worden afgezegd. Daarom roept de dorpsgroep graag mensen op die de gele deren willen versterken. L' kimt mailen naar info.dorps- groepstad@upcniail.nl. OUDDORP - Als alles volgens plan verloopt, komt per 1 augustus een eind aan de onderwij scar rière van 'meester (A.J.) Nelis' aan de Koningin Beatrixschool te Ouddorp. Een periode 'voor de klas' van 41 jaar wordt dan afgesloten. De laatste 31 jaar was hij aan de christe lijke school in Ouddorp verbonden, een periode waarin hij - als Sommelsdijker - een band met de Ouddorpiers (zowel binnen als buiten de school) heeft opgebouwd. Het geloof, humor en relativeringsvermogen zijn de ingrediënten die aan deze band ten grondslag liggen, zo blijkt uit het gesprek dat we ter gelegenheid van zijn afscheid met hem hadden. Door Adri van der Laan Er was enige aarzeling te bespeuren toen we meester Nelis vroegen of hij mee wilde werken aan een afscheidsinter- view v(jor Eilanden-Nieuws. "Eerst twijfelde ik er aan of ik dit wei moest doen, want ik ben niet iemand die graag aan de weg timmert en ik sta zeker niet graag in het mid delpunt van de belangstelling. Bovendien ligt 'eigen eei' altijd op de loer, terwijl God de eer van alles toekomt! Ik vind het een voorrecht dat ik mag stop pen en niet moet stoppen!" Toch voelt hij zich min of meer verplicht aan de Ouddorpse .samenleving waarin hij vele goede jaren heeft gehad en nog heeft. Dat meester Nelis in het onder wijs zou gaan zat er al vroeg in. "Ik zat in Sommeisdijk op de J.G. van Gentschool en ik was elf/twaalf jaar. Toen wist ik het al: ik wil schoolmeester wor den". Misschien bevreemdt het sonnnigen dat meester Nelis vroegei- leerling was op een openbare school. "Dit komt omdat wij vroeger niet kerke lijk meelevend waren. Toen mijn moeder tot bekering kwam veranderde dit radicaal. Kweekschool De heer Nelis kwam uit een eenvoudig gezin. Zijn vader werkte bij cle EMGO en het gezinsinkomen was niet zo groot. Daarom was het een foi se aderlating voor de fami lie toen hun zoon aan de Ghristelijke Kweekschool in Ede ging studeren. Nelis her innert zich nog dat de hele familie bonnetjes spaarde en op andere manieren mee leefde om de studie van hem mogelijk te maken. Van 1964 tot 1968 studeerde hij in Ede en in die tijd kwam hij maai een keer per maand naar huis, dit vanwege de lange reistijd door het ontbreken van vaste oeververbindingen. Van de directeiu' van de kweekschool, de heer Beversluis, die uit Middelharnis afkomstig was, kreeg hij toestemming om één keer in cle maand 's maandags wat later op school te komen. "Beversluis kende de lange reistijd". Oude-Tonge Nadat meester Nelis de kweekschool met succes had afgerond solliciteerde hij in Oude-Tonge bij de christelijke school De Bron. Hij werd aan genomen en kon zodoende in 1968 aan zijn onderwijsloop baan begiimen, waardoor hij niet in militaire dienst hoefde. Tien jaar is hij op de "gezel lige kleine school", met maar vier personeelsleden, geweest. Nelis bewaart goede herin neringen aan Oude-Tonge. In die plaats ervoer hij dat het 'ambt' van schoolmeester in een kleine plaats meer inhield dan alleen maar voor de klas staan. 'Je maakt echt deel uil van de gemeenschap". Hoewel hij a-politiek was en is, werd hij toch gevraagd of hij mee wilde werken aan het oprich ten van een plaatselijke SGP- kiesvereniging, "want ik dienk dat joe wel SGP stemt", zo was de redenering. In Oude-Tonge werkte Nelis vfer jaar samen met hel hoofd der school R van Oosterom. Een man die mees ter Nelis later nog eens tegen zou komen, want in Ouddoip 'is Van Ojsterom van 1985 tot 2005 directeur geweest. Door sommige ouderen werd in Oude-Tonge in die tijd nog erg opgekeken tegen de school meester "Er waren mensen die de hoed voor me afnamen als ik ze tegenkwam. Eeist vond ik dat piachtig. maar toen ik mij door genade leerde kennen als zondaar voor (iod, wilde ik wel een straatje omiijden". Na tien jaar Oude-Tonge solli citeerde Nelis op een vacature in Ouddorp. Hij werd aange nomen en begon op zijn laatste standplaats in het onderwijs. Meester Nelis geeft aan dal hij in Oude-Tonge een heel fijne tijd heeft gehad: "Ik bouwde er een netwerk op en genoot van de openheid van de bevol king, maar in die tijd heb ik een geestelijke omwenteling meegemaakt en voelde ik me erg tot Ouddorp aangetrok ken", zo verduidelijkt Nelis zijn o\ergang naar het westen van het eiland. Grote overstap De overstap van (Jude-Ton- ge naar Ouddorp was groot. IVleester Nelis legt uit dat hij van een kleine school waar vier leerkrachten werkten, terecht kwam op een school met 15 leerkrachten, die door 500 leeiiingen werd bezocht. Vol gens hem was daar de situatie heel anders omdat er gewerkt werd met parallelklassen en ook op het gebied van finan ciën waren er geen proble men. "In Oude-Tonge hebben ue, om aan extra geld voor de school te komen, bijvoorbeeld in onze vrije tijd, tot in de vakanties toe, etiketten gesten cild voor een uienhandelaar. De afgelopen een en dertig jaar in Ouddorp kenschetst Nelis als "heel fijn". En ook hier kwam hij weer midden in cle samenleving te staan, want naast onderwijzer heeft hij ook vele jaren deel uitgemaakt van de kerkenraad van de Her- \'ormde Gemeente. Momen teel is hij ouderling in de Her steld Hervormde Clemeente. Hij legt uit dat hij zowei graag met kinderen als met ouderen omgaat. Het werken met kinde ren heeft hij altijd zeer gewaar deerd, hoewel hij aangeeft dat hij veel veranderingen in het onderwijs heeft meegemaakt. Veranderingen die ook veel werk voor het onderwijzend personeel hebben meegebracht en die niet altijd even gemak kelijk waren. "Soms heb ik wel eens heimwee naar vroeger, maar ondanks alle veranderin gen zijn gelukkig de kinderen hetzelfde gebleven. Ik zeg wel eens: "De maatschappij veran dert, maar kinderen verande ren nooit". Hij legt uit dat kin deren, naar gelang hun leeftijd toch hetzelfde gedrag blijven \'ertonen. "Ais ze bijvoorbeeld in groep acht zich wat puber achtig gedragen, dan moet je daar gewoon op inspelen. Maar er moet wel gezag blijven". Vol gens meester Nelis heeft hij in de achterliggende tijd geleerd dat het voor een onderwijzer niet belangrijk is dat hij streng is, "maar je moet vooral eerlijk zijn en dat wordt gewaardeerd". Hij heeft erg veel bewondering voor zijn jonge collega's, die adaptief (onderwijs op maat) met hun leerlingen omgaan en daarbij een grote flexibiliteit aan de dag leggen. Modern Uit het gesprek met meester Nelis blijkt dat de Koningin Meester Nelis voor de Koningin Beutrixseltool, het gedateerde muur wel sjeervolle gebouw dat binnen enkele jaren plaats zul hebben gemaakt voor nieuii'bonw. i-uiu: Adri mn iln- Ijmn Beatrixschool nogal eens het stigma krijgt opgelegd dat het een 'zware school' is, waar men een beetje achterloopt. Wie de school kent, weet dat het een moderne school is die gepast gebruikt maakt van alle nieuwe ontwikkelingen die er zijn rondom de informatie- en communicatietechnologie en er worden ook moderne lesmethoden gebruikt. Nelis stelt dat de school in Ouddorp geen reformatorische school is. "Wij zijn een school met de Bijbel op reformatorische grondslag en proberen van daar uit de kinderen voor te bereiden op hun toekomst. Dit is de meerwaarde die een christelijke school heeft: het perspectief van het koninkrijk Gods. Daar mogen de kinde ren op gewezen worden. De bijna legendarische meester Spuijbroek zei in 1964 bij zijn afscheid, na 44,5 jarig dienst verband dat als hij het middel geweest mocht zijn, al was het maar voor één kind, dat de Heere had leren vrezen, hij niet tevergeefs had gearbeid. Hoewel ik niet in de schaduw van zo'n man kan staan, sluit ik me toch helemaal bij zijn uitspiaak aan. Meester Nelis vindt dat je als onderwijzer ook open naar de samenleving, waaiin de kinde ren en hun ouders leven, moet staan: 'je moet verder kijken dan de deur van het lokaal", zo is zijn devies en zo heeft hij ook altijd aan zijn werk in het onderwijs gestalte trachten te geven. Naast 'gewoon' voor de klas te hebben gestaan, is meestei' Nelis een grcjot deel van de tijd op de Koningin Beatrix school actief geweest als adjunct directeur Grotendeels ambulant met dagdelen ADV- vervanging. Hij vond dit een goede combinatie, waarbij hij aangeeft dat hij nooit ambities tot het directeurschap heeft gehad, omdat hij zich niet "zo'n boegbeeld voelt". Veel xeranderingen in het onderwijs heeft meester Nelis meegemaakt, veranderingen waarin etikeljes op kinderen werden geplakt. Als voorbeeld noemt hij cle 'zorgleerlingen en rugzakleerlingen' maar ook de andere specialisaties die in het onderwijs binnen zijn gekomen, zoals de interne leerlingbegeleiders en reme dial teachers. Toch laat hij de school met een gerust hart ach ter als hij de deur achter zicli sluit. Wel maakt hij zich nog wat zorgen over de toekomst van zijn directeur Want door een xeranderde structuur van het besturen van de school, besturen op hoofdlijnen, en het niet meer benoemen van een adjunct-directeur komt er wel erg veel werk op de schou ders van de huidige directeur Ruit terecht. "Ik maak me wel eens zorgen of dit niet teveel werk en verantwoordelijkheid voor één man zal zijn", ver zucht Nelis. Daarnaast geeft hij aan dat het voor de leerlingen goed zou zijn als er meer man nelijke onderwijzers aan de school \erbonden zouden wor den. Overigens wil hij met deze laatste wens zijn vrouwelijke collega's niet tekort doen, maar hij gelooft dat meer mannen in het onderwijs voor een meer evenwichtige ontwikkeling van de kinderen kan zorgen. Geraniums? De 62-jaiig meester Nelis, die nu vervroegd uittreedt, heeft een brede belangstelling. Hij is actief binnen de kerk en ook op andere terreinen. Daarnaast is hij graag bezig in zijn volks tuin en in de toekomst hoopt hij meer tijd vrij te ktmnen maken voor zijn gezin. Dus na zijn ver trek van de school zal hij zich zeker niet vervelen. "Verschil lende mensen hebben al legen mij gezegd: jij gaat zéker niet achter cle geraniums zitten!' Maar ik denk dat het achter de geraniums zitten nog niet zo verkeerd hoeft te zijn en dan doel ik op de suUe tijd, die ik hoop te krijgen, om meer bezig te zijn met het .scheiden uit dit leven en met de omgang met de Heere. Per slot \;an rekening ligt de uiteindelijke bestem ming van ons mensen niet op deze aarde." In ieder geval is meester Nelis straks "geen slaaf meer van het horloge. Ik zal wel niet altijd stil gaan zitten, maar de druk is weg... hoop ik." Op vrijdag 3 juli kan er afscheid van meester Nelis worden genomen tijdens een receptie, die wordt gehouden in verenigingsgebouw Eben- Haëzer aan de Preekhillaan in Ouddorp. Van 20.00 tot 21.30 uur wordt iedereen uitgeno digd om persoonlijk afscheid te komen nemen. - :i «i 4« 4« 4« 4« ^s» In het dierenasiel wachten Binkie en Spi- key op een leuke baas. Binkie en Spikey zijn erg aan elkaar gehecht en ze willen dan ook graag bij elkaar blijven. Het zijn beiden zwarte katers en ze zijn 6 jaar oud. Het zijn twee lieve aanhankelijke katten, ook lief voor kinderen, en ze kunnen goed overweg met STICHTING andere huisdie- dat hij in het asiel kwam; over zijn achter grond is dus niets bekend. Wel weten we dat hij goed met andere katten overweg kan en dat het een lieve en aanhankelijke kat is. Lotje is met haar 15 jaar al een dagje ouder Het is een zwart-witte poes die nogal ver overweg met wend is en dat is haar aan te zien: het is andere huisdie- een poes met een maatje meer Een beetje ren. Ze zijn alleen afvallen zou voor haar geen kwaad kun- nooit gewend nen. Lotje is een lieve poes, wel een beetje geweest om bui- op zichzelf en een echte binnenkat. Lotje ten te komen. wil graag een rustig thuis zonder kleine Ed is ook een kindeien en zonder andere huisdieren, zwarte kater en Ook zit in de Dierenstee nog een aantal ook hij wil graag konijntjes dat een thuis zoekt, waaronder een nieuwe baas. 4 jonge konijntjes van 9 weken oud. Het Ed is 3 jaar oud zijn heel leuke diertjes, twee bruine ram en hij was een metjes en twee witte voedsters, ze zullen zwer\ertje voor- waarschijnlijk middelgroot \\(jrden. 3> fv *i Heeft u interesse in één van deze dieren, kom dan eens een kijkje bij ze nemen in het asiel. U vindt De Dierenstee aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186 655150, openingstijden maan dag t/m zaterdag van 11.0() tot 16.00 uur, website www.dierenstee.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5